Jak obniżyć ciśnienie rozkurczowe: 17 sposobów 2022 (2022)

Poniżej przedstawiono kilka zmian w stylu życia, które mogą pomóc w kontrolowaniu lub obniżaniu ciśnienia krwi.

1. Przyjmuj leki na ciśnienie krwi zgodnie z zaleceniami.

American Heart Association (AHA) stwierdza, że ​​w celu obniżenia ciśnienia krwi ludzie muszą przyjmować leki zgodnie z dokładnymi zaleceniami lekarza. Ludzie nigdy nie powinni przerywać przyjmowania ani zmniejszać dawki leków, chyba że zaleci to lekarz (1).

Jeśli dana osoba ma problemy z zapamiętaniem leków na ciśnienie krwi, powinna ustawić codzienne przypomnienia na smartfonie lub innych urządzeniach.

Nadwaga lub otyłość powodują większe obciążenie mięśnia sercowego i mogą prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi.

AHA zaleca, aby ludzie utrzymywali wskaźnik masy ciała (BMI) między 18,5 a 24,9. Jeśli BMI osoby jest zbyt wysokie, powinna podjąć kroki w celu zmniejszenia masy ciała (2).

Według AHA utrata zaledwie 5 kg wystarczy, aby obniżyć odczyty ciśnienia krwi u osób z nadwagą (3).

W rozwoju chorób serca główną rolę odgrywa rozmieszczenie tłuszczu w organizmie. Według National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI) osoba z nadmiarem tłuszczu w talii jest bardziej narażona na rozwój chorób serca niż osoba z nadmiarem tłuszczu w biodrach lub niższą (4).

Cardio i trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) to dobre opcje pomagające zmniejszyć talię i inne obszary.

AHA, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej twierdzą, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do kontrolowania ciśnienia krwi (2, 5, 6).

AHA zaleca, aby co tydzień wykonywać od 90 do 150 minut aktywności fizycznej. Powinien obejmować połączenie treningu cardio i siłowego (2).

Aby upewnić się, że jesteś na bezpiecznym poziomie aktywności fizycznej, powinieneś porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń.

(Video) Domowe sposoby na nadciśnienie. Jak obniżyć ciśnienie tętnicze ?

Według AHA palenie może powodować gromadzenie się złogów tłuszczu w tętnicach. Nagromadzenie tłuszczu zwęża światło tętnic i utrudnia przepływ krwi, zwiększając w ten sposób ciśnienie krwi (7).

Osoby palące powinny rzucić palenie i wszystkie osoby powinny unikać narażenia na bierne palenie.

Hormony stresu mogą zwężać naczynia krwionośne, powodując tymczasowy wzrost ciśnienia krwi. Dlatego osoby, które mają wysokie ciśnienie krwi, powinny podjąć kroki w celu kontrolowania poziomu stresu.

Możesz dowiedzieć się więcej o naturalnych sposobach obniżania poziomu stresu na tej stronie – Jak pozbyć się stresu – 10 najlepszych sposobów.

Chociaż sen nie może bezpośrednio obniżyć ciśnienia krwi, jest niezbędny dla zdrowia fizycznego i dobrego samopoczucia psychicznego. Brak dobrej jakości snu może zwiększać ryzyko chorób przewlekłych, z których niektóre mogą podnosić ciśnienie krwi.

Dokładna ilość snu, jakiej potrzebuje dana osoba, będzie się różnić w zależności od osoby. Jednak dorośli powinni starać się uzyskać od 7 do 9 godzin dobrej jakości każdej nocy (8).

8. Monitoruj ciśnienie krwi w domu

Możesz używać ciśnieniomierza do regularnego sprawdzania ciśnienia krwi w domu.

Według AHA osoby, u których zdiagnozowano nadciśnienie, powinny upewnić się, że ich ciśnienie nie przekracza 130/80 milimetrów słupa rtęci (mmHg). Jeśli masz wysokie ciśnienie skurczowe lub rozkurczowe, powinieneś skontaktować się z lekarzem (2).

Badanie z 2013 roku wykazało, że akupunktura pomogła obniżyć odczyty ciśnienia krwi u osób, które już przyjmowały leki na nadciśnienie. Autorzy zasugerowali, że akupunktura może być użyteczną metodą wspomagającą dla osób chcących regulować swoje ciśnienie krwi (9).

Poniżej przedstawiono kilka zmian w diecie, które mogą pomóc w kontrolowaniu ciśnienia krwi.

(Video) 6 szybkich metod - Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może podnieść ciśnienie krwi do niezdrowego poziomu.

AHA zaleca, aby kobiety piły nie więcej niż jeden drink dziennie, a mężczyźni nie więcej niż dwa drinki dziennie (2).

1 drink = 1 kieliszek 40% wódki lub koniaku (40 ml), 1 kieliszek 12% wina (150 ml), 1 kieliszek 7% likieru słodowego (230 ml) lub 1 mała szklanka 5% piwa (350 ml).

Kofeina może u niektórych osób podnosić ciśnienie krwi. Johns Hopkins Medicine stwierdza, że ​​jeśli dana osoba ma 5-10-punktowy wzrost ciśnienia krwi w ciągu 30 minut od spożycia kofeiny, powinna rozważyć ograniczenie jej spożycia (10).

Spożycie soli zmniejsza zdolność nerek do usuwania wody z krwi. Nadmiar płynu w organizmie podnosi ciśnienie krwi.

Według przeglądu z 2019 roku naukowcy zalecają ludziom zmniejszenie całkowitego spożycia sodu do 2 gramów lub mniej każdego dnia. Powinno to pomóc obniżyć ciśnienie krwi i poprawić funkcję żył i tętnic (11).

Musisz unikać dodawania zbyt dużej ilości soli do jedzenia i pokarmów zawierających dodatek sodu.

Potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi na dwa sposoby: pomagając organizmowi w uwalnianiu sodu z moczu i łagodząc napięcie w ścianach naczyń krwionośnych.

Przed rozważeniem dodania dodatkowego potasu do diety należy porozmawiać z lekarzem. Według AHA potas może szkodzić ludziom z niektórymi schorzeniami, takimi jak choroba nerek lub przyjmowanie pewnych leków (12).

5. Ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych i trans

AHA zaleca ludziom ograniczenie dziennego spożycia tłuszczów nasyconych. Według AHA tłuszcze nasycone nie powinny przekraczać 120 kalorii na 2000 kalorii dziennie (13).

AHA zaleca również unikanie tłuszczów trans, które mogą podnosić „zły” cholesterol LDL, jednocześnie obniżając „dobry” cholesterol HDL. Podobnie jak wysokie ciśnienie krwi, tłuszcze trans zwiększają prawdopodobieństwo chorób serca i udaru mózgu (14).

(Video) Nadciśnienie: jak je obniżyć naturalnie dietą! 13 produktów, które warto jeść | Dr Bartek Kulczyński

Według przeglądu z 2014 roku obniżenie spożycia fruktozy i innych cukrów może pomóc obniżyć ciśnienie krwi (15).

Aby zmniejszyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i chorób układu krążenia, autorzy zalecają unikanie dodawania cukru do przetworzonej żywności.

Osoba z wysokim ciśnieniem krwi powinna skupić się na jedzeniu żywności o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans, cukru i soli.

Aby poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego, Biuro Zapobiegania Chorobom i Promocji Zdrowia zaleca, aby ludzie spożywali więcej następujących produktów spożywczych (16):

 • pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce i warzywa
 • niskotłuszczowe lub niskotłuszczowe produkty mleczne
 • pokarmy bogate w białko, takie jak orzechy, tofu i jajka
 • oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek i olej słonecznikowy
 • Dla osób z wysokim ciśnieniem krwi NHLBI zaleca dietę DASH. Ten plan posiłków pomaga utrzymać zdrowie serca poprzez obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu (17).

  Według badania z 2016 roku probiotyczne szczepy pałeczek kwasu mlekowego i bifidobakterii wytwarzają substancje chemiczne, które mogą obniżać ciśnienie krwi (18).

  Autorzy badania doszli do wniosku, że probiotyki mogą pomóc osobom z chorobami, które mogą powodować wysokie ciśnienie krwi. Jednak naukowcy muszą przeprowadzić dalsze badania, aby potwierdzić te twierdzenia. Nie jest również jasne, czy przyjmowanie probiotyków obniża ciśnienie krwi u osób, które nie mają podstawowej choroby.

  Pokarmy bogate w probiotyki obejmują:

  Jak długo może spaść ciśnienie krwi?

  Czas potrzebny do obniżenia ciśnienia krwi różni się w zależności od osoby.

  Ponadto niektóre metody obniżania ciśnienia krwi będą działać dobrze dla niektórych osób, ale nie dla innych. Po dokonaniu niezbędnych zmian w stylu życia i diecie powinieneś zacząć zauważać zmiany w ciągu kilku dni lub tygodni.

  Objawy wysokiego ciśnienia rozkurczowego

  Wysokie ciśnienie krwi rzadko powoduje objawy. Ludzie mogą zauważyć wysokie ciśnienie krwi podczas rutynowej wizyty u lekarza lub po wystąpieniu powikłań, takich jak zawał serca lub udar.

  (Video) Jak obniżyć wysokie ciśnienie krwi? 👉 Poznaj sposoby na nadciśnienie | Medycyna360

  Oto kilka objawów, które mogą być pośrednio związane z wysokim ciśnieniem krwi:

  Osoby, u których wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, powinny porozmawiać z lekarzem.

  Pomiar ciśnienia krwi to jedyny sposób, aby stwierdzić, czy jest wysokie. Możesz odwiedzać lekarza w celu regularnego monitorowania ciśnienia krwi. Alternatywnie możesz poprosić lekarza, aby pokazał ci, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi w domu.

  Osoby zagrożone wysokim ciśnieniem krwi powinny mieć regularne badania kontrolne i sprawdzać ciśnienie krwi w domu.

  Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, a twoje wysiłki zmierzające do obniżenia ciśnienia krwi są nieskuteczne, powinieneś również skontaktować się z lekarzem.

  Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do wielu komplikacji. Według AHA przy niekontrolowanym nadciśnieniu mogą rozwinąć się następujące powikłania (19):

  Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby kontrolować wysokie ciśnienie krwi w domu. Podjęcie tych środków może zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań.

  Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, musisz monitorować swoją wydajność w domu. Powinieneś także regularnie sprawdzać stan swojego zdrowia u lekarza.

  Jeśli wysiłki zmierzające do obniżenia ciśnienia krwi nie przyniosą skutku, porozmawiaj z lekarzem o innych strategiach, które możesz wypróbować.

  Sprzedam lamininę na Ukrainie. Aplikacja, instrukcja

  (Video) Jak obniżyć ciśnienie bez leków? 10 naturalnych sposobów.

  FAQs

  Jak obniżyć ciśnienie rozkurczowe domowym sposobem? ›

  W pierwszej kolejności, należy zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały. W jadłospisie powinny znaleźć się warzywa i owoce zawierające potas, który reguluje ciśnienie krwi. Znajdziemy go w bananach, arbuzach, burakach, pomidorach, batatach, szpinaku i fasoli.

  Jak obniżyć ciśnienie krwi natychmiast? ›

  Stąd tak ważne jest, abyś wiedział, jak obniżyć ciśnienie.
  ...
  Jak szybko obniżyć ciśnienie?
  1. połóż się – to naturalnie obniża ciśnienie,
  2. choć to będzie trudne, staraj się zrelaksować, a przynajmniej uspokoić oddech,
  3. uchyl okno i zapewnij sobie dopływ świeżego powietrza,
  4. wypij szklankę wody z cytryną.
  May 19, 2021

  O czym świadczy podwyższone ciśnienie rozkurczowe? ›

  Podwyższone ciśnienie rozkurczowe jest przyczyną wielu schorzeń (np. udar, zawał serca czy choroby nerek). Występuje ono w połączeniu z wysokim ciśnieniem skurczowym lub w postaci tzw. izolowanego nadciśnienia rozkurczowego, a to oznacza, iż za wysokie jest wtedy tylko ciśnienie rozkurczowe.

  Czy ciśnienie 160 na 110 jest dobre? ›

  Nadciśnienie to wysokie ciśnienie krwi w układzie naczyń.

  wysokie prawidłowe 130–140/85–90 mmHg, nadciśnienie 1 stopnia 140–160/90-100 mmHg, nadciśnienie 2 stopnia 160–180/100–110 mmHg, nadciśnienie 3 stopnia powyżej 180/110 mmHg.

  Czy picie wody obniża ciśnienie krwi? ›

  Picie dużej ilości wody jest jednym z naturalnych sposobów obniżania ciśnienia krwi.

  W jakiej pozycji spać przy wysokim ciśnieniu? ›

  W przypadku nadciśnienia eksperci zalecają sen na lewym boku. Spanie na lewym boku jest najlepszą pozycją w przypadku nadciśnienia ze względu na to, że wpływa na obniżenie ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Sen w tej pozycji odciąża serce, które nie musi tak intensywnie pracować, pompując krew.

  Czy woda z cytryną obniża ciśnienie krwi? ›

  Obniża ciśnienie krwi. Zwiększa odporność organizmu. To szczególnie przydatne podczas jesiennego przesilenia, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia. Poprawia pracę układu pokarmowego, jest więc świetną alternatywą dla ludzi cierpiących na zaparcia.

  Co pić przy wysokim ciśnieniu? ›

  Jeśli nie wiesz, jak walczyć z nadciśnieniem, do codziennego jadłospisu dodaj herbaty na obniżenie ciśnienia. Układ krwionośny wzmacniają m.in. napary zawierające głóg, skrzyp polny, melisę czy rumianek. Do ziół obniżających ciśnienie zalicza się także dziką różę, rutę i lipę.

  Czy zimny prysznic obniża ciśnienie? ›

  Poprawia krążenie krwi

  Kąpiel obniża ciśnienie krwi i poprawia pracę serca.

  Jakie ciśnienie rozkurczowe jest niebezpieczne? ›

  Aby stwierdzić stan zbyt wysokiego ciśnienia rozkurczowego, jego wartość powinna przekraczać 90, natomiast zbyt wysokie ciśnienie skurczowe notuje się wówczas, gdy pomiar wskazuje powyżej 140. W takim przypadku ma miejsce zbyt mocny nacisk, jaki na ściany tętnic wywiera przepływająca krew.

  Które ciśnienie jest bardziej niebezpieczne skurczowe czy rozkurczowe? ›

  Lekarze nazywają ten stan przełomem nadciśnieniowym i wymaga on natychmiastowego leczenia. U osób powyżej 40 roku życia to ciśnienie skurczowe krwi, czyli wartość wyższa, ma większe znaczenie niż ciśnienie rozkurczowe. To dlatego, że jest to lepszy wskaźnik ryzyka udaru mózgu i zawału serca.

  Czy ciśnienie rozkurczowe 90 jest niebezpieczne? ›

  Prawidłowe wartości ciśnienia górnego to od 120 do 129 mm Hg. Natomiast dolne ciśnienie powinno zawierać się w przedziale od 80 do 84 mm Hg. Ciśnienie rozkurczowe do 89 mm Hg określa się jako wysokie prawidłowe.

  Czy ciśnienie 170 na 100 jest niebezpieczne? ›

  jeśli ciśnienie skurczowe ma wartość 160-179 mmHg lub rozkurczowe 100-109 mm Hg, jest to nadciśnienie umiarkowane (II stopień); gdy ciśnienie skurczowe jest wyższe niż 180 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe przekracza 110 mmHg, mamy do czynienia z nadciśnieniem ciężkim (III stopień).

  Czy ziemniaki podnoszą ciśnienie krwi? ›

  Naukowcy odkryli, że nadmiar ziemniaków w codziennej diecie znacząco podnosi ciśnienie krwi. Badanie wskazuje, że jedzenie ich na obiad w postaci gotowanej i pieczonej cztery razy w tygodniu lub częściej zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia u kobiet.

  Kiedy wezwać pogotowie przy wysokim cisnieniu? ›

  Najpoważniejsze będzie ciśnienie 180 na 110 i wyższe.

  W takim przypadku zaleca się natychmiastowe wezwanie pogotowia, szczególnie jeżeli towarzyszącymi objawami są ból w klatce piersiowej, duszności i problemy z oddychaniem, a także drgawki.

  Czy wodą z cytryną obniża ciśnienie krwi? ›

  Obniża ciśnienie krwi. Zwiększa odporność organizmu. To szczególnie przydatne podczas jesiennego przesilenia, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na przeziębienia. Poprawia pracę układu pokarmowego, jest więc świetną alternatywą dla ludzi cierpiących na zaparcia.

  Czy ciśnienie 145 na 95 jest dobre? ›

  Uznaje się, że graniczną wartością, powyżej której ryzyko to wzrasta istotnie, jest wielkość ciśnienia tętna przekraczająca 63 mm Hg. Choć to zaskakujące, okazuje się, że w przypadku osób starszych korzystniejsze dla zdrowia jest ciśnienie w wysokości np. 145/95 mm Hg niż 145/65 mm Hg!

  Czy ciśnienie 150 na 100 jest dobre? ›

  120-129/80-84 mm Hg normalne ciśnienie. 130-139/85-89 mm Hg prawidłowe wysokie ciśnienie. 140-159/90-99 mm Hg łagodne nadciśnienie. 160-179/100-109 mm Hg umiarkowane nadciśnienie.

  Co pić na obniżenie ciśnienia tętniczego? ›

  Jeśli nie wiesz, jak walczyć z nadciśnieniem, do codziennego jadłospisu dodaj herbaty na obniżenie ciśnienia. Układ krwionośny wzmacniają m.in. napary zawierające głóg, skrzyp polny, melisę czy rumianek. Do ziół obniżających ciśnienie zalicza się także dziką różę, rutę i lipę.

  Videos

  1. 4 Naturalne Sposoby Aby Obniżyć Ciśnienie | Masz Wysokie Ciśnienie Krwi?
  (Projekt Natura)
  2. Jak Naturalnie Obniżyć Ciśnienie Krwi? To Musisz Wiedzieć...
  (Projekt Natura)
  3. Nadciśnienie? Najlepsze zioła i produkty na naturalne obniżenie poziomu ciśnienia krwi
  (Domowe sposoby na zdrowie)
  4. Sposób Na Nadciśnienie. Dotknij 3 Punkty I Obniż Ciśnienie Krwi
  (Nasze Zdrowie)
  5. Obniż nadciśnienie o 50% dzięki temu domowemu napojowi! - Przygotuj go sam!
  (Domowe sposoby na zdrowie)
  6. Uwaga🔥‼ Sprawdź to przez 5 minut na wysokie ciśnienie 😳🔥💯👍 (Tego Ci lekarz nie powie 😥)
  (ODMŁADZANIE NA SUROWO)

  You might also like

  Latest Posts

  Article information

  Author: Cheryll Lueilwitz

  Last Updated: 07/12/2022

  Views: 5747

  Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

  Reviews: 85% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Cheryll Lueilwitz

  Birthday: 1997-12-23

  Address: 4653 O'Kon Hill, Lake Juanstad, AR 65469

  Phone: +494124489301

  Job: Marketing Representative

  Hobby: Reading, Ice skating, Foraging, BASE jumping, Hiking, Skateboarding, Kayaking

  Introduction: My name is Cheryll Lueilwitz, I am a sparkling, clean, super, lucky, joyous, outstanding, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.