Leki antyhistaminowe – działanie i skutki uboczne (2022)

Leki antyhistaminowe – działanie i skutki uboczne (1)

Leki antyhistaminowe – działanie i skutki uboczne (2)

Piotr Gmachowski

10.08.2021

Obserwuj
Leki przeciwhistaminowe (antagoniści receptorów H1, przez pacjentów nazywane lekami przeciwalergicznymi) to grupa preparatów, których działanie polega na blokowaniu w organizmie działania substancji chemicznej, zwanej histaminą. Antagoniści histaminymają wiele zastosowań, ale najczęściej stosuje się je w leczeniu alergii. Choć są skuteczne, mogą powodować uciążliwe skutki uboczne, m.in. senność, obniżoną sprawność psychofizyczną, suchość w jamie ustnej. Dowiedz się, czym różnią się leki przeciwhistaminowe I i II generacji.

Czym jest histamina?

Histamina jest związkiem, który występuje naturalnie w organizmie człowieka. Jest to hormon tkankowy, w ośrodkowym układzie nerwowym odgrywa rolę neuroprzekaźnika. Histamina powstaje z aminokwasu histydyny na skutek reakcji enzymatycznych. Największe jej stężenie obserwuje się w płucach, skórze, błonie śluzowej nosa oraz żołądka.

Histamina jest mediatorem reakcji alergicznych. W przypadku występowania kataru alergicznego lub pokrzywki, na skutek kaskady reakcji dochodzi między innymi do uwolnienia histaminy. Uwolnienie histaminy może nastąpić również na skutek działania niektórych leków, np. morfiny lub antybiotyków.

Związek ten rozkurcza mięśnie gładkie małych tętnic oraz powoduje zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, co w konsekwencji prowadzi do wysięku płynu poza naczynia. Histamina powoduje obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie się akcji serca, a także skurcz mięśni gładkich oskrzeli i przewodu pokarmowego. Histamina działa w organizmie człowieka poprzez oddziaływanie na receptory histaminowe.

Jak działają leki przeciwhistaminowe?

Działanie leków przeciwhistaminowych polega na blokowaniu receptorów H1. Takie konkurencyjne wobec histaminy i odwracalne blokowanie receptorów powoduje hamowanie działania tego związku. Dzięki czemu znosi się działanie histaminy jako mediatora reakcji zapalnej. Leki przeciwhistaminowe hamują rozszerzanie się naczyń krwionośnych i blokują zwiększanie się ich przepuszczalności.

Polecane dla Ciebie

Leki przeciwhistaminowe – wskazania

Leki przeciwhistaminowe wykorzystuje się w sytuacjach występowania objawów reakcji alergicznych. Do wskazań tej grupy leków możemy zaliczyć: alergiczny nieżyt nosa, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy oraz zapalenie spojówek.

Sprawdź też leki i preparaty na alergię.

Leki przeciwhistaminowe – klasyfikacja

Leki przeciwhistaminowe I generacji

Do leków z tej grupy zaliczmy pochodne:

(Video) Co stosować na ALERGIĘ i dlaczego nie "WAPNO" 🤧💊

 • etanoloaminy (np. difenhydramina, dimenhydrynat),
 • etylenodiaminy,
 • alkiloaminy (np. dimetinden, chlorfeniramina, feniramina),
 • piperazyny (np. hydroksyzyna),
 • fenotiazyny (np. prometazyna).

Leki przeciwhistaminowe I generacji oprócz receptora H1 blokują inne receptory w organizmie, co wiąże się z ich dodatkowym działaniem – z występowaniem działań niepożądanych. Między innymi dotyczy to pracy ośrodkowego układu nerwowego i wywoływania senności, otępienia, a także zaburzenia koordynacji ruchowej. Dlatego istotną kwestią jest fakt, iż po przyjęciu leków przeciwhistaminowych I generacji nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Leki I generacji znalazły zastosowanie między innymi w:

 • leczeniu reakcji alergicznych przebiegających gwałtownie,
 • atopowych nieżytach nosa,
 • pokrzywkach skórnych,
 • w chorobie lokomocyjnej,
 • jako środki uspokajające i przeciwwymiotne,
 • w schorzeniach alergicznych, w których objawy nasilone są przez stres (choroby skóry, których przebieg związany jest z dużym świądem skóry),
 • preparatach złożonych (preparaty stosowane w przeziębieniu oraz grypie).

Leki przeciwhistaminowe II generacji

Leki przeciwhistaminowe II generacji możemy podzielić na trzy grupy. Pierwszą grupę stanowią leki długodziałające stosowane doustnie (np. bilastyna, cetyryzyna, loratadyna, azelastyna), drugą – leki stosowane miejscowo na błonę śluzową (np. azelastyna), natomiast do grupy trzeciej zalicza się leki o krótkim działaniu (np. akrywastyna). Dane z literatury fachowej dzielą również leki przeciwhistaminowe II generacji pod względem chemicznym, ponieważ związki te pod tym względem nie są jednolitą grupą.

Leki przeciwhistaminowe II generacji działają szybciej oraz dłużej w porównaniu z lekami I generacji oraz cechują się wyższym profilem bezpieczeństwa.

Bardzo ważną cechą odróżniającą leki II generacji od leków przeciwhistaminowych I generacji jest fakt, iż mają inne powinowactwo do receptorów oraz nie przedostają się w dużych ilościach do ośrodkowego układu nerwowego. Przekłada się to na mniejszą ilość występowania działań niepożądanych, takich jak nadmierna senność. Warto mieć na uwadze, iż u niektórych pacjentów pomimo wcześniej wymienionego mechanizmu działania (selektywności względem receptora H1) działanie hamujące na ośrodkowy układ nerwowy może wystąpić.

Leki II generacji wykorzystuje się w chorobach alergicznych górnych dróg oddechowych, spojówek oraz pokrzywkach.

Dane literaturowe wyodrębniają także „nowoczesne” lub „nowe” leki II generacji. Do grupy tej zalicza się m.in.:

 • bilastynę,
 • desloratadynę,
 • feksofenadynę,
 • lewocetyryzynę.

Leki przeciwhistaminowe – przeciwwskazania i działania niepożądane

Przeciwskazaniami do zastosowania leków przeciwhistaminowych I generacji są: jaskra, przerost gruczołu krokowego, uszkodzenie szpiku oraz nadwrażliwość na lek. Natomiast w przypadku leków II generacji do przeciwwskazań zaliczane są nadwrażliwość, a także w niektórych przypadkach zaburzenia pracy serca. Oczywiście przed zastosowaniem leku warto dokładnie zapoznać się z ulotką.

Do działań niepożądanych w przypadku leków przeciwhistaminowych I generacji zaliczamy między innymi:

 • senność, znużenie, otępienie, zawroty głowy,
 • suchość w jamie ustnej,
 • zaburzania widzenia,
 • trudności w oddawaniu moczu,
 • zaburzenia rytmu serca.

Leki przeciwhistaminowe II generacji wykazują mniej działań niepożądanych, literatura fachowa zwraca uwagę na działania niepożądane ze strony układu nerwowego (powodowanie senności), a także działanie wpływające na pracę serca.

Leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty mają postaćtabletek, syropówi aerozolido nosa. Substancjami czynnymi preparatów są: dimenhydrynat, cetyryzyna, feksofenadyna, desloratadyna, lewocetyryzyna w postaci tabletek, dimetinden w postaci żelu, loratadyna w syropie, azelastyna w postaci aerozolu do nosa. Przed ich zastosowaniem warto skorzystać z porady farmaceuty.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

(Video) 5 Naturalnych Sposobów Leczenia Alergii

Zgłoś uwagi Leki antyhistaminowe – działanie i skutki uboczne (7)

Polecane artykuły

 • Guzy, stłuczenia i siniaki – co na nie stosować?

  Guzy, stłuczenia, siniaki i obrzęki – jakie środki warto mieć pod ręką, aby urazy goiły się szybciej? Podpowiadamy.

 • Makrogole – czym są? Działanie przeczyszczające, zastosowanie, przeciwwskazania

  Makrogole to dobrze tolerowane i bezpieczne w stosowaniu preparaty, które wykorzystuje się w przypadku zaparć zarówno tych długotrwałych, jak i sporadycznych. Powodują zwiększenie objętości płynów w świetle jelit oraz wywołują działanie przeczyszczające. Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować makrogole, jakie są skutki uboczne zażywania tych leków, a także jak długo może być prowadzona terapia z wykorzystaniem PEG?

 • Oparzenie meduzy – co robić?

  Wakacyjna kąpiel dla niektórych może skończyć się przykrym i dość bolesnym doświadczeniem za sprawą parzących, galaretowatych parasolek, swobodnie pływających w toni wodnej, czyli meduz. Do obrony oraz chwytania pokarmu używają parzydełek, zawierających jad, którego siła działania jest zróżnicowana w zależności od rodzaju meduzy. Po czym można rozpoznać, że oparzyła nas meduza? Dowiedz się, co zrobić po oparzeniu meduzą, zwłaszcza jeśli planujesz zagraniczne wakacje nad wodą.

 • DEET – co to jest, dlaczego odstrasza komary i kleszcze? Bezpieczeństwo sprayu na owady

  DEET jest repelentem otrzymanym syntetycznie. Działanie tego preparatu polega na zaburzaniu węchu owadów, które nie są w stanie odebrać i zakodować zapachu kwasu mlekowego, będącego składnikiem potu potencjalnego żywiciela. Jak poprawnie stosować DEET, czy dzieci i kobiety w ciąży mogą bezpiecznie z niego korzystać i czy DEET na komary może być szkodliwy dla zdrowia?

  (Video) Uzależnienie od Xanaxu (alprazolamu)

 • Zastrzyki z kwasu hialuronowego – czym są iniekcje dostawowe i kiedy należy je stosować?

  W niechirurgicznym leczeniu artrozy i chorób chrząstki stawowej stosowana jest dostawowa suplementacja kwasu hialuronowego (HA), czyli wiskosuplementacja. Zazwyczaj iniekcje dostawowe dotyczą stawów kolanowego oraz biodrowego. W aptekach oraz przychodniach dostępne są liczne preparaty do wiskosuplementacji kwasem hialuronowym. Produkty te różnią się usieciowaniem oraz masą cząsteczkową HA. Który preparat wybrać, jaka jest różnica między zastrzykami z kwasem hialuronowym a preparatami zawierającymi kolagen?

 • Jak złagodzić ból pleców? Domowe sposoby i leki apteczne

  Ból pleców może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa, jednak zazwyczaj występuje ból krzyża, który pojawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Zakłada się, że w populacji do 40 roku życia ponad 70% osób cierpiało na ból krzyża, natomiast drugiego najczęściej występującego bólu pleców – w odcinku szyjnym doświadczyła minimum połowa populacji. Jak poradzić sobie z bólem pleców, jakie leki wybrać i które z domowych sposobów mogą uśmierzyć ból?

 • Co na alergię? Skuteczne leki i domowe sposoby na alergię

  Alergia może dotyczyć niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej. Niestety problem ten doskwiera coraz większej ilości osób na całym świecie. Lekceważenie objawów alergii może doprowadzić do groźnych komplikacji, takich jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wsparcie w leczeniu alergii mogą stanowić metody naturalne oraz wypracowanie schematu zachowań ograniczających kontakt z alergenami. Dostępne są również leki i preparaty na alergię, które można kupić w aptece także bez recepty. Stosowane właściwie, czyli konsekwentnie i zgodnie z zaleceniami, mogą pomóc zwalczyć dokuczliwe objawy alergii.

 • Apteczne testy do wykrywania zakażenia Helicobacter pylori z kału i krwi

  Zakażenie Helicobacter pylori jest często diagnozowaną infekcją przewodu pokarmowego, która jednak w niewielkim procencie przypadków daje objawy, takie jak ból nadbrzusza, nudności czy wymioty. Diagnozę stawia się najczęściej na podstawie wyniku testu ureazowego, dla którego alternatywą od pewnego czasu są domowe testy na obecność zakażenia h. pylori z krwi lub kału. Czy są one wiarygodne, jak je przeprowadzić i jak interpretować ich wynik?

FAQs

Leki antyhistaminowe – działanie i skutki uboczne? ›

Leki przeciwhistaminowe I generacji oprócz receptora H1

receptora H1
Antagonisty receptora H. Antagonisty receptora H1, leki przeciwhistaminowe H1, antyhistaminiki H1 – substancje odwracające działanie histaminy na jej receptor H1. Jest to podstawowa grupa leków stosowana w atopii. W rzeczywistości nie są one antagonistami, lecz odwrotnymi agonistami receptora H1.
https://pl.wikipedia.org › wiki › Antagonisty_receptora_H1
blokują inne receptory w organizmie, co wiąże się z ich dodatkowym działaniem – z występowaniem działań niepożądanych. Między innymi dotyczy to pracy ośrodkowego układu nerwowego i wywoływania senności, otępienia, a także zaburzenia koordynacji ruchowej.

Czy leki przeciwhistaminowe są szkodliwe? ›

Leki antyhistaminowe, podobnie jak wszystkie inne leki, nie są pozbawione działań niepożądanych. Oprócz nadmiernej senności i sedacji, niektóre z nich, nawet te dostępne bez recepty, mogą powodować przyrost masy ciała i otyłość.

Po jakim czasie działają leki przeciwhistaminowe? ›

Idealny lek antyhistaminowy powinien charakteryzować się szybkim początkiem aktywności leczniczej i 24 godzinnym czasem działania. Powinien możliwie szybko osiągnąć maksymalne stężenie w krwi.

Czy leki przeciwhistaminowe znoszą wszystkie objawy alergii? ›

Leki przeciwhistaminowe stosowane są przez osoby, które borykają się z różnego rodzaju alergiami. Objawy alergii ujawniają się pod wpływem histaminy. Leki przeciwhistaminowe są po to, by zablokować receptor histaminowy. Mimo to leki są półśrodkiem, ponieważ redukują objawy alergii, ale nie usuwają przyczyn choroby.

Czy leki na alergię są szkodliwe? ›

Reasumując, leki stosowane w leczeniu alergii są bezpieczne i bardzo dobrze tolerowane. Ryzyko działań ubocznych rośnie w przypadku nieuzasadnionego przewlekania terapii, zaniechaniu kontroli lekarskiej w przypadku pojawienia się wątpliwości oraz niedostatecznej edukacji w zakresie technik poprawnego ich stosowania.

Czy można Przedawkowac leki na alergię? ›

Przedawkowanie leków na alergię

Oprócz tego przedawkowanie może spowodować zawroty głowy, uczucie senności i zmęczenia oraz suchość w jamie ustnej.

Czy leki przeciwhistaminowe obniżają ciśnienie? ›

Histamina powoduje obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie się akcji serca, a także skurcz mięśni gładkich oskrzeli i przewodu pokarmowego. Histamina działa w organizmie człowieka poprzez oddziaływanie na receptory histaminowe.

Czy leki na alergię działają od razu? ›

Leki I generacji zazwyczaj działają po 15-30 minutach od podania. W przypadku leków II generacji działanie po przyjęciu doustnym często odczuwalne jest już po 20 minutach.

Po jakim czasie zaczynaja dzialac tabletki na alergię? ›

Działanie leków przeciwalergicznych jest odczuwalne przez pacjentów średnio po upływie 2 tygodni.

Co ma działanie przeciwhistaminowe? ›

czosnek – badania kliniczne wskazują, że kwercetyna, czyli związek naturalny znajdujący się w czosnku i cebuli, działa podobnie do leków antyhistaminowych. Warto dodawać go do przygotowywanych potraw; ostra papryka – podobnie jak czosnek, zawiera kwercetynę.

Czy leki antyhistaminowe powoduja tycie? ›

Nadwaga a lekarstwa dla alergików

Leki redukujące skutki wydzielania histaminy (substancja ta wydziela się w organizmie podczas reakcji alergicznej) wpływają nieznacznie na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i podwzgórza oraz ośrodek łaknienia. Przyjmując takie leki, czujesz po prostu większy głód.

Jak długo można brać leki antyhistaminowe? ›

Ile tak naprawdę można przyjmować lek allegra 120mg? Pylenie w Polsce może trwać nawt 7 / 8 miesięcy żeby ograniczyć świąd w nosie gardle trzeba ją przyjmować co dzień, więc 8 m. A jak ktoś jeszcze jest uczulony na roztocza to wtedy trzeba przyjmować cały rok.

Co ma działanie przeciwhistaminowe? ›

czosnek – badania kliniczne wskazują, że kwercetyna, czyli związek naturalny znajdujący się w czosnku i cebuli, działa podobnie do leków antyhistaminowych. Warto dodawać go do przygotowywanych potraw; ostra papryka – podobnie jak czosnek, zawiera kwercetynę.

Dlaczego leki na alergię nie pomagają? ›

Leki na alergie działają jedynie objawowo, nie są w stanie wyleczyć choroby całkowicie. Przy alergiach IgE – zależnych stosuje się szczepienia odczulające. Metoda ta polega na podawaniu alergenu w postaci szczepionki, co po określonym czasie hamuje nadreaktywne komórki układu odpornościowego.

skurcz oskrzeli występujący w astmie i reakcjach anafilaktycznych), rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost ich przepuszczalności (skutkiem są obrzęki, bąble, krosty, zaczerwienienie skóry, a także spadek ciśnienia tętniczego), wzrost wydzielania gruczołów błon śluzowych w drogach oddechowych (pojawia się wydzielina z nosa, łzawienie), pobudzenie włókien nerwowych czuciowych (powoduje świąd, ból i kichanie).. Preparaty łagodzące objawy alergii. alergie wziewne (np.. alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek), alergie kontaktowe (np.. Leki przeciwhistaminowe są rekomendowane przede wszystkim w leczeniu alergicznego nieżytu nosa, alergicznego zapalenia spojówek i pokrzywki.. Może być stosowana już od 2. roku życia.. Mogą być stosowane u dzieci powyżej 2. roku życia.. Daje również o 50% mniej działań niepożądanych w porównaniu do tej substancji.. Bilastyna wykazuje także działanie przeciwzapalne.. azelastyna – należy do leków II generacji.. Jej działanie ujawnia się już po 15 minutach od podania i trwa nawet 12 godzin.. antazolina – jest lekiem I generacji.. Dimetynden jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji, który występuje w postaci żelu do stosowania na skórę .. Kobiety w ciąży i karmiące powinny zachować ostrożność, ograniczając się do stosowania go tylko na małej powierzchni skóry.

Leki przeciwhistaminowe skutki uboczne niestety również mogą wykazywać, choć faktem jest, że pewne grupy leków mają mniej działań niepożądanych niż inne.. Obecnie na rynku dostępne są leki przeciwhistaminowe I i II generacji.. Leki przeciwhistaminowe I generacji skutków ubocznych mają więcej, gdyż są to medykamenty nieswoiście działające na receptory histaminowe, przez co pacjent może odczuwać również ich wpływ na inne receptory organizmu.. Leki przeciwhistaminowe II generacji skutki uboczne mają mniejsze, co znów wiąże się z tym, że medykamenty te działają bardziej swoiście na receptory histaminowe.. W aptece kupić można różnego rodzaju antyhistaminowe leki bez recepty, które są bardziej lub mniej skuteczne, jeśli chodzi o redukcję objawów alergii.. Niejednokrotnie jednak nawet najsilniejszy lek na alergię bez recepty okazuje się niewystarczający i dopiero dobrze dobrane przez alergologa leki przeciwhistaminowe na receptę okazują się skuteczne w walce z dolegliwościami towarzyszącymi alergii.. Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych zaliczyć można osłabienie koncentracji i pamięci (obniżona sprawność psychofizyczna), a nawet zaburzenia widzenia, które czasem bywają na tyle nasilone, że nie mogą podejmować się odpowiedzialnych prac (np.. Wspomniano już, że leki przeciwhistaminowe skutki uboczne mogą mieć różne.. Zależeć może to między innymi od tego, czy jest to lek I generacji czy II generacji.. Kolejna kwestia to niestosowanie się do zaleceń lekarza czy wskazówek znajdujących się w ulotce i przedawkowanie danego leku, czy też jego nieprawidłowe przyjmowanie, co odgrywa kluczową rolę przy leczeniu.. Jak wspomniano wcześniej, jeśli chodzi o leki przeciwhistaminowe, przeciwwskazania uzależnione są od tego, czy są lekami I, czy też II generacji.. Leki przeciwhistaminowe dla dzieci zawsze powinny być jednak indywidualnie dobrane przez lekarza i nie można ich podawać dziecku na własną rękę, chociażby dlatego, że kupić można je bez recepty w aptece.. Pamiętać należy, że leki antyhistaminowe skutki uboczne mogą mieć dokuczliwe, ponadto nie wszystkie preparaty mogą być bezpiecznie stosowane przez najmłodszych pacjentów.

„Oznacza to, że na alergię choruje około 15 mln osób w Polsce, w tym na alergiczny nieżyt nosa 25 proc.. Leki przeciwhistaminowe I generacji oddziałują na receptory H1, H2, H3, H4, ale także na receptory innych amin i peptydów, co wywołuje określone działania niepożądane ze strony różnych układów i narządów.. Niektóre osoby metabolizują leki wyjątkowo szybko, a inne wyjątkowo wolno (u osób z genotypem CYP2D6*10 leki przeciwhistaminowe indukują hipersomnię, czyli nadmierną senność), co zazwyczaj nie jest uwzględniane w praktyce klinicznej” — zauważa dr Woroń.. Ze względu na dużą liczbę działań niepożądanych leków przeciwhistaminowych I generacji wprowadzono nową generację tych leków.. Najlepszym dowodem na to, że nawet wśród leków przeciwhistaminowych II generacji występują spore różnice w ich tolerancji przez chorych, są wyniki badania klinicznego porównującego bilastynę i cetyryzynę, opublikowane na łamach „Clinical and Experimental Allergy” (Kuna P. et al., 2009; 39: 1338-1347).. Zdaniem prof. Kuny, był to ważny aspekt, gdyż dało to możliwość oceny działania tych leków w grupie pacjentów posiadających geny charakterystyczne dla polskiej populacji, uczulonych na polskie alergeny, zachowujących polską dietę i polski styl życia.. Ze względu na działanie na ośrodkowy układ nerwowy, a zwłaszcza na hipokamp i amygdalę, leki przeciwhistaminowe mogą wpływać na rozwój otępienia, a zatem u osób starszych powinny być stosowane z dużą ostrożnością.. Bilastyna (lek przeciwhistaminowy II generacji) nie jest metabolizowana i nie wpływa na aktywność izoenzymów cytochromu P450, dlatego ryzyko jej interakcji z innymi lekami czy suplementami jest bardzo niskie.. Najważniejszymi kryteriami wyboru leku przeciwhistaminowego są skuteczność działania, ryzyko interakcji z innymi stosowanymi jednocześnie lekami oraz ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, wśród których największą uwagę trzeba zwrócić na sedację.. Ponadto bilastyna nie wpływa na aktywność izoenzymów cytochromu P450, co oznacza że nie zaburza metabolizmu wątrobowego innych leków, a zatem ryzyko wystąpienia interakcji lekowych jest także znacząco mniejsze.

Witryna Dr.Max jest zbudowana w nowoczesnych technologiach, które zapewniają większe bezpieczeństwo zakupów, szybkość,. komfort i lepsze wrażenia użytkownika.. Niestety używasz bardzo starej przeglądarki, która nie jest już obsługiwana.. Intensywnie pracujemy nad wsparciem dla Internet Explorer 11 .. Przepraszamy za niedogodności.. Aby kontynuować, zainstaluj dowolną z przeglądarek, które są bezpłatne i dostępne po polsku.

Leki antyhistaminowe II generacji to leki znacznie częściej przepisywane przez lekarzy.. Są to m.in.. Dodatkowo, leki tej generacji wykazują silne działanie przeciwzapalne, przez co stosowane są również w chorobach skóry o podłożu alergicznym – pokrzywce, chorobach skóry przebiegających ze świądem oraz wyprysku alergicznym.. Leki przeciwhistaminowe II generacji stosowane są do leczenia alergicznych chorób górnych dróg oddechowych i zapalenia spojówek, jak również w innych silnych stanach alergicznych.. Objawy niepożądane najczęściej występują w przebiegu stosowania leków przeciwhistaminowych I generacji.. Dlatego kierowcy nie powinni przyjmować leków przeciwhistaminowych II generacji.

skurcz oskrzeli występujący w astmie i reakcjach anafilaktycznych), rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost ich przepuszczalności (skutkiem są obrzęki, bąble, krosty, zaczerwienienie skóry, a także spadek ciśnienia tętniczego), wzrost wydzielania gruczołów błon śluzowych w drogach oddechowych (pojawia się wydzielina z nosa, łzawienie), pobudzenie włókien nerwowych czuciowych (powoduje świąd, ból i kichanie).. Alergia polega na nadmiernej reakcji układu immunologicznego na dany czynnik, który w normalnych warunkach nie jest szkodliwy.. Niedługo po odkryciu roli histaminy w reakcjach alergicznych naukowcy starali się opracować lek blokujący odpowiedź organizmu na ten neuroprzekaźnik.. Mechanizm działania leków przeciwhistaminowych polega na odwracalnym blokowaniu swoistych receptorów histaminowych H1 , dzięki czemu histamina nie jest zdolna się z nimi połączyć i wywołać charakterystycznych objawów zapalnych.. Leki przeciwhistaminowe dzielą się na:. Ich działanie na receptory muskarynowe może objawiać się suchością błon śluzowych, zatrzymaniem moczu, i zaburzeniami rytmu serca.. Obecnie w leczeniu alergii wykorzystuje się głównie leki II generacji ze względu na małą ilość działań niepożądanych, dużą skuteczność, dłuższy czas działania i wysoki profil bezpieczeństwa.. Szczególną ostrożność w zażywaniu tych substancji powinni zachować mężczyźni z rozrostem prostaty (mogą nasilać zatrzymanie moczu) oraz chorzy na padaczkę (zwiększa się ryzyko drgawek).. Lek ten należy przyjmować przed posiłkiem, zachowując również odstęp w przypadku zażywania leków na zgagę zobojętniających kwas solny – może to osłabiać jej działanie.. W badaniach na zwierzętach wykluczono ich teratogenność, ale ze względu na brak danych w odniesieniu do ludzi nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących.. W leczeniu alergicznego nieżytu nosa wykorzystuje się także leki hamujące działanie histaminy w postaci kropli lub aerozoli, podawanych bezpośrednio na błonę śluzową nosa.. Jego działanie pojawia się już po kilku minutach od podania, ale efekt terapeutyczny trwa do kilku godzin, dlatego też należy zakrapiać oczy dwa razy na dobę.. Dimetynden jest lekiem przeciwhistaminowym pierwszej generacji, który występuje w postaci żelu do stosowania na skórę .

Nazwy marek: Herceptin, Herzuma, Kanjinti, Ogivri, Ontruzant, Trazimera. Postać dawkowania: proszek do wstrzykiwań dożylnych (150 mg; anns 150 mg; anns 420 mg; dkst 150 mg; dkst 420 mg; dttb 150 mg; dttb 420 mg; pkrb 150 mg; pkrb 420 mg; qyyp 150 mg; qyyp 420 mg ). Klasa leków: inhibitory HER2. Trastuzumab jest stosowany w leczeniu niektórych rodzajów raka piersi lub raka żołądka, czasami w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.. trastuzumab jest czasami stosowany, gdy rak rozprzestrzenił się na inne części ciała (przerzuty).. Trastuzumab może powodować niewydolność serca, zwłaszcza jeśli masz chorobę serca lub jeśli przyjmujesz również niektóre inne leki przeciwnowotworowe.. Trastuzumab może powodować niewydolność serca, zwłaszcza jeśli pacjent ma chorobę serca lub jeśli przyjmuje również niektóre inne leki przeciwnowotworowe (takie jak daunorubicyna, doksorubicyna, epirubicyna lub idarubicyna).. Jeśli zajdziesz w ciążę podczas stosowania trastuzumabu lub w ciągu 7 miesięcy po zaprzestaniu, Twoje imię i nazwisko może zostać umieszczone w rejestrze ciąż w celu śledzenia wpływu trastuzumabu na dziecko.. Twój lekarz przeprowadzi badanie medyczne, aby upewnić się, że trastuzumab jest odpowiednim lekiem do leczenia raka.. Trastuzumab podaje się zwykle przez 52 tygodnie lub do momentu, gdy organizm przestanie reagować na lek.. Natychmiast poinformuj swojego opiekuna, jeśli masz zawroty głowy, nudności, swędzenie, zawroty głowy, osłabienie, brak tchu lub jeśli masz ból głowy, gorączkę, dreszcze lub ból w klatce piersiowej.. oznaki rozpadu komórek nowotworowych – zmęczenie, osłabienie, skurcze mięśni, nudności, wymioty, biegunka, szybkie lub wolne bicie serca, mrowienie w dłoniach i stopach lub wokół ust.. Twoje leczenie raka może zostać opóźnione lub całkowicie przerwane, jeśli wystąpią pewne skutki uboczne.. Trastuzumab może mieć długotrwały wpływ na serce, zwłaszcza jeśli przyjmujesz inne leki przeciwnowotworowe.. Jeśli pacjentka otrzymuje lek Perjeta w leczeniu wczesnego raka piersi HER2+, może kontynuować leczenie lekiem Herceptin co 3 tygodnie przez jeden rok (łącznie 18 cykli).. W leczeniu raka piersi z przerzutami HER2+ pacjentka będzie otrzymywała lek Perjeta i Herceptin do czasu, gdy lek przestanie kontrolować raka piersi lub wystąpią działania niepożądane wymagające przerwania leczenia.. Po leczeniu lekiem Herceptin lekarz będzie regularnie monitorował postęp choroby nowotworowej, zaleci, aby nie zachodzić w ciążę przez co najmniej 7 miesięcy (w wieku rozrodczym) i co 6 miesięcy badać serce przez co najmniej 2 lata, ponieważ większe ryzyko rozwoju długotrwałego uszkodzenia serca u osób przyjmujących Herceptin.

Lek Ontruzant stosuje się w leczeniu niektórych rodzajów raka piersi lub raka żołądka, czasami w połączeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi.. Ontruzant może powodować niewydolność serca, zwłaszcza jeśli pacjent ma chorobę serca lub jeśli przyjmuje również niektóre inne leki przeciwnowotworowe (takie jak daunorubicyna, doksorubicyna, epirubicyna lub idarubicyna).. Nie należy stosować leku Ontruzant, jeśli pacjentka jest w ciąży.. Lekarz przeprowadzi badanie medyczne, aby upewnić się, że Ontruzant jest odpowiednim lekiem do leczenia raka.. Zadzwoń do lekarza natychmiast, jeśli masz:. To nie jest pełna lista skutków ubocznych i mogą wystąpić inne.. W leczeniu raka piersi z przerzutami HER2+ pacjentka będzie otrzymywała lek Perjeta i Herceptin do czasu, gdy lek przestanie kontrolować raka piersi lub wystąpią działania niepożądane wymagające przerwania leczenia.. Co to jest Herceptin?

Videos

1. Leki Neuroleptyczne
(Rafał Młynarczyk)
2. ✅ Jakie leki na alergię wybrać?
(Health Handbook)
3. Alergia: leki antyalergiczne - kremy i leki doustne?
(Medme)
4. Hydroksyzyna: Wszystko co trzeba wiedzieć.
(Dr Piotr Merks)
5. 🥛🍵Popijasz tym LEKI?💊 Wiele ryzykujesz!
(Okiem Chemika)
6. Farmakologia: Leki przeciwkrzepliwe
(Brodata Medycyna)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Pres. Lawanda Wiegand

Last Updated: 05/17/2022

Views: 5687

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Lawanda Wiegand

Birthday: 1993-01-10

Address: Suite 391 6963 Ullrich Shore, Bellefort, WI 01350-7893

Phone: +6806610432415

Job: Dynamic Manufacturing Assistant

Hobby: amateur radio, Taekwondo, Wood carving, Parkour, Skateboarding, Running, Rafting

Introduction: My name is Pres. Lawanda Wiegand, I am a inquisitive, helpful, glamorous, cheerful, open, clever, innocent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.