Dziurawiec – na co pomaga i jakie ma właściwości? (2022)

Autor

Iwa Embingier

ten tekst przeczytasz w 7 minut

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) był wykorzystywany w ludowej medycynie od zawsze. Jego łacińska nazwa pochodzi od charakterystycznych dziurek w listkach (widocznych pod słońce), będących zbiorniczkami olejku eterycznego. Zwany był "zielem św. Jana", co wiązało się z przekonaniem, że roślina zawsze zakwita do 24 czerwca. Dziurawiec ma wiele zastosowań, można go używać na wiele sposobów, wykorzystując zrobiony z niego olej, sok czy też napar. Czy ziele dziurawca ma jakieś skutki uboczne? Na co bywa pomocny?

Dziurawiec – na co pomaga i jakie ma właściwości? (1)

almaje / Shutterstock

(Video) DZIURAWIEC - właściwości

 • Dziurawiec – surowiec leczniczy z własnego ogrodu
 • Dziurawiec – skład rośliny
 • Dziurawiec – właściwości lecznicze
 • Dziurawiec – co leczy?
 • Dziurawiec – formy użycia surowca
 • Dziurawiec – mieszanki ziołowe
 • Dziurawiec – kosmetyki
 • Dziurawiec a leki
 • Dziurawiec a alkohol i kwestie bezpieczeństwa stosowania w domu
 • Dziurawiec – przeciwwskazania
 • Dziurawiec – skutki uboczne

Dziurawiec – surowiec leczniczy z własnego ogrodu

Zioła najlepiej zużytkować, kiedy są świeże lub w ciągu roku po ich zebraniu (zachowują najwięcej wartości), dziurawiec nie jest tu wyjątkiem. Dlatego warto wyjść na późnowiosenny spacer i poszukać pachnących złotożółtych kwiatów i charakterystycznych liści, które oprócz dziurek na brzegach mają purpurowe gruczoły wydzielnicze. Roślinę tę można też posiać w domowym ogrodzie (kwitnie przez wiele lat). Nie jest wymagająca i lubi duże nasłonecznienie.

 1. Jemioła - roślina lecznicza czy pasożyt?

Suszenie dziurawca należy przeprowadzić już w miejscu nienasłonecznionym i przewiewnym lub w suszarce (temp. do 35 st. C). Można oczywiście nabyć ziele w formie suszonej w sklepach zielarskich, zwracając uwagę na datę ważności. Nie ma potrzeby szczelnego przechowywania ususzonej rośliny, ponieważ olejek eteryczny w tym przypadku ma mniejsze znaczenie.

 1. Aloes - co to za roślina i jak działa?

Dziurawiec – skład rośliny

Głównym i najbardziej wartościowym składnikiem dziurawca zwyczajnego jest hiperycyna. Nadaje ona żółtym kwiatom rośliny charakterystyczną czerwoną barwę (po ich potarciu). Ponadto zawiera między innymi:

 1. hiperforynę,
 2. hiperozyd,
 3. protopigmenty,
 4. garbniki,
 5. kwasy (np. nikotynowy, laurynowy, palmitynowy),
 6. karotenoidy (między innymi luteinę),
 7. flawonoidy,
 8. cholinę,
 9. nikotynamid,
 10. witaminę C, P, A,
 11. cukry,
 12. żywice,
 13. pektyny,
 14. b-sitosterol,
 15. kwasy wielofenolowe (np. kwas kawowy i chlorogenowy),
 16. olejek eteryczny.

Dziurawiec – właściwości lecznicze

Dziurawiec zwyczajny Kazachowie nazywali, nie bez przyczyny, "lekarzem ran". Od starożytności uważano go bowiem za zioło bardzo wartościowe. Ma wiele korzystnych właściwości między innymi: uspokajające, antydepresyjne, tonizujące, regulujące organizm, regenerujące, gojące, zmiękczające, rozkurczające.

Dziurawiec hamuje wzrost bakterii, głównie Gram-dodatnich; działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, moczopędnie, katalizuje procesy wewnątrzwydzielnicze (sok i olej), pobudza łaknienie i trawienie, zwalcza robaki, obniża nadciśnienie tętnicze.

Jeśli chcesz wesprzeć swój układ pokarmowy, zamów Zestaw na trawienie, który składa się z herbatki regulującej trawienie z krwawnikiem i dziurawcem, herbatki ekologicznej z miętą oraz ekologicznego złotego mleka w proszku.

 1. Zioła obniżające ciśnienie. Naukowcy sprawdzili jak działają

Sok z dziurawca pomaga w stanach depresyjnych. Ponadto stosowany zewnętrznie wpływa na szybsze gojenie się ran, oparzeń, zakażeń skóry, sutków. Dr Jadwiga Górnicka w swojej książce Apteka natury pisze o jego pozytywnym wpływie na zmienione chorobowo miejsca w bielactwie nabytym (najlepiej przyjmować ziele doustnie i jednocześnie smarować plamy olejkiem).

Flawonoid hiperozyd działa moczopędnie, może nawet zwiększyć o 15-30 proc. ilość wydalanego moczu. Dzięki temu łatwiej usunąć produkty przemiany materii, a także oczyścić przewody moczowe (zapobieganie kamieniom).

Chcesz wypróbować lecznicze działanie dziurawca? Kup Dziurawiec - suplement diety YANGO dostępny na Medonet Market po promocyjnej cenie.

(Video) Dziurawiec na co pomaga? - właściwości

Dziurawiec – co leczy?

Ziele dziurawca działa pozytywnie między innymi na:

 1. przemęczenie,
 2. bóle głowy,
 3. reumatyzm,
 4. bezsenność,
 5. przeziębienia,
 6. nieżyt żołądka,
 7. oparzenia II i III stopnia,
 8. wrzody,
 9. napięcie przedmiesiączkowe,
 10. zatrzymanie płynów w organizmie,
 11. nieregularne krwawienia miesiączkowe,
 12. zapalenie stawów,
 13. skazę moczanową,
 14. wirusy,
 15. astmę,
 16. biegunkę,
 17. obniżenie ciśnienia krwi,
 18. łamliwość włośniczek,
 19. zastojach krążenia obwodowego krwi,
 20. szybsze gojenie ran,
 21. stany zapalne zewnętrzne i wewnętrzne,
 22. hemoroidy,
 23. zwichnięcia,
 24. skaleczenia,
 25. owrzodzenia,
 26. półpasiec,
 27. gościec,
 28. moczenie nocne,
 29. rwę kulszową.

Dziurawiec – formy użycia surowca

Z dziurawca można przyrządzić nie tylko napary, ale i inne lecznicze specyfiki.

 1. Dziurawiec – napar: ziele zalane szklanką wrzącej wody i odstawione do naciągnięcia na kilkanaście minut to najpopularniejsza metoda stosowania. Napar z dziurawca można podawać dzieciom już od czwartego roku życia. Jest on skuteczny na moczenie nocne, ale leczenie trwa nawet kilka miesięcy. Pity przed jedzeniem (3 razy dziennie) uspokaja i pobudza apetyt. Wspomaga rozwój umysłowy dzieci. Ułatwia także przyswajanie witamin z grupy B.
 2. Dziurawiec – olej można zrobić z ziela zalanego spirytusem i oliwą. Przechowywany w lodówce w zamkniętym pojemniku olej z dziurawca wytrzyma do 5 miesięcy.
 3. Dziurawiec – odwar przyrządza się, gotując ziele w wodzie przez określony czas. Można go wlać do termosu i popijać przez cały dzień. Ma działanie oczyszczające organizm. Jest pomocny w okresie przekwitania.
 4. Dziurawiec – intrakt (nalewka ze świeżych kwiatów i liści) będzie działać wzmacniająco, uspokajająco i przeciwbakteryjnie na organizm. Można ją zrobić, zalewając świeże kwiaty, pączki i liście rośliny spirytusem. Nie powinno się jej nadużywać, jedna łyżka mikstury dziennie wystarczy, by uzyskać lecznicze działanie.
 5. Dziurawiec – ziołowy proszek może być używany jako składnik pożywienia (bywa dodawany np. do soku, przecieru owocowego, w ten sposób łatwo również wzbogacić inne potrawy).
 6. Dziurawiec – wino z tej rośliny przyrządza się przez macerację surowca w płynie. Według medycyny ludowej pomaga na nerwowość i depresję.
 7. Dziurawiec – kąpiele z dodatkiem świeżych czy też suszonych części rośliny działają wspomagająco na porażenia (np. na stwardnienie rozsiane).

Należy dodać, że w aptekach i sklepach zielarskich można nabyć także tabletki, emulsje, ekstrakty i inne specyfiki, które w swoim składzie mają dziurawiec. W drogeriach spotyka się także kremy, żele pod prysznic i inne kosmetyki zawierające to zioło.

Dziurawiec – mieszanki ziołowe

Należy dodać, że ziele i kwiaty dziurawca wchodzą w skład wielu mieszanek leczniczych, pomocnych między innymi przy kamicy żółciowej, przewlekłym gośćcu, wyczerpaniu nerwowym, depresji, po udarze mózgu i wielu innych schorzeniach. W medycynie ludowej napar z samego dziurawca służył do płukania jamy ustnej przy stanach zapalnych.

 1. Rośliny cenione przez dentystów. Które rośliny działają korzystnie na jamę ustną?

Należy pamiętać, że działanie tego ziela, tak jak wielu innych opiera się na długotrwałym stosowaniu. Ważne, by przyjmując tradycyjne leki, działać z rozwagą oraz skorzystać z porady lekarza w razie wątpliwości.

(Video) DZIURAWIEC - jak STOSOWAĆ, jak PIĆ

Dziurawiec – kosmetyki

Dziurawiec może być wykorzystywany nie tylko do leczenia, ale i do dbania o urodę. Łatwo samemu przyrządzić specyfiki do pielęgnacji skóry. W tym celu medycyna ludowa zaleca połączyć świeże kwiaty z olejem migdałowym i macerować przez kilka dni. Taka mikstura uelastycznia i wygładza skórę.

 1. Kolagen do picia - czym się charakteryzuje i dlaczego warto go stosować?

Natomiast olejek dziurawcowy w połączeniu z olejem bazowym świetnie nadaje się do masażu. Ma właściwości ujędrniające, kojące i regenerujące, przyspiesza również gojenie drobnych ran.

Dziurawiec a leki

Dziurawiec ma wiele pozytywnych właściwości, ale może zwiększać metabolizm niektórych leków na receptę, na przykład leków antydepresyjnych (takich jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), przeciwdrgawkowych, przeciwzakrzepowych.

W przypadku tych pierwszych może spowodować tzw. zespół serotoninowy, objawiający się wzrostem ciśnienia tętniczego, hipertermią, bólami mięśni, czasami drgawkami, halucynacjami, a w skrajnych przypadkach śmiercią.

Dziurawiec działa podobnie w przypadku leków na HIV. Według Michała Różańskiego "Dziurawiec może osłabiać działanie (zmniejszając stężenie we krwi) między innymi: cyklosporyny, amitryptyliny, indinaviru, warfaryny, fenprokumonu, werapamilu, digoksyny oraz teofiliny".

Istnieje również niekorzystna interakcja między dziurawcem a antykoncepcją. To zioło może zmniejszyć skuteczność jej stosowania.

Dziurawiec a alkohol i kwestie bezpieczeństwa stosowania w domu

Picie alkoholu jest przeciwwskazaniem do zażywania ziół. Podobnie będzie z dziurawcem zwyczajnym. Takie połączenie powoduje czasem zawroty głowy, senność i trudności z koncentracją. Ponadto, gdy dana osoba bierze dodatkowo jakieś leki, taka mieszanka może dać nieprzewidziane skutki.

Jednakże dr Jadwiga Górnicka podaje, że jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się skutków obecności alkoholu w organizmie człowieka będzie ciepły napar z dziurawca i mięty z dodatkiem spirytusu i cukru (alkohol należy zagotować).

(Video) #9 Domowa apteczka - DZIURAWIEC ~ właściwości, olej z dziurawca i więcej!

Należy dodać, że w kwestii bezpieczeństwa stosowania, kiedy ktoś nie jest pewien reakcji swojego organizmu, powinien na początku stosować dziurawiec jako monoterapię. W ten sposób łatwiej będzie określić, jakie zmiany w organizmie spowodował dany środek. Zwykle zioło to można bezpiecznie stosować do sześciu tygodni, potem należy zrobić przerwę.

Dziurawiec – przeciwwskazania

Jeśli występuje konieczność przyjmowania preparatów z dziurawca, trzeba chronić się przed słońcem. Ponadto zioła dziurawca powinny unikać osoby z uszkodzeniami wątroby.

 1. Oczyszczanie wątroby - dieta, domowe sposoby

W przypadku ciężkiej depresji nie należy na własną rękę brać preparatów z dziurawcem, jeśli bowiem lekarz przepisze leki, mogą one wchodzić z nim w interakcje.

W przypadku zaburzeń przewodu pokarmowego lub alergii należy zachować ostrożność, biorąc preparaty z dziurawcem, bo to on może być ich przyczyną.

Dziurawiec – skutki uboczne

Jako skutki uboczne stosowania dziurawca czasami występują zaparcia lub rozstrój żołądka. Ponadto zaobserwowano przypadki zwiększonego uczucia zmęczenia, zawroty głowy czy też suchość w ustach.

Hiperycyna przyjmowana przez dłuższy czas w połączeniu z działaniem słońca może wywoływać zwiększoną wrażliwość na nie lub reakcję fototoksyczną, która często powoduje przebarwienia, zaczerwienienia, a nawet oparzenia skóry, krwawienia wewnętrzne i osłabienie. Będą na to narażone zwłaszcza osoby o jasnej karnacji lub mające zmiany skórne.

 1. Bluszczyk kurdybanek - jak działa na organizm?

Dziurawiec zwyczajny, wbrew drugiemu członowi nazwy, wcale nie jest taką zwyczajną rośliną. Ma szerokie zastosowanie zarówno w leczeniu nerwic i depresji, jak i w stanach zapalnych jelit czy żołądka. Pomaga także wleczeniu moczenia nocnego.

Należy pamiętać, że nie każdy może go zastosować, ponieważ wchodzi w interakcje z niektórymi lekami, a ponadto uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne, co czasem kończy się oparzeniem.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

(Video) Dziurawiec - SKARBY NATURY

 • dziurawiec
 • zioła
 • napar z dziurawca
 • olej z dziurawca

FAQs

Na co pomaga dziurawiec? ›

Ziele dziurawca stosowane jest jako środek łagodzący objawy depresji, bezsenności. Surowiec znalazł również zastosowanie w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych. Posiada działanie żółciopędnie i żółciotwórcze.

Kto nie może pić dziurawca? ›

Podczas przyjmowania dziurawca, niezależnie od jego formy, zaleca się również ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień. Przeciwwskazaniem do stosowania dziurawca są ponadto znaczne uszkodzenia wątroby i bardzo wysoka gorączka.

Jak działa dziurawiec na jelita? ›

Napary z dziurawca działają spazmolitycznie i ściągająco, a więc korzystnie w przypadku bólów żołądka, przy skurczach jelit. Spazmolityczne działanie na mięśnie gładkie ułatwia przepływ żółci do dwunastnicy.

Ile razy dziennie można pić dziurawiec? ›

Wystarczy łyżkę ziela wsypać do szklanki, zalać wrzącą wodą i pozostawić pod przykryciem do naparzenia na 15 minut. Pić 1/2 lub 2/3 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu (jako środek rozkurczowy) lub przed posiłkiem (jako środek pobudzający wydzielanie soków trawiennych, żółciopędny).

Dziurawiec zwyczajny to roślina o szerokim spektrum zastosowań w medycynie. W naszym artykule znajdziesz informacje m.in. na temat właściwości wyciągu z dziurawca.

Obecnie wykorzystywany jest głównie korzystny wpływ dziurawca na układ pokarmowy oraz nerwowy.. Nie mniej jednak ze względu na interakcje z wieloma lekami stosowanymi w depresji, która wymaga często złożonego leczenia, dziurawiec rzadko rekomendowany jest pacjentom cierpiącym na tą chorobę.. Dziurawiec stosowany jest również w leczeniu bielactwa oraz innych zmian na skórze związanych z zaburzeniami pigmentacji.. Ze względu na te mechanizmy dziurawca nie powinno się łączyć z tabletkami antykoncepcyjnymi, antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna), digoksyną, chemioterapeutykami przeciwnowotworowymi, inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (sertalina, wenlafakcyna) oraz innymi lekami o działaniu ośrodkowym również wykorzystywanymi w terapii depresji (m.in.. Dziurawiec zwyczajny chociaż pospolicie występuje na polach i łąkach wcale nie jest zwyczajny ani pospolity.

Dziurawiec zwyczajny to roślina znana i stosowana w ziołolecznictwie od wieków. Nic dziwnego, ponieważ ma mnóstwo substancji aktywnych, które mogą skutecznie leczyć dolegliwości trawienne i skórne, depresję, stany zapalne, a nawet nowotwory. Mamy szczęście, gdyż dziurawiec w Polsce jest rośliną rosnącą pospolicie, a jego okres kwitnienia rozpoczyna się w połowie czerwca. Możesz więc zaopatrzyć się w świeże ziele i przygotować z niego domowy napar i olej. Sprawdź, jak to zrobić i jak stosować preparaty z dziurawca na różne dolegliwości.

W Polsce oprócz dziurawca zwyczajnego występują jeszcze dwa inne gatunki – dziurawiec czteroboczny (Hypericum maculatum) oraz dziurawiec skrzydełkowaty (Hypericum tetrapterum).. Dziurawiec zwyczajny jest zielem cenionym w Polsce od wieków ze względu na swoje właściwości lecznicze.. Absorpcja promieni słonecznych ma jednak także zalety – dzięki temu dziurawiec wpływa leczniczo na organizmy cierpiące na nowotwory złośliwe.. Na przestrzeni lat naukowców szczególnie interesowało działanie dziurawca na ten rodzaj dolegliwości, stąd szeroko zakrojone badania na temat składników aktywnych ziela i ich skuteczności w porównaniu z lekami syntetycznymi.. Niemieccy naukowcy na podstawie badań na temat dziurawca przeprowadzonych w latach 1983-1994 wywnioskowali, że wyciąg z dziurawca daje lepszy efekt terapeutyczny niż placebo.. W czasie stosowania kuracji należy unikać długiego przebywania na słońcu, gdyż dziurawiec może powodować uczulenie i przebarwienia na skórze.. Dziurawiec zwyczajny jest też bogatym źródłem karotenoidów o zbawiennym wpływie na skórę.. Olej z dziurawca stosowany zewnętrznie jako smarowidło działa przeciwzapalnie na skórę , antyseptycznie, łagodzi ból i przyspiesza gojenie ran.. Podobnie jak inne preparaty na bazie dziurawca, także olej dziurawcowy działa leczniczo na dolegliwości skórne.. objawy trądziku, poprawia kondycję skóry, eliminując objawy przesuszania i usuwając zmiany pojawiające się na jej powierzchni, jest też stosowany do leczenia bielactwa i innych przebarwień na skórze.. Wszyscy stosujący preparaty na bazie dziurawca powinni unikać przebywania na pełnym słońcu i opalania się.

Dziurawiec zwyczajny, inaczej zwany zielem świętojańskim, to roślina o różnorodnym zastosowaniu. Porasta polany, łąki, zbocza, skraje lasów i widne zarośla. Jest...

Rośliny przekwitnięte nie są zbierane.. Dziurawiec zwyczajny bogaty jest w:. Stosowanie tej rośliny zalecane jest w przypadku:. Dziurawiec zwyczajny ma również działanie uspokajające i przeciwdepresyjne.. Dziurawiec zwyczajny to nie tylko leczenie schorzeń żołądka, kamicy czy też uspokajanie w sytuacjach stresowych.. Ma bowiem działanie ściągające i regeneruje uszkodzoną skórę.. Lekki napar z dziurawca (pół łyżki ziela na 1 szklankę wrzątku) możemy stosować do przemywania skóry z ropniami, wrzodami lub trądzikiem.. Dzieje się tak, ponieważ dziurawiec zwiększa aktywność glikoproteiny P, która nie dopuszcza do kumulowania się różnych składników w organizmie i prowadzi do usuwania ich z komórek.. Podczas stosowania dziurawca powinniśmy unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne lub UV, ponieważ może dojść do reakcji alergicznej.. Jako naturalny antydepresant napar z dziurawca zalecane jest stosować przez co najmniej 6 tygodni.. Po tym czasie kwiat lub ziele wyciskamy, cedzimy nalewkę (np.. przez gazę), po czym dodajemy 100 gram płynnego miodu .. Nie zwracamy na nie uwagi 5 zdjęć

Dziurawiec to uznana roślina lecznicza, znajdująca zastosowanie między innymi w terapii łagodnych postaci depresji, a także przy różnego typu schorzeniach i zaburzeniach żołądkowo jelitowych. Zobacz, na czym polega jego działanie. Sprawdź, z...

czteroboczny – upowszechniony w całym kraju, także w górach, wykazuje właściwości lecznicze podobne do dziurawca zwyczajnego; skąpolistny – spotykany zwłaszcza na skrajach łąk i lasów; rozesłany – rzadki, również może być stosowany w ziołolecznictwie; kosmaty – widywany w południowych rejonach Polski; nadobny – bardzo rzadki w Polsce, jego stanowiska można spotkać głównie na Dolnym Śląsku; skrzydełkowaty – pojawia się głównie na terenach nizinnych, ma właściwości lecznicze; wytworny – bardzo rzadki, spotykany tylko w jednymi miejscu w Polsce niedaleko Zamościa.. W medycynie ludowej dziurawiec bywał wykorzystywany na wywołanie okresu (prawdopodobnie ze względu na działanie rozkurczające, a także tonujące nadaktywność układu nerwowego).Jako lek antydepresyjny i przeciwlękowy, może też być stosowany na bezsenność, jeśli występuje ona na tle emocjonalnym.. Dziurawiec aplikowany miejscowo, a także doustnie, stosuje się też na bielactwo, czyli skazę skórną polegającą na niedoborze pigmentu.. Generalnie jednak olej z dziurawca nie powinien być nakładany na twarz i inne miejsca na ciele, jeśli poddane są one silnej i długotrwałej ekspozycji na słońce .. Dawkowanie dziurawca na depresję i inne schorzenia powinno być zgodne z informacjami zawartymi w ulotce lub na opakowaniu, generalnie jednak dobowe dawki nie powinny przekraczać 500 mg.. Działanie dziurawca na organizm jest opóźnione – nie należy się zatem spodziewać efektów po przyjęciu pierwszych dawek.. Wodne charakteryzujące się dużym stężeniem glikozydów flawonoidowych, garbników oraz fenolokwasów, które ze względu na działanie ściągające i rozkurczowe nadają się przede wszystkim do leczenia problemów żołądkowo-jelitowych.. Nie należy przekraczać rekomendowanych ilości, nie tylko ze względu na działanie dziurawca, ale też samego alkoholu.. Dziurawca nie mogę stosować też osobypo przeszczepach , przyjmujące leki na podtrzymanie, takie jak cyklosporyna A, ponieważ może spowodować odrzucenie transplantowanego narządu.

Dziurawiec jest jednym z najpopularniejszych i najdłużej stosowanych przez człowieka ziół. Zainteresowanie dziurawcem wynika przede wszystkim z silnego

Na jego sięgających trzech centymetrów liściach można zaobserwować prześwitujące kropki, od których wzięła się nazwa dziurawiec.. Działanie dziurawca jest tak silne, że porównuje się je z działaniem leków przeciwdepresyjnych.. Jeżeli jesteśmy zainteresowani przede wszystkim przeciwdepresyjnym działaniem tej rośliny, pamiętajmy, że zawarta w niej hiperycyna i inne substancje odpowiedzialne za poprawę nastroju nie rozpuszczają się w wodzie.. Pozytywnych efektów możemy się spodziewać po preparatów na bazie dziurawca dostępnych w aptekach.. Wodne roztwory dziurawca przyspieszają trawienie, są również pomocne w zapobieganiu takim dolegliwościom jak wzdęcia czy zaparcia, które często zdarzają się na diecie redukcyjnej.. Osoby odchudzające się z pewnością docenią również, że dziurawiec działa moczopędne i przyspiesza usuwanie organizmu z toksyn, co jest bezpośrednio powiązane z utratą wagi.. Choć dziurawiec wykazuje niewątpliwie pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia, należy pamiętać, że istnieje wiele przeciwwskazań do jego stosowania.. Spożywania preparatów na bazie dziurawca powinny unikać osoby chore na anemię, gdyż zioło to pogarsza wchłanianie żelaza.. Kolejnym problemem w przypadku dziurawca jest fakt, że zwiększa on wrażliwość skóry na słońce (ze względu na zawartość hiperycyny).. Ciekawostki na temat dziurawca: Dziurawiec jest rośliną całkowicie odporną na mróz.. Nazwa ta jest spowodowana faktem, że roślina ta jest trująca dla niektórych zwierząt (zwłaszcza tych o jasnej sierści).

Właściwości dziurawca – zwalczaj powszechne dolegliwości ziołem rosnącym na każdej łące

Jana (ze względu na to, że pełny rozkwit rośliny przypada na wigilię św.. Dziurawiec – właściwości i zastosowanie. Właściwości przeciwdepresyjne dziurawca są porównywalne do działania leków trójpierścieniowych wykorzystywanych powszechnie w leczeniu depresji o lekkim i umiarkowanym nasileniu.. Co więcej, łączenie dziurawca z lekami z grupy SSRI może poskutkować wystąpieniem groźnego dla zdrowia zespołu serotoninowego, objawiającego się nadpobudliwością ruchową, niepokojem, pobudzeniem, bólami głowy, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączką.. Ziele św.. Ze względu na to, że hyperycyna i hyperforyna nie rozpuszczają się w wodzie, do łagodzenia stanów depresyjnych nie nadadzą się napary i herbatki z dziurawca – na tego typu dolegliwości podziałają wyłącznie wyciągi alkoholowe ze świeżego ziela, soki bądź nalewki, które przy okazji wzmocnią cały organizm, a także poprawią koncentrację i pamięć.. Jana zawiera flawonoidy.. Z tego względu dziurawiec doskonale nadaje się do łagodzenia takich dolegliwości jak bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, zgaga, brak apetytu, stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit, a także stany zapalne oraz skurczowe dróg żółciowych.. Dolegliwości żołądkowe najlepiej niweluje napar z dziurawca.. Dziurawiec zawiera hyperycynę, która zwiększa wrażliwość skóry na światło słoneczne.. Jak bezpiecznie stosować dziurawiec?. Aby nie narazić się na szkodliwe skutki stosowania dziurawca, trzeba przede wszystkim pamiętać, że zawarta w nim hiperycyny zwiększa wrażliwość na światło słoneczne, dlatego stosując zioło św.

W ziołolecznictwie ziele dziurawca jest używane od niepamiętnych czasów. Pomógł wyleczyć się z wielu różnych chorób. Pozytywny efekt został osiągnięty

Roślina należy do rodziny dziurawca zwyczajnego.. Jednak nie wszyscy nawet zgadli, co to za roślina.. Leki na nim oparte mają bardzo szerokie spektrum działania:. Dziurawiec kamienny, którego właściwości lecznicze i przeciwwskazania są bardzo podobne do innych gatunków, od dawna jest stosowany w medycynie ludowej.. U kobiety w ciąży stosowanie ziela dziurawca może powodować nie tylko poronienie, ale także krwawienie wewnętrzne, silny obrzęk.. Dlatego nie należy ich przyjmować wewnętrznie w okresie ciąży.. Czasami tak jest, ale nie w przypadku dziurawca.. Ta roślina jest obfitująca w wiele użytecznych i leczniczych właściwości, ale równie dobrze może być niebezpieczna dla zdrowia.. Zioło ma również działanie przeciwbólowe.. Preparaty na nim oparte są przeciwwskazane dla osób cierpiących na ciężkie postacie depresji lub poważne zaburzenia psychiczne, a także przewlekłe choroby wątroby i nerek, padaczkę.. W rezultacie osoba może odczuwać ból wątroby, gorycz w jamie ustnej, skurcze żołądka lub jelit.. Należy pamiętać, że dziurawiec to nie tylko doskonały lek, ale także dość niebezpieczna roślina, której niekontrolowane stosowanie może prowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji.

Autor

Aloes - co to za roślina i jak działa?. Ponadto zawiera między innymi:. Ziele dziurawca działa pozytywnie między innymi na:. Ma działanie oczyszczające organizm.. Dziurawiec – intrakt (nalewka ze świeżych kwiatów i liści) będzie działać wzmacniająco, uspokajająco i przeciwbakteryjnie na organizm.. Bursztynowicz M., Dziurawiec zwyczajny – jakie ma właściwości i kiedy je stosować?. Gałuszko M., Cubała J., Rola dziurawca w leczeniu depresji , https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/viewFile/29219/23980 (dostęp 01.04.2021) Górnicka J., Apteka natury, AWM Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, Wyd.. Ożarowski A. Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

Videos

1. Z Archiwum Adolfa - Dziurawiec 2015
(Adolf Kudlinski)
2. 672. Dziurawiec Zakazane Zioło Ziele Świętojańskie
(Sebastian Szaman 21 Wieku)
3. Dziurawiec i niektóre z jego właściwości
(Katarzyna Kwiatkowska)
4. Dziurawiec - Właściwości Lecznicze oraz Zastosowanie. Przepis na Olej Dziurawcowy i Nalewkę.
(Patrycja Mrożek )
5. Dziurawiec na depresję, smutek, #ZiołowaApteka odc.2 Ziele św. Jana #Dziurawiec
(Telewizja dla Zdrowia)
6. Zielnik Grzegorza Śleziaka - Dziurawiec
(Biały SaiBaba - Grzegorz Śleziak)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Msgr. Refugio Daniel

Last Updated: 08/01/2022

Views: 6210

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Msgr. Refugio Daniel

Birthday: 1999-09-15

Address: 8416 Beatty Center, Derekfort, VA 72092-0500

Phone: +6838967160603

Job: Mining Executive

Hobby: Woodworking, Knitting, Fishing, Coffee roasting, Kayaking, Horseback riding, Kite flying

Introduction: My name is Msgr. Refugio Daniel, I am a fine, precious, encouraging, calm, glamorous, vivacious, friendly person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.