Leki stosowane w leczeniu tocznia - Toczeń - 2022 (2022)

Leki są ważnym aspektem leczenia wielu pacjentów ze SLE. Dostępna jest teraz szeroka gama terapii farmakologicznych, która zwiększyła potencjał skutecznego leczenia i doskonałe wyniki leczenia. Gdy osoba zostanie zdiagnozowana z toczniem, lekarz opracuje plan leczenia na podstawie wieku, zdrowia, objawów i stylu życia danej osoby. Powinny być regularnie weryfikowane i weryfikowane w razie potrzeby, aby zapewnić jak największą skuteczność. Cele leczenia pacjenta z toczniem obejmują:

 • zmniejszanie stanu zapalnego tkanek spowodowanego chorobą
 • tłumienie nieprawidłowości układu odpornościowego, które są odpowiedzialne za zapalenie tkanek
 • zapobieganie odblaskom i leczenie ich, gdy się pojawią
 • minimalizowanie komplikacji

Pacjenci i dostawcy współpracujący

Pacjenci tocznia powinni pracować z ich lekarzami by rozwinąć ich plan leczenia leczenia.Pacjenci powinni dokładnie zrozumieć przyczynę zażywania leku, jego działanie, dawkę, czas podawania i częste działania niepożądane. Farmaceuci mogą również być dobrym źródłem informacji dla pacjentów, pomagając im zrozumieć plan leczenia leków. Jeśli u pacjenta wystąpi problem, który wydaje się być związany z lekiem, pacjent powinien natychmiast powiadomić o tym swojego lekarza. Nagłe przerwanie przyjmowania niektórych leków może być niebezpieczne, a pacjenci nie powinni przerywać ani zmieniać leczenia bez uprzedniej rozmowy z lekarzem.

Szereg leków i złożoność planów leczenia mogą być przytłaczające i mylące. Nowo zdiagnozowani pacjenci i pacjenci, których plany leczenia zmieniły się, powinni być ściśle monitorowani i mieć natychmiastowy dostęp do pielęgniarki lub lekarza, jeśli mają problemy z przepisanymi lekami. Większość pacjentów SLE robi dobrze na lekach tocznia i doświadcza kilku efektów ubocznych. Osoby, które doświadczają negatywnych skutków ubocznych, nie powinny się zniechęcać, ponieważ często dostępne są leki alternatywne.

Pracownicy służby zdrowia powinni przejrzeć plany leczenia uzależnienia od narkotyków u pacjenta z toczniem podczas każdej wizyty w biurze, aby określić jej zrozumienie i zgodność z planem. Należy zachęcać do zadawania pytań i dodatkowego nauczania, aby wzmocnić lub dostarczyć dodatkowe informacje w razie potrzeby. Ważne jest, aby pamiętać, że pacjenci toczeń często wymagają leków do leczenia stanów powszechnie obserwowanych w chorobie. Przykłady tego typu leków obejmują leki moczopędne, przeciwnadciśnieniowe, przeciwdrgawkowe i antybiotyki.

W tym artykule opisano niektóre z głównych leków stosowanych w leczeniu SLE. Przedstawione informacje mają na celu krótki przegląd i odniesienie. Odnośniki do leków i inne teksty medyczne i pielęgnacyjne dostarczają pełniejszej i bardziej szczegółowej informacji na temat stosowania każdego leku i związanych z nim obowiązków opieki pielęgniarskiej.

Nieprzerwany

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

NLPZ obejmują dużą i chemicznie zróżnicowaną grupę leków o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Ból i stan zapalny są częstymi problemami u pacjentów ze SLE, a NLPZ są zwykle lekami z wyboru dla pacjentów z łagodnym SLE z małym lub żadnym zaangażowaniem narządu. Pacjenci z poważnym zajęciem narządów mogą wymagać silniejszych leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych.

Rodzaje NLPZ

Na rynku jest aż 70 NSAID, a nowe są stale dostępne. Niektóre można nabyć jako preparaty dostępne bez recepty, podczas gdy większe dawki tych leków lub innych preparatów są dostępne tylko na receptę. Na przykład, wymagane są recepty dla diklofenaku sodu (Voltaren), indometacyny (Indocin), diflunizalu (Dolobid) i nabumetonu (Relafen).

Mechanizm działania i użytkowania

Efekty terapeutyczne NLPZ wynikają z ich zdolności do hamowania uwalniania prostaglandyn i leukotrienów, które są odpowiedzialne za wywoływanie stanu zapalnego i bólu. NLPZ są bardzo przydatne w leczeniu bólu stawów i obrzęku oraz bólu mięśni. Mogą być również stosowane w leczeniu opryszczkowego bólu w klatce piersiowej. NLPZ może być jedynym lekiem potrzebnym do leczenia łagodnego rozbłysku; bardziej aktywna choroba może wymagać dodatkowych leków.

Chociaż wszystkie NLPZ wydają się działać w taki sam sposób, nie każdy ma ten sam wpływ na każdą osobę. Ponadto pacjenci mogą dobrze wykonywać jeden NLPZ przez pewien czas, a następnie, z jakiegoś nieznanego powodu, nie czerpać z niego żadnych korzyści. Przełączenie pacjenta na inny NLPZ powinno dawać pożądane efekty. Pacjenci powinni stosować tylko jeden NLPZ w danym momencie.

Efekty uboczne / niepożądane

Żołądkowo-jelitowe: Niestrawność, zgaga, ból w nadbrzuszu i nudności; rzadziej, wymioty, anoreksja, bóle brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego i zmiany na błonach śluzowych. Mizoprostol (Cytotec), syntetyczna prostaglandyna, która hamuje wydzielanie kwasu żołądkowego, może być podawana w celu zapobiegania nietolerancji przewodu pokarmowego. Zapobiega powstawaniu wrzodów żołądka i związanego z nimi krwawienia z przewodu pokarmowego u pacjentów przyjmujących NLPZ.

Układ moczowo-płciowy: retencja płynów, zmniejszenie klirensu kreatyniny i ostra martwica cewek z niewydolnością nerek.

Wątroby: Ostra, odwracalna hepatotoksyczność.

Układ sercowo-naczyniowy: Nadciśnienie tętnicze i umiarkowany do ciężkiego, nie-kardiogenny obrzęk płuc.

Hematologiczne: zmieniona hemostaza poprzez wpływ na funkcję płytek krwi.

Nieprzerwany

Inne: erupcja skóry, reakcje nadwrażliwości, szum w uszach i utrata słuchu.

Ciąża i laktacja

Należy unikać NLPZ w pierwszym trymestrze i tuż przed porodem; mogą być używane ostrożnie w innych okresach ciąży. NLPZ pojawiają się w mleku matki i powinny być ostrożnie stosowane przez matki karmiące piersią.

Uwagi dla pracowników służby zdrowia

Oszacowanie

(Video) LUPUS NEPHRITIS CAUSES, SYMPTOMS, DIAGNOSIS AND TREATMENT

Historia: Alergia na salicylany, inne NLPZ, zaburzenia czynności układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie, wrzód trawienny, krwawienie z przewodu pokarmowego lub inne zaburzenia krwawienia, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, ciąża i laktacja.

Dane laboratoryjne: badania wątroby i nerek, CBC, czasy krzepnięcia, analiza moczu, elektrolity w surowicy i stolec dla gwajak.

Fizyczne: wszystkie systemy ciała w celu określenia podstawowych danych i zmian funkcji, koloru skóry, uszkodzeń, obrzęku, słuchu, orientacji, odruchów, temperatury, pulsu, oddychania i ciśnienia krwi.

Ocena

Odpowiedź terapeutyczna, w tym zmniejszenie stanu zapalnego i działań niepożądanych.

Podawanie

Z jedzeniem lub mlekiem (w celu zmniejszenia podrażnienia żołądka).

Środki przeciwmalaryczne

Ta grupa leków została opracowana po raz pierwszy w czasie II wojny światowej, ponieważ chinina, standardowa kuracja przeciw malarii, była niewystarczająca. Badacze odkryli, że leki przeciwmalaryczne mogą być również stosowane w leczeniu bólu stawów, który występuje z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Późniejsze zastosowanie leków przeciwmalarycznych wykazało, że są one skuteczne w zwalczaniu toczniowego zapalenia stawów, wysypki skórnej, owrzodzeń jamy ustnej, zmęczenia i gorączki. Wykazano również, że są skuteczne w leczeniu DLE. Środki przeciwmalaryczne nie są stosowane w celu opanowania poważniejszych, układowych postaci SLE, które wpływają na narządy. Może upłynąć kilka tygodni lub miesięcy, zanim pacjent zauważy, że te leki kontrolują objawy choroby.

Rodzaje leków przeciwmalarycznych

Najczęściej przepisywane leki to siarczan hydroksychlorochiny (Plaquenil) i chlorochina (Aralen).

Mechanizm działania i użytkowania

Działanie przeciwzapalne tych leków nie jest dobrze znane. U niektórych pacjentów przyjmujących leki przeciwmalaryczne można zmniejszyć całkowitą dawkę dobową kortykosteroidów. Środki przeciwmalaryczne wpływają również na płytki krwi, zmniejszając ryzyko powstania skrzepów krwi i obniżając poziomy lipidów w osoczu.

Efekty uboczne / niepożądane

Centralny układ nerwowy: ból głowy, nerwowość, drażliwość, zawroty głowy i osłabienie mięśni.

Żołądkowo-jelitowe: Nudności, wymioty, biegunka, skurcze brzucha i utrata apetytu.

Okulistyka: zaburzenia widzenia i zmiany siatkówki objawiające się rozmyciem widzenia i trudnościami w ustawianiu ostrości. Bardzo poważnym potencjalnym skutkiem ubocznym leków przeciwmalarycznych jest uszkodzenie siatkówki. Ze względu na stosunkowo niskie dawki stosowane w leczeniu SLE ryzyko uszkodzenia siatkówki jest niewielkie. Jednak pacjenci powinni mieć dokładne badanie oczu przed rozpoczęciem tego leczenia, a następnie co 6 miesięcy.

Nieprzerwany

Dermatologiczne: suchość, świąd, łysienie, pigmentacja skóry i błony śluzowej, wykwity skórne i złuszczające zapalenie skóry.

Hematologiczne: dysracje krwi i hemoliza u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy 6-fosforanowej glukozy (G6PD).

Ciąża

Uważa się, że leki przeciwmalaryczne mają niewielkie ryzyko uszkodzenia płodu i powinny zostać przerwane u pacjentów z toczniem, którzy próbują zajść w ciążę.

Uwagi dla pracowników służby zdrowia

Oszacowanie

(Video) O co chodziło w Dr House, czyli czym jest toczeń i jak go leczyć?

Historia: Znane alergie na przepisane leki, łuszczycę, chorobę siatkówki, chorobę wątroby, alkoholizm, ciążę i laktację.

Dane laboratoryjne: CBC, testy funkcji wątroby i niedobór G6PD.

Fizyczne: wszystkie systemy ciała w celu określenia podstawowych danych i zmian w funkcji, koloru skóry i zmian chorobowych, błon śluzowych, włosów, odruchów, siły mięśni, przesiewowych i okulistycznych badań przesiewowych, palpitacji wątroby i badania jamy brzusznej.

Ocena

Odpowiedź terapeutyczna i skutki uboczne.

Podawanie

Przed lub po posiłkach o tej samej porze każdego dnia, aby utrzymać poziomy leku.

Kortykosteroidy

Kortykosteroidy to hormony wydzielane przez kory nadnerczy. Pacjenci z SLE z objawami, które nie ulegają poprawie lub nie oczekuje się reakcji na NLPZ lub leki przeciwmalaryczne, mogą otrzymać kortykosteroid. Chociaż kortykosteroidy mają potencjalnie poważne skutki uboczne, są bardzo skuteczne w zmniejszaniu stanu zapalnego, łagodzeniu bólu i zmęczenia mięśni i stawów i tłumieniu układu odpornościowego. Są one również użyteczne w kontrolowaniu większego zaangażowania narządów związanych ze SLE. Leki te podawane są w znacznie wyższych dawkach niż organizm wytwarza i działa jako silny środek terapeutyczny. Decyzja o zastosowaniu kortykosteroidów jest wysoce zindywidualizowana i zależy od stanu pacjenta.

Kiedy symptomy tocznia zareagowały na leczenie, dawka zwykle zwęża się aż do osiągnięcia najniższej możliwej dawki, która kontroluje aktywność choroby. W tym czasie należy dokładnie monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia zaostrzeń lub nawrotu bólu stawów i mięśni, gorączki i zmęczenia, które mogą wystąpić po obniżeniu dawki. Niektórzy pacjenci mogą wymagać kortykosteroidów tylko podczas aktywnych stadiów choroby; osoby z ciężką chorobą lub poważniejszym zajęciem narządów mogą wymagać długotrwałego leczenia.

Leczenie kortykosteroidami nie może być nagle przerwane, jeśli przyjmowano je dłużej niż przez 4 tygodnie. Podawanie kortykosteroidów powoduje spowolnienie lub zatrzymanie własnej produkcji hormonów nadnerczy, a niewydolność kory nadnerczy będzie skutkować nagłym zatrzymaniem leku. Zwężanie dawki pozwala nadnerczom ciała odzyskać i wznowić produkcję naturalnych hormonów. Im dłużej pacjent jest na kortykosteroidach, tym trudniej jest obniżyć dawkę lub przerwać stosowanie leku.

Nieprzerwany

Rodzaje kortykosteroidów

Prednizon (Orason, Meticorten, Deltasone, Cortan, Sterapred), syntetyczny kortykosteroid, jest najczęściej stosowany w leczeniu tocznia. Inne obejmują hydrokortyzon (Cortef, Hydrokorton), metyprednisolon (Medrol) i deksametazon (Decadron). Kortykosteroidy są dostępne jako krem ​​do stosowania miejscowego lub maść na wysypki skórne, tabletki i jako wstrzykiwacz do podawania domięśniowego lub dożylnego.

Mechanizm działania i użytkowania

Często przepisywane kortykosteroidy są bardzo skuteczne w zmniejszaniu stanu zapalnego i tłumieniu odpowiedzi immunologicznej. Leki te można stosować do kontrolowania nasilenia objawów i stosuje się je do kontrolowania ciężkich postaci choroby. Lek jest zwykle podawany doustnie. W okresach ciężkiej choroby może być podawany dożylnie; po ustabilizowaniu się pacjenta należy wznowić podawanie doustne.

Efekty uboczne / niepożądane

Centralny układ nerwowy: drgawki, bóle głowy, zawroty głowy, wahania nastroju i psychoza.

Układ sercowo-naczyniowy: Zastoinowa niewydolność serca (CHF) i nadciśnienie *.

Endokrynologia: zespół Cushinga, nieregularne miesiączki i hiperglikemia.

Żołądkowo-jelitowe: podrażnienie przewodu pokarmowego, wrzód trawienny i zwiększenie masy ciała.

Dermatologiczne: Cienka skóra, wybroczyny, wybroczyny, rumień twarzy, słabe gojenie się ran, nadmierne owłosienie, * i pokrzywka.

Układ mięśniowo-szkieletowy: osłabienie mięśni, utrata masy mięśniowej i osteoporoza *

Okulistyka: Zwiększone ciśnienie śródgałkowe, jaskra, wytrzeszcz i zaćma. *

(Video) Objawy tocznia w pigułce / Się Toczy! #3

Inne: immunosupresja i zwiększona podatność na infekcje.

*Długotrwałe skutki

Ciąża i laktacja

Kortykosteroidy przenikają przez łożysko, ale można je stosować ostrożnie podczas ciąży. Występują również w mleku matki; pacjenci przyjmujący duże dawki nie powinni karmić piersią.

Uwagi dla pracowników służby zdrowia

Oszacowanie:

Historia: Nadwrażliwość na kortykosteroidy, gruźlica, zakażenie, cukrzyca, jaskra, napady padaczkowe, wrzód trawienny, niewydolność serca, nadciśnienie oraz choroba wątroby lub nerek.

Dane laboratoryjne: Elektrolity, stężenie glukozy w surowicy, WBC, poziom kortyzolu.

Fizyczne: wszystkie systemy ciała w celu ustalenia podstawowych danych i zmian funkcji, tygodniowy przyrost masy ciała o> 5 funtów, rozstrój żołądka, zmniejszenie wydalania moczu, zwiększony obrzęk, zakażenie, temperatura, nieprawidłowości w tętnie, wzrost ciśnienia krwi i zmiany stanu psychicznego (np. agresja lub depresja).

Ocena:

Odpowiedź terapeutyczna, w tym zmniejszenie stanu zapalnego i działań niepożądanych.

Podawanie:

Z jedzeniem lub mlekiem (w celu zmniejszenia objawów przewodu pokarmowego).

Immunosupresyjne

Środki immunosupresyjne są ogólnie stosowane w celu zmniejszenia odrzucania przeszczepionych narządów. Są one również używane w poważnych, układowych przypadkach tocznia, w których występują duże narządy takie jak nerki lub w których występuje ciężkie zapalenie mięśni lub nieuleczalne zapalenie stawów. Ze względu na efekt oszczędzania steroidów, środki immunosupresyjne można również stosować w celu zmniejszenia lub niekiedy wyeliminowania potrzeby stosowania kortykosteroidów, oszczędzając w ten sposób pacjenta przed niepożądanymi działaniami niepożądanymi leczenia kortykosteroidami.

Nieprzerwany

Środki immunosupresyjne mogą powodować poważne działania niepożądane. Pacjenci muszą jednak zrozumieć, że działania niepożądane są zależne od dawki i są na ogół odwracalne poprzez zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.

Rodzaje immunosupresyjnych

Różnorodne leki immunosupresyjne są dostępne w leczeniu tocznia. Chociaż mają one różne mechanizmy działania, każdy typ działa, aby zmniejszyć lub zapobiec reakcji immunologicznej. Najczęściej stosowanymi lekami immunosupresyjnymi u pacjentów z SLE są azatiopryna (Imuran), cyklofosfamid (Cytoxan), metotreksat (Rheumatrex) i cyklosporyna (Sundimmune, Neoral).

Mechanizm działania i użytkowania

Leki takie jak azatiopryna, metotreksat i cyklosporyna są określane jako środki antymetabolitowe. Leki te blokują procesy metaboliczne w komórkach odpornościowych, a następnie zakłócają funkcje odpornościowe. Leki cytotoksyczne, takie jak cyklofosfamid, działają poprzez celowanie i uszkadzanie komórek produkujących autoprzeciwciała, tym samym hamując nadaktywną odpowiedź immunologiczną i zmniejszając aktywność choroby.

Ryzyka

Istnieje wiele poważnych zagrożeń związanych ze stosowaniem leków immunosupresyjnych. Obejmują one immunosupresję (prowadzącą do zwiększonej podatności na zakażenie), supresję szpiku kostnego (prowadzącą do zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, białych krwinek i płytek krwi) oraz rozwój nowotworów złośliwych.

Efekty uboczne / niepożądane

(Video) Toczeń rumieniowaty układowy

Dermatologiczne: Alopecia (tylko cyklofosfamid).

Żołądkowo-jelitowe: Nudności, wymioty, zapalenie jamy ustnej, zapalenie przełyku i hepatotoksyczność.

Układ moczowo-płciowy: krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego, krwiomocz, brak miesiączki, * impotencja, * i supresja gonad (tylko cyklofosfamid). *

* Tymczasowa lub odwracalna terapia lekowa zostaje przerwana
* Odzyskanie funkcji po odstawieniu leku jest nieprzewidywalne

Hematologiczne: małopłytkowość, leukopenia, pancytopenia, niedokrwistość i supresja mielinowa.

Oddechowe: Zwłóknienie płuc *.

Inne: Zwiększone ryzyko poważnych infekcji lub nowotworów złośliwych.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leków immunosupresyjnych stanowi określone ryzyko dla płodu.Pacjentki powinny stosować środki antykoncepcyjne podczas leczenia i przez 12 tygodni po zakończeniu leczenia azatiopryną. Azatiopryna może przenikać do mleka matki, a kobiety stosujące ten lek powinny skonsultować się z lekarzem przed karmieniem piersią.

* Przy dużych dawkach

Uwagi dla pracowników służby zdrowia

Oszacowanie

Historia: Alergia na leki immunosupresyjne, infekcje, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, ciąża, laktacja, leczenie kortykosteroidami, immunosupresja i supresja szpiku kostnego.

Dane laboratoryjne: CBC, różnicowanie, liczba płytek krwi, badania czynnościowe nerek, testy czynnościowe wątroby, testy czynności płuc, prześwietlenie klatki piersiowej i elektrokardiogram (EKG).

Fizyczne: wszystkie systemy ciała w celu określenia danych podstawowych i zmian funkcji, temperatury, pulsu, oddychania, masy ciała, koloru skóry, uszkodzeń, włosów i błon śluzowych.

Nieprzerwany

Ocena

Odpowiedź terapeutyczna i działania niepożądane.

Podawanie

Doustnie lub dożylnie.

Środki ostrożności: Protokoły podawania leku mogą się różnić. Pielęgniarka musi ściśle współpracować z lekarzem przepisującym, aby bezpiecznie podać lek i monitorować pacjenta, aby zminimalizować niekorzystne skutki i osiągnąć oczekiwane wyniki.

Nazwy marek zawarte w tym artykule podano jedynie jako przykłady; ich włączenie nie oznacza, że ​​produkty te są promowane przez NIH lub jakąkolwiek inną agencję rządową. Ponadto, jeśli konkretna marka nie jest wymieniona, nie oznacza to ani nie oznacza, że ​​produkt jest niezadowalający.

FAQs

Jakie leki na toczeń? ›

W leczeniu tocznia najczęściej stosuje się:

glikokortykosteroidy na zmiany skórne, niesteroidowe leki przeciwzapalne na bóle stawów i inne objawy ogólne, leki immunosupresyjne, gdy toczeń zajmuje i uszkadza nerki, płuca oraz układ nerwowy.

Czy rumień w toczniu znika? ›

pojawia się po ekspozycji na słońce u ponad połowy osób w okresach dużej aktywności choroby. Ma formę płaskiego lub lekko wypukłego zaczerwienienia skóry na policzkach i grzbiecie nosa, może też wystąpić na czole, w okolicy oczu, na szyi i dekolcie. Gdy aktywność choroby się zmniejsza, rumień ten znika bez śladu.

U jakiego lekarza leczyć toczeń? ›

„On musi mieć lekarza, który zna całą chorobę i takim lekarzem jest reumatolog” – powiedziała. W okresie remisji chory może być pod opieką lekarza POZ. Niestety, w Polsce chorzy na toczeń układowy często nie mają lekarza koordynującego leczenie specjalistyczne.

Czy wysypka przy toczniu Swedzi? ›

Pierwsze objawy tocznia - wysypka i rumień

Wysypka może pojawiać się bez wyraźnego powodu, jednak zwykle nasila się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. U niektórych osób wysypka może swędzieć, niekiedy na skórze pojawiają się również drobne krostki oraz przebarwienia.

Jak leczyć toczeń skórny? ›

W leczeniu skórnych postaci tocznia rumieniowatego najczęściej uzyskuje się poprawę, stosując terapię miejscową i fotoprotekcję. W przypadku braku poprawy należy dołączyć leczenie ogólne, w pierwszej kolejności preparaty przeciwmalaryczne. Tworzące się w krążeniu kompleksy immunologiczne odkładają się w narządach.

Czy da się wyleczyc toczeń? ›

Wciąż nie ma leku, który umożliwiłby całkowite wyleczenie pacjentów cierpiących na tocznia rumieniowatego. Leczenie ma na celu uzyskanie jak najdłuższego okresu remisji, zapobieganie uszkodzeniom narządów wewnętrznych i poprawę jakości życia.

Kiedy pojawia się rumień przy toczniu? ›

Najczęściej uaktywnia się po długiej ekspozycji na słońcu. Jest to lekkie zaczerwienienie na nosie, policzkach, może pojawić się również na szyi, dekolcie, czole czy w okolicach oczu. Rumień ten znika w momencie obniżenia aktywności tocznia. Słońce może zaostrzyć objawy choroby (zaatakowanie narządów wewnętrznych).

Jak można zarazic się toczniem? ›

Toczeń nie jest chorobą zakaźną i nie można się nim zarazić. Istnieje za to ryzyko wystąpienia genetycznej podatności na toczeń w rodzinie lub przekazania pewnych autoprzeciwciał z będącej w ciąży matki na dziecko.

Jakie mieliście pierwsze objawy tocznia? ›

Objawy tocznia to przede wszystkim:
 • zmiany skórne,
 • owrzodzenia jamy ustnej lub nosa,
 • nadmierne wypadanie włosów - łysienie,
 • zapalenie stawów,
 • zapalenie błon surowiczych - np. ...
 • zajęcie nerek,
 • zmiany neurologiczne,
 • zaburzenia hematologiczne - niedokrwistość hemolityczna, spadek liczby białych krwinek lub płytek krwi.

Jak wygląda toczeń na twarzy? ›

Podczas diagnozowania tocznia, szczególnie istotne są objawy: rumień na twarzy - utrzymujący się rumień na twarzy w kształcie motyla jest charakterystyczny dla tocznia. Ma go wiele osób z tą chorobą, ale podobne zmiany mogą pojawić się z powodu trądziku różowatego i innych chorób skóry.

Jak sprawdzić czy ma się tocznia? ›

Aby potwierdzić, że pacjent choruje na toczeń, konieczne jest wykonanie szeregu badań. Pierwsze z nich polega na stwierdzeniu obecnych zmian na skórze i błonie jamy ustnej. Następnie wykonuje się badanie RTG płuc oraz EKG. Niezbędne są również badania krwi i moczu.

Czy toczeń to jest rak? ›

Więcej informacji można uzyskać pisząc na maila Moniki Zientek (m.zientek@3majmysierazem.pl). Toczeń jest ciężką, autoimmunologiczną chorobą tkanki łącznej, której przebieg trudno przewidzieć. Obecnie jest to schorzenie nieuleczalne. Dochodzi do niego w wyniku ataku układu odporności na różne tkanki własnego organizmu.

Jak wygląda toczeń skóry? ›

Najbardziej typowym objawem tocznia jest pojawienie się na policzkach i grzbiecie nosa charakterystycznej plamy w kształcie motyla. Czasem plama występuje również na czole, szyi i dekolcie. Toczeń charakteryzuje się naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji.

Jak wygląda toczeń skórny? ›

Toczeń zwykle nie atakuje gwałtownie. Aż w 75 proc. przypadków najpierw pojawiają się zmiany na skórze i śluzówce. Przyjmują one postać wysypek (często pojawiających się po dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne), łuszczących się owalnych plam na owłosionej skórze czy niebolesnych owrzodzeń w obrębie jamy ustnej.

Czy przy toczniu jest podwyzszone OB? ›

W toczniu rumieniowatym układowym stężenie CRP może być normalne, ale już wskaźnik OB będzie podwyższony. Podwyższone stężenie CRP wskazuje na dodatkowe powikłania związane z infekcją. Pełna morfologia krwi może ujawnić niedokrwistość oraz małą liczbę płytek krwi i białych krwinek.

Czym smarowac toczeń? ›

Skórne zmiany w przebiegu tocznia mają zazwyczaj postać wykwitów, plamek i grudek na skórze. Leczenie tocznia skórnego jest podobne bez względu na jego rodzaj i polega na stosowaniu środków działających miejscowo – kremów maści, leków immunosupresyjnych i sterydów.

Czy przy toczniu się chudnie? ›

Toczeń rumieniowaty układowy - objawy

Część z nich ma charakter ogólny, ale są one niespecyficzne. Zmęczenie, stany podgorączkowe, chudnięcie bez powodu, rozdrażnienie, powiększenie węzłów chłonnych, trudności z koncentracją można przypisać wielu schorzeniom.

Czy przy toczniu można się opalać? ›

Słońce zaostrza objawy tocznia, nie należy się więc opalać; w słoneczne dni unikajmy też chodzenia po świeżym powietrzu, zwłaszcza w godz. 10.00–16.00.

Co to jest rumień układowy? ›

Toczeń Rumieniowaty Układowy (TRU) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki i tkanki organizmu, wywołując stan zapalny oraz prowadząc do uszkodzenia tkanek.

Jak wygląda toczeń rumieniowaty układowy? ›

Toczeń rumieniowaty układowy – objawy

Pacjentki skarżą się na wysoką gorączkę, mają powiększone węzły chłonne, a na twarzy pojawia się charakterystyczny rumień w postaci motyla. Oprócz tego symptomy mogą być powiązane z innymi narządami: w nerkach rozwija się zapalenie, prowadzące do ich niewydolności.

Jakie wyniki świadczą o toczniu? ›

Objawy
 • zmiany skórne typu rumienia, najczęściej na nosie i policzkach, kształtem przypominające motyla.
 • zmiany skórne rumieniowo-bliznowaciejące - rumień krążkowy.
 • nadwrażliwość na światło słoneczne.
 • nadżerki w jamie ustnej.
 • zapalenie lub ból stawów.
 • gorączka.
 • osłabienie.
 • wypadanie włosów.
Oct 3, 2019

Jak długo można żyć z toczniem? ›

Rokowania w przypadku osób, u których zastosowano dostępne obecnie sposoby terapii są jednak optymistyczne – ocenia się, że u 80-90 proc. z nich długość życia nie jest istotnie skrócona przez zmiany występujące na skutek choroby. Wielu pacjentów żyje z toczniem nawet 40 lat.

Czy dermatolog rozpozna toczeń? ›

TRU może zajmować każdy układ i narząd, dlatego też, w zależności od dominujących zmian, chorzy mogą pozostawać pod opieką lekarzy różnych specjalności, przede wszystkim reumatologów, dermatologów i nefrologów.

Co to jest toczeń polekowy? ›

Toczeń polekowy (drug-induced lupus – DIL) definiuje się jako jednostkę charakteryzującą się występowaniem objawów klinicznych, przeciwciał przeciwjądrowych w surowicy i innych nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych podobnych jak w idiopatycznym SLE, ale czasowo związanych z długotrwałym przyjmowaniem różnych ...

Jak sprawdzić czy ma się tocznia? ›

Aby potwierdzić, że pacjent choruje na toczeń, konieczne jest wykonanie szeregu badań. Pierwsze z nich polega na stwierdzeniu obecnych zmian na skórze i błonie jamy ustnej. Następnie wykonuje się badanie RTG płuc oraz EKG. Niezbędne są również badania krwi i moczu.

Co atakuje toczeń? ›

Toczeń jest autoimmunologiczną chorobą zapalną, której często towarzyszą charakterystyczne rumieniowe zmiany skórne. Z tego względu schorzenie określane jest jako toczeń rumieniowaty, jednak ta układowa choroba tkanki łącznej niejednokrotnie zajmuje też stawy, nerki, płuca, serce czy inne narządy lub układy narządów.

Jak wygląda toczeń na twarzy? ›

Skóra i błony śluzowe – toczeń powoduje rumień na twarzy przypominający kształtem motyla. Najczęściej uaktywnia się po długiej ekspozycji na słońcu. Jest to lekkie zaczerwienienie na nosie, policzkach, może pojawić się również na szyi, dekolcie, czole czy w okolicach oczu.

Nowo zdiagnozowani pacjenci i pacjenci, których plany leczenia zmieniły się, powinni być ściśle monitorowani i mieć natychmiastowy dostęp do pielęgniarki lub lekarza, jeśli mają problemy z przepisanymi lekami.. Ból i stan zapalny są częstymi problemami u pacjentów ze SLE, a NLPZ są zwykle lekami z wyboru dla pacjentów z łagodnym SLE z małym lub żadnym zaangażowaniem narządu.. Niektóre można nabyć jako preparaty dostępne bez recepty, podczas gdy większe dawki tych leków lub innych preparatów są dostępne tylko na receptę.. Historia: Alergia na salicylany, inne NLPZ, zaburzenia czynności układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie, wrzód trawienny, krwawienie z przewodu pokarmowego lub inne zaburzenia krwawienia, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, ciąża i laktacja.. Środki przeciwmalaryczne nie są stosowane w celu opanowania poważniejszych, układowych postaci SLE, które wpływają na narządy.. Pacjenci z SLE z objawami, które nie ulegają poprawie lub nie oczekuje się reakcji na NLPZ lub leki przeciwmalaryczne, mogą otrzymać kortykosteroid.. Niektórzy pacjenci mogą wymagać kortykosteroidów tylko podczas aktywnych stadiów choroby; osoby z ciężką chorobą lub poważniejszym zajęciem narządów mogą wymagać długotrwałego leczenia.. Kortykosteroidy są dostępne jako krem ​​do stosowania miejscowego lub maść na wysypki skórne, tabletki i jako wstrzykiwacz do podawania domięśniowego lub dożylnego.. Są one również używane w poważnych, układowych przypadkach tocznia, w których występują duże narządy takie jak nerki lub w których występuje ciężkie zapalenie mięśni lub nieuleczalne zapalenie stawów.. Ze względu na efekt oszczędzania steroidów, środki immunosupresyjne można również stosować w celu zmniejszenia lub niekiedy wyeliminowania potrzeby stosowania kortykosteroidów, oszczędzając w ten sposób pacjenta przed niepożądanymi działaniami niepożądanymi leczenia kortykosteroidami.. Pacjenci muszą jednak zrozumieć, że działania niepożądane są zależne od dawki i są na ogół odwracalne poprzez zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.. Historia: Alergia na leki immunosupresyjne, infekcje, zaburzenia czynności wątroby lub nerek, ciąża, laktacja, leczenie kortykosteroidami, immunosupresja i supresja szpiku kostnego.

Toczeń jest autoimmunologiczną chorobą zapalną, która rozwija się na skutek nieprawidłowego działania układu immunologicznego, a także błędnego rozpoznania własnych komórek organizmu jako obcych.. O tym jak rozpoznać toczeń, skąd bierze się choroba, a również jak ją leczyć wyjaśnia Lek.. Wiadomo jednak, że toczeń rozwija się u osób genetycznie podatnych na zachorowanie po zadziałaniu dodatkowych bodźców.. Objawy tocznia możemy podzielić na: „objawy ogólne” oraz takie, które wynikają z zajęcia poszczególnych narządów.. Są to objawy nieswoiste, które mogą występować również w przebiegu wielu innych chorób.. Głównym celem leczenia tocznia jest przede wszystkim jak najszybsze osiągnięcie trwałej remisji choroby, zapobiegnięcie uszkodzeniom narządów oraz poprawa jakości życia.. Anna Techmańska, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii: Toczeń to choroba autoimmunologiczna, która rozwija się wskutek złożonych zaburzeń układu odpornościowego, prowadzących do przewlekłego procesu zapalnego w wielu tkankach i narządach.. Toczeń nie jest chorobą zakaźną i nie można się nim zarazić.. Wiadomo jednak, że toczeń rozwija się u osób genetycznie podatnych na zachorowanie po zadziałaniu dodatkowych bodźców.. Svitlana Slyvchenko, Ann Asystent Zdrowia:Występujące u chorych na toczeń objawy dotyczą z reguły zmian skórnych o różnym charakterze.. Anna Techmańska, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii: Objawy tocznia możemy podzielić na: „objawy ogólne” , a także takie, które wynikają z zajęcia poszczególnych narządów.. Są to objawy nieswoiste, które mogą występować również w przebiegu wielu innych chorób.. Chorzy na toczeń często skarżą się na ból mięśni, ich osłabienie, zanik.. Kolejnym charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy w kształcie motyla, który pojawia się po ekspozycji na słońce.. Głównym celem leczenia tocznia jest przede wszystkim jak najszybsze osiągnięcie trwałej remisji choroby, a także zapobiegnięcie uszkodzeniom narządów oraz poprawa jakości życia.

Wrzody lub owrzodzenia mogą tworzyć się w ustach na policzkach lub dziąsłach.. Zdarza się, gdy ciało ma mniej czerwonych krwinek.. To może być odpowiedzialny za ból odczuwany przez ludzi z toczniem.. Reklama Lupus może również spowodować atak układu odpornościowego na stawy, powodując ból i artretyzm.. Reklama Lupus nie wpływa bezpośrednio na twoje narządy rozrodcze, ale choroba może powodować komplikacje podczas ciąży.. Choroba może powodować rozległe uszkodzenia obszarów ciała, w tym stawów, skóry, serca, naczyń krwionośnych, mózgu, nerek, kości i płuc.. Dowiedz się więcej Pop-up div nr 4 Problemy z wątrobą są spowodowane stanem zapalnym i zmniejszonym przepływem krwi do wątroby.. Czytaj więcej Pop wyślij nr 5 Zapalenie trzustki może być wywołane przez zapalenie tocznia lub przez leki stosowane do jego leczenia.. Czytaj więcej Pop dzi div 6 Nagromadzenie płynu w jamie brzusznej może być oznaką choroby nerek lub problemów z wątrobą.. Przeczytaj więcej Zmęczenie, często ciężkie, może być ogólnym objawem tocznia, lub może oznaczać inne problemy zdrowotne, takie jak problemy z sercem, nerkami lub wątrobą.. Czytaj więcej Problemy z wątrobą są spowodowane stanem zapalnym i zmniejszonym przepływem krwi do wątroby.. Przeczytaj więcej Zapalenie trzustki może być wywołane przez zapalenie tocznia lub przez leki stosowane do jego leczenia.Leczenie będzie zależeć od tego, co spowodowało zapalenie trzustki.. Czytaj więcej Nagromadzenie płynu w jamie brzusznej może być oznaką choroby nerek lub problemów z wątrobą.. Przeczytaj więcej Zmęczenie, często ciężkie, może być ogólnym objawem tocznia, lub może oznaczać inne problemy zdrowotne, takie jak problemy z sercem, nerkami lub wątrobą.

W wyniku ich oddziaływania na organizm dochodzi do procesu zapalnego , który uszkadza narządy i w efekcie prowadzi do ich dysfunkcji.. U chorych na toczeń występują także:. Choroby nerek w przebiegu tocznia są istotną przyczyną większej śmiertelności wśród chorych na SLE.. Ponadto obecność tocznia zwiększa ryzyko rozwoju:. Naukowcom do dziś nie udało się ustalić dokładnej przyczyny wystąpienia zachorowania na toczeń rumieniowaty układowy.. stosowanie pewnej grupy leków może powodować wystąpienie tzw.. Poza objawami klinicznymi w diagnostyce tocznia często konieczne jest wykonanie badań specjalistycznych.. W diagnostyce trzeba też oznaczyć przeciwciała antyfosfolipidowe, które pojawiają się u ok. 30 – 40 proc.. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie objawów i możliwość różnorodnego przebiegu, lekarz, poza wyżej wymienionymi najpopularniejszymi, może zlecić wiele innych badań i testów, np.. chorych, a 65 proc.. Jeśli podejrzewasz, że twoje objawy mogą sugerować toczeń, nie bagatelizuj tego i nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Jeszcze nie ma lekarstwa dla tocznia, ale pewne leki mogą złagodzić twoje symptomy.. Objawy tocznia i ich nasilenie mogą być różne u ludzi, więc będziesz potrzebować pracować z twoim doktorem by stworzyć plan opieki, który jest odpowiedni dla ciebie.. Lekarz może zlecić krótkotrwałe leczenie sterydami, dopóki nie zaczną działać leki długoterminowe.. Leki te są dostępne jako leki dostępne bez recepty (OTC) i na receptę.. Możesz potrzebować niższej dawki lub twój lekarz może chcieć, abyś uniknął tych leków.. zgaga wrzody żołądka lub jelit krwawienie w żołądku lub jelitach Przyjmowanie dużej dawki NLPZ lub stosowanie tych leków przez długi czas zwiększa ryzyko krwawienia lub wrzodów żołądka.. Te leki mogą zająć kilka miesięcy, aby były skuteczne, więc są podawane tylko po tym, jak inne leki nie działają.. Używanie narkotyków poza etykietą oznacza, że ​​lek, który został zatwierdzony przez FDA w jednym celu, jest wykorzystywany do innego celu, który nie został zatwierdzony.. Dzieje się tak dlatego, że FDA reguluje testowanie i zatwierdzanie leków, ale nie w jaki sposób lekarze stosują leki w leczeniu swoich pacjentów.. Tak, twój lekarz może przepisać lek, ale oni myślą, że jest najlepszy dla twojej opieki.. metotreksat (Rheumatrex) mykofenolan mofetil cyklofosfamid (Cytoxan) Twój lekarz może przepisać te leki, gdy inne leki nie działały, aby kontrolować twoje objawy.. Te leki nie są leczeniem pierwszego rzutu dla tocznia, ponieważ mają potencjalnie poważne skutki uboczne.

Masz toczeń i stosojesz olej CBD?. Nie ma na celu wyleczenia choroby.. Wysypka pojawia się na szyi, twarzy i skórze głowy.. Toczeń indukowany przez leki: U 10% chorych na toczeń objawy mogą być wywołane reakcją na niektóre leki wydawane na receptę.. Większość z nich cierpi na anemię.. Uważa się jednak, że właściwości związków CBD minimalizują niektóre objawy choroby.. Przeprowadzone w 2009 roku badania dotyczące stosowania CBD jako kluczowego leku przeciwzapalnego wykazały, że zawiera on receptory CB1 i CB2, które znajdują się również w komórkach układu odpornościowego.. Większość leków na receptę opracowanych przez firmy farmaceutyczne pomaga w leczeniu objawów tocznia.. Pomimo nielicznych badań klinicznych nad leczeniem tocznia gruczołowego za pomocą CBD, istnieje coraz więcej prac badających wpływ kannabinoidów na układ odpornościowy osoby chorej na tocznia.. Jest to stwierdzenie, które odzwierciedla rolę, jaką CBD odgrywa w organizmie pacjenta z tocznia – zmniejszając stan zapalny poprzez zakłócenie procesu, poprzez który organizm generuje stan zapalny.. Siedemset osiemdziesiąt jeden osób z tą chorobą stosowało CBD z różnych powodów, w tym w leczeniu tocznia.

Ta nowa wytyczna BSR zawiera zalecenia dotyczące cech klinicznych i serologicznych skłaniających do rozważenia diagnozy SLE; ocena pacjentów z SLE; monitorowanie SLE i zarządzanie łagodnym, umiarkowanym i ciężkim SLE.. Nerki: zapalenie nerek jest często bezobjawowe i jest wykrywane przez białkomocz, krwiomocz, nadciśnienie lub podwyższone stężenie mocznika lub kreatyniny w surowicy.. System klasyfikacji American College of Rheumatology dla SLE sugeruje, że osoba może być sklasyfikowana jako mająca tocznia, jeśli obecne są cztery lub więcej z następujących 11 kryteriów (które nie muszą występować w tym samym czasie, ale mogą kumulować się przez kilka lat ):. Niedokrwistość u pacjentów z toczniem może być wywołana przez lek lub z powodu przewlekłej choroby, ale czasami jest to spowodowane niedokrwistością hemolityczną.. Zespoły nakładania się: niektórzy pacjenci z „toczniem” nie mają czystego SLE, jak opisano, ale mają nakładające się cechy z innymi chorobami tkanki łącznej, takimi jak twardzina skóry, zapalenie wielomięśniowe, reumatoidalne zapalenie stawów i zespół Sjögrena.. Dożylne immunoglobuliny są coraz częściej stosowane w leczeniu opornego tocznia, a także odgrywają rolę u pacjentów z współistniejącą infekcją i aktywnym toczniem, dla których leczenie immunosupresyjne jest często nieodpowiednie.. Glukokortykoidy i terapia immunosupresyjna są wskazane, gdy uważa się, że neuropsychiatryczne SLE odzwierciedla proces zapalny (zapalenie nerwu wzrokowego, poprzeczne zapalenie szpiku, neuropatia obwodowa, oporne napady padaczkowe, psychoza lub ostry stan splątania) oraz w obecności uogólnionej aktywności tocznia.

Toczeń : Przyczyny, typy i objawy Toczeń jest chroniczną chorobą autoimmunologiczną, która powoduje zapalenie w twoim ciele.. Zapalenie obserwowane w toczniu może wpływać na różne narządy i tkanki w twoim ciele, w tym twoje:. gorączka zmęczenie bóle ciała ból stawów wysypki, w tym wysypka na twarzy zmiany skórne duszność > przewlekłe suche oczy ból w klatce piersiowej bóle głowy zamieszanie utrata pamięci Możliwe przyczyny Jakie są możliwe przyczyny tocznia?. Ekspozycja na światło słoneczne lub promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest jedynym wpływem środowiska, który był związany ze stanem zapalnym skóry i wysypką na tle malarskim w toczniu.. Ekspozycja na światło UV jest również związana ze stanem zapalnym w narządach wewnętrznych u osób ze skłonnością do rozwoju tocznia.. Niektóre z bardziej powszechnych leków związanych z DILE to leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, takie jak hydralazyna i leki stosowane w leczeniu nieregularnych uderzeń serca, w tym procainamid i chinidyna.. Współczynnik sedymentacji erytrocytów krwi może być wskaźnikiem wielu chorób, takich jak toczeń, rak lub infekcja.. Zwiększony poziom białka lub czerwonych krwinek w moczu może wskazywać na tocznia.. Test przeciwciała przeciwjądrowego jest testem przesiewowym, a wynik pozytywny wskazuje jedynie na aktywność układu odpornościowego, która jest powiązana z innymi chorobami immunologicznymi i infekcjami.. Twoja nerka jest kolejnym ważnym narządem, na który może wpłynąć toczeń.

Posiadanie rodzinnej historii tocznia nie znaczy, że rozwinie się on w kolejnym pokoleniu, jednak są pewne warunki, by tak się stało.. Ekspozycja na światło UV jest również związana ze stanem zapalnym w narządach wewnętrznych u osób ze skłonnością do rozwoju tocznia.. Niektóre badania sugerują, że hormony mogą być odpowiedzialne za rozwój tocznia w organizmie człowieka.. Na przykład może rozwinąć się u osoby z genetycznym obciążeniem, która ponadto narażona jest na pewne czynniki środowiskowe.. Objawy są bardzo zbieżne z symptomami tocznia układowego, ale w większości przypadków nie wpływa na funkcjonowanie głównych narządów wewnętrznych.. Osoby, które stosują określone leki mogą być narażone na zwiększone ryzyko rozwoju tocznia.. Zwiększone poziomy białka lub czerwone krwinki w moczu mogą wskazywać na tocznia.

Toczeń rumieniowaty skórny – forma choroby, która ogranicza się wyłącznie do skóry.. Toczeń polekowy przebiega dość łagodne, ponieważ nie atakuje wielu narządów.. Rumień na twarzy pojawia się u około 50 procent ludzi chorych na toczeń.. Wiele osób ma nadwrażliwość na światło nie tylko słoneczne.. U niektórych osób dochodzi do pojawienia się innych objawów skórnych np.. z roślin konopi.

Podostry skórny toczeń rumieniowaty , to toczeń, który powoduje, że tkanka skóry pali się i pali, gdy jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.. Toczeń jest chorobą przewlekłą spowodowaną zaburzeniami w organizmie, więc na pewno nie jest to wirus ani bakteria, która go powoduje.. Ekspozycja na słońce może powodować rany na skórze, które mogą wywołać toczeń z powodu wrażliwych narządów lub komórek w ciele.. Ten rodzaj leku jest potrzebny pacjentom z toczniem, aby zapobiec zapaleniu, które jest bardzo podatne na wystąpienie w organizmie.. Niewydolność nerek Zaburzenia krwi, takie jak niedokrwistość Wysokie ciśnienie krwi Zapalenie naczyń, zapalenie naczyń krwionośnych Problemy z pamięcią Doświadczanie zmian behawioralnych, takich jak częste halucynacje Drgawki Uderzenie Choroba serca Problemy z płucami, na przykład zapalenie błony śluzowej płuc i zapalenie płuc Podatny na różne choroby zakaźne Rak

Wysypki skórne Cellulitis i Erysipelas Rumień Nodosum Rumień Toxicum Neonatorum Zapalenie mieszków włosowych Liszaj Planus Perioral Dermatitis Pityriasis Versicolor Trądzik różowaty Świerzb Toczeń krążkowy Bielactwo Toczeń jest krótką nazwą dla warunku zwanego toczniem rumieniowatym układowym (SLE).. Objawy tocznia w szczegółach Jak toczeń dotyka ciała Jak diagnozuje się tocznia?. Toczeń może wywoływać objawy w wielu częściach ciała, na które ma wpływ.. Może wystąpić łagodny obrzęk stawów, ale ciężkie zapalenie stawów z uszkodzeniem stawów jest niezwykłe.. Około 6 na 10 osób z toczniem odkrywa, że ​​ich skóra jest bardzo wrażliwa na światło słoneczne.. Może to powodować bóle w klatce piersiowej (zapalenie opłucnej) lub bóle w klatce piersiowej (zapalenie osierdzia).. Około 1 na 3 osoby z toczniem może rozwinąć zapalenie nerek, które mogą doprowadzić nerki do wycieku białka i krwi do moczu.. Chociaż nie ma lekarstwa na tocznia, ten stan może być zazwyczaj kontrolowany i objawy ustępują.. Leczenie może się różnić od czasu do czasu, w zależności od ciężkości choroby lub zaostrzenia objawów, a także od tego, które części ciała są dotknięte chorobą.. Dla większości ludzi z toczniem, wzór ich choroby staje się ustalony w ciągu dziesięciu lat; więc jeśli poważne problemy nie rozwinęły się w tym czasie, jest mało prawdopodobne, aby to zrobiły.. Niektóre leki stosowane do kontrolowania tocznia mogą nie być wskazane w ciąży, więc jeśli rozważasz zajście w ciążę i masz tocznia, planuj z wyprzedzeniem i udaj się do specjalisty, aby to przedyskutować.

Palec trzaskający to choroba, której istotą jest stan zapalny błony maziowej i pochewki ścięgnistej.. Ważne miejsce w leczeniu zajmuje rehabilitacja Według ICD 10, czyli Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, jest to choroba układu mięśniowo-szkieletowego, charakteryzująca się zapaleniem błony maziowej i pochewki ścięgnistej.. Palec zatrzaskujący jest przypadłością, która częściej dotyka mężczyzn, szczególnie zmagających się z chorobami reumatycznymi takimi jak dna moczanowa lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).. Trzaskający palec w bardziej zaawansowanych stanach charakteryzuje się również brakiem możliwości zgięcia palca, czyli pojawia się blokada palca.. Ścięgna te znajdują się w pochewce ścięgnistej, która utrzymuje ścięgna na miejscu i ułatwia ich ślizg.. Uczucie strzelania w palcu daje objawy takie jak: uczucie sztywności w stawach palca, trudność z rozpoczęciem ruchu zgięcia i wyprostu, ból, skrzypienie i trzaskanie palca, tkliwość palca, czasem również obrzęk palca.. Trzaskający kciuk leczy się podobnie co wcześniej wspomniany zespół de Querwaina, jednak lokalizacja problemu jest inna.. Niestety stosowanie jedynie samej maści nie przynosi całkowitego pozbycia się problemu, który z czasem może się nasilać.. W przypadku początku dolegliwości związanych z wystąpieniem palca trzaskającego, stosowanie krioterapii, ultradźwięków (również z maścią przeciwbólową i przeciwzapalną) lub zabiegi laseroterapii w połączeniu z odciążeniem bolesnego palca mogą przynieść całkowite ustąpienie dolegliwości.. Nowotwory to jedna z najgroźniejszych znanych chorób, która jest niestety bardzo powszechna i współcześnie znajduje się w ścisłej czołówce przyczyn śmierci.. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.

leki przeciwzapalne pomagają złagodzić wiele objawów tocznia, zmniejszając stan zapalny i ból., Leki przeciwzapalne są najczęstszymi lekami stosowanymi w leczeniu objawów tocznia, takich jak gorączka, zapalenie stawów lub zapalenie opłucnej.. Paracetamol (Tylenol®) Leczenie bólu., mniej podrażnień żołądka niż aspiryna.. podobnie jak aspiryna, NLPZ mogą podrażniać żołądek., NLPZ mogą również powodować poważne problemy żołądkowo-jelitowe( GI), takie jak krwawienie wrzód.. Skutki uboczne mogą trwać tygodnie, więc sterydy impulsowe są czasami przepisywane w celu kontrolowania flary tocznia lub dla osób, które nie mogą przyjmować sterydów w postaci tabletek.. zmiany w wyglądzie i nastroju są bardziej widoczne przy dużych dawkach sterydów.. długotrwałe stosowanie sterydów może powodować dodatkowe działania niepożądane, w tym:. leki przeciwmalaryczne są lekami na receptę stosowanymi wraz ze sterydami i innymi lekami.. Leki te mogą również zwiększyć ryzyko rozwoju niektórych rodzajów raka.. Voclosporin (Lupkinis™) opracowany w leczeniu toczniowego zapalenia nerek jeden z dwóch leków specjalnie zatwierdzonych do leczenia toczniowego zapalenia nerek (wraz z lekiem Benlysta) działa zapobiegając odpowiedzi autoimmunologicznej w celu zmniejszenia stanu zapalnego i uszkodzenia nerek najczęstszym poważnym działaniem niepożądanym jest infekcja przyjmowana jako pigułka. Jeśli pacjent przyjmuje duże dawki metotreksatu, nie powinien stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych.. pomaga obniżyć dawkę sterydów i poprawić choroby wątroby i nerek.. Leczenie przeciwzakrzepowe może być przez całe życie u niektórych osób z toczniem.

Chociaż ryzyko CVD jest zwiększone, jeśli TG na czczo. wynoszą > 1,7 mmol/l (> ~150 mg/dl) [121], to. zastosowa-nie leków zmzastosowa-niejszających to stężezastosowa-nie należy rozważyć tylko. u osób z TG > 2,3 mmol/l (> ~200 mg/dl), u których nie. można obniżyć stężenia TG za pomocą zmian stylu życia,. i przy występowaniu dużego całkowitego ryzyka CV.. W rezultacie fibraty cechują się dużą skutecznością. w obniżaniu stężeń TG na czczo, jak również stężeń. po-posiłkowych TG i remnantów cząstek lipoprotein bogatych. w triglicerydy (TRL).. Skuteczność w badaniach klinicznych. Fibraty jako klasa zwiększają stężenie w surowicy. zarów-no kreatyniny, jak i homocysteiny w badaniach krótko- i. dłu-goterminowych — działanie to wydaje się specyficzne dla. fibratów.. KWAS NIKOTYNOWY Mechanizm działania. Skuteczność w badaniach klinicznych. Statyny i fibraty. W badaniu ACCORD [141] u chorych na cukrzycę. typu 2 leczenie skojarzone fenofibratem z simwastatyną nie. zmniejszało występowania CVD, w porównaniu z. simwasta-tyną w monoterapii, gdy wszystkich pacjentów analizowano. łącznie.. Statyny i kwas nikotynowy

Inne leki to substancje, wobec których brakuje wystarczającej jakości dowodów skuteczności klinicznej, z tego względu nie zaleca się ich stosowania jako leków I i II rzutu, ich włączenie jest możliwe w przypadku indywidualnych wskazań lub nadciśnienia opornego.. u jakich pacjentów są preferowane poszczególne grupy leków podstawowych, które substancje czynne z poszczególnych grup są preferowane w określonych przypadkach, w jakich przypadkach poszczególne leki z grup podstawowych są przeciwwskazane.. W monoterapii preferowane są pochodne dihydropirydynowe, wśród których te długodziałające są szczególnie bezpieczne i skuteczne u osób w podeszłym wieku, w tym pacjentów z izolowanym nadciśnieniem skurczowym, u pacjentów z miażdżycą tętnic obwodowych, u pacjentów z POChP lub astmą oskrzelową.. W związku z działaniami niepożądanymi, które są efektem działania naczyniorozszerzającego pochodnych dihydropirydynowych należy należy zachować ostrożność przy współistniejącej tachykardii (rozszerzenie naczyń może powodować odruchową tachykardię) lub niewydolności serca (ryzyko obrzęku płuc).. Większość leków hipotensyjnych stosowanych pojedynczo obniża ciśnienie tętnicze o <20/10 mm Hg i ten efekt dotyczy tylko około połowy pacjentów, dlatego rozpoczynanie farmakoterapii jednym lekiem jest możliwe tylko w przypadku nadciśnienia 1. stopnia.. IKA + sartan – z uwagi na ryzyko działań niepożądanych ze strony nerek przy jednoczesnym braku korzyści z połączenia, IKA/sartan + diuretyk oszczędzający potas – z uwagi na ryzyko hiperkaliemii, niedihydropirydynowy antagonista wapnia + β-bloker – z uwagi na ryzyko bradykardii i niewydolności serca, α-bloker + diuretyk – z uwagi na ryzyko hipotonii ortostatycznej .

Na ogół muszą też przyjmować leki w celu opanowania powikłań, takich jak leki moczopędne, przeciwnadciśnieniowe, przeciwdrgawkowe, antybiotyki i leki wzmacniające kości.. Toczeń rumieniowaty układowy może także ujawnić się u dzieci albo u młodzieży.. Młodzieńczy toczeń układowy może ujawnić się u dzieci w wieku 10-16 lat.. Młodzieńczy toczeń wymaga specjalistycznego leczenia np.. Gdy choroba postępuje, pojawiają się inne jej objawy.. Zaliczają się do nich zmiany skórne, zapalenie stawów, zaburzenia immunologiczne.. U części chorych może rozwinąć się zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie osierdzia.. Oprócz tego pojawiają się zmiany skórne, a także owrzodzenia jamy ustnej.. Toczeń rumieniowaty układowy obciąża również serce i układ sercowo-naczyniowy.. Nie ma jednego testu, który pozwalałby zdiagnozować układowy toczeń rumieniowaty.. Przy masażach można sięgnąć po oliwę z oliwek, bogatą w kwasy tłuszczowe Omega-9, korzystnie oddziałującą na zmiany skórne.

efekt terapeutyczny pojawia się po okresie 2-4 tygodni regularnego przyjmowania leku; leki nie mają działania doraźne­go – powinny być przyjmowane codziennie, o stałych porach dnia, zgodnie z zaleceniem lekarza psy­chiatry; leki przeciwdepresyjne nie uzależ­niają; szczególnie w początkowych ty­godniach przyjmowania leków przeciwdepresyjnych wystąpić mogą działania niepożądane, które z reguły mają charakter ła­godny i przejściowy, nie są więc wskazaniem do odstawiania leku, a ewentualnie do kontaktu z leka­rzem prowadzącym; leczenie przeciwdepresyjne jest długotrwałe i powinno być kon­tynuowane nawet po ustąpieniu objawów, w zależności od ilości epizodów oraz siły ich przebiegu; leków przeciwdepresyjnych nie można odstawiać bez konsultacji z lekarzem, nawet w przypadku poprawy samopoczucia, gdyż może to spowodować wystąpienie objawów odstawiennych i nawrót depresji; w przypadku braku skuteczności farmakoterapii zmienia się lek/ leki przeciwdepresyjne i czasami wprowadza leki wspomagające z innych grup; z uwagi na potencjalne interakcje należy informować lekarzy innych specjalności o przyjmowaniu leków przeciwdepresyjnych, a lekarza psy­chiatrę o przyjmowanych lekach i suplementach diety; nie wszystkie leki przeciwde­presyjne wchodzą w interakcje z alkoholem, a przyjmowanie wielu z nich nie stanowi prze­ciwwskazania do prowadzenia pojazdów [4].. Leki działające hamująco na OUN – może nasilić się działanie uspokajające barbi­turanów i innych leków dzia­łających hamująco na OUN.. Jeśli chodzi o wiązanie z białkami osocza, to spośród SNRI najsilniej wiąże się duloksetyna (>90%), wskazując przez to na konieczność zwracania uwagi na jednocześnie przyjmowane inne leki, które również silnie wiążą się z białkami osocza celem uniknięcia możliwych interakcji farmakokinetycznych.. Mechanizm działania : wybiórcze inhibitory wychwytu zwrotnego se­rotoniny o działaniu przeciwdepre­syjnym nie wywierają żadnego wpły­wu bądź działają minimalnie na inne neuroprzekaźniki, np.. nieselektywne inhibitory wychwy­tu zwrotnego serotoniny: brom­feniramina, chlorfeniramina, klomipramina, dekstrometorfan, milnacipran, wyciągi z dziurawca, sybutramina, wenlafaksyna; agoniści serotoniny: buspiron, tryptany, dihydroergotamina, er­gotamina; leki uwalniające serotoninę: me­tylofenidat; leki przeciwbólowe: pentazocyna, petydyna, nefopam, tramadol; inhibitory monoaminooksydazy: izoniazyd, linezolid, moklobemid, selegilina; inne leki: bromokryptyna, wyciągi z żeń-szenia, sole litu.. I generacja: nieselektywne, nie­odwracalne – iproniazyd (lek niestosowany w leczeniu depre­sji), fenelzyna (lek niedostępny w Polsce); II generacja: selektywne, nieod­wracalne: inhibitory MAO-A – klorgi­lina, inhibitory MAO-B – selegili­na (stosowana głównie w cho­robie Parkinsona)*, III generacja: selektywne, odwra­calne: inhibitory MAO-A – moklo­bemid*, amiflamina, tolok­saton, inhibitory MAO-B – lazabe­mid, karoksazon (używane głównie w chorobie Parkin­sona i depresji, obecnie nie­stosowane). Problemem są tu nie tylko sytuacje, w których koniecz­na staje się zmiana leczenia z uwagi na występujące działania niepożądane le­ków, ale też brak wpływu na niektóre objawy czy dolegliwości związane z le­czeniem [15].

Videos

1. Zaburzona bariera jelitowa, a choroby autoimmunologiczne
(Instytut Mikroekologii)
2. Niesamowite korzyści zdrowotne pokrzywy zwyczajnej. | Marek Skoczylas
(Marek Skoczylas)
3. Odporność a choroby autoimmunologiczne - odcinek 2
(Poradnik Apteki Gemini)
4. Głodówka przerywana - leczy i uzdrawia, są na to dowody.
(Marek Skoczylas)
5. Twardzina, scleredema, scleromyxedema - jak odróżnić
(Profesor Lidia Rudnicka - po polsku)
6. WEBINAR Post ERA-EDTA
(MedExpress TV)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Carlyn Walter

Last Updated: 05/09/2022

Views: 5285

Rating: 5 / 5 (70 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Carlyn Walter

Birthday: 1996-01-03

Address: Suite 452 40815 Denyse Extensions, Sengermouth, OR 42374

Phone: +8501809515404

Job: Manufacturing Technician

Hobby: Table tennis, Archery, Vacation, Metal detecting, Yo-yoing, Crocheting, Creative writing

Introduction: My name is Carlyn Walter, I am a lively, glamorous, healthy, clean, powerful, calm, combative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.