Grypa, przeziębienie, koronawirus – jak odróżnić, po jakie leki sięgnąć? (2022)

COVID-19, grypa i przeziębienie to choroby wywoływane przez różne typy wirusów. Mogą jednak przebiegać podobnie. Jak więc je odróżnić? Jakie leki stosować w przypadku zakażenia koronawirusem, a jakie preparaty są skuteczne na grypę?

Koronawirus – objawy, okres inkubacji wirusa i inne ważne informacje

COVID-19 to choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Nazwa COVID-19 została wprowadzona przez Światową Organizację Zdrowia – COronaVIrus Disease. 2019 oznacza rok pojawienia się tego wirusa. Choć stopniowo coraz lepiej go poznajemy, wciąż pozostaje wiele niewiadomych. Jakie objawy są charakterystyczne dla COVID-19? Najczęstsze z nich to:

 • gorączka
 • suchy kaszel
 • zmęczenie.

Dość charakterystycznym symptomem, którego doświadcza wielu chorych jest utrata lub zaburzenia węchu i smaku. Może pojawić się też ból głowy, mięśni, katar lub biegunka. Część pacjentów doświadcza również duszności i uczucia ucisku w klatce piersiowej. Mniej specyficznym objawem zarażenia koronawirusem są zmiany skórne o różnym charakterze. U dzieci może też wystąpić biegunka.

Koronawirus bez gorączki?

Tak, jest to możliwe. Choć gorączka jest jednym z najczęstszych objawów COVID-19, może się zdarzyć, że pojawią się inne objawy, bez podwyższonej temperatury ciała. Szacuje się, że u 80% chorych COVID-19 przebiega łagodnie i nie wymaga hospitalizacji. U 15% pacjentów choroba ma poważny przebieg, a u pozostałych 5% bardzo ciężki.

Okres inkubacji dla koronawirusa wynosi średnio 5-6 dni. Jest to czas między zakażeniem a pojawieniem się pierwszych objawów. Choć średnia to 5-6 dni, okres ten może wahać się od 1 nawet do 14 dni. Stąd też zaleca się 2-tygodniową izolację osób, które miały styczność z chorym.

(Video) Grypa – kiedy do lekarza?

Jak długo można zarażać? Ten aspekt nie jest jeszcze jednoznacznie wyjaśniony. Aktualnie uważa się, że chory może zarażać innych na ok. 2 dni przed wystąpieniem u niego symptomów infekcji i jeszcze przez co najmniej 10 kolejnych dni.

Droga zakażenia w przypadku koronawirusa, wirusów grypy i przeziębienia jest podobna. Najczęściej wirusy przenoszą się na kolejną osobę w wyniku kichania, kaszlu czy rozmowy. Im bliższy jest kontakt między osobami, tym większe ryzyko zakażenia. Można również zarazić się przez kontakt fizyczny, np. podanie ręki lub przez dotykanie powierzchni, na której są wirusy. Z dłoni przenosimy drobnoustroje w okolicę ust lub nosa.

Zaobserwowano jednak, że koronawirus łatwiej i szybciej zaraża określone grupy pacjentów i osoby w konkretnej grupie wiekowej w porównaniu z grypą. Oba schorzenia znacząco różnią się też śmiertelnością. Choć dane na temat śmiertelności spowodowanej zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 nie są jeszcze pełne, aktualnie plasują się one na poziomie 3-4%. W przypadku grypy wskaźnik ten jest niższy niż 0,1%.

Grypa – objawy. Czym różni się grypa od COVID-19?

Grypa powodowana jest przez różne typy wirusów. Ze względu na to, że ciągle podlegają one mutacjom, chorować na grypę można wielokrotnie, a szczepionka na grypę zalecana jest co roku. Podobnie jak koronawirus, wirusy grypy łatwo rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Chorzy mogą zarażać innych dzień przed pojawieniem się pierwszych objawów i jeszcze przez kolejnych 5-10 dni. W przypadku dzieci chorujących na grypę, okres zakaźności wydłuża się nawet do 3 tygodni. Charakterystyczne objawy grypy to:

 • nagłe pojawienie się gorączki
 • dreszcze
 • bardzo złe samopoczucie
 • silne osłabienie
 • bóle mięśni, stawów, bóle głowy
 • suchy kaszel.

U chorych na grypę rzadko obserwuje się zaburzenia węchu, smaku czy problemy z oddychaniem. Różnicą między grypą a zakażeniem koronawirusem jest też okres czasu, po jakim występują pierwsze dolegliwości. W przypadku grypy jest on znacznie krótszy - symptomy pojawiają się po 1-3 dniach od momentu zarażenia się wirusem.

Analizując przebieg obu chorób u dzieci, grypa wydaje się groźniejszym schorzeniem dla najmłodszych. Małe dzieci narażone są na cięższy przebieg grypy i większe ryzyko powikłań. COVID-19 u dzieci przebiega natomiast zazwyczaj lżej niż u dorosłych. Maluchy najczęściej przechodzą chorobę bezobjawowo lub ze słabo nasilonymi dolegliwościami.

(Video) Koronawirus. Poradnik. #251. Jak odróżnić COVID 19 od grypy i przeziębienia?

Zarówno grypa, jak i COVID są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i pacjentów z chorobami współistniejącymi, takich jak choroby serca, płuc, nerek lub z nowotworem. Diabetycy, osoby otyłe i kobiety w ciąży również są narażone w większym stopniu na poważniejszy przebieg obu chorób i wyższe ryzyko komplikacji.

Poważne powikłania mogą wystąpić zarówno w przypadku grypy, jak i COVID-19. Zdecydowana część chorych na grypę, zdrowieje w przeciągu kilku dni do dwóch tygodni, bez następstw zdrowotnych. Pewien odsetek chorych na COVID odczuwa objawy jeszcze przez długi czas po zarażeniu. Pojawiają się też informacje na temat trwałych zmian w płucach. Są to aspekty, które ciągle pozostają w sferze badań. Trudno jest aktualnie sprecyzować na ten temat jednoznaczne wnioski.

Szczepionka na grypę jest uznawana za najlepszą formę profilaktyki. Zaleca się wykonywanie szczepienia co roku, zwłaszcza osobom, które znajdują się w grupie ryzyka. Szczepionka na grypę ma wysoką skuteczność, sięgającą 70-90%. Stworzona już została szczepionka na koronawirusa.

Grypa, przeziębienie, koronawirus – jak odróżnić, po jakie leki sięgnąć? (1)

Przeziębienie a koronawirus

Przeziębienie to choroba o łagodniejszym przebiegu w porównaniu do grypy i COVID-19. Mogą ją powodować różne typy wirusów, przenoszące się na kolejne osoby w taki sam sposób jak wyżej opisane schorzenia. Cechy charakterystyczne, pojawiające się u większości chorych na przeziębienie to:

 • łagodny początek choroby
 • stopniowe nasilanie sią objawów
 • brak lub niewysoka gorączka
 • katar, ból gardła
 • suchy kaszel, przechodzący w mokry.

Przeziębienie – objawy zwykle nasilają się w trakcie pierwszych 2-3 dni, a następnie stopniowo ustępują. Chorzy na przeziębienie zdrowieją w przeciągu 7-10 dni. Kaszel może jednak utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni.

(Video) Leki PRZECIWWIRUSOWE - skuteczne leczenie PRZEZIĘBIENIA I GRYPY?

Pacjenci nie są tak osłabieni jak w przypadku grypy. Ich samopoczucie nie jest też najczęściej zbyt mocno pogorszone. U chorych na przeziębienie nie stwierdza się problemów z oddychaniem ani biegunki. Rzadko pojawiają się też zaburzenia smaku lub węchu. Katar, który z trzech omawianych chorób najczęściej występuje właśnie przy przeziębieniu, początkowo jest wodnisty, a następnie staje się gęsty i ropny.

Powikłania u chorych na przeziębienie są rzadkie i najczęściej nie tak poważne. Jest tyle różnych typów wirusów, które mogą powodować przeziębienie, że chorować można wielokrotnie. Z tego samego powodu nie ma szczepionki przeciw przeziębieniu.

Co na przeziębienie, co na grypę, a co na COVID-19?

Leki na przeziębienie,grypę i COVID-19 stosuje się w celu złagodzenia objawów i poprawy komfortu pacjenta. W leczeniu żadnej z tych trzech chorób nie znajdują zastosowania antybiotyki. Nie działają one na wirusy, które są przyczyną wymienionych schorzeń. Wprowadzenie antybiotyku może mieć uzasadnienie jeśli lekarz podejrzewa nadkażenie bakteryjne lub istnieje duże ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnej, jako powikłania choroby.

Leki na przeziębienie to preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne bez recepty, a także środki łagodzące katar. Lek na przeziębienie u dzieci łagodzący ból i gorączkę zawiera paracetamol lub ibuprofen. Przy zatkanym nosie można sięgnąć po preparat z ksylometazoliną lub oksymetazoliną, taki jak np. Otrivin lub Nasivin.

Podobnie wygląda leczenie chorych na grypę. Poza lekami przeciwgorączkowymi, przeciwbólowymi i udrażniającymi nos, można też stosować preparaty przeciwkaszlowe, jeśli kaszel jest męczący dla chorego. Domowe sposoby na przeziębienie i grypę raczej nie skrócą okresu choroby, ale na pewno mogą poprawić samopoczucie i choć chwilowo uśmierzyć przykre dolegliwości. Gorąca herbata malinowa, ciepłe mleko z czosnkiem, masłem i miodem pomogą choremu poczuć się lepiej. Inhalacje z wykorzystaniem olejków eterycznych lub płukanie gardła wodą z solą to również dość popularne domowe sposoby na przeziębienie, pomocne w walce z uciążliwym katarem i bólem gardła.

COVID-19 – leczenie

Leczenie pacjentów, u których przebieg choroby nie wymaga pobytu w szpitalu jest objawowe. Wytyczne co do sposobu leczenia mogą się jeszcze zmieniać, wraz z poznawaniem nowych faktów dotyczących koronawirusa. Obecnie zaleca się stosowanie ibuprofenu (np. Nurofen, Ibuprom, MIG) lub paracetamolu (np. Apap, Paracetamol) na ból i gorączkę. Nie należy przyjmować leków przeciwwirusowych na własną rękę.

(Video) Grypa - jak odróżnić ją od COVID-19?

Temat leczenia COVID-19 wciąż podlega dyskusjom. Wiele substancji, które teoretycznie mogły przynieść poprawę stanu chorych, okazało się nieskutecznych. Pojawiały się też informacje o negatywnym wpływie ibuprofenu na przebieg choroby. Nie zostały one jednak potwierdzone przez naukowców, dlatego ibuprofen jest jedną z zalecanych substancji na ból i gorączkę u pacjentów zarażonych koronawirusem.

Chorym na grypę, na przeziębienie i COVID-19 zaleca się odpoczynek i przyjmowanie większych ilości płynów. Układ odpornościowy może skuteczniej pracować i efektywniej zwalczać drobnoustroje, kiedy pacjent wypoczywa i odciąża organizm. W przypadku osób zarażonych koronawirusem, niezmiernie ważna jest izolacja chorych. Należy też obserwować stan zdrowia chorego i w przypadku jego pogorszenia, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Nie w każdym przypadku łatwo jest odróżnić przeziębienie od grypy lub zakażenia koronawirusem. Przy łagodnym przebiegu tych chorób, dolegliwości mogą być bardzo podobne. COVID-19 częściej ma poważny przebieg niż grypa. Ma też znacznie wyższą śmiertelność. Najbardziej niebezpieczny jest dla osób starszych i pacjentów z chorobami współistniejącymi. W przypadku grypy do grup ryzyka należą też małe dzieci i kobiety w ciąży. Odpowiedzialne podejście, czyli noszenie masek, pozostawanie w dystansie, częste mycie rąk i izolacja chorych może znacząco zmniejszyć rozprzestrzenianie się infekcji. Warto zadbać też o odporność. Prawidłowo pracujący układ immunologiczny lepiej poradzi sobie z każdą infekcją.

Źródła:

Aktualne dane dotyczące COVID-19 zamieszczone na stronie WHO i CDC.

Videos

1. Szczepienia na grypę a koronawirus
(enelzdrowie)
2. Przeziębienie, grypa czy angina? Jak rozpoznać objawy
(GdziePoLek.pl)
3. What is a coronavirus? - Elizabeth Cox
(TED-Ed)
4. Jak odróżnić grypę od COVID-19?
(TVP Info)
5. Dlaczego NIE WARTO leczyć przeziębienia?
(Najprościej Mówiąc)
6. Grypa wirus, objawy i leczenie
(Zdrowie W Formie)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Trent Wehner

Last Updated: 11/22/2022

Views: 6068

Rating: 4.6 / 5 (76 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Trent Wehner

Birthday: 1993-03-14

Address: 872 Kevin Squares, New Codyville, AK 01785-0416

Phone: +18698800304764

Job: Senior Farming Developer

Hobby: Paintball, Calligraphy, Hunting, Flying disc, Lapidary, Rafting, Inline skating

Introduction: My name is Trent Wehner, I am a talented, brainy, zealous, light, funny, gleaming, attractive person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.