Łagodne położeniowe zawroty głowy – przyczny, objawy, domowe sposoby – Zdrowie po swojemu (2022)

Zawroty głowy, to chyba jedne z najbardziej bagatelizowanych schorzeń. Na pewno nie jeden z was to odczuł na własnej skórze. Bo tak na dobrą sprawę wygląda to bardzo niewinnie. Gdy kolokwialnie kręci Ci się w głowie, od razu samemu nasuwa się wytłumaczenie, a bo za szybko wstałem, za mało wody dziś wypiłem, jestem zmęczony, jestem osłabiony, a kobiety mogą tutaj dodać – facet przesadza. W każdym razie, zawroty głowy, których miałem (nie)przyjemność doświadczyć swego czasu to wcale nie taka błaha sprawa, którą można po prostu ot tak, zbagatelizować. Zaznaczę na wstępie, że nie jestem lekarzem i ten mój wpis nie może zastąpić prawdziwej wizyty u lekarza, jest to przede wszystkim opis mojego przypadku oraz tego co dowiedziałem się w trakcie leczenia zawrotów głowy u siebie.

Spis treści

Moja historia zawrotów głowy

Miałem chyba 21 lat, gdy podczas studiów podczas sesji egzaminacyjnej, siedziałem nad książkami dzień i noc. Przy okazji nie trzeba mówić, że sesja egzaminacyjna to dość stresujący czas w życiu studenta. Pewnego poranka chcąc się podnieść się z łóżka zacząłem mieć tak silne zawroty głowy, że nie mogłem praktycznie wstać z łóżka. Moi współlokatorzy mieli od razu wiele pomysłów na przyczyny – cukrzyca, hipoglikemia, uraz kręgosłupa, nadciśnienie, guz mózgu… aż od czytania tego może zakręcić się w głowie 🙂 Przy tym ataku prawie 2 dni spędziłem leżąc w łóżku i pionizując się bardzo powoli do góry tylko gdy już musiałem np. iść do toalety. Na szczęście na 3-ci lub 4-ty dzień dałem radę iść na kolejny egzamin, choć i wtedy bardzo kręciło mi się w głowie. Sesja trwała prawie miesiąc, nie było czasu iść do lekarza. Po tym miesiącu zawroty odczuwałem już tylko przy wstawaniu z łóżka i po chwili przechodziły, po kilku kolejnych tygodniach praktycznie przeszły.

Postanowiłem wtedy pójść do lekarza, niby jakiegoś świetnego laryngologa we Wrocławiu. Po wnikliwym badaniu uszu, słuchu, diagnozą było stwierdzenie… braku przyczyny i nie dostałem żadnych zaleceń na przyszłość. Fakt, trochę późno się wybrałem do lekarza, ale liczyłem, że dowiem się coś więcej płacąc 200 zł za wizytę z mojej biednej studenckiej kieszeni.

Tematu dalej dla mnie już nie było, czułem się super przez kolejnych kilka lat, aż tu nagle, pod koniec studiów magisterskich, gdy już pracowałem i pisałem pracę magisterską znowu dopadło mnie to samo, czyli silne zawroty głowy. Czyli znowu był to ekstremalnie gorący i stresujący okres dla mnie – 8 godzin pracy, a po tym do wieczora pisanie magisterki. Wtedy już szybciej odwiedziłem lekarza. Poszedłem tym razem standardowo do lekarza ogólnego w przychodni studenckiej na NFZ. Ten lekarz, choć co prawda, jak się finalnie okazało kilka lat później, też postawił błędną diagnozę, ale dał mi chociaż w miarę odpowiednie zalecenia. Jego błędną diagnoza było to, że stwierdził, że mam zawroty głowy od kręgosłupa. Sama rehabilitacja nic nie pomogła, ale jego inne zalecenia pomogły bardzo – ten lekarz ogólny powiedział stanowczo:

 • 1 godzina ruchu fizycznego codziennie
 • ograniczyć stres (częściej odpoczywać, robić to co się lubi, co nas odpręża).
 • poprawić dietę (więcej owoców i warzyw, mniej śmieciowego jedzenia)

I fakt, wdrożyłem to od razu i pomogło to już po 2-3 tygodniach. Ten lekarz zlecił mi też RTG kręgosłupa szyjnego i stwierdził na jego podstawie zniesienie lordozy szyjnej (czyli że naturalna krzywizna kręgosłupa szyjnego mi się wyprostowała od nauki i pracy w pochyleniu przy biurku) co niejako wg niego miało być przyczyną zawrotów głowy.

(Video) Proste leczenie zawrotów głowy. How to treat dizziness? Brandt-Daroff Exercise for Vertigo

Łagodne położeniowe zawroty głowy – przyczny, objawy, domowe sposoby – Zdrowie po swojemu (1)

I tak znowu żyłem sobie kilka lat. I znowu przyszedł ciężki czas w pracy (siedzącej pracy – pracuję jako programista), mało snu, a jeszcze sam sobie dołożyłem ciężkie treningi na rowerze szosowym i gdy pewnego razu kładłem się do łóżka to świat zawirował tak mocno, że od razu miałem silne wymioty. Warto dodać, że ledwo doszedłem do łazienki bo tak kręciło mi się w głowie. Po kilku dniach w pracy inni myśleli, że przychodzę na kacu, a ja ledwo chodziłem na nogach bo tak kręciło mi się w głowie.

Tym razem jednak postanowiłem rozwiązać problem definitywnie. Też stosowałem ćwiczenia relaksacyjne jak poprzedniego razu ale teraz pomagały one słabo albo i wcale. Postanowiłem chodzić do lekarzy aż do skutku, aż któryś postawi mi dobrą diagnozę i mnie wyleczy. Pomyślałem, skoro ten poprzedni lekarz ogólny mówił, że mam zawroty głowy od kręgosłupa szyjnego, to pójdę do ortopedy.

Ortopeda profilaktycznie mnie zbadał ale powiedział, że fakt, mam zniesioną lordozę szyjną, ale wg niego raczej nie to jest tu przyczyną. Polecił mi pójść do neurologa. Pani neurolog popatrzyła na mnie – powiedziała spokojnie – to zapewne zaburzenie przepływu krwi w tętnicach szyjnych przy skręcaniu głową. I zleciła badanie dopplerowskie tętnic szyjnych. Poszedłem na badanie, a lekarz je przeprowadzający zdziwił się, że ma przed sobą zdrowo wyglądającego 30 latka. Badał to i badał, w różnych pozycjach aż powiedział – wszystko jest w jak najlepszym porządku, proszę przyjść za 20-30 lat 🙂 To więc wykluczyło tą przyczynę, a diagnozę tej pani neurolog wyrzuciłem do kosza.

W między czasie kolega w pracy miał trudne do zidentyfikowania problemy z kręgosłupem, które powstały u niego przez podnoszenie ciężarów w młodości. Polecił mi pewną bardzo dobrą panią neurolog (doktor nauk medycznych) we Wrocławiu, wg jego opinii, była jedyną z około 30 lekarzy których odwiedził, która mu pomogła. Nie mając nic do stracenia, poszedłem do niej na wizytę.

Ta pani neurolog po wysłuchaniu mojej historii wzięła mnie na kozetkę, wykonała kilka manewrów moim ciałem (o tym dalej), co wywołało u mnie natychmiastowe zawroty głowy. Od razu stwierdziła, o czym przeczytacie poniżej – Łagodne (napadowe) Położeniowe Zawroty Głowy, związane z przemieszczaniem się otolitów w uchu wewnętrznym. Wizyta trwała jakieś 15 min. Dostałem dodatkowo skierowanie na rezonans magnetyczny (MRI) głowy aby wykluczyć inne poważne przyczyny, np. guz w mózgu. Po wykonaniu MRI ta nowa pani neurolog stwierdziła, że z moim mózgiem jest wszystko dobrze i podtrzymała diagnozę: łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy. Zaleceniem był zestaw ćwiczeń oraz skierowanie do fizjoterapeuty na wykonanie tzw. manewru Epleya, o czym szerzej piszę poniżej. Wykonanie tego manewru moją głową u dobrego fizjoterapeuty spowodowało chwilowe zawroty głowy, po czym gdy wstałem… był to ostatni raz gdy miałem zawroty głowy w swoim życiu (jak dotychczas 🙂 ). Szczegóły na temat przyczyn i inne sugestie są poniżej.

Łagodne położeniowe zawroty głowy – przyczny, objawy, domowe sposoby – Zdrowie po swojemu (2)

Przyczyny zawrotów głowy

Zawroty głowy to naukowo rzecz ujmując, odczuwanie ruchu wirowego. Prościej – wszystko dookoła zdaje się kręcić, a ty masz wrażenie, że zaraz upadniesz. Po prostu tracisz równowagę, nie myląc z wytrąceniem z równowagi. Często, choć nie zawsze towarzyszą temu objawy jak podczas jazdy na karuzeli w wesołym miasteczku dla mało wytrwałych – nudności, wymioty, szum w uszach czy ból głowy. Jest to dość powszechny problem, bo dotyczy ok. 8% pacjentów zgłaszających się do lekarza rodzinnego. A to nie mało. Problem ten jest więc dość powszechny, może skutecznie uprzykrzyć życie no i przyczyna zawrotów głowy nie jest jednoznaczna i oczywista, wręcz często wymaga konsultacji z lekarzami różnych specjalizacji. Utrzymanie równowagi jest warunkowane przez współpracę trzech narządów zmysłów: narządu przedsionkowego, które znajduje się w uchu wewnętrznym, wzroku oraz tzw. receptorów czucia głębokiego, zlokalizowanych w mięśniach, stawach, ścięgnach i skórze. Dlatego najprawdopodobniej odwiedzisz laryngologa, okulistę i neurologa zanim znajdziesz prawdziwą przyczynę tego schorzenia. A przyczyn może być co najmniej kilka:

 • zapalenie błędnika i nerwu przedsionkowo-ślimakowego,
 • uraz ucha wewnętrznego, np. złamanie piramidy kości skroniowej, przetoka przychłonki, wstrząśnienie błędnika,
 • zapalenie części przedsionkowej nerwu VIII,
 • nowotwór w obrębie ucha wewnętrznego,
 • niedokrwienie błędnika;
 • choroba Meniere’a (ten temat bardzo ciekawie opisuje były kolarz Czesław Lang w swojej książce i to jak wyleczył to dietą wegańską),
 • otoskleroza błędnikowa,
 • choroba lokomocyjna.
 • udar pnia mózgu i móżdżku,
 • guzy pnia mózgu i nerwiak nerwu VIII,
 • stwardnienie rozsiane,
 • migrena,
 • napad padaczkowy,
 • niewydolność krążenia kręgowo-podstawnego,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu,
 • omdlenia odruchowe (pozycyjne, fiksacyjne, kaszlowe, emocjonalne),
 • omdlenia sercowe związane z arytmią, wadami zastawkowymi serca, kardiomiopatią, przeciekami w sercu,
 • hipowolemię związaną z utratą krwi, odwodnieniem czy niedokrwistością,
 • autonomiczne zaburzenia regulacji ciśnienia tętniczego,
 • cukrzyca,
 • niewydolność nerek,
 • niedoczynność tarczycy,

Jak zawsze lista jest bogata i jest w czym wybierać. Wujek Google zapewne pomoże w odpowiednim dopasowaniu objawów do konkretnej przyczyny. Zanim jednak przypiszecie sobie odpowiednią chorobę wg internetowych znawców tematów, to zwróćcie uwagę, że po pierwsze to nie od razu musi być udar, guz i inne takie, ale częstą (ponoć nawet 60% przypadków) przyczyną zawrotów głowy jest ŁPZG – łagodne położeniowe zawroty głowy nazywane też jako łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy lub z angielskiego skrótem BPPV a po polsku ŁPZG. Tak było właśnie u mnie.

Łagodne położeniowe zawroty głowy – przyczny, objawy, domowe sposoby – Zdrowie po swojemu (3)

Kilka słów o łagodnych położeniowych zawrotach głowy

Teraz trochę naukowo – gotowi? Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy dotyczą ucha wewnętrznego. Występują, gdy kamyczki błędnikowe (otolity) w uchu wewnętrznym ulegają przemieszczeniu i trafiają do przewodu słuchowego. Kamyczki błędnikowe zakłócają przepływ płynów, zaburzając narządy równowagi i powodując zawroty głowy. Warto tutaj podkreślić, że cierpiąc na tą przypadłość, odczujesz zawroty głowy nawet gdy odwrócisz głowę, będziesz leżeć na boku głowy, pochylisz głowę do przodu lub odchylisz do tyłu. Bagatelizować tego bym nie polecał. W skrajnych przypadkach, możemy odczuwać nudności, wymioty, nieprawidłowe ruchy gałek ocznych, ból głowy, pocenie się, szumy uszne, podwójne widzenie lub brak koordynacji. Ja podczas ataku pierwszy 1-2 dni sporo wymiotowałem. Trochę słabo.

(Video) ✅ LIVE. ZAWROTY GŁOWY - PRZYCZYNY. RODZAJE. POSTĘPOWANIE.

Jednak złożoną przyczyną zawrotów głowy ŁPZG coraz częściej jest po postu… stres, zła dieta i siedzący tryb życia. W moim przypadku kluczowy jest stres taki silny i długotrwały – np. ogrom siedzącej nauki lub pracy pod dużą presją i do tego brak snu i zła dieta, o czym napiszę w kolejnych akapitach. Wracamy więc do największej bolączki naszych czasów, której tak ciężko nam się wyzbyć żyjąc tak intensywnie, na pełnych obrotach.

Stres, a zawroty głowy

Ciągły stres, brak odpoczynku, silne emocje i duża ilość pracy, głównie psychicznej prowadzą do zawrotów głowy. Mogą być spowodowane silnym, jednorazowym bodźcem nerwowym np. reakcją na stres, smutną, przygnębiającą wiadomością lub strachem. Mogą występować też przewlekle i być efektem długotrwałego przemęczenia, narastającego zdenerwowania, braku snu i niehigienicznego trybu życia. Każdy z nas doświadcza stresu, jest to nieodzowny element naszego życia. Prawie każdy też sporadycznie dostrzega u siebie objawy nerwicy, która jest już chorobą cywilizacyjną. Zresztą może prowadzić nawet do innych zaburzeń w postaci choroby wrzodowej żołądka czy zaburzeń neurologicznych. Także nerwica może też być przyczyną łagodnych położeniowych zawrotów głowy, ale skupmy się tu bardziej na zwyczajnym stresie i spowodowanych nim zawrotach głowy.

W moim przypadku czasami nie potrafię sobie radzić ze stresem. Mam w sobie zakorzeniony etos takiej codziennej pracy i ciągłej nauki, ciągłego doskonalenia siebie. I gdy trafia mi się w pracy zawodowej ciężki czas, to zamiast bardziej wyluzować po pracy, dalej cisnąłem inne swoje tematy – np. naukę nowych technologii w programowaniu, naukę języków obcych czy wyczerpujące treningi rowerowe. Ogólnie więc właśnie warto znaleźć równowagę. Ja jej nie miałem i dalej muszę uważać aby zbytnio się nie zapracować. Gdy np. jesteśmy ambitni i lubimy się dokształcać w czasie wolnym, to warto nie traktować tego jako przymusu i robić to ponad wszelką ceną. Niech to sprawia nam przyjemność. Nie chodzi tu tylko o dokształcanie się a o wszelakie nasze zainteresowania, hobby. Niech one na prawdę nas odstresowują, a nie stają się kolejnym obowiązkiem który wzmacnia stres, który może mocno przyczynić się do zaistnienia łagodnych położeniowych zawrotów głowy.

Należy też pamiętać, że sport to też stres, to też wysiłek dla organizmu. Dlatego czasami ciężki trening po ciężkiej pracy wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. To tylko dokłada do przeciążenia naszego organizmu. Lepiej wtedy podjąć umiarkowany ruch, typowy dla relaksu, spacer, lekkie truchtanie, wolna rundka na rowerze z kimś znajomym. Warto też, w przypadku osób bardziej ekstrawertycznych, spotkać się z kimś znajomym, może wypić piwo i w ten sposób rozładować stres.

Łagodne położeniowe zawroty głowy – przyczny, objawy, domowe sposoby – Zdrowie po swojemu (4)

Łatwo więc zauważyć, że łatwo przegiąć w swoim życiu i mieć stres w pracy, stres po pracy i treningi fizyczne – wtedy dla naszego organizmu całe nasze życie to jeden wielki stres, a wtedy o takie przypadłości jak łagodne pozycyjne zawroty głowy, jest bardzo łatwo.

Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie jak mniej się stresować, z takich prostych przykładów:

 • jeśli pracujesz dużo i masz „dużo na głowie” co powoduje stres, warto przedefiniować co jest dla Ciebie najbardziej ważne i skupić się tylko na tym
 • być może zbyt dużo planujesz na dany dzień i później zbyt trudno sprostać wszystkim planom – planuj mniej, a przeznacz na daną czynność więcej czasu danego dnia i nie planuj nic poza tym
 • jeśli zaś robisz za mało i masz wrażenie, że „czas przelatuje Ci między palcami”, to odwrotnie, planuj dokładniej co chcesz zrobić danego dnia, wtedy na koniec dnia zamiast stresu poczujesz spełnienie
 • jeśli obowiązki zostawiasz na później, to wieczorem każdego dnia możesz stresować się tym czego dziś nie udało Ci się zrobić. Staraj się wykonać więcej czynności z rana lub tuż po pracy niż z wieczora
 • Długoterminowo stresującą pracę warto zmienić na spokojniejszą, choć wiadomo, to tylko łatwo się mówi, w praktyce jest trudniej
 • Mocny trening sportowy czasami lepiej jest zastąpić typowo relaksującą aktywnością fizyczną – spacerem, pracą w ogrodzie lub połączyć lekki trening z kimś znajomym i pogadać przy okazji
 • Warto ćwiczyć jogę lub tai chi. Dzięki temu poznasz różne dobre techniki relaksacji oraz poprawisz sposób poruszania swoim ciałem, co może zmniejszyć różne bóle w ciele (jak ból pleców, głowy czy kończyn).
 • Możesz widzieć, że w Twoim otoczeniu są ludzie, którzy pracują, uczą się lub trenują się o wiele więcej i ciężej jak Ty. Ale każdy jest inny, dla każdego inne obciążenie będzie za duże, dlatego nie warto się porównywać do innych, warto poznać lepiej samego siebie i dopasować swoje życie i codzienne obciążenia do siebie samego, a nie wzorów innych ludzi.

Sen, a zawroty głowy

W temacie stresu i zawrotów głowy warto poruszyć temat snu i zawrotów głowy. Otóż gdy do ogólnego stresu dołożymy jeszcze mało snu, czyli czasu gdy nasze ciało regeneruje się po wysiłku fizycznym i psychicznym to mamy gotowy przepis na to, że jeśli już kiedyś doświadczyliśmy łagodnych położeniowych zawrotów głowy, to teraz mogą one przytrafić się nam ponownie. Wiadomo, czasami trafia nam się trudny czas i po prostu musimy się spiąć i zarówno stres jak i mała ilość snu są nie do uniknięcia przez kilka dni, to wtedy warto też pamiętać o drzemkach – czasami po 1 drzemce na 15-20 minut w ciągu dnia ja czuję się bardzo wypoczęty i pozwala to zminimalizować uczucie niewyspania. Ogólnie gdy masz stresujący czas który również obniża zarówno jakość jak i długość snu i boisz się ponownego ataku zawrotów głowy to moją sugestią jest:

 • Relaksować się przed pójściem spać. Dla mnie obejrzenie jakiegoś lekkiego serialu przed spaniem działa bardzo odstresowująco. Wg mnie warto to zrobić nawet kosztem późniejszego pójścia spać, bo co z tego jeśli położymy się szybciej spać skoro 1-2 godziny przewalamy się z boku na bok? Lepiej obejrzeć 30 min serial i wtedy pójść spać.
 • Warto zjeść węglowodany złożone około godziny przed spaniem, np. 2 kanapki, musli, płatki orkiszowe itp. Dzięki temu nie będziemy głodni idąc spać dzięki czemu szybciej zaśniemy.
 • Wziąć gorącą kąpiel lub prysznic przed spaniem – wtedy też szybciej zaśniemy.
 • Jeśli danego dnia nie udało Ci się wyspać – zrób sobie drzemkę bodaj na 15-20 min w ciągu dnia, nawet jeśli nie zaśniesz w tym czasie to i tak poczujesz się o wiele lepiej.
 • Przydatna może okazać się melatonina, hormon snu, do kupienia w aptece (najlepiej przed skonsultować się z lekarzem)

Ogólnie podsumowując – w moim przypadku, obok stresu, to właśnie mała ilość snu i notoryczne niewysypianie się miało bardzo duże znaczenie przy wystąpieniu u mnie zawrotów głowy (ŁPZG).

(Video) Zapomnij o zawrotach głowy

Więcej o tym jak dobrze zasnąć możesz przeczytaj w innym moim tekście: Sposoby na dobry i efektywny sen.

Gdy nauczyłem się w miarę dobrze zarządzać u siebie poziomem stresu oraz jakością i długością snu, to nigdy więcej nie miałem już zawrotów głowy.

Łagodne położeniowe zawroty głowy – przyczny, objawy, domowe sposoby – Zdrowie po swojemu (5)

Dieta, a zawroty głowy

Powyżej opisałem związek stresu z zawrotami głowy, teraz przyjrzyjmy się diecie, bo tu też istnieje silny związek z zawrotami głowy.

Dieta, złe odżywianie, głodówki, odchudzanie, wycisk na treningach to nie przynosi nic dobrego dla naszego organizmu…

Odnośnie diety przy łagodnych położeniowych zawrotach głowy – tu nie mam jednoznacznych wskazówek. Nie mogę znaleźć źródła tej informacji, ale czytałem gdzieś, że związek ŁPZG z dietą jest taki, że dieta powodująca gęstą krew wpływa na krążenie w uchu środkowym, co również może być pośrednią przyczyną łagodnych pozycyjnych zawrotów głowy. Zważywszy na to, że spory odsetek społeczeństwa ma nadwagę lub ogólnie je źle, warto tutaj przypomnieć ogólne dobre nawyki żywieniowe, które są uniwersalne i które również w moim przypadku się sprawdziły w mojej diecie przy zawrotach głowy. Należy pamiętać, że wymienione poniżej sugestie dotyczą stałej diety, nie tylko na chwilę gdy cierpimy na ŁPZG:

 • spożywać mniej słodyczy. Ja jem maksymalnie jedną małą słodką rzecz dziennie, np. 1 cukierka,
 • spożywać mniej cukru,
 • jeść mniej białego pszennego pieczywa, a zastąpić je żytnim,
 • jeść więcej warzyw. Tu pomogło mi kupno garnku do gotowania na parze oraz kupowanie gotowych mrożonych warzyw, np. fasolki, brokuła czy kalafiora,
 • kanapki jem tylko z warzywami,
 • pić tylko lekką herbatę,
 • wypijać 1,5 – 2 litry płynów dziennie.

Tyle o diecie przy ŁPZG, a teraz opiszę jeszcze możliwe inne przyczyny zawrotów głowy związane bezpośrednio z jedzeniem:

Wiele osób odczuwa zawroty głowy przed jedzeniem. Może być temu winien niski poziom glukozy we krwi. Ale żeby było ciekawiej, zawroty głowy mogą wystąpić także po jedzeniu. Kiedy poziom cukru spada po posiłku może powodować zawroty głowy (hipoglikemia). Często doświadczają tego cukrzycy lub osoby po operacji żołądka. Jedzenie jest zbyt szybko trawione co utrudnia organizmowi przyswajanie z nich glukozy. Rzadkie niedobory niektórych enzymów trawiennych mogą również obniżać poziom glukozy we krwi.

Niedociśnienie, powoduje stwardnienie i niedrożność tętnic co w efekcie daje nam… zawroty głowy. Zmiany te po prostu utrudniają przepływ krwi do mózgu, gdy płynie ona również do układu trawiennego. Niektóre leki przeciwcukrzycowe, w tym insulina, mogą dołożyć swoją cegiełkę – nadmiernie obniżają poziom glukozy we krwi.

(Video) Zawroty głowy

Łagodne położeniowe zawroty głowy – przyczny, objawy, domowe sposoby – Zdrowie po swojemu (6)

Kręci mi się w głowie jak leżę

Mnie długo po każdym ataku zawrotów głowy kręciło się w głowie już tylko w pozycji leżącej, gdy obracałem się z boku na bok. Również w tym przypadku zapewne może być to spowodowane opisanymi wcześniej łagodnymi pozycyjnymi zawrotami głowy związanymi z otolitami w uchu wewnętrznym. W moim przypadku to właśnie najdłużej odczuwałem właśnie tą dolegliwość – tzn. kręciło mi się w głowie gdy leżałem na łóżku czy to idąc spać czy to tylko drzemiąc w ciągu dnia. W tym czasie już nawet nie odczuwałem zawrotów głowy przy kładzeniu się lub wstawaniu z łóżka. Tak było u mnie, ale nie jestem lekarzem ale wydaje mi się, że w tej pozycji zawroty mogą też być spowodowane inną przyczyną, np. pogorszeniem przepływu krwi przez tętnice szyjne czy od kręgosłupa szyjnego. Warto iść z tym do lekarza aby sprawdzić tą przyczynę dokładniej.

Łagodne położeniowe zawroty głowy – przyczny, objawy, domowe sposoby – Zdrowie po swojemu (7)

Jak pokonać łagodne pozycyjne zawroty głowy?

Większość przypadków zawrotów głowy związanych z ŁPZG mija samo, choć czasami trwa to długo – nawet kilka tygodni. Jeśli tak nie jest i odczuwam zawroty głowy nawet przez ponad miesiąc lub bardzo silne zawroty głowy utrzymują się kilka dni to trzeba udać się do lekarza, na początku, pierwszego kontaktu. Jeśli dobrze traficie to na liście badań obowiązkowych powinniście mieć:

 • Test Dix-Hallpike — obracanie głowy w leżeniu na plecach. Jeśli masz ŁPZG, możesz się spodziewać zawrotów głowy.
 • Elektronystagmografia — obserwacja ruchów gałek ocznych w różnych warunkach, na przykład podczas poruszania głową lub patrzenia w jasne światło.
 • Elektroencefalogram — mierzenie aktywność mózgu.
 • MRI — wykorzystany do zbadania głowy i uszu, aby wykluczyć poważniejszy stan.

Oczywiście wyniki ww. badań również interpretuje odpowiedni lekarz, a nie my sami czy inni internetowi specjaliści.

Jeśli nabawiłeś się ŁPZG, lekarz może zalecić fizykoterapię, aby przesunąć te wspomniane wcześniej kamyczki błędnikowe w uchu wewnętrznym w miejsce. Ogólnie istnieje kilka różnych procedur zmiany umiejscowienia tychże kamyczków błędnikowych, w tym manewry Epleya, czy test Dix-Hallpike, które pomogą (choć nie od razu) pokonać zawroty głowy – ŁPZG.

Manewr Epleya

Manewr Epleya jest dość prosty, ale jednak polecam zgłosić się z tym najpierw do lekarza, a później do fizjoterapeuty. Podobno, choć nie wiem tego na pewno, nim wykona się ten manewr, należy być zbadanym przez lekarza. Wygląda on w przybliżeniu tak:

 • Kładziesz się na plecach z poduszką pod łopatkami, tak aby głowa odchylała się do tyłu o 25 do 30 stopni. Obracasz głowę o 45 stopni w stronę powodującą zawroty głowy. Zostajesz w tej pozycji aż zawroty głowy ustąpią.
 • Przesuwasz głowę w przeciwną stronę o połowę odległości (90 stopni), nie podnosząc jej. Czekasz 30 do 60 sekund
 • Następnie przesuwasz się na bok, tak aby patrzeć w dół, w kierunku podłogi, z głową odchyloną o 45 stopni od poziomu. Zostajesz tak 30 do 60 sekund
 • Powoli siadasz, unikając stania do momentu, aż zawroty głowy ustąpią.

Poniżej dołączam dwa dobre filmiki pokazujące jak wykonuje się manewr epleya. Ja miałem go wykonanego aż 10-krotnie u fizjoterapeuty, ale zawroty głowy udało mi się pokonać już po drugiej sesji u fizjoterapeuty. Poza tym miałem wrażenie, że fizjoterapeuta wykonywał to lepiej niż ja sam w domu, więc tym bardziej zalecam tu uprzednią konsultację lekarską oraz sesje u fizjoterapeuty.

Domowe sposoby na zawroty głowy

Poza wszystkimi wymienionymi powyżej radami istnieją jeszcze ogólne, tak zwane, domowe sposoby na zawroty głowy, które również mogą pomóc i które ogólnie są elementami zdrowego trybu życia. Naturalnym sposobem leczenia łagodnych położeniowych zawrotów głowy jest np. przyjmowanie miłorzębu japońskiego. Jest to chińskie zioło powszechnie stosowane w leczeniu zawrotów głowy, regulujące przepływ krwi do mózgu.

(Video) Ćwiczenia Brandta Daroffa

Są także inne domowe sposoby leczenia zawrotów głowy, a co najmniej przynoszących ulgę w przejściowych lub sporadycznych zawrotach głowy, na przykład:

 • dobre nawodnienie — nawet łagodne odwodnienie może powodować zawroty głowy.
 • spanie z lekko uniesioną głową — po przebudzeniu polecam poruszać się powoli przy wstawaniu z łóżka. Usiądź sobie na krawędzi łóżka przez minutę zanim wstaniesz. Spokojnie i bez pośpiechu.
 • suplementuj magnez— wystarczająca ilość magnezu z pożywienia lub suplementacji, może pomóc (sugeruję tu uprzednią konsultację z lekarzem).
 • imbir, zaparz imbir – stosowany z powodzeniem w leczeniu nudności i choroby lokomocyjnej, może również pomóc złagodzić zawroty głowy. Inną opcją jest zrobienie mieszaniny octu jabłkowego i miodu.
 • Terapia olejkami eterycznymi: miętowym, imbirowym, lawendowym i melisowym.
 • Zrelaksuj się na dworze np. wychodź regularnie na spacery.
Łagodne położeniowe zawroty głowy – przyczny, objawy, domowe sposoby – Zdrowie po swojemu (8)

Cokolwiek wcześniej myśleliście o zawrotach głowy to już zapewne wiecie, że nie jest to coś, co warto ignorować, bo może to skutecznie uprzykrzyć nam życie. Jeśli zdarza nam się to cyklicznie, jeśli wpływa to na nasze codzienne funkcjonowanie, to coś jest nie tak. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się swojej diecie i temu czy aby na pewno dostarczamy swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii, czy pijemy wodę, czy naszą zasadą żywieniową nie jest przypadkiem zjeść byle co i do przodu, bo… A no właśnie po praca, bo pilne zlecenie, bo napięty grafik, bo ważne spotkanie – innymi słowy – bo stres. Usunąć, zniwelować, coś z nim zrobić. Jeśli po naprostowaniu tych dwóch ważnych sfer życiowych i odczekaniu kilku dni lub 1-2 tygodni nadal kręci nam się w głowie – telefon, wizyta u lekarza i szukanie przyczyny, która może okazać się szukaniem nitki w stogu siana, ale równie dobrze, może okazać się diagnozą, która na zawsze pozwoli poprawić jakość życia.

FAQs

Jak sobie pomóc przy łagodne Położeniowe zawroty głowy? ›

Większość przypadków BPPV można wyleczyć za pomocą ćwiczeń repozycyjnych. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta, z uwzględnieniem odpowiedniej postaci choroby oraz lokalizacji. Ćwiczenia repozycyjne mają na celu przemieszczenie kryształków do pierwotnej lokalizacji w uchu wewnętrznym.

Co zrobić żeby przestało mi się kręcić w głowie? ›

Pomóc może odpoczynek, wypicie szklanki chłodnej wody lub herbatki ziołowej (np. miętowej albo z dziurawca) oraz chwila spokoju na świeżym powietrzu. Jeżeli epizody na tle nerwowym pojawiają się częściej, należy przyjrzeć się czynnikom wywołującym zawroty głowy i postarać się je wyeliminować.

Co uciskać przy zawrotach głowy? ›

Łagodzenie objawów zawrotów głowy

W tym celu należy uciskać kciukiem i palcem wskazującym okolicę nasady nosa. Można też uciskać kciukiem punkty między pierwszą a drugą kością śródstopia, ok. 2–3 cm od połączenia palucha z drugim palcem.

Jakie leki bez recepty na zawroty głowy? ›

Przy problemach z zawrotami głowy i równowagą często stosowane są m.in. preparaty zawierające w swoim składzie miłorząb japoński (Ginkgo biloba), np. Ginkofar, Bilobil, Tinctura Ginkgo Bilobae, Ginkgo Biloba Nord Farm, Bilolan Max czy Ginkgo Intensive Naturell.

Jak długo mogą trwać zawroty głowy? ›

Pojedynczy napad trwa zwykle od kilku sekund do minuty, ale dolegliwości utrzymują się miesiącami, a niekiedy latami. Zwykle towarzyszą im upadki, zaburzenia świadomości, bóle głowy, podwójne widzenie, zaburzenia ostrości widzenia czy mroczki.

Jakie badania krwi na zawroty głowy? ›

Odpowiedź lekarza

Morfologia krwi z rozmazem, wykładniki stanu zapalnego, glukoza na czczo, żelazo, ferrytyna, poziom witamina D3 i inne. Pełną konsultację medyczną uzyska Pan u lekarza na teleporadzie.

Dlaczego ciągle kręci mi się w głowie? ›

Są to m.in. zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hiperwentylacja, niedoczynność tarczycy, nagły spadek ciśnienia tętniczego. Również pobudzenie emocjonalne lub atak paniki wywołują tego typu objawy. Zdarza się, że zawroty głowy występują bez żadnej uchwytnej przyczyny.

Czy zawroty głowy mogą być od kręgosłupa szyjnego? ›

Bóle głowy, mdłości, zawroty głowy i omdlenia mogą być konsekwencją zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Ich przyczyną jest utrudniony przepływ krwi powodowany przez zwyrodniałe części, które uciskają tętnice kręgowe. Ból głowy i karku oraz nudności pojawiają się wtedy podczas unoszenia głowy, schylania czy skręcania.

Czy od oczu mogą być zawroty głowy? ›

Zawroty głowy mogą być także pochodzenia ocznego, a spotyka się je w takich schorzeniach, jak jaskra, zwyrodnienie siatkówki, w schorzeniach mięśni gałki ocznej czy też przy znacznych ograniczeniach ostrości wzroku i/lub pola widzenia o różnej etiologii.

Jak pozbyć się zawroty głowy od kręgosłupa? ›

Jeśli takie nie występują, można przystąpić do leczenia, które obejmuje:
 1. techniki manipulacji i mobilizacji kręgosłupa szyjnego,
 2. techniki tkanek miękkich,
 3. suche igłowanie punktów spustowych mięśni szyi i głowy,
 4. terapia czaszkowo-krzyżowa,
 5. terapia wisceralna,
 6. ćwiczenia propriocepcji kręgosłupa szyjnego i głowy.
May 27, 2020

Jak rozpoznać zawroty głowy od kręgosłupa? ›

Przeciążony kręgosłup szyjny – objawy: zawroty głowy

Zwykle zaczyna się od niewinnego bólu szyi, ramion czy karku, spowodowanego zbytnim napięciem mięśni z powodu stresu lub zmęczenia. Wiele osób skarży się na ból głowy przypominający migrenę, który obejmuje kark i promieniuje do czoła.

Jakie ćwiczenia robić na zawroty głowy? ›

Pochylamy głowę w przód i w tył. Obracamy głowę z jednej strony w drugą (np.
...
z lewej do prawej), ruchem prostym – bez wyginania szyi.
 • Ruchy głowy i oczu jak w punkcie I.
 • Wzruszamy ramionami i kołujemy barkami.
 • Pochylamy się do przodu i podnosimy przedmioty z ziemi – ćwiczenie wykonujemy po zakończeniu dwóch poprzednich.

Czy Betaserc pomaga na zawroty głowy? ›

Betaserc to lek na receptę stosowany w leczeniu choroby Meniere'a oraz leczeniu objawowym zawrotów głowy o podłożu przedsionkowym. Jest dostępny w postaci tabletek w dawce 8 mg. Lek Betaserc nie podlega refundacji. Substancją czynną preparatu jest dichlorowodorek betahistyny.

Jaki wirus powoduje zawroty głowy? ›

Szeroko zakrojone badanie przeprowadzone w Wuhan wskazuje, że zawroty głowy wystąpiły u 8 proc. chorych na COVID-19. Kolejne, skupiające się wyłącznie na objawach neurologicznych koronawirusa, mówi o 16,8 proc. W Wielkiej Brytanii badacze wzięli pod lupę szumy uszne, które są powiązane z zawrotami głowy.

Jakie leki na zawroty głowy? ›

Poradnk dotyczy 38 leków: Diphergan, Diphergan, Betanil Forte, Betahistine dihydrochloride Accord, Betahistinum 123ratio, Betahistyna Bluefish, ApoBetina, Betaserc, Betaserc - (IR), Histigen, Histigen - (IR), Histigen - (IR), Lavistina, Verhist, Polvertic - (IR), Vertisan 24, Vestibo, Vestibo - (IR), Vertix, Virtago, ...

Czy zawroty głowy są niebezpieczne? ›

Zawroty głowy najczęściej mają niegroźną przyczynę, jednak jako objaw, mogą być powodem bardzo niebezpiecznych upadków wśród chorych. Jeśli doświadczasz zawrotów głowy bądź bliska Ci osoba skarży się na ich występowanie koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Czy zawroty głowy mogą być na tle nerwowym? ›

Zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, trudność ze skupieniem wzroku w jednym punkcie z poczuciem utraty kontroli ciała i lęku przed upadkiem mogą być objawami m.in. tzw. zaburzeń lękowych z napadami lęku (zwanych potocznie nerwicą napadowo-lękową).

Czy rezonans magnetyczny wykryje zaburzenia błędnika? ›

Zapalenie błędnika diagnozowane jest na podstawie wywiadu z pacjentem, badania otolaryngologicznego, neurologicznego oraz badania słuchu (próby stroikowe). W razie potrzeby wykonuje się również rezonans magnetyczny.

Jakie zioła na zawroty głowy? ›

Chcąc zwalczyć "wirowanie", warto sięgnąć po zioła na zawroty głowy, np. w formie doustnego płynu Venoforton. Bazuje na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego (m.in. owoce kasztanowca, miłorząb, ziele arniki, ziele jemioły), pobudzając krążenie i przywracając prawidłową pracę tego układu.

Co zrobić żeby rozluźnić mięśnie karku? ›

Ugnij nogi w biodrach i kolanach, stopy postaw na szerokość stawów biodrowych. Z wdechem wyprostuj i wydłuż odcinek szyjny kręgosłupa – tak jakby szyja miała się wydłużyć, głowa oddala się od klatki piersiowej. Z wydechem przyciągnij brodę do dekoltu – tak, żeby pojawiła się tzw. „druga broda”.

Jak zlikwidować ucisk na nerw szyjny? ›

Pomocne może być stosowanie kołnierza ortopedycznego, który pozwoli na unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa oraz odpowiednio zaplanowana fizjoterapia (laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia itp.) czy rehabilitacja. Dużą popularnością cieszy się również terapia manualna oraz osteopatia.

Czy kręgosłup szyjny ma wpływ na ciśnienie? ›

Bóle głowy mogą być skutkiem zmian w kręgosłupie szyjnym

Te, które pojawiają się z tyłu głowy, w tzw. części potylicznej, są łączone z wysokim ciśnieniem krwi. Często jednak jest to skutek zmian w kręgosłupie szyjnym. Ból pochodzący od kręgosłupa szyjnego nasila się przy odchyleniu głowy w przód lub do tyłu.

Co oznacza szum w uszach i zawroty głowy? ›

Przyczyną szumów usznych są w tym wypadku zazwyczaj zmiany anatomiczne naczyń krwionośnych w uchu wewnętrznym lub zaburzenia ucha środkowego. Obiektywny szum zazwyczaj jest objawem ubocznym innej choroby, np. choroby Menière'a (choroba ucha wewnętrznego powodująca zawroty głowy, nudności i niedosłuch).

Co oznaczają zawroty głowy i szum w uszach? ›

– W przypadku pacjenta z zawrotami głowy i szumem usznym czy szumem w głowie warto wykonać podstawowe badania krwi – niedokrwistość nieprawidłowa glikemia, nieprawidłowy poziom elektrolitów, szczególnie sodu, czyli hiponatremia, mogą być przyczyną odczuwania dyskomfortu w głowie, który chory zgłasza jako zawroty głowy ...

Czy kręgosłup szyjny objawy neurologiczne? ›

U pacjentów pojawiają się bowiem objawy neurologiczne: nudności, omdlenia, wymioty, zaburzenia czucia, często spotykane są również zawroty głowy od kręgosłupa szyjnego. Oprócz tego mogą wystąpić drętwienie kończyn górnych, przykurcze, a w bardzo zaawansowanych stadiach – także niedowład kończyn.

Jakie są objawy bólu głowy od kręgosłupa szyjnego? ›

Ból ten może być tępy, głęboki lub kłujący i umiejscowiony w tylnej części głowy lub karku, ale może również promieniować do czoła, skroni, ramion i barków. Dolegliwości pojawiają się okresowo i mogą nasilać się podczas wykonywania pewnych ruchów. Migrena szyjna może trwać od kilku godzin do nawet wielu tygodni.

Jakie dolegliwości mogą być od kręgosłupa szyjnego? ›

Zawroty głowy, uczucie sztywności karku, ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, promieniujący do potylicy i głowy czy nawet bolesne drętwienia barku lub ręki to objawy, które mogą świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej odcinka szyjnego kręgosłupa, zwanej też dyskopatią szyjną.

Jak leczyc Blednik domowym sposobem? ›

W zapaleniu błędnika leczenie domowe nie ma zastosowania, jest groźne dla zdrowia pacjenta. Konieczne jest leczenie szpitalne, a sposób leczenia wybiera lekarz na podstawie badań oraz ustalenia przyczyn, które wywołały zapalenie błędnika.

Jakie leki na zaburzenia błędnika? ›

Vestibo to lek przeznaczony przede wszystkim dla pacjentów chorych na chorobę Meniere'a, a więc schorzenie ucha wewnętrznego, które może objawiać się między innymi szumami w uszach, a także bólami i zawrotami głowy. Lek Vestibo dostępny jest w formie tabletek i można nabyć go w aptece po okazaniu ważnej recepty.

Jak długo można brać lek Betaserc? ›

Betaserc zażywa się doustnie. Lek należy zażywać aż do skończenia kuracji. Poprawa może nastąpić czasami dopiero po kilku tygodniach leczenia. Najlepsze wyniki terapeutyczne można czasami uzyskać po kilku miesiącach leczenia.

Co zamiast Betaserc u? ›

Betaserc i Verhist są swoimi odpowiednikami i mogą być stosowane zamiennie. Zawierają tę samą substancję czynną w tej samej dawce, mają tę samą postać leku (tabletka), te same wskazania do stosowania oraz to samo działanie terapeutyczne.

Czy Betaserc obniża ciśnienie tętnicze? ›

Wpływ betahistyny (składnik leczniczy Betasercu) na ciśnienie krwi jest niewielkie i bardziej prawdopodobne jest, że lek ten obniży ciśnienie, a nie zwiększy. Ten spadek ciśnienia jest najczęściej jednak niezauważalny.

Co na zawroty głowy od kręgosłupa? ›

Jeśli takie nie występują, można przystąpić do leczenia, które obejmuje:
 1. techniki manipulacji i mobilizacji kręgosłupa szyjnego,
 2. techniki tkanek miękkich,
 3. suche igłowanie punktów spustowych mięśni szyi i głowy,
 4. terapia czaszkowo-krzyżowa,
 5. terapia wisceralna,
 6. ćwiczenia propriocepcji kręgosłupa szyjnego i głowy.
May 27, 2020

Dlaczego wypadaja Otolity? ›

Proces ten następuje wskutek degeneracji, starzenia się, po urazie głowy, przebytym zapaleniu ucha, wskutek choroby Meniere'a, zapalenia neuronu przedsionkowego, operacji otochirurgicznej, otosklerozy czy w przebiegu guza kąta mostowo-móżdżkowego.

Jak ustawić Otolity? ›

Wykonanie. Osoba leży przez 2 minuty w pozycji na plecach, z głową odchyloną do tyłu poza leżanką i skręconą o 45° w kierunku ucha chorego. Następnie skręca głowę o 90° w kierunku ucha zdrowego. Skutkuje to przemieszczeniem otolitów do ujścia kanału półkolistego.

Jakie leki na zaburzenia błędnika? ›

Vestibo to lek przeznaczony przede wszystkim dla pacjentów chorych na chorobę Meniere'a, a więc schorzenie ucha wewnętrznego, które może objawiać się między innymi szumami w uszach, a także bólami i zawrotami głowy. Lek Vestibo dostępny jest w formie tabletek i można nabyć go w aptece po okazaniu ważnej recepty.

Czy od kręgosłupa szyjnego mogą być zawroty głowy? ›

Gdy jedna z tętnic kręgowych zostanie ściśnięta lub zapętlona w odcinku szyjnym kręgosłupa, może to spowodować niewydolność kręgowo-podstawną. Skutkiem tego jest zmniejszona ilość krwi docierająca do mózgu, ucha wewnętrznego lub pnia mózgu. Kiedy tak się dzieje, mogą wystąpić poważne objawy, w tym zawroty głowy.

Jak wyglądają zawroty głowy od kręgosłupa szyjnego? ›

Bóle głowy, mdłości, zawroty głowy i omdlenia mogą być konsekwencją zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Ich przyczyną jest utrudniony przepływ krwi powodowany przez zwyrodniałe części, które uciskają tętnice kręgowe. Ból głowy i karku oraz nudności pojawiają się wtedy podczas unoszenia głowy, schylania czy skręcania.

Jak rozpoznać zawroty głowy od kręgosłupa? ›

Przeciążony kręgosłup szyjny – objawy: zawroty głowy

Zwykle zaczyna się od niewinnego bólu szyi, ramion czy karku, spowodowanego zbytnim napięciem mięśni z powodu stresu lub zmęczenia. Wiele osób skarży się na ból głowy przypominający migrenę, który obejmuje kark i promieniuje do czoła.

Czy zawroty głowy mogą być od oczu? ›

Zawroty głowy mogą być także pochodzenia ocznego, a spotyka się je w takich schorzeniach, jak jaskra, zwyrodnienie siatkówki, w schorzeniach mięśni gałki ocznej czy też przy znacznych ograniczeniach ostrości wzroku i/lub pola widzenia o różnej etiologii.

Do jakiego lekarza na zawroty głowy? ›

Do jakiego lekarza należy się udać z zawrotami głowy? Na początek do lekarza rodzinnego, który może skierować chorego do neurologa lub laryngologa. W zależności od podłoża problemu konieczna może się okazać pomoc innych specjalistów, w tym neurochirurga czy kardiologa.

Jak leczyc błędnik domowym sposobem? ›

W zapaleniu błędnika leczenie domowe nie ma zastosowania, jest groźne dla zdrowia pacjenta. Konieczne jest leczenie szpitalne, a sposób leczenia wybiera lekarz na podstawie badań oraz ustalenia przyczyn, które wywołały zapalenie błędnika.

Jakie cwiczenia robić na zawroty głowy? ›

Pochylamy głowę w przód i w tył. Obracamy głowę z jednej strony w drugą (np.
...
z lewej do prawej), ruchem prostym – bez wyginania szyi.
 • Ruchy głowy i oczu jak w punkcie I.
 • Wzruszamy ramionami i kołujemy barkami.
 • Pochylamy się do przodu i podnosimy przedmioty z ziemi – ćwiczenie wykonujemy po zakończeniu dwóch poprzednich.

Od czego mam zawroty głowy? ›

Są to m.in. zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hiperwentylacja, niedoczynność tarczycy, nagły spadek ciśnienia tętniczego. Również pobudzenie emocjonalne lub atak paniki wywołują tego typu objawy. Zdarza się, że zawroty głowy występują bez żadnej uchwytnej przyczyny.

Ile razy można wykonać manewr Epleya? ›

Ćwiczenia wykonuje się seriami 5-10 razy dziennie. W 7-10 dniu systematycznych ćwiczeń u większości pacjentów występuje poprawa.

Jakie zioła na zawroty głowy? ›

Chcąc zwalczyć "wirowanie", warto sięgnąć po zioła na zawroty głowy, np. w formie doustnego płynu Venoforton. Bazuje na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego (m.in. owoce kasztanowca, miłorząb, ziele arniki, ziele jemioły), pobudzając krążenie i przywracając prawidłową pracę tego układu.

Jak uzupełnić błędnik? ›

Z tego względu leczenie zapalenia błędnika odbywa się w szpitalu na oddziale otolaryngologicznym. Leki są podawane pacjentowi dożylnie. Najczęściej dostaje leki przeciwwymiotne oraz antybiotyki o szerokim spektrum działania. Zapalenie o podłożu autoimmunologicznym leczy się glikokortykosteroidami.

Jak sprawdzic czy ma się uszkodzony błędnik? ›

Do najbardziej charakterystycznych objawów zapalenia błędnika trzeba zaliczyć:
 • zaburzenia równowagi;
 • szum w uszach o niejednostajnym natężeniu;
 • nudności i wymioty;
 • zawroty głowy;
 • pogorszenie słuchu lub jego częściowa utrata;
 • oczopląs (drganie gałek ocznych);
 • uczucie zmęczenia.
Dec 18, 2020

Zawroty głowy, to chyba jedne z najbardziej bagatelizowanych schorzeń. Na pewno nie jeden z was to odczuł na własnej skórze. Bo tak na dobrą sprawę wygląda to bardzo niewinnie. Gdy kolokwialnie kręci Ci się w głowie, od razu samemu nasuwa się wytłumaczenie, a bo za szybko wstałem, za mało wody dziś...

Zaznaczę na wstępie, że nie jestem lekarzem i ten mój wpis nie może zastąpić prawdziwej wizyty u lekarza, jest to przede wszystkim opis mojego przypadku oraz tego co dowiedziałem się w trakcie leczenia zawrotów głowy u siebie.. Moja historia zawrotów głowy Przyczyny zawrotów głowy Kilka słów o łagodnych położeniowych zawrotach głowy Stres, a zawroty głowy Dieta, a zawroty głowy Kręci mi się w głowie jak leżę Jak pokonać łagodne pozycyjne zawroty głowy?. Moi współlokatorzy mieli od razu wiele pomysłów na przyczyny – cukrzyca, hipoglikemia, uraz kręgosłupa, nadciśnienie, guz mózgu… aż od czytania tego może zakręcić się w głowie 🙂 Przy tym ataku prawie 2 dni spędziłem leżąc w łóżku i pionizując się bardzo powoli do góry tylko gdy już musiałem np.. Na szczęście na 3-ci lub 4-ty dzień dałem radę iść na kolejny egzamin, choć i wtedy bardzo kręciło mi się w głowie.. Zanim jednak przypiszecie sobie odpowiednią chorobę wg internetowych znawców tematów, to zwróćcie uwagę, że po pierwsze to nie od razu musi być udar, guz i inne takie, ale częstą (ponoć nawet 60% przypadków) przyczyną zawrotów głowy jest ŁPZG – łagodne położeniowe zawroty głowy nazywane też jako łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy lub z angielskiego skrótem BPPV a po polsku ŁPZG .. Także nerwica może też być przyczyną łagodnych położeniowych zawrotów głowy, ale skupmy się tu bardziej na zwyczajnym stresie i spowodowanych nim zawrotach głowy.. jeśli pracujesz dużo i masz „dużo na głowie” co powoduje stres, warto przedefiniować co jest dla Ciebie najbardziej ważne i skupić się tylko na tym być może zbyt dużo planujesz na dany dzień i później zbyt trudno sprostać wszystkim planom – planuj mniej, a przeznacz na daną czynność więcej czasu danego dnia i nie planuj nic poza tym jeśli zaś robisz za mało i masz wrażenie, że „czas przelatuje Ci między palcami”, to odwrotnie, planuj dokładniej co chcesz zrobić danego dnia, wtedy na koniec dnia zamiast stresu poczujesz spełnienie jeśli obowiązki zostawiasz na później, to wieczorem każdego dnia możesz stresować się tym czego dziś nie udało Ci się zrobić.. Staraj się wykonać więcej czynności z rana lub tuż po pracy niż z wieczora Długoterminowo stresującą pracę warto zmienić na spokojniejszą, choć wiadomo, to tylko łatwo się mówi, w praktyce jest trudniej Mocny trening sportowy czasami lepiej jest zastąpić typowo relaksującą aktywnością fizyczną – spacerem, pracą w ogrodzie lub połączyć lekki trening z kimś znajomym i pogadać przy okazji Warto ćwiczyć jogę lub tai chi.. Otóż gdy do ogólnego stresu dołożymy jeszcze mało snu, czyli czasu gdy nasze ciało regeneruje się po wysiłku fizycznym i psychicznym to mamy gotowy przepis na to, że jeśli już kiedyś doświadczyliśmy łagodnych położeniowych zawrotów głowy, to teraz mogą one przytrafić się nam ponownie.. Wiadomo, czasami trafia nam się trudny czas i po prostu musimy się spiąć i zarówno stres jak i mała ilość snu są nie do uniknięcia przez kilka dni, to wtedy warto też pamiętać o drzemkach – czasami po 1 drzemce na 15-20 minut w ciągu dnia ja czuję się bardzo wypoczęty i pozwala to zminimalizować uczucie niewyspania.. Mnie długo po każdym ataku zawrotów głowy kręciło się w głowie już tylko w pozycji leżącej, gdy obracałem się z boku na bok.. Jeśli tak nie jest i odczuwam zawroty głowy nawet przez ponad miesiąc lub bardzo silne zawroty głowy utrzymują się kilka dni to trzeba udać się do lekarza, na początku, pierwszego kontaktu.. Jeśli po naprostowaniu tych dwóch ważnych sfer życiowych i odczekaniu kilku dni lub 1-2 tygodni nadal kręci nam się w głowie – telefon, wizyta u lekarza i szukanie przyczyny, która może okazać się szukaniem nitki w stogu siana, ale równie dobrze, może okazać się diagnozą, która na zawsze pozwoli poprawić jakość życia.

Zawroty głowy są, obok bólu głowy oraz bólu odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, jednymi z najczęściej zgłaszanych dolegliwości.

Najczęściej zawroty głowy klasyfikowane na układowe ( vertigo ) i nieukładowe ( dizziness ).. Najczęściej, choć nie zawsze, zawroty o typie układowym związane są z zaburzeniami obwodowej części układu równowagi, podczas gdy nieukładowe z częścią ośrodkową.. Inne ogniskowe schorzenia narządu przedsionkowego (miejscowe zakażenia bakteryjne, zwyrodnienie komórek rzęskowych, kamica osklepka, otoskleroza, guzy n. VIII, uszkodzenie naczyniowe).. Pomiędzy epizodami występują okresy remisji, trwające nawet do kilku lat.. Dlatego powikłaniem silnego urazu głowy, szyi lub ich połączeń często towarzyszą zawroty głowy z różnymi towarzyszącymi objawami, które mogą pojawiać się bezpośrednio po incydencie, lub rozwijać w ciągu kolejnych dni lub tygodni.. Ponadto w przebiegu urazu może dojść do wstrząśnienia pnia mózgu, błędnika lub uszkodzenia nerwu VIII, powstania przetoki perylimfatycznej lub wodniaka endolimfatycznego i rozwoju zespołu Ménière’a, a także pojawienia się łagodnych położeniowych zawrotów głowy.

Zawroty głowy należą do często zgłaszanych dolegliwości i są powodem około 5% wizyt u lekarzy różnych specjalności. Odsetek chorych zwiększa się z wiekiem i powyżej...

Definicja zawrotów głowy mówi, iż jest to złudzenie ruchu kołowego otoczenia lub własnego ciała, często współistniejące z nudnościami lub wymiotami, związane z uszkodzeniem narządu przedsionkowego lub jego połączeń nerwowych.. Nie należy zapominać, iż hiperwentylacja oraz zaburzenia nerwicowe również mogą objawiać się zawrotami głowy.. Definicja zawrotów głowy mówi, iż jest to złudzenie ruchu kołowego otoczenia lub własnego ciała, często współistniejące z nudnościami lub wymiotami, związane z uszkodzeniem narządu przedsionkowego i/lub jego połączeń nerwowych.. nawracające i silne zawroty głowy, połączone z bólem głowy, utrata przytomności, osłabienie mięśni nóg, drętwienie i mrowienie kończyn, trudności w chodzeniu, mówieniu lub widzeniu, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, przebyty uraz głowy, wysoka gorączka, sztywność ikarku, zaburzenia słuchu lub wzroku.. W wywiadzie dotyczącym zawrotów głowy najistotniejsze jest pytanie czy zawroty glowy pojawiają się w sposób nagły lub występują przewlekle.. Leczenie zawrotów głowy opiera się przede wszystkim na znalezieniu przyczyny.. Celem leczenia objawowego jest zmniejszenie lub usunięcie zawrotów głowy, objawów ze strony innych narządów oraz lęku.. Wskazaniem do jej zastosowania jest choroba Meniere'a, charakteryzująca się zawrotami głowy (z nudnościami, wymiotami), postępującą utratą słuchu i szumami usznymi.. U chorych z uszkodzeniem narządu przedsionkowego, położeniowymi łagodnymi zawrotami głowy skuteczną metodą może okazać się rehabilitacja przedsionkowa, czyli trening układu równowagi pozwalający na kompensację zawrotów głowy i funkcjonowanie w codziennym życiu.. Jest ona wskazana również u pacjentów po operacjach neurochirurgicznych (neurektomii, labiryntektomii), po urazach głowy, u pacjentów z nerwicą lękową, w chorobie Meniere’a (gdy ataki występują rzadziej niż raz w miesiącu), w uszkodzeniach centralnych i mieszanych.. Leczenie chirurgiczne jest wskazane, gdy znana jest przyczyna zawrotów głowy, np.. Wykonuje się w takich przypadkach przecięcie nerwu przedsionkowego (choroba Meniere’a), przecięcie tylnego nerwu łagiewkowego (łagodne, napadowe, położeniowe zawroty głowy) czy też usunięcie błędnika w przypadku głębokiego niedosłuchu.. Ważnym elementem terapii zawrotów głowy jest również wsparcie psychologiczne pacjenta przez szczegółowe i spokojne wyjaśnienie natury choroby i objawów, a w przypadku zaburzeń depresyjnych lub nerwicowych włączenie leków przeciwdepresyjnych lub przeciwlękowych w konsultacji z neurologiem lub psychiatrą.

Zawroty głowy to problem, który dotyka niemal każdego. Ze względu na przyczynę można wyróżnić zawroty pochodzenia: obwodowego lub ośrodkowego. Poznaj objawy oraz metody leczenia zawrotów głowy.

zawroty głowy od kręgosłupa - zwyrodnienia kręgosłupa, a w szczególności jego odcinka szyjnego mogą objawiać się zawrotami głowy, a nawet towarzyszącymi im bólami głowy, mdłościami i omdleniami.. Objawy te występują na skutek ograniczonego przepływu krwi, będącego konsekwencją ucisku zwyrodniałych części na naczynia krwionośne; zawroty głowy od żołądka - kręcenie się w głowie towarzyszące mdłościom i wymiotom jest też częstym symptomem zatrucia lub wirusowej infekcji jelit; zawroty głowy przed okresem - bóle i zawroty głowy są częstym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego.. Nasilające się zawroty głowy przy zmianie pozycji głowy (np.. Jeśli jednak zawroty utrzymują się nawet podczas leżenia bez ruchu, pojawiają się również w ciągu dnia lub stają się dla pacjenta uciążliwe, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.. Kiedy pacjent cierpi na zawroty głowy i mdłości , a nerwica objawia się przy tym lękiem i brakiem psychicznej równowagi, powinien on niezwłocznie zgłosić się do psychologa i psychiatry.. Następnie badany wstaje nie spiesząc się i ponownie w ciągu 1 minuty mierzy się tętno, manewr Valsalvy – jest jedną z metod badania drożności trąbki słuchowej, polega na wdmuchiwaniu powietrza do nosa przy jednoczesnym jego zatkaniu, ucisk zatoki szyjnej, skręt szyi, hiperwentylacja, próby przedsionkowe, próba Hallpike’a – polega na szybkim ułożeniu chorego na wznak z głową zwisającą do 45 stopni i zwróconą na boki o około 20 stopni, pojawia się zawrót głowy i oczopląs, badanie ruchów gałek ocznych, ocena oczopląsu przy różnych ułożeniach głowy, próba kaloryczna – polega na podrażnieniu kalorycznym (woda o temp.. Aby sen był efektywny, należy zapewnić sobie wygodę, świeże powietrze (warto co wieczór wywietrzyć sypialnię), zaciemnienie (nawet podczas dziennej drzemki warto zasunąć roletę lub użyć opaski na oczy do spania) i ciszę; ćwiczenia relaksacyjne i unikanie sytuacji stresowych - kiedy zawroty głowy wiążą się z nerwicą lub przewlekłym napięciem emocjonalnym, domowe sposoby na stres mogą okazać się pomocne.

Zawroty głowy są przyczyną blisko 1,5% hospitalizacji, gdyż często pojawiają się jako pierwszy objaw wielu schorzeń |

objawy trwające około minuty przy zmianie pozycji ciała sugerują łagodne położeniowe zawroty głowy; utrzymujące się kilka godzin sugerują chorobę Meniere’a, zawroty układowe pojawiające się nagle i trwające kilka dni – zwykle dotyczą zapalenia nerwu przedsionkowego); 2) „red flags” nawet w przypadku rozpoznanych wcześniej napadowych zawrotów głowy (np.. łagodne położeniowe zawroty głowy czy choroba Meniere’a); 3) objawy o charakterze narastającym, zmiana charakteru zawrotów są wskazaniem do hospitalizacji; 4) objawy narastające w czasie (nasilanie się dolegliwości w czasie tygodni lub miesięcy najczęściej sygnalizuje guza układu nerwowego, np.. Nawracające zawroty głowy, z następowym bólem głowy, mogą sugerować migrenę przedsionkową (utrudnieniem w diagnostyce jest fakt, że według niektórych autorów w części przypadków ból głowy nie pojawia się wcale).. ustawienie skośne ( skew deviation ), symetria ruchów gałek ocznych, dwojenie, kierunek dwojenia, oczopląs spontaniczny, wpływ fiksacji – oczopląs poziomoobrotowy sugeruje zarówno uszkodzenie ucha wewnętrznego, jak i struktur podnamiotowych, kluczowy jest wpływ fiksacji: oczopląs hamowany przez fiksację i nasilający się przy braku fiksacji wskazuje na uszkodzenie błędnika; jeżeli oczopląs nie jest hamowany przez fiksację, wskazuje na uszkodzenie ośrodkowe, oczopląs pionowy lub pionowo-obrotowy sugeruje tło ośrodkowe].. Ocena odruchu przedsionkowo-ocznego ( vestibulo-ocular reflex – VOR; odruch przedsionkowo-oczny polega na skojarzonym ruchu gałek ocznych w kierunku przeciwnym do ruchu głowy; jego rolą jest stabilizacja obrazu na siatkówce podczas szybkiego ruchu); w tym celu wykonuje się także test potrząsania głową ( head shaking test ), test pchnięcia głową ( head thrust test ); Źrenice (szerokość, symetria, reakcja na światło i nastawność).. Leczenie przyczynowe ośrodkowych zawrotów głowy i zaburzeń równowagi związane jest z leczeniem choroby podstawowej, w której obrazie klinicznym jedną z wielu dolegliwości jest odczuwanie przez pacjenta zawrotów głowy [6, 27, 30].. Zawroty głowy w migrenie mogą występować w czasie napadu migreny bez aury, lecz wówczas muszą być spełnione kryteria Międzynarodowego Towarzystwa Bólu Głowy rozpoznania migreny bez aury, a występującym zawrotom głowy nie powinny towarzyszyć inne objawy.. Zawroty głowy w zespołach lękowych, konwersyjnych i zaburzeniach nastroju (psychogenne zawroty głowy).

Cel leczenia łagodnych napadowych zawrotów głowy Głównym celem leczenia łagodnych napadowych położeniowych zawrotów głowy jest

Następnie kładzie się go z każdej strony, z głową odchyloną o 45 ° do góry i jest w tej pozycji przez 30 sekund (lub do momentu, gdy zawroty głowy się kończą).. Następnie lekarz, szybko przesuwając środek ciężkości, kontynuując jednocześnie nagrywać głowy pacjenta w tej samej płaszczyźnie, gdy pacjent leży na drugiej stronie za pośrednictwem pozycji „siedzącej” i blokuje głowicę w tej samej płaszczyźnie (czoło w dół).. Należy zauważyć, że cechą tej metody jest szybki ruch pacjenta z jednej strony na drugą w czasie których pacjenci z łagodne położeniowe zawroty głowy doświadczy znaczącego zawroty głowy, a ewentualne reakcje autonomiczne, takie jak nudności i wymioty; więc u pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową ten manewr powinien być przeprowadzony z zachowaniem ostrożności i możliwą premedykacją.. Następnie pacjent umieszcza się na plecach, głowa obraca się w przeciwnym kierunku; Pacjent jest umieszczony na zdrowej stronie, głowa odpowiednio obraca się ze zdrowym uchem na dno.. Dalej w tym samym kierunku, ciało pacjenta jest obracane i umieszczane na brzuchu; potem głowa jest w pozycji "pochylony w nos"; W trakcie obrotu głowica obraca się dalej; pacjent jest umieszczony po przeciwnej stronie; głowa - chore ucho do dna) siedząca na kanapie pacjenta przez zdrową stronę.. Pacjent powinien być poinformowany o jego przyszłych zachowań: w przypadku łagodne położeniowe zawroty głowy w pierwszej kolejności powinny być ograniczone do podróży, wybrać wygodną pozycję leżenia, spróbuj mniej obrócić w łóżku i wstawać w taki sposób, aby nie powodować zawroty głowy; postarać się jak najszybciej dostać się do lekarza (neurolog lub otonevrologa), które można osiągnąć za pomocą wszelkich środków, po prostu nie w samochodzie.

Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn. Sprawdź, co na silne zawroty głowy jest najlepsze, kiedy najczęściej występują i jak leczyć zawroty głowy.

Sprawdź, co na silne zawroty głowy jest najlepsze, kiedy najczęściej występują i jak leczyć zawroty głowy.. Szacuje się, że na zawroty głowy cierpi około 20-30% dorosłych.. Wyróżnia się układowe i nieukładowe zawroty głowy.. te, które pojawiają się na dużych wysokościach lub po ustaniu ruchu są normalną reakcją organizmu.. Według badań naukowców, najczęstszą przyczyną zawrotów głowy są schorzenia ucha wewnętrznego (około 50%), 15% badanych miało zawroty za tle zaburzeń psychicznych, 5% na tle neurologicznym, a aż u 25% chorych nie udało się zlokalizować problemu.. Objawy są napadowe, pojawiają się nagle i mogą utrzymywać się przez kilka godzin.. Wtedy, kiedy objawy będą cię niepokoić lub staną się na tyle uciążliwe, że będą ci przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu.. Możesz zgłosić się także kiedy nie będziesz mieć objawów i po prostu o nich opowiedzieć.. przewlekłe i silne zawroty głowy, problemy z chodzeniem lub mówieniem, zaburzenia słuchu lub widzeniach, ból w klatce piersiowej, uczucie kołatania serca, powtarzająca się utrata przytomności.. Dostępne są leki na zawroty głowy, wskazana może być także rehabilitacja a w najgorszych przypadkach leczenie chirurgiczne.. Tabletki na zawroty głowy i inne leki nie usuwają przyczyny problemu, a jedynie zmniejszają objawy.. Usiądź lub połóż się, kiedy czujesz się osłabiona i masz tzw.. Mogą utrzymywać się przez pierwsze tygodnie ciąży, ale u części kobiet pojawiają się przez cały okres trwania ciąży.

Najczęściej pod tym określeniem rozumie się dwa różne rodzaje dolegliwości. Po pierwsze, może to być złudzenie (iluzja) ruchu wirowania, kołysania, unoszenia otoczenia w stosunku do ciała lub ciała w stosunku do otoczenia, bez zewnętrznej

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi są często zgłaszanymi dolegliwościami, występują one u 20-30% ludzi dorosłych i u kilkunastu procent dzieci.. Jest po uczucie zawrotu głowy spowodowane ruchem: uczucie poruszania się w czasie ruchu i uczucie poruszania się po ustaniu ruchu a także zawrót na wysokości.. Analizuje się jakie leki przyjmuje pacjent, i które z nich mogą powodować takie objawy.. Następnie lekarz zbada pacjenta, zmierzy ciśnienie tętnicze, oceni czy jest obecny oczopląs i jaki on ma charakter: jedno czy obustronny, jaki kierunek i charakter: drobno- czy grubofalisty, poziomy, pionowy, z komponentą obrotową.. Przy stwierdzeniu zawrotów błędnikowych konieczna jest konsultacja laryngologiczna z oceną ewentualnych zmian w uchu zewnętrznym, a w razie wskazań - wykonanie badania pobudliwości błędników i ocena słuchu.. Przy podejrzeniu przyczyn neurologicznych konieczne jest badanie neurologiczne, który pozwoli na stwierdzenie, czy występują przedmiotowe objawy neurologiczne, które mogą sugerować uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

4.7/5 - (6 votes) Wiosna, zwłaszcza, gdy w naszej przestrzeni pojawi się nagle, potrafi dokonać sporego zamieszania w gospodarce organizmu. Gdy tylko przychodzi pierwsze w sezonie ocieplenie, wielu z nas zaczyna zmagać się w osłabieniem całego organizmu. Nic nam się nie chce, zaczynamy mieć problem z koncentracją przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Przesilenie wiosenne nie bierze […]

Nie musi wcale trzaskać mróz za oknem i padać śnieg, aby nasz organizm po prostu się rozleniwił.. Zimą zazwyczaj dajemy sobie spokój z wszelkimi aktywnościami, dieta nie jest zbyt bogata, ciągłe wypełnianie obowiązków zawodowych potęguje w nas stres.. Jeśli pracujemy naprawdę intensywnie, przeznaczając na sen około trzech godzin w ciągu doby, nie ma się co dziwić, że nasz organizm sam protestuje.. Mogą być także silnie powiązane z postępującą depresją.. Nie wrzucajmy sobie na barki dodatkowych obowiązków!. Przepracowywanie się jest największym wrogiem dla sytuacji, gdy chcemy pozbyć się uporczywych zawrotów głowy.. Dieta w celu wyeliminowania zawrotów głowy jest bardzo ważna.. Nawet jeśli nie lubicie za bardzo się ruszać, warto odegnać od siebie przesilenie wiosenne właśnie dzięki szerokiej aktywności fizycznej.. Konferencja Fit-Medical Forum 2014 (Poznań, 24 stycznia 2014r.)

Videos

1. Zawroty Głowy cz.2 praktyczna. Diagnostyka i leczenie.
(Otoneurologia Praktyczna Krzysztof Łasiński)
2. Rodzaje zawrotów głowy - jak je rozpoznać u pacjenta
(NeuroProjekt)
3. Zapalenie błędnika
(Tumi TV)
4. Zawroty głowy przez przypadki
(Otoneurologia Praktyczna Krzysztof Łasiński)
5. Manewr Epleya
(Otoneurologia Praktyczna Krzysztof Łasiński)
6. Nagły ból dolnego odcinka pleców (domowe sposoby)
(FizjoPersonalny)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Maia Crooks Jr

Last Updated: 08/12/2022

Views: 6108

Rating: 4.2 / 5 (63 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Maia Crooks Jr

Birthday: 1997-09-21

Address: 93119 Joseph Street, Peggyfurt, NC 11582

Phone: +2983088926881

Job: Principal Design Liaison

Hobby: Web surfing, Skiing, role-playing games, Sketching, Polo, Sewing, Genealogy

Introduction: My name is Maia Crooks Jr, I am a homely, joyous, shiny, successful, hilarious, thoughtful, joyous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.