Atropina. Dlaczego rosyjscy żołnierze zawsze mają przy sobie ten lek? (2022)

Atropina. Dlaczego rosyjscy żołnierze zawsze mają przy sobie ten lek? (1)

Autor

Adrian Dąbek

ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Znalezienie na wyposażeniu Rosjan pojemników z atropiną wywołało niepokój po stronie ukraińskiej. Może to świadczyć, że agresor rozważa użycie broni biologicznej. Atropina, substancja znajdująca się w wilczych jagodach, ma szerokie zastosowanie w medycynie, jest stosowana także jako odtrutka przy działaniu bojowych środków trujących jak sarin. Gdzie jeszcze wykorzystywana jest atropina?

Atropina. Dlaczego rosyjscy żołnierze zawsze mają przy sobie ten lek? (2)

Simon Groewe / Shutterstock

(Video) Mariolka vs policjant - Paranienormalni. Żarty się skończyły

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

 • Atropina znaleziona u Rosjan
 • Atropina — co to jest?
 • Atropina — jednocześnie lek, trucizna i odtrutka
 • Atropina — jak działa na nasz organizm?
 1. Atropina stosowana jest okulistyce, anestezjologii, kardiologii i medycynie ratunkowej
 2. W większych dawkach ma działanie toksyczne, w dawnych czasach używano ją do zwalczania wilków i gryzoni
 3. Może być też wykorzystywana jako broń biologiczna w konfliktach zbrojnych
 4. Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onet

Atropina znaleziona u Rosjan

Siły ukraińskie znalazły niedawno na wyposażeniu złapanych Rosjan atropinę. To środek o wielu zastosowaniach, w warunkach bojowych może być wykorzystywany jako odtrutka. Stąd obawy, że rosyjski agresor może wykorzystać w walce broń chemiczną.

O zastosowaniu atropiny mówiła niedawno dr Katarzyna Pikulska, lekarka pracująca w szpitalu w Siedlcach, a po godzinach organizująca pomoc dla Ukraińców. Pikulska regularnie wozi za wschodnią granicę potrzebne rzeczy. Ostatni transport z pomocą obejmuje m.in. atropinę.

— Dostajemy listy potrzeb. Teraz będę wiozła też nowoczesne maski przeciwgazowe i leki typu atropina. O tym się mówi od paru miesięcy, ale niestety jest duże ryzyko, że tam zostanie użyty gaz bojowy. Był moment, że na wyposażeniu złapanych rosyjskich żołnierzy znaleziono atropinę, która jest odtrutką właśnie na gazy bojowe. To pokazuje, że to zagrożenie jest realne — mówi dr Pikulska.

Czy 36 lat po katastrofie Czarnobyl jest dla nas groźny? "Promieniowanie jak w centrum Warszawy"

—M.in. w okolicy Zaporoża jest elektrownia. Ryzyko, że Rosjanie pokuszą się o zniszczenie elektrowni, atak biologiczny czy chemiczny też jest duże. Czuć, że Ukraińcy traktują to ryzyko na poważnie — dodaje lekarka.

(Video) Proceder eliminacji przeciwników politycznych władz Kremla – cykl Tajemnice bezpieki [DYSKUSJA]

Atropina — co to jest?

Atropina to naturalny i powszechnie znany alkaloid tropinowy. W środowisku naturalnym występuje w roślinach należących do rodziny psiankowatych, takich jak pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna) oraz lulek czarny.

Wilcza jagoda rośnie w Europie (także w Polsce), Afryce Północnej, Azji Zachodniej i Ameryce Północnej.

Po raz pierwszy czystą atropinę uzyskano z wilczej jagody w 1831 r. Później zaczęto ją wytwarzać na drodze syntezy chemicznej.

Ekspert rozwiewa wątpliwości: Ukraina nie produkuje broni biologicznej

Atropina — jednocześnie lek, trucizna i odtrutka

W dawnych czasach atropina była stosowana m.in. jako trucizna na wilki (stąd nazwa) oraz gryzonie, ponieważ w dużych dawkach może powodować zatrzymanie akcji serca. Zatruwano nią także groty strzał.

Jednocześnie miała zastosowanie w kosmetyce, po wtarciu w policzki powodowała rumieńce na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, była składnikiem napojów miłosnych i mikstur potrzebnych jasnowidzom do wprowadzenia się w trans.

Obecnie kojarzona jest głównie jako środek podawany w postaci kropel do oczu, powodujący rozszerzenie źrenic konieczne przy badaniu dna oka. Poza okulistyką ma zastosowanie w anestezjologii, kardiologii i medycynie ratunkowej. Stosowana w odpowiednich dawkach jest pomocna w leczeniu bradykardii, arytmii serca, odwracaniu blokady nerwowo-mięśniowej, ma zastosowania rozkurczowe, a także w premedykacji (wprowadzenia do znieczulenia ogólnego). Jest stosowana jako odtrutka przy zatruciach paralityczno-drgawkowymi środkami fosfoorganicznymi, takimi jak m.in. sarin, tabun czy soma.

Stworzył gazy bojowe i cyklon B. Jego żona zabiła się, bo nie mogła znieść, że przez niego ginęli ludzie
(Video) CO JEDZĄ ROSYJSCY ŻOŁNIERZE? 😱test wojskowych racji żywnościowych MRE z mamą! Agnieszka Grzelak Vlog

— Atropina powoduje rozkurcz mięśni gładkich, przez co zwiększa średnicę oskrzeli, ułatwia oddychanie, zmniejsza ilość śluzu w płucach czy przyspiesza rytm serca. Dzięki temu może powstrzymać skutki zatrucia niektórymi środkami chemicznymi — wyjaśnia dla ABC zdrowie farmaceuta Łukasz Pietrzak.

Z drugiej strony stosowanie zbyt dużych dawek może spowodować takie działania niepożądane jak — zgodnie z informacjami zawartymi w ulotkach — "suchość w jamie ustnej z towarzyszącym uczuciem pieczenia, trudności w przełykaniu, światłowstręt, zaczerwienienie i suchość skóry, podwyższenie temperatury ciała, wysypka, nudności i wymioty, przyspieszenie czynności serca oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego. Wskutek pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego mogą wystąpić: nerwowość, drżenia, zmieszanie, pobudzenie, omamy, delirium. Objawy te mogą przekształcić się w senność, stupor (stan osłupienia), niewydolność układu oddechowego i krążenia niekiedy zagrażające życiu".

Atropina — jak działa na nasz organizm?

Atropina poraża zakończenia przywspółczulnego układu nerwowego, działa na narządowe receptory muskarynowe (receptory zlokalizowane na błonach komórkowych), znajdujące się w oskrzelach, sercu, gałkach ocznych, mięśniach gładkich przewodu pokarmowego i dróg moczowych.

Jak dokładnie działa atropina?

 1. mięsień sercowy — zwiększa częstotliwość pracy serca oraz wpływa na pojemność minutową serca. Atropina słabiej działa na osoby, które chorują nacukrzycę, neuropatię czymocznicę;
 2. drogi oddechowe — powoduje rozkurcz mięśni gładkich, powiększa światło oskrzeli i ogranicza produkcję śluzu;
 3. przewód pokarmowy — zmniejsza napięcie mięśnie gładkich ścian przewodu pokarmowego, zmniejsza perystaltykę jelit, niweluje zaleganie treści pokarmowej w żołądku, działa przeciwwymiotnie;
 4. gruczoły wydzielania wewnętrznego — hamuje wydzielanie potu, śliny oraz enzymów trawiennych;
 5. układ moczowy — zmniejsza napięcie mięśni gładkich ścian pęcherza moczowego, a także moczowodów;
 6. narząd wzroku — poraża mięsień rzęskowy, rozszerza źrenice oka.

Badanie dna oka pozwala wykryć wiele schorzeń, m.in. cukrzycę nadciśnienie, białaczkę czy miażdżycę. Badanie takie możesz zamówić w Medonet Market.

Atropina — wskazania

Najważniejsze wskazania do stosowania atropiny to:

 1. reanimacja krążeniowo-oddechowa;
 2. premedykacja przed znieczuleniem ogólnym;
 3. odwracanie blokady nerwowo-mięśniowej;
 4. leczenie odruchowejbradykardii;
 5. nadmierne wydzielanie i skurcze oskrzeli;
 6. stany spastyczne przewodu pokarmowego;
 7. diagnostyka radiologiczna;
 8. długotrwałe rozszerzenie źrenic.

Atropina. Dlaczego rosyjscy żołnierze zawsze mają przy sobie ten lek? (6) Otruci politycy, dysydenci i szpiedzy

(Video) CO JEDZĄ POLSCY ŻOŁNIERZE? TEST POLSKIEJ RACJI ŻYWNOŚCIOWEJ (MRE)

Atropina — przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do zastosowania atropiny jest nadwrażliwość na ten związek. Nie powinno się jej także stosować w przypadkach jaskry, niedrożności przewodu pokarmowego, choroby refluksowej czy zwężenia szyi pęcherza moczowego.

Zachęcamy do posłuchania najnowszego odcinka podcastu RESET. Tym razem naszym gościem jest Marek Rybiec — biznesmen, jako jeden z 78 osób z całego świata ukończył "4 Deserts" - ultramaraton odbywający się w ekstremalnych miejscach na świecie. O wyzwaniu, sile psychiki i treningu uważności rozmawia z Aleksandrą Brzozowską. Posłuchaj!

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

(Video) Blamaż rosyjskiej armii. Dlaczego radzi sobie tak źle? - gen. Waldemar Skrzypczak i Piotr Zychowicz

ZOBACZ TAKŻE

 • Te polskie rośliny są śmiertelnie niebezpieczne. Uważaj! [LISTA]
 • Zatrucia pokrzykiem wilczą jagodą
 • Tym otruto Nawalnego. Jak działają inhibitory cholinoesterazy? [WYJAŚNIAMY]

 • https://portal.abczdrowie.pl/18-kilometrow-od-miejsca-w-ktorym-spala-spadly-rakiety-lekarce-udalo-sie-bezpiecznie-ewakuowac-mame-z-9-letnia-coreczka
 • atropina
 • wilcza jagoda
 • trucizna
 • źrenica
 • Lekarze mają zalecenie, by nie raportować COVID-19? Stanowcza odpowiedź MZ "Lekarka, która nas przyjmowała, gdy zachorował syn, powiedziała, że jest bardzo wiele zachorowań wśród dzieci, ale nie ma pozwolenia na komunikowanie, że to... Monika Mikołajska
 • Naukowcy mają złe wieści dla amatorów piwa. "Im więcej pijesz, tym jest gorzej" Najnowsze badania prowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Pensylwanii podważyły wcześniejsze doniesienia i wykazały, że codzienne picie już niewielkiej ilości... Anna Górska
 • Płacisz w szpitalu? Nie mają prawa brać od nas pieniędzy za te usługi Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia, że za niektóre usługi, z których możemy skorzystać podczas pobytu w szpitalu, placówki nie mają prawa pobierać opłat. Wśród... Dominik Kołodziej
 • Gdy ratownicy medyczni mają ocalić "kloszarda", plan minimum jest prosty: zamknąć mordę Praca w pogotowiu ratunkowym nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza gdy kilka razy w ciągu jednego dyżuru trzeba zrobić wyjazd do... Jakub Sieczko
 • Koronawirus w Polsce - tygodniowe dane resortu zdrowia. Raport z 25 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 tys. 871 przypadkach zakażenia koronawirusem w minionym tygodniu. Z powodu COVID-19 zmarło w tym czasie 60 osób. W ciągu...
 • Pielęgniarki zamordowały 49 pacjentów. Dziś mają zmienione nazwiska i są na wolności Między 1983 a 1989 r. cztery pielęgniarki z wiedeńskiego szpitala pozbawiały życia swoich starszych pacjentów. W sumie udowodniono im 49 morderstw. Kobiety...
 • Koronawirus w Polsce – tygodniowe dane Ministerstwa Zdrowia. Raport z 4 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4140 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dane te dotyczą ostatniego tygodnia, tj. dni od 28 kwietnia do 4 maja. Z... Paulina Wójtowicz
 • Ta ryba czyha na męskie genitalia? Naukowcy nie mają złudzeń Tajemnicza brazylijska ryba, kandyra, oskarżana jest o atakowanie cewek moczowych i penisów osób oddających mocz do Amazonki. Oficjalnie ostatni taki przypadek...
 • Szpital zniszczy dokumentację medyczną pacjentów. Czas na odbiór do 9 maja Szpital Uniwersytecki w Krakowie poinformował, że tylko do 9 maja 2022 r. pacjenci i osoby upoważnione mogą odebrać dokumentację medyczną. Po upływie tego terminu... Małgorzata Krajewska
 • Węgiel aktywny - lek, który każdy musi mieć w domu. Działa jak odtrutka Węgiel aktywny, nazywany także węglem chłonnym, stosowany był jeszcze przez nasze babcie. Jest to naturalny lek dostępny bez recepty. Doskonale sprawdza się przy... Joanna Murawska

Videos

1. Szwedzkie wojsko i bezpieczeństwo. Kalifat, czyli bzdury o upadku kraju | Aldona Hartwińska
(Podróż bez Paszportu)
2. Przeżyła wojnę, Powstanie Warszawskie oraz trzy obozy koncentracyjne | Opowieść Janiny Iwańskiej 3/3
(Pteroplankton)
3. Rosjanie kontra Ukraińcy. Były żołnierz „Grom” ocenia walczące strony - Naval i Piotr Zychowicz
(HISTORIA REALNA)
4. Co ćpał Adolf Hitler? Narkotyki w życiu wodza III Rzeszy
(Okupowana Polska)
5. Dla ciebie wszystko / The Best of Me [2014] [1080p]
(VisioN)
6. ELA GAWIN DISCORD 01.03.22 : AHA, AHA, PIS, ŻOŁNIERZE WYKLĘCI | PODCAST
(zrubmilouda)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Moshe Kshlerin

Last Updated: 08/07/2022

Views: 5898

Rating: 4.7 / 5 (57 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Moshe Kshlerin

Birthday: 1994-01-25

Address: Suite 609 315 Lupita Unions, Ronnieburgh, MI 62697

Phone: +2424755286529

Job: District Education Designer

Hobby: Yoga, Gunsmithing, Singing, 3D printing, Nordic skating, Soapmaking, Juggling

Introduction: My name is Moshe Kshlerin, I am a gleaming, attractive, outstanding, pleasant, delightful, outstanding, famous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.