Przewożenie leków za granicę - wszystko o podróżowniu z lekami (2022)

Przewożenie leków za granicę - wszystko o podróżowniu z lekami (1)

W większości przypadków nie ma problemu z przewożeniem niewielkich ilości leków na własny użytek, szczególnie jeśli podróżujemy po Europie. Trzeba jednak mieć świadomość, że niektóre spośród leków zarejestrowanych w Polsce, mogą być nielegalne za granicą, co może skutkować konfiskatą (która może mieć poważne konsekwencje medyczne), deportacją, więzieniem, a nawet karą śmierci!

Jakie leki mogąstanowić problem?

Azja, Bliski Wschód i Afryka to rejony, gdzie trzeba się mieć szczególnie na baczności.Za leki z opiatami, nawet tymi dostępnymi w Polsce bez recepty,np. kodeiną – popularnym składnikiem leków na kaszel, można trafić do więzienia w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Problemem mogą okazać się leki przeciwbólowe na bazie tramadolu, leki psychotropowe, pobudzające i oczywiście środki odurzające (w zasadzie wszelkie leki wpływające na ośrodkowy układ nerwowy), a nawet stosowane rutynowo leki przeciwhistaminowe. Niektóre kraje zabraniają także importu tabletek antykoncepcyjnych.

Dwie klasy leków – narkotyki i leki psychotropowe – podlegają prawu międzynarodowemu. Obejmuje ono wszelkie leki, które mogą wywierać wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i potencjalnie mogą być nadużywane. Klasa narkotyczna dotyczy głównie opioidów przeciwbólowych i ich pochodnych (np. morfiny i kodeiny), obrót którymi jest szczególnie regulowany. Psychotropami są leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak lęk, depresja i stany psychotyczne.

W praktyce niektóre kraje zakazem wwożenia obejmują szereg leków stosowanych w leczeniu stanów neurologicznych, takich jak epilepsja i choroba Parkinsona, ADHD, czasem nawet działających uspokajająco leków przeciwhistaminowych. Dlatego też należy uważać, aby nie przewozić żadnych leków, które mogłyby wpływać na ośrodkowy układ nerwowy.

Przed wylotem na wakacje, szczególnie poza Europę, trzeba wcześniej sprawdzić, jakie przepisy o przewozie leków tam obowiązują. Oto kilka przykładów, w których przepisy są szczególnie surowe i ściśle przestrzegane:

• Japonia – Actifed, Sudafed, Vicks i inne produkty dostępne w Polsce bez recepty zawierające pseudoefedrynę, czyli popularny lek obkurczający są całkowicie zakazane.

• ZEA – nie można wwieźć do kraju leków zawierających diazepam, tramadol i kodeinę, a nawet pastylek do ssania Niquitin i leków antykoncepcyjnych.

• Egipt – za wwiezienie leków przeciwbólowych na bazietramadolugrozi nawet 25 lat więzienia!

• Katar – zakazane są niektóre tabletki nasenne, przeciwbólowe i antydepresanty. Środki na przeziębienie i kaszel możemy wwieźć do kraju pod warunkiem, że pokażemy receptę lekarską.

• Kuwejt – zakazane są sterydy i niektóre leki psychotropowe.

(Video) Nie pakuj kawy do bagażu rejestrowanego i 23 inne wskazówki dla podróżnych

• Tajlandia – trzeba mieć zezwolenie, by stosować kodeinę, morfinę i fentanyl.

• Zambia – zakazana jest difenhydramina, składnik kropli do do nosa i oczu, czy popularnego w Polsce preparatu Apap Noc.

Trzeba pamiętać o przestrzeganiu prawa każdego kraju, przez który przejeżdżamy, aby dotrzeć do celu.

Co mówi prawo międzynarodowe?

Aby zapoznać się z międzynarodowymi umowami dotyczącymi transportu leków, warto sprawdzić stronę internetową Międzynarodowej Rady Kontroli Narkotyków (INCB). To niezależna organizacja odpowiedzialna za umowy międzynarodowe regulujące transport leków poza granicami.

Istnieją 2 ogólne zasady dotyczące podróżnych zamierzających przewozić leki narkotyczne i psychotropowe:

• Podróżni powinni mieć pozwolenie na przewóz tych substancji do osobistego użytku na okres do jednego miesiąca.

• Podróżujący z lekami narkotycznymi i lekami psychotropowymi powinni mieć ze sobą ksero recepty.

INCB wymaga, aby kraje przedstawiały swoje indywidualne regulacje podróżnym, niestety nie wszystkie mają takie regulacje, niektóre są dość ogólnikowe, a nawet odbiegają od tego, co postanowiła INCB.

Jaką dokumentację muszę ze sobą zabrać?

W przypadku wnoszenia leków na pokład samolotu najlepiej posiadać ze sobą zaświadczenie lekarskie, w którym wyraźnie jest napisane, że dane produkty lecznicze musimy posiadać przy sobie. Dobrze jest zabrać kopię oryginalnej recepty, oraz informacje o stanie zdrowia, chorobach przewlekłych (najlepiej przetłumaczone na język zrozumiały dla miejsca docelowego) lub dokumentację kliniczną opisującą stan zdrowia i plan leczenia. Ułatwi to przekraczanie granicy i w razie czego pomoże lekarzowi prowadzącemu za granicą.

(Video) JAK WYGLĄDA ODPRAWA LOTNISKOWA PASAŻERA? poradnik dla lecących pierwszy raz samolotem | ForumWiedzy

Czy można przewozić leki wbagażu podręcznym?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami pasażerowie mogą zabrać ze sobą leki na pokład samolotu. W bagażu podręcznym dozwolone jest przewożenie zarówno leków bez recepty, jak i tych wydawanych z przepisu lekarza. Bezpieczniej jest spakować leki i recepty w torbę podręczną. Dzięki temu zawsze wiemy, gdzie znajdują się nasze leki. W przeciwnym razie ryzykujemy, że zostaną skradzione lub zagubione.

W jaki sposób przewozić leki?

Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić, czy mamy wystarczająco dużo leków na całą podróż. Ponieważ opóźnienia w podróży występują nieoczekiwanie, należy upewnić się, że mamy kilka dodatkowych dawek, na wypadek, gdyby lot został odwołany lub opóźniony.

Choć łatwiej jest dzielić leki za pomocą tygodniowego lub miesięcznego dozownika tabletek, podczas podróży najlepiej przewozić wszystkie leki w oryginalnych opakowaniach.

Chociaż dopuszczalna ilość płynów jakie możemy zabrać na pokład podczas podróży lotniczych wynosi 100 ml, możliwe jest zabranie płynnych leków o większej objętości, o ile dysponujemy odpowiednią dokumentacją. Dotyczy to również preparatów do wstrzykiwań, takich jak automatyczne wstrzykiwacze adrenaliny lub peny do insuliny.

Trzeba mieć świadomość niekorzystnego wpływu gorącego lub klimatu na leki. Dla zapewnienia bezpieczeństwa przechowywania leków należy przestrzegać warunków podanych przez producenta. Najczęściej leki należy przechowywać w suchym miejscu, bez dostępu promieniowania słonecznego, w temperaturze pokojowej. Zamieszczenie informacji o warunkach przechowywania jest obowiązkiem producenta.

W przypadku, gdy nie podano dokładnej temperatury należy rozumieć:

• przechowywanie w lodówce – 2 – 8 st. C
• przechowywanie w chłodnym miejscu – 5 – 15 st. C
• przechowywanie w temperaturze pokojowej – 15 – 25 st. C

Przyjmowanie za granicą leków wymagających przechowywania w chłodnym miejscu (np. insuliny, adrenalina) może być problematyczne, szczególnie jeśli odwiedzamy cieplejszy klimat. Jeśli musimy podróżować z takimi lekami, to należy przewozić je w torebkach termoizolacyjnych z zamknięciem strunowym, a w miejscu docelowym zadbać o ich bezpieczne i prawidłowe przechowywanie. Takie torebki zakupić można praktycznie w każdej aptece. Niestety torebki dobrze sprawdzają się tylko na krótkie dystanse, gdy różnica temperatur nie jest zbyt wysoka. Na dłuższe podróże lepiej sprawdzająsię pojemniki do transportu lub styropianowe termosy z chłodzącym wkładem. Jeśli podróżujemy samochodem toidealnym rozwiązaniem są przenośne lodówki, które można podłączyć do zapalniczki.

Przyjmowanie leków za granicą

Za granicą należy rutynowo i konsekwentnie przyjmować leki. Nie należy samodzielnie zmniejszać dawek ani przerywać ich przyjmowania. Regularnie stosowane leki są najskuteczniejsze, gdy przyjmowane są o tej samej porze każdego dnia, więc jeśli podróżujemy pomiędzy strefami czasowymi powinniśmy spróbować dostosować harmonogram leczenia. Należy zmienić czas dawkowania z dnia na dzień, aż do osiągnięcia czasu, w którym chcemy przyjmować lek, albo trzymać się tego samego równoważnego czasu. Aby ułatwić sobie samodzielnie monitorowanie czasu, można ustawić w telefonie godziny w różnych strefach czasowych.

Co zrobić, gdy w obcym kraju kończy się lek?

Jeśli mamy receptę to w pierwszej kolejności należy udać się do apteki i spróbować ją zrealizować. Może to okazać się trudne, ponieważ farmaceuci w obcym kraju nie mają obowiązku jej realizacji lub po prostu mogą nie znać leku na niej zapisanego, jeśli nie jest on zarejestrowany w danym kraju. Jeśli nie uda się zrealizować recepty, dobrze jest zapytać farmaceutę, gdzie możemy się umówić się na wizytę lekarską w celu uzyskania lokalnej recepty. Należy zabrać ze sobą na wizytę receptę z Polski, aby udowodnić lekarzowi, że potrzebujemy lekarstwa, o które prosimy.

(Video) Zdrowie na wakacjach: Apteczka, czyli co wozi lekarz na wakacje, co spakować i jak chronić Bliskich?

Lek lub dawkowanie, które przyjmujemy w domu, mogą nie być dostępne w kraju w którym aktualnie przebywamy. W takim przypadku będzie można uzyskać tylko leki zarejestrowanie w danym kraju i dostosować schemat dawkowania.

Największym zagrożeniem podczas przyjmowania leków za granicą jest rozpowszechnienie podrabianych leków. Na pierwszy rzut oka mogą one być nierozróżnialne, a niestety często zawierają nieaktywne lub toksyczne składniki, co sprawia, że leczenie jest nieskuteczne lub wręcz szkodliwe.

Co powinno zwrócić naszą uwagę? Podrobione leki mogą być:

• niezwykle tanie

• mieć inny kolor, smak lub zapach niż lek oryginalny

• sprzedawane na otwartym rynku, a nie w aptece


Najlepiej jeszcze przed podróżą sprawdzić, jak najlepiej uzyskać leki w kraju docelowym. Bez względu na to, jak mało prawdopodobne wydaje się, że stracimy nasze lekarstwa, zawsze lepiej być przygotowanym niż później żałować.

Podróżna lista kontrolna – o czym pamiętać przed wyjazdem

Zanim wyjedziesz skorzystaj z poniższej listy kontrolnej. To kilka łatwych do wykonania kroków, aby upewnić się, że unikniesz problemów na granicy i nie przegapisz dawki leku podczas letnich przygód.

• Pamiętaj, że wiele krajów zezwala na zabranie ze sobą jedynie 30-dniowego zapasu niektórych leków i wymaga posiadania recepty lub świadectwa pozwolenia na przywóz.

• Przechowuj leki w oryginalnym opakowaniu wraz z ulotką informacyjną.

(Video) Jak Przewozi Się Gaz Na Morzu. Ogromne Gazowe Zbiornikowce

• Zabierz ze sobą kopię recepty, szczególnie dla leków wydawanych na receptę, które działają na ośrodkowy układ nerwowy.

• Dowiedz się, jakich szczepień ochronnych możesz potrzebować podczas podróży i czy nie zakłócają one Twojego obecnego leczenia.

• Zapytaj swojego lekarza, jak dostosować schemat leczenia w różnych strefach czasowych.

• Zabierz wystarczającą ilość lekarstw, aby przetrwać całą podróż. Poproś lekarza o dodatkową dawkę w razie nagłej potrzeby. Uważaj na fałszywe lub źle oznakowane leki sprzedawane w aptekach na całym świecie.

• Zapakuj leki w torbę podręczną. Jeśli podróżujesz z kimś innym, podziel lek, aby zminimalizować stratę lub kradzież. Nie należy pakować leków w bagażu rejestrowanym ani przesyłać go pocztą do miejsca przeznaczenia, ponieważ może się zagubić.

• Dowiedz się, jak bezpiecznie przechowywać leki i sprawdź, czy Twoje leki wymagają przechowywania w chłodnym miejscu. Jeśli tak, to używaj torebek termoizolacyjnych do transportu a w miejscu docelowym zadbaj o ich bezpieczne przechowywanie. Takie torebki znajdziesz praktycznie w każdej aptece. Należy pamiętać, że ekstremalne temperatury wpływają również na stabilność leków a tym samym na ich skuteczność.

• Weź od swojego lekarza informacje o twoim stanie zdrowia, chorobach przewlekłych (najlepiej przetłumaczone na język zrozumiały dla twojego miejsca docelowego) lub dokumentację kliniczną opisującą twój stan i plan leczenia. Ułatwi to przekraczanie granicy i pomoże lekarzowi prowadzącemu za granicą.

• Jeśli potrzebujesz przewieźć strzykawki, dowiedz się od swojej linii lotniczej lub innej firmy transportowej jakie są warunki transportu strzykawek.

• Przygotuj plan awaryjny na wypadek, gdyby twoje leki zostały skonfiskowane. Dobrze jest zabrać ze sobą oryginalną receptę i informacje od lekarza w celu ułatwienia konsultacji.

• Upewnij się, że masz ubezpieczenie podróżne i sprawdź, czy pokryje ono utracone, skradzione lub skonfiskowane leki.

(Video) Zdrowie na wakacjach: Ubezpieczenie zdrowotne na wakacjach? Po co? Jak może pomóc? Za co zapłacić?

• Sprawdź wytyczne INCB, jeśli podróżujesz z lekami będącymi narkotykami lub lekami psychotropami.

Czy się śmiać czy płakać z tej głupoty niektórych krajów?. Islamskie są odmóżdżone wyjątkowo (aresztowanie za mak na ubraniu ze zjedzonego rogalika!!??).. Owa pani miala przy sobie kilkaset sztuk w dodatku dla meza a nie dla siebie czyli zdobyla je nielegalnie, poza tym Tramadol jest zabroniony w Egipcie z powodu wysokiej liczby naduzywania.. Jeżeli coś jest legalne "u nas", za granicą może być źródłem kłopotów .. Środki przeciwbólowe zawierające kodeinę czy tramadol, jak np.. Lista substancji zakazanych w Dubaju czy Abu Dhabi zawiera wiele leków dostępnych w Europie czy USA bez recepty.

Chcąc wjechać z lekami do użytku osobistego na teren Norwegii, trzeba mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza prowadzącego, zawierające nazwę i dzienną dawkę leku, okres, przez jaki należy go przyjmować, oraz odpis recepty wydany przez aptekę realizującą receptę na międzynarodowym druku.. Jeśli natomiast są w języku polskim, konieczne jest przetłumaczenie ich przez tłumacza przysięgłego na język urzędowy Norwegii lub język angielski.. Dokumentacja jest szczególnie istotna w przypadku leków zaliczanych w Norwegii do grupy narkotyków, pochodnych narkotyków, psychotropów, dopingujących oraz leków na padaczkę, ADHD lub bardzo silnych leków przeciwbólowych.W przypadku farmaceutyków z tej grupy wolno przewieźć zapas na maksymalnie 30 dni.. Informacje dotyczące leków w Norwegii można znaleźć między innymi na profilu Norweskiej Agencji Leków.. Recepta wystawiona przez norweskiego lekarza jest konieczna do wykupienia leków w kraju fiordów.Ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia na terenie Norwegii migrujący tam obywatele Polski powinni koniecznie wyrobić kartę EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dowód ubezpieczenia w NFZ, stosowany w innych niż Polska krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).. Bez względu na to, czy na „ściągany” do Norwegii lek mamy receptę wystawioną przez lekarza, jest to działanie niedozwolone.Teoretycznie można przesłać leki z Polski, ale nie jest wykluczone, że paczka i tak zostanie zatrzymana przez kontrolę celną, może nawet zniszczona w przypadku wątpliwej legalności substancji.. na wakacje; dla osób z krótkim okresem pobytu w kraju fiordów, które jeszcze nie miały kontaktu z lokalnym lekarzem oraz kiedy leczenie zostało rozpoczęte za norweskimi granicami i konieczne jest sprowadzenie leków, aby kuracja została poprawnie zakończona.

Jedną z przyczyn braku leków jest ich nielegalny wywóz z Polski przez nieuczciwych przedsiębiorców Obchodzili oni prawo, tak aby z aptek leki trafiały do hurtowni je eksportujących; róznice cen leków w Polską i za granicą dawały duże zyski Procederu tego nie ukróciły zmiany prawa farmaceutycznego po 2015 r. By skutecznie z nim walczyć, RPO rekomenduje m.in.. W efekcie leki pozyskane przez apteki i hurtownie nie trafiają do polskich pacjentów, ale do sieci eksportujących je za granicę.. Pierwsze sygnały o tym zjawisku zaczęły się pojawiać, gdy - pomimo zwiększonych dostaw leków (określonego przez producentów na podstawie dotychczasowego zapotrzebowania) - znacznie obniżyła się dostępność wybranych leków.. Chodzi o hurtownie pozyskujące leki z rynku detalicznego, prowadzące dalszy nimi obrót oraz wywożące je za granicę, a także wszelkie podmioty uprawnione do nabycia produktów leczniczych np.. Nowelizacja Prawa farmaceutycznego z 12 lipca 2015 r. wprowadziła karę administracyjną w wysokości do 500 000 zł dla tego, kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom prowadzi hurtownie farmaceutyczne, apteki ogólnopolskie lub punkty apteczne.. Stanowi on, że grzywnie, karze ograniczenia wolności albo do 2 lat pozbawienia wolności podlega ten, kto narusza zakaz zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej, innej apteki ogólnodostępnej lub innego punktu aptecznego.. Nie był zatem karalny zakup przez hurtownie farmaceutyczne produktów leczniczych od apteki – co było charakterystyczne dla „odwróconego łańcucha dystrybucji”.. Karze finansowej nie podlega też przedsiębiorca, który w ogóle nie ma zezwolenia na działalność.. Nowelizacja z 26 kwietnia 2019 r. wprowadziła zaś karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 lat dla tego, kto zbywa produkt leczniczy z naruszeniem warunków dotyczących podmiotów, którym apteki mogą zbyć produkty lecznicze lub z naruszeniem zakazu.. - Można stwierdzić, że pacjentom nie zapewniono pełnego dostępu do leków ratujących ich zdrowie oraz życie.. Mimo stwierdzenia naruszeń prawa, GIF nie nakładał kar pieniężnych za prowadzenie apteki ogólnodostępnej bez zezwolenia oraz zbyciem deficytowych produktów leczniczych bez wymaganego zgłoszenia do GIF ich zbycia.. Izba ustaliła też, że GIF nie wywiązał się z ustawowego obowiązku sprawdzenia (nie rzadziej niż raz na trzy lata), czy przedsiębiorca prowadzący hurtownię farmaceutyczną spełnia ustawowe obowiązki.. Skoordynowanie działań nadzorczych wojewodów w zakresie nadzoru nad podmiotami prowadzącymi działalność leczniczą, które skupują duże ilości produktów leczniczych zagrożone brakiem dostępności - w sytuacji podejrzenia, że nie są one wykorzystywane do udzielania świadczeń zdrowotnych.. Zintensyfikowanie współpracy Inspekcji Farmaceutycznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej, w szczególności co do ujawniania dokumentów (faktur) dotyczących obrotu lekami oraz ustalania faktycznego obrotu nielegalnie zbytych leków w celu nałożenia kary pieniężnej.

zgłoszeń.. Zbiorcze raporty sporządzane przez GIF nie zawierały informacji o skutkach braku dostępności produktów leczniczych, do czego zobowiązywało Prawo farmaceutyczne oraz wytyczne Ministra Zdrowia.. Łącznie w bazie ZORZ na koniec lipca 2018 r. znajdowało się ponad 16,6 mln zgłoszeń odmowy realizacji zamówienia na leki.. Pierwszą karę za wywóz za granicę produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na rynku bez zgłoszenia Inspektorat nałożył dopiero 12 września 2018 r. Wyniosła ona 47,1 mln zł.. Nadzór nad obrotem detalicznym produktami leczniczymi sprawowany przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne na koniec 2016 r. obejmował 18.305 placówek, na koniec III kw.. NIK podkreśla, że dotychczasowe narzędzia przeciwdziałania nielegalnemu wywozowi leków oraz stosowania odwróconego łańcucha dystrybucji w ocenie NIK okazały się nieskuteczne.. Pełne wdrożenie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi oraz zapewnienie kompleksowego monitorowania obrotu deficytowymi produktami leczniczymi.

Przepisy też nie są wcale identyczne – w wielu krajach zabrania się np.. 22%), 20 l wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np.. Nie tylko korzystanie, lecz także posiadanie antyradarów i zakłócaczy karane jest grzywną w wysokości 250 euro.. Zabrania się używania antyradarów i aplikacji antyradarowych.. Zabrania się używania antyradarów.. Zabronione jest używanie typowych antyradarów (grozi za to kara grzywny oraz konfiskata aparatury), a także aplikacji antyradarowych w komórkach oraz nawigacjach GPS z ostrzegaczami o punktach pomiaru prędkości.. Można przewozić leki do użytku własnego, ale pod warunkiem, że są to dawki wystarczające na nie dłużej niż 30 dni.. Zabrania się wwożenia do kraju podróbek znanych marek.

- Po wprowadzeniu urzędowych cen produktów refundowanych, oraz ich znacznej obniżki w Polsce, ich eksport stał się zyskownym przedsięwzięciem - wskazuje RPO.. W efekcie leki pozyskane przez apteki i hurtownie nie trafiają do polskich pacjentów, ale do sieci eksportujących je za granicę.. Nowelizacja Prawa farmaceutycznego z 12 lipca 2015 r. wprowadziła karę administracyjną w wysokości do 500 000 zł dla tego, kto bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom prowadzi hurtownie farmaceutyczne, apteki ogólnopolskie lub punkty apteczne.. Odnosiło się to jednak wyłącznie do podmiotów zbywających produkty lecznicze - a nie do podmiotów nabywających je, czyli hurtowni farmaceutycznych.. Nie był zatem karalny zakup przez hurtownie farmaceutyczne produktów leczniczych od apteki – co było charakterystyczne dla „odwróconego łańcucha dystrybucji”.. Nowelizacja z 26 kwietnia 2019 r. wprowadziła zaś karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 lat dla tego, kto zbywa produkt leczniczy z naruszeniem warunków dotyczących podmiotów, którym apteki mogą zbyć produkty lecznicze lub z naruszeniem zakazu.. W marcu 2018 r. w wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności było 177 produktów leczniczych, we wrześniu 2018 r. - 266, a w lipcu 2019 r. - aż 324.. - Można stwierdzić, że pacjentom nie zapewniono pełnego dostępu do leków ratujących ich zdrowie oraz życie.. Zapewnienie kompleksowego monitorowania obrotu deficytowymi produktami leczniczymi.. Zintensyfikowanie współpracy Inspekcji Farmaceutycznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej, w szczególności co do ujawniania dokumentów (faktur) dotyczących obrotu lekami oraz ustalania faktycznego obrotu nielegalnie zbytych leków w celu nałożenia kary pieniężnej.

Videos

1. Jak sobie radzić z przeszkodami na drodze życia? Siłę mamy w sobie! Joanna Kryger - wywiad
(Akademia GroWings - Klaudia Kałążna)
2. PIERWSZY LOT SAMOLOTEM - CO MUSISZ WIEDZIEĆ
(Samoloty)
3. Trulicity Ozempic Saxenda Victoza- co powinieneś wiedzieć o tych lekach. Otyłość, insulinooporność
(doktorMagda)
4. Co można, a czego nie można przewozić przez granicę? [Nic do zgłoszenia]
(Discovery Channel Polska)
5. 🌴 Jak przygotować się na wyjazd do Egiptu - Informacje przed wyjazdem 🌴
(Keto Kamil)
6. 💰 JAK TANIO PODRÓŻOWAĆ? Wakacje na własną rękę od A do Z 💃
(Zadzieram kiecę i lecę // Kamila Zawłocka)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Reed Wilderman

Last Updated: 05/25/2022

Views: 5489

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Reed Wilderman

Birthday: 1992-06-14

Address: 998 Estell Village, Lake Oscarberg, SD 48713-6877

Phone: +21813267449721

Job: Technology Engineer

Hobby: Swimming, Do it yourself, Beekeeping, Lapidary, Cosplaying, Hiking, Graffiti

Introduction: My name is Reed Wilderman, I am a faithful, bright, lucky, adventurous, lively, rich, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.