Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (2022)

Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (1)

Antydepresanty to leki stosowane w leczeniu różnego typu zaburzeń depresyjnych. Są to środki wydawane wyłącznie na receptę, wśród których przez lata narosło sporo stereotypów. Nadal wielu pacjentów uważa, że leki przeciwdepresyjne mają więcej wad niż zalet, a ich przyjmowanie jest obarczone wysokim ryzykiem wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Tak bywało z preparatami starej generacji, jednak obecnie w sprzedaży dostępne są nowoczesne leki, które są znacznie bezpieczniejsze dla pacjentów. Co należy zatem wiedzieć na temat tego typu środków?

Spis treści:

 1. Leki na depresję, antydepresanty – co to jest i kiedy są stosowane?
 2. Na czym polega działanie antydepresantów?
 3. Jakie są rodzaje leków na depresję? Kiedy stosowane są różne typy?
 4. Jaka jest skuteczność antydepresantów? Dlaczego nie zawsze one działają?
 5. Jak długo trwa kuracja lekami przeciwdepresyjnymi?
 6. Jak odpowiednio dawkować takie preparaty? Kiedy zmienić lek?
 7. Potencjalne skutki uboczne i ryzyko uzależnienia
 8. Czy leki przeciwdepresyjne można bezpiecznie stosować w ciąży?
 9. Ziołowe leki na depresję i naturalne antydepresanty bez recepty – skuteczna alternatywa?

Co to są antydepresanty?

Tabletki antydepresyjne to grupa leków psychotropowych, które są wykorzystywane jako element terapii u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi oraz depresyjnymi. Chodzi tu między innymi o przewlekły spadek nastroju i motywacji, apatię, obniżoną samoocenę czy bezsenność, ale także objawy lękowe i myśli samobójcze. Takie dolegliwości mogą pojawić się chociażby u osób ze zdiagnozowaną depresją, fobią, chorobą afektywną dwubiegunową czy lękiem napadowym i nerwicą natręctw.

Lek na depresję na receptę może nam wypisać lekarz rodzinny lub psychiatra. Oczywiście wcześniej u pacjenta muszą zostać rozpoznane objawy świadczące o zaburzeniach depresyjnych, które utrzymują się przynajmniej dwa tygodnie. Alternatywą są suplementy i ziołowe tabletki na depresję, które często stosowane są samodzielnie przez pacjentów.

Jak działają leki na depresję i dlaczego czasem niezbędne jest ich przyjmowanie?

Antydepresanty wielu osobom nie kojarzą się zbyt dobrze, ale często wynika to z faktu, iż nie mamy właściwie pojęcia jak działają leki przeciwdepresyjne. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie skomplikowane.

Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (2)

Nasz mózg składa się z miliardów komórek, dzięki którym umysł może działać poprawnie. Aby jednak wszystkie procesy przebiegały prawidłowo, przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nie może być zaburzone. Bardzo ważną rolę odgrywają tu tak zwane neuroprzekaźniki, czyli substancje chemiczne znajdujące się pomiędzy połączeniami komórek mózgowych. Jeśli ich poziom jest prawidłowy, sygnały między komórkami są przekazywane bez przeszkód. Co więcej, niektóre z neuroprzekaźników, jak serotonina i noradrenalina odpowiadają również za nasz nastrój i emocje. Niestety depresja sprawia, że równowaga tych substancji w mózgu zostaje zaburzona. W efekcie komunikacja pomiędzy komórkami mózgu nie przebiega prawidłowo, a my odczuwamy znaczący spadek nastroju.

Działanie antydepresantów polega między innymi na zwiększeniu poziomu neuroprzekaźników w komórkach sprawiając, że ich stężenie zostaje wyrównane. W efekcie już po około 2 tygodniach kuracji pacjent może poczuć znaczną poprawę nastroju oraz wzrost energii i chęci do życia. Ustępują też zaburzenia lękowe oraz problemy ze snem, a pacjent odzyskuje spokój. W związku z tym, że neuroprzekaźniki wpływają też na wysyłane przez nerwy sygnały bólu, część leków przeciwdepresyjnych może łagodzić chroniczny ból.

Wielu pacjentów ma wątpliwości co do tego czy antydepresanty działają. Warto jednak pamiętać, że preparaty te mogą pomóc nam w leczeniu objawów depresji, ale nie zawsze eliminują również ich przyczynę. Dlatego zwłaszcza u pacjentów z ciężką depresją i innymi chorobami o nasilonym przebiegu, stosowanie antydepresantów łączy się z innymi formami terapii.

Rodzaje antydepresantów, które stosowane są w leczeniu różnych zaburzeń

Dostępne obecnie leki przeciwdepresyjne dzielimy na kilka grup ze względu na ich budę chemiczną oraz mechanizm działania. W związku z tym, wyróżniamy następujące grupy preparatów na depresję:

1. SNRI – Inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny

Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (3)

Są to silne leki na depresję nowej generacji. Ich działanie opiera się w głównej mierze na podnoszeniu poziomu neuroprzekaźników w komórkach nerwowych (serotoniny oraz noradreanaliny), gdyż mają one kluczowe znaczenie w stabilizowaniu naszego nastroju.

Te popularne antydepresanty są wykorzystywane w leczeniu ciężkiej depresji, zaburzeń nastroju, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, zaburzeń lękowych, zespołu stresu pourazowego, fobii społecznych czy też w leczeniu fibromialgii. Co ciekawe, leki te mogą być też stosowane w chorobie nowotworowej w celu leczenia bólu neuropatycznego oraz w zespołach bólu przewlekłego, które przebiegają z depresją.

Potencjalne skutki uboczne stosowania preparatów SNRI to:

(Video) Antydepresanty vs psychoterapia – jak wyleczyć depresję? 🤔 | Hania Es

 • niski poziom cukru we krwi;
 • wysypka;
 • suchość w ustach;
 • nadmierne pocenie się;
 • drżenia mięśniowe;
 • bezsenność;
 • bóle głowy i brzucha.

Do SNRI zaliczamy takie produkty jak duloksetyna, wenlafaksyna czy milnacypran.

2. SSRI – Selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny

Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (4)

SSRI to aktualnie najpopularniejsze leki antydepresyjne drugiej generacji. Są one najczęściej przepisywane przez lekarzy, gdyż powodują stosunkowo niewiele skutków ubocznych, w porównaniu z innymi preparatami tego typu. Niektórzy specjaliście uważają, że SSRI to najlepszy lek na depresję nie tylko ze względy na to, iż są bezpieczne, ale także lepiej tolerowane przez organizm. Część lekarzy uważa, że preparaty te najlepiej leczą lekkie i umiarkowane przypadki depresji. Ich działanie polega na blokowaniu wychwytu zwrotnego lub wchłaniania serotoniny w mózgu. Ułatwia to przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi oraz wpływa na poprawę nastroju pacjenta.

Leki z grupy SSRI są z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu takich schorzeń jak depresja, fobie społeczne, zespół Aspergera, lęk uogólniony, nerwica natręctw, zespół stresu pourazowego, a także w leczeniu przedwczesnego wytrysku.

Leki SSRI mogą powodować takie skutki uboczne jak:

 • obniżenie poziomu sodu;
 • nudności;
 • zaparcia lub biegunka;
 • utrata masy ciała;
 • sedacja;
 • zaburzenia libido i erekcji;
 • zawroty głowy;
 • niepokój.

Do preparatów z grupy SSRI należą takie produkty jak fluoksetyna, citalopram, paroksetyna, sertralina, citalopram, escitalopram oraz sertralina.

3. TLPD – Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (5)

Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne to preparaty pierwszej generacji, które obecnie stosuje się rzadziej. Są to leki psychotropowe, które w swojej strukturze chemicznej posiadają 3 pierścienie. Według wielu specjalistów są to najsilniejsze i najskuteczniejsze leki na depresję, ale jednocześnie są one najgorzej tolerowane przez organizm i mogą powodować bardzo dużo skutków ubocznych. Preparaty z grupy TLPD powodują zwiększenie stężenia serotoniny, noradrenaliny oraz innych neuroprzekaźników, pobudzając tym samym ośrodkowy układ nerwowy. Stosowane są głównie w leczeniu depresji klinicznej, fibromialgii i niektórych lęków, ale są też wykorzystywane pomocniczo w celu kontrolowania chronicznego bólu.

Skutki uboczne stosowania leków z grupy TLPD to:

 • drgawki;
 • niepokój;
 • bezsenność;
 • spadek ciśnienia;
 • suchość w ustach;
 • skurcze brzucha;
 • utrata wagi;
 • zaparcia;
 • problemy z oddawaniem moczu;
 • zaburzenia libido;
 • zwiększone ciśnienie powodujące ucisk na oczy.

Produkty należące do grupy leków TLPD to doksepina, amitryptylina, nortryptylina oraz imipramina.

4. MAOI – Inhibitory monoaminooksydazy

Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (6)

Leki z tej grupy stosowane są głównie u pacjentów, u których nie zadziałały preparaty SSRI. Ich działanie polega na blokowaniu działania monoaminooksydazy, czyli enzymu w mózgu, który pomaga rozkładać serotoninę, noradrenalinę i dopaminę. Powstrzymanie procesu rozkładu tych neuroprzekaźników przez preparaty MAOI skutkuje zwiększeniem ich stężenia. To natomiast wpływa na ustabilizowanie nastroju pacjenta i regulowanie odczuwanego przez niego strachu. Leki tego typu mają zastosowanie przede wszystkim w leczeniu depresji z lękiem oraz depresji atypowej, ale wykorzystywane są też w terapii osób z fobiami.

Skutki uboczne stosowania preparatów MAOI to między innymi:

(Video) Jak leczy się depresję i co robić kiedy leczenie nie działa? | ZDROWIE BEZ CENZURY #30

 • zmiana wzorców spania (nadmierna senność lub bezsenność);
 • drgawki;
 • obrzęk;
 • zaburzenia libido;
 • zmiana wzorców wagi (tycie lub nadmierne chudnięcie );
 • bóle i zawroty głowy;
 • omdlenia;
 • niepokój;
 • nieregularny rytm serca (bardzo rzadko arytmia ).

Do leków z tej grupy zaliczamy takie produkty jak fenelzyna, tranylcypromina, selegilina .

5. NaSSA – noradrenergiczne i swoiste serotoninergiczne leki przeciwdepresyjne

Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (7)

Grupa leków NaSSA to mocne leki zwiększające przepływ informacji niesionych w układzie nerwowym przez serotoninę oraz noradrenalinę. Preparaty te stosowane są w leczeniu niektórych typów depresji oraz zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości. Lekarze przepisują je głównie tym pacjentom, którzy z jakichś powodów nie mogą stosować SSRI. Zaletą NaSSA jest to to, iż nie powodują one tak poważnych zaburzeń seksualnych jak preparaty z grupy SSRI.

Wśród potencjalnych skutków ubocznych stosowania NaSSA należy wymienić:

 • zaparcia;
 • suchość w ustach;
 • nadmierna senność;
 • rozmazany obraz;
 • zawroty głowy;
 • omdlenia;
 • drgawki;
 • obniżenie liczby białych krwinek;
 • reakcje alergiczne.

Produkty z grupy leków NaSSA to mirtazapina, mianseryna, esmirtazapina oraz aptazapina.

Czy antydepresanty są skuteczne?

Ostatnie badania wyraźnie wskazują na to, że antydepresanty na receptę są skuteczne. Wnioski specjalistów po przeprowadzeniu analizy 522 badań na temat 21 leków na depresję są takie, że preparaty te mają większą skuteczność niż placebo. Można zatem bezsprzecznie stwierdzić, że środki te działają, ale ich efektywność może być oczywiście różna.

Aby jednak terapia farmakologiczna przy użyciu antydepresantów przyniosła zauważalne rezultaty potrzeba czasu. Jak szybko działają zatem tego typu leki? Pierwsze efekty można zazwyczaj zauważyć po około 2 tygodniach stosowania danego preparatu. Kolejne objawy ustępuje stopniowo, a o odzyskaniu równowagi przez pacjenta mówi się zwykle po około 4-6 tygodniach kuracji. By terapia była w pełni skuteczna powinna trwać przynajmniej 6-12 miesięcy, gdyż pozwala to uniknąć niebezpiecznych nawrotów choroby. Dlatego też, nie należy przerywać zażywania leków antydepresyjnych wcześniej, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem.

Kiedy leki przeciwdepresyjne mogą nie działać?

Oczywiście zdarza się, że pomimo zażywania antydepresantów przez dłuższy okres czasu, u niektórych pacjentów nie dochodzi do poprawy ich stanu. Przyczyny tego mogą wiązać się z tym, iż:

 • leki nie zostały indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta;
 • pacjent zrezygnował z wszystkich innych form terapii;
 • stan zdrowia pacjenta nie był monitorowany przez lekarza;
 • pacjent nie przyjmował leków regularnie.

Jeśli lekarz uzna, że przepisane pacjentowi tabletki na depresję na receptę nie przynoszą oczekiwanych efektów, może zdecydować o ich zmianie.

Przyjmując środki przeciwdepresyjne musimy pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu instrukcji lekarza dotyczących ich przyjmowania. Chodzi tutaj zarówno o odpowiednie dawkowanie leków, jak i ich regularne przyjmowanie przez określony okres czasu. Pod żadnym pozorem nie możemy sami decydować o tym jakie preparaty, kiedy i w jakich ilościach stosować. Ryzykujemy bowiem nie tylko brakiem efektów leczenia, ale także możliwym pogorszeniem się stanu naszego zdrowia.

Jak długo powinna trwać kuracja takimi środkami? Czy będę musiał je brać do końca życia?

Czas trwania kuracji jest kwestią bardzo indywidualną. Statystyki wskazują jednak, że ok. 60% pacjentów czuje wyraźną poprawę po ok. 3 miesiącach stosowania leków przeciwdepresyjnych. Wbrew pozorom nie jest to jednak moment, w którym kuracja powinna zostać przerwana. W związku z tym, że choroba może nawrócić, należy kontynuować terapię farmakologiczną, aby ustabilizować stan pacjenta. Wyjątkiem są sytuacje, gdy dotykają go poważne skutki uboczne przyjmowania konkretnego leku.

Jeśli nie jest to jednak przeszkodą, terapia antydepresantami powinna trwać przynajmniej 6 miesięcy. W sytuacji, gdy pacjent doświadczył nawrotu depresji, terapia zostaje zwykle wydłużona do minimum 24 miesięcy. Natomiast u osób z regularnymi nawrotami, może ona trwać nawet kilka lat. Jednak bez obaw. Praktycznie nie zdarzają się przypadki, w których stosowanie antydepresantów wymagane będzie przez całe nasze życie.

Kuracja przy pomocy leków na depresję może przynieść naprawdę dobre rezultaty. Musimy jednak mieć świadomość tego, że przyjmowane przez nas preparaty w mniejszym lub większym stopniu wpływają na nasze zdrowie. Efektem tego są doświadczane przez pacjentów skutki uboczne czy niepożądane zmiany zachodzące w ich organizmach.

Odpowiednie dawkowanie jest kluczowym czynnikiem sukcesu

Leki przeciwdepresyjne należy zawsze stosować zgodnie z instrukcjami producenta oraz wytycznymi lekarza. Zazwyczaj początkowo przyjmuje się najmniejszą możliwą dawkę, co jest dość łatwe dzięki temu, iż preparaty tego typu mają zwykle formę tabletek.

Najmniejszą możliwą dawkę stosuje się przez około tydzień, do momentu zauważenia pierwszych efektów działania antydepresantu. Jeśli jednak po miesiącu przyjmowania leku nie nastąpi żadna poprawa, należy skonsultować się z lekarzem. Może on zdecydować o zwiększeniu dawki lub zmianie leku na inny preparat.

(Video) Co to jest zaburzenie schizoafektywne - czy jest gorsze od choroby afektywnej dwubiegunowej?

Aby terapia była skuteczna, konieczne jest regularne przyjmowanie leków we wskazanych dawkach. Jeśli na jakimkolwiek etapie kuracji farmakologicznej zdarzy się nam pominąć dawkę leku, istnieją 2 scenariusze postępowania. W sytuacji, gdy nie minęło jeszcze dużo czasu, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. Jeżeli jednak zbliża się już moment przyjęcia kolejnej dawki, pomijamy wcześniejszą tabletkę, o której zapomnieliśmy. Nigdy nie należy przyjmować dwóch dawek leków przeciwdepresyjnych jednocześnie!

Skutki uboczne i ryzyko uzależnienia

Niestety nie istnieje jeszcze lek na depresję bez skutków ubocznych. Najczęściej jednak pacjenci odczuwają problemy związane z terapią na jej początku, gdy organizm się do niej przyzwyczaja. A zatem kiedy mijają skutki uboczne antydepresantów? U większości osób po mniej więcej dwóch tygodniach stosowania danego preparatu poszczególne dolegliwości, takie jak chociażby niepokój, nudności czy ból głowy po antydepresantach zaczynają stopniowo ustępować. Oczywiście pamiętajmy, że jeśli odczuwane przez nas skutki uboczne mają zbyt duże nasilenie lub obejmują tak poważne symptomy jak myśli samobójcze, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (8)

Jeśli chodzi o antydepresanty, skutki uboczne ich stosowania mogą obejmować:

1. Nadmierne wzmożenie nastroju

Stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych może ujawnić te zaburzenia, które do tej pory nie dawały żadnych objawów. Dobrym przykładem jest tutaj choroba dwubiegunowa, w której okresy znacznego spadku nastroju przeplatają się z nadmiernie wręcz dobrym humorem.

2. Myśli samobójcze

Jeśli chodzi o skutki uboczne antydepresantów to na szczęście myśli samobójcze należą do tych, które występują bardzo rzadko. Ale możliwość pojawienia się myśli dotyczących własnej śmierci lub chęci samookaleczenia jest realna. Szczególnie często takie myśli obserwuje się u osób poniżej 26 roku życie, ale tak naprawdę mogą się one pojawić u każdego z pacjentów.

W sytuacji, gdy w trakcie kuracji obejmującej przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych poczujemy nagle chęć skrzywdzenia samych siebie, nie możemy trzymać tego w sobie. Należy koniecznie poinformować o swoim stanie zarówno lekarza, jak i bliskie nam osoby, które będą nas baczniej obserwować i reagować, gdy zajdzie taka potrzeba.

3. Zespół odstawienia

Wiele osób wciąż uważa, że antydepresanty uzależniają. Tak naprawdę jednak uzależnienie jest w tym przypadku mylone z objawami powodowanymi przez odstawienie leków na depresję. Jest to wówczas tak zwany zespół odstawienny, lub inaczej zespół abstynencyjny. Objawy te pojawiają się u pacjentów, którzy nagle, bez konsultacji ze specjalistą przerwą kurację farmakologiczną i zdecydują się na odstawienie SSRI czy TLPD albo na drastyczne zmniejszenie ich dawek. Dochodzi wówczas do zaburzenia równowagi w poziomie neuroprzekaźników w mózgu, a to z kolei wpływa na samopoczucie pacjenta. Z reguły, gdy następuje takie nagłe odstawienie antydepresantów, objawy stopniowo zmniejszają swoje nasilenie w ciągu 3 dni, natomiast zupełnie zanikają do ok. 2 tygodni.

Chcąc uniknąć zespołu odstawiennego musimy przede wszystkim porozmawiać z lekarzem i ustalić z nim sposób zakończenia kuracji farmakologicznej. Specjalista z pewnością zaleci nam stopniowe zmniejszanie przyjmowanej przez nas dawki leku na przestrzeni kilku tygodni lub nawet miesięcy. Dzięki temu potencjalne skutki uboczne odstawienia leku będą znacznie mniejsze.

Najczęstsze objawy zespołu odstawienia to:

 • niepokój;
 • objawy podobne do depresji;
 • wahania nastroju ;
 • zawroty głowy po odstawieniu antydepresantów;
 • problemy z równowagą;
 • ból głowy ;
 • żywe sny i/lub koszmary;
 • wrażenie, iż jesteśmy podpięci pod prąd;
 • objawy podobne do grypy;
 • nudności;
 • bóle brzucha ;
 • nadmierne zmęczenie ;
 • problemy ze snem (m.in. bezsenność);
 • skurcze mięśni ;
 • zaburzenia miesiączkowania (m.in. brak okresu);
 • wahania wagi (chudnięcie lub tycie).

Czy można bezpiecznie stosować antydepresanty w ciąży?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy istnieją antydepresanty bezpieczne w ciąży. Wciąż nie przeprowadzono badań, które mogłyby nas utwierdzić w przekonaniu, czy któreś z dostępnych obecnie preparatów mogą być bez przeszkód stosowane u kobiet ciężarnych czy przy karmieniu piersią. Ogólnie nie zaleca się przyjmowania leków przeciwdepresyjnych w ciąży, zwłaszcza w jej wczesnych stadiach chyba, że jest to konieczne.

Sertralina w ciąży nie jest zalecana, choć dotychczasowe obserwacje nie wykazały zwiększenia wad wrodzonych u dzieci, których matki przyjmowały tę substancję w ciąży. Ze względu na brak stosowanych badań, wciąż nie można jednak wykluczyć jej negatywnego wpływu na płód. Wiadomo natomiast, że hydroksyzyna przenika przez barierę łożyskową i osiąga w organizmie płodu większe stężenie niż u samej matki.

(Video) DEPRESJA | BACKSTAGE. Rozmowy o psychoterapii i psychiatrii. Odc. 3, cz. 1.

Z kolei u kobiet stosujących SSRI w ciąży rośnie ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka. Co więcej, u około 30% dzieci pojawia się też zespół adaptacyjny noworodka, który powoduje nasilone drgania, drażliwość i zaburzenia oddechowe.

Kobiety ciężarne powinny również unikać benzodiazepiny, gdyż powoduje ona zaburzenia oddechowe u noworodków. Natomiast kwas walproinowy zwiększa ryzyko rozwinięcia się wad cewy nerwowej i gorszego rozwoju pod względem poznawczym.

Oczywiście istnieją sytuacje, w których zastosowanie leczenia farmakologicznego u konkretnej pacjentki jest konieczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o przypadki, gdy depresja matki sama w sobie staje się potencjalnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu. Kobieta chorująca na depresję może bowiem decydować się na stosowanie używek, dążyć do niebezpiecznych zachowań czy też będzie unikać wizyt u lekarza. O tym jednak czy w konkretnym przypadku należy stosować leki przeciwdepresyjne może zdecydować wyłącznie lekarz po dogłębnym wywiadzie.

A co z okresem poporodowym i karmieniem piersią?

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania antydepresantów w okresie karmienia piersią. Wynika to głównie z faktu, iż niewielkie ilości substancji znajdujących się w takich lekach przedostają się do mleka matki. Warto też mieć świadomość tego, że praca gruczołów piersiowych jest regulowana przez serotoninę. Oznacza to, że zdolność do produkcji mleka jest ściśle związana z tym hormonem, którego poziom może zależeć od leków przeciwdepresyjnych.

Ziołowe leki na depresję i naturalne antydepresanty bez recepty. Czy można je stosować jako skuteczną i bezpieczną alternatywę?

Antydepresanty i tabletki na depresję: ABC leków przeciwdepresyjnych (2022) (9)

Antydepresanty są ważnym elementem leczenia pacjentów. Wielu z nich z chęcią wykorzystuje jednak również naturalne leki na depresję, które mogą być alternatywą dla leczenia konwencjonalnymi preparatami. Jak się okazuje, poszczególne leki przeciwdepresyjne bez recepty mogą przynosić bardzo pozytywne efekty, zwłaszcza u pacjentów z łagodnymi objawami depresji. Jednocześnie warto mieć na uwadze to, iż takie naturalne ziołowe leki z reguły są lepiej tolerowane przez organizm i nie wywołują tak poważnych skutków ubocznych jak standardowe antydepresanty. Jakie leki na depresję bez recepty warto więc wypróbować?

1. Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zawdzięcza swoje działanie przeciwdepresyjne substancji o nazwie hiperycyna. Składnik ten zwiększa stężenie serotoniny w naszym układzie nerwowym, co wpływa na poprawę naszego samopoczucia. Wyciąg z dziurawca należy przyjmować w formie olejowej lub alkoholowej, gdyż wtedy działanie hiperycyny jest najsilniejsze. Według wielu specjalistów skuteczność dziurawca jest porównywalna z preparatami syntetycznymi. Oznacza to, że takie zioła na depresję jak właśnie dziurawiec mogą faktycznie pomóc nam w zniwelowaniu objawów łagodnej i umiarkowanej depresji. Pamiętajmy jednak, aby skonsultować stosowanie dziurawca z lekarzem, gdyż może on wchodzić w interakcje z innymi lekami.

2. Szafran

Szafran zawiera w sobie takie substancje jak safranal, krocyna i krocetyna, które wykazują działanie zbliżone do standardowych leków na depresję. To właśnie dzięki nim, regularne stosowanie tego zioła może skutecznie złagodzić objawy choroby u pacjentów, u których jej nasilenie nie jest duże.

Aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę szafranu, warto stosować suplementy na depresję, które go zawierają. Mogą mieć one różne formy, jednak najczęściej w aptekach i sklepach zielarskich nabyć można tabletki z szafranem. Wydaje się to być najrozsądniejszym rozwiązaniem biorąc pod uwagę to, że w porównaniu z ceną jaką w sprzedaży detalicznej osiąga szafran, tabletki na depresję z wyciągiem z tego zioła są znacznie tańsze.

3. 5-Hydroksytryptofan (5-HTP)

5-HTP to pochodna aminokwasu białkowego – tryptofanu. W wyniku działania określonych enzymów, związek ten przechodzi przemianę do serotoniny, czyli jednego z neuroprzekaźników w naszym mózgu, który odpowiada za nasze samopoczucie. Obecnie stosowany jest przede wszystkim w formie suplementów, a jego działanie polega przede wszystkim na stabilizacji nastroju. Dotychczasowe badania wskazują na to, że zawierające 5-HTP tabletki na depresję bez recepty mogą wspomagać łagodzenie objawów depresji oraz zaburzeń lękowych.

4. S-Adenozylometionina (SAMe)

SAMe występuje naturalnie w naszych organizmach, ale od lat jest też stosowana jako suplement diety. Nasz mózg wytwarza tę substancję z aminokwasu metioniny oraz z kwasu adenozynotrifosforowego. U osób cierpiących na depresję synteza SAMe nie przebiega prawidłowo lub poziom ten substancji jest zbyt niski. Nieliczne wciąż badania wskazują, że leki antydepresyjne bez recepty, które zawierają SAMe, mogą podnieść poziom serotoniny i dopaminy w komórkach nerwowych, czego efektem jest między innymi poprawa ogólnego samopoczucia. Z tego powodu SAMe może okazać się ważnym wsparciem w niwelowaniu objawów depresji.

5. Witaminy i minerały

To co zjadamy wpływa na wygląd naszego ciała, ale także na pracę umysłu i nasze samopoczucie, o czym niestety często zapominamy. Dostarczając sobie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów sprawiamy, że nasz mózg otrzymuje wartościowe paliwo, dzięki któremu może działać bez zarzutu. Kiedy zatem zaczynamy doświadczać pierwszych objawów depresji, warto pamiętać, że leki i ziołowe antydepresanty to nie wszystko. Powinniśmy bowiem wesprzeć nasz organizm odpowiednią dawką witamin i minerałów o działaniu przeciwdepresyjnym, takich jak:

 • witamina B6– umożliwia przemianę tryptofanu w serotoninę oraz bierze udział w powstawaniu innych neuroprzekaźników, poprawiając tym samym funkcjonowanie układu nerwowego. Znajdziemy ją m.in. w ziarnach zbóż, czerwonym mięsie czy jajkach;
 • witamina B12– bierze udział w powstawaniu niektórych neuroprzekaźników. Jej niedobory wpływają na obniżenie nastroju, wzrost nerwowości oraz rozwój stanów depresyjnych. Znaleźć ją można m.in. w zielonych warzywach liściastych, produktach pełnoziarnistych, rybach, jajkach czy w soi;
 • chrom– wpływa na zwiększenie ilości serotoniny w komórkach nerwowych, poprawiając jednocześnie nasze samopoczucie. Chrom znaleźć można w takich produktach jak owoce morza, wątróbka, pieczywo razowe czy drób i ryby;
 • inozytol– funkcjonujący też pod nazwą witamina B8. Odpręża, niweluje stres, zmniejsza objawy nerwicy natręctw oraz pomaga w leczeniu depresji. Inozytol znajdziemy m.in. w produktach pełnoziarnistych, nasionach strączkowych oraz w owocach cytrusowych;
 • witamina D– jej niedobory mogą powodować takie objawy jak obniżenie nastroju, brak motywacji, niechęć do wykonywania ulubionych czynności czy ciągłe zmęczenie. Witamina D znajduje się w takich produktach jak tłuste ryby morskie, mleko czy jajka;
 • lit– znany jest ze swoich właściwości przeciwdepresyjnych, ale wykazuje również skuteczność w leczeniu innych chorób, takich jak manie;
 • kwasy tłuszczowe Omega-3– pobudzają wytwarzanie serotoniny w organizmie, tym samym wpływając na zahamowanie wahań nastroju i poprawę naszego samopoczucia. Kwasy Omega-3 występują między innymi w tłustych rybach, orzechach, nasionach i oleju lnianym.

FAQs

Jaki jest najsilniejszy lek na depresję? ›

Obecnie za najskuteczniejsze leki na depresję uznaje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i zazwyczaj od tej grupy leków lekarz prowadzący zaczyna farmakoterapię. W niektórych przypadkach jednak konieczne jest sięgnięcie po trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i inne.

Jaki jest dobry lek na depresję? ›

Zazwyczaj od leków z tej grupy lekarz zaczyna leczenie pacjenta chorego na depresję. Należą do nich: citalopram, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna i sertralina.

Czy leki nowej generacji na depresję? ›

Wśród tej grupy leków szczególnie wyróżniają się escitalopram i sertralina, przewyższające (w niewielkim stopniu) skutecznością i bezpieczeństwem inne leki przeciwdepresyjne drugiej generacji [4]. Wilazodon (nazwa handlowa Viibryd) jest nowym lekiem przeciwdepresyjnym [5].

Czy można brac antydepresanty całe życie? ›

Czy leki przeciwdepresyjne trzeba brać do końca życia? Raczej nie. W przypadku pierwszego epizodu depresji zakładamy, że w razie poprawy spróbujemy odstawić leki na sześć do dwunastu miesięcy od rozpoczęcia ich podawania.

Czy antydepresanty poprawiają nastrój? ›

Tak. Innym problemem niektórych leków przeciwdepresyjnych było to, że co prawda podnosiły nastrój, ale obniżały poziom libido, co dla wielu pacjentów było rzeczą bardzo bolesną. Pojawiły się jednak leki, które nie hamują libido, ale nawet mogą je zwiększać, takie jak bupropion, trazodon.

Jakie leki na stany lękowe? ›

W leczeniu lęków stosuje się przede wszystkim:
 • benzodiazepiny,
 • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD),
 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI),
 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI),
 • odwracalne inhibitory MAO,
 • azapirony (buspiron).
Nov 25, 2017

Jak leczyć ciężka depresję? ›

Obecnie najpopularniejszą metodą leczenia depresji jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Kennedy, Lam, Nutt i Thase (2010) wskazują na trzy rodzaje terapii, skuteczne w przypadku chorych na depresję: poznawczą, behawioralną i interpersonalną.

Kiedy ustępują objawy depresji? ›

Przyjmuje się, że u blisko połowy chorych na depresję objawy ustępują samoistnie (bez leczenia) w ciągu pół roku. Rokowanie u pacjentów z rozpoznaną depresją zależy również od takich czynników jak: wiek, wcześniejsza aktywność zawodowa i towarzyska (aktywność z czasu przed zachorowaniem), wsparcie ze strony rodziny.

Jak walczyć z depresją domowymi sposobami? ›

Stany depresyjne mogą pomóc złagodzić napary ziołowe. Dobrze jest pić melisę, dziurawiec, korzystnie może oddziaływać również lawenda czy chmiel. Bardzo dobre efekty przynosi również aktywność fizyczna, która przyczynia się do wytwarzania serotoniny w mózgu i poprawienia samopoczucia oraz kondycji psychicznej.

Czy antydepresanty działają przeciwlękowo? ›

Za leki pierwszego rzutu w leczeniu zaburzeń lękowych to inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), czyli leki standardowo zaliczane do antydepresantów. Ich zalety to skuteczne działanie przeciwlękowe i brak działania uzależniającego, ale uzyskanie efektów wymaga odpowiednio długiej terapii.

Jak długo można brać leki na depresję? ›

W przypadku pierwszego zachorowania na depresję, leki należy stosować przez 6-12 miesięcy od momentu ustąpienia objawów. W przypadku depresji nawracającej czas stosowania jest znacznie dłuższy (kilka lat), czasami nawet bezterminowy.

Jakie leki na ciezka depresję? ›

Leki na depresję to w wielu przypadkach podstawowa i bazowa metoda leczenia zaburzeń depresyjnych, niezależnie od ich podłoża. Psychoterapia i inne środki pozafarmakologiczne często bowiem okazują się niewystarczające.
...
Do grupy SSRI zaliczamy:
 • citalopram;
 • escitalopram;
 • fluoksetynę;
 • fluwoksaminę;
 • paroksetynę;
 • sertralinę.

Czy leki przeciwdepresyjne uszkadzają mózg? ›

Często słyszy się opinie, że leki przeciwdepresyjne mogą być „szkodliwe dla mózgu”. A tymczasem nie dość, że takich niekorzystnych skutków nie wykazano, to jest coraz więcej danych naukowych wskazujący na neuroprotekcyjny (ochronny) wpływ tych substancji.

Czy da się wyjść z depresji bez leków? ›

W walce z depresją stosuje się najróżniejsze formy leczenia – od leków i psychoterapii, przez leczenie poprzez ruch, aromaterapię, muzykoterapię, a nawet przez odpowiednią dietę, czy jogę. Łączenie farmakologii z psychoterapią i innymi formami terapii mogą przynieść naprawdę dobre rezultaty.

O jakiej porze brać antydepresanty? ›

Proponuję wybrać dogodną dla siebie godzinę poranną i zażywać lek codziennie mniej więcej o tej samej porze. Zapewni to stabilny poziom leku we krwi oraz pomoże pamiętać o jego zażyciu.

Co jest lepsze SSRI czy SNRI? ›

Wenlafaksyna (SNRI) ma trójmediatorowy mechanizm działania. – Skuteczność wenlafaksyny jest zależna od dawki, podobnie jest z duloksetyną. Mniejsze dawki działają bardziej jak SSRI – hamują wychwyt zwrotny serotoniny, dopiero dawka 375 mg na dobę wpływa ewidentnie na blokadę transportera dopaminy i noradrenaliny.

Co lepsze sertralina czy escitalopram? ›

Spośród wymienionych substancji czynnych najlepszym profilem skuteczności i bezpieczeństwa w populacji ogólnej odznacza się escitalopram (np. produkt leczniczy Mozarin). W porównaniu z paroksetyną i sertraliną lek ten uznaje się za lepiej tolerowany wśród pacjentów.

Czy seronil to silny lek? ›

Seronil należy do silnych leków przeciwdepresyjnych. Lek zwiększa stężenie serotoniny - jej podwyższony poziom niweluje objawy ciągłego zmęczenia, niechęci do działania itp., czyli objawów depresji. Działanie leku widoczne jest najwcześniej po ok. 2 tygodniach od rozpoczęcia terapii.

Jakie leki na depresję i nerwicę? ›

Przede wszystkim wykorzystywane są: antydepresanty, benzodiazepiny, buspiron, hydroksyzyna czy neuroleptyki.

Videos

1. Rewolucja psychofarmakologiczna w psychiatrii, Bartosz Janik
(Copernicus)
2. Advanced Breast Cancer (ABC) Webinar
(European Oncology Nursing Society)
3. Webinar: Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Spotkanie psychoedukacyjne dla rodziców
(ROPS Poznań)
4. Psychiatra - czym się zajmuje i kiedy warto się do niego udać? dr n. med. A. Wiśniewski i J. Gutral
(Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS)
5. Konrad Berkowicz ostro o grze Roblox *padły mocne słowa*
(MD Creations)
6. U kogo i kiedy szukać pomocy? Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra - FAKTY I MITY
(GdziePoLek.pl)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Pres. Lawanda Wiegand

Last Updated: 08/27/2022

Views: 5821

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Lawanda Wiegand

Birthday: 1993-01-10

Address: Suite 391 6963 Ullrich Shore, Bellefort, WI 01350-7893

Phone: +6806610432415

Job: Dynamic Manufacturing Assistant

Hobby: amateur radio, Taekwondo, Wood carving, Parkour, Skateboarding, Running, Rafting

Introduction: My name is Pres. Lawanda Wiegand, I am a inquisitive, helpful, glamorous, cheerful, open, clever, innocent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.