ᐅ Ranking: TOP 5 leków nasennych bez recepty👌 (2022) (2022) (2022)

Leki nasenne - co to?


Coraz więcej osób cierpi na problemy z zasypianiem. Żyjemy w czasach, kiedy jesteśmy zmuszeni do odbierania niezliczonej ilości bodźców: nieustający szum w komunikacji publicznej, migające światła samochodów czy gwar w centrum handlowym sprawiają, że nasz organizm może nie poradzić sobie z przyjęciem tych wszystkich informacji. Niestety badania udowadniają, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat przestaliśmy przejmować się swoim zdrowiem tak, jak robiono to dawniej. Powodem tego jest nieustannie zmieniające się społeczeństwo. Wielu z nas, chcąc zarobić jak najwięcej pieniędzy, zostaje w pracy po godzinach, odbierając sobie cenny czas na odpoczynek. Długa i absorbująca praca, szczególnie nieprzerwany wysiłek psychiczny, sprawiają, że nasz organizm wypada ze swojego odpowiedniego, naturalnego rytmu dobowego. Kiedy zmęczeni fizycznie lub - co gorsza - psychicznie wracamy do domu, marzymy o relaksie. Bierzemy szybką kąpiel, jemy jeszcze szybszą kolację i idziemy spać, myśląc już o obowiązkach, jakie przyniesie nam kolejny dzień. Kładziemy się do ukochanego łóżka i okazuje się, że nie możemy zasnąć. Choć do pierwszego alarmu zostały niespełna cztery godziny, wciąż przekręcamy się z boku na bok, licząc na sen.


Niestety bezsenność stała się jedną z poważniejszych - zaraz obok depresji i otyłości - chorobą cywilizacyjną. Według naukowców aż od 30% do nawet 50% osób mieszkających w mieście miewa problemy ze snem, z czego aż 25% odczuwa negatywne skutki związane z niewyspaniem. Na zaburzenia snu narażeni są wszyscy. Cierpią na dolegliwości nie tylko dorośli mężczyźni i kobiety, ale także młodzież i dzieci. Stres związany z pracą czy szkołą, stale przybywające obowiązki oraz brak odpowiedniego wypoczynku sprawiają, że nasz organizm przestaje funkcjonować prawidłowo.


Jedynym słusznym rozwiązaniem tego problemu jest zatroszczenie się o siebie, a w szczególności o swój zegar biologiczny. Warto sięgnąć po naturalne rozwiązania: odpowiednia dieta, zasypianie w ciemności oraz adekwatny wysiłek fizyczny są w stanie przekonać nasz organizm do zaśnięcia o wyznaczonej przez nas porze. Niestety domowe sposoby nie zawsze okazują się wystarczające! Jeżeli od dłuższego czasu nie możemy uporać się z bezsennością, warto sięgnąć po specjalistyczne środki nasenne.


Leki nasenne - rodzaje


Istnieje wiele rodzajów tabletek nasennych, które różnią się od siebie składem oraz działaniem, dlatego ważne jest, by dobrać je odpowiednio do swoich problemów. Niektóre rodzaje leków na zasypianie zawierają w sobie substancje, które mają właściwości silnie uzależniające, dlatego zawsze należy ostrożnie wybierać lek na sen. Dobre leki nasenne to takie, które - poza zmuszeniem organizmu do zaśnięcia - także odprężają oraz pomagają się odstresować. Najbardziej polecanymi tabletkami na bezsenność są te, które nie powodują w nas niepożądanych efektów ubocznych. Wybierając każdy lek, również ten na problemy ze snem, zawsze trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. To, jaki tryb życia prowadzimy oraz informacja, skąd prawdopodobnie wynikają nasze kłopoty z zaśnięciem, są niezwykle istotne, ponieważ to od nich zależne powinno być, jaki konkretny rodzaj leku na bezsenność powinniśmy przyjmować. Ze względu na zawartość i rodzaj działania leki na sen dzielą się na:


Leki nasenne - benzodiazepiny


Benzodiazepiny należą do grupy leków, które nasilają działanie przekaźnika GABA. Jego zadanie polega na zahamowaniu funkcji neuronów, co przekłada się na silniejsze odczuwanie potrzeby snu. Są to leki nasenne, które występują w wielu formach: doustnej, doodbytniczej, a nawet domięśniowej i dożylnej. Świetnie wchłaniają się jednak przez układ pokarmowy, dlatego bardzo często możemy je spotkać pod postacią kapsułek lub tabletek na sen. Benzodiazepiny wyjątkowo dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego przyjmując te leki na sen, warto zaopatrzyć organizm w odpowiednią ilość tłuszczów nienasyconych. Oczywiście leki nasenne należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta, jednak ogólnie przyjęta zasada mówi, by przed lub w trakcie zażycia tych leków spożyć przynajmniej 3 ml oliwy z oliwek lub innego, równie cennego produktu, np. awokado lub garść orzechów włoskich czy laskowych.


Benzodiazepiny to leki nasenne, które stosowane są głównie do leczenia długotrwałej bezsenności. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Stosuje się także do niwelowania zaburzeń neurologicznych, między innymi do walki ze stanami lękowymi. Dzięki temu, że szybko wchłaniają się do organizmu, lekarze często przepisują je osobom cierpiącym na napady drgawek.
Każdy, kto decyduje się na walkę z bezsennością za pomocą leków nasennych, takich jak benzodiazepiny, musi mieć na uwadze, że poza zwiększoną ochotą na sen i łatwiejszym zaśnięciem, często występującymi objawami dodatkowymi są wyciszenie organizmu, znaczne uspokojenie oraz - niestety - także i ospałość. Nie prowadzą one jednak do uczucia ciężkości lub niechęci, a pacjenci na drugi dzień czują się dobrze i są w stanie normalnie funkcjonować, np. prowadzić samochód. Ze względu na mocne działanie, rzadko stosuje się je u dzieci i młodzieży. Powinny po nie sięgać wyłącznie osoby dorosłe, których problem z zaśnięciem jest poważny.

Leki nasenne - barbiturany


Barbiturany to potoczne określenie na pochodne kwasu barbiturowego. Podobnie jak benzodiazepiny, spotkać można je pod postaciami kapsułek, tabletek lub zastrzyków. Ich działanie również jest zbliżone. Są to mocne leki nasenne, które obniżają aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Ten rodzaj poza oczywiście wywołaniem silnej potrzeby nagłego zaśnięcia, znacząco poprawia samopoczucie, czemu mogą towarzyszyć nagłe napady śmiechu i pewnego rodzaju euforia. Z racji, że są to wyjątkowe silne leki nasenne, istotne jest, by przyjmować je w odpowiednich dawkach - wtedy ryzyko niepożądanych objawów będzie mniejsze, a kuracja przebiega prawidłowo. Często występującym objawem przy zażywaniu leków na problemy z zaśnięciem z grupy barbituranów jest także występowanie marzeń sennych oraz niepokojąca niezręczność ruchowa lub - w skrajnych przypadkach - niedowład niektórych części ciała.


Nie powinno więc dziwić, że lekarze, a zwłaszcza psychiatrzy, starają się odejść od przepisywania tych leków swoim pacjentom. Potwierdzono, że duże, a nawet już średnie dawki tych środków na sen mogą przyczyniać się do przyćmienia pamięci, co może powodować wystąpienie stanów lękowych. Tak skrajne objawy występują rzadko, jednak zostały one odnotowane. Osoby cierpiące na bezsenność potwierdzają, że po zażyciu tych leków łatwiej było im zasnąć, jednak często odczuwały one silne zawroty głowy oraz odnotowywały niepokojące zaniki pamięci. Niektórzy wspominają o utraconej sprawności, dobrej artykulacji oraz braku czucia w języku, co przekładało się na niewyraźne mówienie. Działanie środków z grupy barbituranów może utrzymywać się aż do 20-22 godzin, co - w przypadku wystąpienia negatywnych objawów - dla wielu okazuje się niezwykle uciążliwe. Są to wyjątkowo silne środki, których przedawkowanie prowadzi do poważnych konsekwencji. Nie powinno więc dziwić, że nie jesteśmy w stanie zakupić ich bez recepty. Te mocne leki nasenne stosować można wyłącznie pod ścisłą kontrolą psychiatry.


Ziołowe leki nasenne bez recepty


O wiele bezpieczniejszym wyborem są ziołowe leki nasenne dostępne w aptekach. Na ich zakup decyduje się coraz więcej osób cierpiących na bezsenność. Jest to niegroźne rozwiązanie, dlatego sięgają po nie przede wszystkim ci, którzy stronią od zażywania chemicznych środków na sen. Ziołowe tabletki nasenne mają dość łagodne działanie. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie wywołują one niepożądanych efektów ubocznych, takich jak zawroty głowy czy niedowład.


Jak działają ziołowe leki na sen?


Dobre i polecane ziołowe środki nasenne - w przeciwieństwie do leków z grupy benzodiazepinów czy barbituranów - nie mają szczególnie inwazyjnego działania na nasz organizm, dlatego często wybierają je osoby, u których problem z bezsennością nie trwa długo lub nie jest na tyle poważny, by konsultować wybór medykamentu z psychiatrą. Niestety osoby, które oczekują szybkiego lub nawet natychmiastowego efektu mogą się rozczarować. Naturalne leki nasenne nie działają gwałtownie, a raczej stopniowo. Aby efekt był zadowalający, należy je spożyć odpowiednio wcześnie przed planowanym pójściem spać. Każdy producent wspomina o nieco innym czasie, po jakim możemy spodziewać się rezultatu. Orientacyjny, przeciętny okres działania dobrej ziołowej tabletki na sen wynosi od dwóch do nawet sześciu godzin. Oczywiście pierwsze efekt zauważymy już kilka godzin po zażyciu tabletki. Należy jednak mieć na uwadze, że ziołowe leki na sen wyciszają oraz uspokajają, przyczyniając się do łatwiejszego zaśnięcia. Zdecydowanie nie są to jednak środki na bezsenność, które pomogą wygrać z chorobą. Należy je stosować doraźnie.

(Video) [MV] 이달의 소녀 (LOONA) "PTT (Paint The Town)"


Ziołowe leki nasenne nie zawierają silnie uzależniających składników. W ich miejscu przeważnie możemy znaleźć główny naturalny składnik oraz inne, dodatkowe substancje pomocnicze. Od wieków znane jest dobroczynne działanie ziół. Potwierdzono, że niektóre tabletki, w których składzie znajduje się wyciąg z konkretnych roślin, mogą pozytywnie wpływać na pracę jelit oraz poprawiać trawienie. Problemy żołądkowe i zbyt ciężka dieta także mogą mieć negatywny wpływ na jakość snu, dlatego ziołowe preparaty na sen cieszą się sporą popularnością wśród osób cierpiących na bezsenność.
Natura obdarzyła nas cennymi składnikami. Większość z nich ma niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Trudności z zasypianiem i niska jakość snu to wyjątkowo częste problemy, z którymi zapewne każdemu przyjdzie się jeszcze zmierzyć. Wybierając odpowiedni lek nasenny, warto zwrócić uwagę na jego skład. Choć większości osób zależy raczej na możliwie szybkich efektach i niskiej cenie, dobrze jest wiedzieć, jakie konkretnie substancje wspomagają nasz organizm w walce z bezsennością.


● Lawenda na dobry sen
Leki nasenne, które w swoim składzie zawierają lawendę, świetnie sprawdzą się u osób, których sen jest niskiej jakości, a po przebudzeniu się - wciąż są niewyspane i niezdolne do prawidłowego funkcjonowania w pracy czy w szkole. Udowodniono, że lawenda znacząco wydłuża czas trwania fazy NREM, czyli okresu, kiedy nasz sen jest głęboki, a mózg odpoczywa najbardziej. Dzięki pogłębieniu tej fazy szansa, że rano wstaniemy wypoczęci i pełni do życia znacznie wzrasta. Lawenda wykazuje także działanie przeciwdepresyjne i kojące. Jeżeli boimy się podać tabletkę dziecku lub nie chcemy zażywać lekarstwa, to dobrze jest wypełnić pomieszczenie samym zapachem lawendy. Już samo wąchanie tej rośliny sprawia, że stajemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani.


● Chmiel na problemy ze snem
Wykazano, że zawarte w szyszkach chmielu substancje pozytywnie wpływają na jakość naszego snu. Chmiel wykazuje działanie uspokajające, dzięki czemu sen przychodzi szybciej, a sama noc przebiega bez zbędnych pobudek. Wpływ na to ma zawarta w nim lupulina. Lekarze twierdzą, że dawka od 25 g do 50 g tej substancji powoduje wyciszenie i uspokojenie organizmu. Z kolei zażycie 1 g lupuliny sprawia, że stajemy się ospali i senni. Powszechnie znanym produktem pozyskiwanym z szyszek chmielu jest piwo. Wypicie trunku, którego stężenie alkoholu wynosi nie więcej niż 6,5%, wspomaga proces zasypiania. Należy jednak być ostrożnym, ponieważ duża ilość tego napoju może i sprawi, że szybko zaśniemy, jednak nasz sen będzie nikłej jakości, a rano obudzimy się zmęczeni i niewyspani. Udowodniono, że osoby, które regularnie zażywają wysokoprocentowe trunki, częściej cierpią na bezsenność niż te, które starannie dobierają składniki swojej diety. Nie bez powodu też leków nasennych nie wolno łączyć z alkoholem.

● Kozłek lekarski na spokojny sen
Kozłek lekarski to zioło, które możemy znać także pod nazwą waleriany. Znalazł on szerokie zastosowanie w medycynie i dietetyce. Większość osób kojarzy tę roślinę z leczeniem wszelakich dolegliwości żołądkowych lub niwelowaniem objawów bolesnych miesiączek. Waleriana ma działanie rozkurczające, jednak mało kto wie, że jest ona także częstym składnikiem dobrych tabletek nasennych. Jej właściwości sprawiają, że organizm staje się bardziej zrelaksowany oraz potrafi znaleźć ukojenie w ciszy i ciemności, co przekłada się na mniejszy problem z zaśnięciem. Zażywanie wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego znacząco poprawia jakość snu oraz wydłuża czas jego trwania. Dodatkowo osoby, które regularnie przyjmują tabletki na sen z kozłkiem lekarskim, potwierdzają, że potrzebują mniej czasu na zaśnięcie, niż miało to miejsce kiedyś.
Wybór najlepszego środka na sen nie zawsze jest łatwy. Obecnie w aptekach znajdziemy mnóstwo tabletek nasennych, które oferują producenci różnych marek. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, z czego składa się dany medykament. Wybierajmy leki, w których składzie na pierwszym miejscu znajdują się wyżej wspomniane zioła, a nie substancje pomocnicze. W kwestii naszego zdrowia zawsze powinniśmy stawiać na jakość zażywanych produktów. Oczywiście, witaminy i minerały są równie cenne, jednak to nie one odgrywają główną rolę w walce z bezsennością.

See Also

Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne (NLPZ) - czy znasz je wszystkie? - Portal opieka.farmOWNER REVIEW - LEKI Makalu Titanium PolesLeki Micro Trail Race | Bastoncino da trail running ultraleggero


Leki nasenne - działanie


Tabletki na spanie lub popularne krople nasenne znajdziemy w każdej aptece. Tak zwane „środki na sen” wspomagają proces zasypiania, dzięki temu, że uspokajają nas i wyciszają. Silnie pobudzony organizm, który nie może uciec od myśli o swoich obowiązkach i problemach, nie będzie w stanie spokojnie zasnąć. Wtedy wybór dobrych leków nasennych zdaje się być konieczny. Według statystyk aż od 75% do 85% osób cierpiących na bezsenność decyduje się na zakup dobrych tabletek lub kropli na sen. Zdecydowanie częściej sięgają po nie osoby pracujące w ogromnych biurach lub posiadające ważne i odpowiedzialne stanowisko, jednak nie jest to regułą. Dobre leki na sen może wybrać niemal każdy - z wyjątkiem kilku wyjątków. Niestety nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób one działają. Leki nasenne to polecamy wybór, jednak nie w każdej sytuacji. Zanim zażyjemy konkretny medykament, warto dowiedzieć się, w jaki sposób wpłynie on na nasz organizm i jego funkcjonowanie. Ta sama zasada dotyczy się wszystkich środków zakupionych zarówno w aptece, jak i z innych źródeł.

Leki nasenne a ciąża


Jak wykazują statystyki, ponad połowa kobiet (od 72% do 85%) skarży się na problemy z zasypianiem w czasie ciąży. Przyszłe mamy nie tylko nie mogą zasnąć, ale zwracają także uwagę na fakt, że jakość ich snu uległa znacznemu pogorszeniu. Jest to niezwykle uciążliwy problem, ponieważ brzemienne kobiety powinny szczególnie zatroszczyć się o stan swojego zdrowia oraz sporo odpoczywać. Nieprzespane noce, a co za tym idzie - także i niewyspanie się, źle wpływają na samopoczucie i ogólną wydolność organizmu. Kobieta w ciąży potrzebuje więcej siły i energii, by być w stanie unieść w sobie nienarodzone dziecko. Dodatkowo gwałtowne zmiany hormonalne, problemy z regularnym spożywaniem posiłków oraz bóle mięśni i stawów sprawiają, że powinna ona odpoczywać średnio o 25% lub nawet 40% więcej niż przeciętna kobieta niebędąca w ciąży.

Każdy organizm regeneruje się w nocy, dlatego minimalny czas trwania snu powinien wynosić 6 godzin. Wykazano, że najzdrowiej jest spać 8 godzin, z kolei kobiety spodziewające się dziecka powinny spędzić w łóżku od 8 do 10 godzin.
Bezsenność w ciąży może przysporzyć niemało problemów. Zmęczona kobieta szybciej popada w złość lub smutek oraz staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne, co negatywnie odbija się na jej organizmie. Większość przyszłych mam zaczyna zastanawiać się, jak wpłynie to na stan zdrowia ich przyszłego dziecka, co powoduje kolejną falę zmartwień. Tak zestresowana kobieta nie jest w stanie spać spokojnie, co znów przekłada się na jej samopoczucie w ciągu dnia.

Niestety wszystkiemu winne są hormony, których poziom - szczególnie w trakcie trwania ciąży - nieustannie się zmienia. W pierwszym trymestrze w organizmie zwiększa się poziom estrogenów i progesteronów, które odpowiadają za nasz stan emocjonalny. W tym momencie wydłuża się faza płytkiego snu, znana również jako faza REM, a znacznie skraca się faza snu głębokiego (NREM). Skutkuje to częstymi przebudzeniami, nieregularnymi godzinami snu oraz przewlekłym niewyspaniem. Narastające dolegliwości bólowe, zmęczenie oraz stres również przynoszą negatywne rezultaty. Kobieta nie jest w stanie zasnąć, a kiedy jej wycieńczony organizm zapadnie w sen, to i tak czuje się ona niewyspana.

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy w czasie ciąży można zażywać leki nasenne. Niestety ciąża to wyjątkowy okres, kiedy w organizmie przyszłych mam zachodzi szereg rewolucji. Zmienia się gospodarka hormonalna, narządy pracują inaczej, a dodatkowo kobieta odczuwa znacznie większe zmęczenie. Stosowanie leków nasennych w ciąży może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań. Substancje zawarte w środkach na bezsenność znacząco wpływają na nasz organizm, co oznacza, że mogą one także przenikać przez łożysko i wnikać do płodu. Zarówno barbiturany, jak i benzodiazepiny mogą mieć fatalny wpływ na przebieg porodu oraz stan zdrowia nowonarodzonego dziecka. Najbardziej toksyczne są leki nasenne z rodzaju barbituranów, dlatego zażywanie ich w trakcie trwania ciąży jest bezwzględnie zabronione. Nawet jeżeli kobieta nagle zaprzestanie spożywania tabletek na sen, przyzwyczajony do nich organizm ma prawo zareagować negatywnie. Problemy z koncentracją, utrata przytomności czy nawet zapaść krążeniowa to tylko nieliczne z odnotowanych dotąd reakcji. Nie należy się jednak przejmować! Tak silne leki nasenne są dostępne wyłącznie na receptę. Myśląc o dobru dziecka, żaden lekarz nie przepisze ich przyszłej mamie. Jeżeli jednak mamy dostęp do takich środków na sen, sięganie po nie w trakcie trwania ciąży jest niewskazane.

Co na bezsenność w ciąży?


Lekarze odradzają zażywania silnych leków nasennych w czasie trwania ciąży. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy słabe tabletki ziołowe na sen również są w stanie zaszkodzić ich dziecku. Niestety odpowiedź specjalistów nie jest jednoznaczna. Wszystkie zioła charakteryzują się nieco odmiennym działaniem i innymi właściwościami. Nie należy przyjmować nasennych leków ziołowych, które mogą źle reagować z witaminami zażywanymi w celu wzmocnienia organizmu. Decyzja, czy dane połączenie jest bezpieczne, powinna zostać podjęta wyłącznie przez specjalistę.

O ile zażywanie leków nasennych w ciąży może okazać się niebezpieczne, o tyle wiadomo, że istnieją konkretne gatunki ziół i przypraw, które nie zaszkodzą nienarodzonemu jeszcze dziecku, a jednocześnie znacznie poprawią jakość snu przyszłej mamy. Szczególnie polecany jest rumianek pospolity, który ma delikatne działanie uspokajające oraz nasenne. Co warto dodać, roślina ta pozytywnie wpływa na układ trawienny, a - co dla kobiet w ciąży wydaje się szczególnie
istotne - niweluje poranne mdłości i hamuje wymioty. Kolejną bezpieczną dla kobiet w ciąży rośliną jest lawenda, która - zawarta w bezpiecznych lekach na sen - nie powinna zaszkodzić przyszłej mamie i jej dziecku. Wyciąg jest częstym składnikiem dobrych ziołowych tabletek nasennych, dlatego kobiety, borykające się z trudnościami z zasypianiem i nieprzespanymi nocami, mogą bez obaw sięgnąć po tabletki na sen z lawendy.

Ciąża to wyjątkowy czas i każda z kobiet przechodzi ją nieco inaczej. Zawsze powinno się mieć na uwadze, że szalenie istotne jest indywidualne podejście, o czym zresztą nieustannie przypominają ginekolodzy. O ile zażywanie niektórych ziół i środków na sen może nie być niebezpieczne dla przyszłych mam, każdą decyzję, a co najważniejsze - wszelkie wątpliwości - warto, a nawet należy skonsultować ze specjalistą, który prowadzi ciążę.

Leki nasenne a karmienie piersią


Powszechnie wiadomo, że mleko matki stanowi najlepszy pokarm dla nowonarodzonego dziecka. Jest to naturalne źródło niezwykle cennych wartości odżywczych i elementów budulcowych, które są niezbędne do odpowiedniego wzrostu i funkcjonowania niemowlaka. Matka, podczas karmienia swojego dziecka, przekazuje mu nie tylko niezbędne białka i tłuszcze, ale także hormony i składniki, które stymulują organizm do obrony przed bakteriami czy wirusami. Udowodniono, że dzieci, które są karmione mlekiem matki, rozwijają się lepiej i szybciej niż te, które żywione były sztucznym mlekiem w proszku.

Kochający swoje dzieci rodzice pragną zapewnić potomstwu możliwie dobre warunki do rozwoju oraz otoczyć je najlepszą opieką. Wiele matek stara się karmić niemowlęta swoim naturalnie wyprodukowanym mlekiem. Niestety ciążą i połóg to dla kobiety szczególnie trudny czas. Nawet po urodzeniem dziecka przyszłe mamy odczuwają duży dyskomfort. Większość z nich skarży się na problem z zasypianiem, których przyczyny mogą mieć różne podłoże. Ból pleców, zmęczenie oraz nieustanna troska o ukochane dziecko sprawiają, że kobiety zastanawiają się, czy w trakcie karmienia piersią mogą zażyć tabletki na sen, które przyniosłyby wymarzoną ulgę. Niewyspana mama nie jest w stanie prawidłowo zająć się swoim dzieckiem, a dodatkowo brak odpoczynku może powodować zwiększone odczuwanie stresu czy drażliwość.

Niestety do tej pory nie zbadano, w jaki sposób wpływa zażywanie leków nasennych przez matki karmiące piersią na ich dzieci. Naukowcy i lekarze opierają swoje opinie jedynie na domysłach i wstępnych statystykach. To, czy lek na sen przeniknie do pokarmu jest zależne od wielu czynników. Najważniejsze okazuje się stężenie środka nasennego w osoczu krwi matki. Istotne jest to, w jaki sposób metabolizm kobiety będzie w stanie przetworzyć podaną dawkę medykamentu. Wpływają na to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, dieta, praca wątroby i nerek, a także ogólny stan zdrowia. Nie bez znaczenia jest też to, jakie produkty spożywa kobieta, ponieważ niektóre substancje zawarte w pożywieniu są w stanie stymulować pewne procesy trawienne.

Ważne, by wiedzieć, czy lek nasenny znacząco przeniknie do mleka. Niestety, producenci wszystkich leków - nie tylko tych nasennych - zabezpieczają się, umieszczając na ulotce informacje o tym, by w czasie ciąży i karmienia piersią zachować szczególną ostrożność. Rzadko kiedy znajdziemy tam jasny komunikat, czy zażywanie środka jest bezpieczne dla dziecka i matki czy też może nie. W takiej sytuacji wiele kobiet decyduje się na karmienie dziecka sztucznym mlekiem lub rezygnuje z przyjmowania medykamentów, co może negatywnie odbić się na jej zdrowiu.

Lekarze nie są jednogłośni w kwestii, czy leki nasenne szkodzą matce i dziecku. Większość specjalistów stanowczo jednak odradza zażywanie środków na sen z grupy benzodiazepinów i barbituranów. W ich składzie znajdują się wyjątkowo szybko uzależniające substancje, które gwałtownie wpływają na organizm, zmieniając jego funkcjonowanie. Nie potwierdzono, czy zażywanie tych mocnych tabletek na sen negatywnie wpływa na płód lub dziecko, dlatego też ginekolodzy i psychiatrzy nie decydują się na zapisanie tych środków kobietom w ciąży i mającym już dzieci.

W życiu każdej młodej mamy bywają momenty, kiedy zmęczenie i niewyspanie są nie do pokonania, a kobieta nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować oraz zająć się sobą i swoim dzieckiem. Wiele osób wybiera wtedy polecane leki nasenne na bazie ziół. Niektóre ziołowe tabletki na sen są bezpieczne dla niemowląt. Zawarte w nich wyciągi z roślin nie zaszkodzą, a wręcz pomogą spać spokojnie nie tylko kobiecie, ale i jej dziecku. Oczywiście jest to bardzo hipotetyczna sytuacja i należy ją brać pod uwagę, wyłącznie zakładając, że w leku nie znajdują się żadne substancje pomocnicze, które mogłyby negatywnie wpłynąć na niemowlaka. Młodzi rodzice i lekarze nie mogą ryzykować zdrowiem dziecka. Nawet jeżeli taka sytuacja nie miałaby miejsca, nie powinno się podejmować decyzji na podstawie opinii przeczytanych w Internecie. Dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym, który powinien odpowiedzieć na pytanie, czy zażycie konkretnej tabletki nasennej w trakcie trwania laktacji jest bezpieczne.

Leki nasenne a alkohol


Podstawową zasadą przy przyjmowaniu jakichkolwiek leków jest to, by nie łączyć ich z alkoholem i innymi używkami. Niestety wiele osób nie zważa na ryzyko i jednocześnie przyjmuje obie te substancje. Szczególnie niebezpieczne może okazać się zażywanie alkoholu wraz z tabletkami nasennymi. Mocne leki już same w sobie potrafią być groźne, dlatego w okresie ich przyjmowania należy zachować szczególną ostrożność.

Każdy lek, niezależnie od jego przeznaczenia - musi przeniknąć do naszego krwioobiegu, aby następnie móc być dostarczonym do odpowiednich narządów lub tkanek. Jak się okazuje - w identyczny sposób działają alkohol oraz inne substancje odurzające. Zarówno medykamenty, jak i wszelkiego rodzaju trunki zostają przetworzone w organizmie, a następnie usunięte. Alkohol przejmuje enzymy trawienne, które są potrzebne do przetransportowania substancji leczniczych z krwioobiegu do mózgu. W ten sposób lek na sen nie zostaje odpowiednio zmetabolizowany, przez co jego działanie jest o wiele dłuższe, co może się przełożyć na zbyt długie poczucie otępienia i ogólną niesprawność. Potwierdzono, że osoby, które regularnie zażywają alkohol - nawet nie będąc pod jego wpływem - również powinny być ostrożne przy przyjmowaniu jakichkolwiek leków nasennych. Ich organizm jest już przyzwyczajony do obecności dodatkowej substancji we krwi, przez co produkuje więcej enzymów trawiennych, co znacząco ogranicza działanie środka nasennego. Nie oznacza to jednak, że osoby stale spożywające alkohol powinny zażywać większe dawki. Naukowcy udowodnili, że niektóre dodatkowe enzymy trawienne są w stanie przemienić stosunkowo niegroźny alkohol w bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu substancje, które mogą drastycznie uszkodzić narządy wewnętrzne - w szczególności nerki oraz wątrobę.

Możliwie najgorszym i najbardziej niebezpiecznym połączeniem jest jednoczesne spożycie mocnych leków nasennych z grupy benzodiazepin z wysokoprocentowym alkoholem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że kombinacja tych dwóch substancji może okazać się śmiertelną dawką trucizny. Zarówno alkohol, jak i mocne tabletki na bezsenność znacząco wpływają na działanie ośrodkowego układu nerwowego, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śpiączki czy zgonu.

Leki nasenne - skutki uboczne


Najbardziej negatywny wpływ na nasz organizm mają barbiturany, od których lekarze starają się stopniowo odchodzić. Stosuje się je w skrajnie trudnych przypadkach, kiedy bezpieczniejsze ziołowe tabletki nasenne lub leki grupy benzodiazepinów nie są wystarczająco silne. Wszystkie specyfiki na problemy z bezsennością działają tłumiąco na ośrodkowy układ nerwowy. Niestety mocne leki na bezsenność wykazują sporą toksyczność. Szczególnie łatwo o zatrucie barbituranami, co może przejawiać się w upośledzeniu funkcji układu oddechowego, utratą przytomności czy zapaścią krążeniową. Nawet słabe leki nasenne mogą nieść za sobą niekomfortowe skutki uboczne. Wiele osób, które dopiero zaczęły zażywanie środków na sen, skarży się na mdłości przed zaśnięciem, zawroty głowy, niekontrolowane pocenie się oraz drgawki. Równie częstymi objawami są występujące następnego dnia uczucie otępienia i ogólny niepokój, a w skrajnych przypadkach - zanik pamięci.
Naukowcy, po zaobserwowaniu u swoich pacjentów negatywnych skutków ubocznych, z obawą potwierdzili, że silne leki nasenne są w stanie uzależniać. Systematyczne przyjmowanie powoduje powstanie poczucia zobojętnienia oraz spowalnia proces myślenia. Podobnie działa alkohol, który uzależnia równie szybko, co leki. Co gorsza, nawet odstawienie środków na bezsenność może okazać się sporym kłopotem. Wiele pacjentów, u których stwierdzono bezsenność, potwierdza, że po zaprzestaniu przyjmowania środków na sen, zaobserwowało u siebie jeszcze większe problemy z zasypianiem i niewyspaniem niż miało to miejsce, zanim zaczęli zażywać tabletki
Szczególnie ostrożne powinny być osoby, które mają niskie ciśnienie krwi, ponieważ zażywanie leków nasennych powoduje jeszcze większy spadek ciśnienia tętniczego. Środków nasennych nie powinny stosować także osoby cierpiące na depresję. Zażywanie mocnych tabletek na sen może przyczynić się do pogłębienia stanów lękowych i zaburzenia percepcji. Niestety wiele osób zażywa leki nasenne bez recepty bez uprzedniego skonsultowania się z lekarzem, co prowadzi do negatywnych, często bardzo przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Co zamiast leków nasennych - domowe sposoby na bezsenność

Sięgnięcie po polecany środek na sen wydaje się prostym i skutecznym rozwiązaniem w walce z bezsennością. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie medykamenty, poza daniem oczekiwanego efektu, często także negatywnie wpływają na nasz organizm. Zanim sięgniemy po silne tabletki nasenne, warto posłuchać swojego ciała i spróbować pomóc mu w naturalny sposób. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się domowe sposoby na bezsenność, które nie obciążą układu nerwowego, a przyniosą ukojenie i długo oczekiwany sen.

● Dobra dieta a spokojny sen
Ostatni posiłek w ciągu dnia powinien zostać zjedzony maksymalnie cztery godziny przed pójściem spać. Noc jest czasem, kiedy nasz organizm powinien odpocząć. Dostarczenie sporej dawki kalorii sprawi, że układ pokarmowy nie będzie w stanie się wyregulować, ponieważ zostanie zmuszony do strawienia spożytego pokarmu.

● Odpowiednia ilość melatoniny
Jeżeli chcemy szybko zasnąć, to należy unikać przebywania w ciemnych pomieszczeniach w czasie dnia oraz w bardzo jasnych miejscach późnym wieczorem. Nieodpowiednia ilość światła może zaburzyć gospodarkę hormonalną, przez co organizm wytworzy nieprawidłową ilość melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego. Chcąc podnieść jej poziom, warto zjeść 2-3 godziny przed snem garść migdałów, kilka malin, porzeczek czy nasion słonecznika. Częstą przyczyną złego snu jest stres lub niepokój. Potwierdzono, że te produkty przyczyniają się nie tylko do produkcji melatoniny, ale także pomagają się rozluźnić i zregenerować.

● Sport na szybkie zaśnięcie
Powszechnie wiadomo o dobroczynnym wpływie sportu na nasz organizm. Każdy wysiłek fizyczny stymuluje wyprodukowanie większej ilości hormonów szczęścia, czyli dopaminy i endorfiny. Dzięki temu jesteśmy zmęczeni, jednak - co istotne - zrelaksowani i spełnieni, a zaśnięcie nie jest już problemem nie do rozwiązania. Odpoczynkiem dla mózgu jest wysiłek dla ciała, dlatego zalecane jest choćby spacerowanie szybkim tempem późnym wieczorem. Nie należy jednak męczyć się zbyt późno. Organizm potrzebuje czasu na wyciszenie się i uspokojenie podwyższonego tętna.

Zanim sięgniemy po lek na bezsenność, warto wypróbować domowych sposobów na problemy ze snem. Nie zawsze okażą się one skuteczne, jednak na pewno będą stanowiły świetne uzupełnienie dla zakupionych medykamentów.


Problemy ze snem a leki nasenne

Badania potwierdzają, że nie zważając na możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, coraz chętniej sięgamy po silne środki nasenne. Pigułki są w stanie szybko przynieść oczekiwany efekt, jakim jest spokojnie przespana noc. Specjaliści alarmują jednak, że należy mieć na uwadze jeden bardzo ważny aspekt. Żadne leki nasenne nie mogą być stosowane długotrwale. Zażywanie tabletek przed snem jest jedynie krótkotrwałym rozwiązaniem problemu, który może trwać bardzo długo. Leki nasenne nie leczą przyczyny bezsenności, a jedynie niwelują jej objawy. Jeżeli zależy nam na trwałym pozbyciu się trudności z zasypianiem i niską jakością snu, powinniśmy poradzić się lekarza, który zapewne skieruje nas na specjalistyczne, odpowiednio dopasowane, leczenie.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Stevie Stamm

Last Updated: 04/19/2022

Views: 6342

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Stevie Stamm

Birthday: 1996-06-22

Address: Apt. 419 4200 Sipes Estate, East Delmerview, WY 05617

Phone: +342332224300

Job: Future Advertising Analyst

Hobby: Leather crafting, Puzzles, Leather crafting, scrapbook, Urban exploration, Cabaret, Skateboarding

Introduction: My name is Stevie Stamm, I am a colorful, sparkling, splendid, vast, open, hilarious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.