Jakich przedmiotów nie można przewieźć przez granicę w różnych krajach? [Analiza] | Rankomat.pl (2022)

Elegancka torebka czy buty wykonane ze skóry węża lub krokodyla, albo piękna biżuteria z kości słoniowej - wielu turystów marzy o przywiezieniu do Polski z egzotycznych wakacji takiej pamiątki. Jednak może to być bardzo poważny błąd, w wyniku którego możemy nawet na 5 lat trafić do więzienia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co można przewieźć na terytorium UE?
 • Czego nie można przewozić z zagranicy?
 • Jak uniknąć problemów podczas przekraczania granicy?
 • Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do krajów UE oraz egzotycznych państw świata?

Każdy kraj samodzielnie określa listę przedmiotów, które można na jego terytorium wwieźć lub wywieźć. W Polsce i Unii Europejskiej turyści nie mogą przede wszystkim przewozić przez granicę antyków, a także wyrobów wykonanych z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Sprawdziliśmy, jakich pamiątek lepiej nie przywozić z wakacji, których dziwnych produktów nie warto zabierać ze sobą w podróż, oraz jakie kary za to grożą.

Co można przewieźć na terytorium UE?

Po wejściu w 2004 r. do Unii Europejskiej, Polska należy również do unii celnej. Dzięki temu przewóz przedmiotów z 27 innych państw Wspólnoty do naszego kraju przez podróżujących nie podlega większym ograniczeniom. Wyjątków od tej reguły jest sporo. Są to na przykład wyroby wykonane z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz antyki.

Należy do nich także przewóz wyrobów wykonanych ze skóry z zagrożonych gatunków, zakaz przewożenia roślin i zwierząt, a także antyków i większych ilości gotówki (bez uprzedniego zgłoszenia). Ograniczenia dotyczą także żywności - ne terytorium UE można ją przewieźć wyłącznie w niehandlowych ilościach.

Jeśli chodzi o przewóz leków, przed wyjazdem warto sprawdzić zasady transportu na stronach rządowych wybranego jako cel podróży państwa, w ambasadzie. Trzeba przyjrzeć się głównie ograniczeniom. Warto również pamiętać, że leki psychotropowe i odurzające mogą być wywiezione z Polski tylko po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Wwozić do UE nie można również dóbr kultury, które z krajów innych niż członkowskie wywiezione zostały nielegalnie.

Alkohol powinien być przewożony na użytek własny, a nie na sprzedaż. Przewieźć można na przykład 10 litrów alkoholu etylowego na osobę, 20 litrów wina wzmacnianego lub 90 litrów zwykłego wina lub 60 litrów wina musującego, a także 110 litrów piwa. Jeśli natomiast chodzi o tytoń, do krajów Unii Europejskiej wwieźć można:

Wyższy limit

Niższy limit

Papierosy – 200 sztuk

Papierosy – 40 sztuk

Cygaretki – 100 sztuk

Cygaretki – 20 sztuk

Cygara – 50 sztuk

Cygara – 10 sztuk

Tytoń – 250 g.

Tytoń – 50 g.

Czego nie można przewozić z zagranicy?

Wielu turystów podróżujących do egzotycznych krajów Afryki czy Azji marzy o przywiezieniu do domu interesujących pamiątek. Jednak podczas zakupów u lokalnych handlarzy należy być bardzo ostrożnym. Dużych kłopotów może nam przysporzyć zakup takich przedmiotów, jak np. torebka, pasek czy buty wykonane ze skóry węża bądź krokodyla. Zgodnie z przepisami UE, przewóz tego typu wyrobów przez granicę jest przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, a nawet pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Nie tylko wyroby ze skóry zwierzęcej mogą być nielegalne. W Afrycezabroniony jest przewóz przez granicę przedmiotów wykonanych z kości słoni, nosorożców czy hipopotamów. Podobnie, jak w Azji z kości tygrysów, żółć niedźwiedzi czy skorup żółwi.

Unikajmy również zakupu na stoiskach wina z węży w Azji Południowo-Wschodniej. Trunek przygotowuje się zatapiając je w alkoholu. Ich przewóz przez granicę może być nie tylko nielegalny, lecz także niebezpieczny dla naszego zdrowia. Zdarza się bowiem, że niekiedy wężom udaje się przeżyć okrutne podtapianie.

Oprócz wyrobów ze skóry czy kości zwierząt, w niektórych krajach zabroniony jest również wywóz przez granicę metali szlachetnych. Z np. Indii nie wolno wywozić złota i srebra (poza przedmiotami osobistego użytku), a z RPA nieoszlifowanych diamentów.

Podsumowując, zwykle zakazem przewozu przez granicę są objęte m.in.:

 • przedmioty wykonane ze skóry, węży, krokodyli, wilków, niedźwiedzi i innych dzikich zwierząt,
 • wypchane zwierzęta, jak np. drapieżne ptaki,
 • przedmioty wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego, jak np. biżuteria z kości słoniowej czy piór dzikich ptaków,
 • wyroby z wełny antylopy,
 • nalewki przygotowane z węża,
 • pamiątki typu muszle i koralowce,
 • rośliny gatunków zagrożonych, np. drewno tropikalne.

Do 5 lat więzienia za nielegalny przewóz antyków

Zgodnie z prawem UE, zwykle nie możemy przewozić przez granicę antyków bądź starych monet. Polskie prawo dzieli cenne zabytki na trzy kategorie:

 • zabytki nieobjęte zakazem wywozu,

 • wymagające pozwolenia na wywóz,
 • objęte zakazem wywozu.

Polskie przepisy określają przedziały wieku i wartości danego zabytku, dla którego osoba przekraczająca granicę musi posiadać pozwolenie na wywóz. Podobnie, jak nielegalny przewóz wyrobów np. ze skóry zwierzęcej czy kości słoniowej, próba wwiezienia antyków jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, a nawet możliwością spędzenia w więzieniu od 3 miesięcy do 5 lat.

Jednak każdy kraj samodzielnie określa przepisy w tej kwestii. W Turcji za antyk uznawane są ponad 100-letnie dywany, a w Rosji trzeba posiadać specjalne zezwolenie na przewóz dzieł sztuki starszych niż 50 lat. Najczęściej przekraczając granicę UE oraz pozostałych państw świata, zwykle nie możemy przewozić takich antyków, jak m.in.:

 • oryginalne ryciny i litografie,
 • rysunki wykonane ręcznie, starsze niż 50 lat, które nie należą do swoich twórców o wartości równej bądź wyższej niż 15 tys. euro,
 • akwarele, gwasze i pastele wykonane ręcznie, starsze niż 50 lat, które nie należą do swoich właścicieli, a ich wartość jest równa lub wyższa niż 30 tys. euro,
 • przedmioty archeologiczne, które są starsze niż 100 lat, a także pochodzą z wykopalisk i znalezisk,
 • elementy, które pochodzą z pomników artystycznych lub religijnych, starsze niż 100 lat,
 • książki starsze niż 100 lat, których wartość jest równa lub wyższa niż 50 tys. euro,
 • archiwa i ich elementy starsze niż 50 lat,
 • mozaiki, które mają więcej niż 50 lat i nie należą do swoich twórców, a ich wartość jest równa lub wyższa niż 15 tys. euro,
 • mapy drukowane starsze niż 50 lat, których wartość jest równa lub wyższa niż 15 tys. euro,
 • inkunabuły i manuskrypty starsze niż 50 lat, które nie należą do swoich twórców,
 • dowolne inne artykuły antyczne, których wartość jest równa lub wyższa niż 50 tys. euro.

Powyższa lista zawiera listę najczęstszych przedmiotów, których nie wolno przewozić przez granicę. Jednak jest dość ogólna, a często trudno jest dokładnie określić, co jest antykiem lub czy zakupiony produkt został wykonany z zabronionych prawnie elementów zwierzęcych. W efekcie przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego podróżujemy, ponieważ wielokrotnie można się bardzo zdziwić, o czym można przekonać się w dalszej części artykułu.

Z Rosji nie można wywieźć kawioru, a do USA wwieźć świeżych owoców

Rosyjski kawior jest doskonale znany na całym świecie, a wielu turystów odwiedzających ten kraj chciałoby przywieźć do domu chociaż kilka puszek. Jednak legalnie możemy zabrać ze sobą maksymalnie 250 gram. Natomiast w ogóle nie można wywozić z Rosji kawioru wytwarzanego z ryb jesiotrowatych, ponieważ są one zagrożone wyginięciem.

Do niektórych krajów, jak np. do USA, nie można przewozić przez granicę niektórych rodzajów świeżej żywności. Zakaz dotyczy surowych owoców i warzyw (m.in. jabłka, gruszki, wiśnie, śliwy, banany, pomarańcze, pomidory, marchewki czy ogórki). Zabronione są również nieprzetworzone produkty mięsne, czyli np. „domowej produkcji” wędliny w postaci szynki, kiełbasy czy kabanosów. Do Stanów Zjednoczonych legalnie można jedynie wwieźć oryginalnie zapakowane puszki z wyrobami mięsnymi. Produkty muszą również na nalepce z nazwą posiadać informacje, że jest to mięso przetworzone i można je bezpiecznie przechowywać poza lodówką.

(Video) Obrót towarowy z krajami spoza UE – cła, VAT i akcyza w kontekście potencjalnego „Brexitu"

Wywóz koralowców i muszli zabroniony w Egipcie czy na Kubie

Słynący z cudownej rafy koralowej Egipt jest jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów wśród polskich turystów. Wielu z nich podczas pobytu na plaży może skusić zbieranie koralowców czy muszelek. Jednak mogą za to zostać ukarani mandatem. Natomiast kategorycznie nie wolno zabierać żadnych elementów rafy koralowej z wody. Jeśli zostaną one znalezione w naszym bagażu podczas przekraczania granicy, może na nas zostać nałożona wysoka kara grzywny.

Podobne przepisy jak w Egipcie, obowiązują również na Kubie. Ponadto z wyspy bez rachunku potwierdzającego zakup (w opakowaniach lub luzem), nie można wywozić narodowej dumy, czyli nie więcej niż 50 sztuk słynnych kubańskich cygar.

Zabroniony przewóz dewocjonaliów, żywych zwierząt czy…gumy do żucia

W coraz popularniejszej wśród polskich turystów Tajlandii, zabroniony jest wywóz figurek i wizerunków Buddy. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie małe figurki ze straganów oraz noszone przy sobie amulety. Natomiast przy przyjeździe do konserwatywnych krajów muzułmańskich, jak np. Arabia Saudyjska zastrzeżenia celników mogą budzić dewocjonalia inne niż islamskie, jak np. biblia czy różaniec.

Nie warto również przywozić z wakacji za granicą żywych zwierząt. Ze słonecznej Kuby nie można np. wywozić będących pod ochroną żółwi, iguan czy papug.

Interesujące przepisy celne posiada również Singapur. Do tego kraju nie można wwozić gum do żucia, które są dostępne jedynie w aptekach na podstawie recepty. Nieprzestrzeganie tego przepisu jest zagrożone mandatem w wysokości 1000 dolarów singapurskich (około 2800 zł), a nawet karą chłosty. Co ważne, zakaz dotyczy zarówno mieszkańców państwa, jak i turystów.

W Egipcie za przewóz narkotyków turyście może grozić nawet śmierć

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że przemyt narkotyków jest poważnym przestępstwem. W związku z tym pod żadnym pozorem nie powinniśmy godzić się na przewożenie przez granicę tajemniczych paczek, jeśli proszą nas o to nieznajome osoby. W ten sposób często działają przemytnicy, a niekiedy podrzucają nielegalne środki nieświadomym niczego turystom. W razie ich wykrycia podczas odprawy może nas spotkać bardzo surowa kara, jak wieloletnie więzienie w niezwykle trudnych warunkach, a np. w Egipcie, Singapurze czy Malezji nawet śmierć.

Jednak niekiedy definicja narkotyku może budzić duże wątpliwości. W Egipcie służby celne mogą za niego uznać zwykły mak, a w Kuwejcie środki psychotropowe i sterydy. Jeżeli więc przyjmujemy mocniejsze leki, warto przed wyjazdem z Polski wyrobić zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich stosowania. Kiepskim pomysłem będzie również przywóz do Polski z Peru powszechnie zażywanych w tym kraju liści koki.

Jakich przedmiotów nie można przewieźć przez granicę w różnych krajach? [Analiza] | Rankomat.pl (1)

Jak uniknąć problemów podczas przekraczania granicy?

Jak już wspominaliśmy w artykule, przez granicę członków UE oraz pozostałych państw świata, najczęściej legalnie nie można przewozić antyków, a także wyrobów ze skóry zwierzęcej czy kości słoniowej (np. torebek, pasków czy butów wykonanych ze skóry węża czy krokodyla). Jest to przestępstwo zagrożone karą grzywny, a nawet więzieniem od 3 miesięcy do 5 lat.

Jednak każdy kraj samodzielnie określa definicje cennych zabytków bądź przedmiotów stworzonych ze szczątków zagrożonych gatunków zwierząt czy roślin. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy Centrum Informacji Służby Celnej pod numerem:

 • z telefonów stacjonarnych: 801 055 055
 • z telefonów komórkowych: (22) 330 03 30
 • z zagranicy: +48 22 330 03 30

Oprócz tego najważniejsze przepisy celne różnych krajów znajdziemy na stronie: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych. Przed wyjazdem do jakiegoś państwa warto zapoznać się również z Konwencją Waszyngtońską, zwaną powszechnie CITES.

Dokument zawiera listę ponad 35 tys. gatunków (około 30 tys. zwierząt i 5 tys. roślin), których posiadanie może sprawić turystom problemy podczas przekraczania granicy. Jest ona dostępna na stronie www.cites.org.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do krajów UE oraz egzotycznych państw świata?

Wyjeżdżając za granicę warto posiadać ubezpieczenie turystyczne. W Unii Europejskiej i w czterech krajach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), jak Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein – obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jednak refunduje ona jedynie podstawowe świadczenia medyczne. EKUZ w ogóle nie pokrywa m.in. kosztów transportu medycznego do Polski czy akcji ratowniczej lub poszukiwawczej.

Warto jednak dokładnie przeanalizować ochronę, jaką zapewnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta uprawnia obywateli państw europejskich do korzystania z usług medycznych na zasadach jakie obowiązują w kraju wyjazdu w publicznych placówkach medycznych. Kartę EKUZ można szybko i bezproblemowo wyrobić krótko przed planowanym wyjazdem.

Jak informuje polskie MSZ:

Prawo do leczenia przysługuje Ci na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Ty za nią zapłacisz. NFZ tego nie pokryje. Np. we Francji zapłacisz 30% honorarium lekarza, w Austrii – koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.

Jeśli chodzi o kraje egzotyczne, posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego jest niezwykle istotne. Wynika to z faktu, że egzotyczne zakątki świata kryją w sobie wiele niebezpieczeństw, szczególnie takich o podłożu biologicznym. Nagły wypadek, nieprzewidziane nieszczęście, a przede wszystkim choroba tropikalna łatwo mogą natomiast zmienić wymarzony wyjazd w kosztowną i długą rekonwalescencję. Komplikacje wynikające z tropikalnych chorób bywają bowiem bardzo poważne i - co istotne - niezwykle kosztowne.

Wybierając polisę turystyczną, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. W Europie powinna wynosić co najmniej 30 000 euro, a poza Starym Kontynentem 60 000 euro. Natomiast w krajach słynących z bardzo drogiej opieki medycznej, jak np. USA, Kanada, Australia czy Japonia, należy zwiększyć wysokość świadczenia przynajmniej do 120 000 euro. Niektórzy ubezpieczyciele refundują koszty udzielonej turyście za granicą pomocy medycznej do nawet 40 000 000 zł.

Jakich przedmiotów nie można przewieźć przez granicę w różnych krajach? [Analiza] | Rankomat.pl (2)Magdalena Kajzer

Jakie elementy dodatkowe powinna zawierać polisa na wyjazd?

 • Koszty leczenia i transportu medycznego - to szczególnie ważny element ubezpieczenia, właśnie w związku z EKUZ, która nie zapewnia pełnej ochrony, jeśli dojdzie do wypadku na stoku. Leczenie w krajach – europejskich i nie tylko - jest bardzo drogie, a nie posiadając odpowiedniej polisy będziemy musieli zapłacić za nie samodzielnie. Złamana noga, choroba, czy uraz, który wymaga transportu karetką i hospitalizacji, może mocno odbić się na naszej kieszeni.
 • Assistance- zapewni ubezpieczonemu lub bliskim wsparcie i pomoc w razie nieszczęśliwego zdarzenia czy wypadku w tracie całego wyjazdu. Assistance nie tylko zagwarantuje pomoc w formie najważniejszych informacji czy wskazówek działania w danej sytuacji, lecz także opiekę i pokrycie kosztów takich jak nocleg, przyjazd członka rodziny do poszkodowanego, lub wcześniejszy powrót ubezpieczonego do kraju. Pakiet assistance najczęściej zapewnia także opiekę nad dziećmi, kiedy ich opiekunowie lub rodzice są poszkodowani.
 • NNW, czyli Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – jeżeli podczas wypadkudoznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam odpowiednie za koszty poniesione w jego wyniku. Dotyczy to na przykład długotrwałego leczenia, rehabilitacji, czy szkód dotyczących mienia.
 • Transport do kraju - jeśli poszkodowana w wyniku wypadku osoba dozna urazów, które uniemożliwią jej samodzielny powrót do Polski, konieczny będzie specjalistyczny transport medyczny, na przykład helikopterem lub karetką. Taka usługa jest jednak niezwykle droga i w wielu przypadkach może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Bez wykupionej polisy, to właśnie poszkodowany zostanie obciążony takimi kosztami.

Wakacje zagraniczne

UbezpieczycielCena
Wiener

Koszty leczenia

90 465 zł

Ratownictwo

36 186 zł

Bagaż

-

39,00 zł

(Video) Przepisy dronowe najprościej jak się da - gdzie można latać dronem 2021

2 os. / 7 dni

Kup ubezpieczenie

Dodatkowo: NNW: 10 000 zł
AXA Partners

Koszty leczenia

200 000 zł

Ratownictwo

200 000 zł

Bagaż

-

54,88 zł

2 os. / 7 dni

Kup ubezpieczenie

Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19
Europa Ubezpieczenia

Koszty leczenia

135 698 zł

Ratownictwo

22 616 zł

Bagaż

1 357 zł

63,00 zł

2 os. / 7 dni

Kup ubezpieczenie

Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19
Allianz

Koszty leczenia

200 000 zł

Ratownictwo

50 000 zł

Bagaż

1 800 zł

(Video) Podcast "Obok logistyki" - Odcinek 5: Logistyka bez barier

89,88 zł

2 os. / 7 dni

Kup ubezpieczenie

Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

Wakacje zagraniczne

Wiener

39,00 zł 2 os. / 7 dni

Koszty leczenia

90 465 zł

Ratownictwo

36 186 zł

Bagaż

-

Dodatkowo: NNW: 10 000 zł

Kup ubezpieczenie

AXA Partners

54,88 zł 2 os. / 7 dni

Koszty leczenia

200 000 zł

Ratownictwo

200 000 zł

Bagaż

-

Dodatkowo: NNW: 20 000 zł17 sportów pandemia Covid-19

Kup ubezpieczenie

(Video) JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PODRÓŻY NA WAKACJE? TUTORIAL PORADNIK | ForumWiedzy

Europa Ubezpieczenia

63,00 zł 2 os. / 7 dni

Koszty leczenia

135 698 zł

Ratownictwo

22 616 zł

Bagaż

1 357 zł

Dodatkowo: NNW: 13 570 zł10 sportówpandemia Covid-19

Kup ubezpieczenie

Allianz

89,88 zł 2 os. / 7 dni

Koszty leczenia

200 000 zł

Ratownictwo

50 000 zł

Bagaż

1 800 zł

Dodatkowo: NNW: 20 000 złOC: 50 000 zł49 sportówpandemia Covid-19

Kup ubezpieczenie

Polisy turystyczne z tak szerokim zakresem ochrony można znaleźć w kalkulatorze rankomat.pl. Wystarczy podać miejsce, cel oraz długość wyjazdu, a także liczbę i daty urodzenia uczestników podróży. Następnie po wybraniu jednej z ofert i dokonaniu płatności online, w ciągu kilku sekund otrzymamy na podany adres e-mail umowę.

Można ją wydrukować lub zapisać w pliku pdf na smartfonie czy tablecie i zabrać ze sobą na zagraniczny wyjazd.

Co warto wiedzieć?

 1. Zwykle przez granicę nie można przewozić antyków oraz przedmiotów wykonanych z zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
 2. Za nielegalny przewóz antyków czy wyrobów ze skóry zwierzęcej można nawet trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat.
 3. Za przewóz narkotyków do Egiptu czy Malezji turystom grozi nawet kara śmierci.
 4. W razie wątpliwości turyści mogą skorzystać z pomocy Centrum Informacji Służby Celnej.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Na przewóz jakich produktów z zagranicy trzeba mieć pozwolenie?

  Pozwolenie trzeba mieć między innymi na przewóz większej ilości gotówki, leków, czy żywności.

 2. Czy pandemia Covid-19 zmieniła zasady przewożenia produktów z zagranicy?

  (Video) Turecki świt

  Jak informuje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 lipca 2019 r. „w sprawie kontroli granicznej, żywe zwierzęta, towary łatwopsujące się oraz wszystkie inne towary wymagające natychmiastowego przewozu, mogą być odprawiane w przejściach granicznych poza kolejnością”.

 3. Czego lepiej nie przywozić z zagranicy?

  Należy przede wszystkim uważać podczas przewozu leków, alkoholu i wyrobów tytoniowych. Nie można przewozić także zwierząt ani produktów pochodzących z gatunków objętych ochroną lub zagrożonych, handlowych ilości produktów, czy rzeczy nielegalnie wywiezionych z zagranicy.

FAQs

Jakich przedmiotów nie można przewieźć przez granicę w różnych krajach? [Analiza] | Rankomat.pl? ›

Podsumowując, zwykle zakazem przewozu przez granicę są objęte m.in.:
 • przedmioty wykonane ze skóry, węży, krokodyli, wilków, niedźwiedzi i innych dzikich zwierząt,
 • wypchane zwierzęta, jak np. ...
 • przedmioty wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego, jak np. ...
 • wyroby z wełny antylopy,
 • nalewki przygotowane z węża,
Feb 1, 2022

Czego nie można przywiezc do Polski? ›

biżuteria z kości słoniowej, ptasie pióra), produktów leczniczych z pochodnymi zwierząt (np. pijawek lekarskich), wyrobów ze skorup żółwi, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, antyków itp. Problematyczne mogą być też z pozoru zwykłe pamiątki.

Co można przewieźć przez granicę? ›

Te maksymalne ilości muszą wynosić co najmniej:
 • 800 sztuk papierosów.
 • 400 sztuk cygaretek (cygara ważące nie więcej niż 3 g każde)
 • 200 sztuk cygar.
 • 1 kg tytoniu.
 • 10 litrów wyrobów spirytusowych.
 • 20 litrów wina alkoholizowanego.
 • 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego)
 • 110 litrów piwa.
Jun 24, 2022

Czy można przewozić jajka przez granicę? ›

Jeżeli przyjeżdżasz do UE z kraju nienależącego do Unii, nie możesz przywieźć żadnych produktów mięsnych lub mlecznych. Możesz jednak przywieźć ograniczoną ilość owoców i warzyw, a także jaj, produktów jajecznych oraz miodu. Dopuszczalne są również ograniczone ilości ryb lub produktów rybnych.

Czy można przewieźć ziemniaki przez granicę? ›

Ziemniaki wyprodukowane w Polsce i przemieszczanie do innych państw członkowskich Unii Europejskiej muszą być zaopatrzone w zaświadczenie potwierdzające, że zostały one przebadane pod kątem agrofaga kwarantannowego – bakterii Clavibacter sepedonicus i są wolne od tego organizmu.

Czego nie wolno wwozić do Unii Europejskiej? ›

Warto również pamiętać, że leki psychotropowe i odurzające mogą być wywiezione z Polski tylko po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Wwozić do UE nie można również dóbr kultury, które z krajów innych niż członkowskie wywiezione zostały nielegalnie. Tytoń – 250 g. Tytoń – 50 g.

Czego nie można przywiezc z Hiszpanii? ›

Konwencja Waszyngtońska (którą podpisała także Polska) zabrania wywożenia rzadkich, zagrożonych i podlegających ochronie przedstawicieli flory i fauny, a także pochodzących od nich produktów - skór, futer, kości i wykonanych z nich rzeczy i pamiątek. Dotyczy to także koralowców rafotwórczych.

Ile można przewozic przez granicę? ›

– nie mogą to być zakupy zbyt duże. Bo wolno ci przywieźć do Polski tylko 1 litr alkoholu o mocy powyżej 22%, 2 litry alkoholu o mocy do 22% (w tej kategorii są też wina musujące i wina wzmacniane). Do bagażu możesz legalnie dorzucić jeszcze 4 litry zwykłego wina i 16 litrów piwa.

Ile liquidu można przewieźć przez granicę? ›

O ile w bagażu rejestrowanym można je przewozić bez problemu, to w bagażu podręcznym należy stosować się do przepisów dotyczących przewozu płynów. Na pokład można zabrać tylko pojemniki z płynami do 100 ml, zapakowane w przezroczysty pojemnik.

Jakie leki można przewozić przez granicę? ›

Jakie leki z ograniczeniem można przewozić przez granicę?
 • Fentanyl – 20 mg w tabletkach, 100 mg w plastrach.
 • Hydrokodon – 450 mg.
 • Hydromorfon – 300 mg.
 • Metadon – 2 g.
 • Morfina – 3 g.
 • Oksykodon – 1 g.
 • Petydyna – 12 g.
 • Kodeina – 12 g.
Jul 31, 2020

Czy w walizce można przewozic jedzenie? ›

Również przewożenie jedzenia w bagażu rejestrowanym podlega określonym przepisom. Możliwe jest zabranie ze sobą słodyczy, ciast, twardych serów czy produktów w słoikach, jednak jedynie na terenie UE. Mięsa, świeżych owoców czy serów nie wolno wywozić poza granice Unii.

Czy można przewieźć surowe mięso w samolocie? ›

Na teren Unii Europejskiej nie można wwozić świeżego mięsa, mleka i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Można zaś zapakować m.in. ciasta, batony, cukierki, chrupki, warzywa, owoce, przyprawy, czekolady, wędliny, kiełbasy, twarde sery, produkty w słoikach (miody, przetwory), produkty w proszku (np.

Czy można przewozić bimber przez granicę? ›

Alkohol jest jednym z mocniej opodatkowanych produktów. I podobnie jak w przypadku papierosów, nie można go przewozić zza granicy w nieograniczonych ilościach.

Czy można przewozic kwiaty przez granicę? ›

Wprawdzie w Unii Europejskiej obowiązuje zasada swobodnego przepływu towarów, lecz nie oznacza to, że nie obowiązują żadne ograniczenia. - Wiele roślin, które chcielibyśmy przywieźć z państw członkowskich Unii Europejskiej do Polski, powinno być zaopatrzonych w specjalne etykiety, tzw. paszporty roślin.

Czy można przewozić rośliny z Turcji? ›

Zasady przywozu roślin z państw nienależących do UE

Wracając z krajów egzotycznych, na przykład z Azji, Afryki czy Ameryki Środkowej, musimy pamiętać, że obowiązuje nas całkowity zakaz przywozu jakichkolwiek materiałów, które służą do sadzenia i wyhodowania roślin.

Czy można przewozić w samolocie rośliny? ›

Przewóz kwiatów nie jest zabroniony przez służby bezpieczeństwa. Możesz przewieźć sztuczne kwiaty zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. W przypadku żywych kwiatów, większość linii lotniczych zezwala na ich przewóz tylko na pokładzie samolotu jako bagaż podręczny.

Co można przywieźć do UE? ›

Co do żywności, to ją przywozić do Unii można tylko w ilościach niehandlowych i wyłącznie pochodzenia niezwierzęcego. Ograniczenia dotyczą także owoców. Na terytorium UE można przywieźć wyłącznie: banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Obowiązuje zakaz wwożenia na teren UE roślin.

Jakich muszli nie wolno przewozić? ›

muszle przydaczni. wyroby ze skóry krokodyli i węży. koralowce i fragmenty rafy.
...
Europa:
 • muszle skrzydelnika olbrzymiego i wyroby z koralowca.
 • koniki morskie.
 • wyroby ze skorup żółwi.
 • kość słoniowa.
Jul 9, 2020

Czego nie wolno wywozic z USA? ›

Mięso, ryby i owoce morza
DozwoloneZakazane
● hermetycznie pakowane ryby i owoce morza w dowolnej postaci● produkty z dodatkiem mięsa lub tłuszczu zwierzęcego np. buliony, zupy w proszku, makarony z przyprawą zawierającą mięso lub jaja
1 more row
Aug 25, 2020

Czego nie można Wwozic do Hiszpanii? ›

Kierowcy przyjezdzajacy do Hiszpanii moga legitymowac sie polskim prawem jazdy. Dozwolony jest przywóz róznych towarów do osobistego uzytku. Bez cla mozna wwiezc: 800 papierosów, 200 cygar, 1 kg tytoniu, 10 litrów alkoholu mocnego (powyzej 22%), 20 litrów trunków z mniejsza zawartoscia alkoholu (np.

Czego nie można wywozić z Wysp Kanaryjskich? ›

Jeszcze bardziej restrykcyjnie jest na Wyspach Kanaryjskich.
...
 • wyroby spirytusowe powyżej 22%, alkohol etylowy nieskażony o mocy alkoholu wynoszącej 80% i więcej (np. wódka) – 1 litr.
 • alkohol poniżej 22% (np. likiery) – 2 litry.
 • wina niemusujące – 4 litry.
 • piwo – 16 litrów.
Jul 30, 2019

Ile papierosów można przewieźć przez granicę? ›

Nie można przywieźć dowolnych owoców i warzyw, a tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce trzeba wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy – zostaną zutylizowane – podano. Jak poinformowano, do UE nie można wwieźć więcej niż 40 papierosów, 20 cygaretek, 10 cygar lub 50 g tytoniu do palenia.

Ile można przewiezc przez granicę niemiecka? ›

Do Niemiec możemy przywieźć 10 litrów alkoholu etylowego lub 20 litrów wzmacnianego wina lub 90 litrów wina (ale tylko 60 litrów wina musującego) lub 110 litrów piwa. Oczywiście wszystko można mieszać i wziąć na przykład 10 litrów wódki i 45 litrów wina.

Ile pieniędzy można przewieźć przez granicę Szwajcarii? ›

W pełni legalnie można przewieźć przez granicę środki płatnicze o wartości do 10 tysięcy euro (lub równowartość tej kwoty w innej walucie). Jeśli nie przekraczamy tej kwoty, to nie musimy nic i nigdzie zgłaszać.

Ile liquidu do samolotu? ›

Na pokład samolotu można wziąć minimalną ilość płynów. Każdy pasażer w bagażu podręcznym może wnieść płyny lub żele w pojemnikach o maksymalnej pojemności 100 ml. Wszystkie pojemniki muszą być w jednej przezroczystej zamykanej torebce plastikowej o pojemności do 1 litra.

Ile liquidu można przewieźć do Anglii? ›

50 mililitrów – w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym lub morskim, 10 mililitrów – w przypadku podróżnych w transporcie innym niż lotniczy lub morski.

Ile liquidu można przewieźć z Polski do Niemiec? ›

Ile liquidów do e-papierosów można przywieźć z zagranicy? a) 50 mililitrów – w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym lub morskim, b) 10 mililitrów – w przypadku podróżnych w transporcie innym niż lotniczy lub morski.

Jakich leków nie można przewozić samolotem? ›

leki ogólnodostępne (m.in. syropy, leki zawierające płyny i żele, maści, krople do oczu, spray do nosa/gardła), płyny do dezynfekcji (o stężeniu alkoholu poniżej 70 proc.), płyn do soczewek kontaktowych, roztwór soli fizjologicznej (traktowane jako leki ogólnodostępne).

Jakich leków nie można przewozic przez granicę? ›

ZEA – nie można wwieźć do kraju leków zawierających diazepam, tramadol i kodeinę, a nawet pastylek do ssania Niquitin i leków antykoncepcyjnych. Egipt – za wwiezienie leków przeciwbólowych na bazie tramadolu grozi nawet 25 lat więzienia! Katar – zakazane są niektóre tabletki nasenne, przeciwbólowe i antydepresanty.

Jakie leki można przewozić w samolocie? ›

Tak. Dozwolone są zarówno leki ogólnodostępne, jak i te wydawane na receptę. Pamiętaj, że możesz zostać poproszony o potwierdzenie autentyczności medykamentów, dlatego najlepiej, aby Twoje leki były przewożone w oryginalnych opakowaniach.

Czego nie można przewozic w walizce? ›

Bagaż rejestrowany nie jest możliwy dla różnego rodzaju substancji toksycznych, substancji, które mogą zakazić, trutek czy substancji radioaktywnych. Zestawów narzędzi do naprawy samochodów również nie przewieziemy w luku bagażowym.

Czy można przewozić żywność w samolocie? ›

Odpowiedź na to pytanie jest korzystna dla pasażerów: żadna linia lotnicza nie ma w swoim regulaminie zakazu przewozu żywności w bagażu podręcznym. Podróżnym może przydać się też informacja, że jedzenie dozwolone jest zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym.

Co można przewozic w walizce w samolocie? ›

W walizce można mieć: napoje alkoholowe (do 100 ml), kosmetyki (100 ml) umieszczone w przezroczystej folii o pojemności 1 l, żywność, ubrania, sprzęt medyczny (np. ciśnieniomierz), leki i napoje (do 100 ml). Na kilka dni przed planowanym lotem warto sprawdzić regulamin konkretnej linii.

Jak zapakować mięso na podróż? ›

Wymarzoną sytuacją jest podróż z próżniowo zamkniętym, zamrożonym mięsem. Ale jeśli nie masz dostępu do zgrzewarki próżniowej, wystarczy stara dobra plastikowa folia i papier rzeźniczy lub worki z zamkiem błyskawicznym.

Czy można brać konserwy do samolotu? ›

Konserwy w bagażu podręcznym? Raczej się nie przydadzą. Lepiej spakować je do bagażu rejestrowanego. Warto także pamiętać, by zabrać ze sobą mały termos lub kubek termiczny.

Czy można zabrać miód do samolotu? ›

dżem, miód czy kiełbasa. Żywność w postaci płynnej może znaleźć się w bagażu kabinowym, pod warunkiem, że znajduje się w pojedynczych opakowaniach, o pojemności nieprzekraczającej 100 ml.

Czy można legalnie pędzić bimber? ›

Istnieje co prawda luka w prawie, jednakże według najnowszej ustawy na ten temat, pędzenie bimbru jest po prostu zakazane: 1. Kto bez wymaganego wpisu do rejestru wyrabia lub rozlewa napoje spirytusowe, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Ile alkoholu można przewieźć poza UE? ›

Poza terenem Unii Europejskiej

W bagażu podręcznym oraz rejestrowanym jeden pasażer może w sumie przewieźć: 1 litr alkoholi spirytusowych (wódki) lub. 4 litry wina lub. 16 litrów piwa.

Czy papierosy trzeba kupic na lotnisku? ›

Z tego co wiem, papierosy w większej ilości, w podręcznym przewozić można tylko te zakupione w Duty Free. Jeśli myślisz o zakupie wcześniejszym to radzę spakować je do bagażu zdawanego w czasie odprawy.

Jak przewozić szczepki? ›

Sadzonki można przewieźć:
 1. z zastosowaniem uchwytów lub haków przytwierdzonych do brył korzeniowych;
 2. przy pomocy pasów transportowych.
Sep 27, 2018

Jak przewieźć kwiaty? ›

Dużo bezpieczniej jest przewozić kwiaty w bagażniku. W zależności od kształtu i wielkości można dobrać odpowiedni karton, w którym będą one przewożone. Na dłuższą wiązankę najlepszy będzie podłużne pudło, w którym się go ułoży, z kolei na mniejsze bukiety najlepszy będzie niewielki, wyższy karton.

Jak Przewiezc duzego kwiatka? ›

Rośliny powinny zostać przetransportowane w taki sposób, aby nie zostały uszkodzone. W samochodzie można pomyśleć o umieszczeniu ich w dużych kartonach, a puste miejsca poza doniczkami warto wypełnić wiórkami lub materiałowymi ściereczkami. Doniczki powinny stać stabilnie, aby uniknąć przewrócenia i wysypania ziemi.

Czego nie można przywieźć z Turcji? ›

Liczba przywożonych artykułów (ubrania, żywność, sprzęt turystyczny itp.) powinna wskazywać na to, że są przeznaczone do celów osobistych. Nie wolno wywozić z Turcji przedmiotów o charakterze zabytkowym, historycznym – nawet najmniejszych kawałków starych rzeźb, płaskorzeźb itp.

Czy można przewozić podróbki z Turcji? ›

Jak przewieźć podróbki z Turcji? Nielegalna jest tylko sprzedaż podróbek. Noszenie i kupowanie podróbek znanych marek nie jest nielegalne. Przewożenie podróbek z Turcji może jednak spowodować konsekwencje prawne.

Co można wywieźć z Turcji? ›

Do najbardziej znanych należą zwłaszcza sumak, papryka i ziele angielskie. Mogą to być najsmaczniejsze pamiątki, które przywieziesz z Turcji. Przyprawy można kupić na bazarach, a oprócz przypraw można też spróbować różnych lokalnych smaków i specjalnych herbat.

Jak zapakować rośliny do transportu? ›

Najlepiej za pomocą folii bąbelkowej. Przed przewozem dużych roślin dobrze byłoby wysypać nieco ziemi z doniczki. Jeżeli mamy do czynienia z roślinami bardzo dużymi, które mają dość rozłożyste gałęzie, należałoby je przed transportem lekko obwiązać sznurkiem – to doskonałe zabezpieczenie przed połamaniem.

Jak zapakować rośliny do przeprowadzki? ›

Małe rośliny owijamy w papier i ustawiamy stabilnie na dnie kartonu. Wolne miejsce w pudle wypełniamy gazetą, a karton podpisujemy. Przy dużych roślinach zabezpieczamy doniczkę, by nie wysypała się z niej ziemia. W przypadku roślin mocno rozgałęzionych należy przywiązać wystające gałęzie.

Jak zabezpieczyć rośliny do transportu? ›

W przypadku roślin wymagających bardzo dużo opieki można przed przeprowadzką uciąć odnóżki kwiatów oraz owinąć je w mokre ręczniki papierowe. Tak zapakowane należy włożyć w plastikowe torby, co ochroni je przed parowaniem.

Czego nie wolno przywozić z Afryki? ›

Nie można przewozić również przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt (m.in. wilków, niedźwiedzi, krokodyli), pamiątek typu muszle, koralowców, produktów leczniczych, zawierających pochodne zwierzęce. Ograniczenia dotyczą także broni, żywności, napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych.

Czego nie wolno wywozic z USA? ›

Mięso, ryby i owoce morza
DozwoloneZakazane
● hermetycznie pakowane ryby i owoce morza w dowolnej postaci● produkty z dodatkiem mięsa lub tłuszczu zwierzęcego np. buliony, zupy w proszku, makarony z przyprawą zawierającą mięso lub jaja
1 more row
Aug 25, 2020

Czego nie wolno wywozic z Kenii? ›

Zabronione pamiątki: Nie można wywozić przede wszystkim wyrobów z kości słoniowej, korali, produktów zwierzęcych, jak skóry, kły i inne. Zabronione jest wywożenie chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz przedmiotów z nich wykonanych, które umieszczone są na liście Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

Co można przywieźć z Afryki? ›

Świetne będą wyroby lokalnej sztuki i rzemiosła, garnki, koszyki, tkane dywany i chodniki, drewniane łyżki do sałaty, figurki afrykańskich zwierząt – lew, żyrafa i słoń są najpopularniejsze, a także lokalną kawę lub herbatę, kapelusze z liści palmowych itd.

Czego nie można wywozić z Wysp Kanaryjskich? ›

Jeszcze bardziej restrykcyjnie jest na Wyspach Kanaryjskich.
...
 • wyroby spirytusowe powyżej 22%, alkohol etylowy nieskażony o mocy alkoholu wynoszącej 80% i więcej (np. wódka) – 1 litr.
 • alkohol poniżej 22% (np. likiery) – 2 litry.
 • wina niemusujące – 4 litry.
 • piwo – 16 litrów.
Jul 30, 2019

Czego nie można przywiezc z Meksyku? ›

Zgodnie z przepisami fitosanitarnymi zabroniony jest wwóz świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych w domu.

Czego nie wolno przywozić z zagranicy? ›

Czego nie wolno przywozić z zagranicy?
 • Skóry oraz przedmioty, które zostały wykonane ze skór wężów, wilków, niedźwiedzi, krokodyli i innych zwierząt. ...
 • Kawior.
 • Przedmioty wykonane z elementów pochodzenia zwierzęcego, a więc chociażby biżuterii z kością słoniową.
 • Wypchane ptaki i inne zwierzęta.
 • Muszle oraz koralowce.

Czego nie można wywozić z Chorwacji? ›

Na mocy postanowień konwencji waszyngtońskiej (CITES) zakazany jest wywóz roślin i zwierząt rzadkich, podlegających ochronie i zagrożonych wyginięciem. To samo dotyczy produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Czego nie wolno przywozić z Włoch? ›

Kary od 1,5 tys. do 9,2 tys. euro grożą tym turystom, którzy z włoskich plaż, szczególnie z Sardynii, zabierają na pamiątkę piasek, muszle czy kamienie.

Czego nie można wywozić z Krety? ›

Zabronione pamiątki: Nie wolno wywozić przede wszystkim gatunków roślin/zwierząt zagrożonych wyginięciem, objętych ochroną, ani produktów z nich wykonanych umieszczonych na liście Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Czy można wywozić muszelki z Cypru? ›

Kwestię tę reguluje Konwencja Waszyngtońska (CITES) i przepisy Unii Europejskiej w tym zakresie. Pamiętaj, że w świetle przepisów nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt czy przedmiotów z nich wykonanych.

Co można wywiezc z USA? ›

Nie wolno jednak przywozić wszystkich możliwych owoców i warzyw. Dozwolone są tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce będzie trzeba wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy – zostaną zutylizowane.

Co można wiesc do USA? ›

Do Stanów Zjednoczonych można wwieźć praktycznie wszystkie wszystkie produkty spożywcze, które można zakupić w polskich sklepach. Aby uniknąć kłopotów proszę dopilnować aby były one oryginalnie zapakowane.

Czego nie można wysłać w paczce do USA? ›

Zabrania ono przesyłu różnego rodzaju towarów, w tym:
 • papierosów, narkotyków i alkoholu;
 • materiałów łatwopalnych, wybuchowych (broń, amunicja, poduszki powietrzne, silniki, pasy bezpieczeństwa);
 • materiałów niebezpiecznych (baterie, wszelkie płyny, gazy i aerozole np. ...
 • perfum, biżuterii, kosztowności;
 • roślin, lekarstw;
Aug 2, 2019

Videos

1. XXX Sesja Rady Miejskiej Orzesze 13.04.2021 r.
(Miasto Orzesze)
2. AD, N, PJM – Ocena bieżącej sytuacji ekonomicznej – marzec 2022
(Narodowy Bank Polski)
3. Kryzys humanitarny na granicy. Perspektywa prawa karnego. cz. 2
(Katedra Prawa Karnego UJ)
4. XXXV Sesja Rady Powiatu
(Powiat Grójecki)
5. IV Konferencja pszczelarzy, ekologów i leśników (dzień drugi)
(PWSTE)
6. 41 sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego 28.03.2022
(Pomorskie.eu)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Aracelis Kilback

Last Updated: 05/16/2022

Views: 6473

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Aracelis Kilback

Birthday: 1994-11-22

Address: Apt. 895 30151 Green Plain, Lake Mariela, RI 98141

Phone: +5992291857476

Job: Legal Officer

Hobby: LARPing, role-playing games, Slacklining, Reading, Inline skating, Brazilian jiu-jitsu, Dance

Introduction: My name is Aracelis Kilback, I am a nice, gentle, agreeable, joyous, attractive, combative, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.