Diuretyki, czyli leki moczopędne. Stosowanie, działanie, bezpieczeństwo (2022)

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Prawidłowe wydalanie moczu okazuje się mieć duży wpływ na zdrowie organizmu. Z tego względu przy niektórych schorzeniach stosuje się diuretyki, czyli leki zwiększające objętość wydalanego moczu. Dowiedz się, jak działają leki moczopędne, przy jakich schorzeniach przepisują je lekarze i o czym należy pamiętać przy ich stosowaniu.

Diuretyki, czyli leki moczopędne. Stosowanie, działanie, bezpieczeństwo (2)

memorisz / iStock

(Video) Farmakologia: Leki na nadciśnienie tętnicze

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

SPIS TREŚCI

 • Jak działają leki moczopędne?
 • Kiedy stosuje się diuretyki?
 • Jakie są dostępne rodzaje diuretyków?
 • O czym należy pamiętać, zażywając diuretyki?

Diuretyki wpływają na działanie nerek, stymulując je do wydalania większej ilości wody oraz elektrolitów z organizmu takich jak sód, potas, wapń i inne. W ten sposób wyregulowana zostaje praca organizmu, który może funkcjonować nieprawidłowo w związku z nadmiernym stężeniem tych substancji.

Diuretyki zazwyczaj przepisywane są pomocniczo przy różnych schorzeniach. Najczęściej stosuje się leki moczopędne w niewydolności serca oraz innych chorobach układu krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze czy po przebytym zawale serca. Przeważnie ma to związek z koniecznością obniżenia poziomu sodu w organizmie, ponieważ substancja ta w zbyt wysokim stężeniu wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi. Diuretyki pozwalają także łagodzić obrzęki występujące przy niewydolności nerek oraz wspomagają ich funkcjonowanie po przebytej chorobie. Działanie moczopędne tych leków pomaga również wrócić do zdrowia przy różnego rodzaju zatruciach czy zapaleniu dróg moczowych, ponieważ wraz ze zwiększonym wydalaniem moczu wzrasta tempo usuwania z organizmu szkodliwych czynników.

(Video) Trombocytopenia czyli MAŁOPŁYTKOWOŚĆ (mała liczba płytek krwi) - przyczyny, objawy i leczenie

Wypróbuj herbatę z Kwiatu czarnego bzu, który ma działanie moczopędne, więc wspiera oczyszczanie organizmu, pracę nerek oraz leczenie infekcji. Susz kupisz na Medonet Market.

Jakie są dostępne rodzaje diuretyków?

Głównym kryterium, według którego dzielimy diuretyki, jest siła działania. Wyróżnia się następujące grupy tych leków:

 1. Diuretyki łagodne

Ta grupa składa się z substancji takich jak acetazolamid, mannitol oraz kilka substancji ograniczających wydalanie potasu z organizmu. Są używane pomocniczo wraz z silniejszymi diuretykami, w stanach zaparć i zatruć oraz dla pacjentów z jaskrą w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

 1. Diuretyki o umiarkowanej sile działania

W tej grupie znajdziemy przede wszystkim diuretyki tiazydowe oraz tiazydopodobne. Właśnie te substancje są najczęściej używane w leczeniu chorób układu krążenia. Charakteryzują się dużą zdolnością do wydalania wody oraz sodu z organizmu, jednak równocześnie wypłukują w znacznym stopniu potas i magnez, a także blokują wydalanie wapnia.

 1. Diuretyki silne

Diuretyki silne zwane są także pętlowymi, ponieważ ich działanie opiera się na blokowaniu transportu jonów chloru i sodu w części nerki znanej jako pętla Henlego. Powodują szybkie i intensywne, ale i krótkotrwałe działanie moczopędne. Podawane są w nagłych stanach, w których trzeba natychmiast zmniejszyć ilość płynu w organizmie pacjenta.

Profilaktycznie na problemy z układem pokarmowym możesz stosować Kombucha Wellness z różą na lepsze trawienie i odporność. Ma ona działanie moczopędne i korzystnie działa na nerki.

Kluczem do osiągnięcia pożądanych efektów zażywania diuretyków jest równowaga pomiędzy zbyt słabym lub znikomym efektem a działaniem zbyt mocnym. Nawet jeżeli przyjmujemy diuretyki, by obniżyć poziom sodu we krwi, może się zdarzyć, że zbyt silna dawka leku spowoduje również szkodliwy niedobór tego pierwiastka. Podobnie należy też pamiętać, że wiele diuretyków wypłukuje potas, magnez i inne składniki odżywcze. Z tego względu kluczowe znaczenie ma bieżące monitorowanie poziomów różnych składników odżywczych przez lekarza.

(Video) Leczenie cukrzycy – leki doustne – webinar 8

Podobnie warto mieć się na baczności, zażywając diuretyki na nadciśnienie. Może się zdarzyć, że efekt obniżenia ciśnienia będzie zbyt mocny, co poskutkuje osłabieniem, zaburzeniami koncentracji, a nawet omdleniami. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność przy obsłudze pojazdów mechanicznych w trakcie terapii diuretykami.

Nie można także zapominać o podstawowym działaniu diuretyków, jakim jest zwiększanie wydalania wody z organizmu. Warto równoważyć ten efekt pijąc regularnie odpowiednie ilości płynów, ponieważ w przeciwnym wypadku można doprowadzić do odwodnienia.

Działanie moczopędne wykazuje np. DLA NEREK - suplement diety Herbapol w Krakowie dostępny w korzystnej cenie na Medonet Market.

Niezbędnym elementem przyjmowania leków o działaniu moczopędnym jest poznanie interakcji diuretyków z innymi lekami, zwłaszcza że – jak wspomnieliśmy – najczęściej stosuje się je pomocniczo wraz z innymi środkami. Może się bowiem okazać, że interakcje polegają na wzmocnieniu efektu wypłukiwania którychś elektrolitów z organizmu. W takich sytuacjach konieczna może być suplementacja tych substancji.

Panowie zażywający diuretyki powinni także wziąć pod uwagę, że ich działanie powodujące zmniejszanie ciśnienia może wiązać się z efektem ubocznym polegającym na zmniejszeniu sprawności seksualnej. Uwaga: w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem. Łączenie diuretyków ze środkami na potencję na własną rękę może dawać nieprzewidywalne rezultaty. potencję na własną rękę może dawać nieprzewidywalne rezultaty.

Działanie moczopędne mają też suplementy diety wspierające oczyszczanie organizmu. Wypróbuj np. Krople oczyszczające z pokrzywą, skrzypem polnym i owocem dzikiej róży.

(Video) Tadeusz Sowiński - owoce w każdym posiłku, jak dobrze pić wodę, diuretyki, białko roślinne w bilans

Treści z serwisu Medonet mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem a jego lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • lek moczopędny
 • układ krążenia
 • serce
 • nadciśnienie
 • sód (na)
 • niewydolność nerek
 • nerki
 • zapalenie dróg moczowych
Rekomendowane dla Ciebie
 • Jakie witaminy i suplementy diety stosować podczas przechodzenia COVID-19? Rady od lekarza rodzinnego Gdy chorujemy na koronawirusa w domu, warto zażywać magnez, witaminy z grupy B oraz selen. Dużo zdrowotnych właściwości na również sok z czarnego bzu i woda z... Edyta Brzozowska
 • Co stosować na odparzenia pieluszkowe u niemowląt? Odparzenia pieluszkowe to jedna z najczęstszych przypadłości u niemowląt. Podrażniona i zaczerwieniona skóra powoduje duży dyskomfort u dzieci, a ryzyko jej...
 • Dziewczyna ReZigiusza przeszła udar w wieku 27 lat. Apeluje do stosujących antykoncepcję hormonalną Pod koniec kwietnia Remigiusz Wierzgoń, w sieci znany jako ReZigiusz, wyznał, że jego dziewczyna trafiła do szpitala. Dopiero po kilku tygodniach okazało się, że... Monika Tatara
 • Stosujesz antybiotyk? Uważaj na te skutki uboczne Eksperci już od dawna podkreślają, że Polska znajduje się w czołówce krajów, w których antybiotyki są nadużywane. Niestety, ich niewłaściwe stosowanie może...
 • Ten lek może chronić przed uszkodzeniem płuc po COVID-19. Jest stosowany już od 70 lat Amerykańscy naukowcy ustalili, że lek disulfiram, stosowany od kilkudziesięciu lat w leczeniu alkoholizmu, może chronić przed uszkodzeniem płuc i ryzykiem... Beata Michalik
 • Szałwia - działanie, przeciwwskazania, skutki uboczne. Jak stosować szałwię? Szałwia to znana od wieków roślina ceniona za swoje właściwości lecznicze. Najważniejsze z nich to działanie bakteriobójcze. Z tego powodu szałwia jest częstym...
 • Czarnuszka - działanie, stosowanie. Na co pomaga czarnuszka? Czarnuszka, zwana także czarnym kminkiem, to niepozorna roślinka posiadająca ziarenka o olbrzymiej mocy. Olej z czarnuszki uznawany jest od wieków za życiodajny...
 • "Brak fabryki osocza w Polsce to zagrożenie bezpieczeństwa narodowego"
 • Zmiany w teleporadach. W jakich sytuacjach nie będzie stosowana, a kiedy pozostaje najlepszą opcją? Minister zdrowia zmienił przepisy dotyczące korzystania z teleporad. W przypadku, gdy pacjent odbywa pierwszą wizytę u lekarza albo choruje przewlekle, standardem...
 • WHO poparła stosowanie szczepionki na COVID-19 AstraZeneca Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia poparli stosowanie szczepionki na COVID-19 opracowanej przez AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki. Według nich, preparat...

Videos

1. Farmakologia: Leki stosowane w Astmie i POChP
(Brodata Medycyna)
2. Jak bezpiecznie stosować leki? Aspekty praktyczne.
(CollegiumMedicum)
3. Czy można odstawić leki na nadciśnienie? #ZapytajFarmaceutę
(GdziePoLek.pl)
4. Ibuprofen: przegoni ból, przyciągnie inne kłopoty - jak stosować bezpiecznie | Dr Bartek Kulczyński
(Dr Bartek Kulczyński)
5. Antydepresanty - jak działają leki przeciwdepresyjne i kiedy się je stosuje?
(Psychowieści)
6. 💊💀Bierzesz leki przeciwzapalne i/lub przeciwbólowe? Nie dostaniesz po nich wrzodów, jeśli...
(Pod Mikroskopem)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Frankie Dare

Last Updated: 09/03/2022

Views: 5779

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Frankie Dare

Birthday: 2000-01-27

Address: Suite 313 45115 Caridad Freeway, Port Barabaraville, MS 66713

Phone: +3769542039359

Job: Sales Manager

Hobby: Baton twirling, Stand-up comedy, Leather crafting, Rugby, tabletop games, Jigsaw puzzles, Air sports

Introduction: My name is Frankie Dare, I am a funny, beautiful, proud, fair, pleasant, cheerful, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.