Domowe i skuteczne – naturalne sposoby na owsiki | OnlineZdrowie.pl (2022) (2022)

Naturalne sposoby na owsiki – poznaj najlepsze domowe metody na pozbycie się owsików, zarówno u dzieci, jak i dorosłych (także kobiet w ciąży). Wśród dostępnych sposobów wyróżnia się leki bez recepty, zioła, ale nie tylko – dowiedz się więcej z artykułu.

Owsiki – problem dzieci i dorosłych

Owsiki to pasożyty, które atakują wyłącznie ludzi i lokują się w jelicie grubym. Powodują owsicę – ta jest diagnozowana właściwie tylko u dzieci i zwykle osoby dorosłe są odporne na zarażanie, ale nie jest to wykluczone. W sytuacji, gdy osoba dorosła ma osłabiony układ immunologiczny (np. kobiety w ciąży czy osoby starsze), ryzyko zarażenia się owsicą wzrasta.

Jak wyglądają owsiki?

Owsiki są widoczne gołym okiem w godzinach wieczornych – znajdują się wokół odbytu dziecka oraz na świeżym stolcu. Owsik wygląda jak cienka nitka o długości od 3 do nawet 12 mm. Owsiki można też wykryć wykonując badanie na pasożyty poprzez pobranie wymazu z okolic odbytu. Zwykle badanie należy powtarzać kilka razy, ponieważ za pierwszym razem zazwyczaj wykrywa się zaledwie 50% przypadków owsicy. Z tego powodu zaleca się, aby badanie wykonać trzykrotnie – wówczas będzie rzetelne. Warto wiedzieć, że badanie kału w tym przypadku jest mniej wiarygodne i mniej przydatne od wykonania wymazu.

Owsiki – jak można się zarazić?

Owsica to tzw. choroba brudnych rąk. Powodują ją owsiki ludzkie (Enterobius vermicularis) i są przenoszone przez ludzi – nie zarazimy się zatem tą chorobą od zwierząt, np. psów czy kotów, a wyłącznie od innego człowieka. Do zarażenia najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt z nosicielem – wystarczy dotyk ręki lub przedmiotu, którego dotykała osoba zarażona. Pośrednie zarażenie może wystąpić również, z powodu spożywania nieumytych owoców, warzyw czy też skażonej wody.

Inną przyczyną jest używanie np. tego samego ręcznika, ubrania czy korzystania z tej samej łazienki co osoba zarażona. Bardzo często w przypadku dzieci dochodzi do zarażenia przez dotykanie tej samej zabawki – wystarczy, że dziecko, które ma owsiki nie umyło rąk po toalecie i dotykało zabawki w przedszkolu – wówczas inne dzieci, które będą bawić się tymi samymi zabawkami, prawdopodobnie również będą miały owsiki, gdyż zarażą się pośrednio od nosiciela (wystarczy, że również nie umyją rąk i dotkną dłonią okolic ust lub usiądą do jedzenia).

Jak rozwija się owsica i jakimi drogami jest przenoszona?

 • Jaja nicienia po połknięciu trafiają do jelita cienkiego, gdzie dojrzewają jajeczka oraz wylęgają się larwy owsików. Następnie te przemieszczają się do jelita grubego.
 • Dorosłe osobniki mogą znajdować się ponadto w jelicie ślepym, okrężnicy wstępującej oraz w wyrostku robaczkowym. Co ważne, dorosłe larwy żywią się tym, co jemy, głównie cukrami prostymi – ograniczenie cukru w diecie może zatem pomóc w pozbyciu się owsików.
 • Następny etap to dotarcie do okolic odbytu w celu złożenia jaj – to właśnie one powodują swędzenie. To z kolei sprawia, że osoba zarażona owsicą drapie się w tym miejscu, przez co nieświadomie przenosi pasożyty na inne powierzchnie, w tym także własną jamę ustną – a to prowadzi do autoinwazji.
 • Larwa może ponadto po wydostaniu z odbytu, z powrotem wniknąć do jelita i wówczas mówimy o retroinwazji.
 • Możliwe jest też zarażenie drogą inhalacyjną, ponieważ jaja owsików mogą unosić się w powietrzu.

Przyczyny zarażenia się owsikami

Wśród przyczyn zarażenia się owsikami wyróżnia się zatem autoinwazję, retroinwazję oraz drogę inhalacyjną. Jeśli chodzi o autoinwazję, bardzo ważna jest higiena rąk, gdyż jaja pasożytów trafiają do ust przez osadzanie się na dłoniach, zwłaszcza pod paznokciami. Dziecko, które drapie się po odbycie, nieświadomie przenosi jaja owsików do ust.

W przypadku drogi inhalacyjnej z kolei, nie mamy zbyt szerokiego zakresu profilaktyki, ponieważ jaja owsików unoszą się w powietrzu wraz z cząsteczkami kału, które są wyschnięte. Jaja owsików unoszą się wraz z kurzem i łatwo dostają się do układu oddechowego.

(Video) 5 bezpiecznych i naturalnych sposobów na pozbycie się pasożytów

Droga retroinwazyjna natomiast, to powrót larwy ze skóry odbytu do jelita grubego przez odbytnicę. Tu również nie możemy wiele zdziałać, poza regularną higieną okolic odbytu.

Istnieje jeszcze możliwość zarażenia się owsicą drogą doustną, poprzez zjedzenie jaj owsików np. z nieumytymi owocami i warzywami. Z tego powodu tak istotne jest dokładne mycie surowej żywności przed spożyciem.

Owsiki u dzieci i dorosłych – jakie są objawy?

Przede wszystkim owsiki powodują uporczywe swędzenie, które nasila się w porach wieczornych i w nocy, co powoduje problemy ze snem, a w efekcie – rozdrażnienie oraz problemy ze skupieniem uwagi w dzień. Drapanie okolic odbytu może dodatkowo spowodować stan zapalny skóry w tym miejscu. U dzieci dodatkowo obserwuje się nudności i utratę apetytu, bóle brzucha, zapalenie pochwy i sromu lub/oraz dróg moczowych, zgrzytanie zębami.

Naturalne sposoby na owsiki u dzieci i dorosłych

Owsicą można się dość łatwo zarazić, zwłaszcza w przypadku dzieci, którym ciężko jest zachować właściwą higienę rąk. Na szczęście są skuteczne sposoby – także domowe i naturalne – dzięki którym można szybko pozbyć się problemu. Można m.in. stosować specjalne zioła, które pobudzą jelita do pracy, przez co odkażanie będzie skuteczniejsze (tak działa np. szałwia, rumianek, dziurawiec i tymianek). W usuwaniu owsików przydatny będzie także czosnek – pomaga on usunąć owsiki z jelit oraz niszczy ich jaja. Warto zadbać ponadto o dietę – powinna być ona bogata w błonnik i zawierać mało cukru, mleka i pszenicy. Zaleca się także spożywanie pestek dyni, gdyż zawierają one kukurbitacyna uszkadza układ nerwowy owsików. Sposobów jest jeszcze więcej, ale istotne jest to, że nie każdy sposób będzie odpowiedni dla każdego. Przykładowo, kobiety w ciąży nie mogą spożywać większości ziół, podobnie jak małe dzieci. Zanim więc zaczniesz kurację przeciwko owsikom u siebie lub swojego dziecka, sprawdź, czy jest ona odpowiednio dostosowana do wieku i ogólnego stanu zdrowia – czy nie występują przeciwwskazania.

(Video) Pyrantelum bez recepty - pomagamy w aptece!

Poniżej przedstawiamy naturalne sposoby na pozbycie się owsików u dzieci, kobiet w ciąży oraz innych osób dorosłych.

1. Naturalne sposoby na owsiki u dzieci

U dzieci można stosować m.in. czosnek, cebulę, pestki dyni czy też stosować tzw. kwaśną dietę. Warto więc każdego dnia podać dziecku syrop z cebuli i czosnku lub rozgnieść czosnek i nałożyć go na kanapki. Czosnek można także dodać do sałatek – podobnie jak cebulę (najlepiej działa surowa cebula). Do potraw staraj się dodawać także pestki dyni – a najlepiej, jeśli uda się dziecku podać na czczo ok. 2 łyżek pestek z dyni z samego rana.

Warto ponadto zastosować na czas leczenia owsicy tzw. kwaśną dietę. Oznacza to spożywanie jak największej ilości kiszonek, np. kiszonej kapusty i ogórków, kwaśnego mleka, maślanki, jogurtów i kefirów. Dlaczego? Kiszonki mają w składzie bakterie kwasu mlekowego – a te istotne pobudzają do pracy metabolizm, ułatwiając wypróżnianie, przez co jelita szybciej oczyszczają się z pasożytów, a dodatkowo środowisko w układzie pokarmowym jest lepiej zakwaszone (owsiki źle się czują w kwaśnym środowisku, więc jest większa szansa na ich pozbycie się z organizmu).

2. Naturalne sposoby na owsiki u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży powinny uważać z naturalnymi, domowymi sposobami leczenia. Zwłaszcza, jeśli chodzi o stosowanie ziół, gdyż wiele z nich może przynieść poważne skutki, nawet uszkodzenie płodu, poronienie lub poród przedwczesny. To, co kobiety w ciąży mogą stosować bezpiecznie (oczywiście w zdroworozsądkowych ilościach), to czosnek i cebula. Najlepiej spożywać je w postaci syropu lub soku.

>>Sprawdź przepis na syrop z cebuli oraz syrop z czosnku<<

Podobnie jak dzieci, kobiety w ciąży mogą wprowadzić do diety więcej kiszonek, aby ułatwić układowi pokarmowemu oczyszczanie się z pasożytów.

3. Naturalne sposoby na owsiki u dorosłych

Osoby zdrowe i dorosłe mogą dodatkowo stosować inne sposoby – ale i tak najlepiej, jeśli skonsultują ich używanie z lekarzem, gdyż może on widzieć inne przeciwwskazania, np. korelacje z przyjmowanymi lekami. W walce z owsikami pomocne są następujące metody:

 • spożywanie piołunu w postaci naparu (należy zagotować 1 łyżkę piołunu w szklance wody) na czczo (zawiera tujon i izotujon, który zwalcza owsiki),
 • picie octu jabłkowego (2 łyżeczki) w 1 szklance wody (ocet jabłkowy zakwasza środowisko w układzie pokarmowym, co utrudnia rozwój owsików; taką mieszankę pij raz dziennie),
 • ziołowe nasiadówki – zaparzamy 5 łyżek rumianku w 1 litrze wody, przestudzamy napar i przelewamy do miski, po czym siadamy w niej na kilka minut.

4. Domowe sposoby na owsiki – dla wszystkich

Poza powyższymi sposobami, można stosować uniwersalne metody, które są bezpieczne dla wszystkich. Należy przede wszystkim:

 • myć ręce po wyjściu z toalety i przed każdym posiłkiem,
 • nie dotykać dłońmi twarzy,
 • regularnie prać pościel, piżamy, koce,
 • obcinać paznokcie na krótko, co zapobiegnie nadmiernemu drapaniu się w okolicy odbytu przez sen,
 • dezynfekować dziecięce zabawki.

Można ponadto przeprowadzić biorezonans komórkowy, który pozwala na wykrycie pasożytów w organizmie i ich leczenie. Terapia bazuje na wykorzystaniu dopasowanej częstotliwości drgań, które prowadzą do wyciszenia pasożytów i ich całkowitego usunięcia z organizmu. Niektórzy polecają także ozonoterapię, która przyspiesza proces leczenia.

Leki bez recepty – gdy domowe sposoby na owsiki zawodzą...

Gdy domowe sposoby na owsiki zawodzą, można sięgnąć po leki dostępne bez recepty. Obecnie bez recepty można kupić Pyrantelum – to lek na pasożyty w postaci zawiesiny doustnej, zawierającej pyrantel, który uszkadza (poraża) układ nerwowy pasożytów. Co ważne, kurację lekiem bez recepty należy powtórzyć po dwóch tygodniach, gdyż preparat nie działa na wszystkie stadia rozwojowe owsików, a w międzyczasie mogły rozwinąć się kolejne larwy tych pasożytów.

Co ważne, Pyrantelum można stosować – po uprzedniej konsultacji z lekarzem – nawet u dzieci po 2 roku życia, gdyż słabo wchłania się w przewodzie pokarmowym.

(Video) Owsiki 🐛 Objawy i Leczenie Owsicy u dzieci i dorosłych

Warto leczyć owsicę!

Nieleczona owsica niestety może być poważna w skutkach i prowadzić do wielu problemów w układzie pokarmowych, moczowym, a nawet rodnym, np. powodować:

 • zapalenie wyrostka robaczkowego,
 • infekcję dróg moczowych,
 • stan zapalny w układzie pokarmowym,
 • infekcję dróg rodnych.

Author information

Name: Rubie Ullrich

Birthday: 1998-02-02

Address: 743 Stoltenberg Center, Genovevaville, NJ 59925-3119

Phone: +2202978377583

(Video) Jak pozbyć się pasożytów? 8 naturalnych sposobów. Pasożyty ludzkie. odc.9

Job: Administration Engineer

Hobby: Surfing, Sailing, Listening to music, Web surfing, Kitesurfing, Geocaching, Backpacking

Introduction: My name is Rubie Ullrich, I am a enthusiastic, perfect, tender, vivacious, talented, famous, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.

FAQs

Jak pozbyć się owsików raz na zawsze? ›

Dieta bogata w kiszonki (kiszoną kapustę, ogórki kiszone), maślankę, kwaśne mleko i jogurty naturalne to skuteczny sposób na walkę z owsikami. Skutecznym sposobem na pozbycie się owsików jest picie codziennie przez ok. 3 tygodnie soku z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków.

Jak pozbyć się owsików u dzieci domowym sposobem? ›

Leczenie owsicy można wspomóc stosując różne zioła na pasożyty. Przede wszystkich jednak, z domowych sposób, poleca się pestki z dyni. Zawierają one substancję, która podobnie jak pyrantel, poraża układ nerwowy owsików. Pomocniczo można również sięgnąć po czosnek na pasożyty lub piołun.

Jak szybko można pozbyć się owsików? ›

JAK SIĘ POZBYĆ OWSIKÓW DOMOWYMI SPOSOBAMI? Leczenie owsicy jest dość proste. Należy przyjąć (jednorazowo) środek przeciwpasożytniczy i przestrzegać odpowiednich zasad higieny. Zwykle lek ten dostępny jest na receptę, a kurację powtarza po 2 tygodniach, aby wyeliminować pasożyty, które wykluły się w międzyczasie.

Czym można smarować odbyt przy Owsikach? ›

Aby odczuć ulgę i ograniczyć swędzenie, możesz smarować uwrażliwione miejsca maściami łagodzącymi na odparzenia oraz stosować zasypki dla dzieci. Warto zaopatrzyć się także w specjalne środki do higieny intymnej. To, czego na pewno nie powinno się robić, to smarować odbytu przy owsikach czosnkiem.

Co zrobić żeby owsiki nie Wracaly? ›

Domowe sposoby na owsiki

Oto najważniejsze zasady: Porządki w domu. Ponieważ owsiki przenoszą się m.in. na ubraniach, pościeli, bieliźnie i ręcznikach, wszystkie rzeczy tego typu należy wyprać w wysokiej temperaturze i wyprasować żelazkiem.

Czy ciezko wyleczyc owsiki? ›

Owsiki bytują głównie jelicie grubym, gdzie występują dla nich dogodne warunki. Choć przypadłość jest poważna i nie należy jej lekceważyć, można ją w pełni wyleczyć.

Czego nie lubią robaki? ›

Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego. Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas leczenia zakażenia pasożytniczego. Kolejnym elementem diety na pasożyty jest błonnik.

Jak pozbyć się pasożytów z organizmu domowym sposobem? ›

Na odrobaczenie stosuje się także wyciąg z czarnego orzecha, świeże nasiona dyni (około 2 łyżki, które można połączyć z utartą marchewką), olej rycynowy, olej kokosowy i olejek oregano. Naturalne odrobaczanie polega również na piciu świeżych soków z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty.

Jak usunąć jaja owsików? ›

Stosunkowo proste jest usuwanie jajeczek owsików z odzieży, pościeli, ręczników, zasłon i innych nie przymocowanych na stałe tkanin. Standardowe pranie z wykorzystaniem środka piorącego rozwiązuje problem. Nieskomplikowana jest również dezynfekcja gładkich, dostępnych powierzchni (mebli, podłóg).

Czy alkohol działa na owsiki? ›

Nie usuwają jaj owsika środki dezynfekujące na bazie chloru czy alkoholu, ponieważ są one odporne na takie czynniki. Niszczy je przede wszystkim wysoka temperatura. Leczeniu sprzyja stosowanie diety ubogiej w węglowodany i bogatej w produkty białkowe i błonnik, który zapobiega zaparciom.

Jak pozbyć się owsików leki bez recepty? ›

Lek na owsiki bez recepty to pyrantel. Jest preparatem, którego stosowanie zaleca się w pierwszej kolejności. Działa przez zablokowanie przewodnictwa nerwowego u pasożytów. W efekcie zostają one sparaliżowane, a następnie wydalone z organizmu.
...
To preparaty, które zawierają:
 1. pyrantel,
 2. mebendazol,
 3. albendazol.
Sep 30, 2021

Co zrobić jak się ma robaki w dupie? ›

Owsica rozpoznawana jest, gdy stwierdzi się dojrzałe osobniki w okolicach odbytu lub w kale, bądź też jaja owsików w wymazie z pochwy czy odbytu. Leczenie owsicy może odbywać się za pomocą środków farmakologicznych na bazie mebendazolu, albendazolu lub pyrantelu.

Do czego prowadzi nieleczona owsica? ›

W przypadku zaawansowanej, nieleczonej owsicy może dojść do poważnych powikłań, takich jak przewlekłe zapalenie jelita grubego, zapalenie pochwy, zapalenie macicy oraz zapalenie jajowodów czy zapalenie wyrostka robaczkowego (w tym ostatnim przypadku specjaliści nie są jednomyślni).

Jak długo trwa leczenie owsików? ›

leczenie owsików jest dość proste. Najczęściej wykorzystywanym lekiem jest pyrantel. Stosuje się jednorazową dawkę leku, którą należy powtórzyć po 2-3 tygodniach. Jeśli chodzi o dietę, to należy unikać podawania dzieciom słodyczy a za to podawać duże ilości błonnika.

Po jakim czasie giną pasożyty? ›

Samice żyją ok. 4 tyg., a samce giną zaraz po zaplemnieniu. Z jaj, w jelitach, wylęgają się owsiki osiągające pełną dojrzałość w ciągu 2-4 tygodni. Po tym okresie samica (głównie nocą) wychodzi na zewnątrz i składa jaja na skórze w okolicach odbytu.

Czy owsiki można zobaczyć gołym okiem? ›

Można je dostrzec gołym okiem. Powodują one, iż dziecko staje się rozdrażnione, oczy ma podkrążone, doskwiera mu ból głowy, a w nocy nie może spać. Owsikami można się bardzo łatwo zarazić.

Videos

1. 3 naturalne i sprawdzone sposoby na pasożyty w organizmie
(Domowe sposoby na zdrowie)
2. Usuń pasożyty jelitowe raz na zawsze.
(Marek Skoczylas)
3. Wypij to, pasożyty w ciele wyjdą za 3 dni | jak wydalić pasożyty z organizmu
(Edu Cate)
4. Naukowcy Odkryli Jak W Naturalny Sposób Pozbyć Się Robaków
(Projekt Natura)
5. Naturalne metody na pasożyty zmiloscidozycia.pl #6
(Z miłości do życia Blog kulinarny)
6. Oczyszczanie jelit z przerostu pasożytów - zioła i dieta
(Butik Diet)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Annamae Dooley

Last Updated: 10/13/2022

Views: 6057

Rating: 4.4 / 5 (45 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Annamae Dooley

Birthday: 2001-07-26

Address: 9687 Tambra Meadow, Bradleyhaven, TN 53219

Phone: +9316045904039

Job: Future Coordinator

Hobby: Archery, Couponing, Poi, Kite flying, Knitting, Rappelling, Baseball

Introduction: My name is Annamae Dooley, I am a witty, quaint, lovely, clever, rich, sparkling, powerful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.