Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników (2022)

Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników (1)

Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników (2)

Anna Posmykiewicz

03.03.2018

Obserwuj
Krzywa cukrowa- co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Krzywa cukrowa to inaczej doustny test obciążenia glukozą, czasami bywa ona też nazywana krzywą glikemiczną. Jest to badanie, które wykonywane jest u osób, u których istnieje podejrzenie rozwoju cukrzycy, jak również u kobiet w ciąży jako obowiązkowe badanie przesiewowe wykonywane pod kątem rozpoznania ewentualnej cukrzycy ciążowej, która tak naprawdę może rozwinąć się u każdej kobiety.

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej? Jak należy przygotować siędo badania krzywej cukrowej?

Doustny test obciążenia glukozą jest zwykłym badaniem laboratoryjnym, które można wykonać w każdej poradni POZ w której pielęgniarki pobierają krew do badań.

Na badanie krzywej cukrowej należy zgłosić się na czczo z samego rana- ostatni posiłek powinno się zjeść na 12 godzin przed planowanym terminem badania. Ponadto, na dobę przed badaniem pacjent nie powinien również pić alkoholu, palić papierosów ani podejmować bardzo dużego wysiłku fizycznego- dzięki temu bowiem wynik badania krzywej cukrowej będzie najbardziej wiarygodny.

(Video) Krzywa glukozowo - insulinowa - co musisz wiedzieć? | Joanna Zawadzka | Porady dietetyka klinicznego

Należy pamiętać też o tym, że na trzy dni przed planowanym badaniem krzywej cukrowej, oczywiście w miarę możliwości, należy odstawić leki, które mogą mieć wpływ na gospodarkę węglowodanową naszego organizmu, do leków tych zalicza się miedzy innymi glikokortykosteroidy, leki moczopędne czy też doustne leki antykoncepcyjne. Również na trzy dni przed datą wykonania doustnego testu obciążenia glukozą należy spożywać normalne posiłki, takie, które również zawierają węglowodany, nie ma konieczności wprowadzania specjalnej diety, bowiem to mogłoby z kolei zafałszować wyniki badania.

Badanie krzywej cukrowej- jak wygląda sam przebieg badania?

Pacjent, który zgłasza się na badanie krzywej cukrowej, musi przyjść na nie z 75 gramami glukozy kupionej w aptece, małąbutelkąwody mineralnej oraz własnym kubkiem. Cała glukoza jest rozpuszczana przez pielęgniarki, które będą pobierać krew, w 300 ml wody. Pierwsze oznaczenie glukozy z krwi wykonuje się jeszcze zanim pacjent zacznie pić roztwór glukozy. Po pobraniu pierwszej próbki krwi pacjent, który zgłosił się na badanie krzywej cukrowej, musi wypić przygotowany roztwór glukozy. Ważne jest, aby nie wypił go jednym haustem, tylko aby w przeciągu pięciu minut, wypijał go małymi łyczkami.

Ponieważ roztwór ten jest naprawdę bardzo słodki, u niektórych pacjentów picie go może wywoływaćodruch wymiotny, dlatego też dopuszczalne jest, aby do przygotowanego roztworu glukozy wcisnąć połówkę cytryny - nie wpłynie to w żaden sposób na wynik badania.

Po wypiciu roztworu glukozy pacjent musi czekać w poradni na kolejne pobrania krwi, nie wolno mu opuszczać przychodni ani tym bardziej w żaden sposób obciążać organizmu. Kolejnąpróbkę krwi pacjent ma pobieranąpo godzinie, a następniejeszcze jedną po upływie 120 minut. Po tym czasie pacjent może już opuścić poradnie. Po wynik badania zazwyczaj można zgłosić się już następnego dnia.

Polecane dla Ciebie

Jak należy interpretować wyniki badania krzywej cukrowej? Jakie są normy badania krzywej cukrowej?

Prawidłowe stężenie glukozy w próbce krwi pobranej na czczo powinno mieścić się w graniach 70-99 mg/dl. Wynik badania krzywej cukrowej jest prawidłowy, jeśli poziom glukozy w 120 minucie po wypiciu roztworu glukozy będzie mniejszy niż 140 mg/dl. Jeśli poziom glukozy po tym upływie czasu będzie mieścił się w przedziale od 140 mg/dl do 199 mg/dl, wtedy będzie można rozpoznać nietolerancję węglowodanów, czyli stan, który stanowi zagrożenie rozwoju u pacjenta cukrzycy. Natomiast, jeśli w 120 minucie od wypicia roztworu poziom glukozy w krwi pacjenta osiąga wartość 200 mg/dl lub więcej, wtedy lekarz już z całą pewnością może rozpoznać u pacjenta cukrzyce.

Badanie krzywej cukrowej w ciąży - po co jest wykonywane?

Badanie krzywej cukrowej w ciąży jest badaniem przesiewowym, które ma za zadanie wykryć ewentualną cukrzyce ciążową, która tak naprawdę może rozwinąć się u każdej ciężarnej kobiety, nawet jeśli przed ciążąnigdy nie miała ona żadnych problemów z poziomami glukozy w krwi. Badanie krzywej cukrowej w okresie ciąży wykonywane jest zawsze pomiędzy 24 a 28 tygodniem trwania ciąży.

Na czym polega to badanie? Czy badanie krzywej cukrowej w ciąży różni się od badania krzywej cukrowej od innych osób?

Badanie krzywej cukrowej w okresie ciąży wygląda praktycznie tak samo, jak u innych osób- polega ono bowiem na oznaczeniu poziomu glukozy w krwi kobiety ciężarnej na czczo, a następnie po przyjęciu dużej dawki glukozy. W praktyce kobieta ciężarna na badanie musi zgłosić się rano na czczo, ma wtedy pobieranąprzez pielęgniarkę po raz pierwszy krew. Po tym pobraniu kobieta musi wypić 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Ważne jest, aby nie wypijać całej szklanki jednym haustem, a pić roztwór glukozy powoli, małymi łykami. Ponieważ roztwór ten jest bardzo słodki, nie każda kobieta jest w stanie stolerować aż tak dużą słodycz i jego picie może wywoływać u niej odruch wymiotny. Dlatego dopuszczalne jest, aby do roztworu wcisnąć pół cytryny. Po wypiciu roztworu glukozy kobieta musi poczekać na kolejne pobranie krwi, które najpierw wykonuje się po jednej godzinie od wypicia roztworu glukozy, a kolejne po dwóch godzinach od wypicia słodkiego roztworu glukozy. Dzięki temu będzie wiadomo, jak bardzo wzrosło stężenie glukozy po spożyciu dużej jej ilości oraz czy w związku z tym istnieje powód do niepokoju i konieczność dalszej, ewentualnej diagnostyki.

Badanie krzywej cukrowej to proste badanie, dzięki któremu można już bez żadnych wątpliwości zdiagnozować u pacjenta cukrzycę, a u kobiety ciężarnej- cukrzycęciążową. Dzięki temu możliwe jest włączenie właściwego leczenia, dzięki któremu pacjent będzie czuł się lepiej, a cukrzyca nie będzie wywoływała „spustoszenia” w jego organizmie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników (5)

Polecane artykuły

 • Wymaz z gardła – ile kosztuje badanie i gdzie można je wykonać?

  Wielokrotnie każdy z nas cierpiał z powodu bólu gardła czy chrypki. Są to najczęściej występujące choroby gardła. Czasem zdarza się jednak, że infekcje gardła dopadają nas zbyt często oraz ciągle nawracają pomimo stosowania właściwego leczenia. Co można zrobić w takiej sytuacji? Wtedy można zdecydować się na wykonanie wymazu z gardła, który może pomoc naszemu lekarzowi prowadzącemu w postawieniu właściwej diagnozy i ułatwi też włączenie najlepszego dla nas leczenia.

  (Video) OGTT - krzywa cukrowa - doustny test obciążenia glukozą
 • Test ureazowy na Helicobacter pylori – na czym polega i kiedy się go wykonuje?

  Helicobacter pyloritobakteria odpowiedzialna za występowanie choroby wrzodowejczy nowotworów żołądka. Do jej wykrycia stosuje się test ureazowy, który wykonywany jest podczas gastroskopii. Na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować? Jakie są wskazania do przeprowadzenia testu ureazowego?

 • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

  APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo istotne, kiedy należy zbadać stopień krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub leczonego z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilość witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

 • Sód (Na) – badamy elektrolity we krwi. Norma, hiponatremia, hipernatremia

  Badanie stężenia sodu (Na) jest jednym z głównych oznaczeń parametrów krwi. Nie jest badaniem drogim ani też wymagającym specjalnego przygotowania, niemniej kontrolowanie poziomu sodu jest bardzo istotne. Wszelkie nieprawidłowości w stężeniu tego elektrolitu mogą być bardzo groźne dla zdrowia, szczególnie osób, u których zdiagnozowano choroby kardiologiczne, jak chociażby nadciśnienie tętnicze lub nefrologiczne, jak niewydolność nerek. Jak wygląda badanie, czy jest refundowane, ile kosztuje i jakie są normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  (Video) Jak powinna wyglądać prawidłowa krzywa insulinowa. To musisz wiedzieć, żeby zacząć działać ✌🌀🌀

 • Troponina – badanie i normy. Czy podwyższony poziom troponin zawsze świadczy o zawale serca?

  Białka kurczliwe mięśni poprzecznie prążkowanych to troponiny. Ich stężenie we krwi wzrasta już 3 godziny po zawale serca lub innym rodzaju uszkodzenia mięśnia sercowego. Badanie troponin zleca się w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy dotyczącej ataku serca. Istnieją jednak inne przyczyny wysokiego poziomu troponin we krwi pacjenta, jak chociażby zatorowość płucna, niewydolność serca lub nerek, ale także wyjątkowo ciężki wysiłek fizyczny (często obserwowany u maratończyków czy triathlonistów). Jak wygląda badanie poziomu troponin i które zaburzenia organizmu mogą wywołać ich obecność we krwi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Insulina – normy we krwi, wskazania, cena. Badanie insuliny po obciążeniu. Czy hiperglikemia i hipoglikemia są groźne dla życia?

  Insulina i normy z nią związane są jednym z głównych wskaźników prawidłowej pracy trzustki. Badanie poziomu tego hormonu pozwala na dokonanie oceny zmian w gospodarce węglowodanowej, a w przypadku wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii wdrożenie odpowiedniego leczenia tych zaburzeń, których zaniedbane może się rozwinąć w szereg chorób metabolicznych, w tym przede wszystkim w cukrzycę typu II. Osoby, które zauważyły u siebie zaburzenia widzenia, zawroty głowy, przyspieszoną akcję serca lub zlewne poty powinny koniecznie zgłosić się na badanie poziomu insuliny.

 • Wysoki poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia) w wyniku badania krwi

  Hiperprolaktynemia jest jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynność tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

 • (Video) TEST OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ - JAK NIE ZWYMIOTOWAĆ -WYNIKI

  Holotranskobalamina – badanie wczesnych niedoborów witaminy B12

  Istnieje pula badań, które regularnie powinien wykonać każdy weganin lub wegetarianin, a także osoby, które mają wszelkie objawy niedokrwistości lub zauważają u siebie niedobory witaminy B12, do których należy, chociażby mrowienie i pieczenie skóry, drętwienie kończyn lub zaburzenia snu. Postawienie diagnozy dotyczącej groźnego niedoboru wit. B12 jest możliwe już na jego wczesnym etapie, dzięki wykonaniu oznaczenia poziomu holoTC, czyli holotranskobalaminy. Jak się przygotować do badania poziomu holoTC, czy trzeba być na czczo i jakie są objawy obniżonego poziomu witaminy B12? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

FAQs

Krzywa cukrowa - normy, badanie, jak się przygotować i interpretacja wyników? ›

Prawidłowe stężenie glukozy w próbce krwi pobranej na czczo powinno mieścić się w graniach 70-99 mg/dl. Wynik badania krzywej cukrowej jest prawidłowy, jeśli poziom glukozy w 120 minucie po wypiciu roztworu glukozy będzie mniejszy niż 140 mg/dl.

Jak odczytać wyniki badania krzywej cukrowej? ›

Norma stężenia glukozy we krwi wynosi od 70 do 99 mg/dl na czczo i ok. 150 mg/dl w ciągu dnia. Więc analogicznie: na czczo 100-125 mg/dl i po posiłku 140-199 mg/dl oznacza stan przedcukrzycowy. Natomiast przy 126 mg/dl przed posiłkami oraz powyżej 200 mg/dl w ciągu dnia diagnozowana jest cukrzyca.

Jak interpretować wyniki krzywej insulinowej? ›

W celu zdiagnozowania insulinooporności możemy posłużyć się kilkoma wskaźnikami. Najprostszym i najpowszechniej stosownym jest HOMA-IR, który oblicza się na podstawie poziomu glukozy i insuliny na czczo. Wynik powyżej 2,5 świadczy o insulinooporności, jednak już wynik powyżej 2,0 może sugerować nieprawidłowości.

Jak przygotować się do badania krzywej insulinowej? ›

W DNIU BADANIA
 1. NIE stosujemy restrykcyjnych diet – niskokalorycznych lub. niskowęglowodanowych – mogą wpływać ...
 2. NIE odstawiamy węglowodanów – dobowe spożycie węglowodanów. 3-4 dni przed badaniem powinno wynosić co najmniej. ...
 3. NIE pijemy alkoholu, kawy, herbaty i innych napojów kofeinowych.
 4. NIE palimy papierosów.

Jakie powinny być wyniki krzywej cukrowej? ›

Interpretacja wyników krzywej cukrowej

Za prawidłowy wynik badania krzywej cukrowej uważa się taki, w którym po pierwszym pobraniu krwi stężenie cukru mieści się w granicach od 70 do 99 mg/dl, a po ostatnim — wykonanym 120 minut po wypiciu specjalnego roztworu glukozy i wody – nie przekracza 140 mg/dl.

Jak interpretować wyniki glukozy w ciąży? ›

Interpretacja wyników krzywej cukrowej
 1. Badanie na czczo - poniżej 92 mg/dl. Wynik 92-125 mg/l oznacza cukrzycę ciążową.
 2. Badanie glikemii po godzinie: mniej niż 180 mg/dl.
 3. Badanie po dwóch godzinach - prawidłowa glikemia to poziom glukozy poniżej 153 mg/dl.
Aug 7, 2019

Po jakim czasie wynik krzywej cukrowej? ›

Wynik badania krzywej cukrzycowej mieści się w normie, jeśli w krwi pobranej na czczo glukoza osiągnęła wartość między 70 a 99 mg/dl. Dobry wynik analizy stężenia glukozy we krwi po wypiciu roztworu i odczekaniu dwóch godzin nie może zaś przekroczyć 140 mg/dl.

O czym mówi krzywa insulinowa? ›

Krzywa insulinowa to wykres pokazujący, w jaki sposób organizm wydziela insulinę po kontakcie z glukozą. Najczęściej jest to dawka 75 g czystej glukozy rozpuszczona w 200-300 ml ciepłej wody, którą należy jak najszybciej wypić.

Ile powinna być insulina po obciazeniu? ›

Po obciążeniu glukozą poziom insuliny zwiększa się kilkakrotnie (nie ma dokładnych norm), jego wartość – 166,4 w 1. godzinie po obciążeniu może sugerować nadmierne wydzielanie insuliny przez trzustkę (nadreaktywność trzustki). Uzyskany wynik poziomu insuliny 2 godziny po obciążeniu jest prawidłowy.

Jaki wynik oznacza Insulinooporość? ›

Metoda HOMA (Homeostatic Model Assessment) - Polega na wyliczeniu wskaźnika (HOMA-IR) na podstawie stężenia glukozy i insuliny oznaczonych u pacjenta rano na czczo. Norma HOMA-IR wynosi 1. Natomiast wartość HOMA-IR powyżej 2,5 świadczy o insulinooporności. Niestety wynik ten może być zaburzony u chorych na cukrzycę.

Jaki powinien być poziom cukru po wypiciu glukozy? ›

Prawidłowe stężenie cukru we krwi na czczo nie powinno przekraczać 99 mg/dl (5,6 mmol/l), a po 2 godzinach od wypicia glukozy (test doustny) 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Na czym polega badanie na krzywa cukrowa? ›

Krzywa cukrowajak przebiega badanie? W pierwszym etapie pobiera się krew żylną w celu oznaczenia poziomu cukru na czczo. Następnie pacjentowi podaje się roztwór glukozy (75 g w 250-300 ml wody), który musi wypić w ciągu 5 minut. Po upływie 60 minut ponownie pobiera się krew i oznacza stężenie glukozy.

Co to za badanie krzywa cukrowa? ›

Badanie to wykonuje się w celu pomiaru stężenia glukozy we krwi. W jego przebiegu pacjentowi kilkukrotnie pobiera się krew, aby sprawdzić glikemię na czczo i po spożyciu roztworu glukozy. Wyniki z badania pozwalają lekarzowi ocenić, jak organizm radzi sobie z wchłanianiem glukozy oraz wydzielaniem insuliny.

Jak długo czeka się na wynik krzywej insulinowej? ›

Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik 1-2 dni.

Jak przeżyć badanie krzywej cukrowej? ›

Przepłukanie ust wodą Jeśli zdecydowałaś się na test z użyciem zwykłej glukozy i czujesz po jej wypiciu lukier w ustach, warto przepłukać je czystą wodą. Z pewnością pozwoli to na łatwiejsze zniesienie tego specyficznego posmaku. Przepłukanie ust nie zaburza wyniku testu.

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi w ciąży? ›

Domowe pomiary glikemii

Prawidłowe normy poziomu cukru w ciąży na czczo powinny utrzymywać się <90 mg/dl (5 mmol/l), a 1 godzinę po posiłku <120 mg/dl (6,7 mmol/l) [3]. Pomiary godzinę po posiłku są u ciężarnych bardzo ważne.

Jaka powinna być krzywą cukrową w ciąży? ›

Prawidłowe stężenie glukozy na czczo wynosi mniej niż 100 mg/dl. Po dwóch godzinach od wypicia roztworu z glukozy natomiast norma wynosi mniej niż 140 mg/dl. Jeżeli wynik badania wskazuje wynik wyższy niż 140 mg/dl, pacjentka w ciąży prawdopodobnie choruje na cukrzycę ciążową.

Jak się bada glukozę w ciąży? ›

Najpierw pobierana jest krew na czczo, następnie po godzinie i po dwóch od wypicia roztworu. Jeżeli po przyjęciu glukozy jej stężenie we krwi wzrośnie i utrzyma się przez dwie godziny, oznacza to, że kobieta choruje na cukrzycę ciążową.

Jaki wynik glukozy po 1 godzinie? ›

na czczo i przed posiłkami - 60-90 mg/dl (3,3-5,0 mmol/l) maksymalna glikemia w 1 godz. po posiłkach - <120 mg/dl (<6,7mmol/l).

Jaki powinien być wynik glukozy po 2 godzinach? ›

Prawidłowy poziom cukru po jedzeniu (po 2 godzinach) wynosi do 140 mg/dl (7,8 mmol. l). W przedziale 140 do 200 mg/dl (od 7.8 do 11.1 mmol/l mówimy o tzw. hiperglikemii poposiłkowej.

Czy na krzywą cukrową trzeba być na czczo? ›

Doustny test obciążenia glukozą jest zwykłym badaniem laboratoryjnym, które można wykonać w każdej poradni POZ w której pielęgniarki pobierają krew do badań. Na badanie krzywej cukrowej należy zgłosić się na czczo z samego rana- ostatni posiłek powinno się zjeść na 12 godzin przed planowanym terminem badania.

Jaka powinna być krzywa insulinowa? ›

Poziom insuliny na czczo nie powinien przekraczać 10 mU/ml. Natomiast przy krzywej insulinowej, poziom insuliny po 1 godzinie od spożycia glukozy nie powinien być wyższy niż 50 mU/ml, a po 2. godzinach – 30 mU/ml.

Czy trzeba mieć skierowanie na krzywą cukrową i insulinową? ›

Istnieje możliwość odpłatnego wykonania badań dla osób nie posiadających skierowania od lekarza. Jedynym badaniem na które potrzebne jest skierowanie to badanie krzywej glukozowej i insulinowej.

Jaka powinna być insulina po dwóch godzinach? ›

Normy poziomu insuliny prezentują się następująco: na czczo – do 10 mU/ml; po 1 godzinie od posiłku – do 50 mU/ml; po 2 godzinach od posiłku– do 30 mU/ml.

Co to jest insulina po obciążeniu? ›

Test insuliny po obciążeniu jest badaniem doustnym. Polega na podaniu pacjentowi odpowiedniej dawki glukozy do wypicia. W ten sposób sprawdzana jest tolerancja glukozy. Badanie jest całkowicie bezbolesne i wykonywane po to, aby ustalić, czy pacjent nie choruje na cukrzycę.

Jaki powinien być wynik po obciazeniu glukozą 75g? ›

Interpretacja testu jest następująca: wynik jest prawidłowy, jeżeli poziom cukru w 120 minucie po wypiciu roztworu wynosi <140 mg% (7,8 mmol/l) nietolerancja węglowodanów (czyli stan zagrożenia cukrzycą), jeżeli poziom cukru w 120 minucie wynosi od 140 do 199 mg% (7,8-11,1 mmol/l)

Ile powinien wynosić wskaźnik HOMA? ›

Norma dla wskaźnika HOMA-IR wynosi mniej niż 1.

Przyjmuje się, że wartość powyżej 2 świadczy o insulinooporności. Badanie należy powtórzyć 3-4 razy ze względu na znaczne wahania poziomu insuliny. Z uzyskanych wyników wyciąga się wartość uśrednioną.

Jak się liczy Insulinooporość? ›

Obliczając wskaźnik HOMA-IR można sprawdzić, czy dana osoba cierpi na insulinooodporność. Indeks HOMA ma prosty wzór: poziom insuliny x poziom glukosy / 22,5. Badanie HOMA wykonuje się rano, najlepiej w godz. 7-10.

O czym mówi krzywą cukrową? ›

Badanie to wykonuje się w celu pomiaru stężenia glukozy we krwi. W jego przebiegu pacjentowi kilkukrotnie pobiera się krew, aby sprawdzić glikemię na czczo i po spożyciu roztworu glukozy. Wyniki z badania pozwalają lekarzowi ocenić, jak organizm radzi sobie z wchłanianiem glukozy oraz wydzielaniem insuliny.

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej? ›

Krzywa cukrowa – jak przebiega badanie? W pierwszym etapie pobiera się krew żylną w celu oznaczenia poziomu cukru na czczo. Następnie pacjentowi podaje się roztwór glukozy (75 g w 250-300 ml wody), który musi wypić w ciągu 5 minut. Po upływie 60 minut ponownie pobiera się krew i oznacza stężenie glukozy.

Jak powinna wyglądać prawidłowa krzywa insulinowa? ›

Poziom insuliny na czczo nie powinien przekraczać 10 mU/ml. Natomiast przy krzywej insulinowej, poziom insuliny po 1 godzinie od spożycia glukozy nie powinien być wyższy niż 50 mU/ml, a po 2. godzinach – 30 mU/ml.

Na czym polega badanie krzywej insulinowej? ›

Najpopularniejsza jest krzywa insulinowa trzypunktowa: najpierw bada się poziom insuliny przed podaniem glukozy, następnie godzinę po podaniu, a w końcu dwie godziny po podaniu. Jeżeli lekarz zdecydował na wykonanie krzywej insulinowej razem z cukrową, każda krzywa wymaga osobnych próbek krwi.

Czego nie jeść przed badaniem krzywej cukrowej? ›

Krzywą cukrową wykonuje się na czczo. Oznacza to, że pacjent nie powinien spożywać żadnych posiłków na przynajmniej 8-12 godzin przed badaniem. Dopuszczalne jest picie niegazowanej wody.

Po co badanie krzywej cukrowej? ›

Krzywa cukrowa wykorzystywana jest w diagnostyce zaburzeń gospodarki węglowodanowej. Wskazaniem do jej wykonania jest m. in. stężenie glukozy na czczo 100-125 mg/dl, podejrzenie hipoglikemii reaktywnej oraz podwyższony wskaźnik insulinooporności.

Ile powinna być insulina po obciazeniu? ›

Po obciążeniu glukozą poziom insuliny zwiększa się kilkakrotnie (nie ma dokładnych norm), jego wartość – 166,4 w 1. godzinie po obciążeniu może sugerować nadmierne wydzielanie insuliny przez trzustkę (nadreaktywność trzustki). Uzyskany wynik poziomu insuliny 2 godziny po obciążeniu jest prawidłowy.

Jak długo czeka się na wynik krzywej insulinowej? ›

Ogólnopolski czas oczekiwania na wynik 1-2 dni.

Czy krzywa insulinowa jest refundowana? ›

Krzywa insulinowa – cena

Badanie wykonywane ze skierowania na NFZ jest dla pacjentów bezpłatne. Jeśli ktoś chce wykonać badanie bez skierowania, krzywa insulinowa nie jest kosztowna – cena wynosi ok. 30 zł, w zależności od indywidualnego cennika laboratorium.

&nbsp;

Pomiar podstawowego poziomu glukozy wykonuje się z krwi pobranej na czczo.. Badanie krzywej cukrowej pokazuje, czy i jak organizm radzi sobie z metabolizmem węglowodanów prostych np.. glukozy.. Badanie krzywej cukrowej wykonuje się na czczo .. Oznacza to, że na 8-12 godzin przed wizytą w gabinecie pacjent nie powinien nic jeść, może jedynie pić niegazowaną wodę.. Wynik badania mogą też zafałszować picie alkoholu czy palenie papierosów.. Dieta w przeddzień badania powinna być lekkostrawna, ale bez ograniczania zwykłego, dziennego spożycia węglowodanów.. Nie należy też podejmować w tym czasie intensywnego wysiłku fizycznego.. W diagnostyce reaktywnej hipoglikemii niekiedy, na wyraźne zlecenie lekarza, wykonuje się dodatkowe pomiary po 30, 90, a nawet 180 i 240 minutach od wypicia roztworu glukozy.. Krzywa cukrowa, czyli doustny test tolerancji glukozy (badanie OGTT) to badanie wykonywane w procesie diagnostycznym cukrzycy, hipoglikemii reaktywnej, insulinooporności czy akromegalii.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Może dotknąć każdego! Dowiedz się, jakie są normy krzywej cukrowej i kiedy należy wykonać badanie.

Badanie wykonuje się na czczo.. Cukrzyca typu 1: najczęściej występuje u dzieci, cukrzyca typu 2: dominuje u dorosłych, stanowi ponad 80% wszystkich cukrzyc, cukrzyca ciążowa, inne specyficzne typy cukrzycy.. Badania polega na oznaczeniu poziomu stężenia glukozy we krwi.. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dokonuje się tylko 2 pomiarów.. Część pacjentów, szczególnie kobiety w ciąży, próbują na różne sposoby przełamać zbyt słodki smak roztworu.. W Polsce we wczesnej ciąży każda kobieta jest kierowana na badanie poziomu glukozy we krwi.. Warto pamiętać o tym, że normy glukozy na czczo różnią się w ciąży.. Jeśli wynik przekroczy 126 mg/dl, ale będzie on niższy niż 200 mg/dl należy powtórzyć badanie stężenia glukozy we krwi.. Badanie stężenia poziomu glukozy we krwi oraz badanie krzywej cukrowej to dwa proste rozwiązania, które pozwolą na zdiagnozowanie cukrzycy i zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

Wapteka to apteka internetowa oferująca szeroki wybór suplementów diety, witamin, kremów i kosmetyków dla osób dorosłych oraz dzieci. W naszej aptece dostępne są również leki bez recepty, dermokosmetyki oraz sprawdzony sprzęt medyczny. Oferujemy świetne ceny oraz szybką wysyłkę zamówienia! Zapraszamy do sprawdzenia całej oferty w naszej aptece online!

Badanie krzywej cukrowej polega na dwu- lub. trzykrotnym określeniu stężenia glukozy we krwi: na czczo, a następnie 1 lub 2. razy po wypiciu 300 ml roztworu zawierającego wodę i 75 g glukozy.. Jak dowiodły badania kliniczne, środki te pozwalają utrzymać stężenie glukozy. na odpowiednim poziomie, wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu i. utrzymaniu prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi.. Ważne jest również, aby unikać potraw. smażonych, ponieważ ich spożycie podnosi poziom cukru na wiele godzin po. posiłku.. Pierwsze badanie glukozy w ciąży wykonuje się na samym jej początku, w. pierwszym trymestrze (ok. 9-10 tydzień ciąży).. Dlatego krzywa cukrowa w ciąży stanowi badanie obowiązkowe dla każdej przyszłej mamy, nawet jeśli nie znajduje. się ona w grupie ryzyka, ani nie stwierdzono u niej podwyższonego poziomu. glukozy we krwi na czczo.. W przypadku jej wystąpienia pacjentka powinna. codziennie na czczo, zaraz po przebudzeniu oraz 2 godziny po każdym posiłku,. badać poziom cukru we krwi, stosować zalecaną dietę oraz przyjmować przepisane. przez specjalistę leki.. Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo i po jedzeniu?. Najważniejsze właściwości zdrowotne borówki amerykańskiej Borówka amerykańska jest rośliną, której owoce cieszą się popularnością na całym świecie.. Wrotycz pospolity zastosowanie w lecznictwie - działanie w medycynie Działanie wrotyczu pospolitego jest wykorzystywane od. setek lat w ziołolecznictwie, czyli dziedzinie medycyny alternatywnej. stosującej naturalne sposoby leczenia opierające się na roślinach i ich. częściach.. Wścieklizna jest wirusowym schorzeniem zakaźnym zwierząt, które może przenieść się na człowieka.. Jeśli Twoje paznokcie się rozdwajają, odwarstwiają lub cierpisz na łamliwe paznokcie to znak, że czas przyjrzeć się swojej diecie i trybowi życia..... Udzielanie pierwszej pomocy przy udarze cieplnym Hipertermia, inaczej przegrzanie organizmu, to stan, który może pojawić się w wyniku nadmiernej ekspozycji ciała na słońce.. Ważne jest, aby wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy oraz jakie objawy są charakterystyczne dla hipertermii....

Krzywa cukrowa – normy i ich rola. Doustny test tolerancji glukozy (OGTT) pozwala na wykrycie cukrzycy. Na czym polega?

Na badanie należy przyjść na czczo.. Doustny test tolerancji glukozy pozwala na wykrycie cukrzycę ciążową, a także określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 po porodzie.. Fizjologiczny poziom cukru we krwi na czczo jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju płodu, a także dla samej matki.. są otyłe lub mają nadwagę (BMI powyżej 30); mają powyżej 35 lat; cierpią na zespół policystycznych jajników; mają w najbliższej rodzinie przypadki cukrzycy typu 2; palą papierosy; chorują na nadciśnienie tętnicze.. Jest on diagnozowany, jeśli wynik stężenia glukozy na czczo będzie wyższy niż 99 mg/dl.. ; zrezygnowanie z wysoko przetworzonej żywności, w tym dań typu fast food, napojów gazowanych i słodyczy; ograniczenie stresu w codziennych sytuacjach — pomocna może okazać się joga i medytacja, częste badanie glukozy; farmakologia – w skrajnych przypadkach lekarz może zdecydować się na przepisanie leku o nazwie metformina.. Wysokie stężenie glukozy we krwi na czczo oraz po 2 godzinach od wypicia roztworu glukozy może prowadzić o poważnych upośledzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych, w tym naczyń krwionośnych, serca, nerek, a także obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.. Badanie to wykonuje się w momencie, gdy poziom glukozy na czczo jest znacznie podwyższony.

Chcesz wykonać test obciążenia glukozą? Nie wiesz jak interpretować wyniki krzywej cukrowej? Szukasz informacji dotyczących OGTT? Zapraszam do lektury!

W wersji podstawowej badanie testu tolerancji glukozy polega na sprawdzeniu poziomu glukozy oraz insuliny na czczo oraz dwie godziny po wypiciu glukozy (najczęściej 75g rozcieńczonej w 200 ml wody).. Glukoza na czczo: wynik glukozy na czczo (w przypadku osoby niebędącej na diecie ketogenicznej) powinien optymalnie zawierać się w przedziale 80-95 mg/dL.. Na zdjęciu powyżej widać idealny przykład insulinooporności, ładna insulina na czczo, ładna insulina po 60 minutach – natomiast po 120 minutach insulina praktycznie w ogóle się mnie zmniejszyła względem tej po godzinie.. W praktyce oznacza to, że jeżeli po 2h od obciążenia wyjdzie Ci insulina rzędu 50 (mU/l), a nie masz pojęcia jak wyglądał jej poziom po 30 lub 60 minutach od obciążenia, to może okazać się, że wcale nie masz problemów ze słabą wrażliwością insulinową tylko cierpisz na hiperinsulinemię.. Aby móc postawić w 100% trafną diagnozę oraz odpowiednio dobrać dietę, suplementację lub farmakologię (metformina / liraglutyd) niezbędne są informacje o tym, jak zachowuje się glukoza i insulina w różnych okresach czasu po posiłku (obciążeniu glukozą), jaka jest różnica pomiędzy poziomem insuliny a poziomem glukozy i jak szybko insulina wraca do wartości początkowej (obserwowanej na czczo) oraz to czy nie występuje również hiperinsulinizm lub hipoglikemia reaktywna.. Innymi słowy, robiąc standardowy test polegający na sprawdzeniu glukozy i insuliny na czczo oraz po dwóch godzinach – może wyjść, że nie masz żadnych problemów z glikemią co oczywiście w tym przypadku będzie niezgodne z prawdą.. pobranie krwi na czczo i zbadanie poziomów insuliny i glukozy, obciążenie glukozą (wypicie 75g glukozy), pobranie krwi ze sprawdzeniem insuliny i glukozy po 30 minutach, 60 minutach, 120 minutach oraz 180 minutach od wypicia glukozy.

Dlaczego nalezy wykonać badanie krzywej cukrowej (glikemicznej) w ciąży? Jak się przygotować do tego oznaczenia? Jakie są normy krzywej cukrowej? Sprawdzamy!

Jak należy się przygotować do badania, czy można się zgłosić na OGGT bez skierowania lekarskiego i co należy zabrać ze sobą na test krzywej glikemicznej?. Test sprawdza, czy w odpowiedzi na spożycie glukozy organizm jest w stanie wydzielić odpowiednią ilość insuliny, a ponadto wykrywa zaburzenia prowadzące do rozwoju cukrzycy, nawet wśród tych pacjentów, u których oznaczenie poziom glukozy we krwi na czczo może jeszcze nie przekraczać wartości prawidłowych lub przekracza je nieznacznie.. Szczególnie istotne jest wykonanie tego badania w trakcie ciąży, ponieważ cukrzyca ciążowa może rozwinąć się także u tych kobiet, wśród których nigdy nie odnotowano podwyższonego poziomu glukozy we krwi.. Jeżeli kobieta znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia cukrzycy ciężarnych, ze względu na wiek >35 roku życia, otyłość, nadciśnienie tętnicze, zespół policystycznych jajników , wystąpienie cukrzycy w poprzednich ciążach, insulinooporność , urodzenie dziecka ze zwiększoną masą ciała lub obciążający wywiad rodzinny, wówczas lekarz może zlecić wcześniejsze niż standardowo wykonanie krzywej cukrowej.. Jeżeli z jakichś przyczyn pacjentka zdecyduje się na przeprowadzenie badania na własną rękę, musi liczyć się z kosztami rzędu 20–40 złotych, a także koniecznością dostarczenia skierowania lub wyniku badania poziomu glukozy na czczo, nie starszego niż 30 dni, na którym stężenie glukozy nie przekroczyło 126 mg/dl .. Badanie poziomu tego hormonu pozwala na dokonanie oceny zmian w gospodarce węglowodanowej, a w przypadku wystąpienia hipoglikemii lub hiperglikemii wdrożenie odpowiedniego leczenia tych zaburzeń, których zaniedbane może się rozwinąć w szereg chorób metabolicznych, w tym przede wszystkim w cukrzycę typu II.

Chcesz wykonać test obciążenia glukozą? Nie wiesz jak interpretować wyniki krzywej cukrowej? Szukasz informacji dotyczących OGTT? Zapraszam do lektury!

W wersji podstawowej badanie testu tolerancji glukozy polega na sprawdzeniu poziomu glukozy oraz insuliny na czczo oraz dwie godziny po wypiciu glukozy (najczęściej 75g rozcieńczonej w 200 ml wody).. Glukoza na czczo: wynik glukozy na czczo (w przypadku osoby niebędącej na diecie ketogenicznej) powinien optymalnie zawierać się w przedziale 80-95 mg/dL.. Na zdjęciu powyżej widać idealny przykład insulinooporności, ładna insulina na czczo, ładna insulina po 60 minutach – natomiast po 120 minutach insulina praktycznie w ogóle się mnie zmniejszyła względem tej po godzinie.. W wersji podstawowej testu tolerancji glukozy bada się tylko poziom glukozy i insuliny na czczo oraz po dwóch godzinach – niestety w przypadku większości schorzeń metabolicznych to zdecydowanie za mało.. W praktyce oznacza to, że jeżeli po 2h od obciążenia wyjdzie Ci insulina rzędu 50 (mU/l), a nie masz pojęcia jak wyglądał jej poziom po 30 lub 60 minutach od obciążenia, to może okazać się, że wcale nie masz problemów ze słabą wrażliwością insulinową tylko cierpisz na hiperinsulinemię.. Aby móc postawić w 100% trafną diagnozę oraz odpowiednio dobrać dietę, suplementację lub farmakologię (metformina / liraglutyd) niezbędne są informacje o tym, jak zachowuje się glukoza i insulina w różnych okresach czasu po posiłku (obciążeniu glukozą), jaka jest różnica pomiędzy poziomem insuliny a poziomem glukozy i jak szybko insulina wraca do wartości początkowej (obserwowanej na czczo) oraz to czy nie występuje również hiperinsulinizm lub hipoglikemia reaktywna.. Innymi słowy, robiąc standardowy test polegający na sprawdzeniu glukozy i insuliny na czczo oraz po dwóch godzinach – może wyjść, że nie masz żadnych problemów z glikemią co oczywiście w tym przypadku będzie niezgodne z prawdą.. Dokładny wynik z kolei daje lepszą możliwość interpretacji i leczenia, dlatego po opłaceniu badania koniecznie upewnij się, że na zleceniu masz pomiar insuliny i glukozy w każdym pobraniu oraz, że pobrań jest minimum 3, a najlepiej 4 lub 5.

Doustny test obciążenia glukozą (OGTT)czyli krzywa cukrowa to proste badanie diagnostyczne pomocne m.in. w insulinooporności. Sprawdź interpretację wyników.

Nie jestem lekarzem, nie zajmuję się interpretacją wyników w oderwaniu od innych danych, które mam do dyspozycji podczas konsultacji dietetycznych.. Takie jest życie.. Według Zaleceń klinicznych Polskiego Towrzystwa Diabetologicznego dotyczących postępowania u chorych z cukrzycą z roku 2016 poniższe wyniki są uznawane jako wartości referencyjne w diagnostyce cukrzycy i innych zaburzęń gospodarki węglowodanowej.. natomiast wartości powyżej >200 mg/dl lub 11,1 mmol/l świadczą o cukrzycy.. 2-krotnie glikemia na czczo ≥ 126 mg/dl (≥ 7,0 mmol/l), 3. glikemia w 120. minucie OGTT ≥ 200 mg/dl (≥ 11,1 mmol/l). Doktor Krafr podkreślał, że prawidłowa krzywa insulinowa według wzoru I (pattern I) powinna być na czczo niższa niż 10, po 30 minutach do godziny powinien następować największy wyrzut insuliny, a po 2 godzinach wartość insuliny powinna być niższa niż wartość po 1 godzinie.

Krzywa insulinowa to badanie wykonywane zazwyczaj razem z krzywą cukrową, mające na celu zbadanie sposobu, w jaki organizm wydziela insulinę oraz metabolizuje glukozę. Jest wykonywane przy podejrzeniu cukrzycy lub podobnych schorzeń, w których dochodzi do zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Dowiedz się, jak się przygotować do badania krzywej insulinowej, na czym polega to badanie oraz jak interpretować jego wyniki.

Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.. Zdarza się, że nagły skok glukozy po takiej głodówce prowadzi do omdlenia, w wyniku którego wykonanie badania jest niemożliwe i należy je powtórzyć w innym terminie.. Aby wyniki nie zostały zafałszowane, poza postem warto zadbać o to, by nie spożywać alkoholu ani nie palić papierosów na trzy dni przed badaniem.. Może się okazać, że niektóre leki, które przyjmujemy, mogą wpływać na wynik testu, dlatego lekarz może zalecić ich odstawienie na 7-14 dni przed badaniem.. Krzywa insulinowa i glikemiczna mogą być wykonywane tylko przez osoby zdrowe, ponieważ wszelkie infekcje także mogą mieć wpływ na wynik badania.. Najpopularniejsza jest krzywa insulinowa trzypunktowa: najpierw bada się poziom insuliny przed podaniem glukozy, następnie godzinę po podaniu, a w końcu dwie godziny po podaniu.. Daje on wstępną informację na temat tego, czy pacjent cierpi na insulinoodporność , czyli zbyt słabą reakcję organizmu na insulinę.. Podobnie jak krzywa cukrowa, badanie ma na celu sprawdzenie, czy kobieta nie ma cukrzycy ciążowej.. Normy krzywej insulinowej na czczo u kobiet w ciąży powinny wynosić 3,8-5,5 mmol/l, po pierwszej dawce glukozy – mniej niż 10 mmol/l, a dwie godziny po podaniu glukozy – ok. 7,8 mmol/l.. Krzywa cukrowa w ciąży - terminy, normy i interpretacja wyników Krzywa cukrowa to określenie potoczne, fachowo w medycynie mówi się o doustnym teście obciążenia glukozą (OGTT).

Krzywa cukrowa w ciąży, czyli test obciążenia glukozą, jest jednym z badań służących do wykrycia cukrzycy. Jak wygląda oznaczenie?

Pacjentka powinna zadbać o prawidłowy poziom cukru we krwi już przed zajściem w ciążę.. Są jednak także testy, określane jako krzywa cukrzycowa.. Krzywa cukrowa w ciąży to inaczej test obciążenia glukozą (OGTT).. Badanie należy przeprowadzić na czczo.. Krew pobierana jest następnie po upływie jednej i dwóch godzin.. Na czczo poziom glukozy nie powinien przekraczać 90 mg/dl, po upływie 1 h – 92–125 mg/dl, natomiast po 2 h – 153 mg/dl.. Tak jak w przypadku każdego badania krwi, na test tolerancji glukozy należy przyjść na czczo.. Ważne jest także to, aby na dobę przed oznaczeniem glukozy we krwi na czczo:. Test obciążenia glukozą powinien być wykonany u każdej kobiety spodziewającej się dziecka.. Cukrzyca w ciąży jest zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dla dziecka.. Najważniejsze dla każdej matki jest zdrowie i życie własnego dziecka, a hiperglikemia i cukrzyca mogą powodować szereg powikłań płodu.. Badanie glukozy (nawet kilkukrotne w trakcie ciąży) jest istotne również dla przyszłej matki.. Poważnymi powikłaniami cukrzycy są m.in.. Wynik krzywej cukrowej w ciąży wskazujący na obecność cukrzycy powinien być jak najszybciej skonsultowany z diabetologiem.. Nie mniej ważna jest częstotliwość spożywanych posiłków.

Norma cukru na czczo - 70-99 mg/dl; 2 godziny po posiłku < 140 mg/dl. Cukrzycę ciążową rozpoznaje się przy glikemii na czczo powyzej 92 mg/dl.

Badanie poziomu cukru we krwi wykonuje się w ramach diagnostyki cukrzycy typu 1, cukrzycy typu 2 oraz cukrzycy ciążowej, a niekiedy także przy podejrzeniu insulinooporności.. Przy podejrzeniu cukrzycy typu 1 wykonuje się badanie glukozy na czczo .. 70-99 mg/dl – prawidłowy cukier na czczo 100-125 mg/dl – zaburzenia tolerancji glukozy (stan przedcukrzycowy) > 126 mg/dl - cukrzyca. Normy cukru na czczo są takie same jak w badaniu glukozy na czczo, czyli 70-99 mg/dl.. Podobnie, jak w przypadku badania glikemii na czczo, tak i dla testu OGTT normy w ciąży są bardziej restrykcyjne.. < 92 mg/dl na czczo – wynik prawidłowy < 180 mg/dl po 60 minutach od wypicia glukozy – wynik prawidłowy < 153 mg/dl po 120 minutach od wypicia glukozy – wynik prawidłowy. W przypadku diagnostyki cukrzycy ciążowej badanie jest obowiązkowe: po pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę (badanie cukru na czczo), a następnie między 24 a 26. tygodniem ciąży (test tolerancji glukozy).. Normy cukru we krwi są takie same dla dzieci, jak i dla dorosłych.. Natomiast u dorosłych, przy podejrzeniu cukrzycy typu 2, wykonuje się równie często badanie glikemii na czczo, jak i badanie krzywej cukrowej.. Cukier w moczu pojawia się wówczas, gdy poziom cukru we krwi przekracza tzw.. W przypadku dzieci i młodzieży, u których podejrzewa się cukrzycę typu 1 zawsze bada się cukier we krwi i w moczu.. Poziom cukru we krwi u diabetyków jest odrębną kwestią – tutaj normy dla glikemii ustalane są indywidualnie dla pacjenta.

Videos

1. Badanie krzywej cukrowej i insulinowej
(Dietetyk Grzegorz Klonek)
2. 6. JAK ZDIAGNOZOWAĆ INSULINOOPORNOŚĆ? KRZYWA GLUKOZY I INSULINY - czy warto zrobić to badanie?
(dr Olga Paluchowska Dietetyka Kliniczna)
3. Chcesz żyć dłużej badaj się, podstawowe badania.
(Moc Żubra)
4. Prawidłowy poziom cukru we krwi dr Michał Mularczyk - lekarz dietetyk
(Portal Zdrowia Dziecka)
5. KRZYWA GLUKOZOWA I INSULINOWA LIVE z dietetykiem Kamilą Ziemann
(Kamila Ziemann)
6. ✅ TRÓJGLICERYDY = norma u dzieci, kobiet i mężczyzn
(Healthy Life)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Edmund Hettinger DC

Last Updated: 05/19/2022

Views: 6541

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Edmund Hettinger DC

Birthday: 1994-08-17

Address: 2033 Gerhold Pine, Port Jocelyn, VA 12101-5654

Phone: +8524399971620

Job: Central Manufacturing Supervisor

Hobby: Jogging, Metalworking, Tai chi, Shopping, Puzzles, Rock climbing, Crocheting

Introduction: My name is Edmund Hettinger DC, I am a adventurous, colorful, gifted, determined, precious, open, colorful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.