Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? (2022)

Zestawienie najczęstszych przyczyn przybierania na wadze w przypadku osób z niedoczynnością tarczycyoraz Hashimoto.Artykuł powstał we współpracy z dietetykiem Alicją Ordo (Hashtag Diet) i trenerem personalnym Mateuszem Kępskim (Mister Holister).

Niedoczynność tarczycy niesie ze sobą szereg symptomów, z którymi niedoczynni borykają się na co dzień. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w grupie wsparcia Aktywnie Niedoczynnych na facebooku, najbardziej uciążliwym z nich jest nadwyżka kilogramów. Choć zdarzają się niedoczynne jednostki, których ten problem nie dotyczy, typowy scenariusz wygląda tak:

W krótkim czasie przybierasz 6-8 kilogramów, chociaż nic nie zmieniło się w Twojej diecie, stylu życia (ok, może to nie do końca prawda, ostatnio było sporo stresu…) i aktywności. Patrzysz na swoją twarz i dostrzegasz, że jest opuchnięta. W ciągu 24 godzin waga potrafi różnić się o +/-2 kg. Nagle wszystkie spodnie są za ciasne, by je dopiąć. Zaczyna być Ci po prostu ciężko. Brakuje energii, żeby wstać. Brakuje motywacji, żeby wyjść z domu. Nie masz pojęcia, o co chodzi, tracisz kontrolę.

I wtedy pojawia się diagnoza – niedoczynność tarczycy.

Dlaczego niedoczynność tarczycy powoduje tycie?

Postaram się przedstawić to jak najprościej – tarczyca jest centrum zasilania organizmu – reguluje także metabolizm. Gdy brakuje hormonów tarczycy, metabolizm nabiera żółwiego tempa, a to skutkuje spowolnioną przemianą materii (w tym zaparciami) i zmniejszonym wydatkiem energetycznym. To nie wszystko – niedoczynni to bardzo często osoby, które „mają za dużo na głowie” – nadmiar obowiązków, wieczny niedoczas, ciągły stres i niepokój – wszystko to skutkuje tzw. syndromem SOS (chronicznym przeciążeniem) i podwyższeniem kortyzolu (przeczytasz o nim w dalszej części), który objawia się nadmiernym odkładaniem tkanki tłuszczowej.

Dlaczego utrata wagi trwa tak długo?

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? (1)Przytyliśmy tak szybko, dlaczego więc nie można szybko schudnąć? Podstawowym krokiem do sukcesu powinno być dostarczenie hormonów i uregulowanie pracy tarczycy, a my najczęściej wybieramy głodówki… post owocowo-warzywny, życie na shake’ach, diety cud, które obiecują -10 kg w miesiąc (no bo przecież schudnąć można tylko jedząc mniej). Błąd. To najlepsza droga do pogłębienia niedoczynności i efektu jojo.

Po rozpoczęciu przyjmowania hormonu daj sobie 3 miesiące na pierwsze efekty. Następnie wykonaj badania trójki tarczycowej (tsh, ft3 i ft4) i sprawdź, jak to wygląda procentowo – skorzystaj z kalkulatora konwersji . Konwersja, najprościej rzecz ujmując, wskazuje czy lek jest odpowiednio gospodarowany i czy dawka jest dobrze dobrana – jeśli konwersja nie jest jeszcze znanym terminem, przeczytaj artykuł „Jak poprawić konwersję ft4 do ft3?”.

Zaburzone wchłanianie

Twoim zadaniem jest stworzenie idealnych warunków do wchłania się leku, dlatego przyjmuj go rano na czczo (na 30 minut przed posiłkiem), lub na noc (co najmniej 2 godziny po kolacji). Przy opcji porannej odczekaj co najmniej godzinę, zanim sięgniesz po kawę, popijaj lek łykiem wody, ew. ciepłą wodą z wyciśniętą cytryną (unikaj soku pomarańczowego i grejpfrutowego – obecny w nich wapń zaburza absorpcję leku). Jeśli endokrynolog zalecił suplementację, to świetnie – nie łykaj jednak całej garści na raz, najlepiej dopiero 3 godziny po zażyciu hormonu- witaminę D3 spożywamy wraz z tłuszczami (więc zażyj ją podczas obiadu), po magnez najlepiej sięgać wieczorem, przed snem. Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję laktozy, poproś lekarza o bezlatkozowy zamiennik euthyroxu- letrox. I wreszcie! Opracuj sobie system regularnego zażywania – pudełeczko z przygotowaną tabletką lub alarm w telefonie.

Teraz, gdy masz już hormony pod kontrolą, przyjrzyjmy się innym powodom tycia przy niedoczynności tarczycy.

Jesz, ale nie odżywiasz się

Zastanawiasz się pewnie, czy czeka Cię dieta na całe życie. To złe podejście. Potraktuj niedoczynność jako sygnał ostrzegawczy, który odzywa się w dobrym momencie – właśnie teraz musisz zawalczyć o zdrowie i odżywić ciało i ducha 😊 Jeśli nie wiesz, jak to wszystko ugryźć, przeczytaj nasz artykuł „Niedoczynność tarczycy na talerzu – co jeść, czego unikać i na co zwrócić uwagę”.

Alicja: Liczysz kalorie, jesz jak w zegarku, ćwiczysz 5 razy w tygodniu, nie jesz węglowodanów a i tak nie chudniesz? Co może być tego przyczyną?

(Video) JAK SCHUDNĄĆ Z CHOROBĄ HASHIMOTO/NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY? 4 KLUCZOWE ZASADY BY SCHUDNĄĆ I ŻYĆ LEPIEJ

Jesz za mało

Dostarczanie zbyt małej liczby kalorii prowadzi do obniżenia tempa przemian metabolicznych. Nasz organizm odczytuje takie postępowanie jako „stan głodu”, co za tym idzie przygotowywanie się na „wojnę”. Ponieważ nie wie, przez jaki czas postanowimy go „głodzić”, stara się za wszelką cenę nie stracić zmagazynowanej w organizmie energii w postaci tkanki tłuszczowej. Sytuacja stresowa (brak lub niedostateczna ilość pożywienia czy nadmiar aktywności fizycznej) wysyła do organizmu komunikat, że potrzeba energii. Ponieważ energii nie ma, adrenalina pobudza wątrobę do uwolnienia glukozy, która skumulowana jest w postaci glikogenu. Podwyższony poziom glukozy we krwi stymuluje wydzielanie insuliny, która blokuje spalanie tkanki tłuszczowej. I tak błędne koło się zamyka. Nie istnieje zdrowy sposób na redukcję masy ciała w szybkim tempie.

Po drugie, nawet jeśli udałoby się pozbyć zbędnych kilogramów w krótkim czasie, z pewnością pojawi się efekt jojo. Jeśli odchudzamy się całe życie i stosujemy wszelkie nowo poznane sposoby dotyczące odchudzania naszmetabolizmz pewnością będzie rozregulowany, a obiecane efekty z pewnością się nie pojawią. Okresy głodówek lubdiet niskokalorycznychprzeplatane powrotami do starych nawyków nie tylko nie pozwalają nam schudnąć, ale skutecznie opóźniają kolejne próby, czyli z każdą dietą będzie coraz trudniej.

Nie myśl o odchudzaniu – myśl o zdrowiu. Nie bądź na diecie – twórz nowy styl życia. To nie sylwetka powinna być celem zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

Podstawą odpowiedniej redukcji jest prawidłowe obliczenie całkowitej przemiany materii oraz wprowadzenie deficytu kalorycznego. Podstawowa przemiana materiiobliczana na podstawie różnych wzorów będzie się różnić o około 10%, jednakCałkowita przemiana materii,uwzględniająca aktywność fizyczną, rodzaj wykonywanej pracy i dodatkową aktywność w ciągu dnia jest obarczona znacznie wyższym ryzykiem błędu. Warto by obliczenia wykonał specjalista. Dopiero od odpowiednio obliczonego zapotrzebowania można odjąć deficyt kaloryczny.

Liczysz kalorie, ale robisz to źle

Starasz się wszystko liczyć i kontrolować, ale zapominasz o paru kwestiach, pomijasz ukryte kalorie, których nie wliczasz do bilansu energetycznego. Najczęściej zapominasz o:

 • Tłuszczach wykorzystywanych do smażenia lanych „na oko” lub dolewanie tłuszczu, gdy mięso zaczyna się przypalać. Warto wyrobić nawyk dodawania oleju za pomocą łyżki, dzięki czemu będziemy kontrolować spożytą ilość. 1 łyżka (stołowa) oleju to zazwyczaj ok 70-90 kcal.
 • Napojach/sokach owocowych wypijanych w ciągu dnia. Szczególną uwagę należy zwrócić na „wodę” smakową
 • Pestkach/nasionach dodawanych do sałatek
 • Cukrze i śmietance do kawy
 • Mąkach używanych do zagęszczania potraw
 • Ilości smarowidła do kanapek
 • Weekendowych odstępstwach i alkoholu
 • Próbowaniu dań podczas przygotowywania lub produktów/potraw, którymi nas częstują
 • Orzechach i suszonych owocach, które są zdrowe, ale bardzo kaloryczne
 • Produktach typu light
 • Gotowych daniach i koktajlach
 • Mieszankach przypraw zawierających cukier

Zgubne gotowce i jadanie poza domem

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? (2)Daria: Jeśli żyjesz w biegu, łatwo wpadasz w wir pracy, prawdopodobnie posiłkujesz się gotowymi daniami zamawianymi na wynos lub zakupionymi w pobliskim spożywczaku. I ciągle sobie obiecujesz, że to już ostatni raz. A gdyby tak jeden dzień zarezerwować na gotowanie i przygotować sobie porcje na cały tydzień? Albo gotować wieczorami co drugi dzień? Gdy samodzielnie sporządzasz dania i nie korzystasz z gotowych, przetworzonych produktów, wiesz dokładnie, co spożywasz, oszczędzasz pieniądze i zaczynasz jeść regularniej 😊 Jeśli nie przemawia do Ciebie opcja samodzielnego przygotowywania dań, a dysponujesz większym budżetem, zdecyduj się na „dietę pudełkową”, czyli przeważnie 4 posiłki na cały dzień dostarczane pod Twój adres z samego rana.

Nie interesują Cię dodatki do żywności

Alicja: Stosowaniedodatków do żywnościma na celu poprawę smaku produktu, wyglądu oraz wydłużenie jego przydatności do spożycia. Dodatki do żywności przyczyniły się do pojawienia alergii i nietolerancji pokarmowych, znacznie obniżyły odporność człowieka oraz przyczyniły się do wzrostu liczby zachorowań na nadciśnienie tętnicze i otyłość. Pamiętajmy, że im większy jest stopień przetworzenia żywności, tym więcej dodatków jest dopuszczonych i stosowanych do „poprawy” jakości. Najczęściej stosuje się:

 • aspartam-wpływ aspartamu na organizm człowieka objawia się występowaniem bezsenności, bólem głowy, drażliwości, zaburzeniami trawienia, np. wzdęcia, biegunki. Osoby wrażliwe reagują także zwiększonym apetytem. Stosowany jako substancja słodząca w gumach i w wielu produktach typu „light”, który posądzany jest o działanie rakotwórcze.
 • glutaminian sodu-jest związkiem konserwującym żywność oraz poprawiającym jej smak. W dużych dawkach przyczynia się do powstawiana migren i wzmaga apetyt, przyczynia się do powstawaniaotyłości, nadciśnienia. Nadmiar glutaminianu wywołuje agresywność, nadpobudliwość. Jest dodawany m.in. do dostępnych w sprzedaży mieszanek ziołowych,przypraw w płynie, sosów, dań typu instant, wędlin, mięs. Uzyskuje się go na skalę przemysłową z pszenicy i kukurydzy.
 • benzoesan sodu-dodawany jest do niektórych napojów typu „light” i napojów owocowych często w połączeniu z syntetyczną witaminą C. Badania wskazują, że może istnieć związek między piciem np. dietetycznej coca-coli i rakiem oraz cukrzycą. Benzoesan sodu często pojawia się także w pozornie nieszkodliwych produktach: niskotłuszczowych sosach sałatkowych, syropach, dżemach, oliwkach czy przetworach warzywnych.
 • syrop glukozowo-fruktozowy-zaburza pracę ośrodka odpowiedzialnego za odczuwanie uczucia głodu i sytości. W konsekwencji prowadzi to do zwiększonego i ciągłego odczuwania głodu, co przekłada się na nadwagę i otyłość. Stosowany jest bardzo szeroko w produktach spożywczych i niektórych lekach orazsuplementach diety, bardzo często zamiast cukru- z prostego powodu-jest tańszy. Właściwie obecnie na półkach w sklepach spożywczych trudno znaleźć produkty, które tego syropu nie zawierają.
 • ksenoestrogeny-należą do związków zaburzających czynności endokrynologiczne w organizmie. Są to substancje obecne w plastikowych naczyniach, butelkach, puszkach. Przedostają się do żywności, która się znajduje w danym naczyniu. W tej grupie związków znajdują się Bisfenol A,Bisfenol S lub BPS oraz Nonylfenol.. Bisfenol może mieć działanie kancerogenne. Gdy substancja trafi do organizmu, działa jak estrogen – żeński hormon. Może to wywołać duże problemy zwłaszcza u mężczyzn. Bisfenol A blokuje wydzielanie męskich hormonów, zaburza płodność i negatywnie wpływa na libido. Powoduje dysfunkcje układu odpornościowego, uszkodzenia nerek i wątroby, wzrost ciśnienia krwi oraz astmę u dzieci, jeżeli matka w trakcie ciąży była narażona na działanie BPA.

Zapominasz o nawodnieniu i suplementacji witaminy D3

Daria: Walczysz z retencją wody w organizmie? Masz opuchniętą twarz, dłonie lub nogi? Możliwe, że pijesz za mało wody. Każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie na wodę w zależności od wagi, wzrostu i aktywności fizycznej. Nie powinno to być jednak mniej niż 1,5 l dziennie. Jeśli masz problem z obrzękami dorzuć jeszcze 1-2 herbatki z pokrzywy każdego dnia.

Suplementację witaminą D3 powinien zalecić Ci dietetyk, endokrynolog lub internista po zbadaniu jej poziomu. Jednak w okresie jesienno-zimowym wszyscy cierpimy na jej niedobór. Witamina D wpływa na kontrolę apetytu, poprawia nastrój i wspiera absorbowanie wapnia z pożywienia, dzięki czemu także jest Twoim sprzymierzeńcem podczas zrzucania wagi. W książce „Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie” cr Wentz zaleca osobom chorym na Hashimoto rozpoczęcie suplementacji od dawki 5000 j. dziennie. Dla mnie formą, która najlepiej się sprawdza są krople. A skoro już przeszliśmy do farmakologii…

Stosujesz leki utrudniające odchudzanie

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? (3)Alicja: Wiele środków farmaceutycznych bardzo mocno utrudnia redukcję tkanki tłuszczowej i warto zwrócić zatem uwagę na to, co zażywamy. Duża grupa leków prowadzi do zaburzenia pracy gospodarki energetycznej co skutkuje zwiększonym tempem przyrostu masy ciała oraz utrudnia redukcję tkanki tłuszczowej, która już istnieje. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • leki stosowane w cukrzycy: insulina
 • środki antykoncepcyjne
 • leki stosowane w leczeniu depresji: m.in. amoksapina, feneizyna, sole litu, trazodon
 • leki przeciwdrgawkowe: karbamazepina oraz pochodne kwasu walproinowego
 • środki uspakajające: diazepam
 • glikokortykosteroidy
 • beta-adrenolityki: atenolol, karwedilol, metoprolol
 • leki przeciwhistaminowe

Nie ulega wątpliwości, że w takiej sytuacji nasza droga będzie nieco trudniejsza i może kosztować jeszcze więcej pracy. Należy pamiętać, że sytuacje w których leki zupełnie ograniczają nam proces redukcji są wyjątkowo rzadkie. Ponadto prawie każdy lek posiada swoją alternatywę. Zdarza się jednak, że stosowanego środka nie można zamienić na nic innego, tak bywa w przypadku chociażby insuliny podawanej w cukrzycy.

Leki zatrzymują też nadmiar wody podskórnej co sprawia, że mamy do czynienia z efektem maskującym. Nawet jeśli poziom tkanki tłuszczowej spada, może podnosić się procent zatrzymanych płynów, co przekłada się na brak postępów na wadze.

(Video) Dieta w Hashimoto i niedoczynności tarczycy - jak powinna wyglądać?

Trenuję, a nie chudnę

Mateusz: Jednym z narzędzi, które może zoptymalizować i przyspieszyć odchudzanie jest wszystkim znany trening. Większość osób, które chcą zgubić zbędny balast zaczyna ćwiczyć, jednak bardzo często trening nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dzieje się tak ponieważ zazwyczaj trening jest źle dopasowany do naszych możliwości, wykonywany zbyt często lub za rzadko albo zupełnie nie przemyślany. Jak zatem trenować, aby czerpać z tego jak największe korzyści?

Brak planu to planowanie porażki

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? (4)Pierwszą rzeczą, od której powinniśmy rozpocząć trenowanie czy to na siłowni czy to w domu powinno być zaplanowanie aktywności. Niestety najczęściej wygląda to tak, że idziemy na siłownię i siadamy na stołku z pedałami (potocznie nazywany rowerkiem ;)) lub używamy innej maszyny, aby zrobić popularne cardio. Panie zazwyczaj w obawie przed nadmierną rozbudową tkanki mięśniowej wybierają aktywność o niskiej intensywności. Nie jest to jednak dobra droga szczególnie przy problemach hormonalnych. Jak już wcześniej wspominaliśmy jednym z winowajców braku efektów przy odchudzaniu jest kortyzol. A to właśnie on wydziela się przy długotrwałym wysiłku fizycznym, co powoduje brak zadowalających rezultatów. Natomiast równie często sytuacja bywa odwrotna czyli panie wybierają się na grupowy trening interwałowy, przez który wydziela się jeszcze więcej kortyzolu co pogarsza tylko sytuację. A więc jak się za to najlepiej zabrać?

Zacznij od podstaw

Musimy sobie zdać sprawę, że trenowanie nie jest zwykłym przemieszczanie kończyn z punktu A do punktu B. Aby trening był efektywny i nie szkodził nam, powinniśmy umieć kontrolować nasze ciało. Dlatego zupełnym nowicjuszom najczęściej polecam zgłoszenie się do eksperta choćby na kilka treningów, żeby nauczyć się prawidłowej techniki dzięki czemu z czasem będziemy mogli wejść na wyższy poziom, co będzie podtrzymywało naszą motywację. Przecież jeśli jedziemy na narty po raz pierwszy nie wjeżdżamy od razu na szczyt i próbujemy zjechać, tylko wybieramy się do instruktora lub osoby doświadczonej.

Dopiero kiedy ogarniemy podstawy możemy zacząć zwiększać intensywności i stopień trudności treningów. Niemniej jednak pamiętajmy, że trening u kobiet nie powinien być długi. Kilkunastominutowa rozgrzewka, 1-2 ćwiczenia siłowe, 3-4 ćwiczenia akcesoryjne oraz 10-15 minutowy trening interwałowy z większą intensywnością w zupełności wystarczą. Nie musicie kręcić kilkudziesięciu minut cardio czy skakać jak szalone przez godzinę, aby osiągać fajne efekty. Trening powinien być odskocznią od dnia codziennego i męczącą, lecz przyjemną rzeczą, a nie nudnym chodzeniem po bieżni czy morderczym rzucaniem się po podłodze.

Daria: Jeśli chcesz wiedzieć, jak powinien wyglądać prawidłowy trening niedoczynnych, przeczytaj naszego darmowego e-booka „Aktywność fizyczna przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto”.

Brakuje Ci motywacji, wyznaczonych celów i konsekwencji

Postaw sobie realny cel. Np. 12 kg w 12 tygodni. Chwyć za centymetr i spisz swoje aktualne pomiary w talii, na brzuchu i biodrach. Wskocz na wagę. Zrób sobie zdjęcie przodem i tyłem. Powtarzaj co tydzień i sprawdź, czy Twoje działania rzeczywiście przynoszą efekt. W artykule „Jak znaleźć w sobie motywację do ćwiczeń?” znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących motywacji, jednak największą motywacją powinno być Twoje zdrowie. Jeśli brak motywacji będzie się utrzymywać i nie podejmiesz żadnych działań może zrobić się nieciekawie – insulinooporność, cukrzyca, otyłość i coraz mniej sił, by z tym wszystkim walczyć. Czy nie lepiej ocknąć się w porę? Przestań już oglądać te metamorfozy, znajdź niedoczynnego, który też chce wprowadzić zmiany i działajcie – internet daje nam teraz jeszcze możliwości znalezienia wsparcia 😊 Dołącz do Grupy Aktywnie niedoczynnych na Facebooku, w której wspólnie dążymy do remisji choroby.

Jeśli czujesz, że bezradność Cię obezwładnia i nie jesteś w stanie samodzielnie wyrwać się z letargu, rozważ psychoterapię. Mam ją za sobą i polecam – to świetny sposób na to, aby odkryć, ile masz w sobie siły i wreszcie zacząć wprowadzać w życiu zmiany 😊

Zmagasz się z depresją

Alicja: Zależność depresji i procesu odchudzania jest dwutorowa. Z jednej strony osoby chore na depresję odznaczają się znacznie większym prawdopodobieństwem otyłości, z drugiej strony osobom otyłym przypisuje się większe prawdopodobieństwo pojawienia się stanów depresyjnych.

Odchudzanie to walka z emocjami i próba silnej woli. Spadek wagi to wyzwanie wpływające na nastrój i samopoczucie Krąży przeświadczenie, że to dieta prowadzi do depresji. Nic bardziej mylnego! Z pewnością takie zjawisko ma miejsce, jednak wynika ono nie z samej istoty zmiany, ale tego, że zmiana została zbudowana nabraku podstawowej wiedzy dietetycznej(np. głodzenie się) i przybrała nieoczekiwany obrót w wyniku wyniszczenia i wyczerpania organizmu, który zamiast bronić się przed chorobą, musi zaangażować się w walkę z samym sobą. Nie chodzi o odchudzanie, chodzi otrwałą zmianędiety, stylu życia, nawyków.

Osoby mające problem z przejadaniem się lub nadmiernie skupione na odchudzaniu nie mogą uwolnić się od przykrych myśli, co pogarsza nastrój. Nadwaga staje się problemem nie tylko zdrowotnym, ale przede wszystkim społecznym. Zarówno wotyłości jak idepresji mamy do czynienia zwystąpieniem dużej rozbieżności między obrazami siebie. Oceniamy siebie negatywnie– jako osoby nieporadne, nieradzące sobie czy nieodnoszące sukcesów. Zmienia się także postrzeganie świata – osoby otyłe mogą mieć poczucie pokrzywdzenia, postrzegają świat jako niesprawiedliwy, niedoceniający ich.

Klasyczne objawy zespołu depresyjnego obejmują najczęściej brak apetytu ichudnięcie. Wyodrębniono jednak podtyp depresji – tzw.depresję atypową (zalicza się doniej naprzykład depresję sezonową), której towarzyszy zwiększony apetyt, zwłaszcza nawęglowodany, awkonsekwencji tycie. Watypowej depresji pojawia się ponadto nadmierna senność, szybkie odczuwanie zmęczenia, nadwrażliwość naodrzucenie wrelacjach interpersonalnych.

Choroby lub stany współistniejące

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? (5)Zbyt wysoki kortyzol

Kortyzol to bardzo ważny hormon, który bierze udział między innymi w procesach odpornościowych, regulacji poziomu glukozy we krwi, reguluje metabolizm kwasów tłuszczowych, oddziałuje na stan równowagi elektrolitowej. Problem zaczyna się wtedy, gdy jest go za dużo. Podwyższony poziom kortyzolu manifestuje się wzrostem apetytu i zachcianek na słodkie, zwalnia tempo przemiany materii, wpływa na utratę masy mięśniowej przy równoczesnym zablokowaniu uwalniania kwasów tłuszczowych z komórek, objawia sięzatrzymywaniem wody w organizmie, bezpośrednio koreluje z problemami z tarczycą, a także uwalnia glukozę i kwasy tłuszczowe z wątroby. Dodatkowo zwiększona ilość kortyzolu powoduje, że zmniejsza się produkcja i konwersja hormonów tarczycy, które mają bezpośredni wpływ na metabolizm, a także możliwości organizmu do wykorzystania leptyny, co przejawia się tym, że nie wiemy, kiedy przestać jeść. Podniesiony poziom kortyzolu bezpośrednio koreluje ze zmniejszoną pracą tarczycy, prowadzić do insulinooporności, cukrzycy typu II, nadciśnienia czy miażdżycy, ale także utrudniać spalanie tkanki tłuszczowej.

(Video) JAK SCHUDŁAM 36 kg? Mimo niedoczynności tarczycy | MOJA HISTORIA

Pamiętaj o odpowiedniej higienie życia, zbyt mała ilość snu powoduje zwiększenie ilości kortyzolu.

Bezsenność i problemy ze snem

Podczas snu następuje regeneracja organizmu. Niewyspanie powoduje zaburzenia w jego funkcjonowaniu, ulega on rozregulowaniu. Mała ilość snu prowadzi do zmiany w wydzielaniu hormonów.Zaburzona gospodarka hormonalna może wyrządzić organizmowi wiele szkód. Niedobór snu może powodować zwiększenie masy ciała. Odpowiadają za to hormony, m.in.leptynaigrelina. Leptyna hamuje apetyt, natomiast grelina go podwyższa. Niedobór snu powoduje spadek we krwi poziomu leptyny, a wzrost ilości greliny. W związku z tym nasz apetyt rośnie. Osoby wyspane jedzą mniej.

Zbyt mała ilość snu powoduje także zaburzenia w wydzielaniu isnuliny oraz zbytnie wydzielanie kortyzolu. Wydzielanie insuliny jest związane z wydzielaniem leptyny. Brak snu oznacza podwyższenie poziomu insuliny i greliny, co nie tylko przyczynia się do podwyższone poziomu łaknienia, ale także powoduje zwiększone magazynowanie przyjętej energii w tkance tłuszczowej. Kortyzol jest produkowany w sytuacjach stresowych (brak snu jest silnym stresorem dla organizmu).

Częstym błędem, który popełniamy jest przegrzewanie się podczas snu. To nieprawda, że im więcej się pocimy w nocy, tym więcej kalorii spalamy. Lepszym sposobem jest odpoczynek w chłodnym pomieszczeniu, dzięki temu nasz organizm będzie sam próbował się ogrzać i wykorzysta do tego zalegające i niepotrzebne kalorie.Kiedy borykamy się z bezsennością, właściwym rozwiązaniem wydaje się stosowanie tabletek nasennych. Mogą one jednak powodować przyrost wagi. organizm powinien otrzymać 7-9 godzin zdrowego snu codziennie. Przy regularnych porach snu łatwiej jest również zaplanować dietę i regularne ćwiczenia. Tabletka nie wpływa na niezbędną jakość snu, ona Cię tylko uśpi.

W dzisiejszych czasach problem leży nie w ilości, a w jakości naszego snu. W głównej mierze wpływa na to częsty stres, problemy ze zdrowiem, niekomfortowe warunki spania, a także nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny snu.

Gen XXL

Wgłównej mierze porodzicach dziedziczymy nawyki żywieniowe istyl życia itoone są odpowiedzialne zatojak wyglądamy. Ryzyko wystąpienia otyłości udziecka plasuje się napoziomie 70-80%- gdy dwoje rodziców jest otyłych, aprzy jednym otyłym rodzicu jest toryzyko napoziomie 40%, przy czym zdecydowanie większe, jeśli otyła jest matka.

Badania epidemiologiczne sugerują, że dzieci niedożywione w okresie płodowym mają tendencję do „tycia”w późniejszym okresie. Dzieci i młodzież z nadwagą są bardziej narażeni na otyłość w wieku dojrzałym.Otyłe dziecko to otyły dorosły. Raz wytworzone adipocyty (komórki tłuszczowe) będą nam towarzyszyć już przez całe życie. Nawet jeżeli dziecko straci na wadze, komórki tłuszczowe pozostaną.

Otyłość powszechnie występująca ma tło wielogenowe i jest wynikiem interakcji geny-środowisko. U podłoża nadwagi nie leży obecność samych genów, ale zmian w genach, które dziedziczymy. Te zmiany (warianty) w kodzie genetycznym to tzw. polimorfizmy, czyli drobne różnice między DNA konkretnych osób, które zmieniają funkcje białek, tym samym wpływając na fizjologię człowieka. Odżywianie człowieka regulowane jest przez ośrodkowy układ nerwowy. Ośrodki te umiejscowione w podwzgórzu przez cały czas otrzymują bodźce psychiczne, nerwowe, hormonalne i metaboliczne informujące o stanie odżywienia tkanek. Przetworzone informacje w podwzgórzu kształtują uczucie głodu, apetyt, sytość. Zaburzenie prawidłowego działania w tych ośrodkach może zmienić zachowanie się człowieka w zakresie nawyków żywieniowych, co jest przyczyną gromadzenia dodatkowych kilogramów. Określone warianty genetyczne, odpowiadają za skłonność do tycia, a także predyspozycję do wystąpienia towarzyszących jej chorób. Gen otyłości nie może być usprawiedliwieniem. Nie wszystkie osoby z FTO (ang. fat mass and obesity associated gene), czyli tzw. genem otyłości, skazane są na nagłe przytycie. Co prawda gen FTO zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości nawet o 70 proc., ale najpierw trzeba go uaktywnić. Kluczowe są tu więc również czynniki środowiskowe, w szczególności niezdrowa dieta.

Insulinooporność

Daria: Insulinooporność to stan, w którym glukoza uszkadza naczynia krwionośne, a przeciążona pracą trzustka zaczyna gorzej funkcjonować. Niektórzy lubią upraszczać sprawę i twierdzą, że osoby z insulinoopornością są same sobie winne, ponieważ na chorobę trzeba sobie zapracować latami niezdrowego trybu życia i odżywiania. Rozwojowi insulinooporności sprzyja też przedłużający się stres, menopauza, zaburzenia snu, leki na nadciśnienie, niektóre sterydy i leki przeciwdepresyjne. Bez względu na przyczynę powstania problemu insulinooporności nie możesz jej bagatelizować, bo nieuchronnie prowadzi do rozwoju cukrzycy i chorób układu krążenia.

Osoby z insulinoopornością mają charaktystyczny typ sylwetki – kończyny mają szczupłą budowę, a tkanka tłuszczowa odkłada się nadmiernie w okolicach brzucha, choć nie jest to regułą – osoby szczupłe także mogą cierpieć na insulinooporność. Wiele z objawów insulinooporności pokrywa się z objawami niedoczynności tarczycy (ciągłe zmęczenie i osłabienie, zatrzymywanie wody, obrzęki, trudności z zajściem w ciążę, mgła mózgowa, ochota na słodkie, ataki głodu).

Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć insulinooporność, poproś endokrynologa o skierowanie na badanie OGTT (trzypunktowa krzywa cukrowa i insulinowa). Na badanie zabierz własną glukozę i nastaw się na co najmniej 2 godziny spędzone w laboratorium. Gdy otrzymasz wyniki, sprawdź współczynnik HOMA-ir, wpisując dane z badań w kalukator na stronie Fundacji Insulinooporność.

Co dalej? Jeśli okaże się, że masz io, endokrynolog może przepisać Ci metforminę. Najpewniej jednak na początku poradzi Ci, aby „uratować się” dietą. Tutaj pomoże specjalista dietetyk lub książki Domuniki Musiałowskiej – jako niedoczynna z insulinoopornością szczerze je polecam!

(Video) Jak schudłam mając niedoczynność tarczycy

Hiperprolaktynemia

Problemy z wysoką prolaktyną mogą objawiać się w różny sposób od nawracającego bólu głowy, zaburzeń miesiączkowania, bezsenności, przez wyciek mleka z piersi po… przyrost wagi i trudności z zajściem w ciążę. W przypadku niedoczynnych najczęstszym powodem hiperprolaktynemii jest przedłużający się stres, a rzadziej gruczolak przysadki.

Jeśli podejrzewasz, że hiperprolaktynemia dotyczy także Ciebie, wykonaj badanie PRL, jeśli wynik będzie wysoki, kolejnym krokiem jest test metoklopramidem. Dzień przed badaniem unikaj treningu, stresu i współżycia.

Gdy wynik potwierdzi hiperprolaktynemię, otrzymasz receptę na Dostinex lub Bromergon, które najczęściej zażywa się do momentu uregulowania poziomu prolaktyny. W niektórych przypadkach leki powodują „otumanienie” lub wzmożoną senność, dlatego jeśli możesz zawczasu zadbaj o spokój i regenerację.

Więcej o hiperprolaktynemii możesz przeczytać w artykule „Jestem hiperpro”.

PCOS

Kolejny stan, który jest konsekwencją przedłużającej się reakcji na stres, na który cierpi do 10% kobiet w wieku rozrodczym jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Brak owulacji, nadmierne owłosienie, nasilony trądzik, nieregularny cykl, nadciśnienie, a także nieuzasadnione tycie to tylko niektóre z objawów zespołu policystycznych jajników.

Diagnostyka PCOS to badania FSH, LH i testosteronu (wykonujemy je w 1-3 dniu cyklu) oraz progestoeronu i prolaktyny (w 20-22 dniu cyklu), a także trójki tarczycowej (tsh, ft3, ft4) oraz glukozy. Diagnozę może potwierdzić dopiero obraz jajników podczas dopochwowego badania USG, dlatego wizyta u ginekologa (a najlepiej ginekologa-endokrynologa) jest konieczna.

Ścieżka leczenia PCOS różni się, gdy planujesz ciążę lub stwierdzona jest otyłość, nieodłączonym elementem terapii jest jednak dieta i aktywność fizyczna. Więcej o PCOS przeczytasz w artykule Mamyginekolog „Zespół polistycznych jajników”.

Upragniona utrata kilogramów

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? (6)

NIEDOCZYNNA, TRENER MATEUSZ KĘPSKI (MISTERHOLISTER) I DIETETYK ALICJA ORDO (HASHTAG DIET)

Mamy nadzieję, że udało nam się podsunąć Wam kilka pomysłów i rozwiązań – teraz walka z nadwyżką kilogramów powinna być znacznie łatwiejsza. Sukces zależy wyłącznie od Was – od Waszej silnej woli, motywacji i szczerej chęci wprowadzenia zmian, których głównym celem jest poprawa zdrowia i samopoczucia – wymarzony wygląd niech będzie tylko efektem ubocznym! Trzymamy za Was kciuki i służymy pomocą!

PS. W ramach lutowej „Walki z nadwyżką kilogramów” organizujemy dla Was sesje pytań z trenerem i dietetykiem. Już 11.02 o godz. 19.30 może zadać pytania Alicji na fanpage’u Aktywnie niedoczynna na Facebooku. Do zobaczenia!

(Video) NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY? MUSISZ TO WIEDZIEĆ❤︎

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? (7)

Dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy powinna rozpocząć się od konsultacji z lekarzem Kluczowa przy odchudzaniu jest aktywność fizyczna Porcje jedzenia powinny być małe, ale częste, ważne jest też zminimalizowanie cukrów prostych Sprawdź swój stan zdrowia.. Odchudzanie w przebiegu niedoczynności tarczycy nie jest bułką z masłem, jednak nie jest ono niemożliwe.. Dlaczego zrzucenie łatwo magazynującej się tkanki tłuszczowej, jest tak kłopotliwe u osób z niedoczynnością tarczycy?. Okazuje się, że istnieje kilka sposobów na to, jak schudnąć, gdy masz niedoczynność tarczycy.. Warto zwrócić uwagę na to, że dieta w niedoczynności tarczycy nie może składać się ze zbyt małej ilości kcal, gdyż organizm może odpłacić się nadmiernym stresem , co przyczyni się do zmniejszenia produkcji hormonów — i tak właśnie koło może się zamykać.. Wówczas dieta powinna zostać ustalona przez kwalifikowanego dietetyka, który jasno określi, jak ma wyglądać zdrowy jadłospis, który pozwoli zachować zdrowie, przyczyni się do chudnięcia, ale i pomoże w leczeniu niedoczynności tarczycy.. W przypadku niedoczynności tarczycy jest on również zalecany, jednak należy zwrócić uwagę na to, czy dana osoba wykazuje chęć i dysponuje energią, którą może spożytkować na ćwiczeniach.. Dieta przy niedoczynności tarczycy – na czym polega i jakie daje efekty Guzki tarczycy – co mogą oznaczać?. Objawy niedoczynności tarczycy - psychiczne, neurologiczne, skórne Tarczyca jest małym narządem o wadze ok. 30 g. Jest to jednak bardzo ważny gruczoł wydzielania wewnętrznego.. Subkliniczna niedoczynność tarczycy - rozpoznanie, objawy, leczenie Subkliniczna niedoczynność tarczycy to nic innego jak utajona, łagodna niedoczynność tarczycy, która charakteryzuje się nieco wyższym stężeniem TSH przy.... Niedoczynność tarczycy to stan, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów tarczycy.. Jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy.. Czy w związku z niedoczynnością tarczycy mogą pojawiać się objawy psychiczne?. Niedoczynność tarczycy a tycie Czy jest związek między niedoczynnością tarczycy, a tyciem?. Dieta przy niedoczynności tarczycy - na czym polega, jakie daje efekty, przykładowy jadłospis Dieta przy niedoczynności tarczycy ma na celu poprawę pracy tego gruczołu, to jest dostarczenie organizmowi wraz z pożywieniem takich składników, które będą...

Niedoczynność tarczycy to często występująca choroba tarczycy.. Niedoczynność tarczycy to stan, w którym brakuje hormonów tarczycy.. niedoczynność tarczycy nadczynność tarczycy – to choroba, która objawia się nadmiarem hormonów tarczycy.. Chorobę trzeba leczyć za pomocą przyjmowania leków regulujących pracę tarczycy zapalenie tarczycy – zapalenie tarczycy może być efektem infekcji wirusowej, zaburzeń autoimmunologicznych, stresu, a nawet przyjmowania niektórych leków choroba Hashimoto – często choroba Hashimoto jest wstępem do niedoczynności tarczycy wole guzkowe nietoksyczne nowotwór tarczycy. Przy niedoczynności tarczycy mogą pojawiać się problemy z przybieraniem na wadze.. Warto również wzbogacić dietę o witaminy z grupy B . Szczególnie pomocna jest witamina B6, która reguluje pracę układu nerwowego, a także wpływa na prawidłową pracę tarczycy.. Wytnij proste węglowodany i cukier Dieta od umiarkowanej do niskowęglowodanowej, która koncentruje się na złożonych węglowodanach (pomyśl o skrobiowych warzywach i roślinach strączkowych) i unika prostych cukrów (słodycze i napoje) może być najlepszym rozwiązaniem dla osób zmagających się z niedoczynnością tarczycy.

Operację usunięcia tarczycy, która powoduje, że pojawia się niedoczynność tarczycy w wersji stałej Leczenie przy użyciu jodu promieniotwórczego Choroba Hashimoto czyli dolegliwość na podłożu autoimmunologicznym inaczej zapalenie tarczycy.. Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która w większości przypadków pozostaje z nami na zawsze i konieczne jest regularne przyjmowanie leków.. Konieczne jest skupienie się także na eliminowaniu stanów zapalnych z organizmu.. Można znaleźć go przede wszystkim w owocach morza oraz dobrej jakości rybach Żelazo – odpowiada przede wszystkim za prawidłowe działanie procesów krwiotwórczych, jego niedobór sprawia, że stężenie hormonów produkowanych przez tarczycę ulega zmniejszeniu.. Działanie diety w niedoczynności dotyczy przede wszystkim następujących kwestii:. W tym przypadku dobrze jest koncentrować się przede wszystkim na artykułach o niskim IG.. Zgubienie zbędnych kilogramów u osób cierpiących na niedoczynność może wymagać więcej czasu ale jest możliwe.

Jeżeli czytasz ten post to na pewno jesteś już na tyle zdeterminowana by podjąć walkę ze swoimi zbędnymi kilogramami/ centymetrami, albo brakuje Ci motywacji, którą mam nadzieję w tym poście odnajdziesz!. Letrox to syntetyczny hormon tarczycy tak jak Euthyrox, ale nie zawiera w składzie laktozy, którą po konsultacji lekarskiej również wykluczyłam z jadłospisu (ale o tym dokładniej opowiem później).. W zeszłym tygodniu zrobiłam potrzebne badania i udałam się na kontrolę i lekarz również odnotował zmianę na +.. Schudłam 5,2 kg w 3 miesiące, oraz wiele centymetrów w obwodach: w biuście - 6 cm; pod biustem: - 5 cm; w tali: - 6 cm; w pasie na wysokości pępka: - 7 cm; na wysokości kości biodrowych: - 5 cm; w biodrach najszerszym miejscu: - 6 cm; w udzie najszerszym miejscu: - 3 cm; na środku uda: - 2,5 cm; nad kolanem: - 3,5 cm; w łydce: - 1 cm.. BMI - prawidłowe, lecz ja nie wyglądałam już korzystnie, niektóre osoby pytały się nawet czy nie jestem w ciąży, bo zaokrągliłam się tu i tam.. czego raczej nie uda Ci się zjeść tak łatwo w tak szybkim czasie jak chipsy.. I warto się z tym zapoznać, bo na pewno się przyda w komponowaniu nowej diety.. Można by się jeszcze pokusić na liczenie węglowodanów, białek i tłuszczy, ale to już wyższa szkoła jazdy.. Którą nie każdy ogarnia i nie każdy musi, na chłopski rozum orientujemy się co gdzie znajdziemy.W swojej diecie nie ważę każdego posiłku, ani nie obliczam codziennie kaloryczności, ale orientacyjnie od czasu do czasu sprawdzam, czy jem wystarczającą ilość czy nie pofolgowałam sobie za dużo.. Teraz na co dzień, przy wyborze posiłków kieruję się intuicją , jakkolwiek to głupio brzmi, wybieram to na co mam ochotę spośród zdrowych posiłków.. Moja aktywność: Zaczęłam z grubej rury: ćwiczyłam 6 razy w tygodniu po 30 minut 5-tygodniowy program Focus T25 alpha z Shaunem T . Później przyszedł czas na miesięczne wyzwanie bikini z Ewą Chodakowską , również 6 razy w tygodniu, treningi po 30-60 minut w zależności od dnia.. Pomimo, że ćwiczę regularnie zdarza się miewać zakwasy ;) W dalszym ciągu ćwiczę w domu (po za bieganiem i jazdą na rowerze) i nie zamierzam zapisywać się na siłownie, ewentualnie skorzystam z zajęć jogi, by ktoś mnie pokierował jak poprawnie wykonywać dane pozycje.. Nie czuję wyrzutów sumienia, gdy odpuszczam trening na dwa, a nawet czasami trzy dni z rzędu, ale zaczynam tęsknić i prędzej czy później wracam do sportu.

Podstawą redukcji masy ciała jest deficyt kaloryczny.. Następny krok to obliczenie całkowitej przemiany materii, która jest uzależniona od poziomu aktywności fizycznej, czyli tzw.. Oczywiście nawet jedząc dużo, można doprowadzić do niedoborów.. Najlepiej, aby wynosiła 1,2 – 1,5 g/kg masy ciała.. W praktyce przy obniżonej kaloryczności diety u osób mało aktywnych ciężko jest upchać 1,5 g/kg masy ciała.. Z kolei 100 g soczewicy to 25,4 g białka, ale również 49 g węglowodanów i 3g tłuszczu, co w sumie daje 341 kcal.. Nawet jeśli to tylko 1500 kcal.. Indeks sytości pokazuje, jak bardzo najemy się danym produktem.. Im wyższy indeks sytości, tym lepiej – na diecie redukcyjnej.

Wielu ludzi zmaga się ze swoją wagą, nie mając pojęcia o tym, że przyczyną braku efektów jest tarczyca.. Jak inaczej wytłumaczyć problem tycia po wycięciu tarczycy, jeśli dany pacjent nie zmienił swej diety, pozostał przy tych samych nawykach?. Pacjenci z wyciętą tarczycą mogą sobie myśleć – przecież ja nie mam tarczycy, więc ten problem nie dotyczy mnie.. – Jeśli to możliwe nie przyjmować leków, które blokują konwersję T4 do T3 : antydepresantów, leków przeciwbólowych, leków na ciśnienie krwi oraz cukrzycę.. A na dodatek hormony oddziałują na siebie wzajemnie, nie działają pojedynczo, więc jeśli jeden z nich nie pracuje jak powinien, następuje efekt domina.. Hormony tarczycy. TSH, Wolny T3, Wolny T4, Odwrócony T3, Przeciwciała przeciwtarczycowe (aTPO), Przeciwciała przeciwtarczycowe ( aTG), Tyreoglobulina (Tg), SHBG, ferrytyna, TIBC, żelazo. Estrogen. Estron, Estradiol, Estriol, 16a-hydroksyestron , 4 -hydroksyestron oraz 2-hydroksyestro. Progesteron. Progesteron (krew), Pregnanediol (mocz). Insulina. Insulina (krew, 2 godz po posiłku), Hgb A1c, FBS, kwas moczowy, Trójglicerydy, HDL. Leptyny. Leptyny (powinny być odczytywane w parze z wynikami testów na insulinę i hormony tarczycy). Kortyzol i zmęczenie nadnerczyKortyzol (mocz), kortyzon (ślina), kortyzol (krew)Jeśli chodzi o ten ostatni, hormon stresu kortyzol, można równoważyć jego poziom , dając jednocześnie odetchnąć zmęczonym nadnerczom, nie wychodząc z domu.. Po usunięciu tarczycy spadek energii może być znaczący, co jest tylko kolejnym sygnałem, że hormony nie działają tak, jak powinny.. Ruch jest ważny przede wszystkim ze względu na wydzielanie się endorfin, uwalnianie neuroprzekaźników i przywracanie hormonów na odpowiednie poziomy.. Karnet na siłownie może nie być na początek dobrym pomysłem, ale regularne 30-minutowe spacery, z czasem biegi już zdecydowanie tak!. Operacja powinna być całkowitąostatecznością , a nie opcją, kto wie czy nie na skróty, skazującą chorego na dożywotnie niewolnictwo lekowe i stres z tym związany.. Wszystkie informacje znajdujące się na tym blogu tworzone są na podstawie wysokojakościowych źródeł, mają wartość jedynie poznawczą.. Jeśli decydujesz się na wprowadzenie w życie którejkolwiek porady (cieszę się), robisz to na swoją odpowiedzialność (bo z natury tacy jesteśmy).

Wielu pacjentów obawia się iż pomimo starań nie uda im się schudnąć.. Zwykle jednak w ciągu dnia robimy inne czynności- przemieszczamy się z miejsca na miejsce, odkurzamy, idziemy na fitnesik czy piszemy tekst na bloga.. Częściej wybieramy windę zamiast schodów, nawet najmniejsze dystanse pokonujemy autem, a jak już decydujemy się na trening prawdopodobnie włożymy w niego mniej wysiłku, a co za tym idzie-spalimy mniej kalorii.. Przez niekorzystne objawy również aktywność fizyczna pani Basi spada i zmienia się z umiarkowanej w niską.. 1,9-2: wysoka aktywność fizyczna: codzienne aktywności domowe, praca siedząca i codzienne intensywne treningi wynoszące ponad godzinę lub praca fizyczna i treningi kilka razy w tygodniu. Aby schudnąć niezbędne jest wygenerowanie deficytu kalorycznego, czyli jedzenie mniejszej ilości kalorii niż wynosi nasza całkowita przemiana materii.. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie powinno się jeść mniej kalorii niż wynosi podstawowa przemiana materii.. Szczególnie cenna jest taka codzienna aktywność w postaci wyrabiania dziennej ilości kroków, wybieraniu schodów zamiast windy, chodzeniu pieszo do kosmetyczki (czy w dowolne inne miejsce).. Również chodzenie po sklepach jest świetnym sposobem po podbicie dziennej liczby kroków (chociaż może być bardzo kosztowny, szczególnie jeśli trzeba będzie kupić nową szafę na ubrania 😉 ) Warto szukać własnych sposobów na przemycenie większej ilości ruchu do swojego życia.. I pamiętajcie- 15minutowy spacer zrobiony dzisiaj jest lepszy niż wspaniały trening na siłowni odkładany na wieczne nigdy.. U osób odchudzających się zwykle zalecane jest spożycie białka na poziomie 1,2-1,6 g/kg masy ciała.. Unikaj jedzenia w locie i przed telewizorem Powolne jedzenie, skupianie się na smaku i konsystencji zjadanych produktów oraz dokładne gryzienie pokarmu nie dość, że przysłuży się naszemu zdrowiu, to jeszcze pomoże w odchudzaniu.. Ale jedzenie słodyczy, chleba czy (wstaw tu dowolny produkt, który jest uważany za tuczący) nie jest zakazane podczas odchudzania o ile jest zachowany deficyt kaloryczny.. Czasami mam wrażenie, że dostęp do niektórych zakątków Internetu powinien być oparzony hasłami „wchodzisz na własną odpowiedzialność” czy „przed zastosowaniem rad tutaj opisanych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, bo może to zagrażać Twojemu życiu i zdrowiu”.

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?. To prawda, że w przebiegu niedoczynności człowiek może nie mieć siły, może mu się przestać chcieć, może wpaść w depresję, ale mimo wszystko warto zawalczyć o siebie, tym bardziej, że zmiany dietetyczne i aktywnościowe mogą jedynie wyjść na zdrowie!. Jednak bardzo przydaje się w odchudzaniu osobom z niedoczynnością tarczycy .. Fast Burn Extreme nie tylko pobudzenie, on po prostu spala.. Jednym słowem to nie tylko probiotyki, ale i coś więcej.. Nadwaga to jeden z najczęstszych problemów dotyczących osób z chorą tarczycą.. Jeśli masz niedoczynność tarczycy możesz być oporna na jakiekolwiek rygorystyczne diety i programy treningowe, a niektóre osoby wręcz przybierają na wadze pomimo ich stosowania .. Czy można schudnąć przy niedoczynności?. Mechanizmu decydującego o tym, że osoby z chorobami tarczycy nie tylko nie mogą schudnąć, ale czasem wręcz przybierają na wadze do tej pory dokładnie nie rozpoznano.. Są to:. Optymalizacja leczenia sama w sobie jest już sporym problemem i to nie tylko w Polsce.. Przy okazji zmagania się z nadwagą spowodowaną niedoczynnością tarczycy warto sprawdzić również poziom hormonów takich jak leptyna, grelina, insulina i kortyzol.. U osób z niedoczynnością nie tylko spowolniony jest metabolizm, ale również proces trawienia.. Jest kilka produktów które warto mieć na uwadze, a które niekoniecznie dostępne są w sklepach.. Takie treningi nie są wcale męczące.

To bardzo ważne nie tylko dla zachowania odpowiedniej sylwetki, ale przede wszystkim dla dobrego samopoczucia oraz swojego zdrowia.. A obecnie wiele osób choruje na niedoczynność tarczycy.. Dieta na tarczycę to jedno, najpierw należy jednak skupić się na tym, czy jest jej niedoczynność.. Dieta tarczycowa może okazać się w tym przypadku bardzo pomocna.. Jak schudnąć przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy?. Oczywiście na co dzień należy spożywać również leki.. Dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy powinna być odpowiednio skomponowana.. Oczywiście w tym wszystkim nie można pomijać również błonnika pokarmowego , dzięki któremu nie będziesz podjadać.. Okazuje się bowiem, że w diecie na niedoczynność tarczycy może ona być szkodliwa.. Dieta przy Hashimoto i niedoczynności tarczycy powinna być komponowana ze świeżych i naturalnych składników.. Badania pokazują, że warto również ograniczyć spożywanie kapustnych warzyw.. Nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.. Oczywiście deficyt nie może być zbyt wysoki.. Jeżeli nie zauważysz wystarczających efektów, możesz go obniżyć o kolejne 500 kalorii.. Więcej

Oceń ten post:. 3,2/5 - (9 votes). Niedoczynność tarczycy to zaburzenie, w którego przebiegu przywołany organ produkuje zbyt małe ilości hormonów, a mianowicie hormonu T4 (tyroksyny) oraz T3 (trójjodotyroniny).. Dietetycy są bowiem zgodni – osoby cierpiące z powodu niedoczynności powinny starać się dostarczać do organizmu takie składniki, które szczególnie dobrze wpływają na funkcjonowanie tarczycy.. Najlepszym źródłem żelaza w diecie są przede wszystkim produkty odzwierzęce, a wśród nich: podroby (zwłaszcza wątróbka), ryby czy żółtka jaj.. Warto więc usunąć wszystkie wyżej wymienione warzywa ze swojego codziennego jadłospisu.. Oprócz rezygnacji z warzyw z rodziny krzyżowych oraz z soi warto, by pacjenci z niedoczynnością tarczycy zrezygnowali również ze spożywania dań wysoko przetworzonych.. Ostatni aspekt, który nie tylko utrudnia odchudzanie przy niedoczynności tarczycy, ale dodatkowo powoduje dyskomfort, to zaparcia.. Przede wszystkim należy skupić się na dostarczaniu do organizmu (wraz z pożywieniem) pierwiastków kluczowych dla funkcjonowania tarczycy, takich jak jod, selen, żelazo i cynk.

Fotolia. Sęk w tym, że kobiety z niedoczynnością tarczycy mogą mieć duży problem z tym, żeby schudnąć.. dr inż.. Konsultacja merytoryczna. Niedoczynność tarczycy może utrudniać i wydłużać starania o dziecko.. Z drugiej strony, jeśli już wiesz, że masz niedoczynność tarczycy (zbyt wysokie TSH to sygnał, że możesz mieć kłopoty z płodnością), powinnaś zwrócić większą uwagę na swoją dietę.. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny z laboratorium Vitagenum - przygotował zalecenia dietetyczne dla kobiet z niedoczynnością tarczycy.. Zanim więc zabierzesz się za odchudzanie, zgłoś się do endokrynologa.. Niestety, niedoczynność tarczycy nie jest naszym sprzymierzeńcem, w przypadku odchudzania.. Kobiety z niedoczynnością tarczycy nie powinny stosować drastycznych diet w celu obniżenia zawartości tkanki tłuszczowej.. Produkty bogate w kwasy omega-3 (ryby, orzechy, pestki, oleje roślinne).. Produkty bogate w minerały: żelazo (chuda wieprzowina, wołowina, wątróbka, żółtko jaja), selen (orzechy brazylijskie, dorsz, tuńczyk, halibut), cynk (pestki dyni, kasza gryczana, jaja).. Witaminę A znajdziemy głównie w czerwono-pomarańczowych warzywach np.. Witamina E występuje głównie w olejach roślinnych.

-Ale o co pani chodzi, wyniki ma pani ładne.. TSH w normie.. Mniej jeść trzeba!. Czy to właśnie słyszysz, gdy pytasz co zrobić z nadwyżką kilogramów, którą dostałaś w prezencie od niedoczynności tarczycy?. Choć znasz Hashimotki, które nie przytyły ani kilograma lub wręcz przeciwnie – marzą o tym, żeby przybrać na wadze, Ty zdecydowanie nie należysz do tej grupy.. I dalej nic.. O „bezsennej tarczycy” pisałam tutaj .. Misją tego bloga jest zachęcić Cię do obserwowania siebie i leczenia objawów niedoczynności tarczycy w każdym aspekcie -tylko w ten sposób przekonasz się, że życie z niedoczynnością tarczycy może być aktywne, długie i szczęśliwe.

Niedoczynność tarczycy powiązana jest z niedoborem hormonów tarczycy T3 oraz T4.. Niedoczynność tarczycy m.in.. Pierwotna niedoczynność tarczycy przede wszystkim powiązana jest ze zmianami w obrębie gruczołu tarczycowego, natomiast niedoczynność wtórna wynika z tak zwanej niedoczynności drugorzędowej – z chorób przysadki – lub z niedoczynności trzeciorzędowej – chorób podwzgórza.. Zwłaszcza niewłaściwa podaż jodu może skutkować zaburzeniami w pracy gruczołu tarczycy.. U chorych najczęściej występują takie objawy jak:. Przy rozpoznaniu niedoczynności tarczycy wykonuje się badania laboratoryjne sprawdzające stężenie: TSH, T4, anty-TPO, anty-TG.. Przyjmuje się, że lewotyroksyna maksymalne stężenie we krwi osiąga po mniej więcej sześciu godzinach od jej podania.Warto wiedzieć, że po rozpoczęciu leczenia lewotyroksyną (lub po zwiększeniu jej dawkowania) zmiany w wyniku TSH następują w czasie od 6. do 12. tygodni.. W przypadku nieleczonej niedoczynności stwierdza się zwiększone ryzyko:. Podstawą leczenia niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży jest przyjmowanie preparatów z lewotyroksyną.. Czy istnieje specjalna dieta przy niedoczynności tarczycy?

Videos

1. Jak poprawić pracę tarczycy? 3 sposoby na niedoczynność tarczycy
(Michał Wrzosek)
2. NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY - co jeść?
(Kobieta Pełna Zdrowia by Ola Chołody-Pudełko)
3. Jak nieleczona niedoczynność tarczycy wpływa na wygląd fizyczny (porównuję zdjęcia i wagę)
(Kejs Kejt)
4. DLACZEGO NIE CHUDNIESZ MAJĄC NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY, JAK SCHUDNAC Z NIEDOCZYNNOŚCIA CZ1.
(Dietetyk.w.mediach Anna Liszka)
5. Jak schudnąć z niedoczynnością tarczycy i cukrzycą typu 2?
(Doktor Viola)
6. Cierpisz na niedoczynności tarczycy i masz nadwagę? Zobacz, jak schudnąć [RUSZ SIĘ]
(myfitnesspl)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Prof. Nancy Dach

Last Updated: 06/06/2022

Views: 5659

Rating: 4.7 / 5 (57 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Prof. Nancy Dach

Birthday: 1993-08-23

Address: 569 Waelchi Ports, South Blainebury, LA 11589

Phone: +9958996486049

Job: Sales Manager

Hobby: Web surfing, Scuba diving, Mountaineering, Writing, Sailing, Dance, Blacksmithing

Introduction: My name is Prof. Nancy Dach, I am a lively, joyous, courageous, lovely, tender, charming, open person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.