Leki przeciwbólowe dla wrzodowców (i nie tylko) (2022)

Choroba wrzodowa to jedno z najczęściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego. Szacuje się, że dotyka ono nawet co dziesiątego z nas, z czego częściej zapadają na nie mężczyźni niż kobiety. Polega ona na występowaniu w obrębie żołądka i dwunastnicy tzw. wrzodów trawiennych, czyli ubytków w błonie śluzowej. Mimo, iż mogą być one skutkiem wielu chorób czy czynników genetycznych, uważa się, że są one spowodowane przede wszystkim obecnością bakterii Helicobacter pylori (szacuje się, że nawet ponad 90% przypadków spowodowanych jest działalnością tego drobnoustroju) oraz stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jej podstawowymi objawami są bóle w nadbrzuszu oraz występująca stale zgaga. Nierzadko pojawiają się nudności, wymioty, krwawienia z przewodu pokarmowego.

Wielu wrzodowców znajduje się pod stałą opieką lekarza, który zaleca odpowiednie leczenie oraz właściwą dietę. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wiele preparatów dostępnych w aptekach bez przepisu lekarza może być szkodliwe przy aktywnej chorobie wrzodowej, gdyż działają uszkadzającą na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Są to przede wszystkim leki przeciwbólowe występujące w najróżniejszych postaciach i preparatach. Dlatego dzisiaj, kilka słów o lekach na ból – dla wrzodowców i nie tylko!

Kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna

O wrzodotwórczym działaniu kwasu kwasu acetylosalicylowego słyszał niejeden z nas. I bardzo dobrze, gdyż to właśnie substancja zawarta w popularnej Aspirynie czy Polopirynie jest odpowiedzialna za grom uszkodzeń żołądka, z którymi borykają się Polacy. Problem polega jednak na tym, że duża część osób używających tego środka nie zdaje sobie sprawy, że to nie sama Aspiryna, a zawarta w niej substancja – kwas acetylosalicylowy – może spowodować krwawienia przewodu pokarmowego. A ten jest obecny w różnych innych preparatach, takich jak najróżniejsze formy Polopiryny czy też w równie popularnym Upsarinie (o różnicach między nazwą handlową a substancją czynną można przeczytać tutaj). Na czym polega wrzodotwórcze działanie kwasu acetylosalicylowego?

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że wiele preparatów dostępnych w aptekach bez przepisu lekarza może być szkodliwe przy aktywnej chorobie wrzodowej, gdyż działają uszkadzającą na błonę śluzową przewodu pokarmowegoKwas acetylosalicowy zaliczany jest do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Są to związki, których mechanizm działania opiera się o hamowanie produkcji specyficznych cząsteczek tzw. prostaglandyn. Mają one dwojaką naturę – część z nich wpływa dobroczynnie na nasz organizm, niektóre natomiast odpowiedzialne są za powstawanie objawów stanu zapalnego. „Dobre” prostaglandyny mają swój udział m.in. w odpowiednim wydalaniu elektrolitów przez nerki, lekkim rozszerzanie naczyń krwionośnych i przez to normalizowaniu ciśnienia. Wpływają na krzepliwość krwi i, przede wszystkim, są elementem mającym znaczenie w wydzielaniu śluzów żołądkowych, które chronią delikatną śluzówkę żołądka przed działaniem czynników trawiennych. „Złe” prostaglandyny powstają w zmienionych chorobowo tkankach i to one mają swój udział w powstawaniu gorączki, bólu, zaczerwienienia i obrzęków. Niestety, NLPZ-ety w większości są bardzo niespecyficzne i blokują powstawanie nie tylko „złych” prostaglandyn, ale również tych korzystnych. Z tego też względu, po zastosowaniu Aspiryny lub innych preparatów tego kwasu zmniejsza się ból i gorączka, ale jednocześnie osłabia się działanie ochronne śluzów, przez co żołądek jest wrażliwszy na szkodliwe działanie tego kwasu. W dodatku, szkodliwa jest sama budowa chemiczna związku – w przewodzie pokarmowym ulega on przemianie do kwasu salicylowego, który wykazuje większe działanie drażniące niż sam kwas acetylosalicylowy.

Z tego też względu wszelkie preparaty zawierające w swoim składzie kwas acetylosalicylowy są przeciwwskazane u osób z aktywną chorobą wrzodową. Przedawkowanie tych preparatów może doprowadzić nawet do krwotoków, które mogą być groźne w skutkach! A kwas acetylosalicylowy chowa się w wielu preparatach dostępnych bez recepty, zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi składnikami:

(Video) 💊💀Bierzesz leki przeciwzapalne i/lub przeciwbólowe? Nie dostaniesz po nich wrzodów, jeśli...

 • Aspirin, Aspirin Activ (z kofeiną), Aspirin Ultra Fast, Aspirin Complex (+pseudoefedryna)
 • Polopiryna S, Polopiryna C (z witaminą C), Polopiryna C Plus (+witamina C, wapń)
 • Ascalcin (+witamina C, wapń)
 • Alka-Prim
 • Alka-Seltzer (+glicyna)
 • Asprocol (+glicyna)
 • Upsarin, Upsarin C (+witamina C)
 • Ascodan (+kodeina)
 • Etopiryna (+etenzamid, kofeina)

W przypadku leków przeciwbólowych krąży jeszcze jedna błędna opinia. Otóż, nie ma nic bardziej mylnego niż sądzenie, że jedynie preparaty kwasu acetylosalicylowego wpływają negatywnie na stan śluzówki żołądka, a pozostałe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są całkowicie bezpieczne. Wręcz przeciwnie, większość z nich jest równie niebezpieczna dla osób z aktywną chorobą wrzodową, co aspiryna. Wyjątek stanowią paracetamol (Apap) oraz meloksykam (Opokan). Dlaczego nawet tak popularny Ibuprom jest przeciwwskazany w przypadku wrzodów żołądka?

Źródło: mislav-m / Foter.com / CC BY

Ibuprofen, naproksen, diklofenak?

Większość popularnych leków przeciwbólowych zawiera w swoim składzie ibuprofen (Ibumprom, Ibum, Ibupar, Nurofen, MIG, Ifenin), naproksen (Aleve, Naxii) czy diklofenak (Voltaren Acti, Voltaren Acti Forte). Wszystkie te związki, podobnie jak kwas acetylosalicylowy, zaliczane są do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w związku z tym wykazują mechanizm działania taki jak aspiryna i w ten sam sposób jak ona, osłabiają wydzielanie ochronnych śluzów, przez co żołądek narażony jest na czynniki drażniące. Z tego też względu nie powinno przyjmować się ich całkowicie bezkrytycznie. Diklofenak i naproksen mogą dawać wyraźne efekty uboczne ze strony żołądka. Stosowanie ibuprofenu wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań ze strony przewodu pokarmowego niż ma to miejsce w przypadku aspiryny, z tego też względu mniej krzywdy zrobimy sobie Ibupromem niż Aspiryną. Jednak nadal nie jest to lek idealny. Warto mieć to na uwadze przy wyborze leku przeciwbólowego.

Jak to jest z Opokanem?

Wszystkie te związki (…) osłabiają wydzielanie ochronnych śluzów, przez co żołądek narażony jest na czynniki drażniące.Odrobinę bezpieczniejszym lekiem jest również przeciwreumatyczny meloksykam, czyli wchodzący obecnie na rynek preparat Opokan. Dlaczego wyrządza nam mniej krzywdy niż aspiryna czy pozostałe NLPZ-ety? Otóż okazuje się, iż występujący w preparacie meloksykam mniej hamuje syntezę „dobrych” prostaglandyn, a bardziej skupia się na tych „złych” – zmniejsza się ból przy jednoczesnej większej ochronie żołądka. Ale i tak żołądek nie jest całkowicie bezpieczny, gdyż „mniej” nie znaczy „w ogóle”…

(Video) Wylecz wrzody żołądka, bez leków - skutecznie.

Najbezpieczniejszy? Paracetamol!

Prawda jest taka, że nie ma bezpieczniejszego leku przeciwbólowego dla wrzodowców niż stary, dobry paracetamol. Od pozostałych NLPZ-ów różni się tym, iż działa on jedynie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, nie wykazując przy tym działania przeciwzapalnego. Wbrew pozorom dla wielu osób będzie to duża zaleta. Jeżeli nie wykazuje działania przeciwzapalnego to oznacza to, że nie będzie wpływał na obwodową produkcję prostaglandyn, a tym samym nie będzie powodował powiązanego z tym uszkodzenia żołądka. Aż chce się powiedzieć, że marketingowcy mieli rację, gdy mówili w reklamach „Apap – bezpieczny lek na ból”*. Paracetamol to jeden z nielicznych (dopuszczony jest również ibuprofen) leków przeciwbólowych stosowanych u dzieci. W porównaniu z pozostałymi lekami na ból paracetamol daje najmniejsze działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego.

*Ważna rzecz o której należy pamiętać stosując paracetamol – nigdy nie należy łączyć go z alkoholem! Ani w czasie zabawy, ani lecząc nim „skutki dla następnego”, czyli popularnego kaca. Dlaczego? Otóż paracetamol, w połączeniu z alkoholem tworzy metabolity, które w znacznym stopniu uszkadzają komórki wątrobowe doprowadzając nawet do ich martwicy! Z tego też względu nie może być również stosowany u osób z problemami wątrobowymi.

W jakich preparatach występuje w związku z tym paracetamol? Lista jest stosunkowo długa, gdyż są to zarówno preparaty proste, jednoskładnikowe, jak i złożone – przeciwbólowe i przeciwgorączkowe właściwości paracetamolu znalazły zastosowanie w większości preparatów przeziębieniowych (o preparatach na popularną „grypę” można przeczytać tutaj). W związku z tym, paracetamol można znaleźć w takich lekach jak:

 • Paracetamol
 • Panadol, Panadol Extra (dodatkowa dawka kofeiny wzmacniająca działanie przeciwbólowe)
 • Apap, Apap Extra (+kofeina), Apap Noc (+feniramina ułatwiająca zasypianie), Apap C Plus (z dodatkową dawką witaminy C)
 • Antidol 15 (+kodeina)
 • Nurofen Ultima (nowatorskie połączenie paracetamolu z ibuprofenem)
 • Panadol Femina (+hioscyna o działaniu rozkurczowym) – preparat głównie na bolesne miesiączkowanie
 • Solpadeine (+kofeina, + kodeina – znaczne nasilenie działania przeciwbólowego
 • Saridon (+kofeina + propyfenazon)
 • Codipar
 • Effferalgan

oraz w preparach przeziębiowych: Coldrex, Gripex, Febrisan, Theraflu, Grypolek, Fervex.Skutecznym lekiem, a jednocześnie względnie bezpiecznym jest nowy preparat Nurofen Ultima – połączenie paracetamolu z ibuprofenem. Połączenie obu tych substancji pozwala w znacznym stopniu na zahamowanie bólu, a jednocześnie stosowane są mniejsze dawki, dzięki czemu działania niepożądane są mniejsze.

Źródło: amayzun / Foter.com / CC BY

(Video) 💊Leki, które NIE leczą przeziębienia 🤒😰

O pyralginie słów kilka…

Pyralgina to jeden z tych leków przeciwbólowych, które budzą duże kontrowersje. Może najpierw kilka faktów: z pewnością można powiedzieć, że zawarty w tym preparacie metamizol sodowy wykazuje znaczne działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wiele osób stosuje ją, gdy gorączka nie przechodzi po innych, łagodniejszych preparatach. Działa również łagodnie przeciwskurczowo. Faktem jest również to, iż podobnie jak paracetamol nie wykazuje ona działania przeciwzapalnego – dzięki niewpływaniu na syntezę „dobrych” prostaglandyn nie powoduje negatywnych skutków ubocznych ze strony żołądka. Preparat idealny? Otóż, niekoniecznie. Metamizol sodowy, czyli substancja czynna zawarta w Pyralginie w wielu krajach została całkowicie wycofana ze względu na możliwość wywoływania tzw. agranulocytozy, czyli zmniejszenia ilości białych krwinek, co skutkuje obniżeniem odporności. To działanie uboczne spowodowało, że obecnie pyralgina zalecana jest jedynie dla osób dorosłych z silnymi bólami. Jest ona całkowicie przeciwwskazana dla dzieci poniżej 12 roku życia, a niektórzy twierdzą, że nie powinny jej również stosować osoby poniżej 16 roku życia! Niezależnie do wieku nie powinna być również stosowana przewlekle. I w ten sposób ponownie wracamy do paracetamolu…

O czym należy pamiętać stosując leki przeciwbólowe?

Leki przeciwbólowe to jedne z tych preparatów po które Polacy sięgają najczęściej. Zresztą, nie bez powodu, bo ból czy gorączka każdemu może skutecznie utrudnić prawidłowe funkcjonowanie. Stosowanie tych leków, jeżeli nie całkowicie to może być przynajmniej względnie bezpieczne, jeżeli zastosujemy się do kilku ważnych zasad:

 1. Żadnych leków przeciwbólowych nie powinno stosować się przewlekle tzw. więcej niż dwa razy w tygodniu. Jeżeli ból nawraca, w dodatku jeżeli jest zlokalizowany stale w tej samej okolicy to wymaga on bezwzględnej konsultacji z lekarzem, gdyż może być oznaką poważniejszych schorzeń, które należy zdiagnozować. Uwagę powinien zwrócić również ból, który wymaga stosowania środków farmakologicznych dłużej niż trzy dni. Jeżeli leki przeciwbólowe będą niezbędne lekarz może przepisać nam leki osłonowe, które pomogą nam się ustrzec przed uszkodzeniem żołądka.
 2. Leki przeciwbólowe należy stosować po jedzeniu! Nigdy nie wolno łykać tabletek na pusty żołądek, gdyż zwiększa to jedynie działania niepożądane. Rośnie również ryzyko uszkodzenia błony śluzowej żołądka
 3. Nie wolno łączyć leków przeciwbólowych! Niestety, wśród pacjentów pokutuje przekonanie, że im więcej leków przeciwbólowych tym lepszy efekt. Nieprawda! NLPZ-ety charakteryzuje tzw. efekt pułapowy. Co on oznacza? Otóż, leki te ograniczają ból jedynie do pewnego stopnia, którego, niezależnie od kombinacji zwiększyć nie mogą. Koktajl tabletek przeciwbólowych nie spowoduje zmniejszenia bólu, a jedynie zwiększenie działań niepożądanych – przyjęcie zbyt dużej liczby środków przeciwbólowych może skończyć się nawet krwawieniem z żołądka, nawet jeżeli nie mieliśmy wcześniej problemów z wrzodami
 4. Jeżeli z jakichkolwiek powodów jedynym środkiem przeciwbólowym, który na nas działa jest kwas acetylosalicylowy stosujmy tabletki dojelitowe – są to specjalne postacie leku, które powodują uwolnienie substancji leczniczej dopiero w jelicie cienkim – nie uchroni nas to przed blokadą „dobrych” prostaglandyn, ale przynajmniej ominiemy drażniące działanie substancji na błonę śluzową żołądka

Tymi kilkoma punktami zakończę wywody na temat leków przeciwbólowych. Mam nadzieję, że pomoże to rozwiązać niektóre wątpliwości. Jeżeli jednak nie jesteśmy czegoś pewni nie leczmy się sami! Farmaceuta lub lekarz z pewnością pomoże nam odpowiednio dobrać preparat, który pomoże nam poradzić sobie z tą przykrą dolegliwością.

Zdjęcie główne: Stefan Neuweger / Foter.com / CC BY

(Video) Choroba wrzodowa: Helicobacter Pylori. Objawy Diagnoza Leczenie Dieta

Pobierz artykuł w formacie PDF

 • aspiryna
 • ból
 • ból głowy
 • choroba wrzodowa
 • ibuprofen
 • ibuprom
 • kwas acetylosalicylowy
 • naproksen
 • paracetamol
 • polopiryna
 • przeciwbólowe
 • pyralgina
 • voltaren

Przeciwwskazania: Leku nie należy podawać pacjentom z uczuleniem (nadwrażliwością) na substancję czynną (diklofenak) lub na którykolwiek z pozostałych składników leku oraz na kwas acetylosalicylowy i jego pochodne lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.. Nie należy stosować leku na obszary skóry, na których występują zmiany wysiękowe, wypryski, owrzodzenia lub zakażenia skóry, a także jeśli skóra jest uszkodzona.. jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6) oraz na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jeśli po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych występowały kiedykolwiek w przeszłości objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy czynną lub przebytą, perforacją lub krwawieniem, również z tymi występującymi po zastosowaniu NLPZ u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, ciężką niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością serca u pacjentów przyjmujących jednocześnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, w tym inhibitory COX-2 (zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych) w III trymestrze ciąży w przypadku skazy krwotocznej. jeśli u pacjenta stwierdzono toczeń rumieniowaty oraz mieszaną chorobę tkanki łącznej jeśli występują objawy reakcji alergicznych po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego jeśli u pacjenta stwierdzono choroby układu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego i Crohna) jeśli u pacjenta stwierdzono nadciśnienie tętnicze i (lub) zaburzenie czynności serca jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia czynności nerek jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia czynności wątroby jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia krzepnięcia krwi jeśli u pacjenta stwierdzono czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych w przeszłości; po zażyciu leku może wystąpić skurcz oskrzeli jeśli pacjent przyjmuje inne leki (szczególnie leki przeciwzakrzepowe, moczopędne nasercowe, kortykosteroidy).. Jeśli objawy się utrzymują, nasilają lub nie ustąpią po 3 dniach lub, jeśli wystąpią nowe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.. Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność: Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być. w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.. Może także pojawić się wysypka, swędzenie i omdlenia zaczerwienienie skóry, pęcherze na wargach, spojówkach lub w jamie ustnej, łuszczenie się skóry krwawienie z żołądka lub jelit, owrzodzenie żołądka lub jelit.. w rękach lub nogach), krwawienie z nosa, płytki i spowolniony oddech, katar ,wzdęcia, odbijanie się, nadmierne pocenie się, swędzenie, swędząca wysypka, zwiększona wrażliwość skóry sztywność mięśni, kości lub stawów, ból szyi, ból pleców, kurcze mięśni, osłabienie, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej Ostrzeżenia: Excedrin MigraStop może nie być lekiem odpowiednim dla każdego pacjenta.. Tak jak w przypadku innych leków stosowanych w leczeniu bólu głowy, zbyt częste stosowanie leku Excedrin MigraStop (przez 10 dni lub dłużej w ciągu miesiąca) w leczeniu przewlekłego bólu głowy (przez 15 dni lub dłużej. w ciągu miesiąca) trwającego dłużej niż 3 miesiące może spowodować nasilenie bólu głowy lub migreny.

Składniki te różnią się od siebie budową, siłą i zakresem działania.. Za najbardziej wszechstronny uważa się kwas acetylosalicylowy: oprócz działania przeciwbólowego (również w migrenach), przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego może on – zdaniem naukowców z Wielkiej Brytanii – zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory (najlepsze wyniki osiągnięto w przypadku raka przełyku, bo ryzyko zgonu spadło tu o 60 proc., choć dobre statystyki odnotowano również w przypadku raka prostaty, jelit i płuc).. Raz dziennie.. Dodatkowo kwas acetylosalicylowy sprawdza się jako lek przeciwzakrzepowy, pod warunkiem jednak, że jest stosowany regularnie przez dłuższy czas.. Tego drugiego nie wolno przyjmować też m.in.. Co ciekawe, takie niepożądane objawy mogą się pojawić już po kilku minutach, ale także po kilkunastu godzinach czy nawet po kilku dniach.. Ale nie tylko o ochronę żołądka tu chodzi.. Leki przeciwbólowe dostępne są nie tylko w formie drażetek, kapsułek, tabletek musujących czy szeroko reklamowanych żeli, maści i syropów dla dzieci, ale też w formie plastrów, aerozoli, kiedyś bardzo popularnych czopków czy saszetek.. Plastry przeciwbólowe to np.. Aerozole przeciwbólowe polecane są do uśmierzania nawet ostrego bólu.. Substancją czynną jest tu często paracetamol lub ibuprofen.. deksketoprofen i kwas acetylosalicylowy.. Działające po 20-30 minutach leki przeciwbólowe są najskuteczniejsze, jeśli zażyjemy je od razu, gdy ból się pojawi, natomiast jeśli chodzi o częstotliwość przyjmowania, powinniśmy się kierować zaleceniami lekarza lub informacjami zamieszczonymi w ulotce przygotowanej przez producenta leku.. Leków przeciwbólowych nie wolno łączyć z alkoholem oraz przyjmować na pusty żołądek.. Dorosłemu – o ile lekarz nie zaleci inaczej – nie wolno zażyć więcej niż 4 g paracetamolu w ciągu 24 godzin oraz stosować go dłużej niż 5 dni.

Przy wyborze leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych niezwykle ważne jest również określenie miejsca bólu i jego źródła.. Druga grupa to niesteroidowe leki przeciwzapalne - NLPZ - zawierające, np.. W odróżnieniu od paracetamolu niesteroidowe leki przeciwzapalne oprócz typowego działania przeciwbólowego posiadają również właściwości przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.. Leki przeciwzapalne i przeciwbóloweto w większej części niesteroidowe leki przeciwzapalne - NLPZ.. Grupa tych leków składa się niejednorodnych leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych.. Niesteroidowe leki przeciwzapalne hamują aktywność cyklooksygenazy.. NLPZ można podzielić na nieselektywne i selektywne.. Nieselektywne NLPZ hamują zarówno COX–1, jak i COX–2.. Należy jednak pamiętać, że wszystkie leki przeciwbólowe, również te bez recepty nie powinny być stosowane przed długi czas bez kontroli lekarza.. Stosowanie go nie dla każdego może być komfortowe..... Środki przeciwbólowe mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na przebieg COVID-19.. Maść przeciwbólowa - działanie, wskazania, stosowanie, skuteczność i skutki uboczne Maści przeciwbólowe są stosowane od dawna, zarówno na receptę, jak i bez recepty.. Leki przeciwzapalne - rodzaje, działanie, wskazania i skutki uboczne Leki przeciwzapalne znaleźć można w każdym gospodarstwie domowym i w każdej apteczce.

Lekarz przed jego zleceniem musi uwzględnić wyniki badań dodatkowych wątroby i nerek, inne Twoje choroby oraz inne przyjmowane na stałe leki.. Jeśli chcesz dowiedzieć się, który lek przeciwbólowy jest bezpieczny dla Ciebie- czytaj dalej lub umów się na konsultację.. Dowiecie się kto nie może stosować tych leków i dlaczego!. osoby starsze stosujące inne leki wpływające na funkcję nerek ze stwierdzoną chorobą nerek: np.. Wszystkie leki z grupy NLPZ mogą upośledzać funkcję nerek .. U osób szczególnie narażonych na wystąpienie powikłań ze strony nerek należy: unikać NLPZ o długim okresie półtrwania oraz postaci o przedłużonym lub modyfikowanym uwalnianiu.. Podczas stosowania NLPZ zwracamy szczególną uwagę na równoczesne stosowanie innych leków (np.. osoby szczególnie narażone na uszkodzenia układu krwiotwórczego osoby przyjmujące jednocześnie inne leki mogące potencjalnie uszkodzić szpik (np.. NLPZ mogą również wpływać na funkcję wątroby.. Jeśli występuje u Ciebie jedna z poniższych chorób, jesteś osobą szczególnie narażoną na wystąpienie kardiotoksycznego działania NLPZ.. osoby starsze z cukrzycą nadciśnieniem tętniczym chorobą wieńcową niewydolnością serca po przebytym zawale serca lub po zabiegu udrażniającym naczynia wieńcowe po przebytym udarze mózgu lub przemijającym niedokrwieniu mózgu z zaburzeniami lipidowymi przewlekłą chorobą nerek reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jeśli występuje u Cibie uczulenie na NLPZ przed ich zastosowaniem należy wykonać:. Polega ona na kontrolowanym podawaniu niewielkich dawek leku, aby doprowadzić do rozwoju tolerancji na ten lek.. Ponieważ dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego pojawiają się u 1/3 pacjentów stosujących NLPZ trudno jednoznacznie stwierdzić czy istnieją bezpieczne dla żołądka leki przeciwbólowe.. Jakich leków nie przyjmować razem z NLPZ, aby nie ryzykować krwawienia z żołądka!

W łagodzeniu dolegliwości bólowych stosuje się leki przeciwbólowe.. Do opioidowych leków przeciwbólowych zaliczamy:. Należy jednak pamiętać, że oprócz „czystego” paracetamolu ( w preparatach takich jak:Acenol, Acenol Forte, Apap, Apap 325 mg, Apap ból i gorączka, Apap Caps, Apap Direct, Apap Direct Max, Apap dla dzieci forte, Apap Junior, Apenal, Calpol 6 plus, Codipar, Efferalgan, Efferalgan Forte, Gemipar 50, Gemipar 125, Gemipar 500, Laboratoria Polfa Łódź Paracetamol, Megapar, Megapar Forte, Panacit, Panadol, Panadol dla dzieci, Panadol Max, Panadol Menthol Active, Panadol Rapid, Panadol Sprint, Panaprex, Paracetamol 123ratio, Paracetamol Accord, Paracetamol Aflofarm, Paracetamol Aristo, Paracetamol Aurovitas, Paracetamol B. Braun, Paracetamol Biofarm, Paracetamol DOZ, Paracetamol Farmina, Paracetamol Filofarm, Paracetamol Galena, Paracetamol Hasco, Paracetamol Hasco o smaku pomarańczowym, Paracetamol Kabi, Paracetamol Panpharma, Paracetamol Synoptis, Paracetamol Teva, Paracetamolum Farmalider, Paramax Rapid 500 mg , Pedicetamol, Theraflu Grip Miód i Cytryna, Theraflu Grip Owoce Leśne ) istnieje wiele leków, w skład, których wchodzi paracetamol, co pociąga za sobą ryzyko jego przedawkowania.. Leków tych nie stosuje się:. Należy przy tym pamiętać, że stosowanie NLPZ, szczególnie w dużych ilościach, może prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych takich jak:. Ibuprofen – preparaty: Axoprofen, Axoprofen Forte, Babyfen, Buscofem, Byfonen, Dolgit, Dolgit Gel, Ibalgin Fast, Ibenal, Ibenal Forte, Ibenal Max, Ibudolor Quick, Ibufen, Ibufen Baby, Ibufen dla dzieci FORTE o smaku malinowym, Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym, Ibufen dla dzieci o smaku malinowym, Ibufen dla dzieci o smaku truskawkowym, Ibufen Junior, Ibufen mini Junior, Ibum, Ibum COMFORT minicaps, IBUM dla dzieci, Ibum easy, Ibum Easy Forte, Ibum Easy Junior, Ibum Express, Ibum Femina, Ibum Forte, Ibum Forte o smaku bananowym, Ibum Forte Pure, Ibum Supermax, Ibumax 200mg, Ibumax 400mg, Ibumax Forte 600mg, Ibunid dla dzieci Forte, Ibupar, Ibupar Forte, Ibuprex, Ibuprex Max, Ibuprofen AFL, Ibuprofen Aflofarm, Ibuprofen Alkaloid-INT, Ibuprofen Altan, Ibuprofen APTEO MED, Ibuprofen Aristo, Ibuprofen B.Braun, Ibuprofen Banner, Ibuprofen Bril, Ibuprofen Dermogen, Ibuprofen Dr.Max, Ibuprofen Farmalider, Ibuprofen Forte APTEO MED, Ibuprofen Forte DOZ, Ibuprofen Hasco, Ibuprofen Kabi, Ibuprofen Lysine InnFarm, Ibuprofen Polfarmex, Ibuprofen Sensilab, Ibuprofen Teva, Ibuprofen Teva Max, Ibuprofen TZF, Ibuprofen-Pabi, Ibuprom, Ibuprom dla dzieci, Ibuprom dla dzieci forte, Ibuprom Effect żel, Ibuprom Max, Ibuprom Max Sprint, Ibuprom RR MAX, Ibuprom Sport spray, Ibuprom Sprint, Ibuprom Ultramax, Iburapid, Ibured, Ibured Forte, Ibutact, IbuTeva, IbuTeva Max, Ibuxal, Kidofen, Laboratoria PolfaŁódź IBUPROFEN MAX, Lizymax, Metafen Ibuprofen Caps, Metafen Ibuprofen, Metafen żel FORTE, MIG, MIG dla dzieci, MIG dla dzieci Forte o smaku truskawkowym, Milifen, Nurofen, Nurofen dla dzieci, Nurofen dla dzieci forte pomarańczowy, Nurofen dla dzieci forte truskawkowy, Nurofen dla dzieci Junior, Nurofen dla dzieci Junior pomarańczowy, Nurofen dla dzieci Junior truskawkowy, Nurofen dla dzieci o smaku truskawkowym, Nurofen Express, Nurofen Express Femina, Nurofen Express Forte, Nurofen Express Forte Tabs, Nurofen Forte, Nurofen Mięśnie i Stawy, Nurofen Mięśnie i Stawy Forte, Spedifen 400, Pedea. Ibuprofen i kodeina – preparaty: Nurofen Plus. Tramadol stosowany jest w łagodzeniu umiarkowanych oraz silnych dolegliwości bólowych, jego działanie jest około 10 razy słabsze w porównaniu do morfiny.. Lek ten jest stosowany w leczeniu bólu nowotworowego. uszkodzić śluzówkę żołądka Przyjmując różne leki przeciwbólowe, zawsze kontrolujmy, jakie substancje są w nich zawarte, aby nie doprowadzić do przedawkowania Leki kupuj w aptece i zawsze pytaj czy nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, które przyjmujesz Stosowanie dużej ilości leków przeciwbólowych ma wpływ na wyniki badań laboratoryjnych a nawet na wynik test ciążowego Jeśli przyjmujesz silne leki przeciwbólowe pamiętaj, aby nie prowadzić samochodu, leki mogą upośledzać Twoją zdolność koncentracji Chowaj leki przed dziećmi, aby przypadkiem nie doszło do zatrucia

Wprawdzie nie będę pisała na podstawie własnych doświadczeń, tak jak w przypadku postu o podrażnionych oczach, bo całe szczęście problemów z bólem głowy/zęba/kręgosłupa (niepotrzebne skreślić) ostatnio nie miałam, ale problemy takie miała bliska dla mnie osoba.. Leki przeciwbólowe dają naprawdę wiele działań niepożądanych , w szczególności, jeżeli są spożywane w zbyt wysokich dawkach lub gdy są stosowane po prostu za często – nadużywanie leków przeciwbólowych to częsty problem osób, u których właściwa przyczyna bólu nie jest leczona w prawidłowy sposób, a chory stara się sam zlikwidować ból łykając popularne preparaty bez recepty.. Zdecydowanie można się pogubić :) I choć może się wydawać, że przed nami otwiera się morze możliwości to wiele osób na pewno zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę opierają się one o zaledwie kilka substancji czynnych.. Zanim przejdę do dawkowania paracetamolu u osób dorosłych to najpierw odrobinę postraszę :) Podobno na Kowalskiego nic nie działa lepiej, jak śmierć zaglądająca mu w oczy – i faktycznie, jak rozmawiam z niektórymi to odnoszę wrażenie, że tak właśnie jest.. Ich działanie jest całkowicie normalne – wpływa na nie nie tylko paracetamol, ale i dziesiątki innych leków.. Bo naprawdę nie jest sztuką wziąć ileś tam tabletek Apapu i liczyć, że zapewnią nam one działanie przez cały dzień :) Nie dość, że nie zapewnią to od razu można sobie szykować toaletę na wymioty, zawiesinę z węglem aktywowanym na odtrucie i telefon na pogotowie.

Nie planuję opuszczać bloga na stałe, bo odwyk od sieci byłby dla mnie zbyt bolesny, ale rozumiecie, że kiedy mam w planach zwiedzać Stary Kontynent to nie koniecznie będę miała czas na pisanie postów.. Mam nadzieję, że nie poczujecie większej różnicy:) I nie denerwujcie się, jeżeli na wszelkie Wasze komentarze, sugestie i maile będę odpisywać z pewnym opóźnieniem.. I żebym w Brukseli się nie zgubiła, bo jak na mnie jest to bardzo prawdopodobne:) Ale wracając do samego tematu – z racji tego, że jestem na urlopie to postanowiłam, że dzisiejsze Trzy po Trzy będzie bardziej na luzie.. Nie oszukujmy się – w aptece są tematy o których rozmawiamy bezproblemowo i są takie, przy których schowalibyśmy się w najdalszy kąt i wszystkie nasze objawy wyszeptali farmaceutce prosto do ucha, tak aby nikt przypadkowo o tym nie usłyszał.. Nie mamy kłopotu z mówieniem o bólu głowy, kolorze wydzieliny z nosa czy tempie, w jakim bije nam serce po krótkim spacerze, ale gdy przychodzi do tematów bardziej intymnych jak infekcje grzybicze u kobiet, zapalenia dróg moczowych czy chociażby hemoroidy, wówczas pojawia się problem i to nie mały.. A niestety, ale o hemoroidach trzeba chwilę porozmawiać, bo leków jest tyle, że nie da się wybrać jednego idealnego, który pomoże każdemu – musi być on odpowiednio dobrany nie tylko do naszych objawów, ale również i stanu zdrowia.. Jako że szpitalne oddziały nie są najbardziej rozrywkowymi miejscami na świecie to trzeba się ratować czym się da.. Mimo, iż mogą być one skutkiem wielu chorób czy czynników genetycznych, uważa się, że są one spowodowane przede wszystkim obecnością bakterii Helicobacter pylori (szacuje się, że nawet ponad 90% przypadków spowodowanych jest działalnością tego drobnoustroju) oraz stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

– Zarówno pacjenci, którym lekarze przepisują leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, jak i ci, którzy kupują je bez recepty powinni wiedzieć, jakie ryzyko wiąże się z zażywaniem tych tabletek, a gdy jest taka możliwość brać pod uwagę terapie alternatywne.. Autorzy badania, naukowcy z Kanady, Finlandii i Niemiec, zauważyli "gwałtowny wzrost ryzyka" zawału mięśnia sercowego w pierwszym tygodniu zażywania leków przeciwbólowych.. Niebezpieczeństwo zawału mięśnia sercowego było natomiast wyraźniejsze wśród pacjentów zażywających leki przeciwbólowe w dużych dawkach.. – Wzrost ryzyka zawału nie wydaje się wysoki, ale gdy pod uwagę weźmie się skalę stosowania leków przeciwbólowych, problem okazuje się poważny.. Społeczność naukowa zwraca uwagę, że nowe badanie nie przynosi dowodów na istnienie związku przyczynowo-skutkowego między zażywaniem leków przeciwbólowych a zawałem serca, i podkreśla, że na incydenty sercowo-naczyniowe mogą wpływać też inne czynniki.. – ból w klatce piersiowej – pacjent może mieć wrażenie, że klatkę piersiową uciska lub przygniata ciężki przedmiot, ból może promieniować do szczęki, karku, ramion i pleców;. Aspiryna rozrzedza krew i zmniejsza ryzyko ataku serca.. Gdy zauważysz te objawy, od razu dzwoń po pomoc Ibuprofen jest popularnym i łatwo dostępnym lekiem przeciwbólowym.. To sprawia, że witamina D nie działa, nawet jeśli łykasz codziennie Organizm człowieka ma duże zapotrzebowanie na witaminę D ze względu na jej właściwości zdrowotne i wpływ między innymi na układ odpornościowy czy funkcjonowanie.... Stosowanie go nie dla każdego może być komfortowe..... Uważaj na leki przeciwbólowe Polacy masowo kupują leki dostępne bez recepty.

Które wybrać?. Aspiryna jest jednym z najstarszych NLPZ’ów, charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym, jednak nie jest ona selektywna i równocześnie ze „złymi” prostaglandynami bardzo silnie hamuje produkcje tych „dobrych” , przez co bardzo negatywnie wpływa na żołądek (bóle brzucha, zgaga, wrzody).. Lek ten także bardziej wskazany jest w leczeniu przeziębienia lub grypy niż bólu.. Diklofenak znajduje się np.. Możemy również otrzymać w aptece diklofenak bez recepty w postaci żelu – Voltaren Emulgel .. W postaci żelu szczególnie użyteczny jest w łagodzeniu bólu po urazach np.. Ze względu na swoje korzystne właściwości jest jednym z najczęściej polecanych przez farmaceutów leków na bóle różnego pochodzenia: gorączka, bóle głowy, mięśni, bóle menstruacyjne czy bóle zęba .. Ze względu na popyt na ten lek producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej hiperbolicznych nazw określających siłę działania ich leku – w stylu „ Ibum forte ”, „ Nurofen ultra forte ”, „ Ibuprom max ”, tylko czekam aż powstanie „ Ibum super-hiper extra mega forte do kwadratu ”.. Także działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.. W stosunku do powyższych leków wykazuje on słabsze działanie , jednak jest od nich bezpieczniejszy*.. Jest najbezpieczniejszym ze wszystkich stosowanych leków przeciwbólowych – nie ma wpływu na wytwarzanie„dobrych” prostaglandyn , przez co nie wykazuje negatywnych objawów ze strony przewodu pokarmowego.. Jednak nie jest zupełnie bezpiecznym lekiem.

Które z leków przeciwbólowych mogą prowadzić do uzależnienia?. Jakie środki ostrożności są niezbędne przy stosowaniu leków przeciwbólowych u dzieci?. W sytuacji, gdy preparaty przeciwbólowe zalecił nam lekarz, wtedy stosować je powinniśmy zgodnie z jego zaleceniami.. Zwrócić tutaj jednak należy uwagę na to, że tak naprawdę nie trzeba bać się opioidowych leków przeciwbólowych.. Podkreślić należy także i to, że tak jak pewne leki można stosować u dzieci podobnie jak u dorosłych – mowa tutaj np.. Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu.

Każdy lek może wywołać działania niepożądane i nie ma tu znaczenia, czy jest to lek wydawany na receptę , czy nie.. Uzyskanie informacji na temat odpowiedniej dawki, częstości czy sposobu przyjmowania oraz zastosowanie się do tych zaleceń zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów i pomaga w osiągnięciu lepszych efektów terapeutycznych.. Leków przeciwbólowych nie powinno się przyjmować na własną rękę dłużej niż przez trzy dni.. Jeżeli po tym czasie dolegliwości nie ustępują, należy udać się na konsultację.. W sytuacji gdy lekarz przepisze środki przeciwbólowe na czas dłuższy niż kilka dni, należy zaopatrzyć się w preparat osłonowy zawierający np.. Dzieje się tak, ponieważ związki zawarte w lekach oddziałują nie tylko na organizm, ale także na siebie nawzajem, np.. Stosując leki przeciwbólowe, należy również unikać alkoholu , który potęguje działanie hepatotoksyczne (może wywołać uszkodzenie wątroby ) w połączeniu z paracetamolem oraz zwiększa ryzyko krwawień w towarzystwie ibuprofenu czy naproksenu.. Podobnie jest ze stosowaniem różnych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np.. W ciąży zazwyczaj ogranicza się przyjmowanie leków, jednak zdarzają się sytuacje, gdy zastosowanie środka przeciwbólowego jest niezbędne.. Cel jest taki, by w pokarmie znalazło się jak najmniej substancji czynnej, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest branie leku tuż po karmieniu.

rozwijającej się chorobie czy uszkodzeniu ciała takim jak choćby oparzenie), z pewnością nikt z nas nie jest jednak wdzięczny naturze za tak bolesny „alarm”... Środki przeciwbólowe warto zażyć w pierwszej, narastającej fazie bólu, bo wtedy są najskuteczniejsze.. Wydawałoby się, że zasady leczenia ostrego bólu są dość przejrzyste - rozpoczyna się od podania prostych leków przeciwbólowych (paracetamolu lub NLPZ).. Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na jeden z leków (NLPZ), prowadząca do wystąpienia astmy, alergicznego nieżytu nosa lub polipów nosa oraz czynna (lub przebyta) choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.. Paracetamol wykazuje działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe, nie ma natomiast działania przeciwzapalnego (ponieważ nie hamuje w tkankach obwodowych syntezy prostaglandyn, które są jednym z istotnych mediatorów zapalenia).. Ma to swoje plusy dlatego, że nie wywołuje objawów ubocznych typowych dla leków niesteroidowych przeciwzapalnych i jest zalecany dla chorych z przeciwwskazaniami do tych leków np.. z chorobą wrzodową (paracetamol nie ma negatywnego wpływu na błonę śluzową żołądka), cierpiącym na nadkwaśność i zgagę, z nadciśnieniem tętniczym (nie wpływa na ciśnienie tętnicze krwi i nie zmienia działania najczęściej stosowanych tu leków), chorym na cukrzycę i astmę.. Nie taki jednak paracetamol bezpieczny...Miejscem metabolizmu paracetamolu jest wątroba, gdzie przyjęty lek jest przekształcany do nieaktywnych związków, natomiast około 4% dawki paracetamolu ulega przemianie do wyjątkowo toksycznej dla wątroby N-acetylo-p-benzochinonoiminy (NAPQI), która jest na szczęście natychmiast przekształcana pod wpływem wątrobowego glutationu do związków nietoksycznych.. Przyjmowanie leków przeciwbólowych w dawkach większych od zalecanych również nie ma żadnego sensu terapeutycznego – zasada „im więcej tym lepiej” nie jest tu korzystniejsza.

Jak mówił dr Woroń, w takich przypadkach jeżeli nie ma przeciwwskazań, wybiera się i systematycznie podaje pacjentowi odpowiedni lek.. Ponadto nie są wskazane leki przeciwzapalne i przeciwbólowe - takie jak aspiryna, a zwłaszcza paracetamol, leki na zgagę - omeprazol, ranitydyna czy famotydyna - ponieważ mogą zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych.. Leczenie przeciwzakrzepowe nie jest wskazane w przypadku krwawień z przewodu pokarmowego, nowotworów, zawału serca, cukrzycy - zwrócił uwagę dr Woroń.. Lekarz przypomniał także, że od niedawna w Polsce dostępne są leki przeciwzakrzepowe nowej generacji, łatwiejsze w przyjmowaniu - takie jak dabigatran i riwarioksaban.. Pamiętaj o kontrolowaniu INR i upewnij się, że wiesz, jaki jest Twój INR podczas leczenia.. Lek.. Niektórzy lekarze uważają jednak, że dabigatran może być.... Zastrzyki przeciwzakrzepowe - czy są konieczne?. Jak i kiedy je stosować?. Eliquis zaliczany jest do grupy leków przeciwzakrzepowych.. leków przeciwzakrzepowych i przeciwastmatycznych W aptekach brakuje leków przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych, kardiologicznych, stosowanych w leczeniu cukrzycy i chorób nowotworowych.. Jednym z nich jest przewlekłe zapalenie wątroby, będące.... Kobiety umierają po porodzie, ponieważ nikt nie zdiagnozował u nich hemofilii.

Mdłości lub ucisk w okolicach żołądka – to po pierwsze nie zawsze powód do obaw.. Ale jeśli te dolegliwości utrzymują się, powinni Państwo pilnie skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka (łac.. Przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka objawia się:. Do 1984 roku owrzodzenie żołądka postrzegane było jako choroba „wynikająca ze stresu” lub wywołana spożywaniem ostrych potraw.. Krótko po tym zapadł na ciężkie zapalenie błony śluzowej żołądka, które udało mu się szybko wyleczyć za pomocą antybiotyków.. W Niemczech prawie 50% wszystkich dorosłych zarażonych jest helikobakterią.. Czynniki, które sprzyjają infekcji helikobakterią:. W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka. Witamina ta hamuje wzrost helikobakterii.. Obecne są one m.in.. W przypadku zapalenia błony śluzowej żołądka potrzeba dziennie 500 do 1000 mg witaminy C (najlepsza jest naturalna w postaci proszku).. Witamina C wspomaga znacznie terapię antybiotykami.. Leczenie połączone z witaminą C wykazało, że efektywność terapii wzrosła prawie dwukrotnie – była skuteczna u 84% pacjentów.. Świetnym uzupełnieniem terapii antybiotykami są tzw.. Zapalenie błony śluzowej żołądka wywoływane jest przez helikobakterie.

Ból nigdy nie jest przyjemny, bez względu na to, jak duże jest jego natężenie i której części ciała dotyczy, nic więc dziwnego, że każdy chce pozbyć się go jak najszybciej.. Wiele osób nie zawraca sobie głowy czytaniem ulotki, nie chcąc tracić na to czasu czy też wychodząc z założenia, że i tak niewiele z tego zrozumie.. Jest to bardzo ważne, gdyż okazać się może, że dany lek nie nadaje się dla osób zażywających leki przeciwcukrzycowe czy też mających problemy z wątrobą.. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli lek jest dostępny bez recepty i można go kupić nawet na stacji benzynowej, nie oznacza to, że nie jest całkiem bez wpływu na organizm i można go łykać jak się chce i kiedy się chce.. Mimo iż są one dostępne praktycznie we wszelkich sklepach, co na pewno jest dogodną sytuacją, to najlepiej jest kupować je w aptece, bo tylko wtedy można mieć pewność, że są właściwie przechowywane.. Poza tym kupując w aptece, czy to stacjonarnej czy internetowej, zawsze można liczyć na skonsultowanie się z farmaceutą, co jest doskonałą alternatywą dla dokładnego wczytania się w ulotkę.. Znając się na składzie wszystkich środków, może też pomóc uniknąć łączenia kilku preparatów mających w składzie taką samą substancję, co jest bardzo niepożądane, gdyż nawet jeśli dana substancja nie szkodzi, gdy zawarta jest w jednym preparacie, zażycie jej podwójnej dawki z dwóch różnych leków może wpływać niekorzystnie na przykład na wątrobę, a do takich sytuacji – dublowania leków przeciwbólowych – dochodzi niestety bardzo często, z powodu niewiedzy konsumentów.. Jeśli ból nie ustępuje, jest to znak, że trzeba sięgnąć po silniejszy lek bądź też udać się do lekarza.. Poza tym, że leków o takim samym składzie nie powinno się ze sobą łączyć, często też środków przeciwbólowych nie można łączyć z wieloma innymi lekami, stosowanymi na inne dolegliwości.. Nie oznacza to też jednak, że kobieta musi narażać się na znoszenie bólu bez żadnej pomocy z powodu chęci karmienia dziecka czy dlatego, że jest w ciąży.. Nie wolno jednak środków takich zażywać przez dłuższy czas, dlatego jeśli ból nie mija, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.. Generalnie trzeba pamiętać, że im mniej leków stosuje się w ciąży, tym lepiej i dotyczy to też środków przeciwbólowych, warto więc najpierw sięgać po domowe metody zwalczające ból.. Podając leki przeciwbólowe bez recepty dzieciom, trzeba zapoznać się z treścią ulotki bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, by dowiedzieć się na przykład tego, z jakimi innymi lekami danego środka nie wolno łączyć.. Chodzi nie tylko o ich zwiększanie, ale też zmniejszanie – nie ma powodu do tego, by dzielić czopki wzdłuż na pół, ponieważ substancji aktywnej może być na tyle mało, że lek nie zadziała.. Po alkohol sięga się z różnych okazji, nikogo chyba jednak nie trzeba przekonywać, że jego wpływ na organizm nie jest najlepszy.

Videos

1. Moja tajna dieta wrażliwy żołądek Refluks żołądkowy nadżerki żołądka wrzody żołądka kasza jaglana
(WĘDROWNY)
2. Ból żołądka 👉 Co oznacza? 👉 O jakiej chorobie świadczy | Medycyna360
(Medycyna360)
3. 16 efektów picia kawy regularnie.
(Marek Skoczylas)
4. Jak rozpoznać chorobę wrzodową? Musisz zobaczyć ten reportaż! [36,6]
(tvnpl)
5. Kurkuma - co się stanie z Twoim zdrowiem jeśli będzie przyjmował 500mg dziennie. | Marek Skoczylas
(Marek Skoczylas)
6. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
(Brodata Medycyna)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Madonna Wisozk

Last Updated: 08/04/2022

Views: 5801

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Madonna Wisozk

Birthday: 2001-02-23

Address: 656 Gerhold Summit, Sidneyberg, FL 78179-2512

Phone: +6742282696652

Job: Customer Banking Liaison

Hobby: Flower arranging, Yo-yoing, Tai chi, Rowing, Macrame, Urban exploration, Knife making

Introduction: My name is Madonna Wisozk, I am a attractive, healthy, thoughtful, faithful, open, vivacious, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.