Rwa kulszowa: przyczyny, oznaki i diagnoza (2022)

Uwzględniamy produkty, które naszym zdaniem są przydatne dla naszych czytelników. Jeśli kupujesz za pośrednictwem linków na tej stronie, możemy zarobić niewielką prowizję. Oto nasz proces.

Przegląd

Twój nerw kulszowy zaczyna się od rdzenia kręgowego, biegnie przez biodra i pośladki, a następnie rozgałęzia się w dół każdej nogi.

Plik nerw kulszowy to najdłuższy nerw twojego ciała i jeden z najważniejszych. Ma bezpośredni wpływ na zdolność kontrolowania i czucia nóg. Kiedy ten nerw jest podrażniony, doświadczysz rwy kulszowej.

Rwa kulszowa to uczucie, które może objawiać się umiarkowanym lub silnym bólem pleców, pośladków i nóg. Możesz również odczuwać osłabienie lub drętwienie w tych obszarach.

Rwa kulszowa to objaw spowodowany urazem nerwu kulszowego lub obszarem wpływającym na nerw, takim jak kręgi, czyli kości szyi i pleców.

Tak wiele jak 40 procent ludzi dostanie go w pewnym momencie swojego życia. Z wiekiem występuje częściej.

Rwa kulszowa to bardzo wyraźny objaw. Jeśli odczuwasz ból, który płynie z dolnej części pleców przez pośladek i do kończyn dolnych, jest to zazwyczaj rwa kulszowa.

Rwa kulszowa jest wynikiem uszkodzenia lub urazu nerwu kulszowego, więc inne objawy uszkodzenia nerwu zwykle towarzyszą bólowi. Inne objawy mogą obejmować:

 • Możesz odczuwać ból, który nasila się podczas ruchu.
 • Możesz odczuwać drętwienie lub osłabienie nóg lub stóp, co zwykle jest odczuwane wzdłuż ścieżki nerwu kulszowego. W ciężkich przypadkach może wystąpić utrata czucia lub ruchu.
 • Możesz poczuć uczucie mrowienia, co wiąże się z bolesnym mrowieniem palców u nóg lub stóp.
 • Możesz doświadczać nietrzymania moczu, które jest niezdolność do kontrolowania pęcherza lub wnętrzności. To rzadki objaw zespół ogona końskiego (CES), który jest opisany poniżej i wymaga natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach.

Rwa kulszowa może być spowodowana kilkoma stanami, które dotyczą kręgosłupa i mogą wpływać na nerwy biegnące wzdłuż pleców. Może to być również spowodowane urazem, na przykład spowodowanym upadkiem, guzami nerwu rdzeniowego lub kulszowego.

Typowe stany, które mogą powodować rwę kulszową, opisano poniżej.

Dyski przepukliny

Twoje kręgi lub kości kręgosłupa są oddzielone kawałkami chrząstka. Chrząstka jest wypełniona grubym, przezroczystym materiałem, który zapewnia elastyczność i amortyzację podczas ruchu. Przepuklina dysków pojawia się, gdy pierwsza warstwa chrząstki pęka.

Substancja zawarta w środku może uciskać nerw kulszowy, powodując ból i drętwienie kończyn dolnych. Szacuje się, że 1 do 5 proc wszystkich ludzi w którymś momencie życia będzie odczuwać ból pleców spowodowany wypadnięciem dysku.

Zwężenie kręgosłupa

Zwężenie kręgosłupa nazywane jest również zwężeniem kręgosłupa lędźwiowego. Charakteryzuje się nieprawidłowym zwężeniem dolnego kanału kręgowego. To zwężenie wywiera nacisk na rdzeń kręgowy i korzenie nerwu kulszowego.

Kręgozmyk

Kręgozmyk jest jednym z towarzyszących schorzeń zwyrodnieniowych zaburzeń krążka międzykręgowego. Kiedy jedna kość kręgowa lub kręg rozciąga się do przodu nad drugą, przedłużona kość kręgowa może uszczypnąć nerwy tworzące nerw kulszowy.

Zespół gruszkowaty

Zespół gruszkowaty to rzadkie zaburzenie nerwowo-mięśniowe, w którym mięsień gruszkowaty mimowolnie kurczy się lub napina, powodując rwę kulszową. Mięsień gruszkowaty to mięsień łączący dolną część kręgosłupa z kośćmi udowymi.

Kiedy się zaciska, może wywierać nacisk na nerw kulszowy, prowadząc do rwy kulszowej. Zespół mięśnia gruszkowatego może się pogorszyć, jeśli będziesz siedzieć przez długi czas, upadasz lub doświadczysz wypadku samochodowego.

Niektóre zachowania lub czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju rwy kulszowej. Najczęstsze czynniki powodujące rozwój rwy kulszowej obejmują:

 • Wraz ze starzeniem się twojego ciała staje się bardziej prawdopodobne, że części się zużyją lub zepsują.
 • Niektóre zawody powodują duże obciążenie pleców, szczególnie te, które wymagają podnoszenia ciężkich przedmiotów, siedzenia przez dłuższy czas lub skręcania ruchów.
 • Cukrzyca może zwiększyć ryzyko uszkodzenia nerwów.
 • Palenie może spowodować uszkodzenie zewnętrznej warstwy dysków kręgosłupa.

Zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli wystąpią następujące objawy:

 • Twój ból pojawia się po ciężkim urazie lub wypadku.
 • Masz nagły, potworny ból w dolnej części pleców lub nogi, który jest połączony z drętwieniem lub osłabieniem mięśni tej samej nogi.
 • Nie jesteś w stanie kontrolować swojego pęcherza lub jelit, które są objawami zespołu ogona końskiego.

Zespół ogona końskiego

W rzadkich przypadkach a przepuklina dysku może naciskać na nerwy, które powodują utratę kontroli nad jelitami lub pęcherzem. Ten stan jest znany jako zespół ogona końskiego.

Nieleczona może również powodować drętwienie lub mrowienie w okolicy pachwiny, osłabienie czucia seksualnego i paraliż.

To zaburzenie często rozwija się powoli. Ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do lekarza lub na pogotowie, jeśli pojawią się objawy.

Objawy tego zaburzenia mogą obejmować:

 • niezdolność do kontrolowania pęcherza lub jelit, co może skutkować nietrzymaniem moczu lub zatrzymywaniem odpadów
 • ból jednej lub obu nóg
 • drętwienie jednej lub obu nóg
 • osłabienie jednej lub obu nógutrudniające wstawanie po siadaniu
 • potykanie się, gdy próbujesz wstać
 • zauważalna progresja lub nagła ciężka utrata czucia w dolnej części ciała, która obejmuje obszar między nogami, pośladkami, wewnętrzną częścią ud, piętami i całą stopą

Rwa kulszowa to objaw, który różni się u różnych osób i zależy od stanu, który go powoduje. Aby zdiagnozować rwę kulszową, lekarz najpierw będzie chciał uzyskać pełną historię medyczną.

Obejmuje to, czy ostatnio doznałeś urazów, gdzie odczuwasz ból i jak się czuje. Będą chcieli wiedzieć, co sprawia, że ​​jest lepsza, a co gorsza oraz jak i kiedy się zaczęło.

Następnym krokiem jest fizyczny egzamin, który obejmuje sprawdzenie siły mięśni i refleksu. Twój lekarz może również poprosić Cię o wykonanie ćwiczeń rozciągających i poruszających, aby określić, które czynności powodują większy ból.

Kolejna runda diagnostyczna przeznaczona jest dla osób, które borykały się z rwą kulszową dłużej niż miesiąc lub mają poważną chorobę, taką jak rak.

Testy nerwów pozwolą lekarzowi zbadać, jak to zrobić przewodzone są impulsy nerwowe przez nerw kulszowy i dowiedz się, czy są jakieś nieprawidłowości. Testy te mogą pomóc zlokalizować dany obszar i stopień spowolnienia impulsu.

Badania obrazowe pozwolą lekarzowi przyjrzeć się kręgosłupowi, co pomoże mu określić przyczynę rwy kulszowej.

Najczęstsze badania obrazowe stosowane do diagnozowania rwy kulszowej i znajdowania jej przyczyny to kręgosłup Rentgenowskie, MRI i Tomografia komputerowa. Normalne zdjęcia rentgenowskie nie będą w stanie pokazać uszkodzenia nerwu kulszowego.

MRI wykorzystuje magnesy i fale radiowe do tworzenia szczegółowych obrazów pleców. Skan CT wykorzystuje promieniowanie do tworzenia szczegółowych obrazów twojego ciała.

Twój lekarz może zlecić wykonanie mielogramu CT. Na potrzeby tego testu wstrzykną w kręgosłup specjalny barwnik, który pomoże uzyskać wyraźniejszy obraz rdzenia kręgowego i nerwów.

Przy pierwszej diagnozie rwy kulszowej lekarz prawdopodobnie udzieli wskazówek dotyczących leczenia bólu rwy kulszowej. Powinieneś kontynuować swoje codzienne czynności tak często, jak to możliwe. Leżenie w łóżku lub unikanie aktywności może pogorszyć twój stan.

Poniżej opisano niektóre powszechnie sugerowane zabiegi w domu.

Zimno

Możesz kupić Paczki lodu lub nawet użyj paczki mrożonych warzyw.

Owiń opakowanie z lodem lub mrożone warzywa w ręcznik i nakładaj na dotknięty obszar przez 20 minut dziennie, kilka razy dziennie, przez pierwsze kilka dni bólu. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból.

Gorąco

Możesz też kupić gorące opakowania lub a poduszka rozgrzewająca.

Zaleca się stosowanie lodu przez pierwsze kilka dni, aby zmniejszyć obrzęk. Po dwóch lub trzech dniach włącz ogrzewanie. Jeśli nadal odczuwasz ból, spróbuj naprzemiennie stosować terapię lodem i ciepłem.

Rozciąganie

Pomocne może być również delikatne rozciągnięcie dolnej części pleców. Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo się rozciągać, skorzystaj z osobistej fizjoterapii jeden na jeden, a nawet instrukcji jogi od fizjoterapeuty lub instruktora przeszkolonego w radzeniu sobie z urazami.

Lek bez recepty

Leki dostępne bez recepty, takie jak aspiryna i ibuprofen, może również pomóc w bólu, zapaleniu i obrzęku. Uważaj na nadmierne używanie aspiryny, ponieważ może to powodować komplikacje, takie jak krwawienie z żołądka i wrzody.

Regularne ćwiczenia

Im więcej jesteś aktywny, tym więcej endorfiny twoje ciało się uwalnia. Endorfiny to leki przeciwbólowe wytwarzane przez organizm. Na początku trzymaj się czynności o niewielkim wpływie, takich jak pływanie i jazda na rowerze stacjonarnym.

W miarę zmniejszania się bólu i poprawy wytrzymałości, stwórz program ćwiczeń obejmujący aerobik, stabilizację mięśni posturalnych i trening siłowy. Schemat z tymi składnikami może zmniejszyć ryzyko przyszłych problemów z plecami.

Fizykoterapia

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne mogą pomóc poprawić postawę i wzmocnić mięśnie pleców.

Leki na receptę

Twój lekarz może przepisać środki zwiotczające mięśnie, narkotyczne środki przeciwbólowe lub leki przeciwdepresyjne. Leki przeciwdepresyjne może zwiększyć produkcję endorfin w organizmie.

Leki steroidowe zewnątrzoponowe

Leki kortykosteroidowe są wstrzykiwane w obszar zwany przestrzenią zewnątrzoponową, czyli kanałem otaczającym rdzeń kręgowy. Ze względu na skutki uboczne te zastrzyki są podawane w ograniczonym zakresie.

Operacja

Operacja może być konieczna w przypadku silnego bólu lub sytuacji, w których utraciłeś kontrolę nad jelitami i pęcherzem lub doszło do osłabienia niektórych grup mięśni kończyn dolnych.

Dwa najczęstsze rodzaje operacji to discektomia, podczas której usuwa się część dysku uciskającą nerwy tworzące nerw kulszowy oraz mikrodiscektomia, w którym usuwanie dysku odbywa się przez małe nacięcie, podczas gdy lekarz używa mikroskopu.

Alternatywne metody leczenia

Popularność medycyny alternatywnej rośnie. Istnieje wiele alternatywnych środków na rwę kulszową. Są to między innymi:

 • Na specjalista od akupunktury może wprowadzić wysterylizowane igły w kluczowych punktach, aby wpłynąć na przepływ energii w organizmie. Ta procedura jest praktycznie bezbolesna.
 • ZA kręgarz może manipulować kręgosłupem, aby osiągnąć maksymalną mobilność kręgosłupa.
 • Wyszkolony profesjonalista może wywołać hipnozę, która ma na celu wprowadzenie Cię w bardzo zrelaksowany, skoncentrowany stan umysłu, co pozwala najlepiej otrzymywać zdrowe sugestie i instrukcje. W przypadku bólu kulszowego komunikaty mogą obejmować ulgę w bólu.
 • ZA masażysta może zastosować ruch, nacisk, napięcie lub wibracje na twoje ciało, aby złagodzić nacisk i ból.

Poniższe kroki mogą pomóc w zapobieganiu rwie kulszowej lub zapobieganiu jej ponownemu wystąpieniu:

 • Ćwicz często. Wzmocnienie mięśni pleców i brzucha lub tułowia jest kluczem do utrzymania zdrowych pleców.
 • Uważaj na swoją postawę. Upewnij się, że krzesła zapewniają odpowiednie podparcie dla pleców, podczas siedzenia oprzyj stopy na podłodze i korzystaj z podłokietników.
 • Uważaj, jak się poruszasz. Podnosić ciężkie przedmioty we właściwy sposób, zginając kolana i utrzymując proste plecy.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Catherine Tremblay

Last Updated: 04/11/2022

Views: 6173

Rating: 4.7 / 5 (67 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Catherine Tremblay

Birthday: 1999-09-23

Address: Suite 461 73643 Sherril Loaf, Dickinsonland, AZ 47941-2379

Phone: +2678139151039

Job: International Administration Supervisor

Hobby: Dowsing, Snowboarding, Rowing, Beekeeping, Calligraphy, Shooting, Air sports

Introduction: My name is Catherine Tremblay, I am a precious, perfect, tasty, enthusiastic, inexpensive, vast, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.