Aby jak najszybciej wyjść z niedoczynności tarczycy naturalnie (2022)

Aby jak najszybciej wyjść z niedoczynności tarczycy naturalnie (1) 18 października 2021 75

(wpis zaktualizowany:)

Nagle tyjesz już od samego patrzenia na jedzenie, męczysz się szybciej niż kiedyś, a włosy rozsypujesz po domu jakbyś pozbywała się sierści, ale nie jesteś sarną, ani bielakiem. Brew też jakby miała prześwity.

Lepiej dodaj dwa do dwóch, idź zbadaj TSH, pozostałe hormony tarczycy, na dokładkę przeciwciała tarczycowe i zrób USG, gdyż objawy mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy. Bardzo popularne szczególnie wśród nas kobiet zaburzenie, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu.

Objawami niedoczynności tarczycy mogą być także przedwcześnie siwiejące włosy, opuchnięta twarz, worki pod oczami, bóle i nadwrażliwość mięśni, sztywność stawów, problemy z pamięcią, suche i właśnie wypadające włosy, wysokie ciśnienie krwi, obniżony nastrój, gorszy sen, zmęczenie i zaparcia. (1)

Wiele czynników przyczynia się do wystąpienia takiego stanu, a jeśli nie jesteś w ciąży, możesz mieć niedobór minerałów (nagminne), niektóre z przyjmowanych leków ma takie skutki uboczne, no i oczywiście rozprzestrzeniające się zaburzenia cywilizacyjne, tak nazywam autoimmunologiczne problemy zdrowotne, w tym częste zapalenie tarczycy Hashimoto. Dobrze, że niedoczynność tarczycy można i trzeba wspierać naturalnie.

Naturalne sposoby na niedoczynność tarczycy

Witamina B12

Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych, a jej niedobór może zwiększyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera i demencja, a także chorób układu sercowo-naczyniowego i właśnie niedoczynność tarczycy.(2,3,4) Wielu ekspertów zdrowia wskazuje na istotne znaczenie witaminy B12 zarówno dla zdrowia tarczycy, jak i nadnerczy.

Dlatego badanie poziomu B12, kwasu foliowego i bardzo istotnego markera zapalnego, homocysteiny jest istotne, pomimo tego, że być może nie dostaniesz od lekarza skierowania na bezpłatne badania.

Witamina C

Stres oksydacyjny może pogorszyć objawy niedoczynności tarczycy. Witamina C, jako doskonały przeciwutleniacz, pomaga zredukować niedoczynność redukując stres oksydacyjny i wspierając funkcjonowanie tarczycy. (5,6,7)

Uwaga:

80% witaminy C w ciele przechowywane jest w nadnerczach, co oznacza, że gdy nadnercza są wyczerpane, poziom witaminy C w ciele jest niski. Witamina C, zmęczone nadnercza i niedoczynność tarczycy, to bliskie korelacje.

Co mają wspólnego Twoje zmęczone nadnercza i…

(Video) NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY? MUSISZ TO WIEDZIEĆ❤︎

Aby zwiększyć poziom witaminy C przyjmuj bogatą w nią żywność, jak camu camu,żurawina, dzika róża, acerola, czarna porzeczka, czy pomarańcze oraz sprawdzone suplementy. (8)

Wszystko może iść (naprzemiennie) do 4 Szklanki.

Jod

Jod pomaga kontrolować ogólne funkcjonowanie tarczycy. Już niewielka zmiana w jego poziomie jest wystarczająca aby wpłynąć na funkcjonowanie tego organu. (9) Ten pierwiastek śladowy jest niezbędny dla produkcji hormonów tarczycy.

Warto jednak pamiętać, że powinno się spożywać jod w bezpiecznych dawkach. (10) W przypadku autoimmunologicznej niedoczynności tarczycy Hashimoto, spożywanie jodu może negatywnie wpływać na samopoczucie, bezpieczną opcją jest suplementacja płynu Lugola przez skórę. Plama o średnicy 3 cm zrobiona na nadgarstku, czy na brzuchu, ma zniknąć, aby ponowić suplemntację płynu Lugola (z apteki, lub wykonanego samodzielnie) przez skórę.

Świetnymi źródłami jodu są tak zwane warzywa morskie, wodorosty, jak na przykład doskonały Kelp. (11)

Ale uwaga:

Pomimo, że nam współczesnym często brakuje jodu (dlatego joduje się sól) to jednak nadmierne spożycie jodu może prowadzić do nadczynności tarczycy (12), dlatego stawiaj przede wszystkim na jego naturalne źródła.

Ludzie są często uczuleni na jod, 1 na 10 przypadków, to dużo, dlatego przyjmując doustnie jod rób to świadomie. Suplementacja płynu Lugola z apteki przez skórę jest skuteczna i wydaje się być najbardziej bezpieczna.

w didaskaliach

Koleżanka lekarka (posiadaczka w sensie ścisłym urządzeń tomografów i rezonansów) powiedziała mi, że kontrast do rezonansu jest generalnie szkodliwy i stara się jak tylko można, nie podawać go, ale nigdy nie było podczas jej wieloletniej praktyki reakcji alergicznej. Natomiast kontrast jodowy przy tomografie wręcz przeciwnie, nieszkodliwy, ale podany dożylnie osobie uczulonej, rzecz niebezpieczna.

Selen

Tarczyca jest miejscem największej w ciele koncentracji selenu. (13) Jako minerał jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a jego niedobór może skutkować niedoczynnością. (14,15)

Niektórzy radzą jeść orzechy brazylijskie, a moja rada jest taka, że jeśli mieszkasz w Brazylii i możesz wybrzydzać, jedz orzechy brazylijskie i nie będzie problemów z niedoborem selenu, ale tyle razy natrafiłam na pleśń w orzechach brazylijskich bio, kupując je w Polsce, że odniechciało mi się i jem po prostu selen w idealnym suplemencie.

(Video) Jak poprawić pracę tarczycy? 3 sposoby na niedoczynność tarczycy

Suplementując go pamiętaj, że pomimo synergii, wyizolowanego cynku zwykle nie przyjmujemy z wyizolowanym selenem, więc suplementując oba te pierwiastki zachowaj odstęp kilku godzin. Selen doskonale jest przyjmować z witaminami C i E i w towarzystwie źródeł jodu. Selen i jod, jak Polak z Węgrem, dwa bratanki.

Magnez

Niedobór magnezu może być jedną z przyczyn rozwoju niedoczynności tarczycy. (17,18) Jego odpowiednie spożycie może pomóc przywrócić równowagę hormonalną.

Twój totalny must-have to dobry suplement, ale także szpinak, jarmuż, migdały, fasola i bananki. (19)

Dlatego tak wskazane są 4 Szklanki z jakże bogatą w zielonki 4 szklanką.

Mangan

Mangan to jeden z minerałów niezbędnych do produkcji tyroksyny (T4), czyli głównego obok trójjodotyroniny (T3) hormonu gruczołu tarczowego. (20,21) Każda anomalia w obrębie metabolizmu manganu może być bezpośrednio powiązana z chorobą tarczycy. (22)

Jedz brązowy ryż, migdały, bataty i inne pokarmy będące źródłem tego pierwiastka (23) aby nie nabawić się niedoboru.

Miedź

Miedź, razem z innymi pierwiastkami śladowymi, jest niezbędna do produkcji hormonów tarczycy i zachowania jej odpowiedniego funkcjonowania. (24,25) Spadek poziomu miedzi we krwi może prowadzić do zredukowania poziomu hormonów tarczycy, a to do jej niedoczynności.

Jedz suszone owoce, zielonki takie jak jarmuż, a także orzechy, i fasolę. (26) Bransoletka z miedzi jest niegłupim pomysłem. Od czasu do czasu napicie się herbaty na wodzie z miedzianego garkna tak.

Cynk

Cynk jest minerałem niezbędnym dla zachowania odpowiednich funkcji biochemicznych ciała. (27) Metabolizm hormonów tarczycy i cynk są zresztą ściśle powiązane. (28) Cynk zapobiega między innymi utracie włosów wynikającej z niedoczynności tarczycy (29)

Niezbędny może być dobry suplement cynku, a oprócz niego dieta bogata w arbuzy i kabaczki, pieczoną fasolę, pestki dyni, ciecierzycę i inne źródła tego pierwiastka. (30) Wyizolowanego cynku nie bierz razem z selenem, a na czas cynku suplementacji zwiększ spożycie/kontak z miedzią.

(Video) Niedoczynność tarczycy

Pokrzywa

Pokrzywa to ziele szeroko stosowane w ziołolecznictwie. W przypadku tarczycy istotna też będzie jej zawartość jodu, która może wesprzeć terapię niedoczynności. (31,32)

Pij codziennie napar z liści pokrzywy (nie przegap, wkrótce się zacznie zbieranie młodej pokrzywy) gotowanych przez 10-15 minut we wrzącej wodzie.

Imbir

Imbir ze względu na swoje przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości oraz bogaty profil odżywczy jest stosowany jako wsparcie w leczeniu wielu zdrowotnych dolegliwości. (33,34,35) Nie inaczej jest z niedoczynnością tarczycy.

Uwaga:

Jeśli stosujesz leki na niedoczynność zwróć uwagę na to, że imbir (kurkuma, a właściwie wszystko co zdrowe też) rozrzedza krew i może wpłynąć na ich działanie.

Kelp

Kelp jest bogatym źródłem jodu podkręcającego pracę tarczycy. (36, 37, 38) Ten wodorost bogaty jest również w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe oraz witaminy A, B, C i E (39), które wspierają zdrowie w niedoczynności tarczycy.

Uwaga:

Przy nadczynności tarczycy spożycie jodu może być szkodliwe, przy Hashimoto też. Niektóre „Hashimotki” źle się czują nawet nad morzem. Dlatego POWSTRZYMAJ SIĘ przed dodaniem Kelpu do 4 Szklanki.

Ashwagandha

Ashwagandha pomaga w normalizacji pracy niedostatecznie aktywnej tarczycy u ludzi ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy. (40, 41)

Żeń-szeń

(Video) CO JEM W NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY? 🥗 Pyszne, szybkie i zdrowe posiłki!😀

W żeń-szeniu znajdują się dwa znaczące związki: ginsenozydy i gintoniny, które wykazują szczególne właściwości. (42)Badania wykazały pozytywny wpływ żeń-szenia na produkcję hormonów tarczycy i zmniejszenie symptomów niedoczynności tego organu. (43,44, 45)

Rumianek

Herbata rumiankowa może pomagać chronić organizm przed wieloma łagodnymi dolegliwościami tarczycy oraz nowotworem tarczycy. (46)

Dla najlepszych efektów pij tę herbatę 3-4 razy dziennie. Podczas oczyszczania ciała, czy problemów z wypróżnianiem, lewatywa z rumianku równie dobra, jak ta z kawy, czy z yyy… świeżego moczu witarianina.

Kurkuma

Wiadomo, że idzie do pierwszej szklanki porannego rytuału4 Szklaneki, bo jest naturalnym, niedrogim i wszechstronnym dobrem prozdrowotnym. Rozcieńcza krew i miej to na uwadze biorąc leki, tarczycowe też.

Co jeść przy niedoczynności tarczycy?

Jedz produkty bogate w witaminy i minerały, z dużą ilością surowych owoców i warzyw.

Po konsultacji z lekarzem możesz spożywać następujące pokarmy:

 • Owoce – truskawki, gruszki, brzoskwinie itp. w zależności, jak się później czujesz, mówią, żeby ograniczać
 • Warzywa krzyżowe – kapusta, szpinak, jarmuż, brokuły itp. nie kilogramami, ale nie unikaj, bo niosą prima wartości
 • Żywność zawierającą gluten – pieczywo żytnie w niewielkiej ilości, miej na uwadze, że tylko mniej niż 10% ludzi z Hashimoto i chorobami autoimmunologicznymi nie odczuwa ogromnej poprawy po całkowitym odstawieniu glutenu i białek glutenopodobnych.

Czego unikać?

 • wszystkie odmiany prosa
 • wysoko przetworzone produkty spożywcze
 • niefermentowane produkty sojowe, takie jak sos sojowy i mleko sojowe, ponieważ mogą zakłócać produkcję hormonów tarczycy przez organizm
 • kawa i alkohol

Aktywność

Czy Ci się chce, czy nie chce, obowiązkowo robić aktywność trzeba.

owocek

Źródła:

 1. niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hypothyroidism
 2. ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/#h7
 3. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18655403
 4. thyroiduk.org.uk/tuk/get_involved/case_studies/B12.html
 5. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12569111
 6. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4565473/
 7. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24601693
 8. ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
 9. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049553/
 10. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4192807/
 11. ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-HealthProfessional/
 12. lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/iodine
 13. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23046013
 14. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5307254/
 15. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2266752/
 16. ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-HealthProfessional/
 17. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6028657/
 18. sciencedirect.com/science/article/pii/S2214647414000282
 19. ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
 20. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2067987/
 21. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25774040
 22. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6741853
 23. lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/manganese
 24. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3746228/
 25. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6741853
 26. medlineplus.gov/ency/article/002419.htm
 27. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11053529
 28. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6741853
 29. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3746228/
 30. ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/
 31. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6100552/
 32. researchgate.net/publication/330361105_The_effects_of_Urtica_dioica_hydroalcoholic_extract_on_the_propylthiouracil_induced_hypothyroidism_in_rat
 33. academia.edu/25348174/Study_the_Effects_of_Ginger_Zingiber_officinale_Extract_on_Serum_Lipid_in_Hypothyroidism_Male_Rats_Induce_by_Propylthiouracil
 34. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2876930/
 35. ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775
 36. ods.od.nih.gov/factsheets/Iodine-HealthProfessional/
 37. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14583417
 38. urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=19&contentid=Kelp
 39. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22054935
 40. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28829155
 41. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25624699
 42. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24122014
 43. researchgate.net/publication/264111646_Effects_of_Ginseng_Radix_on_the_Rat_Hypothyroidism_Induced_by_PTU_6-n-propyl-2-thiouracil
 44. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30403603
 45. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628355/
 46. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25842380

Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

(Video) Jak nieleczona niedoczynność tarczycy wpływa na wygląd fizyczny (porównuję zdjęcia i wagę)

Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO

Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

(Visited 12808 times, 5 visits today)

FAQs

Jak leczyć niedoczynność tarczycy domowym sposobem? ›

Leczenie naturalne niedoczynności tarczycy

Osobom zmagającym się z niedoborem hormonów tarczycy, zalecają eliminację z codziennego jadłospisu produktów, które zaburzają przyswajanie jodu oraz mogą przyczynić się do przerostu tarczycy. Jod jest bowiem niezbędny tarczycy do produkcji oraz wydzielania hormonów.

Jak wyjść z niedoczynności tarczycy? ›

Jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy, warto zwrócić uwagę na spożycie poniższych składników mineralnych i witamin: jodu, selenu, żelaza, cynku, witamin D, B12, E, C oraz beta-karotenu. Należy postarać się, aby przede wszystkim dostarczyć je wraz z dietą.

Czego nie lubi niedoczynność tarczycy? ›

Produkty niezalecane dla osób z chorobami tarczycy

Do takich produktów można zaliczyć: warzywa z grupy kapustnych, pomidory, soję, orzeszki ziemne oraz gorczycę. Rośliny te ograniczają przyswajanie jodu, co niekorzystnie wpływa na pracę tarczycy.

Czego nie wolno robić przy niedoczynności tarczycy? ›

Przy niedoczynności tarczycy powinno się ograniczać produkty, tj.:
 • gorczycę oraz orzeszki ziemne, których spożycie może być wolotwórcze;
 • warzywa kapustne, tj. kalafior, brokuł czy kalarepa, które mają wysoką zawartość wspomnianych wyżej triglikozydów;
 • soję w dużych ilościach, która wpływa na syntezę hormonów tarczycy.
Dec 11, 2019

Co pić przy niedoczynności tarczycy? ›

Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą również skorzystać na zwiększeniu spożycia białka. Badania pokazują, że diety o wyższej zawartości białka pomagają zwiększyć tempo metabolizmu. Wspierająco na metabolizm energetyczny działa Na tarczycę - herbatka ziołowo-owocowa z morszczynem.

Co pomaga w niedoczynności tarczycy? ›

Do powstawania hormonów tarczycy potrzebne są: żelazo, jod i selen. Wśród składników, których niedobór również może sprzyjać pogorszeniu funkcji tarczycy, wymienia się również cynk witaminy A, E i D oraz witaminy z grupy B (B2 i B3). Pamiętaj również o suplementacji witaminy D, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Czy można pić kawę przy niedoczynności tarczycy? ›

Jaki jest związek między niedoczynnością tarczycy a kawą? Kawa, szczególnie ta z ekspresu, osłabia wchłanianie lewotyroksyny, która jest stosowana w leczeniu niedoczynności tarczycy. Na całe szczęście nie ma powodu, aby osoby z niedoczynnością tarczycy całkiem eliminowały ze swojej diety kawę.

Czy niedoczynność tarczycy może się cofnąć? ›

Chorobę Hashimoto można wyleczyć

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która uważana jest za nieuleczalną. Oznacza to, że przyjmowanie leków może jedynie złagodzić jej objawy i zahamować rozwój choroby.

Jak leczyc tarczycę bez leków? ›

Sprawdzone naturalne metody leczenia nadczynności tarczycy

Należy również dopilnować odpowiedniej podaży kalorii. Dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy ważna jest między innymi wit. D3, antyoksydanty, wapń, selen i magnez, a także produkty bogate w kwasy omega-3.

Jakie soki pić na tarczycę? ›

Sok przeciwzapalny. Burak ćwikłowy jest przeciwzapalnym warzywem korzeniowym, które wspiera zdrowie wątroby. Jest to doskonały pokarm do leczenia problemów z tarczycą. Sok z buraków ćwikłowych należy pić 2-3 razy w tygodniu, aby wykorzystać jego właściwości lecznicze dla wątroby.

Przy której tarczycy się tyje? ›

Choroby tarczycy mogą przyczyniać się do problemów z wagą. Najczęściej z chorobami tarczycy kojarzy się tycie, choć nadmiar hormonów tarczycy daje efekt odwrotny – chudnięcie. Przyrost masy ciała jest związany przede wszystkim z niedoczynnością tarczycy, szczególnie z chorobą Hashimoto.

Czy kapusta kiszona jest dobra na tarczycę? ›

Jeśli Twój problem to nadczynność tarczycy, stosuj zasady „diety tarczycowej”, postaraj się jednak unikać źródeł amin, takich jak kapusta kiszona (histamina), ser (tyramina i tryptamina), banany (dopamina, norepinefryna) czy wino (histamina, tyramina).

Co zle wplywa na tarczycę? ›

W przypadku osób z niedoczynnością powinno się unikać produktów wolotwórczych – goitrogenów, czyli takich, które ograniczają wchłanianie jodu z pożywienia. Zaliczamy do nich m.in. warzywa z rodziny kapustowatych – kapusta, brukselka, kalafior, brokuł, jarmuż, szpinak, kalarepa, brukiew, rzepa i gorczyca.

Czy tarczycą lubi nabiał? ›

Coraz większa ilość badaczy wskazuje na związek między spożyciem mleka a rozwojem różnych chorób, w tym bardzo często w przypadku osłabionej tarczycy. Najlepiej wybierać nabiał bez laktozy i spożywać go w umiarkowanych ilościach (2-3 razy w tygodniu).

Co jesc przy tarczycy żeby nie tyć? ›

Powinno się spożywać co najmniej 5 posiłków w ciągu dnia, czyli jeść mniej, a częściej. Należy unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym – bogatych w cukry proste – natomiast spożywać przede wszystkim produkty będące źródłem białka, jak np. chude mięso.

Jakie owoce można jeść przy niedoczynności tarczycy? ›

razowe pieczywo, pełnoziarnisty makaron, kasza gryczana, płatki owsiane), owoce (np. jabłka, cytrusy), warzywa (np. cukinia, pomidor, marchew, papryka). Ważnym składnikiem diety w niedoczynności tarczycy jest, oczywiście, jod warunkujący prawidłową syntezę hormonów tarczycy.

Jak naprawić tarczycę? ›

Problemy z tarczycą czasami zaczynają się w wyniku złej diety, braku składników odżywczych w organizmie lub przewlekłego stresu. Zmiana diety i przyjmowanie suplementów witaminowych i ziołowych to dwa sposoby na poprawę stanu tarczycy.

Jak obniżyć TSH bez leków? ›

Ogranicz w swojej diecie tłuszcze nasycone (występujące np. w słodyczach, żywności fast-food). Zamiast nich spożywaj tłuszcze nienasycone (głównie omega-3). Ten kwas tłuszczowy (jego dobrym źródłem są tłuste ryby i olej lniany) pobudza do przemiany T4 w aktywny hormon T3, co finalnie prowadzi do obniżenia TSH.

Jakich witamin brakuje przy niedoczynności tarczycy? ›

Inne niedobory składników odżywczych zwykle obserwowane u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy to:
 • niedobory białka,
 • niedobory witamin: D, A, C, B6, B5, B1,
 • niedobór kwasów omega-3,
 • niedobory minerałów: fosfor, magnez, potas, sód, chrom.
Jan 12, 2022

Jak odżywić tarczycę? ›

Antyoksydanty, witamina E i selen na lepszą pracę tarczycy

Wspomaga również prawidłową pracę tarczycy. Witamina E chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Wspomaga również produkcję czerwonych krwinek i wzmacnia serce, a także obniża poziom cholesterolu.

Jakie witaminy brać przy chorej tarczycy? ›

1. Żelazo, cynk, witamina C, witamina D, witamina B6, witamina B12, foliany pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Selen pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.

Czy można pić alkohol przy tarczycy? ›

U osób długotrwale pijących alkohol może znaczne obniżyć poziom aktywnej formy hormonu tarczycy – T3. Wolna, mniej aktywna forma hormonu – T4, aby stała się biodostępna dla organizmu potrzebuje udziału selenu i cynku. Alkohol, zaburzając wchłanianie tych składników, hamuje prawidłową konwersję hormonów.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy? ›

Niedoczynność tarczycyobjawy
 • przyrost masy ciała, wzmożona męczliwość, osłabienie, ospałość, uczucie zimna,
 • chłodna, sucha i blada skóra, spadek potliwości,
 • obrzęk podskórny (zmiana rysów twarzy, obrzęk powiek i rąk),
 • niskie ciśnienie tętnicze, wolne tętno,
Oct 2, 2020

Dlaczego Euthyrox bierze się na czczo? ›

Ze względu na to, że stopień wypełnienia żołądka oraz czas, jaki upłynął pomiędzy przyjęciem leku a spożyciem posiłku ma znaczący wpływ na wchłanianie lewotyroksyny, zaleca się tabletkę przyjmować na czczo, na około godzinę przed pierwszym posiłkiem.

Co boli przy chorej tarczycy? ›

Choroba typowo ma przebieg czterofazowy. W I fazie dochodzi do niszczenia miąższu tarczycy, pojawia się bolesny obrzęk tarczycy i gorączka. Ból jest silny, nasila się przy ruchach głowy i połykaniu, może promieniować do uszu, żuchwy, górnej części klatki piersiowej i potylicy.

Czy tarczyca dusi w gardle? ›

Mówiąc ogólnie, „wolem” jest każde powiększenie tarczycy. Niektórzy pacjenci odczuwają ucisk w gardle, które może wywoływać lekki, suchy kaszel, który nasila się w pozycji leżącej. Połknięcie lub zażycie dużych tabletek może być trudniejsze do przełknięcia.

Jaki chleb jeść przy niedoczynności tarczycy? ›

Najbezpieczniejszy będzie więc chleb niezawierający zarówno mleka krowiego, jak i glutenu np. Bezglutenowy Chleb Owsiany i Bezglutenowy Chleb Witalny z Piekarni Cukierni Putka.

Jakie mleko przy niedoczynności tarczycy? ›

Jako źródło białka wybieraj chude gatunki mięs (kurczak, indyk, królik, chuda wołowina) oraz niskotłuszczowe mleko i przetwory mleczne. Szczególną uwagę zwróć na ryby, które dostarczą selenu, jodu oraz witaminy D a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – składników istotnych w niedoczynności tarczycy.

Jakie warzywa jeść przy niedoczynności tarczycy? ›

Źródłem błonnika powinny być pełnoziarniste produkty zbożowe, surowe i gotowane na parze warzywa oraz świeże owoce. ZWIĄZKI WOLOTWÓRCZE – mają niekorzystny wpływ na pracę tarczycy. Znajdują się przede wszystkim w brukselce, kapuście, rzepie, kalafiorze i brokułach, a także w szpinaku i truskawkach.

Jak schudnac z brzucha przy niedoczynności tarczycy? ›

SPIS TREŚCI
 1. Jedz mniej węglowodanów prostych i cukru.
 2. Włącz więcej produktów przeciwzapalnych do diety.
 3. Lepiej jeść często i małe porcje.
 4. Liczenie kalorii to dobry pomysł
 5. Ćwiczenia fizyczne na brzuch tarczycowy.
Jul 7, 2022

Kiedy się chudnie przy tarczycy? ›

Nadczynność tarczycy "podkręca" metabolizm, co może objawiać się spadkiem wagi. Na nagłą utratę wagi narażeni są szczególnie pacjenci, u których nadczynność tarczycy wynika z leczenia niedoczynność tarczycy. W niedoczynności tarczycy obserwuje się przyrost masy ciała.

Dlaczego nie chudnę się po Euthyrox? ›

regulują Twój metabolizm. Problem zaczyna się wtedy, gdy ten proces z pewnych względów nie przebiega poprawnie. To znaczy, że jeśli Twoja tarczyca produkuje fT4 i po zbadaniu poziomu we krwi hormon ten jest w normie, ALE jeśli konwersja nie zachodzi poprawnie, nadal będziesz cierpieć z powodu niedoczynności tarczycy.

Jaki miód na tarczycę? ›

Szczególnie dobre efekty przynosi stosowanie jadu pszczelego w niedoczynności gruczołu tarczowego.

Jak leczyc tarczycę bez leków? ›

Sprawdzone naturalne metody leczenia nadczynności tarczycy

Należy również dopilnować odpowiedniej podaży kalorii. Dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy ważna jest między innymi wit. D3, antyoksydanty, wapń, selen i magnez, a także produkty bogate w kwasy omega-3.

Jak obniżyć TSH bez leków? ›

Ogranicz w swojej diecie tłuszcze nasycone (występujące np. w słodyczach, żywności fast-food). Zamiast nich spożywaj tłuszcze nienasycone (głównie omega-3). Ten kwas tłuszczowy (jego dobrym źródłem są tłuste ryby i olej lniany) pobudza do przemiany T4 w aktywny hormon T3, co finalnie prowadzi do obniżenia TSH.

Jak długo trwa leczenie niedoczynności tarczycy? ›

Leczenie niedoczynności tarczycy, to terapia długotrwała, często nawet trwa przez całe życie.

Jak odżywić tarczycę? ›

Antyoksydanty, witamina E i selen na lepszą pracę tarczycy

Wspomaga również prawidłową pracę tarczycy. Witamina E chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Wspomaga również produkcję czerwonych krwinek i wzmacnia serce, a także obniża poziom cholesterolu.

Czy niedoczynność tarczycy może się cofnąć? ›

Chorobę Hashimoto można wyleczyć

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która uważana jest za nieuleczalną. Oznacza to, że przyjmowanie leków może jedynie złagodzić jej objawy i zahamować rozwój choroby.

Jakie zioła pić przy niedoczynności tarczycy? ›

Do ziół pomocnych przy niedoczynności tarczycy zaliczają się:
 • ashwaganda,
 • wąkrotka azjatycka,
 • balsamowiec indyjski,
 • bakopa,
 • pokrzywa indyjska,
 • damiana,
 • Imbir,
 • kardamon.
Dec 16, 2019

Jakie owoce można jeść przy niedoczynności tarczycy? ›

razowe pieczywo, pełnoziarnisty makaron, kasza gryczana, płatki owsiane), owoce (np. jabłka, cytrusy), warzywa (np. cukinia, pomidor, marchew, papryka). Ważnym składnikiem diety w niedoczynności tarczycy jest, oczywiście, jod warunkujący prawidłową syntezę hormonów tarczycy.

Jaki chleb jeść przy niedoczynności tarczycy? ›

Najbezpieczniejszy będzie więc chleb niezawierający zarówno mleka krowiego, jak i glutenu np. Bezglutenowy Chleb Owsiany i Bezglutenowy Chleb Witalny z Piekarni Cukierni Putka.

Videos

1. ŻYWIENIE W NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY - wszystko co musisz wiedzieć
(Biegający Dietetyk)
2. Fakty i mity dotyczące niedoczynności tarczycy i choroby hashimoto
(CollegiumMedicum)
3. Co bym jadł gdybym miał niedoczynność tarczycy 🤔⁉️
(ODMŁADZANIE NA SUROWO)
4. Funkcjonalna Niedoczynność Tarczycy | Przyczyny Objawy Leczenie
(MZ-Store)
5. Żywienie w niedoczynności tarczycy
(Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej)
6. Test na niedoczynność tarczycy THYRO-Check® | Jak wykonać?
(LabHome)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Aron Pacocha

Last Updated: 08/01/2022

Views: 6238

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Aron Pacocha

Birthday: 1999-08-12

Address: 3808 Moen Corner, Gorczanyport, FL 67364-2074

Phone: +393457723392

Job: Retail Consultant

Hobby: Jewelry making, Cooking, Gaming, Reading, Juggling, Cabaret, Origami

Introduction: My name is Aron Pacocha, I am a happy, tasty, innocent, proud, talented, courageous, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.