Leki na prostatę: skuteczne tabletki na przerost, zapalenie, raka (2022)

Leki na prostatę: skuteczne tabletki na przerost, zapalenie, raka (1)

Leki na prostatę są stosowane na co dzień przez bardzo dużą grupę mężczyzn. Wynika to z faktu, iż ten męski gruczoł, który przez długi czas nie daje o sobie znać, z wiekiem zaczyna sprawiać nam coraz więcej problemów. Na szczęście obecnie istnieje cała gama preparatów, dzięki którym możemy złagodzić nieprzyjemne dolegliwości wynikające ze schorzeń stercza. Jakie leki możemy zatem nabyć i w jaki sposób działają na prostatę? Oto nasze kompendium wiedzy na temat tych preparatów.

Spis treści:

 1. Czy istnieje coś takiego jak lek na prostatę?
 2. Leki na przerost prostaty
 3. Antybiotyki i leki na zapalenie prostaty
 4. Specjalistyczne leki na raka prostaty
 5. Suplementy i leki na prostatę bez recepty. Czy są w stanie zastąpić leki na receptę?
 6. Jak długo stosować preparaty na prostatę? Jakich efektów można się spodziewać po kuracji?

Czy istnieje coś takiego jak skuteczny lek na prostatę?

Na początku warto wyjaśnić, iż tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak lek na prostatę. Musimy przecież pamiętać, że prostata nie jest żadnym schorzeniem a organem będącym elementem męskiego układu moczowo-płciowego. I choć potocznie używa się takiego sformułowania, musimy być świadomi tego, że szukając dla siebie odpowiedniego preparatu, należy kierować się tym, jakie schorzenie gruczołu krokowego nam doskwiera. W związku z tym wyróżniamy 3 typy leków i są to preparaty na przerost stercza, na zapalenie prostaty oraz na raka gruczołu krokowego.

Leki na przerost prostaty – blokery, cholinolityki i inhibitory zmniejszające stercze

Przerost prostaty to naturalny proces zachodzący w obrębie gruczołu krokowego wraz z wiekiem. Polega on na stopniowym rozrastaniu się stercza, co jest wynikiem zmian hormonalnych w męskim organizmie. Jest to powszechne schorzenie, które w większości przypadków zaczyna się ujawniać po 50. roku życia.

Leki na prostatę: skuteczne tabletki na przerost, zapalenie, raka (2)

W związku z tym, że przez środek gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa, powiększająca się prostata powoduje jej zwężenie. Dlatego objawy przerostu prostaty przede wszystkim związane są z utrudnionym przepływem moczu z pęcherza (m.in. częste parcie na mocz, słaby strumień moczu, uczucie pełnego pęcherza). Leczenie tego schorzenia opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiednio dobranych preparatów farmakologicznych [1]. Wykaz leków na przerost prostaty najczęściej stosowanych u pacjentów znajduje się poniżej.

1. Alfa blokery

Leki blokujące receptory alfa to leki na przerost prostaty na receptę, które zwykle stosowane są w początkowym leczeniu farmakologicznym u osób, które mają słabe lub średnio natężone objawy. Zawarte w nich substancje czynne rozluźniają mięśnie gładkie stercza oraz szyjki pęcherza, dzięki czemu zmniejsza się opór przy przepływie moczu i jest on przez to swobodniejszy. Alfa blokery indukują też apoptozę, co pozwala regulować dalszy wzrost gruczołu krokowego [2]. Leki te hamują działanie noradrenaliny w organizmie, przez co ograniczają też napinanie mięśni w ścianach tętnic. Najważniejsze dla pacjentów jest jednak to, że tego typu preparaty na prostatę pozwalają znacząco zredukować dolegliwości ze strony układu moczowego, a przy tym są dobrze tolerowane przez organizm.

Niektóre leki na przerost prostaty to:

 • terazosyna
 • sylodosyna
 • tamsulosyna
 • alfuzosyna

Skutki uboczne stosowania alfa blokerów to mi.n. zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi i w niektórych przypadkach zaburzenia erekcji.

(Video) 5 skutecznych sposobów na przerost prostaty

2. Leki antycholinergiczne

Działanie tych preparatów opiera się na działaniu acetylocholiny w mózgu [3]. Cholinolityki to środki rozkurczające, które hamują aktywność neuroprzekaźnika acetylocholiny w synapsach nerwowych. Dzięki temu blokują one przepływ impulsów nerwowych w układzie przywspółczulnym. W przypadku powiększonego stercza stosowane są u pacjentów, u których schorzenie to spowodowało dolegliwości w obrębie dolnych dróg moczowych [4]. Gdy pojawia się niepożądany skurcz mięśni, np. przy nadreaktywnym pęcherzu, lek antycholinergiczny pozwala go rozluźnić, a do tego może również złagodzić ewentualną opuchliznę.

Najczęściej stosowane leki rozkurczające tego typu to:

 • oksybutynina (Uralex)
 • fezoterodyna (Toviaz)
 • daryfenacyna (Emselex)
 • tolterodyna (Detrol)

Skutki uboczne przyjmowania cholinolityków to m.in. suchość w ustach, zaparcia oraz zawroty głowy.

3. Inhibitory 5 alfa reduktazy

DHT to męski hormon, który jest wiązany z rozrostem oraz rakiem gruczołu krokowego. Za przekształcanie testosteronu właśnie w niekorzystny dla mężczyzn DHT odpowiada natomiast enzym 5 alfa reduktaza. Dlatego też w celu zahamowania tego procesu wykorzystywane są inhibitory 5 alfa redyktazy. Są to szczególnie skuteczne leki na prostatę w przypadku jej znacznego powiększenia. Mogę one zatrzymać wzrost gruczołu krokowego, ale także przyczynić się do kurczenia się stercza [5]. Dodatkowo zmniejszają one ryzyko zatrzymania moczu oraz wykazują działanie chemoprotekcyjne. Dużą zaletą tego typu preparatów jest to, iż posiadają one stosunkowo niską toksyczność przy sporym wpływie na gospodarkę hormonalną. Inhibitor 5 alfa reduktazy działa dość wolno, dlatego pierwsze efekty kuracji są widoczne w ciągu 6 miesięcy jej stosowania. Jeśli zamierzamy wykonać badanie PSA musimy pamiętać, że leki te obniżają poziom antygenu stercza.

Stosowane obecnie u pacjentów inhibitory 5 alfa reduktazy to:

 • finasteryd
 • dutasteryd

Skutki uboczne ich przyjmowania to obniżone libido, zaburzenia erekcji, obniżenie nastroju, ginekomastia. Dolegliwości te mijają jednak z czasem, maksymalnie do 2 lat.

4. Desmopresyna

Jest to skuteczny lek na prostatę, który zazwyczaj działa już po przyjęciu pierwszej dawki. Desmopresyna zmniejsza ilość moczu wytwarzanego przez nerki, dzięki czemu sprawdza się szczególnie w przypadku mężczyzn, u których powiększona prostata spowodowała nykturię. Jest to dobrze tolerowany przez organizm lek, który zazwyczaj stosuje się razem z alfa blokerami. Taka kuracja może złagodzić objawy nykturii nawet o 65%, co wydłuża czas snu mężczyzny i zwiększa jego komfort.

Skutki uboczne przyjmowania desmopresyny to bóle głowy, nudności oraz hiponatremia .

5. Inhibitory fosfodiesterazy typu 5

Preparaty te rozluźniają mięśnie gładkie szyi pęcherza oraz prostaty. Powodują także rozkurcz mięśni gładkich i napływ krwi do penisa, co ułatwia osiągnięcie erekcji. W związku z tym, inhibitory fosfodiesterazy typu 5 to najlepsze leki na prostatę, gdy przerost stercza powoduje zaburzenia erekcji.

Niektóre leki z tej grupy to:

(Video) Sprawdź, jakie są objawy raka prostaty.

 • sildenafil
 • wardenafil
 • tadalafil

Skutki uboczne przyjmowania inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 to bóle głowy, bóle brzucha oraz spadek ciśnienia krwi.

Leki na zapalenie prostaty – antybiotyki i środki przeciwzapalne na infekcję

Zapalenie prostaty to choroba układu moczowo-płciowego rozwijająca się w obrębie gruczołu krokowego. Jest to stosunkowo często występujące schorzenie, które objawia się między innymi obrzękiem stercza, trudnościami w oddawaniu moczu oraz bólem w okolicy krocza, jąder, prącia, ale również odbytu. U niektórych pacjentów z zapaleniem prostaty pojawiają się też dolegliwości typowe dla grypy. Przyczyny rozwoju stanu zapalnego w obrębie stercza mogą być różne, jednak w większości przypadków jest to spowodowane infekcją bakteryjną.

Leki na prostatę: skuteczne tabletki na przerost, zapalenie, raka (3)

Zapalenie gruczołu krokowego może przybrać formę ostrą oraz przewlekłą. W każdym z tych przypadków kuracja obejmuje przede wszystkim odpowiednio dobrane leki na zapalenie gruczołu krokowego.

1. Antybiotyki

Jeśli powodem rozwoju choroby jest zakażenie bakteryjne, pacjentowi przepisywany jest antybiotyk na zapalenie prostaty. Jest to podstawowa forma leczenia tego schorzenia, z której korzysta się zarówno przy ostrym, jak i przewlekłym bakteryjnym zapaleniu gruczołu krokowego. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że nie istnieje jeden, najskuteczniejszy antybiotyk na zapalenie prostaty. U każdego pacjenta stan zapalny mogą wywoływać zupełnie inne bakterie, dlatego dobór leku następuje po badaniach, które pozwalają określić ich rodzaj. Gdy u mężczyzny zostanie zdiagnozowane zapalenie gruczołu krokowego leki przepisane przez lekarza należy stosować przez ok. 2-6 tygodni oraz przez 7 kolejnych dni po wyleczeniu stanu zapalnego.

Niektóre leki na prostatę na receptę stosowane w zapaleniu stercza to:

 • trimetoprim z sulfametoksazolem (Kotrimoksazol)– uważany za najbardziej uniwersalny antybiotyk;
 • doksycyklina (Doxycyclinum)
 • cyprofloksacyna (Cipronex)
 • norfloksacyna (Nolicin)

Stosowanie antybiotyków może powodować takie skutki uboczne, jak nudności, wymioty oraz biegunka. Należy przy tym pamiętać, że nawet w przypadku wystąpienia takich dolegliwości lub wcześniejszego ustąpienia objawów choroby należy kontynuować stosowanie leków, tak by przyjąć wszystkie przepisane nam przez lekarza tabletki na prostatę. Tylko wtedy kuracja przyniesie oczekiwane efekty.

2. Niesteroidowe leki przeciwzapalne i środki przeciwbólowe

W ramach kuracji lekarze często zalecają swoim pacjentom leki na zapalenie prostaty bez recepty. Są to preparaty o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Przede wszystkim zmniejszają one dolegliwości bólowe i obniżają gorączkę, minimalizują dokuczliwą tkliwość, ale także łagodzą dolegliwości ze strony układu moczowego, pozwalając je w pewnym sensie opanować. Przyjmowane w wyższych dawkach zmniejszają też stan zapalny w obrębie gruczołu krokowego.

W przypadku takiej choroby jak zapalenie prostaty, leki bez recepty stosowane przez pacjentów to między innymi:

 • ibuprofen
 • aspiryna
 • naproksen

Skutki uboczne stosowanie tego typu preparatów to nudności, podrażnienia przewodu pokarmowego oraz wrzody żołądka.

(Video) Jak przebiega leczenie prostaty?

Leki na raka prostaty – od hormonów do najnowszych leków immunologicznych

Leczenie nowotworu również może zostać uzupełnione przez najnowsze leki na raka prostaty. Ich stosowanie jest w stanie między innymi zahamować rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych, pobudzić nasz układu odpornościowy do skuteczniejszej walki z nimi, a nawet zmniejszyć guza i złagodzić objawy związane z rakiem i jego przerzutami.

Leki na prostatę: skuteczne tabletki na przerost, zapalenie, raka (4)

Stosowane obecnie leki na raka prostaty można podzielić na trzy najważniejsze grupy.

1. Leki hormonalne

Nowotwór stercza i jego dalszy rozwój są związane z wysokim stężeniem hormonu DHT w organizmie, który powstaje w wyniku przekształcania się testosteronu pod wpływem enzymu 5 alfa reduktazy. Dlatego też preparaty stosowane w terapii hormonalnej mają za zadanie przede wszystkim obniżyć poziom testosteronu w organizmie mężczyzny. Co więcej, DHT zaczyna oddziaływać negatywnie na prostatę po związaniu się ze swoistymi receptorami androgenowymi w komórkach. Blokowanie zatem dostępu androgenów do prostaty uniemożliwia ich wiązanie się z DHT i testosteronem, co pozwala tym samym zahamować wzrost nowotworu stercza oraz zniwelować jego agresywność. Warto mieć świadomość tego, że stosowane w takim przypadku blokery testosteronu mogą spowolnić rozwój nowotworu, ale nie są w stanie całkowicie wyleczyć tej choroby.

Najnowsze leki na prostatę stosowane w ramach hormonoterapii u pacjentów z nowotworem to:

 • analogi gonadoliberyny (LH-RH)– jest to syntetyczna forma hormonu pobudzającego przysadkę do uwalniania hormonu luteinizującego, który z kolei powoduje uwalnianie testosteronu z jąder. Podanie analogów sprawia, że przysadka dostaje sygnał o wysokim poziomie hormonów i przestaje je produkować. W organizmie spada zatem poziom androgenów, gdyż jądra nie otrzymują sygnału do wytwarzania testosteronu. Leki podawane zazwyczaj w formie zastrzyków początkowo powodują duży skok testosteronu, a następnie obniżają jego poziom do tego stopnia, iż następuje tzw. kastracja chemiczna;
 • antagoniści LH-RH (degareliks)– są to nowe leki na raka prostaty, które blokują przysadkę i tym samym zatrzymują wydzielanie hormonu luteinizującego. W efekcie jądra przestają produkować testosteron. Leki te również podawane są w formie zastrzyków i w przeciwieństwie do analogów LH-RH nie powodują początkowego wystrzału testosteronu;
 • antyandrogeny (bicalutamide, enzalutamide)– terapia antyandrogenowa polega na blokowaniu receptorów androgenowych, dzięki czemu nie mogą się one wiązać z DHT. Leki te nie blokują produkcji androgenów, dlatego rzadko stosowane są samodzielnie ;
 • inhibitory androgenów (abiraterone)– leki te blokują produkcję androgenów przez nadnercza i same komórki rakowe. Stosowanie tego typu preparatów to jeden z najlepszych sposobów na obniżanie poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny .

2. Leki immunologiczne

Terapia ta to pewna forma szczepionki. Od pacjenta pobierane są białe krwinki, które następnie są mieszane w laboratorium z białkiem z komórek nowotworowych. Po takiej modyfikacji, krwinki są wstrzykiwane z powrotem do organizmu chorego. W ten sposób układ odpornościowy mężczyzny zostaje wzmocniony i może skuteczniej zwalczać komórki nowotworowe znajdujące się w organizmie. Metoda ta wpisuje się w ramy nowoczesnej farmakologii i przynosi bardzo pozytywne rezultaty.

Obecnie, jedynym zarejestrowanym lekiem tego typu jest Sipuleucel-T, znany też pod nazwą Provenge. Terapia z użyciem preparatów immunologicznych jest mocno spersonalizowana i ma bardzo niską toksyczność.

Skutki uboczne stosowania leków immunologicznych to między innymi gorączka, dreszcze, zmęczenie i bardzo rzadko problemy z oddychaniem.

3. Sterydy

Sterydy naśladują działanie naturalnie występujących w naszym organizmie kortykosteroidów, które są produkowane przez nadnercza. W leczeniu raka prostaty stosuje się je zwłaszcza w sytuacji, gdy terapia hormonalna przestaje działać. Co ważne preparaty te wykorzystuje się również w zaawansowanych stadiach rozwoju nowotworu stercza. Sterydy przyczyniają się zmniejszenia się guza i zatrzymują jego dalszy wzrost. Pomagają też łagodzić objawy raka, w tym bóle kości związane z przerzutami oraz towarzyszące wielu pacjentom nudności i wymioty. Leki te w wielu przypadkach pozwalają też ograniczyć dolegliwości występujące w wyniku zastosowania innych form leczenia, takich jak chociażby radioterapia.

Sterydy stosowane obecnie w leczeniu nowotworu gruczołu krokowego to:

(Video) 10 metod na przerost prostaty! Prostata: objawy rozrostu | Dr Bartek Kulczyński

 • deksametazon
 • prednizon(stosunkowo nowy lek na raka prostaty z przerzutami)

Skutki uboczne kuracji sterydami to m.in. obrzęk, zatrzymanie płynów w organizmie, wahania nastroju oraz zwiększenie masy ciała i apetytu .

Leki na prostatę bez recepty – czy suplementy na prostatę można stosować jako skuteczną alternatywę dla leków dostępnych na receptę?

Dla wielu pacjentów, którym w jakikolwiek sposób doskwiera prostata, leczenie naturalne jest priorytetem. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że preparaty tego typu powinny być stosowane raczej jako uzupełnienie kuracji wdrożonej przez lekarza, a nie samodzielne leczenie. Nawet najlepszy lek na prostatę na bazie ziół może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale za to może wspomóc tradycyjne formy leczenia schorzeń gruczołu krokowego.

Leki na prostatę: skuteczne tabletki na przerost, zapalenie, raka (5)

Jakie rośliny i substancje pochodzenia naturalnego mogą być zatem przydatne?

1. Palma sabałowa

Roślina ta wydaje się pozytywnie wpływać na gruczoł krokowy w przypadku niemal każdego schorzenia w jego obrębie. Dlatego zawierające palmę sabałową ziołowe leki na prostatę cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentów. Może ona wspomagać leczenie dolegliwości ze strony układu moczowego, typowe dla przerostu prostaty i zmniejszać obrzęk stercza, ale wydaje się też łagodzić łagodne stany zapalne w obrębie prostaty (ze względu na zawarte w niej przeciwutleniacze, takiej jak np. epikatechina).

Palma sabałowa może też spowalniać wzrost komórek nowotworowych i zdaje się mieć umiarkowany wpływ na regulowanie poziomu testosteronu w męskim organizmie. Dzieje się tak poprzez zmniejszanie aktywności enzymu, który przekształca ten hormon w DHT. Stąd też wyniki dotychczasowych badań, które wskazują na to, że palma sabałowa ma zbliżoną skuteczność do finasterydu, a przy tym jest mniej toksyczna i lepiej tolerowana przez nasz organizm. Dość istotne jest też to, iż roślina ta nie wpływa na poziom PSA. Jak zatem widać początkowe badania nad palmą sabałową są bardzo obiecujące, jednak wciąż jest ich zbyt mało, aby z całą pewnością potwierdzić pozytywne działanie na stercz.

2. Beta-sitosterol

Beta-sitosterole to substancje pochodzenia roślinnego należące to fitosteroli. Pomagają one obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie, ale mogą też pozytywnie wpływać na kondycję gruczołu krokowego. Dobrej jakości suplement na prostatę z beta-sitosterolami może zniwelować łagodne objawy przerostu stercza. Wydaje się też, że beta-sitosterol może ograniczać objawy dyzuryczne u mężczyzn w skali długoterminowej, a przy tym również łagodzić opór na cewce moczowej i powodowaną tym niedrożność dróg moczowych. Wstępne badania wskazują też na możliwość, iż substancja ta obniża poziom testosteronu i odgrywa rolę w blokowaniu enzymu 5 alfa reduktazy, który przekształca testosteron w groźny DHT.

3. Wierzbownica drobnokwiatowa

Jeśli interesują nas naturalne leki na przerost prostaty bez recepty, powinniśmy też zwrócić uwagę na preparaty zawierające wierzbownicę. Substancje zawarte w tej roślinie mogą złagodzić rozrost stercza i wykazują działanie przeciwutleniające. Wierzbownica może zmniejszyć ilość prostaglandyn w organizmie, czyli hormonów odpowiadających za objawy stanów zapalnych. Co więcej, działanie przeciwzapalne wykazuje będący składnikiem wierzbownicy kemferol. Roślina ta jest też bogata we flawonoidy, które są uznawane za substancje zapobiegające nowotworowi.

4. Śliwka afrykańska

Śliwka afrykańska to drzewo pochodzące z Afryki, którego kora jest źródłem cennych dla naszego zdrowia substancji. Szukając preparatów, które zawierają zioła na przerost prostaty warto zwrócić uwagę na to, czy wśród ich składników jest właśnie śliwka afrykańska. Może ona bowiem złagodzić dolegliwości dyzuryczne związane z powiększonym gruczołem krokowym, ale wykazuje też działanie przeciwzapalne i antyestrogenowe. Do tego śliwka afrykańska może też hamować proliferację, czyli namnażanie się komórek stercza, poprzez oddziaływanie na receptory androgenowe.

5. Ekstrakt z nasion dyni

Substancje zawarte w nasionach dyni mogą przede wszystkim łagodzić objawy przerostu gruczołu krokowego i w pewnym stopniu spowolnić część komórek odpowiedzialnych za jego rozrost. Bardzo ważne wydaje się też być bogactwo nasion dyni w cynk, który ma duże znaczenie dla prawidłowego działania stercza. Tym bardziej, że niektóre badania wskazują na to, że w prostacie u mężczyzn z nowotworem jest mniej cynku niż u tych ze zdrowym gruczołem krokowym. Suplementy na prostatę z ekstraktem z dyni mogą także wpływać na zmniejszenie prostaty z uwagi na obecność fitosteroli. Stanowią też one swego rodzaju substancję ochronną. Wydają się one wpływać na ograniczanie rozmnażania się nadmiernie stymulowanych komórek prostaty, które powodują zaburzenia równowagi hormonalnej.

(Video) Movember czyli zadbaj o swoją prostatę!

6. Korzeń maca

Jest to roślina korzeniowa pochodząca z Ameryki Południowej, której dobroczynne właściwości były doceniane już wieki temu. Zawierające korzeń maca leki ziołowe na prostatę przede wszystkim mogą obniżyć nadmierny poziom cynku w prostacie, którego zbyt duża ilość wpływa na rozrost stercza. Roślina ta zawiera również glukozynolany (nawet więcej niż w brokułach), które mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworu gruczołu krokowego. Dodatkowo korzeń maca może też wspomagać leczenie zaburzeń libido oraz w sposób umiarkowany łagodzić rozrost stercza.

Jak długo powinna trwać kuracja i jakich efektów się spodziewać?

Jak można się domyślić długość i intensywność zastosowanych kuracji zależy przede wszystkim od schorzenia prostaty z jakim się zmagamy oraz jego zaawansowania. Po postawieniu diagnozy wraz z lekarzem musimy ustalić plan leczenia oraz to, jakie metody zostaną zastosowane w ramach terapii. Na każdym etapie musimy mieć świadomość tego, jak inwazyjne będą to metody, jakie mogą przynieść efekty, ale także z jakim ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych są związane. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wszystkie leki na prostatę wykazują inne działanie.

Należy też pamiętać, że nie powinniśmy sami decydować o przerwaniu leczenia, na przykład w sytuacji, gdy zauważmy poprawę. Oczywiście może się zdarzyć, że podczas wizyty kontrolnej w zamian za nowy lek na prostatę, wycofany z naszej kuracji zostanie inny. W innym przypadku jednak zawsze należy przyjąć wszystkie dawki przepisanych nam przez specjalistę preparatów. Tylko wtedy przyniosą one oczekiwane rezultaty i pozwolą nam wrócić do dobrej formy. Leczenie schorzeń gruczołu krokowego może być długim procesem, ale w większości przypadków przynosi ono świetne efekty.

Bibliografia i przypisy

 1. [1] – https://www.nps.org.au/australian-prescriber/articles/drugs-for-benign-prostatic-hypertrophy standard-leczenia-bph
 2. [2] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2213889/ charakterystyka-alfa-blokerow
 3. [3] – https://bpspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1476-5381.1964.tb01573.x wplyw-cholinolitykow-na-mozg
 4. [4] – https://accpjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1592/phco.28.3.356 wlasciwosci-cholinolitykow
 5. [5] – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214388217300929?via%3Dihub charakterystyka-inhibitorow-5alfa

FAQs

Czy można wyleczyć przerost prostaty? ›

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie łagodnego rozrostu stercza? Całkowitego wyleczenia, czyli ustąpienia przerostu stercza nie można uzyskać, jednak u ok. 75–80% mężczyzn występuje istotna poprawa w trakcie stosowania leków zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jakie leki ziołowe na zapalenie prostaty? ›

Wspomagająco w czasie leczenia problemów z prostatą skorzystaj z DLA SENIORA - herbatki z zielem wierzbownicy, w której składzie znajdują się: ziele wierzbownicy wąskolistnej, kwiat hibiskusa, owoc róży dzikiej, owoc tarniny, liść mięty pieprzowej.

Co na zmniejszenie prostaty? ›

Jedną z nich jest przezcewkowa termoterapia mikrofalowa stercza, czyli podgrzanie tego gruczołu za pomocą sondy. Wysoka temperatura hamuje namnażanie się podścieliska i jego włóknienie, co prowadzi do zmniejszenia się objętości gruczołu krokowego.

Jak pozbyć się prostaty? ›

Przy łagodnym przeroście prostaty lekarze zwykle zalecają początkowo stosowanie leków roślinnych lub suplementów diety zawierających składniki o udowodnionym działaniu klinicznym. Beta-sitosterol występujący np. w nasionach dyni, w dawce ok. 60–160 mg dziennie poprawia opróżnianie pęcherza i oddawanie moczu.

Jakie leki przeciwzapalne na prostatę? ›

Leki na prostatę
 • ZIELNIK DOZ Wierzbownica, tabletki powlekane, 60 szt. ...
 • Prostamol Uno, 320 mg, kapsułki miękkie, 60 szt. ...
 • Prostamol Uno, 320 mg, kapsułki miękkie, 90 szt. ...
 • Doppelherz aktiv Na prostatę Forte, kapsułki, 30 szt. ...
 • Prostamol Uno, kapsułki miękkie, 320 mg, 30 szt. ...
 • Prostaceum, tabletki, 60 szt.

Co to za lek urosną? ›

Stosowany jest w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego (prostaty, stercza) (BPH) jako alternatywa dla leków syntetycznych.

Jakie leki stosować przy zapaleniu prostaty? ›

W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty należy stosować antybiotyki, jeśli wyniki badań wskazują na zakażenie bakteryjne. Ponadto chorzy powinni przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także ułatwiające odpływ moczu oraz zmniejszające wielkość sterczu. Wówczas również konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Jak leczyć powiększony gruczoł krokowy? ›

Łagodny rozrost gruczołu można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. Przy pierwszych objawach przyjmuje się leki, które obniżają napięcie mięśni gładkich dróg moczowych, zmniejszają obrzęki i przekrwienie szyi pęcherza moczowego, poprawiają elastyczność gruczołu krokowego i drożność pęcherza (np.

Jak leczyć przerost gruczołu krokowego? ›

Przerost prostatyleczenie
 1. Prostatektomia, czyli klasyczne usunięcie wewnętrznej części gruczołu. Konieczne jest przy niej nacięcie krocza.
 2. TURP, czyli tak zwana przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego. Jest zabiegiem endoskopowym, który nie wymaga nacinania krocza. ...
 3. TUIP, czyli przezcewkowe nacięcie stercza.
Oct 9, 2019

Jak uniknąć przerostu prostaty? ›

Regularna aktywność fizyczna, wyeliminowanie alkoholu, rzucenie palenia oraz zdrowa dieta są ważne nie tylko w zapobieganiu problemom z prostatą.

Jaki lek na prostatę bez recepty? ›

Leki na prostatę w tabletkach bez recepty
 • Poldanen 46 mg w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, 30 tabletek. ...
 • DHEA Eljot 25 mg, 30 tabletek. ...
 • Doppelherz Aktiv Na prostatę Forte, 30 kapsułek. ...
 • Doppelherz Aktiv Na prostatę, 30 kapsułek. ...
 • Gold Prost, 60 tabletek. ...
 • Olimp Prostatan, 60 kapsułek.

Czy pokrzywa jest dobra na prostatę? ›

Zioła na prostatę - pokrzywa

Pokrzywa może spowolnić rozrost prostaty, wpływając na poziom hormonów lub wchodząc w interakcje z komórkami gruczołu krokowego. Sok z pokrzywy EKO dostępny jest w butelkach po 250 ml.

Co obkurcza prostatę? ›

W schorzeniu prostaty dieta powinna obfitować w produkty zawierające substancje takie jak likopen, sitosterole i flawonoidy, które wspierają leczenie farmakologiczne prostaty. Niezbędny też jest cynk zawarty w orzechach, wątróbce, roślinach strączkowych czy nasionach dyni i słonecznika.

Jak prawidłowo dbać o prostatę? ›

Aby uniknąć problemów z prostatą, należy ograniczyć białko zwierzęce w diecie, utrzymywać prawidłową masę ciała i wprowadzić aktywność fizyczną. Warto także sięgnąć po naturalne składniki, np. owoc granatu, pestki dyni, korzeń pokrzywy, palmę sabałową czy śliwę afrykańską.

Co podrażnia prostatę? ›

Ostre, infekcyjne zapalenie prostaty w większości przypadków wywołane jest niekontrolowanym namnażaniem się bakterii E. coli. Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się ostrego zapalenia prostaty są infekcje pęcherza moczowego, długie cewnikowanie, przebycie zabiegów przezcewkowych, obecność kamieni sterczowych.

Czy prostata jest uleczalna? ›

Wcześnie wykryty rak prostaty daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Tymczasem z raportu „Narodowego Testu Zdrowia Polaków” wynika, że badaniu PSA (badanie wykonywane w diagnostyce raka prostaty) poddało się zaledwie 37 procent Polaków w wieku od 55. do 64. lat.

Czy da się wyleczyć zapalenie prostaty? ›

Całkowite wyleczenie w zespole przewlekłego zapalenia stercza/przewlekłego bólu w miednicy uzyskuje się rzadziej, niż w zapaleniu bakteryjnym. Natomiast w przypadku tej postaci choroby zdarza się, że dolegliwości ustępują samoistnie i trwale.

Co szkodzi prostacie? ›

Czynnikami zwiększającymi ryzyko przerostu stercza są: nieprawidłowa dieta, zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów, siedzący tryb życia a także zastój wydzieliny stercza czy przechłodzenie.

Jak długo trwa leczenie zapalenia prostaty? ›

Bezobjawowe zapalenie prostaty – nie wymaga leczenia. Ostre bakteryjne zapalenie prostaty – leczy się je z wykorzystaniem antybiotyków. Leczenie trwa minimum 2 tygodnie, jednak infekcja może nawrócić. Przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty – również leczy się je antybiotykami, jednak leczenie jest dłuższe.

Jak leczyć Niebakteryjne zapalenie prostaty? ›

Jeśli przewlekłe zapalenie prostaty ma podłoże bakteryjne, w leczeniu należy zastosować antybiotyki. W ramach farmakoterapii stosuje się ponadto leki przeciwzapalne czy ułatwiające odpływ moczu. Zdarza się, że konieczne jest leczenie chirurgiczne. Niezwykle istotne jest wprowadzenie zmian do obecnego stylu życia.

Czy przy zapaleniu prostaty może być podwyzszone PSA? ›

Poziom PSA pomiędzy 4.0 ng/ml, a 10.0 ng/ml może sugerować zarówno nowotwór prostaty jak występowanie innych schorzeń takich jak: łagodny przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego czy zakażenie dróg moczowych.

Co leczy Ranlosin? ›

Ranlosin to środek, który jest przypisywany pacjentom ze zdiagnozowanym delikatnym przerostem gruczołu krokowego. Zawarta w leku tamsulosyna ma za zadanie rozkurczyć mięśnie gładkie cewki moczowej i oczywiście gruczołu krokowego.

Ile kosztuje lek na prostatę? ›

Prostamol Uno 320 mg, 90 kapsułek

0,65 zł tabl.

Jak uniknąć zapalenia prostaty? ›

Jednak w miarę łatwo można zapobiec lub zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Mężczyźni po 50 roku życia powinni regularnie, co najmniej raz w roku, odwiedzać urologa w celu zbadania prostaty. W przypadku gdy w rodzinie odnotowano choroby gruczołu krokowego, profilaktycznie warto zgłosić się wcześniej.

Czy zapalenie prostaty boli? ›

Zapalenie prostaty to choroba zapalna, która dotyka mężczyzn w różnym wieku - może mieć formę ostrą lub przewlekłą. Pierwszymi objawami są zwykle częste oddawanie moczu z silnym uczuciem parcia, pieczenie przy oddawaniu moczu oraz ból w okolicy krocza.

Co zamiast Prostamolu? ›

ProstiMen Apotex to suplement diety w postaci tabletek wspomagający funkcjonowanie prostaty i układu moczowego u mężczyzn. Zawiera wyciągi roślinne z pestek dyni zwyczajnej oraz palmy sabalowej, które wspomagają czynność gruczołu krokowego.

Czy prostamol Uno jest dobry na prostatę? ›

Prostamol Uno to lek na prostatę, którego działanie wynika z właściwości substancji czynnej. Preparat zawiera wyciąg z owoców boczni piłkowanej (1 kapsułka zawiera 320 mg składnika aktywnego). Dzięki temu skutecznie łagodzi symptomy związane z rozrostem prostaty.

Czy leki na prostatę są refundowane? ›

W Polsce lek ten podlega refundacji, jednak tylko w dalszych liniach leczenia, mimo że Rada Przejrzystości w swoim stanowisku zwróciła uwagę na potrzebę „rewizji programu lekowego leczenia zaawansowanego, opornego na kastrację raka gruczołu krokowego, w szczególności dopuszczenie do stosowania obu leków hormonalnych ( ...

Co powoduje powiększenie prostaty? ›

Najczęściej powiększenie prostaty jest związane z rozrostem prawidłowych komórek (łagodny przerost), ale może być także skutkiem namnażania się komórek zmienionych nowotworowo. Rak prostaty może mieć związek z nadwagą, jadaniem dużych ilości czerwonego mięsa, produktów mlecznych, nadużywaniem alkoholu, paleniem.

Co to jest MultiProsti? ›

MultiProsti to złożony suplement, który wspomaga płodność i funkcjonowanie gruczołu krokowego. Pobudza libido i zwiększa wydolność seksualną. Uczestniczy w prawidłowej produkcji plemników.

Jaki lek na prostatę bez recepty? ›

Leki na prostatę w tabletkach bez recepty
 • Poldanen 46 mg w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, 30 tabletek. ...
 • Apo-URO Plus, 30 kapsułek. ...
 • DHEA Eljot 25 mg, 30 tabletek. ...
 • Doppelherz Aktiv Na prostatę Forte, 30 kapsułek. ...
 • Doppelherz Aktiv Na prostatę, 30 kapsułek. ...
 • Gold Prost, 60 tabletek. ...
 • Olimp Prostatan, 60 kapsułek.

Jak naturalnie zmniejszyć prostatę? ›

Warzywa, owoce i oleje roślinne (zwłaszcza olej z pestek dyni) korzystnie wpływają na kondycję gruczołu krokowego. Warto pić herbaty ziołowe, np. te z pokrzywy lub z owoców palmy sabal.

Na co działa prostamol Uno? ›

Działanie Prostamol UNO

Zawarty w leku wyciąg z owoców boczni piłkowatej łagodzi dolegliwości, które związane są z przerostem gruczołu krokowego – częste oddawanie moczu w nocy, parcie na mocz, częstomocz oraz słaby strumień moczu, czyli objawy występujące w I i II stadium przerostu prostaty.

Na co jest prostamol Uno? ›

Prostamol uno zawiera wyciąg z owoców palmy sabal (Sabalis serrulatae fructus extractum), jest lekiem roślinnym, który łagodzi objawy związane z rozrostem prostaty występujące przy oddawaniu moczu, jak np.: słaby strumień moczu, parcie na mocz, częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy.

Czy prostamol jest skuteczny? ›

Prostamol UNO łagodzi dolegliwości związane z rozrostem prostaty występujące przy oddawaniu moczu, jak np.: słaby strumień moczu, parcie moczu, częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej zazwyczaj stosowana dawka to 1 kapsułka na dobę.

Czy leczenie raka prostaty jest refundowane? ›

Minister zdrowa Adam Niedzielski we wtorek (25 stycznia) poinformował na Twitterze, że od 1 kwietnia 2022 roku pacjenci z rakiem prostaty będą mieli zagwarantowane darmowe leczenie z użyciem robota.

Ile kosztuje lek prostamol? ›

Cena: 59,95 PLN
ProducentBERLIN CHEMIE AG
Rodzaj rejestracjiLek ziołowy
Indeks towarowy13890

Co leczy Ranlosin? ›

Ranlosin to środek, który jest przypisywany pacjentom ze zdiagnozowanym delikatnym przerostem gruczołu krokowego. Zawarta w leku tamsulosyna ma za zadanie rozkurczyć mięśnie gładkie cewki moczowej i oczywiście gruczołu krokowego.

Jak wygląda powiekszona prostata? ›

Łagodny rozrost gruczołu krokowego często potocznie określany mianem powiększonej prostaty jest stosunkowo niegroźny . Objawia się najczęściej zwiększeniem częstotliwości oddawania moczu i nykturią, czyli nocnym oddawaniem moczu.

Czym grozi przerost prostaty? ›

Skutkiem przerostu gruczołu krokowego może być kamica pęcherza moczowego spowodowana zaleganiem moczu po mikcji w pęcherzu i tworzeniem się pojedynczych drobnych kamieni. W przypadku, gdy odpływ moczu z pęcherza będzie bardzo upośledzony, kamienie będą się powiększać lub łączyć w większe skupiska.

Jakie są objawy powiększonego gruczołu krokowego? ›

Przerost prostaty – objawy
 • Częstomocz (zarówno w dzień jak i w nocy)
 • Dłuższe oddawanie moczu.
 • Słaby strumień moczu.
 • Trudności w zainicjowaniu mikcji.
 • Ucisk na pęcherz.
 • Uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.
 • Nietrzymanie moczu.
 • Pojawienie się krwi w moczu.
Oct 9, 2019

Wybraliśmy najbardziej skuteczne i naturalne leki na prostatę bez recepty w 2022 roku.W poniższym artykule dowiesz się, jakich objawów nie należy lekceważyć w leczeniu prostaty oraz jak rozpoznać i gdzie kupić wysokiej jakości naturalne leki na prostatę.. Wybór najlepszych naturalnych leków na zapalenie prostaty bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą nie zawsze jest łatwe i często może się okazać, że wydajesz dużo pieniędzy na różne terapie, które w końcu mogą okazać się nieskuteczne.. W aptekach i sklepach internetowych można znaleźć różne naturalne leki na prostatę.. Najczęstsze objawy , które wymagają leczenia prostaty Co powinien zawierać dobry naturalny lek na zapalenie prostaty?. CO POWINNY ZAWIERAĆ DOBRE NATURALNE LEKI NA PROSTATĘ?. Można rozpocząć terapię we własnym zakresie – naturalne leki na potencję są sprawdzone, bezpieczne i wysokiej jakości.. LEKI NA PROSTATĘ PRZEZ INTERNET LUB BEZPOŚREDNIO W APTECE Istnieją różne pigułki i naturalne leki na prostatę, które można kupić bez recepty lekarza.. REGEN50 STRONG jest wiodącym naturalnym suplementem na prostatę na rynku Skuteczne rozwiązanie problemu częstego oddawania moczu Produkowany w Niemczech przez Nutrilago® Dostępny w aptekach, sklepach specjalistycznych, w naszym sklepie internetowym oraz poprzez oficjalny sklep internetowy www.regen50.pl Dostępny bez recepty Zawiera wyłącznie składniki ziołowe, witaminy, minerały i antyoksydanty.. Produkowany w Niemczech przez Nutrilago® Dostępny w sprzedaży w aptekach lub w oficjalnym sklepie internetowym www.regen50.pl Dostępny bez recepty Zawiera tylko składniki ziołowe, witaminy, minerały i antyoksydanty Zawiera 8 aktywnych składników naturalnych: wyciąg z owoców palmy sabałowej, wyciąg z kory śliwki afrykańskiej (fitosterole), wyciąg z pestek dyni, witaminę C, witaminę E, witaminę B6, cynk, magnez Pozytywnie wpływa na cały organizm Sprawdzony, skuteczny i bezpieczny produkt, jeśli jest stosowany zgodnie z instrukcjami Jedno opakowanie zawiera 60 kapsułek, wystarczających na 30 dni leczenia (2 kapsułki dziennie) Efekty zwiększają się wykładniczo przy dłuższym stosowaniu Cena zestawu na 1 miesiąc wynosi 98,00 zł za sztukę; zestaw na 3 miesiące kosztuje 83,30 zł za sztukę.. Prostamol uno jest jednym z pierwszych produktów na prostatę dostępnych na rynku Powstrzymuje częstomocz Niweluje objawy i problemy z prostatą i moczem Zawiera jeden naturalny składnik: Palma Sabałowa Produkowany przez włoskiego producenta Menarini w niemieckiej spółce podeległej Berlin-Chemie Dostępny bez recepty Dostępny w Internecie i aptekach Cena opakowania za 60 kapsułek wynosi 55,97 zł. Zawiera ekstrakt z korzenia maki, ekstrakt z boczni piłkowanej, ekstrakt z liści pokrzywy, cynk i selen Eliminuje problemy z prostatą, a także towarzyszące im objawy, takie jak problemy z oddawaniem moczu, pollakiuria, zatrzymywanie moczu, słaby strumień Dostępny bez recepty Dostępny w Internecie i aptekach Zaleca się dłuższe przyjmowanie dla osiągnięcia pożądanych efektów Cena za opakowanie (30 kapsułek) wynosi 40 zł; wystarcza na 2 tygodnie.. Zawiera naturalne składniki: olej z pestek dyni, ekstrakt z owoców palmy sabałowej, ekstrakt z korzenia pokrzywy, likopen, minerały i witaminę E. Pomaga utrzymać prawidłowy stan prostaty, poprawia pracę nerek, oddawanie moczu i funkcje seksualne mężczyzn Zalecane spożycie: 1 kapsułka dziennie.

Oprócz tego mogą wystąpić: potrzeba częstego oddawania moczu częste oddawanie moczu w nocy nietrzymanie moczu, popuszczanie moczu problem z rozpoczęciem oddawania moczu przerywany strumień moczu słaby strumień moczu uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza bóle w dole brzucha i bóle w kroczu całkowite zatrzymanie moczu lub oddawanie moczu tylko kroplami nawracające zapalenia pęcherza i dróg moczowych. odpłatność: ryczałt cena: 5,01 zł Apo-Doxan 1 , tabl., 1 mg 30 szt.. odpłatność: ryczałt cena: 10,31 zł Apo-Doxan 2 , tabl., 2 mg 30 szt.. odpłatność: ryczałt cena: 6,40 zł Kamiren , tabl., 2 mg 30 szt.. odpłatność: ryczałt cena: 13,88 zł Kamiren , tabl., 4 mg 30 szt.. odpłatność: ryczałt cena: 3,20 zł Zoxon 1 , tabl., 1 mg 30 szt.. odpłatność: ryczałt cena: 12,17 zł Zoxon 2 , tabl., 2 mg 30 szt.. odpłatność: ryczałt cena: 12,98 zł Zoxon 4 , tabl., 4 mg 30 szt.. odpłatność: ryczałt cena: 3,65 zł Zoxon 4 , tabl., 4 mg 90 szt.

Po opisie objawów urolog zdiagnozował przerost prostaty .. Ale nie wiem jakie zioła stosować na prostatę.. Proszę o informację jakie powinienem pić ziała na prostatę?. Na różnych forach internetowych o prostacie przeczytałem, że zioła na prostatę można kupić na allegro?. Ale czy to dobry pomysł?. Jeżeli leczenie farmakologiczne przerostu prostaty jest niewystarczające to lekarz może zalecić wycięcie prostaty.. Problemy ze wzwodem - jakie są przyczyny?. Ich stosowanie pomóc może w łagodzeniu szeregu dokuczliwych dolegliwości, jednak niewłaściwie używane mogą.... Zioła na obniżenie cholesterolu.. Zioła na prostatę.

Prostoxalen usprawnia pracę układu moczowego, redukuje problemy z oddawaniem moczu.. Prostonel także jest dostępny jako tabletki.. Objawy prostaty nawet jeśli są do siebie podobne, mogą sygnalizować zupełnie inne choroby, na przykład przerost gruczołu krokowego albo zapalenie prostaty.. Najczęściej występujące to bakteryjne zapalenie prostaty, nieinfekcyjne zapalenie prostaty oraz ;nowotwór gruczołu krokowego.. Zdecydowanie najgroźniejszą chorobą prostaty jest nowotwór gruczołu krokowego.. Ból pojawia się przy oddawaniu moczu, a także przy wytrysku nasienia.. Przed 40 rokiem życia bardzo niewielu mężczyzn skarży się na dolegliwości prostaty, jednak wśród starszych panów problem prostaty jest coraz powszechniejszy – w grupie wiekowej od 70 lat niemal wszyscy mężczyźni cierpią na przerost prostaty.. Które zioła na prostatę najlepiej sobie radzą z przerostem gruczołu krokowego?. Palma sabałowa wpływa na zmniejszenie rozmiarów gruczołu krokowego i poprawia drożność dróg moczowych – na ściankach i w pęcherzu osadza się znacznie mniej moczu, znika też problem uczucia nieopróżnienia pęcherza moczowego do końca.. Kolejne ważne zioła na prostatę to wyciąg z kory śliwy afrykańskiej.

ten tekst przeczytasz w 3 minuty. Wybrane leki na prostatę są sposobem na skuteczną walkę z przerostem gruczołu krokowego.. Dobierając optymalne leki na prostatę , należy zbadać aktualny stan przerostu gruczołu krokowego oraz wszelkie konsekwencje z tym związane.. Jeśli jakiekolwiek zmiany są na wczesnym etapie warto też wspomagać się preparatami bez recepty, które można dostać w każdej aptece.. Jako że problem dotyczy mężczyzn, wielu z nich musi odpowiednio zmienić tryb życia, aby nie wpływał na skuteczność przyjmowanych leków na prostatę.. FAQ rak prostaty, czyli co musisz wiedzieć, ale boisz się zapytać… Chociaż jesteś mężczyzną, to w temacie prostaty czujesz się niedoinformowany?

Twoja prostata będzie zatem zdrowa, gdyż to mężczyźni z nadwagą i wyższym poziomem cholesterolu są bardziej podatni na raka prostaty.. CYNK Niedobór cynku jest nieco dziwną przyczyną, jednak może być odpowiedzialny za niektóre problemy z prostatą, jak również za impotencję.. Z kolei witamina E jest korzystna dla krwiobiegu (ma właściwości przeciwzapalne).. Badania wykazały, że dodatkowe spożycie magnezu jest skuteczne w leczeniu wielu chorób, w tym chorób prostaty .. Pokrzywa, oprócz właściwości przeciwzapalnych, jest również środkiem moczopędnym, co sprawia, że jest doskonałym lekarstwem na problemy związane z prostatą, w tym zapalenie prostaty i powiększenie gruczołu krokowego (łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH) .. Ćwiczenia Regularne ćwiczenia fizyczne są ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i odgrywają ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju wielu chorób.. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek alternatywnej terapii zasięgnąć porady lekarza.

Znamienne jest, że na raka prostaty umiera najwięcej Norwegów i Szwedów,. chociaż podejrzewa się, że istotnym czynnikiem może być niska ekspozycja na światło słoneczne.. Objawy raka prostaty: słaby strumień moczu, opóźnienie w oddawaniu moczu, zaprzestawanie oddawania moczu i rozpoczynanie na nowo, moczenie lub sączenie moczu, częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy, poczucie, że pęcherz nigdy nie zostaje do końca opróżniony, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, krew w moczu, bóle pleców bez żadnego wyraźnego powodu.. Pozytywne strony badania krwi w kierunku obecności PSA są następujące: pozwala na znacznie wcześniejsze wykrycie raka prostaty,. umożliwia określenie stopnia zaawansowania choroby. w momencie rozpoznania,. pozwala przewidzieć, w jaki sposób rak prostaty będzie reagował na leki,. umożliwia kontrolowanie stanu zdrowia mężczyzn, których krewni chorowali na raka prostaty,. pozwala na monitorowanie postępów leczenia.. Negatywne strony badania krwi w kierunku obecności PSA: Pacjenci mogą się niepotrzebnie denerwować tym, że mają raka prostaty w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku badania i muszą wykonywać dalsze badania,. niektórzy mężczyźni z rakiem prostaty mają prawidłowe wyniki PSA i, chociaż poziom PSA jest niski, ich stan jest poważny, wysokie stężenia PSA nie przesądzają, czy jest to nowotwór złośliwy, czy łagodny przerost, inne czynniki, oprócz raka prostaty, mogą podwyższyć wartości PSA, np.. W jednym z zakrojonych na szeroką skalę badań prowadzonych w Szwecji, których wyniki opublikowano w New England Journal of Medicine, mężczyzn chorujących na raka prostaty we wczesnym stadium poddano radykalnej prostatektomii, lub tradycyjnemu leczeniu polegającemu na podawaniu leków i obserwowaniu rozwoju choroby.. Objawy łagodnego przerostu stercza to: słaby strumień moczu, trudności z oddawaniem moczu lub długie oddawanie moczu, przerwy w trakcie oddawania moczu, kiedy wydaje się, że oddawanie moczu już się zakończyło, a po chwili rozpoczyna się ponownie (określa się to mianem „trudności w rozpoczęciu mikcji), częste oddawanie moczu w ciągu dnia i nocy oraz silna potrzeba oddania moczu, czasami poprzedzona niewielkim moczeniem, który je zapowiada, nasilająca się niezdolność do normalnego oddawania moczu.. Badania wskazują, że mieszkańcy Dalekiego Wschodu są narażeni na mniejsze ryzyko zachorowania na łagodny przerost gruczołu krokowego od mężczyzn z Zachodu, dlatego badacze snują spekulacje, czy zjawisko to nie ma związku ze sposobem odżywiania się (np.

W zaawansowanym stadium choroby przeprowadza się zabieg chirurgiczny – jest on obarczony dość dużym ryzykiem i pociąga za sobą mało przyjemne skutki uboczne, dlatego dla własnego dobra lepiej szybko zadziałać, korzystając z naturalnych i nieinwazyjnych metod jak tabletki Prostonel czy też aktualnie najpopularniejsze na rynku prostoxalen .. Jednak gdy prostata znacząco się powiększy, zaczyna uciskać na cewkę moczową, a tego już nie da się przeoczyć.. Głównym problemem staje się oddawanie moczu – często odczuwa się parcie na pęcherz, ale jest problem by go normalnie opróżnić.. Dzięki temu jest bezpieczny dla zdrowia, tak że nawet osoby chore mogą brać ten suplement bez obaw, że ich stan się pogorszy.. Głupio mi było się przyznać, że niedomagam, ale gdy zdałem już sobie sprawę że z tego można mieć raka, wziąłem się za siebie.. Nie jest to mało, ale bardzo często Prostonel dostępny jest ze sporym rabatem – w tej chwili można kupić jedno opakowanie za 137 zł.. Prostonel nie jest do kupienia w aptekach, producent nie zgadza się też na dystrybucję swoich tabletek w internetowych sklepach z suplementami.. Osoby szukające Prostonelu na serwisach takich jak Allegro, eBay czy Amazon mogą czasem trafić na oferty wyglądające jak oryginał, ale jak informuje producent, w tych miejscach sprzedawane są jedynie podróbki, na które firma nie daje żadnej gwarancji.. Opinie klientów jasno pokazują, że ten produkt działa zgodnie z opisem i przynosi ulgę nawet gdy sytuacja jest poważna, a efekty utrzymują się na długo i nie trzeba szukać innych, bardziej inwazyjnych metod.. ból w kroczu szybko ustępuje, znika też jego przyczyna, czyli stan zapalny dróg moczowych; zwiększa się strumień moczu, nie ma już parcia na pęcherz i trudności z oddawaniem moczu; zaburzenia erekcji, jakie wystąpiły podczas stanu zapalnego prostaty, ustępują, i znów można się cieszyć udanym seksem; producent zapewnia, że Prostonel to produkt w stu procentach naturalny i hipoalergiczny, który w przeciwieństwie do antybiotyków nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji;. Prostonel jest w stanie pomóc każdemu mężczyźnie, który ma problemy z oddawaniem moczu, a im szybciej się zareaguje, tym większe szanse na pełne wyleczenie.. Nie, Prostonel to naturalny suplement, który można zamówić w internecie, i nie jest do tego potrzebna recepta, sprzedawany jest wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej producenta.

W tym znaczeniu prostata nie tylko wpływa na możliwość zapłodnienia kobiety i spłodzenia potomstwa, ale ma również ogromny wpływ na sprawność seksualną.. Szacuje się, że na choroby prostaty cierpi blisko 90% mężczyzn po 80. roku życia.. Należy jednak wskazać, że u mężczyzn pojawić się może również rak prostaty, który zazwyczaj wiąże się z koniecznością usunięcia gruczołu krokowego.. Gruczoł krokowy ma ogromny wpływ na libido, czyli ochotę na seks oraz pojawienie się i utrzymanie erekcji koniecznej do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego.. Dlatego też zaburzenia erekcji, niezależnie czy związane są z chorobami prostaty, czy innymi schorzeniami, zawsze stanowią przesłankę do konsultacji lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia, które umożliwia zachowanie sprawności seksualnej na satysfakcjonującym poziomie.. Niemniej jednak każda choroba charakteryzuje się innymi symptomami i koniecznością wdrożenia odmiennego leczenia, które ma odmienny wpływ na funkcje seksualne.. Łagodny przerost gruczołu prostaty wiąże się ze zmienionym balansem skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych, które zależne są między innymi od tlenku azotu, co oznacza problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu.. Usunięcie prostaty w tym znaczeniu wiąże się z ograniczeniami seksualnymi aż do dwóch lat po operacji, a niekiedy wstrzemięźliwość seksualna musi być zachowana przez całe życie, jeżeli konieczne było wycięcie więcej tkanek wraz ze strukturami, które są niezbędne do osiągnięcia erekcji.. Niemniej jednak w każdym przypadku umożliwiają ustabilizowanie prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego, co przekłada się na sferę seksualną mężczyzn.. Należy zatem wskazać, że terapia farmakologiczna w pozytywny sposób wpływa na potencję i aktywność seksualną u mężczyzn, gdyż umożliwia pozbycie się schorzenia, które stanowi przyczynę dysfunkcji seksualnych.. Konieczność ta zachodzi w sytuacji usunięcia prostaty spowodowanego rakiem prostaty, kiedy naciek nowotworowy był na tyle duży, że konieczne było wycięcie większej ilości tkanek i struktur, które są niezbędne do osiągnięcia i utrzymania erekcji.. Depresja stała się chorobą cywilizacyjną, na którą zapadają osoby w każdym wieku, bez względu na płeć, prowadzony styl życia czy status społeczny.

I tutaj z pomocą przychodzi preparat prostonel => OFFICJALNA STRONA. Zazwyczaj jednak przerost prostaty dotyka mężczyzn po 50 roku życia.. Mimo że przerost gruczołu krokowego jest powszechnym schorzeniem, wciąż nie są dokładnie znane przyczyny jego powstawania, choć wiadomo, że przerost prostaty jest ściśle powiązany z wiekiem mężczyzny oraz z poziomem testosteronu w organizmie.. Sam rozrost gruczołu krokowego nie jest bardzo groźny, bo tak naprawdę szkodliwe dla organizmu są konsekwencje przerostu prostaty.. Problem ten powinien być leczony na każdym stadium rozwoju.. Kuracja polega na przyjmowaniu ziołowych preparatów, które usprawniają funkcjonowanie układu moczowo-płciowego oraz wpływają korzystnie na zahamowanie dolegliwości i dalszego rozrostu gruczołu krokowego.. Środki roślinne na prostatę łagodzą ból w okolicach moszny oraz eliminują trudności z oddawaniem moczu.. Co jest bardzo ważne, naturalne leki ziołowe nie wpływają w żaden sposób na życie seksualne (nie powodują spadku libido ani nie wywołują impotencji), nie wywołują uczulenia ani innych skutków ubocznych.. Gdy mięśnie są rozluźnione, zmniejsza się nacisk na cewkę moczową, a więc nie ma już trudności z oddawaniem moczu i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami z tym związanymi.. W stadium A jest niemal zawsze całkowicie uleczalny i nie dochodzi do późniejszych nawrotów. W tym przypadku pacjent również nie odczuwa żadnych dolegliwości, które mogłyby wskazywać na rozwój groźnej choroby.. Rak w tym stadium również jest uleczalny, dlatego właśnie tak istotne są regularne badania kontrolne wykonywane przez urologa.. Ostatnie stadium raka prostaty to stadium. Ostatnie stadium raka prostaty to stadium D. Na tym etapie nowotwór gruczołu krokowego wykroczył już poza torebkę stercza i to właśnie te inne, zaatakowane przez raka narządy sygnalizują o postępie choroby, ponieważ sam rak prostaty wciąż może nie wywoływać większych dolegliwości.. Generalnie rak prostaty w tym stadium jest nieuleczalny i zostaje tylko leczenie paliatywne.

Przerost prostaty sam się nie cofnie, wręcz przeciwnie, rozrost stercza będzie tylko się pogłębiał, jeśli nie zostanie podjęte żadne leczenie.. Na dokładkę zaburzone funkcjonowanie prostaty oznacza zwykle kłopoty w łóżku, bo nie można osiągnąć pełnej erekcji lub po prostu odczuwalny jest taki ból, że nie ma mowy o jakiejkolwiek aktywności seksualnej.. Uromexil forte to suplement diety w formie tabletek, lepszy od leków przepisanych na receptę, ponieważ w przeciwieństwie do nich nie pogłębia zaburzeń seksualnych.. Formuła Uromexil forte reguluje gospodarkę hormonalną, co pozwala utrzymać testosteron na właściwym poziomie – więcej testosteronu to mniej problemów z prostatą, ponieważ jej funkcjonowanie jest uzależnione właśnie od tego hormonu.. Niewielkie dolegliwości występują jedynie u osób mających uczulenie na składniki tabletek, więc przed rozpoczęciem suplementacji warto sprawdzić, czy ma się na coś alergię.. Uromexil nie zawiera żadnych toksyn i jest dopuszczony do legalnej sprzedaży, nie wymaga konsultacji z lekarzem, jest dostępny bez recepty.. Opinie konsumentów pokazują, że Uromexil forte pomaga na prostatę niezależnie od wieku czy kondycji zdrowotnej.. Skuteczność Uromexil jest bardzo wysoka, co pokazuje, że w niemal każdym przypadku można się spodziewać widocznej poprawy stanu zdrowia.. brak bólu i stanu zapalnego u prawie 90 procent badanych mężczyzn zmniejszenie parcia na pęcherz u 91 procent badanych mężczyzn zmniejszenie prostaty u 86 procent badanych mężczyzn wzmocnienie erekcji u 93 procent badanych mężczyzn. Prostata, nazywana też gruczołem krokowym, znajduje się poniżej pęcherza moczowego i kiedy jest normalnych rozmiarów, w ogóle nie daje o sobie znać.. Kiedy jednak zaczyna się powiększać, dochodzi do nacisku na cewkę moczową i przez to nie można normalnie oddawać moczu.. Działają szybko, po kilku dniach już normalnie oddawałem mocz, ból zniknął, parcie na pęcherz pojawia się już tylko kiedy naprawdę muszę do toalety.. I bez tych badań czuję, że coś się w tym względzie zmieniło, bo chodzę do toalety rzadziej, w nocy nie muszę wstawać, a strumień moczu jest wyraźnie silniejszy.. Transakcja jest całkowicie anonimowa, a tabletki wysyłane są w dyskretnym opakowaniu, więc nikt nie domyśli się ich zawartości.

Videos

1. 3. Jakie objawy daje rak prostaty? Kiedy i do jakiego lekarza pójść? | 9 pytań do onkologa
(Janssen Polska)
2. #PiszeBabaDoZielarza 🌿 - odc. 50 - 👨‍🦳🧔 Męskie problemy z prostatą.
(Telewizja dla Zdrowia)
3. Prostata
(Adolf Kudlinski)
4. Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego endoskopową metodą REZUM
(Przystanek Zdrowie)
5. 6. Jaka dieta jest najlepsza dla chorego na raka prostaty? | 9 pytań do onkologa
(Janssen Polska)
6. BEZPŁATNE BADANIA PROFILAKTYCZNE PROSTATY
(TVSUDECKA PL)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Trent Wehner

Last Updated: 05/29/2022

Views: 5617

Rating: 4.6 / 5 (76 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Trent Wehner

Birthday: 1993-03-14

Address: 872 Kevin Squares, New Codyville, AK 01785-0416

Phone: +18698800304764

Job: Senior Farming Developer

Hobby: Paintball, Calligraphy, Hunting, Flying disc, Lapidary, Rafting, Inline skating

Introduction: My name is Trent Wehner, I am a talented, brainy, zealous, light, funny, gleaming, attractive person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.