Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (2022)

Mogłoby się wydawać, że w obecnych czasach będziemy głowić się tylko nad tym, jak organizować turystyczne loty w kosmos lub produkować elektroniczne narządy. Natomiast w XXI wieku świat stanął w obliczu pandemii otyłości. Z pomocą w leczeniu choroby sklasyfikowanej w ICD-10 jako E66 przychodzi nowoczesna farmakoterapia, która okazuję się na tyle skuteczna, że zaczyna jej brakować...

Leki na odchudzanie inspirowane naturą

W naszym organizmie działa wiele różnych substancji, enzymów, hormonów. Dzięki nim następują różne przemiany, np. nasz mózg dostaje sygnał o tym, że czas na obiad, albo mięśnie są informowane, że za 5 minut odjedzie nasz autobus i czas na sprint.

Odkrycie hormonalnego połączenia między jelitami a trzustką, czyli tzw. “efektu inkretynowego” bez wątpienia zmieniło obraz leczenia cukrzycy typu 2 i otyłości. Ten fizjologiczny efekt jest skutkiem aktywności głównie dwóch hormonów przewodu pokarmowego: GLP-1 (glukagonopodobnego peptydu 1) i GIP (zależnego od glukozy peptydu insulinotropowego).

Mam nadzieję, że nie wystraszyły Was te trudne nazwy, ale to właśnie te hormony sprawiają, że wydzielanie insuliny jest większe nawet o 60%! A cały “myk” polega na tym, że dzieje się to w odpowiedzi na posiłek, czyli wtedy, kiedy insulina jest najbardziej potrzebna.

Gila monster

Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (1)

Źródło: Wikipedia

Nasze własne hormony GLP-1 i GIP są nietrwałe, więc aby pomóc pacjentom z cukrzycą, rozpoczęto poszukiwania, jak to często bywa, wśród innych zwierząt. Pierwszym odkrytym analogiem receptora GLP-1 była, wytwarzana w ślinie pustynnego gada Gila monster, egzentyna 4. Jej syntetyczną wersją jest eksenatyd, który stał się dostępny dla pacjentów pod nazwą Byetta oraz w technologii LAR (long acting release - postać długo działająca) pod nazwą Bydureon, oba firmy AstraZeneca.

Na przestrzeni dosłownie kilku lat pojawiły się kolejne substancje, takie jak chociażby semaglutyd (np.Ozempic, Rybelsus, Wegovy), liraglutyd (np.Saxenda, Victoza) czy dulaglutyd (np.Trulicity).

(Video) Fatty Acids and Disease in Type 2 Diabetes

Semaglutyd (i inne analogi), tak jak naturalny GLP-1 w sposób zależny od glukozy, pobudza wydzielanie insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu (hormonu przeciwstawnego do insuliny). Mechanizm zmniejszenia stężenia glukozy we krwi obejmuje również niewielkie opóźnienie w poposiłkowym opróżnianiu żołądka. Poza tym, bardzo istotną właściwością tej grupy leków jest redukcja masy ciała, co w niekwestionowany sposób przyczyniło się do wzrostu zainteresowania tymi substancjami nie tylko wśród osób z cukrzycą.

Leki na odchudzanie czy na cukrzycę?

Choć w Charakterystyce Produktu Leczniczego możemy przeczytać, że Ozempic wskazany jest do stosowania u dorosłych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 łącznie z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym (samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami), to produkt stosowany jest również u pacjentów bez cukrzycy, ale z nadwagą lub otyłością. W praktyce jednak wielu otyłych pacjentów może borykać się np. ze stanem przedcukrzycowym i ogólnie rozumianym “zespołem metabolicznym”. Mówimy wtedy o stosowaniu leku off-label, czyli poza wskazaniami.

Substancja pokrewna do semaglutydu, liraglutyd w preparacie Saxenda, również podawany podskórnie, został zarejestrowany już typowo do stosowania wraz z dietą o obniżonej wartości kalorycznej i zwiększonym wysiłkiem fizycznym w celu kontroli masy ciała u osób z BMI (ang. BMI, Body Mass Index)

 • ≥30 kg/m² (otyłość), lub
 • ≥27 kg/m² do <30 kg/m² (nadwaga) z przynajmniej jedną chorobą współistniejącą związaną z nieprawidłową masą ciała, taką jak zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2), nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia lub obturacyjny bezdech senny.

Skuteczność nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych w leczeniu otyłości

Choć substancje, jak semaglutyd, liraglutyd, eksenatyd, dulaglutyd,itd. są sobie “pokrewne” i należą do jednej grupy, to niektóre analogi GLP-1 mają mniejsze, a niektóre większe możliwości redukcji masy ciała.

W randomizowanym badaniu klinicznym STEP 8 porównywano skuteczność i profil działań niepożądanych podawanego raz w tygodniu podskórnie semaglutydu w dawce 2,4 mg z podawanym raz dziennie podskórnie liraglutydem w dawce 3,0 mg. Leki stosowano u osób z nadwagą lub otyłością bez cukrzycy, a terapii towarzyszyły zalecenia dotyczące diety i aktywność fizyczna. Wyniki badania wykazały, że semaglutyd pozwalał na osiągnięcie lepszych wyników niż liraglutyd.

Semaglutyd hamuje apetyt - w porównaniu z placebo powodował zmniejszenie przyjmowania kalorii w 3 kolejnych dowolnie złożonych posiłkach o 18–35%. Efekt związany jest z receptorami GLP-1 znajdującymi się w trzustce i mózgu. Oznacza to, że semaglutyd może wpływać np. na ośrodek nagrody znajdujący się w mózgu. Dzięki temu mózg traktuje sygnał w ten sam sposób, jak byśmy zjedli kawałek pysznego ciasta… choć w rzeczywistości go nie zjedliśmy. Wywiera też korzystny wpływ na stężenie lipidów w osoczu (zmniejsza stężenie triglicerydów o 12% i cholesterolu VLDL o 21%, obniża skurczowe ciśnienie krwi oraz zmniejsza stan zapalny.

W styczniu tego roku (6.01.2022r.) EMA zaakceptowała kolejny preparat semaglutydu firmy NovoNordisk - Wegovy. Ten preparat, tak jak Ozempic, dostępny jest w postaci roztworu podawanego podskórnie 1 raz w tygodniu, jednak dawką podtrzymującą jest 2,4 mg semaglutydu, a nie 1 mg. Różnicą są również wskazania, Wegovy przeznaczony jest już do stosowania wraz z dietą o obniżonej wartości kalorycznej i zwiększonym wysiłkiem fizycznym w celu kontroli masy ciała, w tym w celu zmniejszenia i utrzymania masy ciała u dorosłych pacjentów. Wskazania dotyczące BMI są bardzo podobne, jak te dotyczące preparatu liragutydu (Saxenda). Nie jest on jednak jeszcze dostępny w polskich aptekach.

Ogromny popyt na leki doprowadził do przedłużających się problemów z dostępem do preparatów dla pacjentów, którzy rozpoczęli już terapię.

Dostępność leku w aptekach

Ozempic wciąż znajduje się w wykazie leków zagrożonych dostępnością, o czym pisaliśmy na naszym blogu: Jakich leków może zabraknąć w Polsce - maj 2022 oraz Leki, które zniknęły z aptek - kwiecień 2022.

(Video) Zaczynamy miesiąc odwracania cukrzycy i stanu przedcukrzycowego. Wołajcie wszystkich💪🏻💪🤟

Utrudniony dostęp do leku utrzymuje się od kilku miesięcy i związany jest ze stale rosnącym popytem. Najbardziej odczuwalne są braki dawki 1 mg, natomiast nasze statystyki pokazują także spadek dostępności dwóch mniejszych dawek - 0,5 mg oraz 0,25 mg.

Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (2)

Źródło: GdziePoLek

Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (3)

Źródło: GdziePoLek

Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (4)

Źródło: GdziePoLek

Skąd takie różnice? Dlaczego największy problem jest z dostępnością dawki 1 mg? Z jednej strony mogą one wynikać z faktu, że dawki 0,25 mg oraz 0,5 mg są dawkami “przejściowymi”. Dawka początkowa wynosi 0,25 mg semaglutydu 1x/tydz. Po 4 tygodniach dawkę należy zwiększyć do 0,5 mg 1x/tydz., a po co najmniej 4 tygodniach przyjmowania dawki 0,5 mg 1x/tydz., dawkę można zwiększyć do 1 mg 1x/tydz. w celu dodatkowej poprawykontroli glikemii. Dlatego większość pacjentów w trakcie terapii stosuje peny w dawce 1 mg.

Z drugiej strony wśród pacjentów funkcjonują wskazówki dotyczące dawkowania leku, które mają zmniejszyć miesięczne koszty terapii. Polegają na tym, aby używając pena 1 mg podawać tylko część jego dawki, w zależności od potrzeb 0,5 mg lub 0,25 mg odliczone na tzw. “kliki”.

(Video) ZGUB TŁUSZCZ Z BRZUCHA NA ZAWSZE ! (SZYBKIE EFEKTY DO 7 DNI)

Tym sposobem np. zamiast 4 dawek z pena 0,5 mg, uzyskują 8 dawek z pena przeznaczonego do podania 1 mg. W związku z tym, że każda dawka leku dostępna jest w tej samej cenie - koszty miesięczne zmniejszają się o połowę. Z jednej strony zrozumiałe jest takie postępowanie, gdy jest jedyną możliwością, aby w ogóle rozpocząć tego typu terapię. Z drugiej strony warto ostrzegać pacjentów, że nie jest to rozwiązanie zalecane przez producenta, a to oznacza, że nikt nie sprawdził czy faktycznie w ten sposób podajemy odpowiednią dawkę leku.

Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (5)

Źródło: GdziePoLek, Zapytaj Farmaceutę

Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (6)

Źródło: GdziePoLek, Zapytaj Farmaceutę

Co zrobić, gdy nie ma semaglutydu? Jakie alternatywy mają pacjenci?

Coraz lepiej wygląda dostępność nowego preparatu semaglutydu w tabletkach, który może być alternatywą dla osób w trakcie terapii lekiem Ozempic. Rybelsus został opracowany za pomocą nowej technologii SNAC. SNAC (Sodium-N-[8-(2-hydroxybenzoyl) amino] caprylate), salkaprozat sodu, chroni semaglutyd przed rozkładem w żołądku i jest “wzmacniaczem” wchłaniania leku.

Semaglutyd w tabletkach stosuje się rano, na pusty żołądek i popija wodą. Aby zwiększyć wchłanianie leku zaleca się rozpocząć jedzenie i picie najszybciej po 30 minutach od zażycia leku. U pacjentów leczonych lewotyroksyną, np. Letrox, Euthyrox, Tirosint Sol (stosowaną przy niedoczynności tarczycy) i semaglutydem w tabletkach warto monitorować parametry pracy tarczycy.

Rybelsus nie jest jednak obecnie refundowany, a miesięczny koszt terapii to ok. 600 zł (stosuje się 1 tabletkę dziennie), w porównaniu przy 357,72 zł za miesiąc leczenia Ozempicem (lub 107,32 zł, jeśli pacjent spełnia kryteria refundacyjne).

Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (7)

(Video) Zacznij pić 2 łyżki octu jabłkowego i zobacz co zyskasz! Jak pić ocet jabłkowy? Dr Bartek Kulczyński

Źródło: GdziePoLek

Rybelsus jest również coraz częściej wyszukiwany na naszej stronie:

Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (8)

Źródło: GdziePoLek

Ciemna strona mocy, czyli działania niepożądane leków na otyłość

Jak przy każdym leku, poza przebadaną skutecznością, jest też druga strona medalu, czyli działania niepożądane oraz przeciwwskazania.

Leki z grupy analogów GLP-1 to nie są preparaty dla wszystkich. Jedną z ważnych sytuacji, która może okazać się przeciwwskazaniem do stosowania tego typu leków jest przebyte zapalenie trzustki. Działania niepożądane, które zwykle są przemijające, ale występują u pacjentów stosunkowo często to: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia brzucha, odbijanie się, niestrawność, zgaga.

Mimo tego, zdarzają się pacjenci, którzy stosują lek na własną rękę, choć jest on dostępny tylko na receptę. Wielu z nich nie wie, w jaki sposób zwiększać dawkę leku, jak prawidłowo go podawać i co zrobić w przypadku wystąpienia wspomnianych działań niepożądanych. Pamiętajmy więc, że jedynym słusznym rozwiązaniem jest prowadzenie tego typu terapii pod okiem lekarza.

Ogromny popyt i brak dostępności leków = raj dla oszustów

Choć Internet daje ogromne możliwości, jeśli chodzi o wyszukiwanie potrzebnego nam leku i kontakt z aptekami, to niestety wymaga od nas również zachowania czujności. W Internecie można nabrać się na działania oszustów, którzy wykorzystując obecne braki leku, oferują nieznane substancje w postaci proszku i płynu do jego rozpuszczenia, które rzekomo są lekiem Ozempic. O takiej sytuacji informowała dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza (@diabetolog_nefrolog) na swoim Instagramie, której pacjentka niemal stała się ofiarą takiego właśnie oszustwa. Dlatego apelujemy o rozwagę i czujność! Jeśli jesteś pacjentem i nie masz możliwości wykupienia potrzebnego leku - skontaktuj się z zaufanym medykiem, najlepiej farmaceutą lub lekarzem prowadzącym Twoje leczenie. Możesz również zadać nam pytanie na Zapytaj Farmaceutę.

Nowe leki na otyłość i cukrzycę - jak nie dać się oszukać? (9)

Źródło: Instagram @diabetolog_nefrolog

(Video) Krzysztof chorujący na cukrzycę t2 od 20 lat, opowiada o tym jak zaczął zdrowieć w trakcie MOBR✌

Czy leku Ozempic brakuje tylko w Polsce?

Jak podaje producent, problem z dostępnością leku Ozempic nie dotyczy tylko Polski. Lek jest trudno dostępny na całym świecie. Wynika to ze zwiększonego zainteresowania pacjentów tym produktem. Firma nie jest w stanie z dnia na dzień zwiększyć swoich mocy przerobowych, choć robi wszystko, by sprostać oczekiwaniom pacjentów. Obecnie, choć dostawy do hurtowni realizowane są regularnie, leku ciągle brakuje. Na GdziePoLek staramy się trzymać rękę na pulsie i informujemy Was, gdy dostępność leków się zmienia.

Myśląc o profilaktyce i leczeniu cukrzycy na pierwszy plan wysuwają się nowoczesne leki i technologia. Dostęp pacjentów do nowych terapii jest niepodważalnie ważny w całym procesie, ponieważ jako medycy chcemy leczyć swoich pacjentów jak najlepiej i jak najszybciej. Trwają badania nad coraz lepszymi substancjami z grupy analogów GLP-1 i GIP. 13 maja FDA zatwierdziło pierwszy tego typu preparat, jest to lek Mounjaro, zawierający tirzepatyd, wyprodukowany przez firmę Eli Lilly. Nowe rozwiązania mają mieć jeszcze lepszą skuteczność i powodować mniej działań niepożądanych. Jednak jest jeszcze jeden, równie istotny i niestety często zaniedbywany aspekt efektywnej terapii - edukacja żywieniowa, psychologiczna, diabetologiczna, farmaceutyczna. Bez niej nawet najlepsze terapie i najnowocześniejsze systemy w dłuższej perspektywie mogą niewiele zmienić. O edukacji diabetologicznej i roli farmaceuty pisaliśmy tutaj. Lek pomoże nam ruszyć całą “machinę”, czyli naszą gospodarkę hormonalno-metaboliczną i osiągnąć cel, czyli prawidłową masę ciała. A co, gdy kiedyś go odstawimy? Jak nie wpaść z powrotem w błędne koło? Mam nadzieję, że i na to znajdziemy równie dobre rozwiązanie.

Źródła

 • https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-novel-dual-targeted-treatment-type-2-diabetes
 • https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/wegovy
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Gila_monster
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21194543/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16529340/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34289755/
 • Jacek Sieradzki “Cukrzyca - kompendium.” Via Medica, 2019.

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

FAQs

Jaki lek na cukrzycę odchudza? ›

Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi. Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała.

Czy leki na cukrzycę Odchudzaja? ›

Okazało się, że średnia redukcja masy ciała dla pacjentów przyjmujących 2,4 mg semaglutydu wyniosła od -9,6 proc. do -17,4 proc. licząc od wyjściowej masy ciała. Dla pacjentów z cukrzycą typu 2 stosujących tę dawkę redukcja masy ciała wynosiła średnio -9, 6 proc.

Jak nazywa się nowy lek na cukrzycę? ›

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła Zegalogue – nowy innowacyjny lek w formie iniekcji, przeznaczony do leczenia ciężkiej hipoglikemii u osób z cukrzycą.

Co lepsze liraglutyd czy semaglutyd? ›

Badania pokazują także, że semaglutyd pomaga osiągnąć znacznie lepsze wyrównanie glikemii oraz większy spadek masy ciała, w porównaniu z liraglutydem. Profil bezpieczeństwa obu leków pozostaje podobny [9].

Czy po leku Jardiance się chudnie? ›

Jardiance jest lekiem na receptę stosowanym w cukrzycy typu 2. Wielu pacjentów obserwuje spadek wagi podczas stosowania tego preparatu, jednak ma to związek również z odpowiednią dietą i ćwiczeniami, które są zalecane podczas terapii tym lekiem.

Co lepsze Saxenda czy Ozempic? ›

Podobnie jak Ozempic jest środkiem zaliczanym do grona analogów GLP-1, ale zarejestrowanym jako preparat do leczenia otyłości. Ozempic w porównaniu do Saxenda charakteryzuje się znacznie dłuższym okresem półtrwania, choć oba przejawiają identyczny mechanizm działania.

Czy lek Glucophage pomaga schudnąć? ›

Metformina - substancja czynna leku Glucophage XR - jest związkiem, który faktycznie wspomaga redukcję masy ciała oraz zmniejsza apetyt i u niektórych pacjentów może, ale nie musi wywoływać spadek wagi.

Czy lek Forxiga odchudza? ›

Lekarz diabetolog odpowiada:

Nowoczesne leki stosowane w cukrzycy takie jak Flozyny (Forxiga, Invokana) powodują redukcje masy ciała w związku z wydalaniem glukozy (a tym samym kalorii) z moczem.

Jaki lek zawiera semaglutyd? ›

Rybelsus to produkt leczniczy w postaci tabletek doustnych zawierający semaglutyd. Stosowanie preparatu zaleca się pacjentom dorosłym z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2 w celu poprawy kontroli glikemii wraz z odpowiednią dietą i wysiłkiem fizycznym.

Czy jest nowy lek na cukrzycę? ›

FDA, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, zatwierdziła właśnie nowy lek dla osób chorujących na cukrzycę typu 2 – tirzepatyd. Jak pokazują badania, jest on w stanie skutecznie kontrolować poziom glukozy we krwi i spowodować spadek wagi nawet o ponad 20 proc.

Jakie nowe leki na cukrzycę są refundowane? ›

Nie masz cukrzycy? Lepiej sprawdź! W terapii cukrzycy typu 2, oprócz wyrównania glikemii, bardzo ważne jest zapobieganie zdarzeniom sercowo-naczyniowych oraz ograniczenie przyrostu masy ciała. Umożliwiają to inhibitory SGLT-2 (flozyny) i analogi GLP-1 (inkretyny), które do refundacji trafiły na przełomie 2019/2020 r.

Jaki lek zamiast Jardiance? ›

Lek nie ma zamiennika. Jedyną alternatywą jest przyjmowanie empagliflozyny oraz metforminy w osobnych tabletkach. zawiera nieco mniejszą dawkę tej substancji czynnej - 10 mg. Od listopada preparat ten jest refundowany, jednak wskazania refundacyjne są bardzo restrykcyjne.

Czy po Ozempiku się chudnie? ›

Ozempic to NIE JEST lek na odchudzanie. Jego głównym celem jest regulowanie poziomu cukru i insuliny we krwi u osób z cukrzycą typu 2 lub insulinoopornościa. Obie te rzeczy czasem sprawiają, że chudnięcie nie jest możliwe. Ozempic powinien wyregulować funkcjonowanie organizmu i sprawić, że wagę będzie łatwiej zrzucić.

Czy po Victozie się chudnie? ›

Jeśli chodzi o wyniki statystycznego wpływu liraglutydu na masę ciała, to stosowanie tej substancji wiązało się z utrzymującym się zmniejszeniem wagi w zakresie od 0,86 kg do 2,62 kg. Większa redukcja masy ciała była obserwowana u pacjentów z wyższym indeksem masy ciała (BMI) na początku.

Czy Mysimba jest skuteczna? ›

Mysimba skuteczność

Lek Mysimba wykazuje dużą skuteczność szczególnie u osób, które borykają się z zaburzeniami odżywiania, które skutkują kompulsywnym objadaniem się lub jedzeniem pod wpływem emocji.

Po jakich lekach się chudnie? ›

Leki na odchudzanie dostępne są w postaci tabletek zawierających:
 • naltrekson i bupropion (np. Mysimba) - preparat złożony, który hamuje łaknienie poprzez oddziaływanie na neuroprzekaźniki w mózgu,
 • oraz orlistat (np.
Jun 21, 2022

Czy od Metformaxu się chudnie? ›

Lekarz tłumaczy, skuteczność metforminy w przypadku odchudzania. Pani Aldono, odpowiedź brzmi nie! Metformina jest lekiem doustnym stosowanym w leczeniu cukrzycy. Metformina jak każdy inny lek może wywoływać działania niepożądane, w tym zagrażającą życiu kwasicę mleczanową.

Czy lek Forxiga odchudza? ›

Lekarz diabetolog odpowiada:

Nowoczesne leki stosowane w cukrzycy takie jak Flozyny (Forxiga, Invokana) powodują redukcje masy ciała w związku z wydalaniem glukozy (a tym samym kalorii) z moczem.

Czy siofor pomaga w odchudzaniu? ›

Lek Siofor zmniejsza jej wytwarzanie w wątrobie i wchłanianie w jelitach, jednocześnie poprawiając metabolizm insuliny, co może wpłynąć na odchudzanie.

Jaki lek zamiast Jardiance? ›

Lek nie ma zamiennika. Jedyną alternatywą jest przyjmowanie empagliflozyny oraz metforminy w osobnych tabletkach. zawiera nieco mniejszą dawkę tej substancji czynnej - 10 mg. Od listopada preparat ten jest refundowany, jednak wskazania refundacyjne są bardzo restrykcyjne.

Ile się chudnie na Ozempicu? ›

Ja na Ozempicu schudlam prawie 40kg w rok. Wszystko zalezy od tego jak sie odzywiasz i czy duzo pijesz wody.

W zestawieniu podajemy cenę za opakowanie leku, jednak w wielu przypadkach całkowity koszt terapii obejmuje jej wielokrotność.. Na skutek tego powstają obrzęki, które mogą być niebezpieczne dla życia.. Lek również jest stosowany we wrodzonym obrzęku naczynioruchowym – przerywa zagrażający życiu atak, stosowany może być także w jego zapobieganiu przed zabiegami m.in.. Preparat stosowany jest w mukowiscydozie .. W wielu przypadkach leki te są bezpłatne lub opłata jest symboliczna (3,20 zł).

Leki takie jak metformina zwiększają wrażliwość tkanek na działanie edogennej insuliny, pochodne sulfonylomocznika zwiększają wydzielanie insuliny przez trzustkę, a np.. O tym, jakie leki na jakim etapie leczenia są wprowadzane decyduje lekarz na podstawie badań (głównie na podstawie odsetka hemoglobiny glikowanej).. Kiedy leki doustne przestają być skuteczne w kontrolowaniu glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2, wówczas do leczenia wprowadza się insulinę.. Insulina – jest wprowadzana do leczenia cukrzycy typu 2 wówczas, gdy pomimo stoswania maksymalnych dawek leków doustnych, poziom cukru we krwi i tak jest za wysoki.. Nie powinny być stosowane u pacjentów z niewydolnością serca i wątroby.Inhibitory SGLT-2 (flozyny)Obniżają próg nerkowy, warunkujący przepuszczanie glukozy do moczu, który fizjologicznie „ustawiony” jest na ok. 180-200 mg/dl – pod wpływem flozyn cukier z krwi do moczu przenika już przy wartości ok. 140 mg/dl – w efekcie poziom cukru we krwi jest niższy;. Nie powodują niedocukrzeń – nie działają, kiedy glikemia jest niższa niż 140 mg/dl;. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 często zastanawiają się, czy oby na pewno muszą przyjmować leki na obniżenie cukru.. Insulina jest lekiem stosowanym nie tylko w cukrzycy typu 1, ale także w cukrzycy typu 2, choć najczęściej dopiero po wielu latach leczenia lekami doustnymi.. Insulina jest potrzebna wówczas, gdy pacjent nie wydziela już własnej insuliny, albo wydziela jej bardzo mało, co jest konsekwencją insulinooporności i wcześniejszej długotrwałej nadprodukcji tego hormonu.

Jaki poziom cukru we krwi wskazuje na cukrzycę?. Ponadto zaleca się picie morwy białej, jest ona uznana za wysoko skuteczny sposób walki z cukrzycą.. To bardzo mnie cieszyło.. Po około 8 miesiącach stosowania diety schudłam u Pana aż 40 kg!. Moje zdrowie również znacznie się poprawiło.. Nie stosuję już żadnej diety od roku, a moja waga nie rośnie.. W mojej diecie nie dochodzi do drastycznego obcięcia węglowodanów, a udział procentowy tłuszczów to około 50% zapotrzebowania energetycznego, w przypadku białek 30%.. U mnie dostaniesz dietę nie tylko na odchudzanie, ale również na choroby i dolegliwości zdrowotne.

Mechanizm działania metforminy: zwiększenie wychwytu glukozy przez tkanki – poprawa wrażliwości na insulinę zmniejszenie produkcji glukozy w wątrobie zmniejszenie wchłaniania jelitowego glukozy zmniejszenie uczucia głodu- możliwy spadek masy ciała nie powoduje niedocukrzeń korzystny wpływ na lipidy korzystny efekt przeciwzakrzepowy. Przeciwskazania do brania metforminy cukrzyca typu 1 (sporadycznie w cukrzycy typu 1 skojarzonej z otyłością praktykuje się dołączenie metforminy do insuliny) niewydolność nerek choroby wątroby kwasica metaboliczna zaawansowana niewydolność krążenia choroby płuc przebiegające z niewydolnością oddechową ciężkie zakażenia okres zabiegu operacyjnego (odstawić na 2 dni przez zabiegiem) nadużywanie alkoholu badania z użyciem środków cieniujących zawierających jod (nie pobierać leku 2 doby przed i po zabiegu) ciąża i laktacja. Gluformin (850 mg), Metfogamma (500 mg, 850 mg), Metforatio (500 mg, 850 mg), Metformax (500 mg, 850 mg), Metifor (500 mg), Siofor (500 mg, 850 mg, 1000 mg).. Działania niepożądane przyrost masy ciała ryzyko niedocukrzenia wtórna niewrażliwość- efekt obserwowany po kilku latach stosowania interakcja z alkoholem- alkohol nasila działanie tych leków i zwiększa tm samym ryzyko hipoglikemii sporadycznie skórne rekcje alergiczne (wysypka, swędzenie skóry) wchodzą w interakcje z innymi lekami (inne leki mogą osłabiać albo nasilać ich efekt)- należy powiadomić lekarza o ich stosowaniu w razie zlecenia stosowania innych leków. gliklazyd – Diaprel (80 mg), Diaprel MR (30 mg) o przedłużonym uwalnianiu, można stosować 1x dobę, Diabezidum, Diabrezide, Diazidan, Glazide, Norsulin (tabl po 80 mg), Glinormax (80 mg) o przedłużonym uwalnianiu. III generacja glimepiryd- Amaryl, Avaron, Betaglid, Diaril, Glemid, Glibetic, Glimepirid- ratiopharm, Glimesan, Glipid, Premidal (tabl po 1,2,3,4 mg), Glidiamid, GlimeHexal (tabl po 1,2,3,4,6 mg) Glibezid (1,2,3 mg), Symgalic (1,2,3,6 mg). Przeciwskazania do stosowania glitazonów uszkodzenie wątroby (trzeba ocenić funkcję wątroby przed leczeniem) niewydolność krążenia- ze względu na zatrzymywanie wody w organizmie nasila dolegliwości zawał mięśnia sercowego ciąża i okres karmienia dzieci do 18 roku życia ostrożnie w niewydolności nerek osteoporoza. Ze względu na częste objawy nietolerancji zaczyna się od małych dawek (25 mg), które się stopniowo zwiększa, lek pobiera się wraz z pierwszym kęsem pożywienia

To tym bardziej zaskakujące wobec faktu, że nowoczesne leki na cukrzycę są bardzo skuteczne, dają dodatkowe korzyści dla organizmu w postaci obniżenia ciśnienia i spadku masy ciała, a przy tym cechują się niewielkimi skutkami ubocznymi.. Ten efekt może być nieco mylący dla lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia, którzy nie mieli kontaktu z terapią przy zastosowaniu flozyn, bowiem obecność cukru w moczu świadczy zwykle o tym, że jego poziom w organizmie jest zbyt wysoki.. To niezwykle istotne, biorąc pod uwagę, że wielu chorych na cukrzycę przyjmuje również leki na nadciśnienie.. Należy jednak mieć na uwadze, że kuracja przy pomocy flozyn, ze względu na obniżenie ciśnienia krwi, może doprowadzić do powstania niedociśnienia i objawów z tym związanych.. Mechanizm ich działania jest jednak zupełnie inny:leki inkretynowe sprawiają, że po posiłku w organizmie wydziela się więcej insuliny, dzięki czemu nie dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy.. Jest to możliwe dzięki temu, że insulina, która wydziela się pod ich wpływem, nie jest wydziela w zbyt dużych ilościach, co mogłoby powodować tycie.

Jak wygląda życie osoby z cukrzycą w Polsce?. Beata Stepanow: Życie pacjenta diabetologicznego w Polsce nie jest łatwe, ponieważ cukrzyca w naszym kraju nie jest traktowana priorytetowo.. Jeśli chodzi o osoby czynne zawodowo z cukrzycą typu 2, najczęstszym problemem dla nich jest to czy powiedzieć w zakładzie pracy o swojej chorobie.. To powoduje, że pacjent bardzo często nie przystępuje do zmiany terapii z leczenia doustnego na insulinoterapię.. Pacjenci tacy bardzo długo pozostają na tej samej terapii i decydują się na zmianę dopiero kiedy pojawiają się powikłania .. W jego życiu był taki moment, w którym powinien był dokonać zmiany terapii, ale niestety w Polsce pacjenci ci mają ograniczony dostęp do nowoczesnego leczenia.. Leki z tej grupy nie są w Polsce refundowane.. Korzystają z nich, ponieważ taka terapia daje poczucie bezpieczeństwa – osoba może użyć terapii niezależnie od tego czy zjadła posiłek, czy nie.. Pacjenci boją się hipoglikemii.. W roku 2014 pacjenci chorzy na cukrzycę walczyli o dostęp do nowoczesnych terapii .. Te leki są sprawdzone.. Czy w nowym 2015 roku będzie szansa na refundacje tych leków?

W produktach roślinnych znajdują się zatem obok siebie zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny, w podobnych lub różnych proporcjach, czyli w niektórych produktach dominuje błonnik rozpuszczalny a w innych nierozpuszczalny.. W zaleceniach Instytutu Żywności i Żywienia z 2017 r. nie ma sztywnej normy dotyczącej jego spożycia (na błonnik całkowity – łącznie rozpuszczalny i nierozpuszczalny), lecz wskazane jest jego „wystarczające” spożycie – AI (Adequate Intake), które określone jest następująco:. Ilość błonnika w diecie należy jednak zwiększać stopniowo i obserwować, przy jakiej ilości nie ma dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.. ryzykiem cukrzycy typu 2 przyjmowanie większych ilości błonnika zmniejsza poposiłkowy wzrost stężenia glukozy po spożyciu posiłków bogatych w węglowodany i powoduje obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL.. W diecie DASH przy kaloryczności 2100 kcal było 30 g błonnika dziennie, a w dietach o wyższej kaloryczności, jeszcze więcej.. Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) w wytycznych dotyczących cukrzycy i stanu przedcukrzycowego współistniejących z chorobami sercowo-naczyniowymi, opracowanych we współpracy z Europejskim Towarzystwem Badań nad Cukrzycą (EASD) (2019) podaje, że dla tych pacjentów częścią zdrowej diety powinny być warzywa, rośliny strączkowe, owoce oraz pełnoziarniste płatki zbożowe, czyli produkty bogate w błonnik.. Należy dążyć do zwiększenia spożycia błonnika pokarmowego przez włączenie co najmniej 2 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz 3 porcji warzyw bogatych w błonnik; W przypadku braku możliwości podaży zalecanej ilości błonnika pokarmowego należy rozważyć wprowadzenie suplementów błonnika, szczególnie w postaci frakcji rozpuszczalnych w wodzie.. informacja o zawartości błonnika w poszczególnych produktach jest istotna dla osób z cukrzycą, zwłaszcza tych, które są leczone insuliną i muszą obliczać wymienniki węglowodanowe (WW) w swojej diecie i w poszczególnych posiłkach, 1 wymiennik węglowodanowy (WW) jest to taka ilość wagowa produktu spożywczego, która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych, w tabelach wartości odżywczej produktów spożywczych podana jest na ogół zawartość węglowodanów ogółem, tymczasem wpływ na stężenie glukozy we krwi mają nie węglowodany ogółem, lecz węglowodany przyswajalne, które oblicza się odejmując od zawartości węglowodanów ogółem zawartość błonnika w danym produkcie.. W związku z tym, przechodzą one do jelita grubego i tam częściowo są przetwarzane przez bakterie znajdujące się w tym jelicie, w wyniku czego wytwarzane są 3 kwasy – masłowy, propionowy i octowy.. Poprzez zakwaszanie zawartości jelita grubego, kwasy te hamują przemiany niektórych składników żółci w związki rakotwórcze.. Ta część błonnika która nie ulega rozkładowi przez bakterie zwiększa objętość stolca, sprawia, że jest w nim więcej wody i dzięki temu związki rakotwórcze są rozcieńczane.. Błonnik pokarmowy może najpełniej zadziałać korzystnie na nasze zdrowie, gdy nasza dieta zawiera różne jego składniki, czyli gdy jemy różne produkty zawierające błonnik.. Generalnie, błonnik bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie, ale trzeba być również świadomym faktu, że jego nadmiar:. Dieta z ograniczeniem błonnika pokarmowego jest zalecana także w niektórych chorobach przewodu pokarmowego, np.. Jeśli sami chcemy zwiększyć ilość błonnika w diecie w stosunku do dotychczasowej to również najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, aby zdecydował, czy nie ma indywidualnych przeciwwskazań medycznych i aby określił do jakiej ilości i w jakim tempie w naszym konkretnym przypadku zalecana jest zmiana w spożyciu produktów zawierających błonnik.

Videos

1. Cukrzyca - niezakaźna pandemia. Panel dyskusyjny
(UniwersytetMedyczny)
2. Związek między emocjami a otyłością jest udokumentowany. Jak sobie radzić ?
(Bracia Rodzeń)
3. Diagnostyka i leczenie INSULINOOPORNOŚCI 🌀🌀🤟
(Bracia Rodzeń)
4. Carb-Loaded: A Culture Dying to Eat (International Subtitles)
(Carb Loaded)
5. How Not To Die: The Role of Diet in Preventing, Arresting, and Reversing Our Top 15 Killers
(NutritionFacts.org)
6. Cala Prawda o Odchudzaniu 2020 film dokumentalny lektor pl
(Kuri Dokumentalne)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Neely Ledner

Last Updated: 07/21/2022

Views: 5389

Rating: 4.1 / 5 (42 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Neely Ledner

Birthday: 1998-06-09

Address: 443 Barrows Terrace, New Jodyberg, CO 57462-5329

Phone: +2433516856029

Job: Central Legal Facilitator

Hobby: Backpacking, Jogging, Magic, Driving, Macrame, Embroidery, Foraging

Introduction: My name is Neely Ledner, I am a bright, determined, beautiful, adventurous, adventurous, spotless, calm person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.