Jak rozpoznać i bezpiecznie leczyć refluks żołądkowy u niemowląt (2022)

Zdjęcie:

Morgan Nish naprawdę chciała karmić piersią swoje pierwsze dziecko, Izaaka, ale problemy z zaopatrzeniem oznaczały, że musiała przejść na mleko modyfikowane, gdy jej syn miał dwa tygodnie. To wtedy zaczęły się problemy z wymiocinami pociskowymi – a ilość pluć spływających po ramieniu Nish po karmieniu była znacznie większa niż to, co uważała za normalne. „Był szczęśliwszy, bo był pełny” – wspomina – „Ale gdybym trzymała go w kołysce i zwymiotował, to sięgnąłoby mi aż do włosów. Musiałbym iść pod prysznic o drugiej w nocy. W całym domu dostawaliśmy koce, żeby posprzątać bałagan ”.

W ciągu następnych kilku tygodni wymioty nie ustąpiły. Izaak również cierpiał na kolkę, z długotrwałymi napadami niewyjaśnionego płaczu. Ponieważ w mieszkaniu Nish nie było pralki, wyszorowała w wannie okute koce, żeby zaoszczędzić pieniądze, cały czas czując się wyczerpana fizycznie i emocjonalnie. „Pamiętam, że czułem się tak nieadekwatny jako matka” – mówi Nish. „Pomyślałem:„ Po co mam mieć dzieci, skoro nie mogę ich nawet nakarmić? ”. Pracowała jako zarejestrowana pielęgniarka przed wyjazdem na matkę i wiedziała od jej wykształcenie medyczne, że technicznie wszystko robiła dobrze, ale na pewno nie miało na to ochoty. „W głębi duszy wiesz, że te uczucia są irracjonalne, ale nadal nie możesz ich powstrzymać”, mówi.

Różne badania wykazały prawdziwy zakres, jeśli chodzi o łączne liczby, ale gdzieś pomiędzy 40 a 70 procent niemowląt pluje każdego dnia. Mimo że jest to powszechne, nadal jest to niepokojące dla nowych rodziców – zwłaszcza jeśli dziecko płacze i jest potem zdenerwowane. Czy baraszkowały, ponieważ są przepełnione? Albo dlatego, że Ty, karmiąca mama, zjadłaś coś które nie zgadzają się z ich brzuszkiem? Czy powinnaś wypróbować inną formułę? Czy dziecko płacze z powodu bólu spowodowanego zgagą i refluksem, czy może płacze po prostu dlatego, że znowu jest głodne po zwymiotowaniu całej karmy? być dość przytłaczającym dla chorego na wymioty nowego rodzica.

Reklama

Kwaśny refluks u niemowląt to nie to samo, co zwykły stary refluks

Istnieje kilka powodów, dla których zdrowe dzieci plują lub wymiotują. Najczęstszą przyczyną jest to, że żołądek noworodka wciąż się rozwija —W tym mięśnie zwieracza przełyku, które zapobiegają rozlewaniu się i wydostawaniu mleka. Niemowlęta piją dużo jak na swój rozmiar ciała i mają krótki przełyk.

„Dlatego niektóre duże ilości po prostu przelewają się w górę lub czasami„ wylewają się ”przez usta”, pediatra gastroenterolog Eric Hassall napisał w The Journal of Pediatrics. Wyjaśnia, że regularny refluks występuje wtedy, gdy dziecko wylewa mleko lub mieszankę mleka modyfikowanego, ale poza tym jest zadowolone i przybiera na wadze w zdrowym tempie. W przypadku refluksu kwaśnego kwasy żołądkowe cofają się do przełyku i powodują bolesną zgagę. objawy, trudności z karmieniem, problemy z wagą oraz kaszel lub krztuszenie się.

Lekarze stosowali powszechnie przepisywane leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w leczeniu refluksu żołądkowego u niemowląt. Jednak obecnie badania pokazują, że leki te często przynoszą więcej szkody niż pożytku. Zeszłej jesieni Health Canada wydało nowe ostrzeżenie dotyczące ranitydyny, jednego z leków przepisywanych czasami jako lekarstwo dla dzieci z refluksem kwaśnym: Ranitydyna może zawierać niewielkie ilości N-nitrozodimetyloaminy (NDMA), toksyny, która może powodować raka. Lek producenci wycofali wtedy co najmniej 20 produktów, w tym ten sprzedawany pod marką Zantac, i zaczęli przeprowadzać dodatkowe testy poziomu NDMA.

Hassall argumentował, że lekarze przepisują zbyt wiele leków na refluks żołądkowo-przełykowy (również znany jako GERD) od lat. W artykule z 2012 roku zatytułowanym „Przedawkowanie leków hamujących kwasowość u niemowląt: jak to się stało, dlaczego jest źle i co z tym zrobić”, Hassall mówi, że leki hamujące wydzielanie kwasu (w tym blokery H2RA, takie jak ranitydyna, oraz silniejsze inhibitory pompy protonowej (PPI), które są wysoce skuteczne w przypadku refluksu kwasu u starszych dzieci i nastolatków, nie powinny być stosowane u niemowląt, z wyjątkiem bardzo szczególnych okoliczności.

(Video) Refluks u niemowląt - zalecenia

„Szczególnie u niemowląt, w pierwszych miesiącach życia plucie jest normalnym zjawiskiem ”- wyjaśnia Hassall, który obecnie przeszedł na emeryturę z pediatrycznej praktyki klinicznej. Uważa, że GERD (cięższa, przewlekła wersja refluksu kwasu) i refluks żołądkowo-przełykowy u niemowląt są nadmiernie diagnozowane po prostu dlatego, że większość noworodków dużo płacze: dziecko zaczyna płakać, nie może się uspokoić i nadal płacze. „Wielu lekarzy powie:„ Ponieważ niemowlę cały czas pluje i jest nieszczęśliwe, doprowadzając rodziców do szaleństwa niewyjaśnionym płaczem, musi to być spowodowane tym, że refluks szkodzi dziecku ”. Rodzice i lekarze często kojarzą niedomykalność i płacz jako przyczyna i skutek, nawet jeśli nie powinny być ze sobą powiązane.

Reklama

Dobra wiadomość: między trzecim a piątym miesiącem życia zarówno płacz, jak i plucie zwykle słabną, a wraz z upływem czasu dziecko ma od 12 do 15 miesięcy, 95 procent problemów z refluksem ustępuje bez żadnego leczenia.

„Dopóki niemowlę jest szczęśliwe przez większość czasu, rozwija się i rośnie, to nie jest to choroba refluksowa przełyku” – mówi Hassall. „W przeważającej większości przypadków nie jest to refluks kwasu, tylko refluks – i jest to stan samoczynnie ustępujący”. Mówi, że jeśli to tylko refluks, nie powinniśmy go leczyć.

Nie oznacza to, że płacz nie ma przyczyny lub że refluks żołądkowy nie istnieje. Niektóre niemowlęta mają GERD. Znacznie częściej występuje, gdy dziecko ma porażenie mózgowe; jeśli dziecko było operowane z powodu wrodzonej wady przełyku lub żołądka; lub jeśli mają mukowiscydozę lub inną przewlekłą chorobę płuc. Lekarz chciałby również wykluczyć niedrożność jelit lub tak zwane zwężenie odźwiernika, czyli zator w żołądku. (W tym stanie wymioty są zauważalnie pociskami – jak łuk rozciągający się na kilka stóp).

Zalety i wady leków refluksujących kwas

Jeśli problemem są wymioty lub plucie Porozmawiaj o tym ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym, ale nie zdziw się, jeśli powiedzą ci, żebyś to przeczekał.

Oto rada Michael Dickinson, pediatra w Miramichi, NB, i w przeszłości- prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Pediatrycznego, często daje, zwłaszcza jeśli dziecko sika, robi kupkę, przybiera na wadze i nie jest nadmiernie rozdrażnione. „Gdyby to było dziecko, które dużo wypluwało, ale poza tym było zdrowe, to, co nazwalibyśmy„ szczęśliwym pluciem ”, zazwyczaj nic byśmy nie zrobili” – mówi. „Zapewnilibyśmy tylko zapewnienie i stały monitoring, że dziecko nadal dobrze karmiło i przybierało na wadze ”. Ten plan leczenia – taki, który pozwala uniknąć narkotyków – jest wspierany przez organizację Choosing Wisely Canada, która wykorzystuje badania medyczne w celu ograniczenia niepotrzebnych testów i terapii.

Reklama

Jednak nie zawsze można postępować zgodnie z najlepszymi praktykami w prawdziwym życiu. „Kiedy mleko leci wszędzie w domu, a Ty musisz robić pranie 10 razy dziennie, myślę, że może to być bardzo frustrujący objaw” – mówi Dickinson. „Rodzice często się martwią”. Niektórzy rodzice domagają się leku, który „naprawiłby” wymioty, a niektórzy lekarze mogą się poddać, wyjaśnia.

(Video) REFLUKS U DZIECI. KIEDY TO FIZJOLOGICZNE A KIEDY PATOLOGICZNE. JAK MOŻNA POMÓC.

Należy również zauważyć, że wycofywanie ranitydyny jest procesem ciągłym: firmy farmaceutyczne mogą naprawić problemy produkcyjne, które spowodowały zanieczyszczenie, a po przeprowadzeniu dodatkowych testów na obecność NDMA ponownie zgłosili się do Health Canada, aby przywrócić leki na rynek. Nadal dostępne są również silniejsze leki PPI stosowane w przypadku refluksu kwasu.

Ten rodzaj leku jest tym, co pediatra Nisha zasugerował Isaacowi – przepisał Losec, który również występuje pod ogólną nazwą omeprazol. (W Kanadzie dostępnych jest sześć różnych rodzajów PPI. Możesz również rozpoznać marki, takie jak Prevacid i Prilosec.) Ale Nish mówi, że Losec nie zrobił dużej różnicy po kilku tygodniach, więc za radą swojego lekarza przestała podawać go Izaakowi.

Problem z kwasem leki hamujące, zwłaszcza inhibitory pompy protonowej, to ta stomia Kwas ch odgrywa istotną rolę w zwalczaniu infekcji i wchłanianiu niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń, magnez i żelazo, mówi Hassall. Leki te mogą powodować zwiększone wskaźniki zapalenia płuc, biegunki i niedoborów witamin (takich jak żelazo i witamina B12). Hassall twierdzi, że jeśli rodzice podadzą swojemu dziecku lek hamujący wydzielanie kwasu solnego w leczeniu refluksu, powinien to być krótki, dwutygodniowy okres próbny. Jeśli sytuacja się nie poprawi, rozważ inne opcje.

Niemedyczne leczenie refluksu i refluksu kwasu u niemowląt

Niektórzy lekarze sugerują rodzicom częstsze karmienia, zmniejszając ich ilość za każdym razem karmienie (lub krótsze sesje karmienia, jeśli karmisz piersią).

Reklama

Dickinson mówi, że rodzice mogą również eksperymentować z utrzymaniem dziecka w pozycji pionowej. „I staraj się nie poruszać dzieckiem po karmieniu” – dodaje. Ale nawet te wskazówki nie zawsze działają, przyznaje. „Zazwyczaj jestem rozczarowany reakcją” – mówi. „Jeśli dzieci plują, i tak się uwolnią”. Ponadto wiele dzieci potrzebuje zmiany pieluchy po karmieniu, co nieuchronnie wiąże się z ułożeniem ich płasko na plecach, a następnie ponownym podniesieniem – w tym momencie prawdopodobnie wyplują po całym ramieniu lub plecach.

Za radą pediatry Izaaka, Nish próbował podeprzeć swój materac łóżeczko za pomocą małego klina, tak aby jego głowa była lekko uniesiona, pod kątem około 5 do 10 stopni. „To była jedyna rzecz, która działała” – mówi. Ale nawet ta opcja może być ryzykowna: zalecenia dotyczące bezpiecznego snu określają, że dziecko powinno spać na twardej, płaskiej powierzchni i nigdy pod kątem większym niż 10 stopni. (Małe dzieci mogą zsunąć się z materaca do niebezpiecznej pozycji.)

W kwietniu 2019 roku Fisher-Price Rock 'n Play, pochylony śpiwór, który był popularny wśród rodziców dzieci z refluksem (ponieważ podnosi głowę dziecka pod kątem około 30 stopni) został przywołany w USA po tym, jak powiązano go z 32 zgonami niemowląt. Do listopada 2019 r.Komisja ds.Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich wydała ostrzeżenie o wszystkich skłonnych podkładach, nie tylko Rock 'n Play, szacując, że całkowita liczba zgonów spowodowanych przez wiele marek osiągnęła 73. (W Kanadzie Rock' n Plays nie było oficjalnie odwołano, ponieważ nie oznaczono ich jako urządzeń do spania; nazywano je „kojącymi siedzeniami”).

Korzystanie z bardziej wyprostowanej lub pochylonej huśtawki, leżaczka lub fotelik samochodowy może nawet nasilić wymioty, mówi Teresa Pitman, Lider La Leche League w Guelph w prowincji Ontario, który napisał również kilka książek na temat niemowląt i karmienia piersią. „Często może to powodować większe plucie dziecka, ponieważ kąt nachylenia siedziska ściska brzuch” – mówi.

(Video) REFLUKS:Jak pokonać refluks żołądkowo - przełykowy? Dietetyk kliniczny Michał Strużyk. Fitklinika.pl

Zamiast tego Pitman mówi, że czasami pomocne może być używanie nosidełka lub chusty lub trzymanie dziecka w pozycji pionowej. Taką strategię zastosowała ze swoim pierwszym synem, Matthew, aby zachęcić go do nabrania powietrza i zatrzymania większej ilości mleka. „Kiedyś pluł po każdym karmieniu” – mówi – „Przyjmowanie koców było jak żart. Właściwie nosiłam ze sobą ręcznik. ”

Reklama

Słabe przystawianie do piersi lub mama z szybkim wypływem lub szybkim wypływem mleka mogą również powodować karmione piersią, aby połykać więcej powietrza i pluć, mówi Pitman. Istnieją inne oznaki problemu z zatrzaskiem. „Możesz zauważyć bolesność podczas karmienia piersią; dziecko może wydawać się trochę walczyć z piersią i może się odrywać”, wyjaśnia. Połącz się z pielęgniarką środowiskową, konsultantem laktacyjnym lub grupą La Leche League.

Hassall mówi, że u dzieci karmionych piersią niedomykalność może być czasami powiązana z alergią lub nietolerancją pokarmową, ale matki karmiące powinny zawsze najpierw porozmawiać z lekarzem przed zmianą własnej diety. Nie ma wielu wartościowych naukowych dowody świadczące o tym, że to, co je mama, powoduje problemy u dziecka karmionego piersią. Ponadto diety eliminacyjne mogą być niepotrzebnie wyczerpujące i ograniczające dla młodej mamy, która karmi piersią przez całą dobę. Ale anegdotycznie niektórzy lekarze, w tym Hassall, nadal uważają, że może to coś zmienić „Widziałem niezliczone przypadki, w których wyeliminowanie określonej żywności z diety matki miało znaczący wpływ” – mówi Hassall. Zaleca wyeliminowanie niektórych typowych białek, zaczynając od produktów z mleka krowiego. Winowajcami mogą być również soja, owoce morza i jajka. „Później, gdy dziecko osiągnie wiek ponad sześć miesięcy, możesz zacząć ponownie wprowadzać te produkty do swojej diety w niewielkich ilościach” – mówi Hassall.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli wyeliminujesz produkty mleczne na przykład przez miesiąc, a barfing wydaje się słabnąć, Twoje dziecko jest również o miesiąc starsze – i tak mogło już wyrosnąć z refluksu.

Rodzice, którzy karmią mlekiem modyfikowanym, mogą chcieć porozmawiać o wypróbowaniu różnych typów. Preparaty hipoalergiczne są droższe, ale zawarte w nich białko mleka krowiego jest łatwiejsze do strawienia.

Odczekanie

W większości przypadków czas, cierpliwość i dużo prania to najlepsze lekarstwo na refluks niemowlęcia. Syn Nish zaczął rzadziej wymiotować i lepiej spać około czterech miesięcy. Dziś jest zdrowym siedmiolatkiem, a ona ma jeszcze troje dzieci. (Podczas gdy Scarlett, teraz troje, była rzygaczem, jej dwoje innych dzieci, Mia, lat pięć i Brooklyn, 15 miesięcy, nie były.) Pitman mówi, że Matthew przestał całkowicie pluć, zanim skończył dziewięć miesięcy stare, a wszystkie te wczesne wymioty nie miały żadnych złych skutków. Miała jeszcze troje dzieci i żadne z nich nie rywalizowało ze swoim najstarszym bratem, jeśli chodzi o wymioty. „Inni też wypluwali, ale nie tak bardzo jak on” – wspomina Pitman. „Wypluł po każdym pojedynczym kanale”.

Reklama

Mówienie, żeby to przeczekać, z pewnością nie jest łatwe do usłyszenia, kiedy przez cały dzień wycierasz wymiociny z kanapy i ubrania. Ale kiedy Nish wraca myślami do tych wczesnych dni z Izaakiem, ma nadzieję, że podzielenie się swoją historią pomoże innym rodzicom. Faza barfingu może trwać sześć lub nawet 12 miesięcy – co zdecydowanie wydaje się wiecznością, gdy utkniesz w niekończącym się cyklu karmienia, plucia, bezsennych nocy, prania i więcej prania – ale „nie trwa to wiecznie ”- mówi -„ Czasami zajmuje to dosłownie jedną minutę na raz. Zrób sobie przerwę i upewnij się, że mówisz głośno, jeśli potrzebujesz samoopieki, na przykład jeśli musisz wziąć kąpiel przez 10 minut lub słuchać muzyki przez 15 minut. Mamy słyną z tego, że stawiają się na ostatnim miejscu, a swoje dzieci na pierwszym miejscu. Ale twoje zdrowie psychiczne też jest ważne. ”

(Video) Pozbądź się refluksu NA ZAWSZE. Bez tabletek, NATURALNIE 👍🌤🌝

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko ma refluks?

Nota wydawcy:

Mamy nadzieję, że podobało Ci się to artykuł z Today’s Parent. Ciężko pracujemy, aby codziennie dostarczać naszym czytelnikom cyfrowe artykuły, które mają na celu informowanie, inspirowanie i dostarczanie rozrywki.

Jednak treści nie są darmowe.Opiera się na ciężkiej pracy i poświęceniu pisarzy, wydawców i pracowników produkcji. Czy możemy poprosić o wsparcie? Obecnie oferujemy 3 wydania drukowanego wydania Today’s Parent za jedyne 5 USD. Subskrypcja to również wspaniały prezent dla nowego rodzica w Twoim życiu.

Reklama

Nasz magazyn istnieje od ponad 35 lat, inwestując w ważne historie dla rodziców. Jeśli możesz, przyczynij się do dalszej przyszłości i zasubskrybuj tutaj.

Dziękuję.

Kim Shiffman
Redaktor naczelny, dzisiejsi rodzice

FAQs

Ile może trwac refluks u niemowląt? ›

Warto jednak pamiętać, że zjawisko refluksu zanika wraz z dorastaniem dziecka, a co za tym idzie – w miarę jak dojrzewa jego układ pokarmowy. Zazwyczaj refluks u niemowlaka przestaje występować w 3 lub 4 miesiącu życia, jednak zależnie od tempa rozwoju maluszka może trwać nawet do pierwszego roku życia.

Czy refluks u niemowlaka jest niebezpieczny? ›

Regularny refluks może doprowadzić do stanu zapalnego oskrzeli, krtani, ucha środkowego lub – w przypadku starszych dzieci – zatok nosa.

Co robić gdy niemowlę ma refluks? ›

Najczęściej refluks u noworodka leczony jest poprzez zmianę sposobu karmienia: podawanie bardziej gęstego mleka w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym; karmienie w takiej pozycji, aby niemowlę było jak najbardziej wyprostowane (dotyczy to zarówno matek karmiących piersią, jak i butelką).

Kiedy mija refluks ukryty u niemowlaka? ›

Rzeczywiście – małe dzieci „już tak mają” i zazwyczaj taki stan rzeczy ustępuje samoistnie w okolicach 6. – 8. miesiąca życia.

Czy refluks u dzieci mija? ›

Refluks rokowania i powikłania

U dzieci po ukończeniu 1. roku życia objawy regurgitacji i ulewania najczęściej ustępują samoistnie (u ponad 95 proc.

Czy smoczek pomaga na refluks? ›

„Dokładny mechanizm zmniejszania ryzyka wystąpienia SIDS nie jest w pełni zrozumiały, ale stosowanie smoczków może zmniejszyć prawdopodobieństwo przewrócenia się do pozycji leżącej, zwiększyć pobudzenie, utrzymać drożność dróg oddechowych, zmniejszyć refluks żołądkowo-przełykowy i wynikający z tego bezdech senny.” – ...

Jak karmić dziecko z refluksem? ›

Wśród produktów, które można bez obawy stopniowo włączać do diety dziecka cierpiącego na refluks znajdują się chude mięsa, nietłuste produkty mleczne, takie jak kefiry i maślanki z obniżoną zawartością tłuszczu, ciasta drożdżowe, a także marchew, ziemniaki, brokuły i kalafior.

Czy refluks u niemowląt boli? ›

Refluks u niemowlaka – objawy

W przypadku GERD może wystąpić m.in. krztuszenie się, dławienie, wybudzanie ze snu, zaburzenia wzrastania. Małe dzieci nie potrafią zgłosić pieczenia w przełyku czy bólu, dlatego refluks będzie u nich objawiać się niechęcią do jedzenia, płaczem.

Jak układać dziecko z refluksem? ›

Najkorzystniejszą pozycją w łagodzeniu refluksu jest pozycja na brzuchu. Ale UWAGA! W tej pozycji rośnie znacznie ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), dlatego dziecko powinno być kładzione tak tylko wtedy, kiedy możecie jest obserwować!

Jakie leki na refluks dla niemowląt? ›

Leki na refluks u dzieci
  • Bebilon Nutriton, preparat zagęszczający, proszek, 135 g. ...
  • NeoBianacid Nadkwaśność i Refluks, tabletki do ssania, 45 szt. ...
  • Bebiko AR przeciw ulewaniom, specjalistyczne mleko początkowe, 350 g. ...
  • Alugastrin, 1,02 g/15 ml, zawiesina doustna, 250 ml. ...
  • Maalox, 400 mg+400 mg, tabletki, 40 szt.

Ile czasu leczy się refluks? ›

Naturalny, fizjologiczny refluks związany z niedojrzałością układu pokarmowego występuje u 85 proc. niemowląt w pierwszym tygodniu życia, a u 60-70 proc. objawy utrzymują się do 3-4 miesiąca życia.

Kiedy dziecko wyrasta z refluksu? ›

Refluks żołądkowo-przełykowy powinien samoistnie zniknąć u dziecka do 6-9 miesiąca życia. Powyżej 12 miesiąca życia na pewno wymaga konsultacji z lekarzem i dodatkowych badań. Trzeba też wybrać się do pediatry, jeśli wymioty pojawiają się po raz pierwszy po 6 miesiącu życia.

Czy refluks mija? ›

Odpowiedziała. Szanowna Pani, Refluks żołądkowo-przełykowy, czyli zarzucanie treści żołądka do przełyku jest u małych dzieci zjawiskiem czysto fizjologicznym, z którego większość maluchów wyrasta około 1. roku życia.

Czy refluks u niemowląt boli? ›

Refluks u niemowlaka – objawy

W przypadku GERD może wystąpić m.in. krztuszenie się, dławienie, wybudzanie ze snu, zaburzenia wzrastania. Małe dzieci nie potrafią zgłosić pieczenia w przełyku czy bólu, dlatego refluks będzie u nich objawiać się niechęcią do jedzenia, płaczem.

Jak Odbijac dziecko z refluksem? ›

nosić dziecko w pozycji pionowej po każdym posiłku, gdyż pozycja te ułatwia maluchowi odbijanie, przy jak najmniejszym cofaniu się treści pokarmowej; po karmieniu kłaść niemowlę w łóżeczku z lekko uniesioną główką (pod kątem ok. 30 stopni);

Videos

1. Jak pokonać zgagę i refluks na stałe. | Marek Skoczylas
(Marek Skoczylas)
2. Reflux żołądka, GERD - jak wyleczyć bez tabletek? Uważaj na inhibitory pompy protonowej.🤦‍♀️
(Bracia Rodzeń)
3. Jak naprawdę można sprawdzić "zakwaszenie" żołądka?
(Pod Mikroskopem)
4. JAK WYLECZYĆ REFLUKS? | Właściwości octu jabłowego - Keto Łatwizna
(Keto Łatwizna)
5. Kolka u niemowląt
(Izabela Jastrzębska)
6. Karmienie niemowląt, a refluks
(Gruszka czy pietruszka? Agata Fierek-Dziurla)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Jamar Nader

Last Updated: 09/17/2022

Views: 6091

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jamar Nader

Birthday: 1995-02-28

Address: Apt. 536 6162 Reichel Greens, Port Zackaryside, CT 22682-9804

Phone: +9958384818317

Job: IT Representative

Hobby: Scrapbooking, Hiking, Hunting, Kite flying, Blacksmithing, Video gaming, Foraging

Introduction: My name is Jamar Nader, I am a fine, shiny, colorful, bright, nice, perfect, curious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.