Leki bez recepty - Pokonaj Ból (2022)

Spis treści: Leki bez recepty

(Video) Bóle głowy w ciąży
 • Paracetamol
 • Pseudoefedryna
 • Przeciwzapalne leki niesteroidowe
  • Aspiryna
  • Ibuprofen
  • Flurbiprofen
  • Salicylan choliny
  • Diklofenak
  • Meloksykam
  • Metamizol
 • Leki opioidowe

Leki dostępne w aptekach bez recepty lekarskiej pozwalają pacjentom na samodzielne leczenie spotykających ich dolegliwości. Jednak to, że lek można nabyć w prosty sposób, nie oznacza, że nie powinniśmy stosować go rozsądnie i bez zaznajamiania się przynajmniej z dołączoną do niego ulotką. Nawet najłagodniejsze leki przyjmowane w zbyt dużych ilościach lub w połączeniu z alkoholem mogą być bardzo groźne dla naszego organizmu.

Pamiętaj! Żadna informacja w Internecie nie zastąpi porady lekarskiej! Wybierając leki stosując go, kieruj się zaleceniami lekarza i uważnie przeczytaj informacje zawarte w ulotce.

Paracetamol

Paracetamol stosowany jest w medycynie jako lek o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Jego zaletą jest szybkie wchłanianie oraz stosunkowo krótki czas od przyjęcia do zadziałania – zaczyna on uśmierzać ból już po pół godzinie od zażycia leku. Dodatkowo w małych dawkach nie jest inwazyjny, dzięki czemu może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

Przeciwwskazania

Paracetamol może okazać się groźny dla osób nadużywających alkoholu, ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby. Nie zaleca się go także osobom z anemią i borykającym się z dysfunkcjami wątroby i nerek. Przed jego zastosowaniem konsultacji z lekarzem powinny także dokonać kobiety w ciąży.

Zastosowanie

Paracetamol ma bardzo szerokie zastosowanie, ze względu na swoją skuteczność w uśmierzaniu bólu i zwalczaniu gorączki. Używany jest w leczeniu grypy, bólach mięśni i stawów i przeziębieniu. Stosuje się go także w przypadku bólu głowy, bólów menstruacyjnych czy bólach zębów.

Możliwe działania niepożądane

Prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych zażywania zalecanych dawek paracetamolu jest stosunkowo niewielkie. Należą do nich głównie możliwa reakcja alergiczna oraz ryzyko pojawienia się nudności i wymiotów. Istnieje jednak pewna grupa leków, z którymi nie powinno się łączyć paracetamolu. Jeżeli po jego zażyciu zauważysz u siebie niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem i przedstaw mu listę stosowanych leków.

(Video) Jak zlikwidować powiększone migdałki ANGINA / części ciała #5

Pamiętaj! Mimo, że paracetamol zawarty jest w wielu lekach bez recepty, nie można stosować go bez ograniczeń! Długotrwałe zażywanie zbyt wysokich dawek może skutkować uszkodzeniem wątroby i nerek, zaś przedawkowanie wywołać może w organizmie ostre zatrucie, które może skończyć się śmiercią. Dlatego też sięgaj po lek z rozwagą i stosuj go w zalecanych dawkach.

Sposób stosowania

Paracetamol nie powinien być stosowany w sposób ciągły i długofalowy. Jeżeli po kilkudniowym zażywaniu leków objawy nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem – być może bóle mają poważniejsze podłoże chorobowe. Przy zażywaniu leków nigdy nie przekraczaj zarówno opisanej w ulotce dawki jednorazowej, jak i dziennej. Gdy objawy ustępują, możesz bez konsekwencji ominąć kolejną dawkę leków; staraj się także zażywać kolejną dawkę jednorazową nie wcześniej niż po upływie kilku godzin.

Oto najpopularniejsze preparaty, w których znajdziemy paracetamol:

 • Apap. Jego zastosowanie wskazane jest w przypadku bólów głowy, kręgosłupa, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i stawów oraz w przypadku gorączki, objawów przeziębienia i grypy. Oprócz jego tradycyjnej formuły na rynku dostępne są także odmiany takie jak Apap Extra do stosowania w przypadku silniejszego bólu oraz Apap Noc, który oprócz działania przeciwbólowego ułatwia zasypianie. Dostępny jest on nie tylko w tabletkach, ale także w formie saszetek, przeznaczonych dla dzieci. Kobietom w ciąży oraz osobom, u których lek mógłby wywoływać niepożądane reakcje w przewodzie pokarmowym firma poleca plastry hydrożelowe pomagające w przypadku bólu głowy oraz plastry rozgrzewające, które łagodzić mają zwłaszcza bóle mięśni i stawów.
 • Panadol. Zwalcza bóle głowy, gardła, kości, mięśni i stawów, a także bóle zębów i bóle menstruacyjne. Dostępny w aptekach w tabletkach w formie podstawowej, a także jako Panadol Extra o zwiększonym działaniu i Panadol Femina przeznaczony dla kobiet cierpiących z powodu bólów menstruacyjnych. W odróżnieniu od większości leków zawierającym paracetamol, jego stosowanie w formie zawiesiny doustnej (Panadol dla dzieci) możliwe jest od 3 miesiąca życia dziecka.
 • Fervex. Preparat ten stosowany jest w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębienia i zapalenia błony śluzowej nosa i gardła. Sprzedawany jest w saszetkach, które rozpuszcza się w wodzie. Ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, stosuje się go w celu udrożniania przewodu nosowego i zatrzymania objawów takich jak katar czy łzawienie oczu. Może być przyjmowany przez dorosłych i osoby powyżej 15 roku życia, zaś dla dzieci w wieku 6-14 lat producent zaleca stosowanie produktu „Fervex Junior”.
 • Gripex.Lek stosowany w celu zwalczania bólu głowy, gorączki, bólu gardła, kataru oraz kaszlu, ma za zadanie udrożnić nos, a przez to ułatwić oddychanie. Na rynku dostępne są także Gripex Max, walczący z nasilonymi objawami grypy, Gripex Noc ułatwiający zasypianie, Gripex Control na pierwsze objawy przeziębienia oraz Gripex SinuCaps na bóle zatok. Środek oprócz tabletek sprzedawany jest także w saszetkach, a jego stosowanie dopuszczalne jest u dzieci powyżej 6 roku życia.
 • Tabcin. Lek w formie żelowych kapsułek, łagodzący objawy nieżytu nosa, zmniejszający obrzęk błony śluzowej nosa i zatok. Łagodzi ból i drapanie w gardle oraz bóle głowy, eliminuje katar, gorączkę i kichanie. Możliwy do stosowania od 15 roku życia.
 • Theraflu. Dostępny na rynku w formie saszetek, jego zadaniem jest usunięcie uciążliwych objawów przeziębienia. Theraflu Extragrip pomaga w przypadku grypy, eliminując gorączkę, bóle głowy i mięśni oraz katar. Theraflu Zatoki redukuje ból głowy oraz zatok, udrażnia je i likwiduje gorączkę.

Pseudoefedryna

Dodatkiem wielu leków stosowanych w przypadku walki z bólem i przeziębieniem jest pseudoefedryna. Stosowana jest głównie w przypadku zakażenia górnych dróg oddechowych. Ma szybkie działanie, a jej właściwości ułatwiają osobom chorym oddychanie. Zawierające ją leki nie powinny być jednak stosowane dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej ze względu na możliwe wystąpienie skutków ubocznych. Pseudoefedrynę znaleźć można w lekach takich jak: Gripex, Ibuprom, Acatar i innych.

Przeciwzapalne leki niesteroidowe

Podobnie jak w przypadku paracetamolu, leki te mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jak wskazuje ich nazwa, mają za zadanie łagodzenie stanów zapalnych w organizmie. Do grupy tej należy wiele substancji o zróżnicowanym działaniu. Oto niektóre z nich:

Aspiryna

Aspiryna, której właściwa nazwa to kwas acetylosalicylowy, to popularny środek używany w walce z bólem i gorączką. Przeciwwskazaniem w jego stosowaniu są niektóre choroby narządów wewnętrznych; przed jego zażyciem z lekarzem skonsultować powinny się także kobiety w ciąży i osoby z zaburzeniem krzepliwości krwi.

Środki dostępne na rynku:

 • Aspirin. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Dostępny jak zarówno w formie tabletek, jak i granulek do rozpuszczania w gorącej wodzie. Oprócz tego firma Bayern wprowadziła na rynek lek Aspirin Cardio, który zapobiegać ma wystąpieniu pierwszego i kolejnych zawałów. Leku nie należy podawać dzieciom poniżej 12 roku życia, niepożądane skutki mogą wystąpić również podczas łączenia go z alkoholem.
 • Polopiryna S. Ma działanie podobne jak Aspirin, dostępna na rynku w formie tabletek powlekanych i musujących oraz w formie proszku musującego.
 • Polocard. Lek stosowany w celu zapobiegania zakrzepom i zatorom, które pojawiać się mogą w naczyniach krwionośnych – ma on charakter profilaktyczne przy chorobach układu krążenia.
 • Etopiryna. Lek wskazany w przypadku bólów głowy i innych, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.

Ibuprofen

Ma działanie przeciwbólowe. Znajduje zastosowanie głównie w chorobach reumatycznych, ze względu na właściwości usprawniające ruchomość stawów.

(Video) Nerwica lękowa - lęk uogólniony. Dr med. Maciej Klimarczyk - psychiatra

Leki zawierające ibuprofen:

 • Ibuprom, Nurofen Plus. Mają zastosowanie w leczeniu objawów chorób reumatycznych, mogą być stosowane także w przypadku bólów głowy, bólów menstruacyjnych oraz objawów przeziębienia i grypy.

Flurbiprofen

Podobnie jak ibuprofen, ma zastosowanie w leczeniu bólów kości i stawów, pomaga także w bólach głowy, menstruacyjnych czy bólach zębów.

Przykład leku zawierającego flurbiprofen:

 • Strepsils – tabletki to ssania, stosowane w przypadku bólu gardła.

Salicylan choliny

Salicylan choliny ma działanie przeciwbólowe. Najczęściej jako lek znajduje zastosowanie w dolegliwościach jamy ustnej, jak np. zapalenie dziąseł, owrzodzenia czy stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej. Stosowanie zawierających go leków należy skonsultować z lekarzem w przypadku kobiet w ciąży i dzieci do 12 roku życia, ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Leki zawierające salicylan choliny:

 • Cholinex. Sprzedawany w formie tabletek do ssania, ma za zadanie zmniejszanie bólu i obrzęku gardła oraz ogólnie zwalczanie stanu zapalnego, który występuje w jamie ustnej. Możliwe jest jego stosowanie u dzieci od 5 roku życia.
 • Sachol. Żel stomatologiczny, stosowany w walce z pleśniawkami i owrzodzeniami pojawiającymi się w jamie ustnej oraz stanem zapalnym dziąseł. Oprócz działania przeciwbólowego ma także funkcję odkażającą.

Diklofenak

Ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Ma zastosowanie m.in. w leczeniu bólów reumatycznych, ale także w przypadku bólów ścięgien i mięśni.

Przykład leku zawierającego diklofenak:

 • Voltaren Emugel. Żel mający działanie przeciwbólowe, zwalcza stany zapalne i obrzęki. Znajduje zastosowanie w przypadku bólu pleców, łagodzenia bólu mięśni, stawów i ścięgien wynikającego z doznanych urazów czy w przypadku łagodnego zapalenia stawów.

Meloksykam

Stosowany w przypadku bólów stawów i kręgosłupa. Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

(Video) Refluks, zgaga, wrzody żołądka - czy istnieje “OSŁONA NA ŻOŁĄDEK”? Fakty i mity o IPP.

Przykład leku zawierającego meloksykam:

 • Opokan. Sprzedawany w formie tabletek, ma zastosowanie w chorobach o charakterze reumatycznym, w bólach mięśni i kości, a także w przypadku zwyrodnienia stawów.

Metamizol

Ma on zastosowanie głównie w przypadku nieustępujących stanów gorączkowych.

Przykład leku zawierającego metamizol:

 • Pyralgina. Sprzedawana w formie tabletek. Stosowana powinna być w przypadku, gdy stany gorączkowe nie ustępują po zastosowaniu innych leków przeciwgorączkowych oraz trudnego do opanowania bólu.

Leki opioidowe

Opioidy stosowane są w leczeniu ze względu na swoje silne właściwości przeciwbólowe. Polecane są one pacjentom walczącym m.in. z bólem pooperacyjnym oraz bólem pochodzenia nowotworowego. Ich niekontrolowane stosowanie jest bardzo niebezpieczne ze względu na silne właściwości uzależniające. Do grupy tej należą m.in. heroina, morfina oraz kodeina.

Ta ostatnia spotykana jest w dostępnych bez recepty lekach. Oprócz przeciwbólowego działania może ona wywoływać skutki takie jak otępienie, poprawa nastroju, uspokojenie, a nawet euforia. Z tego też powodu wywoływać może silne uzależnienie, o charakterze zarówno psychicznym jak i fizycznym – pacjenci mogą sięgać po lek nawet mimo ustąpienia objawów, w celu ponownego wprowadzenia się w błogi stan. Na szczęście większość pacjentów jest jednak w stanie ograniczać zażywanie leków wyłącznie do celów medycznych.

Leki zawierające w sobie fosforan kodeiny:

 • Antidol 15. Sprzedawany w formie tabletek. Jego zastosowanie to bóle o różnym nasileniu, także te następujące po ekstrakcji zębów, oraz bóle kości, mięśni i tkanek miękkich, pojawiające się w wyniku urazu. Leku nie powinno stosować się u dzieci do 12 roku życia. Co istotne, lek ma wpływ na naszą sprawność psychofizyczną, może powodować niekontrolowaną senność oraz zawroty głowy, w związku z czym niewskazane jest prowadzenia pojazdów po jego zastosowaniu.
 • Thicodin. Dostępny na rynku w formie tabletek, ma działanie przeciwkaszlowe: zmniejsza częstość napadów kaszlu. Jego stosowanie jest niewskazane przez czas dłuższy niż 3 dni bez zalecenia lekarza. Nie powinny zażywać go dzieci poniżej 12 roku życia i kobiety w ciąży. W czasie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ze względu na możliwe zawroty głowy i wydłużenie czasu reakcji.

Uwaga! Powyższe leki dostępne są w aptekach bez recepty, co niesie za sobą pewne ryzyko. Jeżeli zauważyłeś u kogoś ze swoich bliskich dziwne zachowanie po zażyciu powyższych lekarstw, przyjmowanie ich po ustąpieniu uciążliwych objawów albo zażywanie dawki większej niż zalecona przez lekarza – interweniuj. Możliwe, że doszło do zwiększenia tolerancji na lek i uzależnienia.

Pamiętaj! Łatwa dostępność leków bez recepty nie świadczy o braku ryzyka w ich przyjmowaniu! Nawet w przypadku pozornie niegroźnych dolegliwości dokładnie zapoznaj się z treścią ulotki oraz sprawdź, czy nie dotyczą Cię przeciwwskazania w stosowaniu leku. Nie przekraczaj zaleconej w ulotce lub przez lekarza dawki bez uprzedniej konsultacji.

(Video) Ten Najsilniejszy Lek Przeciwzapalny BEZ RECEPTY Wyleczył Mi Zapalenie Stawów!

Spis treści: Leki bez receptyParacetamolPseudoefedrynaPrzeciwzapalne leki niesteroidoweAspirynaIbuprofenFlurbiprofenSalicylan cholinyDiklofenakMeloksykamMetamizolLeki opioidoweLeki dostępne w aptekach bez recepty lekarskiej pozwalają pacjentom na samodzielne leczenie spotykających ich dolegliwości....

Jego zastosowanie wskazane jest w przypadku bólów głowy, kręgosłupa, bólów menstruacyjnych, bólów mięśni i stawów oraz w przypadku gorączki, objawów przeziębienia i grypy.. Oprócz jego tradycyjnej formuły na rynku dostępne są także odmiany takie jak Apap Extra do stosowania w przypadku silniejszego bólu oraz Apap Noc, który oprócz działania przeciwbólowego ułatwia zasypianie.. Kobietom w ciąży oraz osobom, u których lek mógłby wywoływać niepożądane reakcje w przewodzie pokarmowym firma poleca plastry hydrożelowe pomagające w przypadku bólu głowy oraz plastry rozgrzewające, które łagodzić mają zwłaszcza bóle mięśni i stawów.. W odróżnieniu od większości leków zawierającym paracetamol, jego stosowanie w formie zawiesiny doustnej (Panadol dla dzieci) możliwe jest od 3 miesiąca życia dziecka.. Na rynku dostępne są także Gripex Max, walczący z nasilonymi objawami grypy, Gripex Noc ułatwiający zasypianie, Gripex Control na pierwsze objawy przeziębienia oraz Gripex SinuCaps na bóle zatok.. Środek oprócz tabletek sprzedawany jest także w saszetkach, a jego stosowanie dopuszczalne jest u dzieci powyżej 6 roku życia.. Zawierające ją leki nie powinny być jednak stosowane dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej ze względu na możliwe wystąpienie skutków ubocznych.. Polopiryna S. Ma działanie podobne jak Aspirin, dostępna na rynku w formie tabletek powlekanych i musujących oraz w formie proszku musującego.. Mają zastosowanie w leczeniu objawów chorób reumatycznych, mogą być stosowane także w przypadku bólów głowy, bólów menstruacyjnych oraz objawów przeziębienia i grypy.. Podobnie jak ibuprofen, ma zastosowanie w leczeniu bólów kości i stawów, pomaga także w bólach głowy, menstruacyjnych czy bólach zębów.. Stosowanie zawierających go leków należy skonsultować z lekarzem w przypadku kobiet w ciąży i dzieci do 12 roku życia, ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.. Sprzedawany w formie tabletek, ma zastosowanie w chorobach o charakterze reumatycznym, w bólach mięśni i kości, a także w przypadku zwyrodnienia stawów.. Jego zastosowanie to bóle o różnym nasileniu, także te następujące po ekstrakcji zębów, oraz bóle kości, mięśni i tkanek miękkich, pojawiające się w wyniku urazu.. Co istotne, lek ma wpływ na naszą sprawność psychofizyczną, może powodować niekontrolowaną senność oraz zawroty głowy, w związku z czym niewskazane jest prowadzenia pojazdów po jego zastosowaniu.

Leki bez recepty. Jak radzić sobie z bólem? - co możesz zrobić samodzielnie?. Leki dostępne w aptekach bez recepty lekarskiej pozwalają pacjentom na...

Stosuje się go także w przypadku bólu głowy, bólów menstruacyjnych czy bólach zębów.. Zawierające ją leki nie powinny być jednak stosowane dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej ze względu na możliwe wystąpienie skutków ubocznych.. Stosowanie zawierających go leków należy skonsultować z lekarzem w przypadku kobiet w ciąży i dzieci do 12 roku życia, ze względu na możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.. Możliwe jest jego stosowanie u dzieci od 5 roku życia.. Leku nie powinno stosować się u dzieci do 12 roku życia.

Wysiłek fizyczny. Jak radzić sobie z bólem? - co możesz zrobić samodzielnie?. Przewlekły ból bardzo często powoduje, że ludzie rezygnują z aktywnego...

Ból fizyczny kojarzy nam się zwykle z chorobami, które pojawiają się niezależnie od naszej woli i na które nie mamy wpływu.. Choć jedne z nich są nielegalne (jak np.. alkohol i nikotyna) powszechnie dostępne – nie znaczy to, że te drugie nie mogą być bardzo groźne.. Z powodu picia zaniedbujesz inne zajęcia.. Uzależnienie od nikotyny często jest bagatelizowane w związku z tym, że nie wywołuje ono takich skutków społecznych jak nadużywanie alkoholu (np.. Nie oznacza to jednak, że nikotyna nie jest dla naszego zdrowia bardzo groźna.. Dlatego też jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze swoim uzależnieniem, nie wahaj się przed zwróceniem się z prośbą o pomoc do specjalistów.. Kofeina nie ma tak negatywnego wpływu na organizm i społeczne funkcjonowanie ludzi jak inne używki.. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zaburzeń psychicznych (jak np.

Jakie jest 5 najsilniejszych leków przeciwbólowych bez recepty? Dowiesz się z tego artykułu. Wyniki zestawienia na pewno Cię zaskoczą.

Ból jest sygnałem z organizmu, że coś jest nie tak.. Stosowanie przez długi czas leków przeciwbólowych, bez zbadania, co jest przyczyną bólu, jest bardzo kiepskim pomysłem.. Co ciekawe, wygląda na to, że jest zdecydowanie skuteczniejszy przy leczeniu bólu po zabiegach stomatologicznych niż po operacjach.. Przy ketoprofenie ważne jest to, że jest jedną z mniej bezpiecznych substancji wśród leków bez recepty.. Non‐prescription (OTC) oral analgesics for acute pain ‐ an overview of Cochrane reviews – Moore, RA – 2015 Cooper C, Chapurlat R, Al-Daghri N, et al. Safety of Oral Non-Selective Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs in Osteoarthritis: What Does the Literature Say?.

Wybraliśmy najskuteczniejsze leki na bóle stawów, kolan, pleców, szyi i innych... Acuraflex, 4FLEX, Molekin D3+K2, Arthron Complex, Collaflex, Colafit, Orton Flex

Skuteczne naturalne suplementy na bóle stawów, zdrowe kości i mięśnie nie są popularne, dlatego warto kupować je zgodnie z zaleceniami.. NAJLEPSZE NATURALNE LEKI NA STAWY BEZ RECEPTY Istnieją różne tabletki, kapsułki, maści i kremy na stawy , które można kupić bez recepty.. Pierwszy wybór dla większości nabywców cierpiących na objawy bolesnych stawów i mięśni, zesztywnienie, zużytą chrząstkę, ból rwy kulszowej i zapalenie stawów.. Składa się z maksymalnie 11 aktywnych ekstraktów roślinnych, co czyni go liderem na rynku Zestaw ACURAFLEX® Nutrilago® jest obecnie najbardziej nowoczesnym podejściem do leczenia bolących stawów, mięśni, rwy kulszowej… Zawartość opakowania (60 kapsułek) wystarcza na 30 dni leczenia (2 kapsułki dziennie).. Zestaw ACURAFLEX® Nutrilago® jest obecnie najbardziej innowacyjnym podejściem do leczenia bolesnych stawów, mięśni, rwy kulszowej… Najlepiej sprawdza się w przypadku jednoczesnego stosowania z kapsułkami Acuraflex.. ORTON FLEX jest szczególnie polecany:. – osobom aktywnym fizycznie, czynnie uprawiającym sport, które mogą być narażone na przeciążenia stawów,. – osobom z nadwagą,. – osobom starszym,. – kobietom w okresie menopauzy,. – wszystkim osobom, które chcą utrzymać sprawne i elastyczne stawy.

Leki bez recepty na zgagę czy ból głowy są obecnie łatwo dostępne, ale mogą wywoływać powikłania i skutki uboczne. Szczególnie często kupowane są leki

Leki bez recepty na zgagę czy ból głowy są obecnie łatwo dostępne, ale mogą wywoływać powikłania i skutki uboczne.. Szczególnie często kupowane są leki przeciwbólowe (niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz na zgagę (inhibitory pompy protonowej).. Leki bez recepty na zgagę oraz na ból głowy to prawdziwe hity sprzedaży.. Na ból, przeciwzapalnie, na zgagę – skoro bez recepty to chyba bezpieczne?. Jednak bardzo trudno samodzielnie i rzetelnie ocenić ile to jest „raz na jakiś czas” i w praktyce okazuje się, że tych leków wiele osób spożywa zdecydowanie za dużo!. Ludzie często przyjmują leki na zgagę – inhibitory pompy protonowej (IPP) bo boli ich brzuch.. Leki na zgagę bez recepty (IPP) nasilają toksyczne działanie NLPZ w jelicie cienkim, a ich stosowanie jest niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia enteropatii, czyi wspomnianego już zapalenia jelita cienkiego i osłabienia wchłaniania.. Co ważne – jeśli IPP przepisał ci lekarz co do którego masz zaufanie (bo niestety, ale te leki są też często na wyrost przepisywane przez lekarza) to warto osłonowo stosować probiotyki.. Korygują bowiem dysbiozę, zmniejszają toksyczne działanie ASA + IPP na błonę śluzową jelita cienkiego u osób długotrwale przyjmujących te leki oraz wpływają korzystnie na objawy ZJN. Bywają sytuacje, kiedy leki bez recepty na zgagę przepisuje lekarz i ma to konkretne uzasadnienie.. Kilka prostych zasad, które pomogą uniknąć powikłań po lekach bez recepty na zgagę oraz po lekach przeciwbólowych:. Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle brzucha, albo głowy czy pleców to nie tuszuj objawów lekami na zgagę czy przeciwbólowymi, ale idź do lekarza i wykonaj właściwą diagnostykę.. Ani IPP czyli leki bez recepty na zgagę ani leki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu nie są lekami do ciągłego, przewlekłego stosowania.. W przeciwnym razie będzie to błędne koło – zapalenie żołądka cały czas będzie występować i będzie leczone objawowo lekami na zgagę, co będzie miało swoje konsekwencje np.

Z prostymi dolegliwościami zdrowotnymi radzimy sobie sami, stosując leki dostępne bez recepty. To duże udogodnienie, lecz z drugiej strony również spore zagrożenie dla zdrowia. Takie preparaty mogą wywołać poważne problemy, a nawet doprowadzić do śmierci. Kiedy powiedzieć "stop" lekom bez recepty?

Z danych opublikowanych przez IMS Health w 2016 r. wynika, że Polska znajduje się na 6. pozycji pod względem ilości pieniędzy wydawanych na leki bez recepty.. Nie należy bagatelizować żadnego leku, nawet tego dostępnego bez recepty, ponieważ nie da się w 100% przewidzieć reakcji organizmu na obcą substancję.. Jest to istotne, ponieważ często zdarza się, że przyjmujemy wiele „różnych” leków, które tak naprawdę różnią się tylko nazwą handlową, lecz substancja lecznicza pozostaje ta sama.. Problem pojawia się wtedy, kiedy choroba jest poważniejsza, a my chcemy za wszelką cenę uniknąć wizyty u lekarza, łagodząc objawy chorobowe (najczęściej ból) nadmiarową ilością leków dostępnych bez recepty.. wzrasta ryzyko wystąpienia działań niepożądanych - Dla większości leków obowiązuje zasada: im wyższa dawka, tym wyższe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, wzrasta ryzyko wystąpienia interakcji pomiędzy przyjmowanymi lekami - Może to doprowadzić do nasilenia działania leku (przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia jego działań niepożądanych) lub wręcz przeciwnie – osłabienia działania (przez co może wydawać się, że lek nie działa), wzrasta ryzyko przedawkowania - Nawet standardowa dawka niektórych leków, np.. Należy pamiętać, że standardowe dawki leków ustalane są dla dorosłego pacjenta, który waży 70 kg i przy założeniu, że nie cierpi na żadne inne poważne schorzenia, objawy choroby mogą zostać zamaskowane - Pierwszym krokiem w walce z chorobą powinno być znalezienie jej przyczyny, a nie zwalczanie objawów.. Przykładowo, przyjmowanie leków przeciwbólowych na ból zęba przyniesie ulgę, ale tylko na chwilę, bo nie wyeliminowaliśmy prawdziwej przyczyny dolegliwości (np.. Przyjmowanie nadmiarowych ilości leków niepotrzebnie zmusza wątrobę do pracy i niekorzystnie obciąża nerki, może rozwinąć się tolerancja na lek - Przykładem jest tutaj stosowanie sprayów lub kropli donosowych obkurczających naczynia krwionośne przez okres dłuższy niż 5-7 dni.. To sprawia, że pacjenci sięgają po kolejną dawkę leku udrażniającego drogi nosowe i błędne koło się zamyka, lek może uzależnić - W aptekach dostępne są bez recepty preparaty zawierające kodeinę (np.. leki kupuj tylko w aptece - Tylko tam masz możliwość skonsultowania się z farmaceutą, który wyjaśni, jak stosować dany lek oraz czy można go łączyć z innymi preparatami, nie przyjmuj leków przez okres dłuższy niż przewiduje to ulotka - Jeśli mimo stosowania leku problem nie ustąpił – skonsultuj się z lekarzem, nie ulegaj reklamom - nie kupuj leku na zapas tylko dlatego, że był w korzystnej cenie.. Możliwość otrzymania preparatu bez konsultacji z lekarzem nie oznacza, że nie może on zadziałać niekorzystnie na nasz organizm, zwłaszcza w przypadku przedawkowania.

Sprawdź opinie o Opokan bez recepty, kolejny lek na bóle kostno-stawowe. Poznaj skutki uboczne, tańsze zamienniki i cenę. Opisy farmaceutów nie tylko z ulotki. Oto kolejny lek, który był dotychczas dostępny w sprzedaży tylko z przepisu lekarza, pojawił się w wersji „bez recepty”. Meloksykam, bo o nim mowa, to

Mamy kolejne narzędzie, które możemy polecać lub odradzać naszym pacjentom – a to kręci 🙂 Ale jest i druga strona medalu – zaczną się reklamy medialne, które zrobią wielu osobom „wodę z mózgu”; kolejny lek zacznie być nadużywany, kolejne schorzenie zacznie być leczone na własną rękę, „na czuja”, bez konsultacji specjalisty.. Sęk w tym, że ciężko jest wyłączyć produkcję „złych” prostaglandyn, nie zaburzając produkcji „dobrych”, dlatego niesterydowe leki przeciwzapalne mają wiele działań niepożądanych, szczególnie gdy są stosowane przewlekle.. Dodatkowo sprawiają, że enzymy , które nie mają jak syntetyzować prostaglandyn, przerzucają się na produkcję tzw.. Warto o tym pamiętać, bo często wydaje nam się że, jak połknęliśmy tabletkę wczoraj, to dzisiaj nie ma po niej śladu.. Opokan – jasne strony Największy pożytek z pojawienia się leku Opokan będą mieli ludzie, którzy są już zdiagnozowani i stosują meloksykam ( Movalis , Meloksam , Aglan , Aspicam ) na reumatoidalne zapalenie stawów.. Z doświadczenia jednak wiem, że na ibuprofenie sprawa się nie kończy i w ruch idzie np.. Sulfonamidy to związki o działaniu bakteriobójczym, które dość często uczulają; obecnie stosowane coraz rzadziej ze względu na pojawienie się bezpieczniejszych leków, więc nie każdy miał okazję sprawdzić, czy jego to nie dotyczy.. Sześciogodzinny czas oczekiwania na ulgę w bólu aż korci, by łyknąć „coś silniejszego”, nie każdy „cywil” też ma świadomość, jak długo meloksykam krąży we krwi.

Videos

1. Cinnamon Star | Gluten-free Christmas Cookies [subtitled]
(Selmas Recipes)
2. Leki Na Rwę Kulszową Bez Recepty Forum Gazeta
(Przesłany przez użytkownika)
3. Jak pokonać zgagę i refluks na stałe. | Marek Skoczylas
(Marek Skoczylas)
4. Między smutkiem a depresją - dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska (audio)
(Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS)
5. Pan tu nie stał
(Don Fabiano)
6. Z dawką endorfiny bez morfiny - wykład online, cz. 2
(MDK Mława)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Domingo Moore

Last Updated: 07/12/2022

Views: 6291

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Domingo Moore

Birthday: 1997-05-20

Address: 6485 Kohler Route, Antonioton, VT 77375-0299

Phone: +3213869077934

Job: Sales Analyst

Hobby: Kayaking, Roller skating, Cabaret, Rugby, Homebrewing, Creative writing, amateur radio

Introduction: My name is Domingo Moore, I am a attractive, gorgeous, funny, jolly, spotless, nice, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.