Polprazol – lek na zgagę i refluks. Jak go prawidłowo stosować? (2022)

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

Polprazol – lek na zgagę i refluks. Jak go prawidłowo stosować? (1)

Autor

Redakcja Medonet

Konsultacja merytoryczna:Lek. Beata Wańczyk-Dręczewska

(Video) Jak pokonać zgagę i refluks na stałe. | Marek Skoczylas
ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Zgaga i refluks żołądkowo-przełykowy to najczęstsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jak skutecznie sobie z nimi radzić? Jednym z rozwiązań jest stosowanie Polprazolu. Co to jest za lek? Sprawdzamy, jak działa, a także skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas jego dawkowania.

Polprazol – lek na zgagę i refluks. Jak go prawidłowo stosować? (2)

Tharakorn / iStock

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

 • Zgaga i refluks – charakterystyka dolegliwości
 • Polprazol - właściwości
 • Polprazol – skład leku
 • Polprazol – jakie są wskazania do zastosowania?
 • Polprazol – kto może go stosować?
 • Polprazol – przeciwwskazania do stosowania leku
 • Polprazol – jak wygląda dawkowanie?
 • Polprazol – skutki uboczne stosowania
 • Stosowanie Polprazolu z innymi lekami
 • Polprazol – ciąża i karmienie piersią
 • Czy możliwe jest prowadzenie pojazdów podczas stosowania Polprazolu?
 • Polprazol – cena i dostępność
 • Polprazol – zamienniki leku

Zgaga i refluks – charakterystyka dolegliwości

Zgaga objawia się nieprzyjemnym i niejednokrotnie bolesnym pieczeniem w przełyku i kwaśniejszym posmakiem w ustach. Dolegliwości takie mogą pojawić się przede wszystkim po ciężkostrawnym posiłku oraz po zjedzeniu określonych produktów.

Natomiast refluks żołądkowo-przełykowy to choroba, której jednym z często występujących objawów jest właśnie zgaga. Refluks może być związany z niewydolnością przełyku bądź też niewłaściwym funkcjonowaniem zwieracza tego organu.

Objawami refluksu oprócz zgagi są także odbijanie – puste, bądź kwaśne, uczucie cofana treści żołądkowej do przełyku, bądź nadmierne ślinienie i pieczenie za mostkiem.

Polprazol - właściwości

Polprazol jest jednym z leków stosowanych przy leczeniu chorób wrzodowych. Doskonale redukuje objawy refluksu oraz zgagę. Zmniejsza również kwasowość soku żołądkowego. Już po jednorazowym zastosowaniu leku ograniczone wydzielanie kwasu utrzymywane jest przez całą dobę.

(Video) Pozbądź się refluksu NA ZAWSZE. Bez tabletek, NATURALNIE 👍🌤🌝

Polprazol – skład leku

Polprazol to lek zawierający omeprazol. Zaliczany jest on do grupy inhibitorów pompy protonowej. Preparat ten - dostępny w kapsułkach - silnie i długotrwale hamuje wytwarzanie soku żołądkowego oraz kwasu solnego w żołądku. Dodatkowo wspiera działanie antybiotyków znajdujących zastosowanie w zakażeniach Helicobacter pylori. Otoczkę leku stanowi sacharoza.

Wskazaniami do stosowania Polprazolu są takie schorzenia, jak m.in.:

1. choroby wrzodowe dwunastnicy i żołądka;

2. refluks żołądkowo-przełykowy, którego objawem jest m.in. zgaga, refluksowe zapalenie przełyku;

3. leczenie czynnościowej dyspepsji;

4. zespół Zollinger – Ellisona;

5. zapobieganie wrzodom żołądka;

(Video) Reflux żołądka, GERD - jak wyleczyć bez tabletek? Uważaj na inhibitory pompy protonowej.🤦‍♀️

6. eradykacja zakażenia Helicobacterpylori u chorych na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Polprazol wskazany jest do stosowania przez osoby dorosłe. Jednakże lek ten może być dawkowany dzieciom po ukończeniu 1. roku życia, ważącym co najmniej 10 kilogramów w przypadku leczenia objawowego zgagi i zarzucania treści żołądkowej przy chorobie refluksowej przełyku, a ponadto w przypadku leczenia refluksowego zapalenia przełyku.

Oprócz tego Polprazol może być stosowany u dzieci po ukończeniu 4. roku życia w przypadku leczenia skojarzonego z antybiotykami w chorobie wrzodowej dwunastnicy powodowanej przez h. pylori.

Polprazol – przeciwwskazania do stosowania leku

Jak wiele leków, tak i Polprazol ma pewne przeciwwskazania. Wśród nich trzeba wymienić:

1. uczulenie na którykolwiek składnik leku,

2. ciążę i karmienie piersią,

3. przyjmowanie antywirusowego leku z nelfinawirem.

Lek przyjmowany jest doustnie, zgodnie z wcześniej ustaloną przez lekarza dawką. Kapsułki połyka się w całości, aczkolwiek można czasem wysypać jej zawartość i przyjąć w takiej postaci.

Polprazol najlepiej przyjmować przed jedzeniem.

(Video) Jak naturalnie pozbyć się zgagi, refluksu czy nadkwaśności? Tabletki na zgagę pogarszają ten stan!

Aby leczenie było skuteczne i przyniosło oczekiwane rezultaty, należy stosować się do ścisłych zaleceń lekarskich. Zażycie leku Polprazol inaczej niż określił lekarz może skutkować poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Może też zagrażać życiu osoby chorej. W przypadku pominięcia jednej dawki Polprazolu należy przyjąć tabletkę po przypomnieniu sobie o niej.

Polprazol – skutki uboczne stosowania

Do głównych skutków ubocznych stosowania Polprazolu można zaliczyć:

 1. nudności;
 2. wymioty;
 3. biegunka;
 4. zaparcia;
 5. wzdęcia;
 6. niestrawność;
 7. zaburzenia równowagi;
 8. reakcje alergiczne (świąd, wysypka);
 9. drożdżyca przewodu pokarmowego;
 10. uczucie suchości w jamie ustnej;
 11. śródmiąższowe zapalenie nerek;
 12. zmniejszenie stężenia sodu i / lub magnezu w organizmie;
 13. obrzęki obwodowe;
 14. parestezje;
 15. senność / bezsenność;
 16. zwiększone stężenie enzymów wątrobowych.

Stosowanie Polprazolu z innymi lekami

Przed rozpoczęciem dawkowania Polprazolu należy przede wszystkim poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, ponieważ preparat może hamować ich działanie. Polprazolu bezwzględnie nie należy stosować w połączeniu z nelfinawirem będącym lekiem przeciwwirusowym. Poza tym ostrożność należy zachować przy dawkowaniu Polprazolu razem z:

 1. digoksyną;
 2. warfaryną;
 3. diazepamem;
 4. cliostazolem;
 5. sakwinawirem;
 6. klopidogrelem.

Polprazol – ciąża i karmienie piersią

Samodzielnie nie należy rozpoczynać kuracji Polprazolem nie tylko w przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących, ale wszystkich pacjentów. Dawkowanie leku jest uzależnione od zdrowia pacjentki. Liczne testy potwierdziły, że omeprazol (substanna czynna) może przeniknąć do mleka matki.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania Polprazolu, tak jak zostało wspomniane, należą przede wszystkim bóle i zawroty głowy, a także problemy z widzeniem. Jeśli pacjent zauważy u siebie powyższe objawy, jazda samochodem jako kierowca jest niewskazana.

Polprazol – cena i dostępność

Polprazol jest dostępny zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych. Lek może kosztować od 12 do 22 złotych. Jego cena jest uzależniona od rodzaju przyjętej odpłatności.

Polprazol – zamienniki leku

Wśród innych leków, które zawierają omeprazol, można wymienić:

 1. Heligen;
 2. Gasec-20 Gastrocaps;
 3. Agastin;
 4. Losec;
 5. Ortanol;
 6. Ultop;
 7. Ventazol;
 8. Prenome.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Teraz z e-konsultacji możesz skorzystać także bezpłatnie w ramach NFZ.

(Video) Refluks, zgaga, wrzody żołądka - czy istnieje “OSŁONA NA ŻOŁĄDEK”? Fakty i mity o IPP.

 • Medonet.pl
 • polprazol
 • leki
 • zgaga
 • refluks
 • refluks żołądkowo-przełykowy
 • choroby układu pokarmowego
 • układ pokarmowy
 • układ trawienny
 • dolegliwości żołądkowe
 • kwasy żołądkowe
 • Jak wygląda leczenie i dieta refluksu żółciowego? W jaki sposób leczy się refluks? Jaką dietę należy stosować, aby złagodzić dolegliwości? Jak wygląda leczenie refluksu żółciowego? Czy należy przyjmować jakieś... Lek. Katarzyna Darecka
 • Polprazol Max - lek na zgagę Najważniejsze informacje, które powinieneś znać przed zastosowaniem leku Polprazol Max
 • Przełyk z mufką, czyli refluks przełykowo-żołądkowy Zgaga, pieczenie, kwaśne odbijanie nie zawsze są skutkiem łakomstwa czy ciężkostrawnej diety. Jeśli pojawiają się po każdym posiłku oraz między nimi - wymaga to... Anna Jarosz
 • Otyłość u dzieci zwiększa ryzyko refluksu Ekstremalna otyłość u dzieci zwiększa o 40 proc. ryzyko choroby refluksowej przełyku. W przypadku otyłości umiarkowanej ryzyko to wynosi 30 proc. - wykazały...
 • Polprazol Acidcontrol (Polpharma) Polprazol Acidcontrol to lek stosowany w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego i zgagi. Preparat oddziałuje na przewód pokarmowy, hamując wydzielanie kwasu... MP
 • Po czym poznać, że żołądek cierpi? Oto znaki, że woła o pomoc Z chorobami żołądka zmaga się wiele osób. Są one dość zdradliwe — najczęściej nie manifestują się jednoznacznymi objawami bądź nie dają ich wcale. Z tego względu... Eliza Kania
 • Panprazox - na co działa, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne. Leczenie choroby refluksowej przełyku Panprazox jest lekiem, który stosuje się w leczeniu choroby refluksowej przełyku. Jest dostępny tylko na receptę. Dawkowanie i czas kuracji jest różny dla dzieci... Anna Krzpiet
 • Leki rozkurczowe - specyfika, na jakie dolegliwości, leki bez recepty Ból brzucha, wzdęcia, dolegliwości jelitowe to częste powodu złego samopoczucia i uczucia dyskomfortu. Rozwiązaniem takiego problemu są leki rozkurczowe, które... Anna Krzpiet
 • Polski naukowiec odkrył nowe typy raka Na Polską naukę ciągle brakuje pieniędzy, ale i tak nasi specjaliści odnoszą spore sukcesy. Prof. Maciej Wiznerowicz z Wielkopolskiego Centrum Onkologii kierujący... KO
 • Bioprazol Bio Bioprazol Bio to lek stosowany w medycynie rodzinnej i gastroenterologii do hamowania objawów cofania treści żołądkowej do przełyku. Preparat oddziałuje na...

FAQs

Czy Polprazol brać na czczo? ›

Polprazol – jak wygląda dawkowanie? Lek przyjmowany jest doustnie, zgodnie z wcześniej ustaloną przez lekarza dawką. Kapsułki połyka się w całości, aczkolwiek można czasem wysypać jej zawartość i przyjąć w takiej postaci. Polprazol najlepiej przyjmować przed jedzeniem.

Jak brać polprazol? ›

Zwykle stosowana dawka po uzyskaniu wygojenia przełyku wynosi 10 mg raz na dobę. Jeżeli przełyk nie uległ uszkodzeniu, zwykle stosowana dawka wynosi 10 mg raz na dobę.

Czy polprazol można brać wieczorem? ›

Z uwagi na mechanizm działania lepiej zażywać je przed jedzeniem, zwłaszcza IPP (optymalnie pół godziny przed posiłkiem rano lub wieczorem). Jeśli podczas stosowania tych leków dolegliwości nie ustąpią w ciągu 14 dni, należy udać się do lekarza!

Czy polprazol można brać cały czas? ›

Nie należy przyjmować leku Polprazol® Max przez okres dłuższy niż 14 dni bez konsultacji z lekarzem. W przypadku braku poprawy oraz w przypadku nasilenia objawów należy zgłosić się po poradę do lekarza. Polprazol® Max może powodować utajenie objawów innych chorób.

Ile razy brać polprazol? ›

Jak stosować lek Polprazol PPH

Zwykle stosowana dawka po uzyskaniu wygojenia przełyku wynosi 10 mg raz na dobę. Jeżeli przełyk nie uległ uszkodzeniu, zwykle stosowana dawka wynosi 10 mg raz na dobę.

Czy polprazol można brać 2 razy dziennie? ›

Leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy wywołanej zakażeniem H. pylori, w skojarzeniu z zaleconymi antybiotykami, w zależności od schematu leczenia: masa ciała 15–30 kg: 10 mg 2 razy na dobę; masa ciała większa niż 30 kg: 20 mg 2 razy na dobę. Leczenie trwa przez 7 dni, niekiedy 14 dni, w skojarzeniu z antybiotykami.

Czy Polprazol jest na zgagę? ›

Polprazol Acidcontrol jest stosowany u pacjentów dorosłych w leczeniu krótkoterminowym objawów refluksu żołądkowo-przełykowego (np. zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej - kwaśne odbijania). Polprazol Acidcontrol zawiera substancję czynną o nazwie omeprazol.

Na co szkodzi Polprazol? ›

Najczęstsze skutki uboczne, jakie odnotowano podczas stosowania polprazolu to ból głowy oraz zawroty głowy, a także nudności i wymioty. Mogą wystąpić również inne skutki uboczne zażywania polprazolu, jak np. bóle w nadbrzuszu, zaparcia, wysypka oraz kaszel i bóle pleców.

Czy Polprazol jest bezpieczny? ›

Lek Polprazol Max jest stosunkowo bezpieczny, jego stosowanie jest dopuszczone w ciąży i w okresie karmienia. Może natomiast mieć wpływ na sprawność psychomotoryczną, a więc na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Do częstych działań niepożądanych należą ból głowy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jak wyleczyć się z refluksu? ›

Leczenie refluksu możemy przeprowadzać na dwa sposoby: poprzez farmakologię i korektę stylu życia. Farmaceuta lub lekarz może zaproponować leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Są to leki z grupy inhibitorów pompy protonowej, np. pantoprazol czy omeprazol.

Jak przyjmować leki na zgagę? ›

Dlatego ważne jest, aby inne leki, czy nawet suplementy diety, stosować 1-2 godziny przed lub po przyjęciu leku na zgagę. Również leki z tej grupy mają za zadanie zmniejszyć wydzielanie kwasu żołądkowego, a tym samym łagodzić uczucie palenia i pieczenia w przełyku.

Jaka jest różnica między zgaga a refluksem? ›

Choroba refluksowa przełyku, potocznie zwana refluksem, jest schorzeniem, które może być leczone przez specjalistę gastroenterologa. Polega ono na tym, że kwas żołądkowy gwałtownie cofa się z żołądka do przełyku podrażniając jego błonę śluzową. Powstałe uczucie palenia nazywa się również zgagą.

Czy leki na refluks są szkodliwe? ›

Food and Drug Administration (FDA) ostrzega, że leki z grupy IPP mogą powodować niedobór magnezu i B12, osteoporozę, infekcje Clostridium difficile oraz zaburzenie flory bakteryjnej jelit. Ludzie starsi ze względu na wiek i choroby współistniejące szczególnie narażeni na efekty uboczne tych leków.

Po jakim czasie zaczyna działać Polprazol? ›

Po podaniu doustnym szybko wchłania się z jelita cienkiego, stężenie maksymalne we krwi uzyskiwane jest po około 1–2 godzinach. Pokarm nie wpływa na dostępność biologiczną omeprazolu. Po podaniu pojedynczej dawki zmniejszenie wydzielania kwasu żołądkowego utrzymuje się przez całą dobę.

Czy Polprazol jest bezpieczny? ›

Lek Polprazol Max jest stosunkowo bezpieczny, jego stosowanie jest dopuszczone w ciąży i w okresie karmienia. Może natomiast mieć wpływ na sprawność psychomotoryczną, a więc na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Do częstych działań niepożądanych należą ból głowy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Czy Polprazol pomaga na wrzody? ›

Polprazol zawiera omeprazol, który hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosowany jest w leczeniu choroby refluksowej przełyku, a także w leczeniu oraz zapobieganiu chorobie wrzodowej żołądka i jelit.

Jakie są objawy refluksu przełyku? ›

Objawy refluksu
 • zgaga, określana jako uczucie pieczenia za mostkiem,
 • posmak kwasu odczuwany w tylnej części jamy ustnej,
 • uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku,
 • odczuwanie bólu w klatce piersiowej,
 • odbijanie,
 • przewlekły kaszel, chrypka.

Videos

1. Apple Cider Vinegar… For Acid Reflux? 🍎🍏
(Dr. Sten Ekberg)
2. Zgaga, refluks, choroba wrzodowa – palące problemy na talerzu
(Wszechnica Żywieniowa SGGW)
3. Jak skutecznie wyleczyć się ze zgagi?
(Pod Mikroskopem)
4. Refluks w ciąży
(Izabela Jastrzębska)
5. Zacznij pić 2 łyżki octu jabłkowego i zobacz co zyskasz! Jak pić ocet jabłkowy? Dr Bartek Kulczyński
(Dr Bartek Kulczyński)
6. Nietypowe i pozaprzełykowe objawy refluksu
(Izabela Jastrzębska)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Dr. Pierre Goyette

Last Updated: 11/16/2022

Views: 6081

Rating: 5 / 5 (50 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Dr. Pierre Goyette

Birthday: 1998-01-29

Address: Apt. 611 3357 Yong Plain, West Audra, IL 70053

Phone: +5819954278378

Job: Construction Director

Hobby: Embroidery, Creative writing, Shopping, Driving, Stand-up comedy, Coffee roasting, Scrapbooking

Introduction: My name is Dr. Pierre Goyette, I am a enchanting, powerful, jolly, rich, graceful, colorful, zany person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.