Najlepsze leki na napady paniki w 2020 roku (2022)

Atak paniki to nagły atak niekontrolowanego strachu lub lęku, któremu towarzyszą objawy somatyczne lub poznawcze (utrata pamięci, zapomnienie). Możliwy jest gwałtowny wzrost ciśnienia krwi, zawroty głowy, nudności. Atak rozwija się szybko, w ciągu 10 minut, ale także szybko mija.

Ważny! Ataki paniki same w sobie nie są chorobą, ale ich wielokrotne powtarzanie może poważnie obniżyć jakość życia. Mogą również sygnalizować obecność poważnych chorób układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, hormonalnego.

Leczenie, w tym leki, jest przepisywane przez lekarza. Warto jednak wiedzieć, jakie leki OTC można przyjmować, aby wyeliminować nieprzyjemne objawy.

Najlepsze leki na napady paniki w 2020 roku (1)

Zadowolony

 • 1 Objawy
  • 1.1 Co się dzieje podczas ataku
 • 2 Co zrobić z atakiem paniki
  • 2.1 Z którym lekarzem się skontaktować
 • 3 Leczenie
 • 4 Środki uspokajające
  • 4.1 Valemidin
  • 4.2 Persen
  • 4.3 Novo-passite
 • 5 Anksjolityki
  • 5.1 Phenazepam
  • 5.2 Atarax
  • 5.3 Afobazol
  • 5.4 Grandaxin
 • 6 Leki przeciwdepresyjne
  • 6.1 Amitryptylina
  • 6.2 Azafen
  • 6.3 Escitalopram

Objawy

Niekontrolowany stan lęku i paniki może wiązać się z każdą sytuacją lękową (np. U osoby, która boi się owadów, atak może się zdarzyć, gdy zobaczy pająka), z istniejącymi chorobami somatycznymi lub może powstać spontanicznie, bez konkretnego powodu. Z reguły częste ataki paniki są charakterystyczne dla osób z ciężką depresją, chorobami sercowo-naczyniowymi i dystonią wegetatywno-naczyniową.

Warto zauważyć, że uczucie strachu może powstać w normalnych okolicznościach, w znajomym otoczeniu, na przykład w domu, na spacerze lub w minibusie, którym dana osoba codziennie dojeżdża do pracy.

Pierwotna symptomatologia ataku paniki jest podobna do ataku serca (podwyższone ciśnienie krwi, przyspieszone tętno). Dlatego rozpoznanie stanów paniki jest trudne (atak trwa średnio 10 minut).

Głównym objawem jest szybki rozwój ataku. Uczucie niepokoju, dyskomfortu bardzo szybko zmienia się w intensywny strach, panikę. Po kilku minutach pojawia się mocne bicie serca, utrudnia oddychanie (uczucie ucisku w gardle lub duszenia). Możesz również doświadczyć zwiększonej potliwości, drętwienia kończyn. Występują silne zawroty głowy, do stanu oszołomienia, drżenie rąk.

Ludzie, którzy po raz pierwszy napotykają atak paniki, odczuwają lęk przed śmiercią.

Co się dzieje podczas ataku

Jeśli rozważymy atak paniki z punktu widzenia fizjologii, to atak rozwija się następująco: silny lęk aktywuje produkcję hormonu kortyzolu w nadnerczach, następuje zwężenie naczyń, co oznacza wzrost przepływu krwi (podwyższone ciśnienie krwi, silne bicie serca). Z tego samego powodu możliwe są skurcze brzucha, którym towarzyszy silny ból. W wyniku tachykardii pojawia się duszność, uczucie „uduszenia” (osoba nie może w pełni oddychać) lub brak powietrza.

Co zrobić z atakiem paniki

Atak można w każdej chwili zaskoczyć. W takim przypadku najważniejsze jest, aby spróbować się rozproszyć. Aby pozbyć się strachu, możesz chodzić po pokoju, włączać telewizor, ściskać i rozluźniać dłonie - aby zająć się najprostszymi czynnościami. Niektórzy lekarze zalecają mentalne liczenie liczby wdechów i wydechów lub rozwiązywanie prostych problemów.

Jeśli ataki zdarzają się często, zawsze miej ze sobą butelkę wody. Z reguły kilka łyków wody pomaga nieco się uspokoić i odpowiednio ocenić sytuację.

Oddychanie należy mówić osobno. Podczas ataku paniki tętno wzrasta, powodując jeszcze większy strach, więc pierwszą rzeczą do zrobienia jest normalizacja oddechu. Aby to zrobić, warto nauczyć się wdychać uderzenia - policz do 4 na wdech, wstrzymaj oddech (również licząc do 4), wydychaj powoli.

Krewni mogą również pomóc osobie w stanie ataku paniki - weź rękę, zapytaj o wszelkie drobiazgi. Najważniejsze, żeby mówić spokojnym i pewnym siebie głosem. Jeśli w domu są jakieś środki uspokajające (odpowiednia jest nawet nalewka waleriana), możesz je podać pacjentowi.

Z którym lekarzem się skontaktować

Ludzie, którzy przynajmniej raz doświadczyli ataków paniki, zaczynają obawiać się ich nawrotów, zwłaszcza gdy ataki lęku lub strachu rozpoczynają się nagle, bez wyraźnego powodu. U wielu pacjentów ze skłonnością do częstych napadów z czasem pojawia się uczucie, że wariują lub przynajmniej mają poważne zaburzenia psychiczne. Dlatego pytanie, jak pozbyć się napadów, nie jest bezczynne.

Dokładna przyczyna ataków paniki nie jest znana. Na częstość napadów mogą mieć wpływ problemy z układem hormonalnym i sercowo-naczyniowym. Z reguły ludzie o katastrofalnym typie myślenia, którzy mają tendencję do dramatyzowania najmniejszych wydarzeń, są bardziej narażeni na ataki paniki. A także osoby o podwyższonej wrażliwości emocjonalnej lub doświadczające ciągłego dyskomfortu emocjonalnego. W takim przypadku impulsem do wystąpienia ataków paniki może być przepracowanie, stres lub po prostu mówienie podniesionym głosem.

Aby raz na zawsze rozwiązać problem, musisz udać się do lekarza. Przede wszystkim - do neurologa. Po zbadaniu i zebraniu wywiadu specjalista wykluczy choroby z podobnymi objawami, a jeśli diagnoza zostanie potwierdzona, przepisze leki (w niektórych przypadkach leki na receptę).

Drugim krokiem jest wizyta u psychoterapeuty. Lekarz może pomóc w ustaleniu pierwotnej przyczyny twoich lęków. Możliwe, że napady są związane z jakimś rodzajem traumy psychicznej (i doznanej we wczesnym dzieciństwie), które przypominają o sobie w ten sposób. W tym przypadku sesje z psychoterapeutą, uzupełnione terapią lekową, dają dobre rezultaty, pomagają pozbyć się ataków paniki.

Najlepsze leki na napady paniki w 2020 roku (2)

Leczenie

Leki mogą być przepisywane wyłącznie przez lekarza. Leki stosowane w leczeniu ataków paniki są podzielone na 3 główne grupy:

 • środki uspokajające;
 • anksjolityki (środki uspokajające);
 • leki przeciwdepresyjne.

W zależności od grupy, leki działają na układ nerwowy i naczyniowy. Tak więc leki przeciwdepresyjne i uspokajające pomagają przywrócić układ nerwowy, łagodzą lęk i neutralizują skutki stresu psychoemocjonalnego. Leki przeciwpsychotyczne tłumią agresję, zmniejszają pobudzenie psychomotoryczne i są przepisywane w przypadku zaburzeń psychicznych.

Środki uspokajające

Skuteczny przy pierwszych przejawach ataków paniki. Takie leki mają łagodne działanie uspokajające, poprawiają sen i pomagają pozbyć się niepokoju. Kolejnym plusem jest to, że większość środków uspokajających zawiera naturalne składniki ziołowe. Możesz je kupić w aptece bez recepty.

Valemidin

Walemidyna jest połączonym środkiem uspokajającym. Jako część nalewki z matki, głogu, waleriany i mięty pieprzowej, a także difenhydraminy w małej dawce (0,025 g na 25 ml leku). Ma działanie uspokajające i przeciwskurczowe.

Służy do eliminacji objawów napadu paniki (łagodzenie uczucia niepokoju, strachu), normalizacji snu w przypadku bezsenności. W celu ustabilizowania stanu emocjonalnego możliwa jest zarówno wizyta jednorazowa, jak i wizyta na kursie.
Forma uwalniania - krople, żółtawe lub brązowe o charakterystycznym zapachu.

Przeciwwskazane w niewydolności serca (w ostrych i przewlekłych stadiach), ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

W przypadku częstych ataków paniki Valemidin, podobnie jak inne środki uspokajające, nie poradzi sobie, ale jest przepisywany jako środek pomocniczy w złożonym leczeniu.

Valemidin

Zalety:

 • łagodzi uczucie niepokoju, strachu;
 • normalizuje sen z bezsennością.

Niedogodności:

 • nie leczy, jest przepisywany jako środek wspomagający.

Najlepsze leki na napady paniki w 2020 roku (3)

Persen

Preparat o naturalnym składzie. Składnikami aktywnymi są suche ekstrakty z melisy, waleriany i mięty. Ma wyraźne działanie uspokajające, umiarkowane przeciwskurczowe i hipnotyczne.

Ważny! Wzmacnia działanie leków przeciwbólowych, uspokajających, a także leków działających hamująco na ośrodkowy układ nerwowy, gdy są stosowane razem, konieczne jest dostosowanie dawki.

Wskazany jest przy drażliwości, nerwowości, zaburzeniach snu. Łagodzi uczucie niepokoju, pomaga zapobiegać napadom paniki w początkowej fazie. Sprzedawane bez recepty, w formie pigułek i kropli.

Stosowany regularnie, w monoterapii, jest w stanie zatrzymać atak na początkowym etapie. Potwierdzają to opinie klientów.

Jest przepisywany jako środek profilaktyczny oraz w połączeniu z lekami na receptę.

Persen

Zalety:

 • jest w stanie powstrzymać atak na początkowym etapie;
 • łagodzi uczucie niepokoju, pomaga zapobiegać atakom paniki w początkowej fazie.

Niedogodności:

 • nie znaleziono.

Novo-passite

Novo-passit to środek uspokajający na bazie ekstraktów ziołowych z dodatkiem guaifenezyny (działa przeciwlękowo, zmniejsza niepokój, lęk, stres emocjonalny). Wskazany jest przy neurastenii, drażliwości, wysokim stresie emocjonalnym, przejawach stanów obsesyjnych.
Forma uwalniania - tabletki, syrop.

Przy częstych atakach Novopassit nie pomoże, ale może być stosowany w złożonej terapii w połączeniu z lekami na receptę. Ponieważ lek wzmacnia działanie środków uspokajających, wspólne podawanie jest możliwe tylko po konsultacji z lekarzem (dobierze również optymalną dawkę).

Przeciwwskazania: alergia na składniki, myasthenia gravis, ciąża, laktacja.
Lek jest sprzedawany bez recepty i jest skuteczny w początkowej fazie ataku (syrop Novopassit działa szybciej). Może być również stosowany profilaktycznie.

Novo-passite

Zalety:

 • lek jest sprzedawany bez recepty;
 • skuteczny w początkowej fazie ataku.

Niedogodności:

 • istnieją przeciwwskazania.

Anksjolityki

Stosowane są przy zdiagnozowanych zaburzeniach psychicznych, sprzedawane w aptekach wyłącznie na receptę. Dawkowanie i schemat dawkowania dobierane są indywidualnie w zależności od objawów.

Anksjolityki są skuteczne, szybko zatrzymują ataki, zmniejszają częstotliwość objawów ataków paniki, działają depresyjnie na ośrodkowy układ nerwowy, jednocześnie eliminując niepokój i drażliwość. Średnio pozytywny efekt osiąga się w ciągu kilku dni po podaniu.

Ze znaczących wad - duża liczba skutków ubocznych, w tym związanych z zaburzeniami koncentracji. Przy dłuższym stosowaniu możliwe jest uzależnienie, w wyniku czego - objawy odstawienia po odstawieniu.

Phenazepam

Lek na receptę z serii benzodiazepin, ma działanie uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe. Jest aktywnie stosowany w leczeniu stanów, którym towarzyszy zwiększony lęk, nerwice i ataki paniki.

Skuteczność została potwierdzona zarówno przez samych pacjentów, jak i przez specjalistów. Warto jednak pamiętać, że Phenazepam to poważny lek, który ma przeciwwskazania i szeroki wachlarz skutków ubocznych.Nie zaleca się długotrwałego leczenia, ponieważ lek powoduje uzależnienie fizyczne (w przypadku anulowania stan może się pogorszyć).
Tabletki przyjmuje się przy pierwszych objawach napadu paniki, w dawkach zalecanych przez lekarza prowadzącego.

Phenazepam

Zalety:

 • efektywny;
 • przystępny koszt.

Niedogodności:

 • ma przeciwwskazania i szeroką gamę skutków ubocznych;
 • powoduje uzależnienie fizyczne.

Najlepsze leki na napady paniki w 2020 roku (4)

Atarax

Jest stosowany w leczeniu stanów lękowych, którym towarzyszą ataki paniki. Działa uspokajająco, znieczulająco i przeciwskurczowo, poprawia jakość i długość snu nocnego (zmniejsza liczbę wybudzeń, eliminuje uczucie strachu i nieuzasadnionego niepokoju).

Lek wpływa na koncentrację uwagi, szybkość reakcji psychomotorycznych, dlatego zaleca się przyjmowanie tabletek wieczorem, przed snem.

Recenzje Atarax są w większości pozytywne. Ludzie zauważają znaczną poprawę swojego stanu, zmniejszenie liczby ataków paniki, poprawę jakości snu, zmniejszenie lęku, normalizację tła emocjonalnego (zmniejszenie drażliwości).

Tabletki sprzedawane są wyłącznie na receptę, dawkowanie jest przepisywane przez lekarza prowadzącego (przekroczenie dawki jest niepożądane - istnieje duże ryzyko wystąpienia działań niepożądanych).

Atarax

Zalety:

 • zmniejszenie liczby ataków paniki;
 • lepsza jakość snu;
 • zmniejszenie lęku;
 • normalizacja tła emocjonalnego.

Niedogodności:

 • sprzedawane wyłącznie na receptę.

Afobazol

Jeden z najczęściej przepisywanych leków. Skuteczność leczenia wynika z działania przeciwlękowego (eliminuje niepokój, złe uczucia, podejrzliwość, płaczliwość) oraz lekko pobudzającego działania Afobazolu. Eliminuje alarmujące objawy somatyczne - oddechowe, sercowo-naczyniowe (normalizuje rytm), a także drażliwość.

Służy do leczenia łagodnych i umiarkowanych nerwic, napadów paniki w początkowej fazie, normalizuje tło emocjonalne, eliminuje objawy stanów depresyjnych.

Nie uzależnia i nie ma skutków ubocznych. Po anulowaniu nie ma zespołu odstawienia. Trwały efekt uzyskuje się po przyjęciu kursu, średnio przez 5-7 dni (maksymalny efekt występuje 14 dnia). Kolejnym plusem jest brak negatywnych reakcji w pierwszych dniach przyjęcia.

Afobazol jest dopuszczony do bezpłatnej sprzedaży - recepta nie jest wymagana. Ale nie powinieneś sam tego przepisywać; lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Afobazol

Zalety:

 • pomaga poprawić pamięć i koncentrację;
 • dopuszczone do bezpłatnej sprzedaży.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Najlepsze leki na napady paniki w 2020 roku (5)

Grandaxin

Lek o umiarkowanym działaniu przeciwlękowym, wyraźnym działaniu uspokajającym. Nie powoduje senności, poprawia pamięć i uwagę, nie uzależnia nawet po dłuższym stosowaniu. Jest przepisywany w celu złagodzenia niepokoju, ze zwiększonym napięciem wewnętrznym i drażliwością. Sprzedawane na receptę.
Grandaxin można stosować jednorazowo - aby zatrzymać atak, efekt kliniczny pojawia się w ciągu pół godziny po podaniu, a także kursy lub w celach profilaktycznych.

Lek zyskał uznanie lekarzy i pacjentów. Dawkowanie i czas trwania leczenia są przepisywane przez specjalistę.

Grandaxin

Zalety:

 • zdobył wysokie oceny od lekarzy i pacjentów;
 • efekt kliniczny występuje w ciągu pół godziny po podaniu.

Niedogodności:

 • niewykryty.

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne wbrew swojej nazwie znajdują zastosowanie nie tylko w leczeniu stanów depresyjnych, ale także w celu zmniejszenia częstotliwości ataków paniki. Zmniejsza niepokój, normalizuje tło emocjonalne.
Z reguły na kurs przyjmowane są leki przeciwdepresyjne. Pierwszym dniom przyjęcia może towarzyszyć pogorszenie stanu, efekt kliniczny uzyskuje się po 2-3 tygodniach przyjęcia. Po kuracji 80% pacjentów odczuwa zmniejszenie częstości napadów lub ich całkowity zanik.

Amitryptylina

Należy do grupy leków przeciwdepresyjnych, wykazuje słabe działanie przeciwbólowe, przeciwarytmiczne. Skuteczność potwierdzają lekarze i pacjenci.W niektórych przypadkach amitryptylina jest lepsza od podobnych leków nowej generacji. Różni się bardziej niż przystępną ceną.

Forma wydania - tabletki, zastrzyk. Ta ostatnia opcja jest optymalna w przypadku pomocy w nagłych wypadkach. Wydawany na receptę, wymaga przestrzegania przepisanej dawki.

Skutki uboczne to senność i osłabienie, zwiększona ekspozycja na etanol, dlatego lepiej odmówić picia alkoholu w okresie leczenia.

Amitryptylina

Zalety:

 • skuteczność potwierdzają lekarze i pacjenci.

Niedogodności:

 • senność i osłabienie;
 • zwiększona ekspozycja na etanol.

Najlepsze leki na napady paniki w 2020 roku (6)

Azafen

Ma łagodne działanie, nadaje się do leczenia łagodnych do umiarkowanych nerwic. W przypadku ataków paniki lekarstwo jest skuteczne w rzadkich (pojedynczych) atakach. Nie powoduje senności, nie ogranicza aktywności. Nadaje się do użytku w ciągu dnia.

Istnieje kilka skutków ubocznych - reakcje alergiczne na składniki, ciąża i laktacja. Recenzje są kontrowersyjne, ale w większości przypadków pacjenci zauważają poprawę swojego stanu.

Dawkę dobową ustala lekarz w zależności od objawów. Zaleca się ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących przyjęcia, nie przekraczając dawki zalecanej przez specjalistę. Nie możesz kupić tabletek w aptece bez recepty.

Azafen

Zalety:

 • jest kilka skutków ubocznych;
 • miękkie działanie;
 • nadaje się do leczenia nerwic.

Niedogodności:

 • Nie możesz kupić bez recepty.

Escitalopram

Substancją czynną jest escitalopram. Lek jest wskazany w stanach depresyjnych o różnym nasileniu, zaburzeniach neurologicznych i zwiększonej drażliwości. Aby uniknąć nasilenia objawów, zaleca się rozpoczęcie przyjmowania od minimalnych dawek, stopniowo zwiększając.

Lek ma szereg skutków ubocznych ze strony ośrodkowego układu nerwowego, układu rozrodczego (obniżone libido), układu sercowo-naczyniowego (przyspieszenie akcji serca), narządów zmysłów (zmiana smaku).

Pomimo dużej listy skutków ubocznych i przeciwwskazań, lek jest uważany za jeden z najlepszych, a także przystępną cenę (w porównaniu z analogami opartymi na tej samej substancji czynnej).

Produkt wydawany jest na receptę i wymaga ścisłego przestrzegania przepisanej przez lekarza dawki.

Escitalopram

Zalety:

 • przystępna cena;
 • efektywny.

Niedogodności:

 • wydawane na receptę.

Przed zakupem tego lub innego leku należy skonsultować się z lekarzem. Ocena jest podawana wyłącznie w celach informacyjnych.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Lilliana Bartoletti

Last Updated: 07/23/2022

Views: 6185

Rating: 4.2 / 5 (73 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lilliana Bartoletti

Birthday: 1999-11-18

Address: 58866 Tricia Spurs, North Melvinberg, HI 91346-3774

Phone: +50616620367928

Job: Real-Estate Liaison

Hobby: Graffiti, Astronomy, Handball, Magic, Origami, Fashion, Foreign language learning

Introduction: My name is Lilliana Bartoletti, I am a adventurous, pleasant, shiny, beautiful, handsome, zealous, tasty person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.