Niebezpieczne leki bez recepty (2022) (2022)

Table of Contents

Bezpieczna dawka paracetamolu Efedryna i działania niepożądane Niebezpieczna pyralgina Maści przeciwbólowe z ketoprofenem Leki dla dzieci Uzależnienie od kropli do nosa i skutki uboczne leków przeciwuczuleniowych Leki nie zawsze likwidują źródło choroby

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

Autor

(Video) 👨‍🔬💀TOP 5 niebezpiecznych leków bez recepty (OTC). Uważaj na nie! Konsultuj się ze swoim lekarzem...

Halina Pilonis

See Also

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?‘Enagic’: A Rapidly growing Pyramid digital business scheme selling water ionizers in Bhutan shows dreams but empties out pockets - The BhutanesePerspektywy leczenia farmakologicznego zaburzeń rytmu serca - Infarma Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych

Konsultacja merytoryczna:Lek. Aleksandra Witkowska

ten tekst przeczytasz w 5 minut

Zwykły, kupowany bez recepty lek przeciwbólowy może spowodować nawet zgon. Tragiczne konsekwencje zażycia leków są często efektem niewłaściwego ich stosowania. Tymczasem zaledwie 15 proc. korzystających z takich farmaceutyków czyta ulotki.

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

See Also

Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne (NLPZ) - czy znasz je wszystkie? - Portal opieka.farmOWNER REVIEW - LEKI Makalu Titanium PolesLeki Micro Trail Race | Bastoncino da trail running ultraleggero

(Video) Leki bez recepty – skutki uboczne i powikłania? Przeciwbólowe, przeciwzapalne, na zgagę | O,choroba!
 • Bezpieczna dawka paracetamolu
 • Efedryna i działania niepożądane
 • Niebezpieczna pyralgina
 • Maści przeciwbólowe z ketoprofenem
 • Leki dla dzieci
 • Uzależnienie od kropli do nosa i skutki uboczne leków przeciwuczuleniowych
 • Leki nie zawsze likwidują źródło choroby

Dr Agata Maciejczyk, szefowa Wydziału Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych w Urzędzie Rejestracji Leków wspomina przypadek niezwykle groźnego zapalenia wątroby u bardzo młodej kobiety spowodowany stosowaniem paracetamolu. - Zalecane dawki paracetamolu są obliczone dla pacjenta, który waży około 70 kg, tymczasem kobieta była bardzo drobna, ważyła ponad 40 kg i na dodatek się odchudzała – opowiada Maciejczyk. – Standardowa tabletka, okazała się dla niej niebezpieczną dawką. Maciejczyk ostrzega, że odchudzający się, anorektycy czy pijący alkohol muszą bardzo uważać, bo dla nich paracetamol może okazać się niebezpieczny.

Bezpieczna dawka paracetamolu

Paracetamol jest najbezpieczniejszą substancja przeciwbólową. Jednak przedawkowany, może doprowadzić nawet do śmierci. Tymczasem wiele osób przekracza dozwolone dawki nie wiedząc o tym. Na rynku dostępnych jest około 50 różnie nazywających się preparatów przeciwbólowych zawierających tę samą substancję - paracetamol. - No i np. cierpiąca na zapalenie zatok kobieta w okresie menstruacji zażyje jedna tabletkę na ból głowy, drugą przeciwko zapaleniu zatok i trzecią z powodu dolegliwości menstruacyjnych, nie będąc świadomą, że wszystkie one zawierają paracetamol. - mówi dr Wojciech Łuszczyna z Urzędu Rejestracji Leków. W ten sposób dochodzi do niebezpiecznego przedawkowania. - Nie wszyscy wiedzą też, że tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że paracetamol staje się mniej skuteczny w zwalczaniu bólu. Jest to groźne, ponieważ może prowadzić do niebezpiecznego zwiększania dawek – dodaje dr Jarosław Woroń z Regionalnego Ośrodka Monitorowania Niepożądanych Działań Leków w Krakowie. (Zobacz, jaką dawkę paracetamolu można podać dziecku! - przyp. redakcji)

Efedryna i działania niepożądane

Dostępne bez recepty leki na grypę i przeziębienie mogą powodować zaburzenia rytmu serca, bezsenność, a nawet udar mózgu, jeśli zawierają pochodne efedryny. Ryzyko tych niepożądanych działań zwiększa się, gdy przekroczymy dozwolone dawki tej substancji. Wystarczy zażyć jednocześnie lek przeciwgrypowy, syrop na kaszel i tabletki na zapalenie zatok. Wszystkie te specyfiki mogą zawierać pochodne efedryny. Substancja ta na dodatek zaburza zdolności psychofizyczne kierowców. Jest też niebezpieczna dla pacjentów z jaskrą oraz łagodnym przerostem prostaty. – Prosta rada: trzeba sprawdzać skład przyjmowanych leków i nie zażywać jednocześnie kilku zawierających pochodne efedryny.

Niebezpieczna pyralgina

- Możliwość kupna pyralginy bez recepty jest bardzo dyskusyjna – uważa dr Woroń. Dr Agata Maciejczyk dodaje, że jej wydział wnioskował nawet, aby lek ten był wydawany tylko na receptę, ponieważ zawarty w nim metamizol - mimo, że jest bardzo skutecznym środkiem przeciwbólowym, może wywołać ciężką, zagrażająca życiu chorobę, spowodowaną znacznym zmniejszeniem się liczby białych krwinek, co osłabia mechanizmy obronne organizmu. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak organizm zareaguje na tę substancję. Dlatego zażywanie pyralginy jest obciążone dużym ryzykiem – tłumaczy Maciejczyk.

Maści przeciwbólowe z ketoprofenem

Dostępne bez recepty przeciwbólowe maści zawierające ketoprofen stosowane przy bólach pleców czy dolegliwościach reumatycznych, a także po kontuzjach - uczulają na słońce. Jeśli posmarujemy ciało taką maścią np. pracując na działce i wystawimy się na działanie słońca, może się to skończyć dotkliwym poparzeniem.– We Francji zabroniono sprzedaży takich maści bez recepty, ponieważ uznano, że ryzyko ich stosowania przewyższa ewentualne korzyści - mówi dr Maciejczyk. Poza tym maści z ketoprofenem powinny być stosowane nie dłużej niż tydzień, bo choć używane miejscowo mogą uszkadzać wątrobę.

Leki dla dzieci

Kwas acetylosalicylowy zawarty w lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych np. w aspirynie czy polopirynie nie powinien być podawany pacjentom poniżej 12. roku życia. – Najpoważniejszym powikłaniem, które może wystąpić po jego zażyciu jest tzw. zespół Rey’a powodujący uszkodzenie komórek mózgu i wątroby dziecka, które w ponad 90 proc. kończy się śmiercią – mówi dr Jarosław Woroń. Używanie aspiryny lub polopiryny przez dzieci może wywołać również drgawki, obrzęk warg i języka, duszność i zaburzenia oddychania. Tymczasem rodzice nie czytają ulotek dołączanych do leków i wychodzą z błędnego założenia, że dziecko jest miniaturą dorosłego i wystarczy podać mu połowę dawki przeznaczonej dla dorosłych. – Nic bardziej błędnego. Są leki zarejestrowane tylko dla dorosłych, np. kropli do nosa zawierające sulfarinol mogą używać tylko chorzy powyżej 12. roku życia – tłumaczy dr Woroń.

Uzależnienie od kropli do nosa i skutki uboczne leków przeciwuczuleniowych

Kropli do nosa można używać najwyżej trzy dni. Stosowane dłużej spowodują odwrotny skutek – zatykanie się nosa, co w konsekwencji prowadzi do uzależnienia się od nich. Warto też wiedzieć, że leki przeciwuczuleniowe mogą powodować senność i zaburzenia widzenia. - Objawy alergii po zażyciu leku znikają szybko, ale np. zmniejszenie sprawności psychofizycznej może utrzymywać się przez kilka dni – ostrzega dr Woroń. Dodaje, że sprawcami wielu wypadków komunikacyjnych w Polsce są kierowcy, który zażywali takie leki. Problem dotyczy również pieszych, którzy po spożyciu tabletek przeciwalergicznych są ospali i wchodzą na jezdnię prosto pod samochód.

Leki nie zawsze likwidują źródło choroby

Wiele leków likwiduje dolegliwości będące skutkami różnych chorób, ale ich nie leczy. Preparaty hamujące wydzielanie soków żołądkowych, czyli na tzw. zgagę należy stosować tylko doraźnie. Jeśli dolegliwości utrzymują się dłuższy czas, trzeba iść do lekarza, bo mogą one być objawami groźnych chorób. Również leki przeczyszczające powinny być zażywane sporadycznie, ponieważ brane ciągle nie zmuszają pacjenta do zmiany niekorzystnej dla niego diety czy trybu życia, utrwalają zaburzenia związane z wypróżnianiem oraz powodują nadmierna utratę potasu i magnezu. Trzeba też pamiętać, że dostępne bez recepty leki przeciwzapalne i przeciwbólowe niosą ryzyko uszkodzenia przewodu pokarmowego, wątroby i nerek. Poza tym mogą podwyższać ciśnienie krwi. Mało, kto wie, że zmieniają one też działanie innych medykamentów przyjmowanych w chorobach przewlekłych, np. w cukrzycy, nadciśnieniu tętniczym czy RZS. – Trzeba czytać ulotki - podkreśl dr Łuszczyna. Dodaje, że niestety robi to zaledwie od 11 do 17 proc. korzystających z leków bez recepty.

See Also

(Video) Kambodża Wszystkie leki w aptece bez recepty!

【ᐅᐅ】LEKI THERMOLITE XL • Alle Top Modelle im Vergleich!Trekking Poles With Camera Post?

Sprawdź również: Eksperci: leki wpływają na wyniki badań laboratoryjnych

 • zdrowie
 • leki bez recepty
 • leki sprzedawane bez recepty
 • lek bez recepty
 • leki przeciwbólowe
 • zatrucie paracetamolem
 • Ważne dla pacjentów. Popularny lek na sen dostępny bez recepty Ważna zmiana dla osób mających problemy ze snem. Naczelna Izba Aptekarska poinformowała, że jeden z ważnych leków zmienił kategorię. Od teraz można go dostać bez... Adrian Dąbek
 • Pielęgniarka wypisze receptę na niektóre leki. Warto wiedzieć Kontynuowanie leczenie jest kluczowe dla zdrowia, jednak kolejki do lekarzy bywają długie, co zniechęca pacjentów i często wywołuje poczucie bezsilności.... Sylwia Czerniak
 • Jak długo jest ważna recepta? Niektóre przestają działać już po kilku dniach Recepta, czyli pisemne polecenie lekarza, na mocy którego pacjent może wykupić w aptece zalecone mu leki, ma swój termin ważności. Choć wielu osobom zdaje się, że... Monika Tatara
 • Śpiewanie receptą na long covid? Zaskakujący projekt pracowników opery Long covid to obecnie jedno z największych wyzwań medycyny. Objawy utrzymujące się u ozdrowieńców, mimo ustania infekcji, potrafią być bardzo dokuczliwe i... Paulina Wójtowicz
 • Pelargonia afrykańska - recepta na objawowe leczenie przeziębienia Pelargonia afrykańska, znana również jako pelargonia przylądkowa to roślina o cennym działaniu leczniczym, znana ze swoich właściwości na całym świecie. W jakich...
 • Pięć zaskakujących korzyści z chodzenia. Lekarze przepisują spacery na receptę Nie wymaga wiele czasu, pieniędzy, ani szczególnych zdolności, ale może pomóc ci na wiele sposobów. Naukowcy z Harvardu donoszą, że pomaga zrzucić zbędne... Hanna Szczygieł
 • Laktoferyna - recepta na odporność? W dobie pandemii koronawirusa "odporność" stała się słowem odmienianym przez wszystkie przypadki. Nie bez powodu – to ona broni nas przed bakteriami, wirusami i...
 • Uchodźcy z Ukrainy muszą płacić 100 proc. za recepty. Zmiana może nawet w tym tygodniu Wielu uchodźców z Ukrainy zmaga się z chorobami i pilnie potrzebuje leków. Polscy lekarze chcą im pomóc, ale wciąż mają obawy związane z wypisywaniem recept na... Adrian Dąbek
 • Recepty z Ukrainy akceptowane w polskich aptekach. Ważne leki można kupić nawet bez nich Zgodnie z przepisami apteki w Polsce mają obowiązek realizacji recept wystawionych poza granicami Unii Europejskiej, ale pod pewnymi warunkami. W przypadku... Sylwia Czerniak
 • E-recepta w 5 minut - konsultacja lekarska z receptą online E-recepta jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem. Umożliwia uzyskanie recepty online na przyjmowane leki czy antykoncepcję hormonalną. W celu uzyskania e-recepty...

You might also like

Szumy uszne – przyczyny i leczenie szumów w uszach
Tonosin Krople Na Szumy Uszne - Opinie, Skład, Cena
Szumy uszne: przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się szumu w uszach?
Ucisz szum w uszach!
Szum w uszach - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Szumy uszne. Jak im zaradzić?
Lore:From The Memory Stone of Makela Leki
Online:Memory Stone of Makela Leki

Latest Posts

Przetarg - 26423220120 Leki, surowce i opakowania recepturowe oraz
Przepisy o zapisie dawkowania leków – Kompendium - Portal opieka.farm
PFC Robert Hugh “Lucky” Leckie (1920-2001) - Find...
PFC Robert Hugh “Lucky” Leckie (1920-2001) - Find...
niebezpieczny lek na ciśnienie
Leki Khumbu Lite Wanderstöcke Trekkingstöcke Alu Stöcke Neu 2022 | eBay
Leki złożone wterapii nadciśnienia tętniczego - Świat Lekarza
niebezpieczny lek na ciśnienie — Крафтсыр
Znieczulenie / znieczulenie miejscowe i ogólne
Rodzaje znieczulenia

Article information

Author: Rob Wisoky

Last Updated: 07/18/2022

Views: 6241

(Video) Ten Najsilniejszy Lek Przeciwzapalny BEZ RECEPTY Wyleczył Mi Zapalenie Stawów!

Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rob Wisoky

Birthday: 1994-09-30

Address: 5789 Michel Vista, West Domenic, OR 80464-9452

Phone: +97313824072371

Job: Education Orchestrator

Hobby: Lockpicking, Crocheting, Baton twirling, Video gaming, Jogging, Whittling, Model building

Introduction: My name is Rob Wisoky, I am a smiling, helpful, encouraging, zealous, energetic, faithful, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.

FAQs

Jakie leki działają odurzająco? ›

Mamy tu na myśli głównie leki z grupy przeciwbólowych czy anastetycznych – metadon, fentanyl, tramadol czy buprenorfinę. Do grupy tej zaliczyć można także kodeinę, morfinę i jej pochodne. Morfina i kodeina po odpowiedniej obróbce chemicznej staje się narkotykiem śmierci – heroiną.

Jakich leków brakuje w aptekach 2022? ›

Portal gdziepolek.pl podsumował, jakich leków brakuje w aptekach w czerwcu 2022 roku.
...
W aptekach brakuje leków
 • Atenolol Sanofi 25,
 • Betoptic S,
 • Broncho-Vaxom 3,5 mg,
 • Butapirazol, czopki,
 • Ceclor 0,375g/5 ml,
 • Ceclor 0,25 g/5 ml,
 • Ceroxim 0,25 g/5 ml,
 • Chlorprothixen Zentiva 15 mg,
Jun 30, 2022

Jaki lek znika z aptek? ›

Problemy z dostępem do leków to nie nowość

Producent nie przewiduje nowych dostaw, a dodatkowym utrudnieniem jest brak zamienników leku. W ostatnim czasie z aptek zniknęły też krople do nosa Sulfarinol, lek przeciwalergiczny Diphergan w formie syropu i lek przeciwdepresyjny Welbox.

Gdzie po lek Mefacit? ›

Tak, Mefacit jest dostępny w 58% aptek zintegrowanych z GdziePoLek https://www.gdziepolek.pl/produkty/47803/mefacit-tabletki/apteki/w-warszawie Aby zakupić ten preparat potrzebna jest recepta.

Po jakich lekach można mieć halucynacje? ›

Najczęściej wymienianymi lekami indukującymi psychozy są leki na chorobę Parkinsona, leki nasercowe i kortykosterydy. Farmaceuci powinni znać możliwe skutki uboczne po zastosowania tego typu i wielu innych medykamentów wydawanych na receptę i dostępnych w sprzedaży odręcznej.

Jakie leki bez recepty dzialaja jak narkotyki? ›

5 uzależniających leków dostępnych bez recepty
 • Dekstrometorfan. Dekstrometorfan (DXM) to syntetyczna pochodna morfiny, wykorzystywana do produkcji popularnych leków łagodzących kaszel. ...
 • Benzydamina. ...
 • Pseudoefedryna. ...
 • Kodeina. ...
 • Difenhydramina. ...
 • 0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [zaloguj się lub zarejestruj]
Jul 27, 2020

Jakich leków na cukrzyce brakuje w aptekach? ›

- Są to przede wszystkim leki przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, neuroleptyczne, a także ludzkie immunoglobuliny oraz leki stosowane w chorobach płuc. Ostatnio bardzo dużym problemem jest brak nowoczesnych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy zawierajacych semaglutyd czy dulaglutyd oraz budezonidu podawanego m.in.

Czy brakuje leków? ›

Niemal 40 pozycji znajduje się na liście leków, których brakuje w polskich aptekach - obejmuje ona stan na czerwiec 2022. Problem niedostępności dotyczy farmaceutyków takich jak antybiotyki dla dzieci, czy tych przeznaczonych dla chorujących na cukrzycę - podaje portal gdziepolek.pl. Na deficyty wpływa m.in.

Gdzie po lek w Częstochowie? ›

okolica Częstochowa
 • 0.04 km. Apteka Gemini. al. ...
 • 0.23 km. Apteka Główna. al. ...
 • 0.34 km. Amarantowa. al. ...
 • 0.36 km. Apteka DOZ. Aleja N.M.P. 2, Częstochowa. ...
 • 0.51 km. Apteka. Armii Krajowej 1 3, Częstochowa. ...
 • 0.59 km. Apteka 4 Pory Roku. ul. ...
 • 0.61 km. Błękitna. Aleja Wolności 34, Częstochowa. ...
 • 0.64 km. Apteka Prima. al.

Czy Mefacit można kupić bez recepty? ›

Lek Mefacit nie ma zamiennika, w związku z czym zakup takiego produktu bez recepty nie jest możliwy.

Po jakim czasie działa Mefacit? ›

Kwas mefenamowy nie działa przeciwdrobnoustrojowo. Dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie we krwi uzyskiwane jest w ciągu 2–4 godzin po podaniu. Kwas mefenamowy przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią.

Dlaczego brakuje Atenololu? ›

Zgodnie z informacją od producenta sprzedaż leku Atenolol Sanofi 50 została zakończona w marcu br. Aktualnie wyczerpał się już zapas leku w hurtowni farmaceutycznej i nie przewiduje się nowych dostaw. Ponieważ preparat nie posiada dostępnego zamiennika, konieczna może okazać się zmiana sposobu leczenia.

Kiedy będzie dostępny Welbox? ›

Z informacji uzyskanych w dniu dzisiejszym od producenta wynika, iż dostawy leku Welbox opóźniły się, obecnie lek jest już w trakcie transportu i trafi na polski rynek z końcem kwietnia br. Poprawa dostępności leku w aptekach nastąpić ma w pierwszym tygodniu maja br.

Co to jest za lek Mysimba? ›

Mysimba to lek przeciw otyłości w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Preparat nie jest dostępny bez recepty i nie podlega refundacji. Tabletki Mysimbalekiem złożonym, w którym zastosowano dwie substancje czynne: chlorowodorek naltreksonu oraz chlorowodorek buprioprionu. Lek ma działanie ośrodkowe.

Jakie leki na odwage? ›

Wyróżnia się benzodiazepiny działające krótko (np. alprazolam - Xanax), o średnim czasie działania (jak lorazepam - Lorafen) i działające długo (np. diazepam - Relanium). Benzodiazepiny działają nasilając wpływ neuroprzekaźnika GABA na jego receptory.

Jakie leki na pasożyty bez recepty? ›

Leki na pasożyty bez recepty

Wśród konkretnych ziół wykorzystywanych w takich lekach są: piołun, szałwia, goździkowiec, oman, lebiodka oraz kozieradka. Na rynku są też inne preparaty dostępne bez recepty. Główną substancją czynną jest pyrantel, stosowany głównie przy zarażeniach glistą ludzką lub owsikiem.

Co działa przeciwlękowo? ›

Leki przeciwlękowe, inaczej leki anksjolityczne, wykorzystywane są w farmakoterapii zaburzeń lękowych, nerwic i depresji.
...
W stanach łagodnego napięcia czy lęku wspomagająco mogą działać następujące zioła lub ich mieszanki:
 • kozłek lekarski;
 • melisa;
 • chmiel;
 • rumianek;
 • szafran;
 • lawenda;
 • dziurawiec.
Jun 14, 2021

Czy Gripex działa jak narkotyk? ›

W lekach zwalczających katar i grypę używana jest pseudoefedryna, która zmniejsza obrzęk i udrażnia nos oraz zatoki (Acatar, Gripex, Ibuprom). Struktura tego związku jest podobna do amfetaminy. Wprawdzie działa słabiej, ale spora dawka zrobi swoje.

Videos

1. Najjači sirup za čišćenje pluća: Pijte samo ujutru! (RECEPT)
(Dijeta meseceve mene)
2. naturalny afrodyzjak na męską potencję 🚀 - pozbądź się problemów z potencją
(Moja Kuhinja Tanja)
3. Kiedy bezpieczne leki mogą stać się niebezpieczne?
(Okiem Chemika)
4. Recepta farmaceutyczna czyli leki bez recepty od lekarza
(GdziePoLek.pl)
5. Niebezpieczne tabletki
(Superstacja)
6. Apteka w USA: zakup podstawowych leków w Ameryce
(InterAmeryka Podróże)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Reed Wilderman

Last Updated: 07/20/2022

Views: 6289

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Reed Wilderman

Birthday: 1992-06-14

Address: 998 Estell Village, Lake Oscarberg, SD 48713-6877

Phone: +21813267449721

Job: Technology Engineer

Hobby: Swimming, Do it yourself, Beekeeping, Lapidary, Cosplaying, Hiking, Graffiti

Introduction: My name is Reed Wilderman, I am a faithful, bright, lucky, adventurous, lively, rich, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.