
Piotr Ziętek
23.02.2022
ObserwujNadkwasota to termin oznaczający nadprodukcję kwasu solnego przez komórki żołądka. Termin ten czasami jest mylnie używany jako jedno z określeń objawu zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, czyli zgagi. Niemniej, zgaga i uszkodzenie przełyku mogąwystąpić również w przypadku nadkwaśności żołądka. Na nadmiar kwasu wrażliwa jest głównie dwunastnica – początkowaczęść jelita cienkiego. Żrący sok żołądkowy uszkadza nabłonek dwunastnicy i powoduje trudno gojące się owrzodzenia. Jest kilka możliwych przyczyn nadprodukcji kwasu żołądkowego. Leczenie owrzodzeń dwunastnicy w przeszłości było głównie chirurgiczne. Obecnie większość przypadków z powodzeniem można leczyć farmakologicznie.
Nadkwasota żołądka – przyczyny
Komórki nabłonkowe żołądka produkują sok żołądkowy zawierający kwas solny. Jest on niezbędny w procesie trawienia. Wydzielanie kwasu jest regulowane przez dwa hormony. Gastryna pobudza, a somatostatyna hamuje jego produkcję. Choroby przebiegające ze wzrostem produkcji gastryny pośrednio zwiększają też wydzielanie kwasu. Do chorób tych należą m.in.:
- zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
- guz wydzielający gastrynę – zespół Zollingera-Ellisona,
- zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka,
- niedokrwistość złośliwa,
- chirurgiczne usunięcie fragmentu żołądka z zachowaniem części przedodźwiernikowej.
Nosicielstwo bakterii H. pylori jest zjawiskiem bardzo powszechnym w naszej populacji. Jej obecność w błonie śluzowej żołądka powoduje przewlekły stan zapalny. Jest on z kolei przyczyną zwiększenia wydzielania gastryny i zmniejszenia wydzielania ochronnej warstwy śluzu wyściełającej żołądek. H. pylori jest dobrze poznanym czynnikiem wywołującym zwiększone zakwaszenie żołądka, chorobę wrzodową, zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, a także raka żołądka.
Stosunkowo rzadką przyczyną nadkwaśności jest tzw. zespół Zollingera-Ellisona. Jest to obecność guza wydzielającego hormon – gastrynę. Nadprodukcja gastryny powoduje nadkwaśność i trudno gojące się owrzodzenia błony śluzowej dwunastnicy. Pojawienie się objawów takich jak zgaga i bóle w nadbrzuszu w czasie ciąży nie muszą wcale oznaczać nadkwasoty. Najczęściej są to po prostu objawy refluksu wywołane zwiększonym ciśnieniem w jamie brzusznej. U osób młodych zakażenie H. pylori jest dużo rzadszym zjawiskiem. Dlatego w przypadku wystąpienia u dzieci objawów choroby wrzodowej należy szukać przyczyny innej niż nadkwaśność.
Podstawą w diagnostyce choroby wrzodowej wywołanej nadkwasotą jest panendoskopia. Nie stosuje się badań sprawdzających zakwaszenie żołądka. Za pomocą badania zwanego pH-metrią ocenia się kwaśność w dolnej części przełyku. Metoda ta jest stosowana w diagnostyce choroby refluksowej.
Nadkwasota żołądka – objawy
Objawy nadkwaśności są podobne jak w przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy. Może pojawić się gniotący ból w górnej części brzucha. Ból pojawia się kilka godzin po spożyciu pokarmu i ustępuje po przyjęciu leków zobojętniających sok żołądkowy lub po posiłku. Dolegliwości często pojawiają się w nocy lub nad ranem. Obserwuje się też częstsze nawroty choroby wiosną i jesienią. Ponieważ w przypadku nadkwaśności podrażniona jest także błona śluzowa przełyku, mogą pojawić się objawy podobne jak w chorobie refluksowej, tzn. piekący ból w nadbrzuszu i za mostkiem. W przypadku zespołu Zollingera-Ellisona charakterystyczne jest to, żeobjawy choroby wrzodowej nawracają nawet po leczeniu farmakologicznym lub chirurgicznym.
Polecane dla Ciebie
-
Rennie Antacidum, 680 mg+80 mg, tabletki do ssania, smak miętowy, 24 szt.
węglan magnezu, węglan wapnia, pastylki, refluks, zgaga, wrzody, nadkwaśność, nudności
13.39 zł -
Manti, tabletki do rozgryzania i żucia, smak miętowy, 32 szt.
simetikon, wodorotlenek glinu, tabletka, refluks, zgaga, wrzody, nadkwaśność
18.99 złSee Also‘Enagic’: A Rapidly growing Pyramid digital business scheme selling water ionizers in Bhutan shows dreams but empties out pockets - The BhutaneseJak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?Perspektywy leczenia farmakologicznego zaburzeń rytmu serca - Infarma Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych -
Alugastrin, 1,02 g/15 ml, zawiesina doustna, 250 ml
zawiesina, refluks, zgaga, wrzody, nadkwaśność
17.79 zł(Video) Jak pokonać zgagę i refluks na stałe. | Marek Skoczylas -
Manti, tabletki do rozgryzania i żucia, smak miętowy, 8 szt.
simetikon, wodorotlenek glinu, tabletka, refluks, zgaga, wrzody, nadkwaśność
8.49 zł
Jak leczy się nadkwaśność żołądka?
Leczenie nadkwaśności zależy od przyczyny dolegliwości. Objawowe leczenie nadkwasoty polega na stosowaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), np. esomeprazol, omeprazol, pantoprazol. Jeśli w badaniu krwi, kału lub wycinków błony śluzowej, pobranych podczas gastroskopii, stwierdzi się obecność H. pylori, należy przeprowadzić jej eradykację (leczenieprzeciwbakteryjne skierowaneprzeciwko H.pylori). Standardowo stosuje się tzw. terapię potrójną. Polega ona na stosowaniu inhibitora pompy protonowej oraz dwóch z trzech następujących antybiotyków: amoksycyliny, klarytromycyny i metronidazolu.
Stosowanie IPP jest również skuteczne w przypadku zespołu Zollingera-Ellisona. Jednak jeśli znana jest lokalizacja guza wydzielającego gastrynę, należy przeprowadzić jego chirurgiczne usunięcie.
W przypadku niedokrwistości złośliwej konieczne są domięśniowe iniekcje witaminy B12. Regularne przyjmowanie witaminy często jest konieczne do końca życia.
W razie dolegliwości bólowych nie należy stosować niesterydowych leków przeciwzapalnych takich jak ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Są one przeciwwskazane ze względu na szkodliwy wpływ na błonę śluzową żołądka.
Domowe sposoby na nadkwasotę żołądka
Wspomniane wcześniej leczenie jest zalecane zwłaszcza u osób z obecną chorobą wrzodową. Domowe sposoby na nadkwasotę powinny być stosowane raczej jako dodatek do terapii. Pewną ulgę może przynieść picie wody niegazowanej, która rozcieńczy sok żołądkowy. Jest to jednak rozwiązanie doraźne i krótkotrwałe. Istnieją pewne doniesienia o działaniu osłonowym dla żołądka i dwunastnicy śluzu powstałego po namoczeniu siemienia lnianego. Jest to bezpieczna metoda i można ją spokojnie stosować.
Wielu pacjentów odczuwa ulgę po spożyciu substancji zobojętniających. Nie zaleca się jednak doraźnego stosowania sody oczyszczonej. Zamiast tego, w razie objawów nadkwasoty można zastosować któryś z leków zobojętniających bez recepty, opartych na solach wapnia i magnezu. W zwalczaniu objawów nadkwasoty pomocne mogą być też preparaty zawierające mieszanki ziół takich jak ziele glistnika, mięta pieprzowa, melisa, ostropest, owoc kminku, rumianek i arcydzięgiel. Leczenie nadkwasoty ziołami powinno być stosowane jedynie dodatkowo.
Wedługdostępnych badań zwiększony odsetek ludzi zarażonych H. pylori jest związany ze złymi warunkami socjoekonomicznymi. W celu uniknięcia zakażenia zalecana jest poprawa warunków bytowych oraz dokładne przestrzeganie zasad higieny.
Żywienie przy nadkwasocie – co jeść, a czego unikać?
Optymalna dietajest bardzo istotna w przypadku nadkwasoty powikłanej chorobą wrzodową. Celem stosowania takiej dietyjest zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego oraz zredukowanie dolegliwości. Przekłada się to na szybsze gojenie owrzodzeń przewodu pokarmowego i poprawę jakości życia. Dieta na nadkwasotę żołądka bogata jest w produkty takie jak chude mięso, białe pieczywo, warzywa z wyłączeniem kapustnych, chudy nabiał. Należy natomiast unikać potraw pikantnych, dosalania, orzechów i roślin strączkowych. Absolutnie przeciwwskazane jest spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Więcej informacji o tym, co można jeść w nadkwaśności i chorobie wrzodowej, można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady dietetyka lub lekarza rodzinnego.
Twoje sugestie
Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.
Zgłoś uwagiPolecane artykuły
-
Zawroty głowy – przyczyny, objawy, leczenie
Zawroty głowy mogą być spowodowane na przykład zbyt gwałtowną zmianą pozycji czy odwróceniem głowy i wówczas są zjawiskiem fizjologicznym. Czasem jednak mogą być wynikiem poważniejszych dolegliwości. Jakich?
- See AlsoNiesteroidowe Leki Przeciwzapalne (NLPZ) - czy znasz je wszystkie? - Portal opieka.farmOWNER REVIEW - LEKI Makalu Titanium PolesLeki Micro Trail Race | Bastoncino da trail running ultraleggero
Czkawka – przyczyny i leczenie
Czkawka (łac. singultus) w większości przypadków bywa zjawiskiem całkowicie fizjologicznym oraz powszechnym. Jednakże uporczywa czkawka, która utrudnia funkcjonowanie, może być objawem chorób układu trawiennego i nerwowego. Z tego względu, mimo pozornie błahego charakteru, nie należy jej lekceważyć, a przy występowaniu innych niepokojących objawów koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. Czym jest czkawka? Co może oznaczać? Jak się jej pozbyć? Odpowiadamy w poniższym artykule.
-
Kolka wątrobowa – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby na atak kolki żółciowej
Kolka wątrobowa (żółciowa) objawia się jako silny i nagły ból pod prawym łukiem żebrowym, który może trwać nawet kilka godzin. Wynika z zaburzonej pracy pęcherzyka żółciowego. Kto najbardziej jest narażony na kolkę wątrobową i w jaki sposób można złagodzić ból, który jej towarzyszy?
- (Video) SOS: zgaga, nadkwasota, refluks żołądkowo-przełykowy, nadżerki żołądka, wrzody ZAKWASZENIE ŻOŁĄDKA
Ból po prawej stronie brzucha – co może oznaczać?
Ból brzucha po prawej stronie to objaw wielu dolegliwości, które mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. W zależności od jego lokalizacji i typu będzie świadczył o różnych problemach. Co może powodować ból po prawej stronie brzucha?
-
Hipertermia (przegrzanie) organizmu – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc
Fala upałów przetaczająca się nad krajem sprzyja wystąpieniu hipertermii. Do przegrzania organizmu dochodzi na skutek zaburzenia mechanizmów termoregulacji i niemożności oddania wytworzonego przez organizm ciepła. Szczególnie narażone na jego wystąpienie są noworodki i osoby starsze. Jak rozpoznać hipertermię? I jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia udaru cieplnego?
-
Zespół WPW – czym jest zespół Wolffa-Parkinsona-White’a? Objawy, leczenie
W mniej więcej 50% przypadków przebieg zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a jest chorobą, która nie daje żadnych objawów. Nazywany jest także zespołem preekscytacji, których cechą charakterystyczną jest obecność dodatkowej drogi przewodzenia między przedsionkami a komorami. O ile sam WPW może być bezobjawowy, tak wpływa on na inne funkcje serca, których zaburzenie może być groźne dla zdrowia a nawet życia pacjenta. Jak zdiagnozwać WPW, jak wygląda leczenie i czy można go dziedziczyć?
-
Wyciek z sutka – jakie są przyczyny, co może oznaczać?
Wyciek z sutka to niepokojący objaw, który dotyczy kobiet, ale może także występować u mężczyzn. Czasem przyczyną wycieku z sutka u kobiet jest po prostu ciąża, ale często jest to oznaka poważnych zmian chorobowych, które wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Bardzo ważną informacją jest kolor wycieku z sutka – to wskazówka, jaka choroba może się za tym kryć.
- (Video) Co robić przy zapaleniu żołądka | Kamila Lipowicz | Porady dietetyka klinicznego
Co zrobić, kiedy ugryzie kleszcz?
Choć chyba nikt ich nie lubi, to kleszcze stanowią nieodłączny element polskiego lata i ciepłych dni. Musimy zatem wiedzieć, jak z nimi postępować – tym bardziej, że konsekwencje ugryzienia przez kleszcze potrafią stanowić dla ludzi wielkie niebezpieczeństwo.