Ćwiczenia na rwę kulszową (ze zdjęciami) (2022)

Rwa kulszowa, choć jest jednym z najczęstszych bólów, przez wielu jest niezrozumiana. Pojawia się znienacka i znacznie pogarsza jakość życia. Pierwszym krokiem w kierunku leczenia rwy kulszowej jest odkrycie jej przyczyny. Istnieje wiele przyczyn powstania rwy kulszowej, jednak my zajmiemy się wyjaśnieniem sześciu najczęściej występujących. Ćwiczenia na rwę kulszową (w formie zdjęć) zostały stworzone specjalnie pod kątem jej leczenia oraz zapobiegania. Ćwiczenia w połączeniu z kremem oraz kapsułkami Acuraflex dają optymalne wyniki rekonwalescencji dzięki wykorzystaniu naturalnych składników. Co więcej, chronią kości, tkanki i mięśnie, eliminując przy tym ostry ból. Odkryj źródło twojego bólu, wykonuj ćwiczenia, stosuj krem przeciwzapalny i zostaw ból za sobą raz na zawsze.

(Video) RWA KULSZOWA ĆWICZENIA 🆘W domu na ból kręgosłupa! Jak leczyć w 20 min?

Istnieje kilka schorzeń kręgosłupa lędźwiowego (dolnej części pleców), które mogą powodować rwę kulszową. Rwa kulszowa charakteryzuje się lekkim, a niekiedy ostrym bólem dolnej części pleców, który przechodzi na jedną z nóg. Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w organizmie o grubości kciuka. Składa się z pięciu mniejszych nerwów, które rozciągają się od części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Rwa kulszowa powstaje w wyniku ucisku na jeden z wymienionych nerwów. Inne terminy używane do określenia rwy kulszowej to neuralgia lub neuropatia rwy kulszowej. Czasami lekarze nazywają ją również radikulopatią. Radikulopatia jest terminem medycznym używanym do opisania bólu, drętwienia, mrowienia i osłabienia w rękach lub nogach, które jest spowodowane uciskiem na korzeń nerwowy. Problem dotyczący nerwów szyjnych określany jest mianem radikulopatii szyjnej. Jako iż rwa kulszowa dotyczy dolnej części pleców, nazywana jest radikulopatią lędźwiową.

Nerw kulszowy zaczyna się z tyłu miednicy, a kończy się przy stopie każdej z nóg. Korzenie nerwowe nie są odosobnionymi strukturami, lecz częścią całego układu nerwowego organizmu, zdolnymi do przenoszenia bólu i doznań na inne części ciała. Radikulopatia może wystąpić, gdy korzeń nerwu kręgowego zostanie uciśnięty (ucisk nerwu), dojdzie do pęknięcia dysku w dolnej części pleców (dyskopatia lędźwiowa), wypukłości kostnej lub deformacji (osteofitu).

Przeczytaj cały artykuł o rwie kulszowej.

SZEŚĆ NAJCZĘSTSZYCH PRZYCZYN RWY KULSZOWEJ

Istnieje kilka schorzeń kręgosłupa, które mogą powodować uciskanie nerwu kręgowego, rwę kulszową lub radikulopatię lędźwiową. Sześć najczęstszych przyczyn to:

 • Wystający dysk lub przepuklina dysku
 • Zwężenie kręgosłupa lędźwiowego
 • Kręgozmyk
 • Trauma
 • Zespół mięśnia gruszkowatego
 • Guz rdzenia kręgowego

Dyskopatia lędźwiowa lub przepuklina dysku

Wybrzuszenie dysku jest również znane jako ograniczone zaburzenie dysku. Oznacza to, że galaretowata masa (nucleus pulposus) znajdująca się pomiędzy kręgami, która służy jako amortyzator pozostaje zamknięta wewnątrz gumopodobnej ściany zewnętrznej (annulus fibrosus), co zapobiega wydostawaniu się z niej jądra. Większość osób wykazujących oznaki wybrzuszenia dysku odczuwa drętwienie, pieczenie i ból w obszarze wybrzuszenia. Objawy wybrzuszenia dysku są zazwyczaj odczuwalne tylko wtedy, gdy przechodzą w stadium zapalne (nacisk na otaczający nerw) w skutek aktywności fizycznej.

Przepuklina dysku powoduje o wiele większy ból. Ból spowodowany jest uciskiem dysku znajdującego się pomiędzy dwoma kręgami, który w tym przypadku jest przesuwany w kierunku nerwu wychodzącego z kręgosłupa. Przepuklina dysku nie tylko powoduje, że korzeń nerwowy ściska się bezpośrednio do wnętrza kanału kostnego kręgosłupa, ale sam materiał dysku zawiera również kwaśny, chemiczny środek drażniący (kwas hialuronowy), który powoduje zapalenie nerwu. W obu przypadkach uciskanie i podrażnienie nerwów powoduje stan zapalny i ból, często prowadząc do drętwienia kończyn, mrowienia i/lub osłabienia mięśni.

Zwężenie kręgosłupa lędźwiowego

Zwężenie kręgosłupa polega na ucisku nerwów i najczęściej dotyczy osób starszych. W wyniku zwężenia kręgosłupa lędźwiowego mogą wystąpić bóle nóg podobne do rwy kulszowej. Ból jest często wywoływany przez stanie lub chodzenie, zaś łagodzony jest podczas odpoczynku. Korzenie gałęzi nerwu kręgowego wychodzą na zewnątrz rdzenia kręgowego przez przejścia zwane rozwidleniem neuronalnym. Pomiędzy każdym zestawem kręgów, znajdującym się po lewej i prawej stronie, znajduje się rozwidlenie nerwowe. Korzenie nerwów przechodzą przez każdy z otworów i rozciągają się w kierunku kręgosłupa. Kiedy dochodzi do zwężenia kręgosłupa, kanały te stają się zbyt wąskie lub zatkane, powodując ucisk nerwów, który w tym przypadku nosi nazwę zwężenie rdzenia kręgowego.

(Video) 7 ćwiczeń, dzięki którym szybko zapanujesz nad rwą kulszową

Kręgozmyk

Kręgozmyk (spondylolisteza) jest zaburzeniem, które najczęściej dotyczy kręgosłupa lędźwiowego. Charakteryzuje się przesuwaniem się jednego kręgu do przodu przez kręgi przyległe. Kiedy kręgosłup pracuje i jest w ruchu, dochodzi do ucisku korzenia nerwowego kręgosłupa, co często powoduje ból kulszowy w nogach. Spondylolisteza została skategoryzowana jako rozwojowa (wada wrodzona lub powstająca w dzieciństwie) lub nabyta w wyniku zwyrodnienia kręgosłupa, urazu lub przeciążenia fizycznego (np. podnoszenie ciężarów, gimnastyka).

Trauma

Rwa kulszowa może być wywołana bezpośrednim uciskiem na nerwy z zewnątrz. W tym przypadku mowa o korzeniu lędźwiowym lub krzyżowym kręgosłupa. Przykładem mogą być wypadki samochodowe, upadki, urazy w piłce nożnej i inne sporty. Uderzenie może zranić nerw, a fragmenty złamanej kości mogą uciskać nerwy.

Zespół mięśnia gruszkowatego

Zespół mięśnia gruszkowatego występuje w przypadku podrażnienia nerwu kulszowego. Mięsień gruszkowaty znajduje się w dolnej części kręgosłupa, łączy się z kością udową i pomaga w rotacji bioder (pod nim przechodzi nerw kulszowy). Zespół ten rozwija się, gdy dochodzi do skurczu w mięśniach kości biodrowej.

Guzki rdzenia kręgowego

Guzy kręgosłupa są nieprawidłowymi wzrostami, które są zmianami o charakterze łagodnym lub złośliwym (rakowym). W przypadku, gdy guz kręgosłupa rozwija się w okolicy lędźwiowej, istnieje ryzyko, że rwa kulszowa rozwinie się w wyniku ucisku na nerw.

JAK RADZIĆ SOBIE Z RWĄ KULSZOWĄ?

Aż 40 % osób cierpi na rwę kulszową za życia, przy czym ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Ból ten jest zazwyczaj mylonym z bólem pleców, jednak tak naprawdę pochodzi on z nerwu kulszowego i często przechodzi samoistnie w ciągu kilku godzin lub dni.

(Video) RWA KULSZOWA - Najważniejsze ĆWICZENIE na RWĘ KULSZOWĄ !

Bywa jednak, iż niektóre z ataków mogą trwać tygodniami, a nawet miesiącami. Jedyne co pozostaje w takich sytuacjach to złagodzenie odczuwanego bólu.

Ćwiczenia na rwę kulszową są kluczowe w zapobieganiu i łagodzeniu objawów rwy kulszowej. Wybieraj ćwiczenia wzmacniające mięśnie gorsetu. Mieśnie te składają się nie tylko z mięśni brzucha, ale również pleców, bioder, miednicy i pośladków i stanowią kluczową rolę w zachowaniu stabilności kręgosłupa. Wzmocnienie wymienionych partii mięśniowych pomaga we wzmocnieniu kręgosłupa. Wiele rodzajów ćwiczeń, w tym joga i pilates, wzmacnia mięśnie gorsetu. Na przykład, pozycje deski lub mostka są typowymi ćwiczeniami mięśni gorsetu. Jeśli jednak przechodzisz ostrą fazę rwy kulszowej, powinieneś dobrać lżejsze ćwiczenia, specjalnie dopasowane dla osób z rwą kulszową.

ĆWICZENIA NA RWĘ KULSZOWĄ

Ból powodowany przez rwę kulszową może być tak silny, iż wiele osób nie potrafi ruszyć się z kanapy. Pierwszym krokiem w eliminacji bólu jest rozpoznanie, czyli odkrycie źródła bólu, zaś kolejnym krokiem są ćwiczenia. Najlepszym sposobem na złagodzenie bólu rwy kulszowej jest rozciąganie, szczególnie ćwiczenie polegające na odciąganiu biodra na zewnątrz, co zapewnia ulgę. Poniżej znajduje się lista 6 ćwiczeń na rwę kulszową:

Ćwiczenia na rwę kulszową (ze zdjęciami) (1)

 1. Pozycja odwróconego gołębia

Ćwiczenie przynosi szybkie złagodzenie bólu.

 • Połóż się na plecach i podnieś prawą nogę pod kątem prostym. Ściśnij obie ręce nad kolanami, blokując palce.
 • Podnieś lewą nogę i umieść prawą kostkę na lewym kolanie.
 • Przyciągnij brodę do klatki piersiowej, rozciągając mięśnie szyi.
 • Utrzymaj przez chwilę pozycję i powtórz ćwiczenie dziesięć razy. Pomoże to w rozciągnięciu małego mięśnia gruszkowatego, który przy stanie zapalnym naciska na nerw kulszowy, powodując ból.
 • Zrób to samo ćwiczenie z drugą nogą.
 • Kiedy uda ci się wykonać ćwiczenie bez bólu, możesz przejść do następnego ćwiczenia.

Ćwiczenia na rwę kulszową (ze zdjęciami) (2)

 1. Pozycja siedzącego gołębia

Ćwiczenie rozciąga pośladki i dolną partię pleców.

 • Usiądź na podłodze z nogami prosto przed sobą. Zegnij prawą nogę, kładąc prawą kostkę na lewym kolanie. Skłoń się kilka razy do przodu, a następnie przytrzymaj skłon przez 15-30 sekund.
 • Chwyć zgiętą nogę obiema rękami i zakreśl koło trzy razy najpierw na jedną stronę, a następnie w drugą.
 • Potrząśnij stopą i powtórz ćwiczenie z drugą nogą.
 • Ćwiczenie rozciąga pośladek i dolną część pleców.

Ćwiczenia na rwę kulszową (ze zdjęciami) (3)

 1. Pozycja jednonożny król gołębi

Ćwiczenie zostało stworzone z myślą o zapewnieniu ulgi przy rwie kulszowej.

(Video) Rwa Kulszowa | Back Pain Relief

 • Klęknij na podłodze, opierając się na kolanach i dłoniach.
 • Zegnij prawą nogę, dolna noga powinna być na ziemi, poziomo z ciałem. Prawa stopa powinna znajdować się przed lewym kolanem. Wyciągnij lewą nogę aż za siebie na podłogę, z palcami u nóg zapartymi o podłoże.
 • Powoli wyciągnij ręce przed swoje ciało, a następnie załóż je na przedramionach, robiąc 10 wdechów i wydechów w tej pozycji.
 • Powoli przejdź do pozycji neutralnej i powtórz ćwiczenie z drugą nogą.

Ćwiczenia na rwę kulszową (ze zdjęciami) (4)

 1. Kolano do przeciwległego ramienia

To proste ćwiczenie pomaga złagodzić ból wywołany rwą kulszową, rozluźniając mięśnie pośladkowe i biodrowe, w które może wdać się stan zapalny i naciskać na nerw kulszowy.

 • Połóż się na plecach z rozciągniętymi nogami.
 • Zegnij prawą nogę i owiń ręce wokół kolan.
 • Delikatnie pociągnij prawą nogę nad ciałem w kierunku lewego ramienia. Utrzymaj pozycję przez 30 sekund.
 • Powinieneś czuć się komfortowo w tej pozycji. Powinieneś czuć ulgę.
 • Zrób trzy powtórki, a następnie zmień nogi.

Ćwiczenia na rwę kulszową (ze zdjęciami) (5)

 1. Rozciąganie kręgosłupa na siedząco

To ćwiczenie pomaga stworzyć przestrzeń w kręgosłupie w celu odciążenia nerwu kulszowego.

 • Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami.
 • Zegnij prawe kolano i umieść stopę płasko na podłodze po zewnętrznej stronie przeciwnego kolana.
 • Połóż lewy łokieć na zewnętrznej stronie prawego kolana, aby obrócić ciało lekko w prawo.
 • Przytrzymaj pozycję przez 30 sekund i powtórz trzy razy, a następnie zmień stronę.

Ćwiczenia na rwę kulszową (ze zdjęciami) (6)

 1. Rozciąganie mięśni dwugłowych uda

To ćwiczenie pozwoli złagodzić ból oraz przywrócić prawidłowe napięcie ścięgna w kolanie.

 • Umieść swoją prawą stopę na podwyższonej powierzchni na lub poniżej poziomu bioder. Może to być krzesło, kanapa lub schody.
 • Zegnij stopę tak, aby palce u rąk i nóg były wyprostowane. Jeśli boli cię kolano, trzymaj lekko ugiętą nogę.
 • Zegnij lekko ciało do przodu, do stopy. Im bardziej się zginasz, tym głębiej się rozciągasz. Nie rozciągaj się jeśli czujesz ból.
 • Przytrzymaj pozycję przez co najmniej 30 sekund, a następnie powtórz ją dla drugiej strony ciała.

Ćwicz z rozwagą

Nie porównuj się do doświadczonych trenerów z telewizju lub YouTube’a, którzy są bardzo elastyczni i wysportowani. Jeśli czujesz dyskomfort podczas wykonywania ćwiczeń, natychmiast je przerwij. Nie ma uniwersalnych ćwiczeń dla osób cierpiących na rwę kulszową. Jeśli po wykonaniu określonego ćwiczenia czujesz się lepiej, kontynuuj i spróbuj innych ćwiczeń. W przypadku gdy ból trwa dłużej niż miesiąc należy odwiedzić lekarza lub fizjoterapeutę, który zaleci ci odpowiednie ćwiczenia.

Ćwiczenia, których należy unikać, jeśli cierpisz na rwę kulszową

(Video) ĆWICZENIA NA RWĘ KULSZOWĄ - ROZSZERZONE TOP 3 ĆWICZENIA - RWA KULSZOWA !

Ćwiczenia są jednym z najlepszych sposobów na walkę z rwą kulszową. Musisz jednak pamiętać jakich ćwiczeń unikać. Jeśli cierpisz na rwę kulszową, uniknąj następujących ćwiczeń:

 • Brzuszki z wyciągniętymi nogami – ćwiczenia te mogą zaburzyć strukturę rdzenia kręgowego, powodując stan zapalny oraz drętwienie poniżej pasa. Może dojść nawet do trwałego uszkodzenia nerwów.
 • Rozciąganie mięśni brzucha – taka postawa może wywierać nacisk na obszar rdzenia kręgowego, co prowadzi do ucisku nerwu kulszowego. Unikaj tego ćwiczenia za wszelką cenę.
 • Przysiady – mogą powodować uszkodzenia dolnego odcinka kręgosłupa, powodując uciskanie nerwów i krążków międzykręgowych. Może to prowadzić do bólu pośladków i nóg.
 • Podnoszenie ciężarów – dozwolone tylko wtedy, gdy możliwe jest zapewnienie odpowiedniego podparcia dla dolnej części pleców. Dozwolone są ćwiczenia na ramiona, górną część pleców i ramiona.
 • Ćwiczenia na nogi – lepiej unikać, zwłaszcza w bolesnej fazie rwy kulszowej.
 • Ćwiczenia lub treningi z wykorzystaniem skoków – zalecane jest ścisłe unikanie ćwiczeń tego typu.

Co jeszcze można zrobić, aby złagodzić ból spowodowany rwą kulszową?

 • Unikaj siedzenia przez dłuższy czas. Długotrwałe siedzenie wywiera nacisk na kręgi i więzadła w dolnej części pleców. Jeśli masz pracę, która wymaga dużo siedzenia, rób częste przerwy lub wykonaj kilka ćwiczeń, które można wykonać w biurze.
 • Kontroluj swoją wagę. Nadwaga lub otyłość może zwiększyć ryzyko wystąpienia rwy kulszowej. Zwiększona masa ciała wywiera nacisk na kręgosłup i prowadzi do przepukliny dysku. Zrzucenie zbędnych kilogramów zmniejszy stan zapalny i ucisk na kręgosłup.
 • Zachowaj dobrą postawę. Zwracaj uwagę na pozycję ciała w pozycji stojącej lub siedzącej. Odciągnij ramiona do tyłu i opuść je w dół. Jeżeli pracujesz przy komputerze, rób częste przerwy. Ustawiaj monitor tak, aby go widzieć, nie przechylając głowy do przodu ani do tyłu.
 • Korzystaj ze środków przeciwbólowych. Sprawdzony krem, który łagodzi ból wywołany przez rwę kulszową to Acuraflex. Krem Acuraflex zawiera skuteczną formułę naturalnych składników, które były znane od wieków. Działa szybko i sprawnie, przede wszystkim przy ostrych i przewlekłych bólach wywołanych przez stan zapalny rwy kulszowej oraz urazach i chorobach zwyrodnieniowych, takich jak zapalenie stawów i osteoporoza. Krem Acuraflex jest przeznaczony dla mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Pomaga szybko zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować ból dokładnie w miejscu jego występowania. Zwiększa ruchomość stawów i mięśni, natychmiast uspokaja oraz eliminuje sztywność. Składniki kremu Acuraflex są wyłącznie pochodzenia roślinnego, a oprócz ekstraktów roślinnych zawierają witaminy, minerały i olejki eteryczne. Nie powoduje skutków ubocznych, odżywia skórę i ma przyjemny zapach.
 • Stosuj suplementy diety, aby wyeliminować lub załagodzić istniejący ból. Jednoczesne stosowanie kapsułek oraz kremu Acuraflex jest idealnym rozwiązaniem. Kapsułki wpływają na długotrwałe objawy wewnątrz organizmu, z kolei krem działa bezpośrednio na bolesne miejsce zapalne. Kapsułki Acuraflex pozytywnie wpływają na wszystkie organy i części ciała. Formuła Acuraflex jest unikalna, silna, naturalna i nieinwazyjna. Co więcej, zapobiega i spowalnia rozwój chorób takich jak rwa kulszowa, zapalenie stawów, osteoporoza oraz inne problemy zdrowotne, do których można zaliczyć stan zapalny, ostry i przewlekły ból związany z kośćmi, stawami, chrząstkami, mięśniami, więzadłami i ścięgnami. Kapsułki Acuraflex są przeznaczone dla mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosowane są również przez profesjonalnych sportowców i amatorów sportu w celu zwiększenia mobilności stawów i mięśni, zapobiegania kontuzjom, wzmacniania stawów, mięśni, wiązadeł i ścięgien oraz do naturalnego przyspieszenia regeneracji organizmu po kontuzji. Zarówno krem jak i kapsułki można kupić bez recepty.

Najlepsze domowe leki na ból rwy kulszowej

FAQs

Jakie są najlepsze ćwiczenia na rwę kulszową? ›

Połóż się na plecach i ugnij nogi w kolanach, ręce skrzyżuj na klatce piersiowej. Spróbuj naciskać na podłoże okolicą krzyżową i piętami, a jednocześnie unieś barki i głowę, starając się nią dotknąć klatki piersiowej. Na zmianę dociskaj i rozluźniaj dolny odcinek pleców. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Jak rozluźnić nerw kulszowy? ›

Lewą stopę opieramy o prawe kolano, obie ręce układamy pod prawym kolanem i przyciągamy udo do klatki piersiowej. Ćwiczenie powinno trwać około 30 sekund, potem rozluźniamy się i zmieniamy stronę. W czasie wykonywania ćwiczenia odczuwane jest silne rozciąganie mięśni ud. Należy je powtórzyć dwa razy na obie nogi.

Jakich ruchów unikac przy rwie kulszowej? ›

Należy do nich chociażby jednoczesne podnoszenie kończyny dolnej i przeciwległej do niej kończyny górnej (np. lewej nogi i prawej ręki), unoszenie klatki piersiowej i głowy z rękami splecionymi za plecami (leżąc na brzuchu) czy przyciąganie zgiętych w kolanach kończyn do klatki piersiowej (leżąc na plecach).

Jak leczyć rwę kulszową w domu? ›

Leczenie domowymi sposobami rwy kulszowej to stosowanie zimnych kompresów w fazie ostrej, co pozwala na złagodzenie bólu i stanu zapalnego. Mogą to być np. woreczki z lodem zawinięte w ściereczkę lub ręcznik. Po ustąpieniu stanu ostrego można daną okolicę rozgrzewać za pomocą termoforu lub poduszki elektrycznej.

Czy można chodzić przy rwie kulszowej? ›

Wbrew powszechnym poglądom w przypadku rwy kulszowej nie zaleca się bezwzględnego leżenia. Chodzenia i codzienne funkcjonowanie powinno być rozpoczęte tak szybko, jak to jest możliwe.

W jakiej pozycji spać przy rwie kulszowej? ›

Podczas ostrego stanu zaleca się leżeć 1-3 dni na boku, w pozycji embrionalnej lub krzesełkowej z poduszką między kolanami.

Jak chodzić przy rwie kulszowej? ›

Kołyska – to ćwiczenie na rwę kulszową pozwoli delikatnie rozmasować miejsce bólu, jak i naciągnie odcinek lędźwiowy. Kładziemy się na plecach. Kolana zginamy i chwytamy je rękoma. W tej pozycji obracamy się raz w jedną, raz w drugą stronę.

Czy masaż jest wskazany przy rwie kulszowej? ›

Za to w przewlekłej rwie kulszowej masaż jest jak najbardziej polecany. Dobry masażysta potrafi rozbić punkty spustowe, rozluźnić mięśnie oraz rozciągnąć stawy. Masaż zwiększa ukrwienie mięśni, przez co przyśpiesza ich regenerację. Ludzie cierpiący przez długi czas często wątpią, czy rwę kulszową można wyleczyć.

Jak zmniejszyć ucisk na nerw kulszowy? ›

W przypadku ucisku na nerw kulszowy stosowane jest leczenie zachowawcze i leczenie objawowe. Leczenie zachowawcze polega na czasowym odciążeniu kręgosłupa, ograniczeniu ruchów, rezygnacji z wysiłku fizycznego. Leczenie objawowe ucisku na nerw kulszowy polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Co przynosi ulge w rwie kulszowej? ›

Najczęściej ulgę przynosi chodzenie oraz leżenie na brzuchu z uniesionym tułowiem. Czasami jednak jest odwrotnie i ulgę przynosi siedzenie z pochylonym do przodu tułowiem lub chodzenie z „balkonikiem”.

Jak siedzieć przy rwie? ›

U niektórych osób z rwą kulszową ulgę przynosi po prostu leżenie na plecach, stanie z równomiernie rozłożonym ciężarem ciała, a także siedzenie w wyprostowanej pozycji. Zarówno podczas leżenia, jak i siedzenia czy stania musisz pamiętać, by plecy były zawsze wyprostowane.

Jak zregenerować nerw kulszowy? ›

Jeśli pojawia się ostry, przeszywający ból, można mieć pewność, że nerw kulszowy został podrażniony. Proces odbudowy uszkodzonego nerwu trwa długo, około milimetra na dobę, a można go nieco przyspieszyć przyjmując witaminy z grupy B i kwas foliowy.

Jak wyleczyłem rwę kulszową? ›

W takich przypadkach lekarz wykonuje zastrzyki do punktów spustowych, za pomocą których dezaktywuje je i wypłukuje nagromadzoną w ich okolicy kwasicę. Za pomocą zastrzyków do punków spustowych wyleczyłem rwę kulszową u wielu pacjentów.

Czy witamina B12 pomaga na rwę kulszową? ›

Wsparciem w leczeniu rwy kulszowej może być stosowanie witamin z grupy B (B1, B6, B12), czyli witamin, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.

Jaka jest najlepsza masc na rwę kulszową? ›

Bengay maść przeciwbólowa łagodzi bóle mięśni i stawów spowodowane urazami lub stanem zapalnym. Zawiera salicylan o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, a mentol działa chłodząco, znieczula i zmniejsza świąd. Preparat do miejscowego stosowania na skórę.

Co jeść przy rwie kulszowej? ›

Pacjenci z bólem, szczególnie tym pochodzącym z uszkodzonych krążków międzykręgowych i lub nerwów (neuropatia, rwa kulszowa), powinni przejść na dietę anty-zapalną, ubogą w kalorie. Powinni się skoncentrować na spożyciu kwasów omega-3, ryb, jaj, drobiu, warzyw, owoców i orzechów.

Jak długo utrzymuje się ból rwy kulszowej? ›

Rwa kulszowaile trwa? Większość ataków rwy kulszowej powinna ustąpić w przeciągu od 2 do 4 tygodni. Niestety, nawroty rwy kulszowej bardzo często występują nawet w przeciągu roku od pojawienia się poprzednich – dotyczy to nawet ponad 65% pacjentów.

Do czego może doprowadzić nieleczona rwa kulszowa? ›

Przy ciężkiej rwie może dołączyć się osłabienie czucia, czyli drętwienie nogi i palców w zakresie unerwienia uciśniętego nerwu kulszowego. W bardzo ciężkich przypadkach dochodzi do znacznego uszkodzenia nerwu kulszowego.

Czy rwa kulszowa boli w nocy? ›

Rwa kulszowa - pozycje przeciwbólowe

Najbardziej przeszkadza ból w kończynie, którego nie można się pozbyć. Nie ustępuje on w nocy, ale często się nasila.

Jak masować nerw kulszowy? ›

Masaż tkanek głębokich będzie również niezwykle skuteczny, jeśli rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem napiętych mięśni na nerw kulszowy. Opracowanie mięśni i powięzi otaczających kręgosłup lędźwiowy i pośladki rozluźni je i zmniejszy kompresje na nerw. Zdecydowanie dając dobre rezultaty przeciwbólowe.

Gdzie masować stopę na rwę kulszową? ›

Pomocne też będzie masowanie punktów w obszarze kręgosłupa lędźwiowego oraz punktów leżących wzdłuż kręgosłupa, na wysokości kręgów lędźwiowych L3-5. Rozcieramy je, masując oraz uciskając. Nie uciskamy i nie masujemy samego kręgosłupa. Zdarza się, że ból promieniuje bokiem kończyny dolnej.

Jak długo trwa regeneracja nerwu kulszowego? ›

Regeneracja nerwu kulszowego po jego porażeniu trwa miesiące lub lata, gdyż jego włókna odrastają wolno, 1 do 2 mm na dobę. Szybciej udaje się przywrócić powrót siły mięśniowej, natomiast powrót czucia jest wolniejszy.

Kiedy najbardziej boli rwa kulszowa? ›

Objawy nasilają się w momencie zwiększania ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego, zatem kichanie czy śmiech mogą się okazać bardzo bolesne. Przyczyną tych dolegliwości jest ucisk nerwu kulszowego lub korzeni nerwowych, z połączenia których ten nerw powstaje.

Jak rozpoznać zapalenie nerwu kulszowego? ›

Ból nerwu kulszowegoobjawy, których nie można lekceważyć
 1. osłabieniem siły mięśni w bolącej kończynie dolnej,
 2. odruchowym skrzywieniem kręgosłupa,
 3. drętwieniem kończyny dolnej,
 4. parestezjami w obrębie kończyny dolnej,
 5. zaburzeniami czucia,
 6. ograniczeniem ruchomości kręgosłupa lędźwiowego,
Aug 2, 2022

Jak odżywić nerw kulszowy? ›

Pomocne będą techniki inhibicji, rozluźnienie mięśniowo-powięziowe, zwiększenie przestrzeni międzykręgowych i powrót do nawodnienia krążka międzykręgowego, aby zminimalizować ucisk na nerw kulszowy. Ulgę w bólu przynosi zastosowanie technik McKenziego i suche igłowanie.

Jak masować nerw kulszowy? ›

Masaż tkanek głębokich będzie również niezwykle skuteczny, jeśli rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem napiętych mięśni na nerw kulszowy. Opracowanie mięśni i powięzi otaczających kręgosłup lędźwiowy i pośladki rozluźni je i zmniejszy kompresje na nerw. Zdecydowanie dając dobre rezultaty przeciwbólowe.

Jak szybko regeneruje się nerw? ›

Regeneracja wówczas postępuje od części proksymalnej do dystalnej, co daje powrót czucia bólu, temperatury i dotyku (32). Przywrócenie tych funkcji może, w przypadku nerwu czuciowego, trwać nawet kilka lat. Mięsień po przecięciu nerwu ruchowego staje się niewrażliwy na reinerwację po około 12 miesiącach.

Jak długo boli rwa kulszowa? ›

Większość ataków rwy kulszowej powinna ustąpić w przeciągu od 2 do 4 tygodni. Niestety, nawroty rwy kulszowej bardzo często występują nawet w przeciągu roku od pojawienia się poprzednich – dotyczy to nawet ponad 65% pacjentów.

Videos

1. Rosyjski chirurg pokazuje kilka prostych ćwiczeń dzięki którym można uniknąć operacji kręgosłupa!
(Kochaj Zdrowie naturalnie)
2. Rwa Kulszowa | Sciatica pain relief
(Zdrowie w Ruchu)
3. Jak pozbyć się bólu pośladka? mięsień gruszkowaty ćwiczenia PSEUDO RWA KULSZOWA-Gruszkowa?
(FinityPL)
4. Ból pleców i rwa udowa - dwa ćwiczenia
(Marek Czeladzki)
5. Rwa kulszowa - tak śpij! Odciąż kręgosłup i spokojnie prześpij noc.
(Marek Czeladzki)
6. Przepuklina, rwa kulszowa, ból kręgosłupa lędźwiowego - ĆWICZENIA
(Michal Boczkowski • NaBol)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Chrissy Homenick

Last Updated: 07/01/2022

Views: 6067

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Chrissy Homenick

Birthday: 2001-10-22

Address: 611 Kuhn Oval, Feltonbury, NY 02783-3818

Phone: +96619177651654

Job: Mining Representative

Hobby: amateur radio, Sculling, Knife making, Gardening, Watching movies, Gunsmithing, Video gaming

Introduction: My name is Chrissy Homenick, I am a tender, funny, determined, tender, glorious, fancy, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.