Co to jest toczeń? Objawy, rodzaje, badania i leczenie. Czy toczeń jest zaraźliwy? (2022)

Toczeń to podstępna choroba autoimmunologiczna, która powoduje widoczne z zewnątrz zmiany na skórze, ale może sięgać głębiej i zajmować również narządy wewnętrzne – często przyczynia się przez to do skrócenia życia pacjenta. Na czym dokładnie polega to schorzenie? Czym się objawia? Jak przebiega leczenie tocznia i co powinny wiedzieć wszystkie osoby, które zmagają się z tą przypadłością?

Spis treści

Co to jest toczeń?

Co to jest toczeń? Objawy, rodzaje, badania i leczenie. Czy toczeń jest zaraźliwy? (1)

Profesjonalne kosmetyki dla kobiet do pielęgnacji twarzySprawdź ofertę >

Pełna nazwa to toczeń rumieniowaty układowy (ang. SLE – systemic lupus erythematosus). Jest chorobą autoimmunologiczną – rozwija się z powodu złożonych zaburzeń układu odpornościowego. Zaburzenia te prowadzą do przewlekłego procesu zapalnego w wielu tkankach i narządach. Występuje nawet 6-10 razy częściej u kobiet.Większa zapadalność obserwowana jest też wśród populacji Afroamerykańskiej i Azjatyckiej. Niemal ⅔ zachorowań występuje między 16. a 55. rokiem życia.

Czy wiesz że:

większość chorób autoimmunologicznych występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn? Są to na przykład: choroba Hashimoto, RZS – reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina czy zespół Sjorgena.

Objawy tocznia

Co to jest toczeń? Objawy, rodzaje, badania i leczenie. Czy toczeń jest zaraźliwy? (2)

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceDowiedz się więcej >

(Video) O co chodziło w Dr House, czyli czym jest toczeń i jak go leczyć?

Choroba często zaczyna się objawami ogólnymi, mało charakterystycznymi, takimi jak:

-osłabienie,

-łatwa męczliwość,

-stan podgorączkowy lub gorączka,

-utrata masy ciała.

Kolejne objawy to zmiany w skórze i w błonach śluzowych – występują u około 85% chorych i dzielą się m. in. w zależności od rodzaju i rozległości zmian. Wyróżniamy różne postaci zmian skórnych tocznia:

1.postać ostra skórna tocznia rumieniowatego (ang. ACLE – acute cutaneous lupus erythromatosus): tę postać dzieli się jeszcze na ograniczoną i uogólnioną. Występuje nawet u 80% chorych. Często pojawia się po ekspozycji na światło słoneczne i może obejmować – w przypadku postaci ograniczonej – policzki, grzbiet nosa, czoło, okolice szyi i dekoltu (charakterystyczny rumień na twarzy w kształcie motyla – jak na załączonym zdjęciu); w postaci uogólnionej podobne zmiany pojawiająsię na innych, odsłoniętych częściach ciała.

Co to jest toczeń? Objawy, rodzaje, badania i leczenie. Czy toczeń jest zaraźliwy? (3)

Na zdjęciu: charakterystyczny rumień w kształcie motyla.

2. postać podostra skórna tocznia rumieniowatego (ang. SCLE – subacute cutaneous lupus erythromatosus) – występuje rzadziej, bo u około 20% chorych. Zmiany na skórze również nasilają się od słońca (ta postać tocznia jest szczególnie nadwrażliwa na promienie słoneczne!), często są uniesione (wystają ponad płaszczyznę skóry) i mogą sięłuszczyć. Najczęściej występują na szyi, ramionach, klatce piersiowej. Ustępują bez pozostawienia blizn, ale mogą pozostawić przebarwienia lub teleangiektacje (tzw. “pęknięte naczynka”).

(Video) Toczeń rumieniowaty

3. toczeń krążkowy, czyli: przewlekła postać skórna tocznia rumieniowatego (ang. DLE – discoid lupus erythromatosus) – tu zmiany występują najczęściej na skórze głowy, twarzy, szyi i małżowin usznych, ale mogą przyjąć formę uogólnioną (na inne części ciała). Pozostają po nich blizny. Ta postać zazwyczaj powoduje jedynie zmianyskórne – narządy wewnętrzne nie są zajmowane przez chorobę.

Zapamiętaj:

W toczniu rumieniowatym zmiany mogą obejmować jedynie skórę (mówimy wtedy o postaci łagodnej), ale mogą też zajmować wiele narządów i układów. W zależności od liczby zajętych organów mówimy o ciężkości tocznia. W ciężkiej postaci choroba ta może być zagrażająca życiu.

Które narządy mogą być zajęte w toczniu? I jakie mogą dawać objawy?

-stawy i mięśnie – bóle mięśni i stawów;

-ścięgna, pochewki ścięgien – bóle tych części ciała;

-kości – toczeń może powodować osteoporozę (choroba ta nie daje objawów, ale osłabia kości i może być przyczyną ich częstszych złamać);

-nerki – nefropatia toczniowa to częste powikłanie tej choroby (dotyka nawet ⅓ chorych), stopniowo osłabia ich funkcje i w najgorszym wypadku może wymagać przeszczepienia nerki);

-układ oddechowy – jest zajęty rzadziej, obejmuje m.in. zapalenie opłucnej, zwłóknienie płuc, nadciśnienie płucne – choroby te dają objawy jak ból w klatce piersiowej, utrudnienia oddychania, zwykle są na tyle poważne, że są diagnozowane w szpitalu;

(Video) Skóra mówi – fenomen natury. Budowa i funkcje oraz objawy innych chorób

-układ krążenia – toczeń zwiększa ryzyko m.in. rozwoju miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, udaru, choroby wieńcowej, zawału!

-układ nerwowy – u chorych niekiedy występuje depresja, ostre zaburzenia świadomości, bardzo rzadko objawy psychotyczne lub zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych;

-układ limfatyczny – m.in. powiększenie węzłów chłonnych (u około 50% chorych), powiększenie śledziony (od 10 do ok. 45% chorych);

-układ pokarmowy – zaburzenia połykania, ból brzucha, czasem nudności i wymioty (spowodowane np. chorobą wrzodową, wskutek przyjmowania dużej ilości NLPZ – niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak aspiryna, ibuprofen, diklofenak, naproksen), zapalenie trzustki; u około 50% jest powiększona wątroba.

Przebieg tocznia jest zróżnicowany, obejmuje zaostrzenia i remisje – objawy nasilają się, po czym następuje “cofnięcie” choroby na jakiś czas – niekiedy jest no nawet rok. Zazwyczaj choroba rozpoczyna się od jednego narządu, ale z czasem mogą dołączać kolejne objawy z innych narządów – przejściowo lub na stałe. Bardzo rzadko po osiągnięciu remisji (“wyciszenia” choroby) udaje się utrzymać ten stan – zwykle po jakimś czasie dochodzi do zaostrzenia. U ludzi starszych przebieg choroby jest łagodniejszy.

Rodzaje tocznia

Co to jest toczeń? Objawy, rodzaje, badania i leczenie. Czy toczeń jest zaraźliwy? (4)

Automatyczny ciśnieniomierz naramienny, dokładny, wygodny i łatwy w stosowaniu. Klinicznie potwierdzona dokładność pomiaru.Dowiedz się więcej >

Oprócz opisanego wyżej tocznia rumieniowatego (który, jak już wspomniano, może zajmować skórę, jeden narząd wewnętrzny lub wiele narządów i układów) wyróżnia się jeszcze toczeń polekowy.Toczeń polekowy to zespół objawów, które przypominają toczeń rumieniowaty, wywoływany przez niektóre leki (prokainamid,hydralazyna,dihydralazyna,penicylamina,izoniazyd,etanercept,chlorpromazyna,interferon alfa).

Choroba ta jest rzadka i występuje w późniejszym wieku niż toczeń rumieniowaty (około 50 roku życia), tak samo często u kobiet i u mężczyzn.Objawy tocznia zazwyczaj pojawiają sięnagle, dominują bóle mięśni i stawów i objawy ogólne jak gorączka, osłabienie, brak apetytu, oraz zapalenie błon surowiczych. Czasem pojawiają się też różnorodne zmiany na skórze. Leczenie polega przede wszystkim na przerwaniu podawania leku, który prawdopodobnie wywołał toczeń. W większości przypadków powoduje to ustąpienie objawów, chociaż czasem podaje się jeszcze niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i lek przeciwmalaryczny (np. chlorochinę) lub glikokortykosteroidy (te ostatnie podaje się w celu szybkiego wyleczenia zapalenia błon surowiczych). W przypadku tocznia wywołanego przez hydralazynę, chorzy często wymagają leczenia immunosupresyjnego.

Toczeń – badania

Co to jest toczeń? Objawy, rodzaje, badania i leczenie. Czy toczeń jest zaraźliwy? (5)

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Jakie badania wykonuje się w diagnostyce tocznia rumieniowatego?

(Video) Objawy tocznia w pigułce / Się Toczy! #3

badanie krwi – wykazuje podwyższone OB, małopłytkowość, zaburzenia krzepnięcia, a także objawy niewydolności nerek – zwiększone stężenie kreatyniny i mocznika, obniżenie poziomu albumin (hipoalbuminemia);

badanie moczu – w celu wykrycia białkomoczu (objawu nefropatii toczniowej);

badania immunologiczne – wykrywanie przeciwciał (ANA – obecne u 90% chorych, i innych m.in. APLA, anty-dsDNA, anty-RNP, anty-Sm; pojawienie się przeciwciał może o kilka lat wyprzedzać pierwsze objawy choroby);

badanie biopsyjne (wycinek skóry, biopsja nerki – u chorych z objawami nefropatii toczniowej);

badania obrazowe (np. badanie rengenowskie, tomografia komputerowa lub rezonans) w celu wykrycia zmian narządowych, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, EEG, badanie neuropsychologiczne (w zależności od występowania objawów).

Toczeń rozpoznaje się na podstawie objawów oraz obecności przeciwciał ANA lub innych swoistych dla niego przeciwciał (np. andty-dsDNIA, anty-Sm). Badania wykonuje się w zależności od objawów. Niewydolność nerek występuje zwykle po jakimś czasie trwania choroby, dlatego wymagane jest kontrolowanie funkcji nerek w badaniach krwi i moczu. Badania obrazowe wykonuje się w zależności od występowania objawów.

Czy toczeń jest zaraźliwy?

Co to jest toczeń? Objawy, rodzaje, badania i leczenie. Czy toczeń jest zaraźliwy? (6)

Zdrowe serce, prawidłowe widzenie, sprawny mózg i umysł - kompleks 3 olejów: rybiego, lnianego i ogórecznikaDowiedz się więcej >

Nie, toczeń nie jest zaraźliwy. Choroba ta jest powodowana przez nieznane czynniki, ale istotną rolę przyznaje się m.in. czynnikom genetycznym, czynnikom hormonalnym, czynnikom środowiskowym (m.in. przewlekłe zakażenie wirusem Epsteina-Barra, ekspozycja na substancje chemiczne jak związki krzemu, a także palenie papierosów może sprzyjać rozwojowi tocznia).

Jak leczyć toczeń?

Niestety nie da się wyleczyć tocznia. Stosuje się jedynie leczenie objawowe. Jego głównym celem leczenia jest wydłużenie życia, zapobieganie uszkodzeniom narządowym, a także eliminowanie zmian skórnych, które wpływają znacząco na jakość życia.Podstawowymi stosowanymi lekami w toczniu są glikokortykosteroidy. “Wyciszają” one reakcje immunologiczne. Czasem razem z glikokortykosteroidami stosuje się też inne leki wpływające na układ odpornościowy (tzw. leki immunomodulujące). Leczenie dostosowane jest do postaci tocznia.

W celu zapobiegania zaostrzeniom tocznia zaleca się chorym unikania ekspozycji na światło słoneczne – powoduje ono zaostrzenie zmian skórnych, wskazane jest stosowanie odzieży ochronnej i filtrów ochronnych. Nie jest wskazane też podawanie leków, które mogą wywołać toczeń polekowy (wymienionych wcześniej w artykule). Dodatkowo leki przeciwmalaryczne są skuteczne m.in. w przeciwdziałaniu zaostrzeniom i w łagodzeniu zmian skórnych. U chorych wdrażane sądziałania przeciwdziałające osteoporozie (m. in. zapewnia się odpowiednie stężenie witaminy D, odpowiednią dietę o potrzebnej zawartości wapnia i fosforu), zmniejszające ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

(Video) Osteoporoza 🤍 Przyczyny 🤍 Objawy 🤍 Badanie 🤍 Leczenie

Na bóle lub zapalenia mięśni i stawów stosuje się zwykle niesteroidowe leki przeciwzapalne lub glikokortykosteroidy, a także chlorochinę i metotreksat.Kobiety w wieku prokreacyjnym, u których stosowane jest leczenie immunosupresyjne muszą pamiętać o koniecznym stosowaniu skutecznej antykoncepcji (niekiedy antykoncepcja hormonalna jest niewskazana, bo powoduje zaostrzenia choroby), ponieważ leki te mogą wpłynąć na rozwój płodu i prowadzić do wielu wad rozwojowych.

Rokowanie w tej chorobie jest zależne od rozległości zmian i zajęcia narządów wewnętrznych, a niestety u ponad połowy chorych dochodzi do ich trwałego uszkodzenia.Powoduje to choroba, ale wpływ ma również leczenie -m.in. stosowane glikokortykosteroidy są lekami o całej gamie skutków niepożądanych. Dlatego, w miarę możliwości jak najdłużej podczas leczenia stosuje się jak najmniejsze dawki tych leków. Niestety umieralność wśród chorych na toczeń jest 3 razy większa niż w populacji ogólnej.

FAQs

Co to jest toczeń? ›

Toczeń rumieniowaty układowy jest jedną z chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których system odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki. Toczeń może objąć wiele układów organizmu, a najczęściej uszkadza stawy, skórę i nerki. Dokładna przyczyna choroby nie jest znana.

Jakie są objawy tocznia rumieniowatego? ›

Objawy tocznia to przede wszystkim:
 • zmiany skórne,
 • owrzodzenia jamy ustnej lub nosa,
 • nadmierne wypadanie włosów - łysienie,
 • zapalenie stawów,
 • zapalenie błon surowiczych - np. ...
 • zajęcie nerek,
 • zmiany neurologiczne,
 • zaburzenia hematologiczne - niedokrwistość hemolityczna, spadek liczby białych krwinek lub płytek krwi.

Co to za chorobą toczeń objawy? ›

Do najbardziej charakterystycznych objawów tocznia należy występujący przy postaci ostrej rumień w kształcie motyla zlokalizowany na twarzy. Obserwuje się też inne zmiany rumieniowe, w tym zlokalizowane w okolicach paznokci czy rumień krążkowy. Dodatkowo możliwe są wysypki (np.

Czy toczeń jest zaraźliwa? ›

Toczeń – przyczyny

Toczeń to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm zamiast chronić się przed bakteriami i wirusami, atakuje własne komórki i tkanki. Toczeń rumieniowaty nie jest zaraźliwy. Na rozwój choroby mają również wpływ czynniki środowiskowe (np. promieniowanie słoneczne), hormony, niektóre leki.

Co boli przy toczniu? ›

Objawy zajęcia poszczególnych układów i narządów. Stawy – toczeń atakuje stawy niemal u wszystkich chorych, najczęściej nadgarstkowe, stawy palców rąk, kolanowe i stawy stóp. Występuje ból stawów, czasami stwierdza się ich obrzęk lub obecność wysięku, rzadko natomiast dochodzi do deformacji stawów.

Jak sprawdzić czy ma się tocznia? ›

Aby potwierdzić, że pacjent choruje na toczeń, konieczne jest wykonanie szeregu badań. Pierwsze z nich polega na stwierdzeniu obecnych zmian na skórze i błonie jamy ustnej. Następnie wykonuje się badanie RTG płuc oraz EKG. Niezbędne są również badania krwi i moczu.

Jak wygląda toczeń na twarzy? ›

Skóra i błony śluzowe – toczeń powoduje rumień na twarzy przypominający kształtem motyla. Najczęściej uaktywnia się po długiej ekspozycji na słońcu. Jest to lekkie zaczerwienienie na nosie, policzkach, może pojawić się również na szyi, dekolcie, czole czy w okolicach oczu.

Jak wygląda toczeń skórny? ›

Toczeń zwykle nie atakuje gwałtownie. Aż w 75 proc. przypadków najpierw pojawiają się zmiany na skórze i śluzówce. Przyjmują one postać wysypek (często pojawiających się po dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne), łuszczących się owalnych plam na owłosionej skórze czy niebolesnych owrzodzeń w obrębie jamy ustnej.

Jak leczy się toczeń układowy? ›

W leczeniu tocznia najczęściej stosuje się:
 1. glikokortykosteroidy na zmiany skórne,
 2. niesteroidowe leki przeciwzapalne na bóle stawów i inne objawy ogólne,
 3. leki immunosupresyjne, gdy toczeń zajmuje i uszkadza nerki, płuca oraz układ nerwowy.
Jul 16, 2018

Czy toczeń to rąk? ›

Toczeń jest ciężką, autoimmunologiczną chorobą tkanki łącznej, której przebieg trudno przewidzieć. Obecnie jest to schorzenie nieuleczalne. Dochodzi do niego w wyniku ataku układu odporności na różne tkanki własnego organizmu. W efekcie może dojść do zajęcia wielu narządów i układów.

Czy można wyleczyć się z tocznia układowego? ›

Wciąż nie ma leku, który umożliwiłby całkowite wyleczenie pacjentów cierpiących na tocznia rumieniowatego. Leczenie ma na celu uzyskanie jak najdłuższego okresu remisji, zapobieganie uszkodzeniom narządów wewnętrznych i poprawę jakości życia.

Co to jest za choroba Lupus? ›

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE, systemic lupus erythematosus) jest przewlekłą chorobą zapalną tkanki łącznej o podłożu autoimmunologicznym, w której złożone zaburzenia układu odpornościowego prowadzą do zapalenia i uszkodzenia wielu narządów.

Czy przy toczniu jest wysokie OB? ›

Rozpoznanie tocznia – białko CRP i OB

Z kolei OB (odczyn Biernackiego) to przesiewowe, nieswoiste badanie, pozwalające na ocenę przewlekłego stanu zapalnego w organizmie pacjenta. U chorych na toczeń rumieniowaty układowy wartości OB przekraczają przyjętą normę.

Jakie wyniki świadczą o toczniu? ›

Objawy
 • zmiany skórne typu rumienia, najczęściej na nosie i policzkach, kształtem przypominające motyla.
 • zmiany skórne rumieniowo-bliznowaciejące - rumień krążkowy.
 • nadwrażliwość na światło słoneczne.
 • nadżerki w jamie ustnej.
 • zapalenie lub ból stawów.
 • gorączka.
 • osłabienie.
 • wypadanie włosów.
Oct 3, 2019

Jak wygląda wysypka przy toczniu? ›

Rumień w kształcie motyla ma blisko 80 proc. osób chorych na tocznia. Wysypka może pojawiać się bez wyraźnego powodu, jednak zwykle nasila się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. U niektórych osób wysypka może swędzieć, niekiedy na skórze pojawiają się również drobne krostki oraz przebarwienia.

Czy przy toczniu się chudnie? ›

Toczeń rumieniowaty układowy - objawy

Część z nich ma charakter ogólny, ale są one niespecyficzne. Zmęczenie, stany podgorączkowe, chudnięcie bez powodu, rozdrażnienie, powiększenie węzłów chłonnych, trudności z koncentracją można przypisać wielu schorzeniom.

Czy można umrzeć na toczeń? ›

Ważna jest zdrowa dieta i umiarkowany wysiłek fizyczny. Długość życia osób z toczniem jest krótsza niż populacji ogólnej. Toczeń jest częstą przyczyną zgonów – ze względu na choroby sercowo-naczyniowe, które wywołuje.

Czy dermatolog rozpozna toczeń? ›

TRU może zajmować każdy układ i narząd, dlatego też, w zależności od dominujących zmian, chorzy mogą pozostawać pod opieką lekarzy różnych specjalności, przede wszystkim reumatologów, dermatologów i nefrologów.

Jak leczyć toczeń skórny? ›

W leczeniu skórnych postaci tocznia rumieniowatego najczęściej uzyskuje się poprawę, stosując terapię miejscową i fotoprotekcję. W przypadku braku poprawy należy dołączyć leczenie ogólne, w pierwszej kolejności preparaty przeciwmalaryczne. Tworzące się w krążeniu kompleksy immunologiczne odkładają się w narządach.

U jakiego lekarza leczyć toczeń? ›

„On musi mieć lekarza, który zna całą chorobę i takim lekarzem jest reumatolog” – powiedziała. W okresie remisji chory może być pod opieką lekarza POZ. Niestety, w Polsce chorzy na toczeń układowy często nie mają lekarza koordynującego leczenie specjalistyczne.

Jak długo można żyć z toczniem? ›

Rokowania w przypadku osób, u których zastosowano dostępne obecnie sposoby terapii są jednak optymistyczne – ocenia się, że u 80-90 proc. z nich długość życia nie jest istotnie skrócona przez zmiany występujące na skutek choroby. Wielu pacjentów żyje z toczniem nawet 40 lat.

Jakie badania na toczeń układowy? ›

Diagnostyka laboratoryjna opiera się na ocenie morfologii krwi, poziomu markerów odczynów zapalnych – białka CRP oraz OB. Istotna jest również ocena wydolności nerek i wątroby na podstawie wyników transaminaz – AST, ALT, kreatyniny oraz analizy moczu.

Czy przy toczniu można się opalać? ›

Słońce zaostrza objawy tocznia, nie należy się więc opalać; w słoneczne dni unikajmy też chodzenia po świeżym powietrzu, zwłaszcza w godz. 10.00–16.00.

Jak wykryć tocznia rumieniowatego? ›

Toczeń diagnostyka laboratoryjna. Poza objawami klinicznymi pacjenta, niezbędnym kryterium potwierdzającym diagnozę SLE, jest identyfikacja w krwi chorego obecności przeciwciał, atakujących tkanki własnego organizmu.

Co powoduje toczeń rumieniowaty układowy? ›

Początek choroby może mieć też podstawę w zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym (np. Espteina-Barr), a także w istotnych zmianach hormonalnych u kobiety. Występują również inne czynniki wzmagające aktywność chorób autoimmunologicznych, a jednym z nich jest nałogowe palenie papierosów.

Co to jest toczeń układowy? ›

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki i tkanki organizmu, wywołując stan zapalny oraz prowadząc do uszkodzenia tkanek.

Czy toczeń układowy jest dziedziczny? ›

1.4 Czy choroba jest dziedziczna? TRU może występować w obrębie rodziny. Dzieci dziedziczą po swoich rodzicach pewne nieznane jeszcze czynniki genetyczne, które mogą predysponować je do zachorowania na TRU. Nawet jeśli czynniki te niekoniecznie predestynują do rozwoju TRU, zwiększają ryzyko zachorowania.

Czy toczeń da się wyleczyć? ›

Toczeń rozwija się powoli i ma charakter przewlekły, z tendencją do nawrotów. Choroba nie jest uleczalna, a terapia koncentruje się na wprowadzeniu choroby w stan remisji. Powodzenie leczenia zależy od indywidualnego przypadku i predyspozycji pacjenta.

Czy toczeń to jest rąk? ›

Więcej informacji można uzyskać pisząc na maila Moniki Zientek (m.zientek@3majmysierazem.pl). Toczeń jest ciężką, autoimmunologiczną chorobą tkanki łącznej, której przebieg trudno przewidzieć. Obecnie jest to schorzenie nieuleczalne. Dochodzi do niego w wyniku ataku układu odporności na różne tkanki własnego organizmu.

Jak wygląda toczeń na skórze? ›

Toczeń zwykle nie atakuje gwałtownie. Aż w 75 proc. przypadków najpierw pojawiają się zmiany na skórze i śluzówce. Przyjmują one postać wysypek (często pojawiających się po dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne), łuszczących się owalnych plam na owłosionej skórze czy niebolesnych owrzodzeń w obrębie jamy ustnej.

Czy można umrzeć na toczeń? ›

Ważna jest zdrowa dieta i umiarkowany wysiłek fizyczny. Długość życia osób z toczniem jest krótsza niż populacji ogólnej. Toczeń jest częstą przyczyną zgonów – ze względu na choroby sercowo-naczyniowe, które wywołuje.

W wyniku ich oddziaływania na organizm dochodzi do procesu zapalnego , który uszkadza narządy i w efekcie prowadzi do ich dysfunkcji.. U chorych na toczeń występują także:. Choroby nerek w przebiegu tocznia są istotną przyczyną większej śmiertelności wśród chorych na SLE.. Ponadto obecność tocznia zwiększa ryzyko rozwoju:. W diagnostyce trzeba też oznaczyć przeciwciała antyfosfolipidowe, które pojawiają się u ok. 30 – 40 proc.. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie objawów i możliwość różnorodnego przebiegu, lekarz, poza wyżej wymienionymi najpopularniejszymi, może zlecić wiele innych badań i testów, np.. chorych, a 65 proc.. Jeśli podejrzewasz, że twoje objawy mogą sugerować toczeń, nie bagatelizuj tego i nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Nikt, kto na nią patrzy nie wierzy, że od piętnastu lat zmaga się z chorobą.. Po lekach ból nie ustaje, tylko się wycisza, na tyle, że mogę podnieść się z łóżka.. A do tego w żyłach stenty, ale i tak przy tym wszystkim ludzie nie wierzą, że jestem chora, bo tego po mnie nie widać .. U jednych pacjentów jest łagodny i powolny, mogą występować tylko objawy stawowe, czyli bóle i obrzęki stawów, albo zmiany skórne, najczęściej wiążące się z nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe czyli na słońce, czy łagodne powikłania hematologiczne, leukopenia, małopłytkowość.. – Toczeń indukują najczęściej infekcje wirusowe, zwłaszcza zarażenie wirusem Epsteina-Barr, kontakt z niektórymi związkami chemicznymi i farbami, toksycznymi związkami środowiskowymi, a także ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, czyli na słońce.. – W Polsce ocenia się, że na tocznia choruje 40 na 100 tys.. I jest przekonana, że tym, co tak naprawdę trzyma ją w pionie, są nie tyle leki, co żelazne postanowienie, że choroba jej nie złamie.. Tak zbilansowana wpływa bardzo korzystnie na równowagę immunologiczną, u pacjentów zmniejsza się tendencja do nadprodukcji autoprzeciwciał i powikłań, choroba się łatwiej stabilizuje – mówi dr Lidia Ostanek.. Dodaje też, że chorzy na toczeń powinni być pod opieką reumatologa, bo jego wiedza i doświadczenie w zakresie diagnostyki i leczenia tocznia jest zdecydowanie większa, niż lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.. Eksperci: chorzy na toczeń układowy wymagają kompleksowej opieki Toczeń rumieniowaty układowy zajmuje wiele narządów i układów, dlatego pacjenci z tym schorzeniem wymagają specjalistycznej i kompleksowej opieki medycznej..... Geny winne zachorowań na toczeń rumieniowy trzewny Portugalscy uczeni odkryli przyczynę zachorowań na toczeń rumieniowy trzewny.. Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Toczeń rumieniowaty układowy (lupus) to choroba dotykająca najczęściej młode kobiety.

Niestety, pogorszenie stanu skóry może świadczyć o poważnej chorobie.. Osoby zmagające się z ciężkim przebiegiem choroby mają do czynienia z potencjalnym zagrożeniem życia.. Do czynników, które mogą prowadzić do objawienia się choroby zalicza się częste spędzanie czasu na słońcu, zażywanie antybiotyków lub innych silnych farmaceutyków, stres, nieprawidłową dietę czy nałogi.. Toczeń wywołuje szereg zmian w obrębie całego organizmu.. Osoby zmagające się ze schorzeniem mogą mieć do czynienia z różnymi symptomami.. Toczeń – jak wpływa na długość życia?. Jak na długość życia wpływa toczeń?. Tylko regularne zażywanie farmaceutyków jest w stanie zmniejszyć intensywność objawów choroby.

toczeń - co to za choroba, typy tocznia, objawy tocznia, jak rozpoznać toczeń, toczeń - rokowanie - czy jest śmiertelny, leczenie tocznia, Światowy Dzień Tocznia - kiedy obchodzimy.. podostry toczeń skórny - pojawiają się zmiany w kształcie obrączek z przejaśnieniem w środku lub łuszczące się grudki, najczęściej zlokalizowane są na tułowiu, ramionach i udach.. toczeń rumieniowaty noworodków - przyczyną jest występowanie u matki przeciwciał anty-Ro (SSA) lub anty-La (SSB), które przechodzą przez łożysko i mogą wywołać u dziecka objawy tocznia (ok. 3% ciąż).. przeciwciała przeciwjądrowe , przeciwciała antyfosfolipidowe – należą do nich przeciwciała antykardiolipinowe, przeciwko ß2 glikoproteinie-1 i antykoagulant toczniowy, odczyn kiłowy – często w przebiegu choroby wynik jest dodatni, pomimo braku obecności kiły, wskaźniki stanu zapalnego - takie jak: OB, CRP, proteinogram, poziom składowych dopełniacza (C3c, C4), morfologia krwi, wskaźniki krzepnięcia, ocena funkcji nerek, ocena funkcji wątroby, lupus band test – jest to badanie wycinka skóry pod mikroskopem, kapilaroskopia – polega na badaniu pod mikroskopem wałów paznokciowych.. Szacuje się, że na świecie na toczeń choruje 5 mln ludzi , ale dokładna liczba chorych nie jest znana.. Na toczeń chorują wszystkie rasy i grupy etniczne, dwa razy częściej jednak, niż u osób rasy białej (kaukaskiej) diagnozowany jest u Azjatów, Afroamerykanów, Latynosów, oraz zamieszkujących Wyspy Pacyfiku.

osób rocznie, w większości są to kobiety.. Jeżeli toczeń pojawia się u mężczyzn – choroba ma zazwyczaj poważniejszy przebieg Toczeń pojawia się zazwyczaj między 15. a 65. rokiem życia.. Anna od 10 lat nie może się uporać ze zmianami na ciele, szczególnie dotyczą one skóry twarzy.. Pojawiają się u niej czerwone, piekące wykwity pod oczami i plackowate plamy na skórze głowy.. Na szczęście dla pacjentów i dla naszego NFZ choroba nie jest zaraźliwa, ale w rodzinie występuje zwiększone ryzyko zachorowań na tocznia.. Diagnoza choroby jest bardzo trudna – objawy pojawiają się i znikają, przypominają inne choroby.. – Po raz pierwszy w życiu po powrocie z pracy zasypiałam na kanapie - mówi czterdziestoletnia Magda.. Występuje on u dużej części chorych i jest jedynym widocznym na zewnątrz i w miarę pewnym objawem tocznia.. Pojawia się w wyniku przyjmowania leków u osób chorych na chorobę przewlekłą.. Z tego względu schorzenie określane jest jako.... Ile chorych na toczeń jest w Polsce?. Zobacz, jakie objawy powinny.... Eksperci: chorzy na toczeń układowy wymagają kompleksowej opieki Toczeń rumieniowaty układowy zajmuje wiele narządów i układów, dlatego pacjenci z tym schorzeniem wymagają specjalistycznej i kompleksowej opieki medycznej..... Żywności Leków (FDA) zatwierdziła do użycia pierwszy od 56 lat lek na toczeń rumieniowaty, najczęściej występującą postać tej choroby -.... Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Toczeń rumieniowaty układowy (lupus) to choroba dotykająca najczęściej młode kobiety.

Toczeń rumieniowaty to ciężka choroba, która w każdym przypadku może wyglądać inaczej.. Jakie są przyczyny tocznia?. Charakterystyczne w przebiegu tocznia są okresy zaostrzeń choroby i jej remisji.. Toczeń nie jest zaraźliwy, więc nie istnieje ryzyko przeniesienia tego schorzenia na inną osobę.. zmiany skórne, owrzodzenia jamy ustnej lub nosa, nadmierne wypadanie włosów - łysienie, zapalenie stawów, zapalenie błon surowiczych - np.. Rzadko jednak występuje w początkowym okresie choroby.. Inne, rzadsze zmiany skórne, które mogą wystąpić to m.in.. W przypadku dodatniego wyniku badania ANA 1, wykonuje się dalsze testy - ANA 2, a czasem również ANA 3.. Światło słoneczne nie tylko zaostrza zmiany skórne, ale również sprzyja nawrotom choroby w okresach jej remisji.

Może temu towarzyszyć zmniejszenie liczby krwinek czerwonych lub inne nieprawidłowości dotyczące krwinek czerwonych (zbyt mała lub zbyt duża objętość, nieprawidłowe stężenie hemoglobiny w krwinkach).. Anemia może mieć być skutkiem nieprawidłowego wytwarzania krwinek czerwonych lub utraty krwinek czerwonych.. nieprawidłowy (zmniejszenie lub zaburzenie) proces produkcji krwinek czerwonych – jeśli w szpiku kostnym nie ma wystarczającej ilości substancji niezbędnych do zbudowania prawidłowych krwinek (np.. żelaza, kwasu foliowego , witaminy B 12 ), powstają krwinki niepełnowartościowe, nieprawidłowego kształtu, niespełniające swojej funkcji; niedokrwistość może również wystąpić, gdy pomimo odpowiedniej ilości substratów szpik kostny całkowicie lub częściowo przestaje funkcjonować (nazywa się to aplazją lub hipoplazją szpiku); produkcja krwinek może być zaburzona również w przebiegu chorób innych tkanek i narządów, co pośrednio przekładać się będzie na proces powstawania krwinek, utrata krwinek czerwonych : rozpad krwinek czerwonych (hemoliza) – wynika najczęściej z wad budowy krwinek, uwarunkowanych genetycznie lub pojawiających się w dowolnym okresie życia ostre krwawienie , czyli utrata krwi wskutek nagle występującego krwotoku (np.. Zazwyczaj jest to łagodna niedokrwistość z niedoborów (żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego), niedokrwistość chorób przewlekłych lub niedokrwistość spowodowana przewlekłą chorobą nerek.. Jest wiele rodzajów niedokrwistości, mają one różne podłoże i mechanizmy, dlatego dalsza diagnostyka jest zawsze prowadzona z uwzględnieniem sytuacji konkretnego pacjenta – objawów, wyników badań morfologii krwi, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków, wieku, szczególnych okoliczności (np.. Ogólnie dąży się do usunięcia przyczyny niedokrwistości oraz w razie potrzeby podaje odpowiednie leki, a w ciężkich niedokrwistościach przetacza krew (koncentrat krwinek czerwonych). Niedokrwistość megaloblastyczna (z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego) charakteryzuje się obecnością we krwi nieprawidłowych, dużych krwinek czerwonych (erytrocytów).. Oprócz typowych objawów niedokrwistości osłabienia, duszności wysiłkowej), występują objawy związane z niedostateczną liczbą białych krwinek – gorączka , podatność na zakażenia oraz płytek krwi – wybroczyny krwawe na skórze i w błonach śluzowych.. Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstszym rodzajem niedokrwistości.

Toczeń to podstępna choroba.. Objawy tocznia układowego wynikają najczęściej ze zmian w organach takich jak:. leki przeciwgrzybicze, np.. Rokowania w toczniu różnią się w zależności od postaci choroby – jeśli zmiany dotyczą organów, takich jak serce czy nerki, prognozy mogą być gorsze.. Toczeń u dzieci nie rozwija się często .

Toczeń rumieniowaty układowy jest jedną z chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których system odpornościowy atakuje własne komórki i tkanki.. Dlatego rozpoznanie choroby może być trudne.. leki – toczeń może być też wywołany przez leki (np.. Terapia polega na leczeniu objawów.. toczeń rumieniowaty układowy, toczeń skórny, toczeń polekowy.. zaburzenia hormonalne, np.. toczeń rumieniowaty układowy, toczeń skórny, toczeń polekowy.. leki przeciwgrzybicze, np.. Objawy tocznia u pacjentów są bardzo zróżnicowane .. Toczeń u dzieci nie rozwija się często .. Są to:. Objawy tocznia to m.in.. Toczeń rumieniowaty może wystąpić w różnych formach – najczęściej występują: toczeń rumieniowaty układowy i toczeń skórny, rzadziej występuje toczeń obrzękowy i toczeń polekowy.. Toczeń atakuje też układ nerwowy, dlatego mogą wystąpić przewlekłe bóle głowy, drgawki, a nawet zaburzenia neuropsychiatryczne.

Videos

1. Mieszana choroba tkanki łącznej
(Tumi TV)
2. Reumatologia - Toczeń rumieniowaty układowy
(Brodata Medycyna)
3. Reumatoidalne zapalenie stawów 👉 Jak RZS Objawy Leczenie
(Medycyna360)
4. Zapalenie mięśnia sercowego 👉 objawy, leczenie
(Medycyna360)
5. Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie
(Hey Doc)
6. Ciąża zagrożona- przyczyny i postępowanie
(Klinika Bocian)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Otha Schamberger

Last Updated: 08/01/2022

Views: 5295

Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Otha Schamberger

Birthday: 1999-08-15

Address: Suite 490 606 Hammes Ferry, Carterhaven, IL 62290

Phone: +8557035444877

Job: Forward IT Agent

Hobby: Fishing, Flying, Jewelry making, Digital arts, Sand art, Parkour, tabletop games

Introduction: My name is Otha Schamberger, I am a vast, good, healthy, cheerful, energetic, gorgeous, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.