Kamienie nerkowe - naturalne sposoby - BIOLIT.PL (2022)

Kamienie nerkowe - naturalne sposoby - BIOLIT.PL (1)

Sposoby na kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe to problem, którym zazwyczaj zaczynamy się przejmować gdy niezbędne staje się leczenie inwazyjne takie jak litotrypsja czy nefrolitotrypsja przezskórna. Jednak nawet te zabiegi nie dają gwarancji, że problem nie powróci, ponieważ problem z metabolizmem minerałów w organizmie nadal istnieje. Wobec tego jak się ich pozbyć?

Kamienie nerkowe powodujące olbrzymi ból oraz blokujące przepływ moczu mogą doprowadzić do poważniejszych chorób układu moczowego. Nerki są niezbędne w oczyszczaniu organizmu w naturalny sposób więc jeśli nie działają prawidłowo, to reszta organizmu staje się zagrożona przez zalegające w nim toksyny. Choroba ta dotyczy około 2-3 razy częściej mężczyzn niż kobiet. U około 10% ludzi w ciągu życia dojdzie do wytworzenia złogów w układzie moczowym. U 25% pacjentów, u których powstał pierwszy złóg, w ciągu najbliższych 10 lat dojdzie do wytworzenia kolejnego, a 50% będzie miało w życiu tylko 1 nowy złóg. Jednak dobrą wiadomością jest to, że można (przede wszystkim) zapobiegać ich powstaniu, ale też skutecznie je leczyć i usunąć z organizmu. Skąd się biorą? Jakie domowe sposoby i dietę stosować? Co oferuje nam medycyna? Jak się ich pozbyć?

Dlaczego i jak powstają kamienie nerkowe?

Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie lekarze oraz mineralodzy zjednoczyli siły. Bruce Fouque – geobiolog i naukowiec z University of Illinois (USA) – połączył swoje siły z interdyscyplinarnym zespołem badawczym, aby spojrzeć na kamienie w nerkach z punktu widzenia geologii.

Gdy badali próbki w nanometrowej skali, pod światłem UV można było dostrzec różne warstwy mineralne przypominające te, które występują w kamieniach szlachetnych. Ich warstwowa struktura dobrze ilustruje ślady procesów wzrostu i rozpadu zachodzące w kamieniach nerkowych. Foquet sądzi, że dokładne poznanie struktury i składu kamienia pomoże znaleźć sposób leczenia nerek. Miałby polegać on na wyprzedzeniu tworzenia się kamienia przez proces rozpuszczania go.

Określenie składu mineralnego i struktury kamieni nerkowych jest dla urologów konieczne do zlecenia odpowiedniego leczenia oraz działań zapobiegających. Badanie około tysiąca przypadków wśród mieszkańców Tomska i Obwodu tomskiego pozwoliły określić jak często kamienie nerkowe występują w ogóle.

Prawidłowość wzrostu kamieni

Badając układ warstw kamieni nerkowych naukowcy zasugerowali, że ich skład mineralny jest zależny od ogólnego fizjologicznego stanu organizmu, a także chorób w poszczególnych układach i narządach oraz od pH moczu.

(Video) Czyszczenie i malowanie elewacji #1 - Mario Budowlaniec - Remont elewacji z firmą KOSBUD

Kamienie nerkowe, o regularnym układzie warstw, charakteryzują się naprzemienną budową warstwową o różnym składzie (warstwy mineralne przeplatają się ze sobą lub z warstwami materii organicznej). Sole kwasów fosforowego i szczawiowego, które są zawarte w kamieniach nerkowych, osadzają się w różnych środowiskach. Kwas fosforowy chociażby wydala się tylko gdy mocz ma odczyn zasadowy, natomiast sole kwasu szczawiowego – jak odczyn moczu jest kwasowy. Naukowcy badając warstwy kamieni nerkowych przyjęli założenie, że najmniejsze jednostki strukturalne kamieni są wynikiem dobowych wahań równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie człowieka.

Zauważyli oni też, że wraz z nadejściem jesieni metabolizm przyśpiesza i poprawia się ogólny stan organizmu. Jednocześnie zjawiska patologiczne układu moczowego nasilają się. Dobowe wahania równowagi kwasowo-zasadowej mogą przyczynić się do cyklicznego osadzania się warstw kamieni o różnym składzie na materii organicznej. Badacze odkryli, że zmiany w tym cyklu zachodząc regularnie co 15,5 dnia, przez co można mówić o półmiesięcznym cyklu warstwowym kamieni nerkowych.

Badania kamieni nerkowych mieszkańców Obwodu tomskiego wykazały, że wiele czynników determinuje tworzenie się mechanizmów organiczno-mineralnych:

 • Charakterystyka hydrochemiczna wody pitnej: poziom mineralizacji i twardości wód, wykorzystywanych do zaopatrzenia w wodę; obecność w wodzie soli i związków organicznych; niewystarczająca ilość fluoru i nadmiar jodu w wodzie pitnej.
 • Mikroelementy: charakterystycznym dla każdego regionu na Ziemi jest niedobór lub nadmiar jakiegoś składnika mineralnego. Vladimir Ivanovich Vernadski wprowadził pojęcie materii nieorganicznej i organicznej. Powstawanie minerałów związane jest z procesami mikro- i makroorganizmów; stanowi jedną z form interakcji między materią nieorganiczną a organiczną. Badanie struktury kamieni nerkowych umożliwiło ustalenie jaki związek występuje pomiędzy składnikami mineralnymi i organicznymi w składnikach kamieni. Jednocześnie, można mówić o poziomie mineralnym materii organicznej i tym samym – o bezpośredniej korelacji pomiędzy materią organiczną i nieorganiczną, odkrywając przy tym szereg ich wspólnych cech. Te formacje są klasycznym przykładem powiązań między substancjami nieorganicznymi i organicznymi, tworzącymi się w ludzkim organizmie.

Najnowsze odkrycia

Dwa lata temu naukowcy z Wydziału Geologii i Geografii Państwowego Uniwersytetu w Tomsku wraz z chirurgami z Oddziału Urologicznego kliniki Państwowego Syberyjskiego Uniwersytetu Medycznego, poszukiwali metody najbardziej wydajnego i bezpiecznego kruszenia kamieni nerkowych, przed zabiegiem usunięcia ich za pomocą endoskopu. Wraz z chirurgiem, profesorem nadzwyczajnym Wydziału Urologii Państwowego Syberyjskiego Uniwersytetu Medycznego Viacheslavem Boschenko, geolodzy badali różnorodność struktury i tekstury kamieni, za pomocą skaningowego mikroskopu elektronowego, mikrosondy elektronowej oraz metod analizy luminescencyjnej, termicznej i rentgenografii strukturalnej.

Umożliwiło to zidentyfikowanie kolonii bakterii zdolnych do wywołania stanu patologicznego w ludzkim ciele. Mineralodzy planują poszerzyć zakres swoich badań i zaczynają badać minerały znajdujące się we krwi. „Otrzymaliśmy pierwsze wyniki. Analiza suchego preparatu krwi wykazała zawartość tych samych minerałów co kamienie nerkowe” – czytamy w raporcie.

Jaką dietę zastosować przy chorobie nerek?

W wyniku choroby i zmniejszenia czynności nerek dochodzi do przewlekłej niewydolności nerek, czego rezultatem są zatrucia organizmu produktami przemiany materii, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia metabolizmu. Oprócz podstawowej terapii równie ważna jest dieta – obowiązkowy składnik kompleksowego leczenia.

Pierwszym istotnym czynnikiem diety przy przewlekłej niewydolności nerek jest konieczność zmniejszenia ilości spożywanego białka do 20-60g dziennie (w zależności od stopnia choroby).

Po drugie, należy zapewnić wystarczające spożycie kalorii z tłuszczów i węglowodanów, aby zrekompensować zużycie energii przez organizm.

Co wyeliminować lub ograniczyć?

Należy usunąć z naszej diety produkty w puszkach, produkty wędzone i marynowane, groch, fasolę i inne rośliny strączkowe. Wskazane będzie też ograniczenie żywności bogatej w potas (morele, rodzynki, ziemniaki), fosforany (produkty mleczne, ryby), magnez (ziarna, rośliny strączkowe, otręby, kolendra, bazylia). Owsiankę i makaron powinno się ograniczyć do minimum. Jajka – nie więcej niż jedno dzienne. Ponadto produkty mleczne również muszą być zredukowane, gdyż zawierają dużo białka.

Można przyjmować płyny – taką ilość, jaką się wydala. Sok najlepiej rozcieńczać wodą. Można pić wodę wysoko mineralizowaną. Spożywać chleb pozbawiony białka, na bazie białej pszenicy z otrębów, bez soli. Zupy warzywne, wegetariańskie, gotowane bez soli. Mięso zwierzęce można jeść gotowane, z uwzględnieniem ograniczenia ilości białka – 100g mięsa zawiera około 20-25g białka. Ryba gotowana i nietłusta oraz warzywa gotowane lub świeże takie jak ziemniaki, marchew, buraki, kalafior, sałata, pomidory, świeże ogórki, pietruszka i zielona cebula.

Technologia przetwarzania żywności

W powyższej diecie jest dopuszczalne smażenie potraw jednak dopiero po ich wcześniejszym ugotowaniu. Do żywności nie powinno się dodawać soli. Jeśli ciśnienie krwi osoby chorej jest normalne, nie ma objawów niewydolności sercowo-naczyniowej oraz wyraźnego obrzęku, wtedy do gotowych posiłków można dodać odrobinę soli. Istotne jest to żeby nie przekroczyć dziennej zalecanej ilości spożywanej soli czyli ¼ łyżeczki do herbaty(3g). Ku poprawie smaku można dodawać przyprawy i zioła.

Restrykcyjną dietę mogą urozmaicić sosy: pomidorowy, bezbiałkowy, warzywny sos-marynata z dodatkiem pomidorów. Dobre będą również sosy słodkie i kwaśne oraz warzywne i owocowe. Należy jednak unikać sosów grzybowych, mięsnych czy też na bazie ryb. Do picia zalecana jest słaba herbata, najlepiej ziołowa, rozcieńczone soki owocowe i warzywne oraz zdrowotny napar z dzikiej róży. Owoce można jeść bez ograniczeń, np. w formie galaretki, puree i musu, przygotowane na bazie pęczniejącej skrobi. Nie zabrania się spożywania cukru, miodu oraz dżemów, ale w rozsądnych ilościach.

(Video) deska elewacyjna dekor IMITACJA DREWNA NA ELEWACJE DESKI FASADOWE elewacja drewniana

Jak widać, nawet przy przewlekłej niewydolności nerek dieta, może być bardzo zróżnicowana.

Leczenie zabiegowe

Przed zdecydowaniem się na jakąś metodę leczenie należy najpierw wykonać niezbędne badania. Każdy rodzaj kamieni nerkowych można wykryć w trakcie badania USG. Dodatkowo warto wykonać urografię, która polega na zrobieniu 3-4 zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej po dożylnym podaniu kontrastu. Od wyników tego badania będzie zależeć dalsza terapia. Jeśli okaże się, że pacjent cierpi na kamicę becieniującą (czyli ma kamienie moczanowe) zwykle wystarczy zastosować specjalną dietę oraz odpowiednie preparaty, które pomogą rozpuścić i usunąć kamienie. Taka terapia trwać może od 6 do 8 tygodni.

Jeśli jednak pacjent cierpi na kamicę cieniującą sprawa staje się bardziej skomplikowana. W takim przypadku kamieni nie da się rozpuścić i trzeba zastosować leczenie zabiegowe. Na szczęście w większości przypadków stosuje się techniki małoinwazyjne takie jak: litotrypsja (ESWL), zabieg przezskórny nefrolitotrypsję (PCNL), ureterorenoskopię (URSL) oraz Retrograde Internal Surgery (RIRS). Bardzo rzadko natomiast wykonuje się klasyczną operację, która polega na rozcięciu nerki lub moczowodu i wyjęciu kamienia. Po krótce przyjrzyjmy się każdej z metod małoinwazyjnych.

Litotrypsja
Polega na rozbiciu kamieni falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych jednak nie wymaga znieczulenia. W tym przypadku nie zawsze wystarczy jeden zabieg. Jeśli po kilku tygodniach kamienne okruchy nie zostaną wydalone z moczem należy go powtórzyć.

Nefrolitotrypsja
Zabieg ten polega na dotarciu do kamienia specjalną igłą, rozbiciu go i wyciągnięciu na zewnątrz. Wykonywany jest w szpitalu oraz wymaga znieczulenia dolędźwiowego. Zazwyczaj wymagany jest tylko jeden taki zabieg, jednak po jego wykonaniu należy zostać w szpitalu na kilkudniową obserwację by lekarze mogli w porę zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Ureterorenoskopia
W tym przypadku kamienie są wydobywane przez cewkę moczową. Przy zabiegu tym niezbędne jest znieczulenie i jest on wykonywany w szpitalu. W tym przypadku również powinien wystarczyć jeden zabieg i po jego wykonaniu zostajemy w szpitalu na 2-3 dni.

RIRS
Zabieg ten polega na usunięciu kamienie dzięki giętkiemu aparatowi optycznemu, który wprowadzany jest przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód, gdzie kamienie kruszone są za pomocą lasera. Nie wymaga ona długiego pobytu pacjenta w szpitalu, a jego powrót do zdrowia następuje w ciągu kilku dni.

Jednak w przypadku wszystkich tych zabiegów nie ma gwarancji, że kamienie nerkowe nie pojawią się ponownie. Aby zmniejszyć ryzyko ich powrotu należy przestrzegać odpowiedniej diety i wypijać odpowiednią ilość płynów.

Jak pozbyć się kamieni – naturalne sposoby

W przypadku kamicy nerkowej leczenie naturalne pełni nieocenioną rolę. Postępowanie terapeutyczne polega przede wszystkim na modyfikacji stylu życia, w tym na wyeliminowaniu błędów żywieniowych. O diecie już wspomnieliśmy w tym artykule, teraz skupimy się na gotowych, naturalnych rozwiązaniach pomocnych w rozwiązaniu problemu jakimi są kamienie nerkowe.

Ziołolecznictwo od zawsze było i będzie stosowane w leczeniu kamicy moczowej. Preparaty ziołowe są przydatne, eliminują stany zapalne i pomagają w rehabilitacji, odciążają organizm w trakcie terapii farmakologicznej, a nawet zastępują antybiotyki. Takie właśnie rozwiązania przygotowała firma Biolit. Posiadamy szeroką gamę produktów opartych na ekstraktach roślinnych pochodzących z ekologicznie czystych obszarów Syberii i Ałtaju. Wśród nich znajdują się suplementy diety zawierające substancje czynne szczególnie pomocne w leczeniu kamicy nerkowej. Przyjrzyjmy się po krótce każdemu z nich.

Zioła na sprawny układ moczowy

Zawiera zioła cięte: rdest ptasi, korzenie łopianu, owoce jarzębiny, liście brzozy, skrzyp polny. Substancje czynne surowca wpływają na utrzymanie kontroli w stanach zapalnych, mają działanie moczopędne, wpływają na utrzymanie prawidłowego stanu mikroflory i na utrzymanie prawidłowej pracy i skurczów mięśni oraz hemostatyczność. Stosowanie regularne związków aktywnych mieszanki wpływa na kontrolę w powstawaniu kamieni moczowych i kontrolę bólu po zabiegach litotrypsji. Dodatkowo wspomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu.

(Video) KISZONKI - ZDROWA SZTUKA FERMENTACJI Natalia Dąbrowska FORUM ZIELARSKIE 2019

Wierzbownica

Zawiera ziele wierzbownicy poddane procesowi fermentacji. Substancje czynne zioła wpływają na prawidłowy stan układu moczowego. Działają moczopędnie, wspomagają leczenie chorób i stanów zapalnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Urolizin

Substancje aktywne w wodnych ekstraktach ziół tego preparatu skutecznie utrzymują stan prawidłowej mikroflory i wpływają na normalizację ukrwienia narządów miednicy. Związki czynne skutecznie utrzymują kontrolę stanów zapalnych i kontrolę w powstawaniu kamieni nerkowych oraz normalizują wydalanie moczu. Pomocniczo przy dysfunkcji nerek i dróg moczowych, zapaleniu i rozroście gruczołu krokowego oraz spadku popędu seksualnego.

Urobiol

Substancje aktywne wpływają na utrzymanie prawidłowej formuły krwi. Wpływają na kontrolę stanu zanieczyszczeń i toksyn we krwi. Prowadzą kontrolę wydalania z organizmu soli kwasu moczowego, normalizują metabolizm wszystkich substancji. Stosowany wspomagająco w kontroli powstawania kamicy nerkowej, kamieni żółciowych oraz normalizacji pracy jelit.

Florenta

Substancje czynne preparatu jak fitoncydy posiadają właściwości przeciwwirusowe i wpływają na utrzymanie prawidłowej mikroflory układu moczowego, adaptują organizm do zmieniających się warunków. Kwarcetyna i polifenole wzmacniają efekt przeciwutleniający. Zalecana do wspomagania w kontroli powstawania kamicy nerkowej, chorób zapalnych układu moczowo-płciowego, stanach obniżonej odporności oraz zaburzeniach metabolizmu.

Biota complex

Naturalny kompleks pro- i prebiotyków, czyli symbiotyk. Biota Nr 1 kontroluje równowagę mikroflory jelitowej, hamuje rozwój patogennej mikroflory, kontroluje stan toksyn i układ odpornościowy, utrzymuje prawidłowy metabolizm. Biota Nr 2 wpływa na kontrolę układu moczowego, procesy zółciopędne i napotne. Tworzy środowisko życia dla korzystnej bioty jelitowej.

Ekstrakt wodny z liści pokrzywy

Pokrzywa zawiera barwniki roślinne, witaminę K, witaminy zgrupy B, flawonoidy, garbniki ikwas krzemowy. Substancje czynne liści pokrzywy wpływają na łagodzenie stanów zapalnych dróg moczowych.Działają moczopędnie i pomagają w wydalaniu substancji toksycznych.

(Video) KRZEM - PIERWIASTEK WAŻNY DLA NASZEGO ZROWIA Remigiusz Szczepaniak INVEX REMEDIES 2021

Jak często słyszymy o wiele rozsądniej jest zapobiegać niż leczyć. Wobec tego już dziś zadbajmy o swoje nerki!

 • Florenta Plus (w płynie)Na odporność.80,00zł

  Do koszyka

 • UrobiolDla sprawnych dróg moczowych.69,00zł

  Do koszyka

 • Biota ComplexZdrowa i silna mikrobiota jelit.159,00zł

  Do koszyka

 • UrolizinDla prawidłowej pracy nerek.74,00zł

  Do koszyka

 • Liść pokrzywyZdrowie skóry, włosów i paznokci.133,00zł

  Do koszyka

  (Video) WSPOMAGANIE ORGANIZMU POPRZEZ ... Jan Pokrywka ARONIADA 2021

Monografia:
1. Gazeta „Biolit” nr 3 2019r. Wydawnictwo: Biolit Europe sp. z o.o. Chorzów.

Źródła:
1. Hesse A, Brandle E, Wilbert D, et al. Study on the prevalence and incidence of urolithiasis in Germany comparing the years 1979 vs. 2000. Eur Urol 2003 Dec;44(6):709-13.
2. http://journals.tsu.ru/vestnik /&journal_page==archive&id= 912&article_id=945
3. РИА Томск, https://www.riatomsk.ru/article/20170228/uchenie-tgu-i-sibgmu-issleduyut-kak-bezopasno-drobitj-kamni-v-pochkah/
4. Doktor nauk medycznych Elena Zuglovaya (Nauka i życie Nr 14/2014)
5. Profesor Aleksandr Vladimirovich Gudkov (Biolit nr 3/2019)

FAQs

Co rozpuszcza kamienie w nerce? ›

Kamieni bowiem nie da się rozpuścić i trzeba zastosować leczenie zabiegowe. Na szczęście dzisiaj w ponad 85 proc. przypadków stosuje się techniki małoinwazyjne: litotrypsję (ESWL), zabieg przezskórny (PCNL) i ureterorenoskopię (URSL).

Jak pozbyć się kamieni nerkowych w 10 dni? ›

Jak pozbyć się kamieni? W większości przypadków kamienie nerkowe usuwa się wraz z moczem, a specjalistyczne leczenie nie jest wymagane. Części pacjentów wystarczają leki przeciwbólowe i picie dużej ilości wody oraz ziół, dzięki czemu częściej oddają mocz, a kamień szybciej się przesuwa.

Czy sok z cytryny rozpuszcza kamienie nerkowe? ›

Dzieje się tak, ponieważ oddajemy mocz. Niestety, dodatek cytryny do wody nie wpływa na ten proces w żaden sposób. Dodatkowo sam temat obecności toksyn w organizmie jest dość wyolbrzymiany i niesłusznie popularyzowany.

Jak przyspieszyć zejście kamienia? ›

Aby wydalić kamień z moczowodu, należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Zaleca się nawet, by były to 3 litry wody niegazowanej dziennie (ważne, by nie była wysoko zmineralizowana). Oprócz tego chory może pić zioła, które zwiększą ilość wydalanego moczu. Zazwyczaj to wystarcza do tego, by wydalić kamień z moczowodu.

Jak usunąć kamienie nerkowe domowym sposobem? ›

Można też zwiększyć wydzielanie moczu poprzez domowe sposoby, a mianowicie picie odwarów i naparów z ziół o działaniu moczopędnym. Najskuteczniejsze zioła na kamienie nerkowe to liść brzozy, ziele skrzypu polnego, korzeń lubczyku, korzeń i owoc pietruszki, liście pokrzywy czy kłącza perzu.

Czy ocet jabłkowy rozpuszcza kamienie nerkowe? ›

Do walki z kamieniami nerkowymi wiele osób wybiera jednak surowy ocet jabłkowy. W tym celu należy zmieszać 60 gram soku z cytryny z taką samą ilością oliwy z oliwek i od razu wypić. Następnie popij wszystko czystą wodą.

Jakie zioła rozpuszczają kamienie nerkowe? ›

W przypadku kamieni szczawianowych i wapniowych szczególnie polecany jest rumianek, mniszek, ziele rdestu ptasiego, kłącza perzu, jak również ziele skrzypu. Rozpuszczanie kamieni nerkowych moczanowych należy przeprowadzać zielem nawłoci, liściem mącznicy, liściem brzozy oraz zielem glistnika.

Czy piwo rozpuszcza kamienie nerkowe? ›

Picie piwa pomaga w kamicy nerkowej

Mit. Piwo nie wykazuje właściwości leczniczych – nie pomaga ono w procesie rozpuszczania złogów. Jedyną zaletą spożywania jest zwiększenie ilości wydalanego moczu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania kamieni, a także ułatwione zostaje wydalanie tych o mniejszych rozmiarach.

Czy Fitolizyna rozpuszcza kamienie? ›

Fitolizyna nefrocaps Forte, 30 kapsułek

Środki te rozszerzają drogi moczowe i ułatwiają wypłukanie kamieni. Przy kamicy nerkowej należy zastosować odpowiednią dietę, pić duże ilości płynów, szczególnie moczopędnych wód mineralnych.

Czego nie lubią nasze nerki? ›

Unikaj nadmiaru potraw ze szczawiu, szpinaku, botwinki i rabarbaru, które są bogatym źródłem szczawianów sprzyjających tworzeniu się kamieni nerkowych. Kontroluj ilość zjadanego białka, bo dieta, której podstawą są wędliny, mięso i nabiał, zmusza nerki do wytężonej pracy.

Jaka herbata jest dobra na nerki? ›

Do najbardziej popularnych ziół o działaniu moczopędnym należą skrzyp polny i pokrzywa. Pokrzywa wspomaga wydalanie niepotrzebnego mocznika oraz chloru i kwasu moczowego, natomiast skrzyp zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych i wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg moczowych.

Co daje wypicie szklanki wody z cytryną na czczo? ›

Cytryna wspomaga trawienie i odtruwanie organizmu

terpeny) pobudzają produkcję śliny i enzymów trawiennych, co w konsekwencji ułatwia trawienie. Woda z cytryną korzystnie wpływa na wątrobę – oczyszcza ją i zwiększa produkcję żółci. Procesy te przyczyniają się do usuwania z organizmu zanieczyszczeń.

Co rozpuszcza kamienie w nerkach forum? ›

Rozpuszczenie lub wydalenie zalegających kamieni przyspieszyć mogą wywary przygotowane z liści borówki, koszyczka rumianku szlachetnego perzu oraz korzenia lukrecji. Mieszankę tych ziół zalejmy wrzątkiem i pozostawmy pod przykryciem na 15 minut. Ciepły napar najlepiej przyjmować po posiłku.

Jaką wodę pić przy kamicy nerkowej? ›

Osobom, które zmagają się z kamicą nerkową zaleca się picie co najmniej 2,5 l wody wysokozmineralizowanej dziennie. Woda mineralna wspomaga rozpuszczanie kamieni nerkowych.

Czy piwo jest dobre na nerki? ›

Przekonanie o korzystnym wpływie piwa na nerki ma swoje źródło w jego właściwościach moczopędnych. Z badań wynika jednak, że jego picie nie ma szczególnych właściwości leczniczych. Pobudza ono jedynie pracę układu moczowego i zwiększa ilość wydalanego moczu, co może zmniejszać ryzyko powstanie kamieni nerkowych.

Czy Pepsi rozpuszcza kamienie nerkowe? ›

Dodatkowo amerykańscy badacze wskazują, że wypijanie codziennie dwóch puszek napoju typu cola (zarówno zwykłych, jak i dietetycznych) nie tylko nie chroni przed kamicą nerkową, ale dwukrotnie zwiększa jej ryzyko. Piwo także nie pomaga w rozpuszczaniu kamieni.

Jak dziala soda oczyszczona na nerki? ›

Wodorowęglan sodu doprowadza do zasadowicy metabolicznej. Zatrzymuje ona dalsze destruktywne działanie trucizny i zwiększa jej wydalanie z moczem.

Czego nie powinno się jeść przy kamicy nerkowej? ›

W tej najczęściej występującej kamicy chorzy powinni unikać produktów będących źródłem szczawianów, czyli szczawiu, szpinaku, botwiny, rabarbaru, buraków, nasion roślin strączkowych, czekolady, mocnej kawy i długo parzonej herbaty. Należy ponadto ograniczyć spożycie mleka i przetworów mlecznych.

Czy woda z cytryną jest dobra na nerki? ›

Woda z cytryną wypita rano ma pozytywny wpływ na kondycję nerek, dlatego zalecana jest osobom cierpiącym na dnę moczanową i kamienie nerkowe. Cytryna zawiera duże ilości kwasu, który zapobiega wiązaniu się wapnia i zmniejsz ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

Czy magnez rozpuszcza kamienie nerkowe? ›

Osobom, które mają skłonności do tworzenia się kamieni nerkowych, zaleca się przyjmowanie preparatów magnezowych, ponieważ magnez wiążę substancje, z których powstają kamienie nerkowe, w łatwo usuwalne z organizmu sole szczawianu magnezu.

Czy witamina C rozpuszcza kamienie nerkowe? ›

Zaobserwowano, że przyjmowanie więcej niż 2 g witaminy C dziennie przez dłuższy czas zwiększa stężenie kwasu szczawiowego w krwi i moczu, co prowadzi do powstania kamieni szczawianowo-wapniowych.

Czy herbata z czystka szkodzi na nerki? ›

Wszystkie te właściwości sprawiają, że napary z czystka poprawiają funkcjonowanie nerek zarówno poprzez działanie moczopędne, jak i przez zdolność do oczyszczania ciała z toksyn, metali ciężkich i związków lotnych.

Czy czosnek jest dobry na nerki? ›

Zacznij od wprowadzenia do jadłospisu warzyw, które będą stymulować pracę nerek. Sięgnij po seler, koper, pietruszkę, bakłażan, pomidory, brokuły, marchew, cebulę, czosnek. Są moczopędne, więc działają odwadniająco.

Co pić na piasek w nerkach? ›

Najlepsza jest oczywiście woda, nisko lub średnio zmineralizowana, a także herbaty ziołowe (w tym jawajska z ortosyfonu groniastego) i herbata zielona. Warto również pić sok żurawinowy, który zmniejsza ryzyko infekcji układu moczowego.

Jak długo schodzi kamień z nerki? ›

Jak długo schodzi kamień z nerki? Jest to zależne przede wszystkim od jego wielkości. Najczęściej proces ten trwa kilka dni. Należy w tym okresie przyjmować spore ilości płynów, aby przyspieszyć wydalenie kamienia.

Co jeść i pić przy kamicy nerkowej? ›

Aby zapobiegać kamieniom kwasu moczowego, należy ograniczyć spożywanie produktów o wysokiej zawartości puryn, takich jak czerwone mięso, podroby, piwo/napoje alkoholowe, sardynki i skorupiaki. Należy przyjmować więcej z warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych i niskotłuszczowych produktów mlecznych.

Co na obiad przy kamicy nerkowej? ›

Zalecane jest spożywanie mięsa, ryb, jaj, produktów zbożowych, kapusty, cebuli, ogórków, dużej ilości wody, najlepiej mineralnej. Sprawdź, jak leczymy kamicę nerkową w Urovicie.
...
Nie wolno jeść:
 • orzechów,
 • roślin strączkowych,
 • kawioru,
 • śledzi,
 • baraniego mięsa,
 • wątróbki,
 • pić mocnej kawy, herbaty, kakao.

Jak kiedyś usuwano kamienie nerkowe? ›

Początkowo lekarz wbijał nóż w okolicach krocza, by dostać się do pęcherza. Następnie przy pomocy specjalnych kleszczy ręcznie wyjmował z niego kamienie. Dopiero znieczulenie pod postacią narkozy, które wynaleziono w 1846 roku, sprawiło, że zabieg stał się mniejszą torturą.

Jak usunąć złogi w nerkach? ›

Złogi umiejscowione w dolnych kielichach bardzo rzadko są samoistnie wydalone. Większe kamienie nerkowe (>1 cm) nie mogą być wydalone samoistnie i zazwyczaj do ich usunięcia konieczna jest interwencja urologiczna, np. litotrypsja pozaustrojowa falą uderzeniową.

Czy Rowatinex rozpuszcza kamienie? ›

Rowatinex to lek, którego zadaniem jest łagodne rozkurczanie dróg moczowych w celu ułatwienia wydalania złogów kamieni nerkowych. Poprzez hamowanie metabolizmu kwasu arachidonowego oraz produkcję cytokin działa również przeciwbólowo.

Czy sok z cytryny szkodzi na nerki? ›

Sok z cytryny obfituje w kwas cytrynowy, czyli związek, który zapobiega wiązaniu się wapnia i powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych. Picie wody z cytryną jest więc zalecane w przypadku problemów z kamieniami nerkowymi. Woda z cytryną nawadnia organizm i zawiera znacznie więcej elektrolitów niż sama woda.

Czy cieplo jest dobre na nerki? ›

Nerki lubią ciepło w sensie ubioru, ale też “lubią” rozgrzewające potrawy i napoje. Potrawy rozgrzewające to te, które zawierają dużo przypraw, takich jak papryka, imbir, cynamon, goździk, lub które ze swojej istoty są rozgrzewające np. ulubiona potrawa O.

Czy picie kawy ma wpływ na nerki? ›

Czy kawa szkodzi nerkom? W umiarkowanych ilościach nie, a jednocześnie wspomaga działanie moczopędne, wspomagające wydalanie płynów. Zawsze warto zachować ostrożność w piciu kawy, gdyż jej nadmierne spożywanie może doprowadzić do powstawania kamieni nerkowych.

Czy nerka może się zregenerować? ›

W przypadku znacznego upośledzenia czynności wydalniczej nerek oraz istotnego zmniejszenia objętości moczu konieczne jest u niektórych chorych leczenie nerkozastępcze (hemodializa). Proces regeneracji nerek po przebyciu tej ostrej choroby trwa zwykle kilka tygodni i nie bardzo można go przyspieszyć.

Jak zregenerować nerki? ›

Zaleca się wypijanie codziennie około 3 litrów płynów, w tym 2 litry wody. To optymalna ilość pozwalająca wypłukać z organizmu złogi toksyn. W profilaktyce zdrowia nerek należy uwzględnić regularne wykonywanie badań moczu. Nie powinno się również bagatelizować nawet drobnych infekcji pęcherza.

Czy kurkuma nie szkodzi na nerki? ›

Czy kurkuma może zaszkodzić nerkom? Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy kurkuma nie tylko nie jest szkodliwa wobec nerek, wręcz wykazuje potencjał ochronny. Jej właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne mogą być przydatne w wielu zaburzeniach związanych z omawianym organem wydalniczym.

Kto nie może pić wody z cytryną? ›

Szczególnie uważać powinny osoby z refluksem żołądka. Sok z cytryny jest kwaśny i dlatego zdecydowanie działa na niekorzyść osób, które mają refluks żołądka, przyczyniając się do częstszego pojawiania się objawów choroby, czyli m.in. wracania pokarmu do przełyku, zgagi, nudności czy bólu brzucha.

Czy Muszynianka jest woda alkaliczna? ›

To naturalna woda mineralna rozlewana w Uzdrowisku Muszyna z odwiertów zlokalizowanych na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Jest wodą alkaliczną, wysokozmineralizowaną, magnezowo-wapniową o przyjemnym smaku.

Co pić rano po przebudzeniu? ›

Picie wody krótko po przebudzeniu dodaje energii, przyspiesza metabolizm i pozwala na szybsze rozbudzenie się całego organizmu. Zdrowe napoje dodające energii to m.in.: sok z selera, woda kokosowa, zielona herbata czy świeży koktajl owocowo-warzywny.

Jak długo może schodzić piasek z nerek? ›

Jak długo schodzi piasek z nerek? To kwestia indywidualna, zależy przede wszystkim od tego, jak duże złogi powstały w moczowodach. Niekiedy, nawet jeśli doszło już do powstania kamienia nerkowego, ale nie przekracza on 10 milimetrów, czeka się na samoczynne wydalenie złogu z moczem.

Ile kosztuje lek Rowatinex? ›

Cena: 25,70 PLN
Rodzaj rejestracjiLek
ProducentROWA-WAGNER
Indeks towarowy3172

Czy kamienie w nerkach są niebezpieczne? ›

Upośledzenie czynności nerek w przebiegu kamicy nerkowej może prowadzić do nieodwracalnej, schyłkowej niewydolności nerek. U ok. 4% chorych dializowanych przewlekła niewydolność nerek spowodowana jest kamicą nerkową.

Jak pozbyć się kamieni nerkowych w 10 dni? ›

Jak pozbyć się kamieni? W większości przypadków kamienie nerkowe usuwa się wraz z moczem, a specjalistyczne leczenie nie jest wymagane. Części pacjentów wystarczają leki przeciwbólowe i picie dużej ilości wody oraz ziół, dzięki czemu częściej oddają mocz, a kamień szybciej się przesuwa.

Jak długo pić wodę Jana? ›

500 – 700 ml (w indywidualnych przypadkach więcej) 3 x dziennie, 30-45 minut przed posiłkiem. Należy pić powoli, małymi łykami, o temperaturze takiej jaką posiada na wypływie, gdyż jej ogrzanie może skutkować utratą wielu właściwości biochemicznych z powodu wytrącania się niektórych składników mineralnych.

Czy woda z kranu szkodzi na nerki? ›

Uspokajamy – picie wody z kranu nie tworzy kamieni na nerkach. To efekt zaburzenia procesu metabolizmu, który skutkuje powstawaniem złogów nierozpuszczonych związków – fosforanów, moczanów, szczawianów, cholesterolu.

Czym można zniszczyć nerki? ›

 • Picie zbyt małych ilości płynów. Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi i eliminacja toksyn. ...
 • Przetrzymywanie moczu. ...
 • Nadmiar sodu w diecie. ...
 • Długotrwałe zażywanie środków przeciwbólowych. ...
 • Dieta wysokobiałkowa. ...
 • Nadmierne spożywanie alkoholi. ...
 • Palenie papierosów.
19 Jan 2016

Jak najlepiej oczyścić nerki? ›

Jak oczyścić nerki? Oczyszczanie nerek wspomogą warzywa moczopędne, które będą działać odwadniająco. Należą do nich: marchew, pietruszka, pomidory, brokuły, cebula, czosnek, pietruszka czy seler. Z owoców warto wprowadzić do jadłospisu truskawki, poziomki, borówki, żurawinę czy gruszki.

Od czego się psują nerki? ›

Po pierwsze – palenie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka postępu miażdżycy, która rozwija się także w tętnicach nerek i jest jedną z najczęstszych przyczyn schyłkowej niewydolności nerek wymagającej leczenia nerkozastępczego. Po drugie, przyspiesza utratę czynności nerek w przypadku przewlekłej choroby nerek.

Co rozpuszcza kamienie w nerkach forum? ›

Rozpuszczenie lub wydalenie zalegających kamieni przyspieszyć mogą wywary przygotowane z liści borówki, koszyczka rumianku szlachetnego perzu oraz korzenia lukrecji. Mieszankę tych ziół zalejmy wrzątkiem i pozostawmy pod przykryciem na 15 minut. Ciepły napar najlepiej przyjmować po posiłku.

Jakie zioła rozpuszczają kamienie nerkowe? ›

W przypadku kamieni szczawianowych i wapniowych szczególnie polecany jest rumianek, mniszek, ziele rdestu ptasiego, kłącza perzu, jak również ziele skrzypu. Rozpuszczanie kamieni nerkowych moczanowych należy przeprowadzać zielem nawłoci, liściem mącznicy, liściem brzozy oraz zielem glistnika.

Jak oczyścić nerki z kamieni? ›

Gdy pijemy zbyt mało, mocz się zagęszcza, co sprzyja tworzeniu się złogów. Dlatego najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania nawrotom kamicy jest zwiększenie ilości wypijanych płynów – jeśli nie ma przeciwwskazań, nawet do ok. 3 litrów dziennie.

Czy woda Jana rozpuszcza kamienie nerkowe? ›

W wodzie rozpuszczone są składniki mineralne, które po wypiciu biorą udział w gospodarce wodno-elektrolitowej. Woda Jana wspomaga procesy usuwania kamieni nerkowych i co ważne działa profilaktycznie, zapobiegając ich ponownemu pojawieniu.

Jaka herbata jest dobra na kamienie nerkowe? ›

nawłoć – stosowana jako środek moczopędny i przeciwzapalny o działaniu rozkurczowym; brzoza czy glistnik – napary z tych ziół pomagają w pozbyciu się złogów. Pomóc mogą także rumianek, korzeń lukrecji czy borówka, które mogą pomóc w wydaleniu kamieni nerkowych.

Czy Rowatinex rozpuszcza kamienie? ›

Rowatinex - działanie:

Rowatinex pomaga w stabilizacji całego układu moczowego, rozdrabniając kamienie, co ułatwia ich usunięcie. Rowatinex rozszerza naczynia krwionośne zwiększając przepływ krwi przez nerki i nasila diurezę przez co ułatwia wydalenie kamieni przez drogi moczowe.

Jak długo schodzi kamień z nerki forum? ›

Jak długo schodzi kamień z nerki? Jest to zależne przede wszystkim od jego wielkości. Najczęściej proces ten trwa kilka dni. Należy w tym okresie przyjmować spore ilości płynów, aby przyspieszyć wydalenie kamienia.

Czego nie lubią nasze nerki? ›

Ważne jest również ograniczenie spożycia białka. Produkty zalecane chorym to między innymi czosnek, cebula, kasza gryczana czy jagody, które zawierają cenne witaminy i związki przeciwzapalne. Przy niewydolności nerek powinno się ograniczyć spożycie sodu, potasu oraz fosforu.

Czy Fitolizyna rozpuszcza kamienie w nerkach? ›

Fitolizyna nefrocaps Forte, 30 kapsułek

Środki te rozszerzają drogi moczowe i ułatwiają wypłukanie kamieni. Przy kamicy nerkowej należy zastosować odpowiednią dietę, pić duże ilości płynów, szczególnie moczopędnych wód mineralnych.

Czy herbata z czystka szkodzi na nerki? ›

Wszystkie te właściwości sprawiają, że napary z czystka poprawiają funkcjonowanie nerek zarówno poprzez działanie moczopędne, jak i przez zdolność do oczyszczania ciała z toksyn, metali ciężkich i związków lotnych.

Co najlepiej pić na nerki? ›

Jak dbać o nerki? Przede wszystkim organizm trzeba nawadniać, to znaczy pić czystą wodę: 1,5-2 litrów dziennie, małymi łyczkami, przez cały dzień. Latem, w czasie upałów, powinniśmy pić nawet do 3 litrów czystej wody dziennie. Nie herbatę, nie kawę, nie słodkie, czy nawet rozcieńczone soki…

Czy nerka może się zregenerować? ›

W przypadku znacznego upośledzenia czynności wydalniczej nerek oraz istotnego zmniejszenia objętości moczu konieczne jest u niektórych chorych leczenie nerkozastępcze (hemodializa). Proces regeneracji nerek po przebyciu tej ostrej choroby trwa zwykle kilka tygodni i nie bardzo można go przyspieszyć.

Jak można zregenerować nerki? ›

Zacznij od wprowadzenia do jadłospisu warzyw, które będą stymulować pracę nerek. Sięgnij po seler, koper, pietruszkę, bakłażan, pomidory, brokuły, marchew, cebulę, czosnek. Są moczopędne, więc działają odwadniająco. Oczyszczanie nerek będzie skuteczniejsze, gdy sporządzisz z sok - jednowarzywny lub łączący np.

Czy przy kamicy nerkowej można pić wodę z cytryną? ›

Sok z cytryny obfituje w kwas cytrynowy, czyli związek, który zapobiega wiązaniu się wapnia i powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych. Picie wody z cytryną jest więc zalecane w przypadku problemów z kamieniami nerkowymi.

Co pić na kamienie? ›

Szczególnie ważne jest, aby pić przed snem, ponieważ w gęstym moczu zalegającym w nocy w pęcherzu łatwo tworzą się kamienie. Zrezygnuj z wody gazowanej, która jest wysycona pierwiastkami. Warto również wspomóc się środkami moczopędnymi. Można sięgnąć po herbatę z lipy czy krwawnika pospolitego.

Jaką wodę pić przy kamieniach? ›

Woda mineralna a rozpuszczanie kamieni nerkowych

Osobom, które zmagają się z kamicą nerkową zaleca się picie co najmniej 2,5 l wody wysokozmineralizowanej dziennie. Woda mineralna wspomaga rozpuszczanie kamieni nerkowych.

Videos

1. BLIŻEJ ZDROWIA BLIŻEJ NATURY - WSTĘP i POWITANIE Halina Jurkowska BIOLIT 2020
(aTVBe Zdrowy Kanał)
2. Bransoletka magnetyczna dla mężczyzn
(Horizon)
3. ZOBACZ NA CO SĄ NAJNOWSZE OCTY, KTÓRE ZROBILIŚMY Biały Sai Baba - Grzegorz Śleziak
(aTVBe Zdrowy Kanał)
4. ZWRÓĆ UWAGĘ, CZY TWOJA MASA ROŚNIE ? cz.5 Remigiusz Szczepaniak DOMOWA DIAGNOSTYKA
(aTVBe Zdrowy Kanał)
5. Naturalne olejki konopne i witaminy-z wizytą u Doroty Gudaniec
(Fundacja Słowianskie Powroty)
6. JAKĄ WODĘ POWINNIŚMY PIĆ ? cz.6 Bogdan Głowacki STUDIO 2022 - INSTRUKCJA OBSŁUGI WODY
(aTVBe Zdrowy Kanał)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Cheryll Lueilwitz

Last Updated: 09/28/2022

Views: 5849

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Cheryll Lueilwitz

Birthday: 1997-12-23

Address: 4653 O'Kon Hill, Lake Juanstad, AR 65469

Phone: +494124489301

Job: Marketing Representative

Hobby: Reading, Ice skating, Foraging, BASE jumping, Hiking, Skateboarding, Kayaking

Introduction: My name is Cheryll Lueilwitz, I am a sparkling, clean, super, lucky, joyous, outstanding, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.