Leki na receptę do leczenia raka prostaty (2022)

Dwa główne rodzaje leków są zwykle przepisywany w walce z rakiem prostaty; pewne prace przez gruczoł przysadki mózgowej, inne blokowania komórek w raku, które są podatne na bodźce z zewnątrz.

Leki na receptę stosowane w leczeniu raka gruczołu krokowego

Przysadki w mózgu wytwarza hormon "luteinizującego", zwany także lutropiny, że indukuje męskie jądra, aby Testosteron, główny androgen, który kontroluje i utrzymuje cechy męskie. Testosteron dołączone do raka prostaty powoduje komórki mnożyć i rozwijać. Jeśli lek powoduje przysadkę do produkcji mniejszej lutropiny, poziom testosteronu zmniejsza. To może spowodować raka prostaty do kurczenia lub rozwijać się wolniej.
Leki anty-androgenów blokuje te receptory testosteronu, więc nie mogą zlecić komórki nowotworowe rosną i mnożą. Antyandrogenami nie leczy raka prostaty, ale mogą poprawić niektóre z objawów choroby i pomóc pacjentowi żyć dłużej.

Bitcalutimide i octan cyproteronu

Obrotu jako Casodex, bitcalutimide jest anty-androgenów. To jest jak tabletka raz dziennie doustnie, z jedzeniem lub bez, i jest zwykle przepisywany z leuprorelina, goserelina lub triptoreliny. Leki te zapobiegają swój przysadkę wydzielającą hormony luteinizującego, które instruują jądra do testosteronu. Może on być również używany z anty-androgeny, takie jak flutamid, bikalutamid, octan cyproteronu i.
Bikalutamid, wraz z luteinizującego hormonu uwalniającego hormon może pomóc zatrzymać wzrost i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych, ale nie leczy raka prostaty. Nadal podejmują zarówno bicalutamid i luteinizującego hormonu uwalniającego hormon, nawet jeśli czujesz się lepiej. Nie należy przerywać przyjmowania tych leków bez konsultacji z lekarzem.
Należy powiedzieć lekarzowi, jakie inne leki używasz i jeśli kiedykolwiek miał chorobę wątroby w przeszłości.
Skutki uboczne przy bitcalutimide są liczne, począwszy od problemów żołądkowych i nudności, zaparcia, biegunka, wymioty, zawroty głowy, gazu, krew w moczu, bolesne oddawanie moczu, problemy seksualne, bóle stawów, pocenie się, uczucie niepokoju, i wiele innych. Upewnij się, że można oglądać na zażółcenie skóry lub oczu, czy cokolwiek innego, co sugeruje zaburzenia czynności wątroby lub ból w klatce piersiowej, zmęczenie i dziwne krwawienie. Idź do www.drugs.com/casodex.html uzyskać pełną listę powikłań przy użyciu tego leku.

(Video) Sprawdź, jakie są objawy raka prostaty.

Cyproteronu, strukturalnie podobny do testosteronu, przyłącza się do receptorów na powierzchni komórek nowotworowych. Testosteron nie można następnie dołączyć się do tych komórek, spowalniając rozwój komórek rakowych. Może być podawany miesięcy do kilku lat, zależnie od jego skuteczności.
Wziąć cyprostate jak tabletka równomiernie rozmieszczone dwa lub trzy razy dziennie po posiłku i wodą.
Cyprostate mogą być stosowane do leczenia raka prostaty, jeśli chirurgii i inne sposoby leczenia nie są odpowiednie. Może to być określone, aby zapobiec flare-ups, gdy stosowane są leki anty-androgenów, co powoduje tymczasowy wzrost poziomu testosteronu --- skutki uboczne, w tym ból w kościach lub problemy z oddawaniem moczu.
Nie powinno się ojciec dzieci, biorąc Cyprostate, gdyż może to mieć wpływ na rozwijający się płód.
Niektórzy ludzie mają skutki uboczne przy użyciu Cyrpostate. Efekty uboczne to tkliwość piersi, zmniejszenie popędu płciowego, nudności, wymioty, biegunka, skrzepy krwi, wysoki lub niski poziom cukru we krwi oraz zaburzenia czynności wątroby.

Euxelin i Flutamid

Ogólna nazwa antyandrogenem narkotyków Eulexin jest Flutamine. Lek przeciwrakowy Leuprolide czasami określone towarzyszyć Euxelin. Oba leki należy przyjmować jednocześnie, dokładnie w wysokości określonej, bez przerwy.
Nie można przewidzieć skutków ubocznych Euxelin, ale mogą obejmować nudności, wymioty, biegunka, utrata popędu płciowego i impotencji. W skojarzeniu z radioterapią mogą wystąpić problemy z żołądkiem, krew w moczu lub krwawienie z odbytu.

(Video) Rak Prostaty - diagnostyka - część 2 z 3

Eulexin spowodował u niektórych pacjentów cierpią śmiertelną niewydolność wątroby. To jest rzadkie. Mają wątroba testowane przed podjęciem Eulexin. Jeśli występują problemy z wątrobą, zmniejszyć dawkę lub przerwać przyjmowanie leku. Jeśli uważasz, że masz problemy z wątrobą, należy natychmiast powiadomić lekarza. Poszukaj świąd, objawy grypopodobne, zażółcenie skóry lub oczu, utrata apetytu i tkliwość w górnej prawej części brzucha.
W przypadku przyjmowania warfaryny, anty-coagulent leku, lekarz będzie musiał oglądać można ściśle po rozpoczęciu leczenia Eulexin i może on obniżyć dawki warfaryny.
Zalecana dawka dla Eulexin u dorosłego, z jedzeniem lub bez, to dwie kapsułki 250 miligramów trzy razy dziennie w odstępach ośmiu godzin. Jeśli przerywać stosowania leków, nowotwór może rosnąć szybciej. Jeśli objawy się pogorszy, należy powiadomić lekarza.
Zatrzymanie swoich leków może pozwolić rak się szybciej. Należy poinformować lekarza, jeśli objawy utrzymują się lub nasilają (np oddawanie moczu staje się trudniejsze lub ból kości wzrasta).
Innym antyandrogenem stosowany w walce z rakiem prostaty jest Flutamid. Jak Euxelin, to jest brane trzy razy dziennie. To samo stosuje się w celu ostrzeżenia innych leków anty-androgenów, nie przerywać im. Jeśli to zrobisz, twój rak może rozprzestrzeniać się szybciej. W przypadku pominięcia dawki, należy ją jak najszybciej. Nie należy przyjmować dwa razy tyle.
Nie należy pić alkoholu podczas przyjmowania Flutamidem. Anty-androgeny, może mieć wpływ na wątrobę. Flutamid nie jest wyjątkiem. Wątroby powinny być badane przed zrobieniem tego leku i podczas przyjmowania go. Uważaj na objawy wątroby gone bad: ciemne zabarwienie moczu, zmęczenie, zażółcenie skóry i oczu, bóle brzucha, utrata apetytu, wymioty. Problemy z wątrobą najczęściej stało kiedyś w ciągu pierwszych trzech miesięcy używasz Flutamidem.
Wraz z nudnościami i wymiotami, może wystąpić biegunka. W przypadku wystąpienia biegunki, należy przerwać przyjmowanie produktów mlecznych, i pić dużo wody i jeść więcej owoców i warzyw. Nie przejmuj się, jeśli mocz staje się żółto-zielony lub pomarańczowo-brązowy.
Wiele osób korzystających z Flutamidem nie mają poważne skutki uboczne. Ale jeśli twoje nogi lub ręce zaczynają puchnąć, jeśli masz problemy z płucami, depresja lub zmiany nastroju, skonsultować się z lekarzem.

Goserelina i Leuprorelina octan

Groserelin, nazwa ogólna, działa na przysadkę mózgową; to jest w postaci implantu, który powoli uwalnia hormony w organizmie. Służby zdrowia wstrzykuje implantu pod skórę dolnej części brzucha poniżej pępka. 3,6-milimetrowym lub 10,8-milimetrowe strzykawka jest używana; mniejszy rozmiar wszczepia się co miesiąc; większy rozmiar zostanie wprowadzony na trzy miesiące. Twoje ciało będzie absorbować implantu przez tygodnie lub miesiące. Twój testosteronu zwiększy zanim spada, powodując co objawy gorzej.
Mogą wystąpić nudności, problemy ze snem, wahania nastroju, bóle głowy, zawroty głowy i zmniejszone zainteresowanie seksem. Należy poinformować lekarza, jeśli kostki lub stopy zaczynają puchnąć, jeśli musisz często oddawać mocz, jeśli masz nieregularne bicie serca, lub jeśli masz bóle kości lub złamaną kość. Jeśli masz poważne działania niepożądane, lekarz może usunąć implant.
Chociaż poważne reakcje są rzadkie, skontaktować się z lekarzem, jeśli masz ból w klatce piersiowej lub żuchwy, lewego ramienia lub jeśli są zdezorientowani, doświadczenie zaburzenia mowy, problemy z oddychaniem, lub czują się słabi w jednej stronie ciała.
W pierwszych dwóch tygodniach po implant Goserelinu mogą wystąpić rzadkie, ale poważne problemy z przysadki mózgowej. Udar przysadki jest sygnalizowany błąd, nagły silny ból głowy, zaburzenia wzroku, wymioty i omdlenia.
W pierwszym miesiącu leczenia, mogą wystąpić poważne zablokowanie moczu lub kompresji rdzenia kręgowego. To jest sygnalizowane drętwienie lub osłabienie nóg i ramion, silnego bólu pleców, bolesne oddawanie moczu, krew w moczu, a niezdolność do poruszania się.
Octan leuproreliny, sprzedawany jako Prostap SR i Prostap 3, stosuje się do leczenia zaawansowanego raka prostaty. Prostap powoduje przysadka do bardziej leuteinising hormonów, co obniża poziom testosteronu. Rak prostaty może się kurczyć lub rosną wolniej. Jak w większości na receptę leków przeciwnowotworowych działających na prostatę, poziom testosteronu może zwiększyć się w ciągu pierwszych kilku dni lub tygodni.
Lekarz lub pielęgniarka wstrzykuje Prostap pod skórę brzucha lub ramienia lub w udo lub pośladki. Prostap SR wstrzykuje miesięcznie. Prostap 3 wstrzykiwany jest raz na trzy miesiące. Możesz nauczyć się samodzielnego wstrzykiwania. Jeśli znajdziesz wtrysku bolesne, można zastosować niewielką ilość znieczuleniu miejscowym, aby znieczulić obszar.
Może być wymagane, aby kontynuować te zastrzyki przez kilka miesięcy lub nawet lat.
Ludzie różnie reagują na leuprorelinę. Większość są mało skutków ubocznych. Jedną z rzeczy, które mogą się zdarzyć, że objawy raka będzie czasowe Twojej gorzej; nazywa się guza flary. Aby zapobiec tej octan cyproteronu, bikalutamid, flutamid lub jest czasami zalecane. Uderzenia gorąca i poty ustępują z czasem, ale można pomóc poprzez ograniczenie kawy, herbaty, alkoholu i nikotyny. Może także wystąpić utrata popędu płciowego, przerzedzenie kości, zmęczenie, nudności, zmiany w poziomie cukru we krwi i bóle głowy.

(Video) Rak prostaty wywiad z dr. Andrzejem Badzio

Gonadotropin i Nilandron

Gonadotropiny, zwany także Lupron jest naturalnie występująca substancja uwalniająca hormonów w organizmie. Lupron jest szeroko stosowany w leczeniu endremetriosis, rozdrabniania błony śluzowej macicy. Trzy wersje syntetycznych z gonadotropiny --- Lupron Depot 7.7, Lupron Depot Lupron Depot 22,5 i 30 - są czasem przepisywane w celu łagodzenia objawów raka prostaty w zaawansowanym stadium.
Od Lupron obniża poziom estrogenów, powoduje zmniejszenie gęstości kości może zwiększać ryzyko osteoporozy w późniejszym życiu. Z tego powodu, lekarze zwykle nie przepisać Lupron dłużej niż przez sześć kolejnych miesięcy.
Podobnie jak w przypadku innych leków, które hamują hormonów, objawy mogą się nasilić na początku. Może wystąpić przejściowy wzrost bólu kości; rzadko, może masz zablokowany przepływ moczu lub doświadczenie presji na swoim rdzeniu kręgowym.
Lekarze przepisują Nilandron raka prostaty za które zaczęły rozprzestrzeniać się poza prostatę. Nilandron, antyandrogenem lek, który blokuje działanie testosteronu, jest zazwyczaj w połączeniu z usunięciem jąder. Jądra są głównym źródłem testosteronu. Leczenie rozpoczyna się tego samego dnia, jądra są usuwane lub następnego dnia.
Możesz wziąć Nilandron z lub bez posiłków. W przypadku pominięcia dawki, która jest zwykle 300 mg na dobę przez 30 dni, nie należy przyjmować dawki dodatkowej; tylko czekać do następnej zaplanowanej dawki. Nie należy przerywać przyjmowania leku bez konsultacji z lekarzem.
W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej na Nilandron, przerywać. Nie należy go, jeśli masz problemy z oddychaniem lub choroby wątroby. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli te warunki.
Nilandron czasami rozpala płuca. Jeśli uważasz, że masz problem płuc, należy poinformować lekarza. Objawy to trudności w oddychaniu, gorączka, kaszel i ból w klatce piersiowej. Lekarz sprawdzi, wątrobę, zanim podejmie Nilandron i będzie sprawdzenie go. Oglądaj na zażółcenie oczu i skóry, ciemny mocz, utrata apetytu, wymioty, tkliwość w górnej prawej części brzucha i bóle brzucha.

Twoje oczy mogą być powolne, aby dostosować się do wprowadzania ciemność z oświetlonym obszarze, więc być czujnym podczas jazdy w nocy lub przez tunele.
Jeśli po wypiciu alkoholu swoje flushes twarzy, wystąpić objawy grypopodobne, lub swoich spadki ciśnienia krwi, przestać pić biorąc Nilandron. Należy poprosić lekarza o łączenie Nilandron fenytoiny (Dilantin), teofiliny (Theo-Dur) lub antagonistów witaminy K (Coumadin).

(Video) Rak Prostaty - rokowania - część 1 z 3

Triptorelina i Zoladex

Triptorelina, sprzedawany jako Decapeptyl SR i Gonapeptyl Depot, jest inny lek, który działa na hormonów luteinizującego, aby zmniejszyć poziom testosteronu pochodzących z jąder.
Jak w przypadku innych leków przeciwrakowych działających na przysadkę mózgową Triptorelina wstrzykuje się podskórnie lub domięśniowo. Może on być podawany raz na miesiąc. Dawka dłużej działanie może być wstrzykiwany raz na trzy miesiące. Brakuje zaplanowanego wstrzyknięcia przez dwa lub trzy dni, nie jest krytyczna, ale należy zachować harmonogramu jak to możliwe. Możesz nauczyć się samodzielnego wstrzykiwania i są miejscowe środki znieczulające, które można zastosować, aby znieczulić obszar wstrzykiwań.
Niektórzy ludzie nie odczuwają skutków ubocznych. Ale jak użytkowników octanu Leuprorelina mogą wystąpić flushes i poty, które ustępują z czasem, ale można pomóc poprzez ograniczenie kawy, herbaty, alkoholu i nikotyny. Może także wystąpić utrata popędu płciowego, przerzedzenie kości, zmęczenie, nudności, zmiany w poziomie cukru we krwi i bóle głowy.
Zoladex zmniejsza poziom testosteronu. To jest czasami stosowany w leczeniu wczesnego raka prostaty i może złagodzić objawy zaawansowanego raka prostaty. Możesz czuć się gorzej przez kilka tygodni, a następnie poczuć się lepiej, jak poziom hormonów ustępują.
Lekarz lub pielęgniarka wszczepić Zoladex pod skórę brzucha co miesiąc do trzech miesięcy. Uzupełnić pominiętą dawkę tak szybko, jak to możliwe.
Pacjenci mogą liczyć na szeroki zakres efektów ubocznych problemów moczowych, objawy grypopodobne i letargu do depresji, utrata popędu płciowego i przyrost masy ciała.
Zoladex mogą powodować osteoporozę, bóle kości, kruche kości i złamań. Jeśli rura z nerek do pęcherza jest zablokowane lub padłeś ofiarą kompresji rdzenia kręgowego, traktuje się je przed użyciem Zoladex. Upewnij się, że lekarz wie, jeśli zostały biorąc sterydy lub leki przeciwdrgawkową. Korzystanie Zoladex jest znany, aby dać pacjentom uli i spowodować ich usta i gardła puchnąć. Jeśli tak się stanie, skontaktuj się z lekarzem.
Lekarz leczeniu raka prostaty zwykłe z implantu 10,8 mg co trzy miesiące. Po podaniu z Flutamidem, implant 3,6 miligrama następuje implantu 10,8-miligrama miesiąc później.


Videos

1. Przerzuty do kości w raku prostaty
(Medyczne Wykłady dla Pacjentów)
2. Metody leczenia raka prostaty
(Med Holding SA)
3. 10 pytań, 10 mężczyzn, 10 historii pacjentów z rakiem prostaty - odc. 8
(Fundacja Onkocafe)
4. Historia pana Jana - leczenie raka prostaty.
(Janssen Polska)
5. Prosto z bloku operacyjnego - jeszcze ciepła prostata! Jak wygląda rak prostaty?
(drczarniecki)
6. dr Iwona Skoneczna o innowacjach w leczeniu raka prostaty
(Medical Press)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Annamae Dooley

Last Updated: 05/13/2022

Views: 5689

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Annamae Dooley

Birthday: 2001-07-26

Address: 9687 Tambra Meadow, Bradleyhaven, TN 53219

Phone: +9316045904039

Job: Future Coordinator

Hobby: Archery, Couponing, Poi, Kite flying, Knitting, Rappelling, Baseball

Introduction: My name is Annamae Dooley, I am a witty, quaint, lovely, clever, rich, sparkling, powerful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.