Leki na cukrzycę typu 1 i 2. Spis i nazwy preparatów (2022)

Abasaglar Przeczytaj artykuł
Melyd Przeczytaj artykuł
Amaryl Przeczytaj artykuł
Diabrezide Przeczytaj artykuł
Glibenese Przeczytaj artykuł
Glipizide BP Przeczytaj artykuł
Glucobay Przeczytaj artykuł
Glurenorm Przeczytaj artykuł
(Video) Snizite holesterol i šećer u krvi: Prirodni lek od 3 sastojka
Humalog Przeczytaj artykuł
Humulin M3 Przeczytaj artykuł
Humulin N Przeczytaj artykuł
Humulin R Przeczytaj artykuł
Insulinum Lente WO-S alto depuratum TZF Przeczytaj artykuł
Insulinum Solutio Neutralis WO-S alto depuratum TZF Przeczytaj artykuł
Insulinum Maxirapid WO-S alto depuratum TZF Przeczytaj artykuł
Insuman Rapid Przeczytaj artykuł
Insuman Basal Przeczytaj artykuł
Mixtard Przeczytaj artykuł
Insulatard Przeczytaj artykuł

Pokaż więcej

Może to Cię zainteresuje

Zdrowie Badania tarczycy - jakie wykonać? Przygotowanie i cena Parenting Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić? Zdrowie Trądzik neuropatyczny - jak wygląda? Objawy i leczenie Zdrowie Hiperwentylacja - co to jest? Jak oddychać i jak leczyć?
(Video) Naturalny środek na cukrzycę – cytryna i seler na poziom cukru we krwi

Reklama

Czym są i jak działają leki na cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą, która towarzyszyła ludzkości od zawsze, a pierwsze próby jej diagnozowania podejmowano już w starożytności, np. na podstawie organoleptycznego badania moczu (jego słodki smak wskazywał na podwyższony poziom cukru w organizmie).

Około 500 r. n.e. zaczęto wyróżniać dwa typy cukrzycy, przy czym pierwszy kojarzono z ludźmi młodymi, drugi natomiast – ze zjawiskiem otyłości. W XI w. po raz pierwszy typy te zostały opisane oraz opracowano stosowaną do dziś mieszankę ziół obniżającą poziom cukru.

Trudno wskazać dokładną datę, kiedy wynaleziono lek na cukrzycę. Dopiero pod koniec XIX wieku odkryto zależność między glikemią a pracą trzustki, natomiast pierwsze próby podawania pacjentom insuliny odbyły się na początku lat 20. XX w.

Kilka lat później rozpoczęto produkcję insuliny na skalę masową. Opracowywanie coraz to nowszych środków wciąż trwa, dlatego co jakiś czas pojawiają się wiadomości o nowym amerykańskim, czy niemieckim leku na cukrzycę. Naukowcy nieustannie prowadzą badania nad coraz doskonalszymi preparatami obniżającymi poziom cukru bez konieczności domięśniowego podawania insuliny.

(Video) Pierwsze objawy cukrzycy 👉 Zobacz co zrobić jeśli je masz | Medycyna360

Leki na cukrzycę są środkami o działaniu ogólnym i najczęściej mają formę tabletek lub zastrzyków domięśniowych. Tabletki na cukrzycę zwykle zalecane są pacjentom z insulinoniezależną postacią choroby. Tylko w takich przypadkach mają one szansę wykazać skuteczność.

Pacjenci insulinozależni(czyli tacy, których organizm samodzielnie nie wydziela tego hormonu) muszą natomiast dostawać insulinowe zastrzyki na cukrzycę. O tym, jakie leki stosować w danym przypadku, powinien decydować lekarz diabetolog, na podstawie dokładnych badań i pełnego obrazu klinicznego pacjenta.

Również to, jak brać leki na cukrzycę, zawsze należy konsultować ze specjalistą. Dawkowanie i sposób przyjmowania medykamentów są kluczowe dla osiągnięcia ich maksymalnej skuteczności.

Leki na cukrzycę bez recepty i na receptę

Sposobów leczenia cukrzycy jest kilka. Istnieją tzw. metody niefarmakologiczne, jak zioła, odpowiednia dieta cukrzycowa, kontrolowanie masy ciała, czy aktywność fizyczna. Powinno się je stosować, kiedy poziom cukru zbliża się do górnej granicy normy lub nieznacznie ją przekracza (choć nawet w tych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem celem ustalenia odpowiedniego postępowania lub wykonania badań).

Kiedy jednak konkretna diagnoza zostaje postawiona, przeważnie zalecane jest leczenie farmakologiczne, ponieważ wyżej wymienione metody mogą nie być skuteczne. Kiedy lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych, należy niezwłocznie rozpocząć ich stosowanie. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Niektóre leki przeciwcukrzycowe dostępne są bez recepty, inne wyłącznie z przepisu lekarza. Czym się różnią? Podobnie, jak w przypadku wszystkich innych leków, tak i w przypadku leków na cukrzycę – te na receptę wykazują wyższą skuteczność, zawierają silniejsze substancje czynne lub ich większe stężenie.

O tym, kiedy należy zacząć je stosować, powinien decydować lekarz, ponieważ zależy to nie tylko od poziomu cukru we krwi, ale też innych czynników, takich jak choćby typ cukrzycy, wiek pacjenta i jego ogólna kondycja, wrażliwość organizmu na różne substancje etc.

Czy oznacza to, że leki na cukrzycę bez recepty w ogóle nie działają? Nie, w wielu przypadkach przyjmowanie leków OTC, czy nawet suplementów diety obniżających cukier jest wystarczające i nie ma potrzeby dostarczania organizmowi silniejszych środków, które mogą wywoływać niepożądane skutki.

Niekiedy też tego rodzaju leki stosowane w cukrzycy skutecznie wspierają terapię insulinową. Bez względu na zalecone przez diabetologa leczenie, warto na co dzień dbać o zdrowy tryb życia i odpowiednią dietę wspomagającą wydalanie cukru i wydzielanie go przez organizm w mniejszych ilościach.

Leki na cukrzycę najnowszej generacji

Dlaczego wciąż opracowywane są nowoczesne leki na cukrzycę? Naukowcy stale udoskonalają receptury, by środki te nie tylko skutecznie obniżały poziom cukru w organizmie, ale też nie wywoływały skutków ubocznych, a ich przyjmowanie nie niosło za sobą ryzyka wystąpienia hipoglikemii, czyli niekontrolowanego spadku stężenia glukozy we krwi, który bywa bardzo groźny dla zdrowia, a niekiedy nawet życia pacjenta. Lek na cukrzycę nowej generacji to taki lek, który wyrównuje poziom cukru, a nie jedynie go obniża.

Dlaczego najnowsze leki na cukrzycę dotyczą wyłącznie jej typu 2? Otóż cukrzyca typu 1 jest wrodzoną chorobą autoimmunologiczną polegającą na niszczeniu przez układ odpornościowy własnych komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Pacjenci nią obarczeni są więc cukrzykami insulinozależnymi i wstrzykiwanie hormonu jest u nich niezbędne.

Cukrzyca typu 2 bywa z kolei nazywana cukrzycą nabytą i wynika często z niewłaściwej diety czy niezdrowego trybu życia. W jej przypadku podawanie insuliny nie zawsze jest potrzebne, a nowoczesne leki przeciwcukrzycowe walczą z nią coraz skuteczniej.

Przeciwcukrzycowe leki nowej generacji dają więc pacjentom szanse na poprawę poziomu ich życia i pomagają zapobiegać przykrym konsekwencjom hiperglikemii. Ich regularne stosowanie połączone z dobrymi nawykami żywieniowymi i dbałością o aktywność fizyczną dają niekiedy świetne rezultaty w postaci prawidłowej i kontrolowanej glikemii.

Spis leków na cukrzycę

Ponieważ cukrzyca uznawana jest za chorobę cywilizacyjną, związaną gównie z siedzącym trybem życia i codziennym spożywaniem żywności przetworzonej, wielu pacjentów szuka najlepszych nazw wszystkich leków na cukrzycę. Spis taki znaleźć można w oficjalnej Klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej ATC, gdzie leki stosowane w cukrzycy mają nadany symbol A10, przy czym:

 • A10A - są to insuliny i analogi insuliny,
 • A10B – leki hipoglikemizujące, z wyjątkiem insulin,
 • A10X – inne leki stosowane w cukrzycy.

Mimo, że listę leków na cukrzycę i wykaz ich nazw handlowych bez problemu znaleźć można w Internecie, nie należy przyjmować ich bez konsultacji z lekarzem. Kontrolowanie poziomu cukru we krwi nie jest łatwe, a wszelkie nieprawidłowości są groźne dla zdrowia i życia.

Czy w Polsce są darmowe leki na cukrzycę? Od 2016 roku pacjenci powyżej 75. roku życia objęci są rządowym programem 75+, który umożliwia im dostęp do bezpłatnych leków. Co kilka miesięcy ich lista jest aktualizowana i wydłużana, a obecnie znajdują się na niej niektóre leki obniżające glikemię. Nazwy leków na cukrzycę dostępnych nieodpłatnie znaleźć można TUTAJ - w ogólnym spisie darmowych leków dla seniorów.

(Video) Dieta cukrzycowa❓ Jak obniżyć cukier we krwi? [CUKRZYCA, DIETA, NAWYKI ŻYWIENIOWE] | Nie słodzę

Leki stosowane przy cukrzycy typu 1

Niestety, pacjenci chorujący na cukrzycę typu 1 są diabetykami insulinozależnymi, co oznacza, że przyjmowanie insuliny jest dla nich niezbędne do życia, ponieważ ich organizmy nie wydzielają tego hormonu samodzielnie.

Zastrzyki insulinowe są więc koniecznym lekiem na cukrzycę typu 1, ponieważ produkowanie hormonu w tabletkach nie jest możliwe. Insulina jest białkiem i jako taka – przyjmowana doustnie – zostałaby natychmiast strawiona przez soki żołądkowe i tym samym straciłaby swoją skuteczność.

Wielu pacjentów czeka na nowy lek na cukrzycę typu 1, ale jak dotąd jedynie insulina w formie podskórnych wlewów jest środkiem ratującym życie. Wciąż jednak opracowywane są coraz to doskonalsze metody jej podawania, zwiększające komfort pacjentów.

Wykonywanie podskórnych zastrzyków kilkanaście razy dziennie nie zawsze jest potrzebne, ponieważ istnieją osobiste pompy insulinowe podające hormon nieustająco, w odpowiednich dawkach. Choć nowe leki na cukrzycę typu 1 nie zostały jak dotąd wynalezione, poziom życia diabetyków znacząco podniósł się dzięki nowoczesnym technologiom podawania insuliny.

Dziś łatwiejsze jest nie tylko jej przyjmowanie, ale też dawkowanie, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia pacjenta i jego ogólnego samopoczucia.

Leki na cukrzycę typu 2

Znacznie więcej możliwości leczenia mają chorzy na cukrzycę typu 2. Leki są ciągle zmieniane i udoskonalane, dzięki czemu kontrolowanie poziomu glikemii jest coraz łatwiejsze.

Najnowsze leki na cukrzycę typu 2 mają za zadanie skutecznie wyrównywać poziom cukru bez wywoływania przykrych skutków ubocznych i ryzyka groźnej hipoglikemii.

Jak działają nowe leki na cukrzycę typu 2? Środków takich dostępnych na rynku jest wiele i różnią się one m. in. sposobem działania:

 • jedne (np. metformina) zwiększają wrażliwość tkanek na działanie własnej insuliny endogennej,
 • inne stymulują produkcję insuliny przez komórki trzustki (np. pochodne sulfonylomocznika),
 • jeszcze inne (np. flozyny) wspomagają wydalanie nadmiaru cukru z moczem.

Najnowsze leki na cukrzycę typu 2 podniosły komfort życia wielu diabetyków, pomagając im kontrolować poziom glikemii i niwelując objawy choroby, choćby takie jak ciągłe uczucia zmęczenia, zaburzenia koncentracji, senność, drażliwość czy częste oddawanie moczu.

O tym, jaki lek na cukrzycę typu 2 stosować, powinien decydować diabetolog, choć ogólny schemat leczenia został opracowany przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Leki refundowane na cukrzycę

Czy leki na cukrzycę nowej generacji są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia? Lista leków, do których dopłaca NFZ ciągle się zmienia, dlatego warto śledzić ją na bieżąco. Od stycznia 2022 roku wprowadzone zostały zmiany dotyczące m. in. środków przeciwcukrzycowych.

Wśród refundowanych leków na cukrzycę znajdują się takie preparaty jak:

 • NovoMix,
 • Mixtard,
 • NovoRapid,
 • Polhumin,
 • Fiasp,
 • Tresiba FlexTouch,
 • Insulin aspart Sanofi,
 • Ryzodeg,
 • Levemir,
 • Apidra,
 • Gensulin N,
 • Gensulin R,
 • Abasaglar,
 • Lantus,
 • Toujeo,
 • Humulin,
 • Insuman,
 • Polhumin,
 • Insulatard Penfill,
 • Liprolog,
 • Humalog.

Przed wizytą w aptece warto jednak zawsze znaleźć w Internecie nową listę leków refundowanych na cukrzycę, by upewnić się, że dany preparat objęty jest refundacją. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne jest zdania, że na liście wciąż brakuje ważnych dla leczenia środków, w tym leków inkretynowych.

Większość nowych leków na cukrzycę typu 2 dostępnych jest wyłącznie za 100% ceny, co znacząco utrudnia leczenie wielu pacjentom. Jak wspomniano powyżej, dostępne są w Polsce bezpłatne leki na cukrzycę, ale tylko dla pacjentów senioralnych, czyli osób powyżej 75. roku życia.

Lista wycofanych leków na cukrzycę

Ponieważ leki stosowane przy cukrzycy zmieniają się i są wciąż udoskonalane, niektóre preparaty zostają też wycofane z obrotu, gdyż nie spełniają najnowszych wymogów bezpieczeństwa lub są uznawane za szkodliwe.

Przykładem takiego leku są tabletki Thiogamma, które po decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w 2019 roku zniknęły ze sprzedaży na terenie całego kraju. Te wycofane leki na cukrzycę zmniejszały dolegliwości bólowe będące skutkiem cukrzycowego uszkodzenia nerwów.

(Video) Najlepsze rośliny na cukrzycę. Jedną masz w kuchni. | Marek Skoczylas

Niekiedy zdarza się też, że z dystrybucji wycofuje się zanieczyszczone leki na cukrzycę. Tak stało się np. z lekiem Formetic, w którym stwierdzono obecność zanieczyszczonej metforminy.

GIF nie wydał co prawda decyzji o wycofaniu preparatu z obrotu, jednak zrobił to podmiot odpowiedzialny. Zdarzenie miało miejsce w 2019 roku i wówczas publikowano w Internecie listy wycofanych leków na cukrzycę, by ostrzec pacjentów przed ryzykiem.

Bibliografia:

 • A. Czech, Postępy w diagnostyce i leczeniu ostrych oraz przewlekłych powikłań cukrzycy, Przewodnik Lekarza, 1/2009, vol.12.
 • J. Fiłon, Cukrzyca – wyzwanie zdrowia publicznego w XXI w., Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,http://pbc.biaman.pl/Content/60948/Cukrzyca_wyzwanie_zdrowia_publicznego_w_XXI_w.pdf [dostęp online: 20.04.2022].
 • L. Dąbrowska, Współczesne leki przeciwcukrzycowe – omówienie z wyłączeniem insulin, pochodnych sulfonylomocznika, biguanidu i α-glukozydazy, Zielona Góra 2019,https://www.woia.pl/dat/attach/1273_lidia-dabrowska-publikacja-2019-1.pdf [dostęp online: 20.04.2022].
 • M. Kujawska-Łuczak, D. Pupek-Musialik, Metformina — efektywny lek przeciwcukrzycowy. Czy potrafimy wykorzystać jej potencjał?, w: Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 2, 73-82,https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/28725 [dostęp online: 20.04.2022].
 • I. Kazimierska, Trzy twarze flozyn: metaboliczna, kardiologiczna i nefrologiczna, w: Kurier Medyczny, 07/2020.

FAQs

Jakie leki na cukrzycę typu 1? ›

Insulina to hormon obniżający poziom cukru we krwi. Fizjologicznie największe stężenie insuliny występuje po posiłkach zawierających węglowodany. Jest jedynym lekiem stosowanym w terapii cukrzycy typu 1.

Jakie leki przepisuje diabetolog? ›

Leczenie cukrzycy polega na obniżaniu zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi. W tym celu wykorzystuje się metody niefarmakologiczne (odpowiednią dietę, zwiększoną aktywność fizyczną, zioła) jak i różnego rodzaju leki (m.in. metforminę, pochodne sulfonylomocznika, flozyny, insulinę).

Jakie leki powoduja Cukromocz? ›

Inhibitory SGLT2, tzw. flozyny (empagliflozyna, dapagliflozyna, kanagliflozyna), powodują cukromocz. Wpływają one na działanie nerek, hamując odzyskiwanie glukozy z moczu pierwotnego do krwi. Prowadzi to do tego, że cukier zostaje w moczu i z tym moczem z organizmu jego nadmiar zostaje usunięty.

Czy jest lek na cukrzycę typu 1? ›

Wszyscy chorzy na cukrzycę typu 1 muszą być leczeni insuliną. Ponieważ przyczyną choroby są wytwarzane przez organizm przeciwciała, które niszczą prawie wszystkie komórki β trzustki, produkujące insulinę, podawanie insuliny jest jedynym sposobem leczenia tego typu cukrzycy.

Jak leczyć cukrzycę typu 1? ›

Jedynym sposobem leczenia cukrzycy typu 1 jest insulinoterapia, prawidłowe żywienie oraz wysiłek fizyczny. W celu utrzymania prawidłowego stężenia glukozy we krwi chory musi prowadzić samokontrolę, czyli mierzyć kilka lub kilkanaście razy na dobę poziom glukozy we krwi za pomocą glukometru.

Czy są jakieś tabletki na obnizenie cukru? ›

Diabetosan fix, 2 g, saszetki, 20 szt. Swanson Fenugreek Seed (Kozieradka), kapsułki, 90 szt. Bio-Chrom, tabletki, 60 szt. Insulan, tabletki powlekane, 30 szt.

Jakie leki zawierają Flozyny? ›

W porównaniu do leków inkretynowych, flozyny działają silniej (bardziej obniżają glikemię). Nie są jednak wskazane u pacjentów bardzo szczupłych oraz z dobrze wyrównaną cukrzycą (wówczas praktycznie nie dają żadnego efektu działania). Preparaty dostępne na polskim rynku to Forxiga, Jardiance i Invokana.

Jakie leki na cukrzycę bez metforminy? ›

W aptekach można kupić bez recepty leki na bazie sildenafilu. Od niedawna dostępny jest bez recepty także lek na bazie innej substancji o podobnym działaniu - z tadalafilem. Alternatywę stanowią suplementy diety na problemy z erekcją (np. z L-argininą, wyciągiem z żeń-szenia).

Jakie leki przeciwbolowe przy cukrzycy? ›

Z tego powodu popularne leki przeciwbólowe, takie jak Aspiryna czy Polopiryna, nie są dobrym rozwiązaniem dla diabetyków. O wiele bezpieczniejsze są leki zawierające paracetamol albo ibuprofen. Jeżeli boli Cię głowa, zastosuj takie leki jak Metafen lub właśnie Paracetamol.

Czy istnieje lek na cukrzycę? ›

Firma biotechnologiczna Zealand Pharma ma na swoim koncie kolejny lek zatwierdzony przez FDA. Zegalogue (dasiglukagon) przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia i dorosłych chorych na cukrzycę w przypadku wystąpienia ciężkiej hipoglikemii.

Kiedy leki na cukrzycę? ›

Leczenie cukrzycy zawsze zaczynamy od podawania metforminy. Pomaga ona zwykle zawsze, gdy osoba chora na cukrzycę jest otyła. Chory powinien ją przyjmować trzy razy dziennie – czasem dwa razy dziennie, jeśli jest to preparat o przedłużonym działaniu. Zwykle zaczynamy od małych dawek.

Jak dzialaja Flozyny? ›

Flozyny (inne nazwy – inhibitory SGLT2, gliflozyny) to leki hipoglikemizujące, których mechanizm działania polega na zwiększeniu wydzielania glukozy z moczem. Efektem jest obniżenie glikemii, masy ciała oraz ciśnienia tętniczego. Flozyny wpływają na nerki, obniżając tzw. próg nerkowy dla cukru.

Jakie leki mogą powodować hipoglikemię? ›

Lekami mogącymi doprowadzić do hipoglikemii są:
 • inhibitory konwertazy angiotensyny: enalapril, lizynopril, perindopril, kaptopril, ramipril; służą do leczenia nadciśnienia, niewydolności krążenia, a także nefropatii cukrzycowej (jedno z powikłań cukrzycy);
 • fluorochinolony (ciprofloksacyna, lewofloksacyna);
Mar 23, 2022

Jakie leki przy nietolerancji glukozy? ›

Niekiedy leczenie nietolerancji glukozy wymaga przyjmowania metforminy. Jest to lek, który zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.

Jak długo można żyć z cukrzyca typu 1? ›

skraca oczekiwaną długość życia u mężczyzn o ok. 11 lat, a u kobiet nawet o 13 lat – wynika z badań opublikowanych w Journal of the American Medical Association (JAMA). Z kolei inne badania sugerują, że wystarczy prawidłowo leczyć cukrzycę, aby uniknąć powikłań cukrzycowych i przedwczesnej śmierci.

Czy cukrzyca typu 1 może się cofnąć? ›

Cukrzyca typu 1 jest chorobą przewlekłą, wymagającą stałego leczenia. Odpowiedzi na pytania: „czy cukrzyca typu 1 może się cofnąć” oraz „czy cukrzyca typu 1 jest uleczalna” wciąż są negatywne, choć naukowcy nie ustają w próbach opracowania innowacyjnych metod leczenia.

Jak zatrzymać cukrzycę typu 1? ›

Aktualnie nie ma skutecznej metody pozwalającej zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 1. i rzadko kiedy udaje się ją rozpoznać we wczesnych etapach. W populacji ogólnej nie stosuje się badań przesiewowych mających na celu wykrycie osób z grupy podwyższonego ryzyka.

Od czego można dostac cukrzycę typu 1? ›

Ciągle nie wiadomo, co inicjuje proces niszczenia własnych komórek beta. Podejrzewa się, że wpływ na to mogą mieć takie czynniki jak: niedobór witaminy D, przewlekły stres, zbyt wczesne włączanie do diety mleka krowiego czy choroby wirusowe.

Z czego się bierze cukrzycą typu 1? ›

Cukrzyca typu 1 jest spowodowana prawie całkowitym zniszczeniem komórek β trzustki produkujących insulinę przez przeciwciała. Są to tzw. autoprzeciwciała, produkowane przez system odpornościowy organizmu, powodujące niszczenie własnych komórek. Jest to zjawisko autoagresji, czyli niszczenia własnych komórek.

Jakie nowe leki na cukrzycę są refundowane? ›

Nie masz cukrzycy? Lepiej sprawdź! W terapii cukrzycy typu 2, oprócz wyrównania glikemii, bardzo ważne jest zapobieganie zdarzeniom sercowo-naczyniowych oraz ograniczenie przyrostu masy ciała. Umożliwiają to inhibitory SGLT-2 (flozyny) i analogi GLP-1 (inkretyny), które do refundacji trafiły na przełomie 2019/2020 r.

Czy lek Diaprel zawiera metforminę? ›

Substancją czynną preparatu jest metformina. Diaprel MR to doustny lek przeciwcukrzycowy stosowany w cukrzycy typu 2 u dorosłych, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, gdy za pomocą przestrzegania diety i ćwiczeń fizycznych nie można uzyskać prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Substancją czynną preparatu jest gliklazyd.

Ile kosztuje Flozyna? ›

Miesięczna terapia flozynami bez refundacji kosztuje pacjenta ok. 200 zł i wielu chorych nie było na nie stać. Flozyny, należące do inhibitorów SGLT-2, powodują, że cukier ucieka z organizmu wraz z moczem.

Czym zastąpić metforminę? ›

Bardzo podobne działanie do metforminy wykazuje naturalny związek – berberyna.

Czym można zastąpić Metformax? ›

Zamienniki leku Metformax 500
 • Metcrean. tabletki powlekane | 0,5 g | 30 tabl. ...
 • Metformin Bluefish. tabletki powlekane | 0,5 g | 30 tabl. ...
 • Avamina. tabletki powlekane | 0,5 g | 30 tabl. ...
 • Siofor 500. tabletki powlekane | 0,5 g | 30 tabl. ...
 • Formetic. tabletki powlekane | 0,5 g | 30 tabl. ...
 • Glucophage 500 mg.

Co zamiast metforminy MP? ›

flozyny lub gliflozyny; dapagliflozyna, empagliflozyna, kanagliflozyna) to grupa leków zwiększająca wydalanie glukozy z moczem. Efektem jest obniżenie glikemii, masy ciała oraz ciśnienia tętniczego. Flozyny w postaci tabletek należy stosować raz dziennie. Zwykle stosuje się je w skojarzeniu z metforminą.

Jakich leków nie stosować przy cukrzycy? ›

Należy unikać preparatów zawierających w swoim składzie glukozę, sacharozę czy syrop glukozowo-fruktozowy. Osoby chorujące na cukrzycę mogą stosować leki słodzone słodzikami. Słodziki nie podwyższają stężenia glukozy we krwi. Są to między innymi sorbitol, ksylitol, fruktoza, aspartam, acesulfam K.

Jakie leki przeciwbólowe przy Metforminie? ›

Przeciwbólowe leki można zażywać z metforminą, zachowując ostrożność przy ibuprofenie, naproxenie.

Jaki syrop na kaszel dla cukrzyka? ›

Flegamina syrop o smaku miętowym bez cukru działa wykrztuśnie, dzięki czemu oczyszcza oskrzela i pomaga na mokry kaszel. Lek bezpieczny dla diabetyków, ponieważ nie zawiera cukru.

Jakie leki zamiast metforminy? ›

W aptekach można kupić bez recepty leki na bazie sildenafilu. Od niedawna dostępny jest bez recepty także lek na bazie innej substancji o podobnym działaniu - z tadalafilem. Alternatywę stanowią suplementy diety na problemy z erekcją (np. z L-argininą, wyciągiem z żeń-szenia).

Czy istnieje lek na cukrzycę? ›

Firma biotechnologiczna Zealand Pharma ma na swoim koncie kolejny lek zatwierdzony przez FDA. Zegalogue (dasiglukagon) przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia i dorosłych chorych na cukrzycę w przypadku wystąpienia ciężkiej hipoglikemii.

Jakie leki na cukrzycę bez metforminy? ›

Jest to grupa leków, z których w Polsce dostępne są trzy: gliklazyd, glimepiryd i glipizyd. Pochodne sulfonylomocznika obniżają glikemię przez zwiększenie produkcji insuliny przez trzustkę, wpływają też na metabolizm glukozy w różnych narządach.

Jak zatrzymać cukrzycę typu 1? ›

Aktualnie nie ma skutecznej metody pozwalającej zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 1. i rzadko kiedy udaje się ją rozpoznać we wczesnych etapach. W populacji ogólnej nie stosuje się badań przesiewowych mających na celu wykrycie osób z grupy podwyższonego ryzyka.

Leki takie jak metformina zwiększają wrażliwość tkanek na działanie edogennej insuliny, pochodne sulfonylomocznika zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę, a np.. O tym, jakie leki na jakim etapie leczenia są wprowadzane decyduje lekarz na podstawie badań (głównie na podstawie odsetka hemoglobiny glikowanej).. Kiedy leki doustne przestają być skuteczne w kontrolowaniu glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2, wówczas do leczenia wprowadza się insulinę.. Insulina – jest wprowadzana do leczenia cukrzycy typu 2 wówczas, gdy pomimo stoswania maksymalnych dawek leków doustnych, poziom cukru we krwi i tak jest za wysoki.. Nie powinny być stosowane u pacjentów z niewydolnością serca i wątroby.Inhibitory SGLT-2 (flozyny)Obniżają próg nerkowy, warunkujący przepuszczanie glukozy do moczu, który fizjologicznie „ustawiony” jest na ok. 180-200 mg/dl – pod wpływem flozyn cukier z krwi do moczu przenika już przy wartości ok. 140 mg/dl – w efekcie poziom cukru we krwi jest niższy;. Nie powodują niedocukrzeń – nie działają, kiedy glikemia jest niższa niż 140 mg/dl;. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 często zastanawiają się, czy oby na pewno muszą przyjmować leki na obniżenie cukru.. Insulina jest lekiem stosowanym nie tylko w cukrzycy typu 1, ale także w cukrzycy typu 2, choć najczęściej dopiero po wielu latach leczenia lekami doustnymi.. Insulina jest potrzebna wówczas, gdy pacjent nie wydziela już własnej insuliny, albo wydziela jej bardzo mało, co jest konsekwencją insulinooporności i wcześniejszej długotrwałej nadprodukcji tego hormonu.

Leki takie jak metformina zwiększają wrażliwość tkanek na działanie edogennej insuliny, pochodne sulfonylomocznika zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę, a np.. Poszczególne preparaty powinny być wprowadzane w odpowiedniej kolejności i odpowiednio ze sobą łączone – bardzo często pacjent z cukrzycą musi przyjmować leki z 2-3 grup terapeutycznych.. Preparaty (obecnie stosowane są leki tzw.. Agoniści receptora GLP-1 – zwiększają insulinowrażliwość oraz wydzielanie własnej insuliny oraz hamuja opróżnianie żołądka, co zmniejsza ilość wchłoniętych węglowodanów.. Agoniści PPAR-y – zwiększają wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę.. Insulina – jest wprowadzana do leczenia cukrzycy typu 2 wówczas, gdy pomimo stoswania maksymalnych dawek leków doustnych, poziom cukru we krwi i tak jest za wysoki.. Uwrażliwia tkanki na działanie własnej insuliny, zmniejsza syntezę glukozy w wątrobie i zwiększa jej wykorzystywanie przez mięśnie;. Nie powoduje przyrostu masy ciała, może sprzyjać redukcji kilogramów.Dość często występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha i utrata apetytu;. Nie powinna być stosowana u osób nadużywających alkoholu, z niewydolnością serca i nerek.Pochodne sulfonylomocznikaStymulują komórki trzustki do wydzielania insuliny;. Działają niezależnie od stężenia cukru we krwi – mogą powodować niedocukrzenia;. Nie powodują niedocukrzeń – nie działają, kiedy glikemia jest niższa niż 140 mg/dl;. Na ostatnim etapie leczenia cukrzycy typu 2 stosuje się insulinoterapię .

Dostępne w Sklepie Życia zioła, kapsułki, krople i proszki to preparaty cukrzycowe, które naturalnie regulują pracę organizmu, mając pozytywny wpływ nie tylko na cukrzycę, ale i ogólne samopoczucie.. W każdym przypadku konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.. W terapii stosuje się leki na cukrzycę, które obniżają poziom cukru we krwi oraz regulują wydzielanie insuliny.. Jednak w leczeniu cukrzycy typu 2 można wesprzeć organizm także suplementacją.. Zwiększa zdolność organizmu do wydzielania insuliny, a tym samym pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi.. Podczas choroby obserwuje się jej częste niedobory, a jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, chroni układ krwionośny i nerwowy oraz obniża stężenie glukozy we krwi, ponieważ reguluje metabolizm węglowodanów.. Suplementy dla cukrzyków, które zawierają witaminę B6 skutecznie wspomagają metabolizm węglowodanów oraz obniżają poziom homocysteiny we krwi.. Najczęściej są to:. Jednym z dobrych składników preparatów dla cukrzyków jest L-arginina .. Dzięki temu wzrasta wrażliwość organizmu na działanie insuliny.. Suplementacja jest wskazana osobom, które często wybierają produkty wysokoprzetworzone, typu instant lub wyeliminowały z jadłospisu niektóre pokarmy (np.. Warto pamiętać, że ryzyko niedoborów wzrasta także z wiekiem.

Mechanizm działania metforminy: zwiększenie wychwytu glukozy przez tkanki – poprawa wrażliwości na insulinę zmniejszenie produkcji glukozy w wątrobie zmniejszenie wchłaniania jelitowego glukozy zmniejszenie uczucia głodu- możliwy spadek masy ciała nie powoduje niedocukrzeń korzystny wpływ na lipidy korzystny efekt przeciwzakrzepowy. Wskazania Metformina jest pierwszym lekiem z wyboru w terapii cukrzycy typu 2.. Gluformin (850 mg), Metfogamma (500 mg, 850 mg), Metforatio (500 mg, 850 mg), Metformax (500 mg, 850 mg), Metifor (500 mg), Siofor (500 mg, 850 mg, 1000 mg).. Mechanizm działania sulfonylomocznika Powodują wzrost produkcji i uwalniania insuliny z komórek B trzustki poprzez wpływ na receptor błonowy (SUR), zwiększają wrażliwość komórek produkujących insulinę na bodziec glukozowy.. Wskazania Cukrzyca typu 2 gdy leczenie metforminą w monoterapii jest nieskuteczne, sporadycznie u osób bez nadwagi z potwierdzoną cukrzycą typu 2 można rozpoczynać terapię cukrzycy od tej grupy leków.. Podział i stosowane preparaty I generacja Obecnie rzadko stosowane ze względu na objawy uboczne i ryzyko niedocukrzenia. Dlatego przed wprowadzeniem do terapii u chorych na cukrzycę tej grupy leków należy ściśle ocenić ewentualne przeciwwskazania (uszkodzenie serca, osteoporoza).. Wskazania Cukrzyca typu 2 w skojarzeniu z metforminą i innymi lekami szczególnie u osób z zaparciami, w monoterapii przy nietolerancji lub przeciwskazaniach do metforminy. Przeciwwskazania ciąża dzieci, młodzież choroby przewodu pokarmowego niewydolność nerek, wątroby, krążenia niedobór masy ciała, zespoły złego wchłaniania. Ze względu na częste objawy nietolerancji zaczyna się od małych dawek (25 mg), które się stopniowo zwiększa, lek pobiera się wraz z pierwszym kęsem pożywienia. Preparaty: Akarboza – Glucobay (50, 100 mg) 2-3x/dobę ( 2 ).

A co z innymi chorymi na cukrzycę typu LADA czy MODY i – przede wszystkim – cukrzycę typu 1 ?. Tak.. Najważniejszą z akcji ISPAD jest coroczna konferencja organizowana w różnych zakątkach świata, podczas której członkowie zespołów diabetologicznych z całego globu dzielą się najświeższymi wynikami badań dotyczących różnych aspektów opieki nad pacjentem z cukrzycą.. Krótko mówiąc, choć przeszczepy wysp trzustkowych czy komórek macierzystych z początku budziły ogromną nadzieję i entuzjazm, to po kilkuletnim sprawdzaniu ich skuteczności już wiemy, że był to niestety hurraoptymizm.. Na świecie jest kilka zespołów zajmujących się tym zagadnieniem.. Zaimplantowany czujnik, w tym przypadku sensor urządzenia ciągłego monitoringu glikemii (CGMS), zbierałby dane o poziomie glukozy we krwi, natomiast program komputerowy, uwzględniając między innymi dane z sensora-elektrody, trendy wzrostu lub spadku stężenia cukru we krwi, spożywany posiłek oraz możliwy wysiłek fizyczny i decydowałby o podaniu insuliny bądź glukagonu (hormonu mającego działanie przeciwne do insuliny – podwyższa stężenie cukru we krwi).

Zbyt mała ilość tego hormonu przyczynia się do występowania zaburzeń w wykorzystywaniu glukozy przez komórki organizmu, a to z kolei prowadzi do zwiększenia stężenia glukozy we krwi i wydalania jej wraz z moczem.. Organizm zachowuje zdolność wytwarzania insuliny, jednak jej wydzielanie jest upośledzone i/lub komórki docelowe stają się oporne na jej działanie.. W leczeniu cukrzycy dysponuje się: insuliną, która ma uzupełniać niedobory w organizmie drogą wstrzyknięć oraz lekami doustnymi, które pobudzają wewnątrzustrojowe komórki beta wysp trzustkowych do wytwarzania własnej endogennej insuliny.. W cukrzycy typu I podstawą leczenia jest insulina - stosuje się ludzką o pośrednim czasie działania oraz analogi długo działające.. Leki na cukrzycę z tej grupy zalecane są pacjentom z cukrzycą typu II z zachowaną czynnością wydzielniczą komórek beta trzustki, u których nie można stosować metforminy lub stosowanie samej metforminy nie przynosi zadowalających efektów.. Działanie pochodnych sulfonylomocznika jest niezależne od stężenia glukozy, co sprawia, że leki te wzmagają wydzielanie insuliny z komórek beta trzustki, nawet w przypadku, gdy poziom glukozy we krwi jest na fizjologicznym poziomie.. cukrzycę typu I),. - ciężką niewydolność wątroby i nerek,. - kwasicę ketonową,. - śpiączkę cukrzycową,. - nadwrażliwość na leki z tej grupy.Warto również zaznaczyć, że ze względu na przenikanie pochodnych sulfonylomocznika do mleka, nie powinny ich stosować matki karmiące.. Obecnie najczęściej stosowanym w leczeniu cukrzycy typu II jest lek trzeciej generacji – glimepiryd , dostępny również na listach leków refundowanych w Polsce.. Pochodne biguanidu zmniejszają stężenie glukozy we krwi w wyniku hamowania jej wchłaniania z przewodu pokarmowego, zmniejszenia wytwarzania w wątrobie oraz nasilenia wychwytu i wykorzystania glukozy w tkankach obwodowych (zwłaszcza w mięśniach szkieletowych).. Podstawowe działanie pochodnych biguanidu nie zależy od stanu czynnościowego komórek beta wysp trzustkowych - nie pobudzają ich do wydzielania insuliny, a wręcz powodują zmniejszenie ilości insuliny wydzielanej po posiłku.. W rezultacie powodują obniżenie stężenia glukozy we krwi , zarówno na czczo jak i po posiłku, przy niezmienionym lub zmniejszonym poziomie insuliny.. Pochodne biguanidu są stosowane w monoterapii u chorych z niepowikłaną cukrzycą typu II, w przypadku braku właściwej kontroli glikemii po zastosowaniu odpowiedniej diety.Niewskazane jest stosowanie pochodnych sulfonylomocznika u osób, u których stwierdzono:. - nadwrażliwość na pochodne biguanidu,. - cukrzycę wynikającą z bezwzględnego niedoboru insuliny (np.. Do naturalnych składników, wykorzystywanych w proponowanych suplementach zalicza się między innymi:. - wyciąg z cynamonowca, wpływający na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi,. - chrom, mający korzystny wpływ na poziom lipidów,. - cynk, wspierający ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym,. - kwas foliowy, witaminy B6 i B12, wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu homocysteiny we krwi,. - morwę białą, która przyczynia się do utrzymania równowagi metabolizmu węglowodanów w organizmie,. - kozieradkę pospolitą, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi,. - słonecznik bulwiasty, przyczyniający się do utrzymania prawidłowej wagi i korzystnie wpływający na system odpornościowy.

Jak to możliwe?. Należy jednak mieć na uwadze, że kuracja przy pomocy flozyn, ze względu na obniżenie ciśnienia krwi, może doprowadzić do powstania niedociśnienia i objawów z tym związanych.. Szacuje się, że dzięki zażywaniu flozyn chory pozbywa się z organizmu cukru nawet w ilości do 24 łyżek, czyli 480 kcal.. Obok flozyn, drugą grupą nowoczesnych leków na cukrzycę są leki inkretynowe.. Mechanizm ich działania jest jednak zupełnie inny:leki inkretynowe sprawiają, że po posiłku w organizmie wydziela się więcej insuliny, dzięki czemu nie dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy.. Powinieneś się przebadać również jeśli na skórze pojawiły się zmiany ropne.. 12 objawów alarmowych cukrzycy widocznych na skórze.. Niektóre oznaki cukrzycy świadczące.... Ta nieleczona choroba.... Nietypowe objawy cukrzycy.. Jeśli jesteś w grupie ryzyka,...

Nawet niektóre syropy przeciwgorączkowe dla dzieci nie zawierają cukru.. Niestety, producenci tych preparatów nie zadbali za bardzo o cukrzyków, bo z tych najpopularniejszych specyfików tylko dwa ( Doppelherz Vital Tonik oraz Vicard ) nie zawierają cukru, ani innych dodatków podnoszących poziom glukozy w naszej krwi.. Jeżeli nawet znajdzie się tam jakiś cukier to na pewno nie w takiej ilości jak w syropie na kaszel.. Syropy na kaszel to jednak pikuś – zdecydowanie większy problem jest z uroFuraginą , której z cukrzycą praktycznie nikt nie kojarzy.. Wiecie, to już nawet nie chodzi o to, że w tabletkach uroFuraginy znajdziecie cukier, bo nie wiem jak bardzo niekontrolowana i rozchwiana musiałaby być to cukrzyca, aby zrobiło to komuś różnicę.. Bo cukrzyca robi u nich to samo, co furagina.. neuropatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie nerwów czuciowych wywoływane przez hiperglikemię, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi.. Wniosek jest następujący – jeżeli masz cukrzycę to uważaj na ten preparat, nawet jeżeli nie została u Ciebie zdiagnozowana neuropatia cukrzycowa, bo możesz nawet o niej nie wiedzieć.. Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, to nie tylko zwalczanie gorączki, bólu głowy czy rozrzedzanie krwi, ale również interakcje z lekami – przeciwbólowymi, przeciwzakrzepowymi i… przeciwcukrzycowymi.. W farmakologii istnieje takie pojęcie jak „wiązanie leków z białkami” – ogólnie rozchodzi się o to, że leki „łączą się” przejściowo z białkami, które występują w naszej krwi (głównie albuminy).. Jednym z leków, który jest w stanie zmieniać stopień wiązania z białkami innych preparatów jest właśnie kwas acetylosalicylowy.. I tutaj właśnie zaczyna się nasz problem – w zestawieniu lek przeciwcukrzycowy vs. aspiryna bardzo często wygrywa aspiryna.. Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież wielu cukrzyków stosuje tzw.. I faktycznie tak jest – wiele osób stosuje te syropy i nie ma absolutnie żadnych problemów z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru.

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującą odmianą tej choroby.. Nie można w żadnym przypadku leczyć jej na własną rękę.. Mogą pomóc Ci one w leczeniu wielu chorób, wśród których znajduje się także cukrzyca typu 2.. Inną rośliną, która może pomóc Ci w leczeniu chorób takich, jak między innymi cukrzyca typu 2 jest imbir.. Pomaga również obniżyć poziom cholesterolu.. Aby uniknąć efektów ubocznych stosowania cynamonu, zalecamy zatem stosowanie odmiany cejlońskiej.. W takim przypadku Cinnamomum Verum oferuje nieco słabsze działanie obniżające poziom glukozy we krwi.. Jednak jest także w pełni bezpieczny dla Twojej wątroby, w odróżnieniu od odmiany Cassia .. Czarne curry pomaga między innymi uzyskać efekt:. Żel z aloesu skutecznie obniża poziom cukru we krwi.. Należą do nich między innymi obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi.. Alternative therapies for type 2 diabetes.

Jak normalizować ciśnienie krwi bez leków?. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie, dlatego bez różnicy jest to czy używany jest ciśnieniomierz zegarowy,.. Leczenie nadciśnienia tętniczego – Jak obniżyć ciśnienie krwi?. Leki na cukrzycę typu 2 – jak działają?. Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi.. Leki na cukrzycę.. Ząbkowanie… Leki dla cukrzyków – zobacz, jak Ci mogą pomóc w leczeniu.. Leki na cukrzycę można podzielić na leki doustne, głównie tabletki na cukrzycę typu 2 oraz na leki podawane we wstrzyknięciach, typowo podskórnych.. Leki na cukrzycę typu 2.. jak szybko obniżyć ciśnienie bez tabletek, jakie tabletki na ciśnienie są potrzebne, nadciśnienie oczne objawy leczenie, nietypowe i ciekawe metody leczenia nadciśnienia tętniczego, lek na ciśnienie na literę H, tabletki na ciśnienie o działaniu moczopędnym, Instrukcja tabletek Enap od ciśnienia, tabletki na nadciśnienie nerkowe, nadciśnienie tętnicze stopnia 1 leczenie leki, leki ACE w leczeniu nadciśnienia lista, leki obniżające tętno przy normalnym ciśnieniu.. część beta-adrenolityków nie jest wskazana dla chorych na astmę.

Videos

1. #61 Glutydy nowe leki na odchudzanie
(Dr Tomasz Jeżewski - Klub Zdrowia)
2. From Table to Able: Combating Disabling Diseases With Food
(NutritionFacts.org)
3. 12 zaskakujących produktów spożywczych do kontrolowania poziomu cukru we krwi u diabetyków typu...
(Carnivore ZEN)
4. Lista refundacyjna marzec 2021 - najważniejsze zmiany
(Farmacja TV)
5. Susan Solomon: The promise of research with stem cells
(TED)
6. Tych produktów nie łącz z lekami: czyli interakcje leków z żywnością | dr Angelika Kargulewicz
(dr Angelika Kargulewicz)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Clemencia Bogisich Ret

Last Updated: 09/17/2022

Views: 5865

Rating: 5 / 5 (80 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Clemencia Bogisich Ret

Birthday: 2001-07-17

Address: Suite 794 53887 Geri Spring, West Cristentown, KY 54855

Phone: +5934435460663

Job: Central Hospitality Director

Hobby: Yoga, Electronics, Rafting, Lockpicking, Inline skating, Puzzles, scrapbook

Introduction: My name is Clemencia Bogisich Ret, I am a super, outstanding, graceful, friendly, vast, comfortable, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.