Chorujesz na cukrzycę? Te leki zdecydowanie nie są dla Ciebie! (2022)

Jestem wielką, pączkową kulką. Obiecałam sobie, że w Tłusty Czwartek nie zjem ani jednego eklerka, ptysia, ani faworka, bo po powrocie do pracy się w fartuch nie zmieszczę, ale sami wiecie jak to jest. Obiecanki obiecankami, ale kiedy ten śliczny, lukrowany i słodki do obrzydliwości pączek spojrzy na Ciebie i powie „zjedz mnie” to wiesz, że bitwa została przegrana. Chciałam dobrze, a wyszło jak zwykle. Z drugiej strony, mogę sobie pozwolić na takie wysokokaloryczne góry cukru, bo co najwyżej mąż się do mnie nie przyzna i lodówkę na kłódkę zamknie. Zdecydowanie gorzej mają wszyscy diabetycy, u których już jeden pączek powoduje skok poziomu glukozy po sam sufit, a co dopiero dwa, pięć czy osiem. Nie chciałam jednak pisać dzisiaj o diecie cukrzycowej i o zakazie jedzenia słodkości, ale o lekach, których cukrzycy powinni unikać, jeżeli nie mają ochoty na zaostrzenie swoich dolegliwości. Może będą to rady dla Ciebie, może dla Twojej mamy czy męża. Mam jednak nadzieję, że po tym tekście będziesz wiedzieć, na jakie preparaty bez recepty zwracać największą uwagę.


1. Syropy i płyny zawierające cukier

Całe szczęście z preparatami tego typu nie ma zbyt wielkiego problemu, bo każdy cukrzyk jeżeli będzie miał do wyboru preparat słodzony cukrem i preparat bez jego dodatku zazwyczaj wybierze ten drugi. Napis „bez cukru” bardzo dobitnie przypomina nam o tym, że to właśnie ten preparat powinniśmy wybrać. Wśród preparatów aptecznych znajdziemy i pastylki do ssania bez cukru, i saszetki zwalczające objawy przeziębienia, i syropy na kaszel. Nawet niektóre syropy przeciwgorączkowe dla dzieci nie zawierają cukru. Jeżeli boli Was gardło to przejrzyjcie dokładnie półkę z tabletkami do ssania – większość producentów ma w swoim portfolio zarówno produkty z cukrem, jak i bez cukru. MamyFervex D, który podobno jest troszkę gorszy w smaku niż jego oryginał, ale jak to ktoś powiedział – „lek ma leczyć, a nie smakować”:) Z kaszlem też można walczyć – znajdzie się iFlegamina bez cukru,iHerbapect. Dla każdego coś miłego.

Na tonikach wzmacniających zazwyczaj nie znajdziecie wielkiego napisu „bez cukru”, więc tutaj trzeba już dokładniej się wczytać. Niestety, producenci tych preparatów nie zadbali za bardzo o cukrzyków, bo z tych najpopularniejszych specyfików tylko dwa (Doppelherz Vital TonikorazVicard) nie zawierają cukru, ani innych dodatków podnoszących poziom glukozy w naszej krwi. Niestety.

Jednak powiedzmy sobie szczerze – nie wszystkie preparaty występują w wersji cukrowej i bezcukrowej. Lepiej byłoby nawet powiedzieć, że jest to zdecydowana większość leków i suplementów. Co wówczas zrobić? Pokusić się o formy stabletkowane. Jeżeli mamy do wyboru syrop i kapsułkę, wybierzmy tę drugą. Jeżeli nawet znajdzie się tam jakiś cukier to na pewno nie w takiej ilości jak w syropie na kaszel.

Źródło: kimberlykv / Foter / CC BY

(Video) Chorujesz na cukrzycę typu 2 ?Obalamy mity na temat tej choroby. jest ich sporo.

2. uroFuraginum

Syropy na kaszel to jednak pikuś – zdecydowanie większy problem jest zuroFuraginą, której z cukrzycą praktycznie nikt nie kojarzy. Przypomnę, że jest to preparat stosowany w leczeniu bakteryjnego zakażenia dróg moczowych, czyli popularnego „przeziębionego’ pęcherza.uroFuragina, czyli bezreceptowy odpowiednik popularnej Furaginy,pojawiała się na łamach tego bloga już niejednokrotnie – przedstawiałam Wam już najważniejsze informacje odnośnie jej stosowania, ostrzegałam Was również przed łączeniem jej z alkoholem. Do tej pory nie było jednak większej okazji, aby napisać o tym, żeby ostrożnie podchodziły do niej wszystkie osoby chorujące na cukrzycę.

Wiecie, to już nawet nie chodzi o to, że w tabletkachuroFuraginyznajdziecie cukier, bo nie wiem jak bardzo niekontrolowana i rozchwiana musiałaby być to cukrzyca, aby zrobiło to komuś różnicę. Rozchodzi się tutaj o samą właściwość furaginy. Okazało się, że pochodne nitrofuranu (do których zaliczana jest również furagina) mają mało przyjemne i zdecydowanie niekorzystne działanie niepożądane: powodują uszkodzenie nerwów obwodowych, co w łagodnych stadiach objawia się mrowieniem i drętwieniem kończyń, a w najpoważniejszych może być przyczyną zagrożenia życia. Spokojnie jednak, miażdżącej większości osób nie zrobi to większej różnicy, bo przecież nikt nie stosuje furaginy latami i nie łyka jej całymi garściami. Różnicę mogą poczuć jednak osoby chore na cukrzycę. Dlaczego? Bo cukrzyca robi u nich to samo, co furagina.

Pochodne nitrofuranu (do których zaliczana jest również furagina) mają ważne działanie niepożądane: powodują uszkodzenie nerwów obwodowych. Cukrzyca to nie tylko skaczący cukier i mroczki przed oczami, kiedy nie znajdziemy cukierka w torebce. To również cały zespół objawów i schorzeń, które są spowodowane właśnie przez ten nieszczęsny cukier. Jedną z nich jest tzw. neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerwów czuciowych wywoływane przez hiperglikemię, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Najpopularniejszym i jednocześnie jednym z najniebezpieczniejszych jej powikłań jest tzw. stopa cukrzycowa. Schorzenie to jest naprawdę poważne i nie powinno być bagatelizowane, a na pewno nie powinno być pogłębiane przez zastosowanie dodatkowych leków, które tylko uszkodzenie nerwów mogą dodatkowo powiększyć.

Wniosek jest następujący – jeżeli masz cukrzycę to uważaj na ten preparat, nawet jeżeli nie została u Ciebie zdiagnozowana neuropatia cukrzycowa, bo możesz nawet o niej nie wiedzieć. Jeżeli jednak zaryzykujesz stosowanie tego preparatu to uważaj na wszelkie mrowienia, drętwienia, uczucie przepływania prądów przez ciało. To znak, że coś jest nie tak, a z furaginą trzeba się pożegnać. Nie muszę chyba tego powtarzać osobom ze zdiagnozowaną neuropatią, prawda?

P.S. Jeżeli obawiacie się tego typu działań niepożądanych ze strony furaginy to zaopatrzcie się w kompleks witamin z grupy B – nie dość, że w ich towarzystwie furagina lepiej się wchłania (a dzięki temu lepiej działa) to dodatkowo działają one ochronnie na nerwy obwodowe. Nie jest to może działanie spektakularne (w końcu czego oczekiwać po dawkach, które są dopuszczone do ogólnej sprzedaży), ale lepszy rydz niż nic.

(Video) Najlepsze rośliny na cukrzycę. Jedną masz w kuchni. | Marek Skoczylas

Źródło: Nathan O’Nions / Foter / CC BY

3. Kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, to nie tylko zwalczanie gorączki, bólu głowy czy rozrzedzanie krwi, ale również interakcje z lekami – przeciwbólowymi, przeciwzakrzepowymi i… przeciwcukrzycowymi.

W farmakologii istnieje takie pojęcie jak „wiązanie leków z białkami” – ogólnie rozchodzi się o to, że leki „łączą się” przejściowo z białkami, które występują w naszej krwi (głównie albuminy). Niektóre nie wiążą się z nimi praktycznie w ogóle, a inne niemalże w całości. Problem polega jednak na tym, że jedynie ta część leku, która jest z białkami niezwiązana ma w ogóle szanse zadziałać – wszystkie cząsteczki, które z białkami są związane są nieczynne i pozostaną takie, póki nie zostaną z objęcia białek uwolnione. Ilość leku, która związana jest z białkami jest wartością względnie stałą – dzięki temu możliwe jest najpierw odpowiednie dobranie dawki preparatu, a później ułożenie schematu dawkowania. Zakładamy jednak, że wartość ta nie będzie się jakoś drastycznie zmieniać. I faktycznie, póki wszystko jest ładnie i cacy to nikt nie ma do nikogo pretensji, bo lek jak miał działać tak działa. Gorzej jednak, jeżeli stopień wiązania z białkami się zmienia – wówczas pojawiają się problemy.

W zestawieniu lek przeciwcukrzycowy vs. aspiryna bardzo często wygrywa aspiryna. Jednym z leków, który jest w stanie zmieniać stopień wiązania z białkami innych preparatów jest właśnie kwas acetylosalicylowy. On również bardzo lubi białka naszej krwi i bardzo chętnie połączyłby się z nimi, gdyby tylko miał taką możliwość. Ale przecież nasze białka są zajęte przez lek przeciwcukrzycowy! Co wówczas się dzieje? Walkę wygrywa ten lek, na którego łaskawszym okiem spojrzy owe białko (fachowo nazywa się to powinowactwem do białek osocza). I tutaj właśnie zaczyna się nasz problem – w zestawieniu lek przeciwcukrzycowy vs. aspiryna bardzo często wygrywa aspiryna. Leki przeciwcukrzycowe są wypychane z wysepki zwanej białkiem i zaczynają sobie krążyć swobodnie po naszym krwioobiegu. A skoro pływają sobie swobodnie to i działać swobodnie mogą. A jak działają swobodnie mogą to i cukier poleci coraz niżej i niżej…

Nasilenie działania leków przeciwcukrzycowych i związany z tym spadek poziomu cukru we krwi to poważny problem, bo może prowadzić do wystąpienia mroczków, osłabienia, a nawet utraty przytomności z niedocukrzenia. Z tego też względu zabrania się jednoczesnego stosowania kwasu acetylosalicylowego z niektórymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. na bazie glimepirydu -Avaron, Amaryl, Glipidczy gliklazydu -Diabrezide, Diaprel). Są to leki, które z białkami osocza wiążą się w 95-99% i nawet niewielkie zmiany w tej wartości mogą powodować znaczne różnice w sile ich działania.

(Video) 5 najlepszych warzyw na CUKRZYCĘ | Marek Skoczylas

Wniosek z tej części tekstu: na przeziębienie i ból głowy stosujemy paracetamol, a nie aspirynę! Zaleca się zdecydowaną ostrożność podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwcukrzycowych i preparatów na bazie kwasu acetylosalicylowego (Aspirin, Polopiryna, Ascalcin) albo przynajmniej konsultację z lekarzem.

P.S. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież wielu cukrzyków stosuje tzw. aspirynę kardiologiczną (Acard, Polocard) celem profilaktyki ewentualnych powikłań typu zawał serca czy udar. Fakt, przeczyć nie będę. Ale zwróćcie uwagę na dwie rzeczy: po pierwsze, zazwyczaj zleca to lekarz, który ewentualnie dostosuje dawkę naszych wszystkich innych leków, a po drugie – 75-150mg w preparatach kardiologicznych to nie 500mg w jednej tabletceAspirin.

Źródło: takacsi75 / Foter.com / CC BY


4. Laktuloza

O laktulozie wspominałam już podczas omawiania poszczególnych preparatów przeczyszczających- w rankingu bezpieczeństwa leków na zaparcia znalazła się ona całkiem wysoko, bo na 5. miejscu. Pozycja ta była całkowicie zasłużona, bo laktuloza może być stosowana i przez dzieci, i przez osoby starsze, a nawet kobiety w ciąży czy karmiące piersią – warto dodać, że może być to stosowanie długotrwałe, bo całe szczęście nie ma ona takiego potencjału uzależniającego, jak chociażby bisakodyl(Dulcobis, Bisacodyl) czy senes (Xenna, Senefol).

Laktuloza jest dwucukrem (czyli związkiem chemicznym zbudowanym z dwóch cukrów – w tym wypadku galaktozy i fruktozy), który zasadniczonie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym(wchłanianie następuje jedynie na poziomie 0,1-1.2%). W jelicie grubym jest ona rozkładana przez bytujące tam bakterie, dzięki czemu powstają związki, które powodują ściąganie wody do jelita. Masy kałowe ulegają rozluźnieniu, dzięki czemu same wypróżnienie staje się o wiele mniejszym problemem.

(Video) Cukrzyca typu 2: skuteczne sposoby na cukrzycę i insulinooporność | dr Angelika Kargulewicz

Gdzie tu jest problem? Skoro laktuloza nie wchłania się z przewodu pokarmowego (a właściwie robi to w naprawdę niewielkim procencie) to nie powinna stanowić problemu dla typowego cukrzyka. I faktycznie tak jest – wiele osób stosuje te syropy i nie ma absolutnie żadnych problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru. Wszystko jest jednak kwestią indywidualną -osobiście, w swojej pracy, spotkałam się już z kilkoma przypadkami, gdy diabetolog zalecił zmianę środka przeczyszczającego właśnie ze względu na „skaczący cukier”. Także zakazu nie ma, ale miejcie na uwadze, że wahania cukru mogą się zdarzać, dobrze? Tak samo jak przy innych preparatach – ostrożności nigdy za wiele. A kiedy pójdziecie do lekarza powiedzieć mu, że Wasze leki przeciwcukrzycowe są źle dobrane to najpierw wyspowiadajcie się ze wszystkich leków i suplementów, jakie stosujecie, bo może się okazać, że Waszym problemem nie są źle dobrane leki, ale zwykły syrop na kaszel. Kto by pomyślał?

Zdjęcie główne: Nicola since 1972 / Foter / CC BY

Pobierz artykuł w formacie PDF

 • aspiryna
 • cukrzyca
 • furagina
 • kwas acetylosalicylowy
 • laktuloza
 • leki bez recepty
 • pęcherz moczowy
 • polopiryna
 • przeziębiony pęcherz
 • urofuragina
 • urofuraginum
 • zapalenie pęcherza moczowego

FAQs

Jakie leki przeciwbolowe przy cukrzycy? ›

Z tego powodu popularne leki przeciwbólowe, takie jak Aspiryna czy Polopiryna, nie są dobrym rozwiązaniem dla diabetyków. O wiele bezpieczniejsze są leki zawierające paracetamol albo ibuprofen. Jeżeli boli Cię głowa, zastosuj takie leki jak Metafen lub właśnie Paracetamol.

Co to jest cukrzyca niewyrównana? ›

Osoby chorujące na cukrzycę są 2- lub 4-krotnie częściej narażone na choroby serca niż ludzie zdrowi. Statystyczny diabetyk z przewlekle niewyrównaną cukrzycą (duże wahania poziomu cukru we krwi) po 5 latach od wykrycia choroby przechodzi zawał serca.

Czy Acard obniza poziom cukru? ›

Lek Acard - w najczęściej zażywanych dawkach 75 mg i 150 mg - jest stosowany w chorobach, które grożą powstaniem zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Preparat Acard nie leczy cukrzycy.

Jak sprawdzic czy jest się chorym na cukrzycę? ›

Cukrzycę diagnozuje się w oparciu o glikemię przekraczającą normę w badaniu poziomu cukru we krwi na czczo (w dwukrotnych pomiarach) lub w teście doustnego obciążenia glukozą (OGGT). Dodatkowe badania w diagnostyce cukrzycy to m.in. oznaczanie ciał ketonowych we krwi; oznaczenie glukozy w moczu.

Jakich leków nie stosować przy cukrzycy? ›

Należy unikać preparatów zawierających w swoim składzie glukozę, sacharozę czy syrop glukozowo-fruktozowy. Osoby chorujące na cukrzycę mogą stosować leki słodzone słodzikami. Słodziki nie podwyższają stężenia glukozy we krwi. Są to między innymi sorbitol, ksylitol, fruktoza, aspartam, acesulfam K.

Jakie leki na potencje przy cukrzycy? ›

Do poprawy funkcji seksualnych u cukrzyków służą leki tzw. inhibitory fosfodiesterazy typu 5, m.in. tadalafil, sildenafil czy wardenafil. Należy jednak pamiętać, że zażywanie ich wymaga zachowania szczególnej ostrożności, szczególnie jeżeli cukrzyk jest leczony lekami z grupy azotanów.

Co to jest cukrzyca insulinozależna? ›

Cukrzyca typu 2 to choroba nabyta, określana jako cukrzyca insulinoniezależna, w początkowym etapie rozwoju choroby niewymagająca przyjmowania insuliny. Schorzenie to obecnie uznaje się za chorobę cywilizacyjną, która niesie ryzyko poważnych powikłań, zagrażających zdrowiu i życiu.

Jak długo można żyć z nieleczona cukrzyca? ›

Trzeba jednocześnie mieć na uwadze, że według szacunków nieleczona cukrzyca skraca życie średnio o sześć lat, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących symptomów lepiej nie zwlekać i udać się do specjalisty. Zadbaj o profilaktykę – cukrzyca często przebiega bezobjawowo!

Czy Glucophage obniza poziom cukru? ›

Glucophage to lek dostępny na receptę, który przepisywany jest pacjentom zmagającym się z cukrzycą typu 2. Dzięki zawartości metforminy, przyczynia się do obniżenia stężenia glukozy we krwi.

Czy Milurit podnosi cukier we krwi? ›

Podczas stosowania leku Milurit może wystąpić cukrzyca. Jest to jednak skutek uboczny odnotowywany bardzo rzadko (może występować jedynie do 1 na 10.000 osób). Statystycznie wydaje się więc mało prawdopodobne, aby to lek był przyczyną opisanych dolegliwości, aczkolwiek nie można całkowicie tego wykluczyć.

Czy Acard ma skutki uboczne? ›

Acardskutki uboczne i działania niepożądane

Tabletki dojelitowe Acard mogą wywołać niepożądane objawy. Jeśli po zażyciu leku u pacjenta pojawiły się takie objawy jak obrzęk warg, języka, duszności bądź wystąpią krwawienia (np. krew stolcu), należy odstawić go i jak najszybciej udać się do lekarza.

Jakie leki przeciwbólowe przy Metforminie? ›

Przeciwbólowe leki można zażywać z metforminą, zachowując ostrożność przy ibuprofenie, naproxenie.

Jakie leki wpływają na poziom cukru we krwi? ›

Które leki mogą podwyższać poziom cukru we krwi?
 • niektóre β-adrenolityki - stosowane w nadciśnieniu tętniczym, szczególnie propranolol, metoprolol i atenolol, ale również hydrochlorotiazyd. ...
 • niektóre leki przeciwpsychotyczne - szczególnie olanzapiny i klozapiny, stosowane u chorych na schizofrenię;
Nov 13, 2020

Jaki syrop na kaszel dla cukrzyka? ›

Flegamina syrop o smaku miętowym bez cukru działa wykrztuśnie, dzięki czemu oczyszcza oskrzela i pomaga na mokry kaszel. Lek bezpieczny dla diabetyków, ponieważ nie zawiera cukru.

Co prestarium a cukrzycą? ›

Peryndopryl (składnik aktywny leki Prestarium i Co-Prestarium) nasila działanie doustnych leków przeciwcukrzycowych, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi. Wskazane jest ścisłe monitorowanie poziomu glikemii.

Te maleńkie atomy i cząsteczki oddziałują na komórki ludzkiego ciała w niesamowity sposób, w konsekwencji chroniąc nasze zdrowie już na najniższym poziomie molekularnym.. Jako że wiąże się ona z gospodarką węglowodanową, zapewne nietrudno skojarzyć, że istotne w kontroli glikemii będzie właśnie spożywanie odpowiedniej ilości oraz rodzaju węglowodanów i pozostałych makroskładników.. Choć edukacja pacjentów i ich rodzin to główny cel opieki medycznej i dietetycznej w tej chorobie, to nadal niestety wielu chorych nie ma świadomości, jak istotne w kontrolowaniu cukrzycy są odpowiednie nawyki.. Tymczasem powinniśmy zapamiętać, że modelowa dieta cukrzyka powinna zawierać 40-50% węglowodanów o niskim indeksie oraz ładunku glikemicznym (o tym, gdzie je znaleźć, już za chwilę), 30-35% tłuszczów (w tym jak najmniej nasyconych kwasów tłuszczowych) oraz 15-20% białek , przy czym stosunek białka zwierzęcego i roślinnego powinien wynosić 1:1.. To prawda, wielu chorych nie ma motywacji do kontrolowania cukrzycy, ponieważ przeraża ich konieczność stosowania wyliczeń, regularnego badania glikemii, nauczenia się przeróżnych wartości … Ale to wszystko wygląda dość skomplikowanie tylko na pierwszy rzut oka.. Prawdą jest to, że odpowiednie nawyki potrafią szybko zagościć u pacjenta na stałe, jeśli tylko na początku, zaraz po diagnozie choroby z odpowiednimi chęciami przystąpi on do nauki podstawowych zagadnień dotyczących cukrzycy .. Cukrzycy mogą gotować potrawy w wodzie i na parze, mogą dusić bez obsmażania lub w folii lub piec na pergaminie .. Bezruch – co prawda nie jest to element diety, ale nie sposób o nim nie wspomnieć.

Przestrzeganie zasad żywieniowych jest kluczowe, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru i lipidów we krwi.. Indywidualnie dobrany jadłospis pomaga obniżyć ryzyko rozwoju nefropatii cukrzycowej i chorób układu sercowo-naczyniowego, czyli poważnych powikłań nieleczonej choroby.. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać prawidłowo skomponowana dieta cukrzyka oraz co jeść, a czego się wystrzegać.. Cukrzyca to przewlekła i nieuleczalna choroba metaboliczna.. Bardzo ważnym elementem leczenia cukrzycy jest przestrzeganie zasad:. Leczenia farmakologicznego za pomocą leków lub insuliny.. Przestrzeganie zasad diety cukrzycowej.. Podejmowanie regularnej aktywności fizycznej.. Dieta cukrzycowa obok farmakoterapii, to podstawa leczenia cukrzycy.

Mechanizm działania metforminy: zwiększenie wychwytu glukozy przez tkanki – poprawa wrażliwości na insulinę zmniejszenie produkcji glukozy w wątrobie zmniejszenie wchłaniania jelitowego glukozy zmniejszenie uczucia głodu- możliwy spadek masy ciała nie powoduje niedocukrzeń korzystny wpływ na lipidy korzystny efekt przeciwzakrzepowy. Wskazania Metformina jest pierwszym lekiem z wyboru w terapii cukrzycy typu 2.. Gluformin (850 mg), Metfogamma (500 mg, 850 mg), Metforatio (500 mg, 850 mg), Metformax (500 mg, 850 mg), Metifor (500 mg), Siofor (500 mg, 850 mg, 1000 mg).. Mechanizm działania sulfonylomocznika Powodują wzrost produkcji i uwalniania insuliny z komórek B trzustki poprzez wpływ na receptor błonowy (SUR), zwiększają wrażliwość komórek produkujących insulinę na bodziec glukozowy.. Wskazania Cukrzyca typu 2 gdy leczenie metforminą w monoterapii jest nieskuteczne, sporadycznie u osób bez nadwagi z potwierdzoną cukrzycą typu 2 można rozpoczynać terapię cukrzycy od tej grupy leków.. Podział i stosowane preparaty I generacja Obecnie rzadko stosowane ze względu na objawy uboczne i ryzyko niedocukrzenia. Dlatego przed wprowadzeniem do terapii u chorych na cukrzycę tej grupy leków należy ściśle ocenić ewentualne przeciwwskazania (uszkodzenie serca, osteoporoza).. Przeciwwskazania ciąża dzieci, młodzież choroby przewodu pokarmowego niewydolność nerek, wątroby, krążenia niedobór masy ciała, zespoły złego wchłaniania. Ze względu na częste objawy nietolerancji zaczyna się od małych dawek (25 mg), które się stopniowo zwiększa, lek pobiera się wraz z pierwszym kęsem pożywienia. Preparaty: Akarboza – Glucobay (50, 100 mg) 2-3x/dobę ( 2 ).

Właśnie dlatego różne organizacje i towarzystwa diabetologiczne zgodnie podkreślają, że dobrze wyedukowany i świadomy pacjent ma szansę na długie i dobre życie bez powikłań cukrzycowych.. Im więcej dowiesz się o swojej chorobie, tym łatwiej będzie Ci ją kontrolować na co dzień i dopasowywać ją do Twojego stylu życia.. Nie zapisujemy nikomu recepty na życie z cukrzycą, ponieważ każdy z nas jest inny, ma różne potrzeby, a cukrzyca u każdej osoby może przebiegać zupełnie inaczej.. Możliwe, że nie zapamiętasz od razu wszystkiego – nic nie szkodzi.. Pewnie zastanawiasz się na czym polega ta choroba i skąd się wzięła .. W zależności od tego, czy masz cukrzycę typu 1 czy rozpoznano u Ciebie typ 2 cukrzycy czy może jeszcze inny typ, to możesz odczuwać trochę inne objawy i mieć zupełnie inny model leczenia ( 1 ).. Nierzadko charakter objawów zależy również od tego czy chorujesz na cukrzycę typu 1 czy cukrzycę typu 2 .. Dieta cukrzycowa tak naprawdę opiera się o zasady zdrowego odżywiania , które powinna stosować każda osoba, niezależnie od tego czy choruje na cukrzycę czy nie.. Pacjenci z cukrzycą mogą być leczeni za pomocą różnych metod.. Im więcej osób poszerza swoją wiedzę na temat cukrzycy, tym większa szansa, że będzie ona bardziej stylem życia niż poważną chorobą.. Nie musisz “pokochać” cukrzycy, bo to może być mało realne z uwagi na to, że jednak jest chorobą, która pojawiła się niezależnie od Ciebie.

Fasola oraz ciecierzyca nie tylko są doskonałym źródłem błonnika, ale również – białka.. Orzechy – zdrowe tłuszcze i błonnik!. Wedle artykułu z Circulation są również doskonałe dla zdrowia serca, a autorzy publikacji w The Journal of Nutrition podkreślają ich rolę w obniżaniu ciśnienia tętniczego.. Tłuste ryby są sprzymierzeńcem osób chorych na cukrzycę, dzięki bogactwu kwasów tłuszczowych omega -3.. Ponadto obniżają poziom trójglicerydów (TG) oraz cholesterolu we krwi, jak piszą autorzy na łamach Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity.. Dlatego warto sięgać po najlepsze produkty.. W cukrzycy produkty pełnoziarniste powinny stanowić większość wyrobów z ziaren zbóż, po które sięgamy.. Jak wykazują badania naukowe, opublikowane na łamach Lipids w 2009r.. Olej kokosowy nie tylko obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, ale podwyższa też „dobry” HDL.. Dlaczego po awokado powinni sięgać właśnie diabetycy?

nie. Następne pytanie. Cukrzycą nie można się zarazić, ale można ją odziedziczyć po rodzicach, zwłaszcza w przypadku cukrzycy typu 2.. zbyt niski poziom glukozy we krwi. Następne pytanie. tylko w krajach rozwijających się. Twój wynik: Dobrze

Retinopatia cukrzycowa dotyka wszystkich chorych na cukrzycę typu I oraz ok. 60% pacjentów z Chorujesz na cukrzycę?. Retinopatia cukrzycowa dotyka wszystkich chorych na cukrzycę typu I oraz ok. 60% pacjentów z cukrzycą typu II.. Wysoki poziom glukozy we krwi, a w konsekwencji uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych siatkówce wpływa na pogorszenie ostrości wzroku a potem doprowadzić może do całkowitej utraty widzenia.Wśród czynników przyspieszających rozwój retinopatii cukrzycowej są też hiperlipidemia, niedokrwistość oraz ciąża.. – Bardzo często pacjenci chorzy na cukrzycę nie odczuwając w początkowej fazie problemów z widzeniem, nie zdają sobie sprawy z postępującej retinopatii cukrzycowej.. Bez względu na rodzaj cukrzycy, każdy pacjent cierpiący na tę chorobę powinien systematyczne raz w roku przeprowadzać badania kontrolne dna oka, nawet jeśli nie odczuwa problemów z widzeniem.. Poza badaniem dna oka oraz ostrości widzenia, dodatkowymi specjalistycznymi badaniami obrazującymi szczegółowo stan siatkówki w przebiegu retinopatii cukrzycowej jest optyczna koherencyjna tomografia OCT oraz angiografia fluoresceinowa, pozwalająca na dokładne zlokalizowanie miejsc przecieku chorobowo zmienionych naczyń.– W Instytucie Oka wykonujemy optyczną koherencyjną tomografię OCT tylnego odcinka oka na aparacie Spectralis HRA+OCT2.. makulopatii cukrzycowej, która nieleczona lub zbyt późno zdiagnozowana może doprowadzić do trwałej utraty widzenia.Forma ta rozwija się u ok. 14%-25% chorych na cukrzycę typu II i spowodowana jest obecnością płynu w centralnej części siatkówki, czyli w plamce żółtej.. Cukrzycowy obrzęk plamki wywołany jest obrzękiem centralnej (plamkowej i około plamkowej) części siatkówki, którego przyczyną jest uszkodzenie okołoplamkowych naczyń krwionośnych i wtórne przenikanie osocza krwi pomiędzy warstwy siatkówki w okolicy plamki żółtej.Pacjent, u którego wystąpił cukrzycowy obrzęk plamki, z początku również może nie zauważać objawów.. – ostrzega profesor Czechowicz-Janicka.Leczenie obrzęku plamki w wyniku retinopatii cukrzycowejPodstawowym celem terapii jest zahamowanie postępu zmian chorobowych w obszarze plamki oraz utrzymanie możliwie najlepszej ostrości widzenia.. Są to między innymi: terapia preparatami anty-VEGF (zastrzyki dogałkowe), która wykazuje wysoką skuteczność zarówno w zmniejszaniu cukrzycowego obrzęku plamki, jak i poprawie widzenia u chorego; kortykosteroidy podawane w formie wstrzyknięć bądź implantów oraz laseroterapia z wykorzystaniem rewolucyjnego lasera 2RT.Stosowana wcześniej konwencjonalna fotokoagulacja laserowa, co prawda zmniejszała ryzyko postępu choroby, ale może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia zdrowych komórek siatkówki.. Specjalizuje się zarówno w diagnostycei leczeniu chorób siatkówki (AMD, retinopatia cukrzycowa) oraz jaskry, jak i chorób przedniego odcinka oka (m.in.. dystrofie rogówki, Zespół Suchego Oka), nowoczesnej chirurgii zaćmy z wykorzystaniem platformy do fakoemulsyfikacji Centurion Vision System,a także korekcji wad wzroku i terapii widzenia.To pierwszy w Polsce ośrodek certyfikowany do wdrażania rewolucyjnej terapii „odmłodzenia siatkówki oka” laserem 2RT, stosowanej w leczeniu wczesnej postaci AMD.. Klinika jest również pierwszym ośrodkiem okulistycznym w Europie, który dysponuje najprecyzyjniejszymi aparatami do badania przedniego odcinka oka OCT – ASOCT Casia2 (Tomografia Optyczna Koherencyjna Przedniego Odcinka Oka) oraz Spectralis HRA+OCT2 tomograf drugiej generacji (do badania plamki, siatkówki oraz nerwu wzrokowego).Oprócz kilkudziesięciu innych, wysoce specjalistycznych okulistycznych badań diagnostycznych w Instytucie Oka wykonywane jest także najnowsze badanie: cyfrowa mikro angiografia (angio-OCT) z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu Cirrus HD 5000 AngioPlex OCT. Badanie to jest nieinwazyjną i bezkontrastową alternatywą do tradycyjnej angiografii fluoresceinowej i indocyjaninowej.

– Postępowanie dietetyczne jest ważnym elementem terapii cukrzycy, ponieważ wspiera kontrolę masy ciała oraz pomaga zredukować wahania glikemii (stężenia glukozy we krwi) w ciągu doby.. W przypadku osób z nadwagą i otyłością , redukcja masy ciała stanowi podstawę leczenia, która, podobnie jak regularna aktywność fizyczna, może zwiększyć wrażliwość tkanek na insulinę – wyjaśnia Agata Stróżyk, dietetyczka i specjalistka ds.. Warto mieć na uwadze, że źródłem soli w diecie jest również pieczywo – wymienia dietetyczka.. Ta zmiana dietetyczna jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli masy ciała oraz glikemii, lecz także zapobiegania powikłaniom cukrzycy, w tym próchnicy .. Cukier lub syrop glukozowy czy glukozowo-fruktozowy i inne substancje słodzące są dodawane do rozmaitych dostępnych na rynku produktów, zwłaszcza przetworzonych – dlatego warto czytać etykiety i nie kupować „kota w worku” – dodaje Agata Stróżyk.. W przypadku pacjentów z cukrzycą nie zaleca się też stosowania fruktozy jako zamiennika cukru .. Jej popularność w przemyśle spożywczym wynika z tego, że syrop o wysokim stosunku fruktozy do glukozy jest o wiele tańszym dodatkiem do żywności niż standardowa sacharoza (np.. W diecie osoby chorującej na cukrzycę nie powinny znajdować się też produkty zawierające izomery trans kwasów tłuszczowych.. Napoje słodzone to nie tylko cola, lecz także napoje dla sportowców i napoje energetyczne, mrożona herbata słodzona, syropy owocowe, lemoniada, napoje owocowe oraz woda smakowa.. Sporo cukrów łatwo przyswajalnych zawierają również słodkie napoje mleczne i soki oraz napoje owocowe, dlatego ich spożycie też może powodować szybki poposiłkowy wzrost glikemii.

Wysoki poziom glukozy we krwi, a w konsekwencji uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych siatkówce wpływa na pogorszenie ostrości wzroku a potem doprowadzić może do całkowitej utraty widzenia.. – Bardzo często pacjenci chorzy na cukrzycę nie odczuwając w początkowej fazie problemów z widzeniem, nie zdają sobie sprawy z postępującej retinopatii cukrzycowej.. W przypadku chorych na cukrzycę typu I retinopatia rozwija się wprost proporcjonalnie do przebiegu cukrzycy.. – dodaje profesor Czechowicz-Janicka.. przemijające zaburzenia ostrości widzenia,. Cukrzycowy obrzęk plamki wywołany jest obrzękiem centralnej (plamkowej i około plamkowej) części siatkówki, którego przyczyną jest uszkodzenie okołoplamkowych naczyń krwionośnych i wtórne przenikanie osocza krwi pomiędzy warstwy siatkówki w okolicy plamki żółtej.. Nieleczony cukrzycowy obrzęk plamki prowadzić może do trwałej utraty wzroku.. Leczenie obrzęku plamki w wyniku retinopatii cukrzycowej. Działając wyłącznie pobudzająco na uszkodzone komórki, generuje energię 500 razy mniejszą niż laser koagulujący.. Stosowanie lasera 2RT u pacjentów z cukrzycowym obrzękiem plamki może poprawić nie tylko ostrość wzroku, ale i czułość kontrastową siatkówki.

Videos

1. Brokuły pomogą w tych schorzeniach...
(Marek Skoczylas)
2. Cukrzycy nie powinno się diagnozować ... trzeba ją przewidywać !!! Da się to zrobić w prosty sposób💪
(Bracia Rodzeń)
3. 1 łyżka dziennie spowalnia powikłania cukrzycy w tym amputację stopy
(Marek Skoczylas)
4. Jak wyleczyć cukrzycę typu 2👉👉👉 koniecznie obejrzyj i przekaż dalej😊😍
(Bracia Rodzeń)
5. Chorujesz na cukrzycę typu 1 ? Oto 8 korzyści, które możesz odnieść stosując LCHF/KETO👍👏
(Bracia Rodzeń)
6. Jak zabija cukrzyca? | Polimaty #85
(Polimaty)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Saturnina Altenwerth DVM

Last Updated: 06/11/2022

Views: 5393

Rating: 4.3 / 5 (44 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Saturnina Altenwerth DVM

Birthday: 1992-08-21

Address: Apt. 237 662 Haag Mills, East Verenaport, MO 57071-5493

Phone: +331850833384

Job: District Real-Estate Architect

Hobby: Skateboarding, Taxidermy, Air sports, Painting, Knife making, Letterboxing, Inline skating

Introduction: My name is Saturnina Altenwerth DVM, I am a witty, perfect, combative, beautiful, determined, fancy, determined person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.