Skąd się biorą zawroty głowy? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić (2022)

Zawroty głowy to problem, który dotyka niemal każdego. Ze względu na przyczynę można wyróżnić zawroty pochodzenia: obwodowego lub ośrodkowego. Poznaj objawy oraz metody leczenia zawrotów głowy.

Przyczyny zawrotów głowy

Zawroty głowysą problem dość powszechnym, dotyczą bowiem około 10% populacji i występują aż u 30% osób po 65. roku życia, (za Polski Przegląd Neurologiczny, 2018) aczkolwiek o stanie patologicznym można mówić wtedy, gdy zaburzają one lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Pod samą nazwą kryją się różne, często bardzo subiektywne, zgłaszane przez chorego dolegliwości, tj. uczucie oszołomienia, osłabienia, kręcenia się, wirowania, zataczania, podwójnego widzenia, pochylania się, kołysania się lub też przesuwania podłogi. Niemniej jednak dolegliwość ta opisana jest w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Zawroty głowy i odurzenie o lekkim charakterze mają w niej symbol R42.

Wyróżnia się:

 • układowe zawroty głowy– gdy chory bez żadnych problemów opisuje swoje objawy, ma złudzenie ruchu wirowego własnego ciała lub otoczenia, ponadto występują nudności lub wymioty;
 • nieukładowe zawroty głowy– chory ma problemy z precyzyjnym nazwaniem objawów, jego chód i postawa ulegają złudzeniu niestabilności.

Od czego zawroty głowy biorą się najczęściej? Ich podłoże bywa bardzo różne, jednak najczęściej występują:

 • zawroty głowy od kręgosłupa - zwyrodnienia kręgosłupa, a w szczególności jego odcinka szyjnego mogą objawiać się zawrotami głowy, a nawet towarzyszącymi im bólami głowy, mdłościami i omdleniami. Objawy te występują na skutek ograniczonego przepływu krwi, będącego konsekwencją ucisku zwyrodniałych części na naczynia krwionośne;
 • zawroty głowy od żołądka - kręcenie się w głowie towarzyszące mdłościom i wymiotom jest też częstym symptomem zatrucia lub wirusowej infekcji jelit;
 • zawroty głowy przed okresem - bóle i zawroty głowy są częstym objawem zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Towarzyszą też tzw. migrenom miesiączkowym, które mogą występować przed, w trakcie oraz po menstruacji. Ich przyczyną są wahania hormonalne odbywające się wówczas w organizmie kobiet;
 • zawroty głowy a stres - mogą zostać wywołane silnym, jednorazowym bodźcem emocjonalnym lub być konsekwencją przewlekłego napięcia nerwowego. Są one wówczas uznawane za dolegliwość psychosomatyczną, czyli zaburzenia fizyczne mające swe podłoże w psychice.

Niekiedy pacjenci skarżą się również na zawroty głowy towarzyszące objawom zmęczenia i osłabienia przy zapaleniu zatok. Jeśli stan zapalny utrzymuje się dłuższy czas, a ogólne samopoczucie jest znacząco obniżone, może wystąpić uczucie kręcenia się w głowie. Powinno jednak ustąpić po wyleczeniu infekcji. W przypadku utrzymujących się dłużej zawrotów, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zawroty głowy przy wstawaniu

Dość często u pacjentów w różnym wieku występują zawroty głowy po przebudzeniu. U niektórych występują one w momencie wstawania z łóżka (w szczególności podczas gwałtownej pionizacji), u innych – jeszcze w pozycji leżącej.

Skąd biorą się poranne zawroty głowy? Te towarzyszące wstawaniu zwykle wiążą się z nagłym odpływem dużej ilości krwi do kończyn dolnych. Mniejsza ilość krwi wraca wówczas do serca i zostaje z niego wypompowana do innych partii ciała, w tym – do mózgu. Skutkuje to chwilowym spadkiem ciśnienia i niedotlenieniem objawiającym się właśnie uczuciem oszołomienia i wirowania.

Jeśli poranne zawroty głowy i zaburzenia równowagi są silne lub utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować je z lekarzem. W większości przypadków ich podłoże ma charakter fizjologiczny, zdarza się jednak, że są objawem poważniejszych schorzeń.

Uczucie wirowania związane z nagłą zmianą pozycji może pojawiać się nie tylko rano, ale też w ciągu dnia. Oprócz nieprawidłowości neurologicznych zawroty głowy przy schylaniu mogą wywoływać niektóre zaburzenia ogólnoustrojowe. Jeśli dolegliwość się powtarza, należy zgłosić się do specjalisty celem ustalenia jej przyczyny.

Zawroty głowy podczas leżenia

O ile uczucie oszołomienia i wirowania przy nagłym wstawaniu zdarza się często, o tyle zawroty głowy w pozycji leżącej są przypadłością dużo rzadziej występującą. Łagodne położeniowe zawroty głowy (BPPV, od ang. Benign Paroxysmal Positional Vertigo) mają niekiedy swoje źródło w uchu wewnętrznym, a konkretnie – w przemieszczających się w nim kryształkach węglanu wapnia, występujących tam naturalnie.

Kiedy zmieniają one swoje położenie, mogą powodować zaburzenia pracy błędnika. Nasilające się zawroty głowy przy zmianie pozycji głowy (np. podczas obracania się z boku na bok) mogą zwiastować przesuwanie kryształków wewnątrz ucha, powinny jednak ustąpić po spionizowaniu ciała.

Czy możliwe są również zawroty głowy podczas snu? Jak najbardziej – pacjenci ze stwierdzonym BPPV skarżą się czasem na uczucie wirowania przerywające im spokojny sen. Przeważnie występuje ono podczas zmiany pozycji w czasie snu.

Jeśli jednak zawroty utrzymują się nawet podczas leżenia bez ruchu, pojawiają się również w ciągu dnia lub stają się dla pacjenta uciążliwe, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Niekiedy są one symptomem poważnych zaburzeń neurologicznych, dlatego powinno się przeprowadzić odpowiednią diagnostykę.

Twój lekarz online

Skąd się biorą zawroty głowy? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić (2)

E-recepta

Konsultacja z lekarzem

Sprawdź

79,99 zł zł

(Video) Migrenowe bóle głowy - jak sobie z nimi radzić?

Skąd się biorą zawroty głowy? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić (3)

E-zwolnienie

Konsultacja z lekarzem

Sprawdź

(Video) Skąd się biorą bóle kręgosłupa i jak sobie z nimi poradzić? - Cz.1

79,99 zł zł

(Video) ZAWROTY GŁOWY? ZOBACZ JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ!

Zawroty głowy a nerwica

Pojęciem nerwicy określa się w medycynie szeroki zakres zaburzeń zarówno psychicznych, jak i somatycznych. Jednym z jej charakterystycznych objawów jest lęk – wyolbrzymiony, niewspółmierny do przedmiotu. Nerwicowym napadom lęku mogą towarzyszyć takie objawy somatyczne, jak:

 • drżenie rąk,
 • chwilowa utrata kontroli nad własnym ciałem,
 • nadmierna potliwość,
 • mdłości,
 • zawroty głowy.

Jak wyglądają zawroty głowy przy nerwicy? Zwykle nasilają się one przy bezruchu, kiedy wzrok skierowany jest dłuższą chwilę w tym samym kierunku. Pojawia się wówczas lęk przed utratą równowagi i upadkiem.

Dlaczego przy nerwicy kręci się w głowie? Objaw ten pojawia się na skutek oddziaływania bardzo silnych emocji na układ nerwowy, w tym – układ przedsionkowy, którego praca zostaje znacząco zaburzona. Kiedy pacjent cierpi na zawroty głowy i mdłości, a nerwica objawia się przy tym lękiem i brakiem psychicznej równowagi, powinien on niezwłocznie zgłosić się do psychologa i psychiatry.

Zawroty głowy u dziecka

Zawroty głowy – choć znacznie niż u pacjentów dorosłych – pojawiają się także u dzieci. Sytuacja ta nastręcza niekiedy problemów diagnostycznych, ponieważ dzieci (szczególnie te najmłodsze) często mają problem z opisaniem występujących objawów.

Co robić, gdy dziecku kręci się w głowie? Jeśli jest to jednorazowa, krótkotrwała sytuacja, należy przez jakiś czas uważnie obserwować dziecko – jego zachowanie i koordynację ruchową. Jeśli dolegliwość się powtórzy, należy bezzwłocznie udać się do pediatry lub lekarza rodzinnego celem skonsultowania symptomu i ustalenia jego przyczyny.

Przyczynami zawrotów głowy u nastolatków i dzieci mogą być:

 • choroby układu nerwowego,
 • urazy mechaniczne głowy,
 • wstrząs mózgu,
 • migrena,
 • niektóre infekcje wirusowe,
 • zaburzenia psychiczne,
 • anemia,
 • choroba lokomocyjna i inne.

Podłoża problemu są rozmaite, ale nigdy nie można lekceważyć powtarzających się objawów. W większości przypadków im szybsza będzie interwencja lekarska, tym większe szanse na wyleczenie i zniwelowanie przyczyny.

Kiedy zawrotom głowy u dziecka towarzyszy ból brzucha, stan taki może wskazywać na zatrucie pokarmowe. Z tego rodzaju objawami również warto udać się do lekarza, by uniknąć odwodnienia organizmu i innych groźnych powikłań.

Jakie badania przy zawrotach głowy?

W przypadku częstych zawrotów głowy chory powinien najpierw udać się do swojego lekarza rodzinnego. W trakcie wizyty należy dokładnie opisać występujące objawy i okoliczności, podczas których się one pojawiają lub nasilają. Ważne jest także, żeby podać wszystkie choroby współwystępujące – obecne i występujące w przeszłości.

Lekarz rodzinny powinien według swoich umiejętności dokładnie zbadać chorego, może również przeprowadzić podstawowe badanie neurologiczne. Po przeprowadzeniu badania i zebraniu szczegółowego wywiadu, lekarz często kieruje pacjenta do lekarza specjalisty – neurologa, psychiatry czy laryngologa.

Po otrzymaniu skierowania należy zgłosić się na konsultację.

Diagnostyka zawrotów głowy obejmuje przede wszystkim zebrany przez lekarza, szczegółowy wywiad, badanie lekarskie – w tym dokładne badanie neurologiczne oraz próby wywołujące zawroty głowy, tj:

 • próba ortostatyczna – leżąc na plecach, z rozluźnionymi mięśniami, w czasie nie krótszym niż jedna minuta mierzy się tętno. Następnie badany wstaje nie spiesząc się i ponownie w ciągu 1 minuty mierzy się tętno,
 • manewr Valsalvy – jest jedną z metod badania drożności trąbki słuchowej, polega na wdmuchiwaniu powietrza do nosa przy jednoczesnym jego zatkaniu,
 • ucisk zatoki szyjnej,
 • skręt szyi,
 • hiperwentylacja,
 • próby przedsionkowe,
 • próba Hallpike’a – polega na szybkim ułożeniu chorego na wznak z głową zwisającą do 45 stopni i zwróconą na boki o około 20 stopni, pojawia się zawrót głowy i oczopląs,
 • badanie ruchów gałek ocznych,
 • ocenaoczopląsuprzy różnych ułożeniach głowy,
 • próba kaloryczna– polega na podrażnieniu kalorycznym (woda o temp. 30°C i 44°C podawana do ucha przez 30-40s). Płukanie wodą ciepłą wywołuje oczopląs w kierunku ucha drażnionego, natomiast wodą zimną w stronę przeciwną,
 • badanie równowagi – elektronystagmografia to obrazowe badanie na błędnik, który często odpowiedzialny jest za zawroty głowy.

Lekarz może także skierować pacjenta na badania obrazowe (RTG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny) i laboratoryjne. Jakie badania krwi zrobić przy zawrotach głowy? O tym powinien na podstawie wywiadu zdecydować lekarz. Często zaczyna on zlecenia morfologii podstawowej.

Lek na zawroty głowy

Czy istnieje dobry lek na zawroty głowy, który od razu pomoże pozbyć się uciążliwego problemu? Trudno mówić o uniwersalnych tabletkach na zawroty głowy, ponieważ terapia zależy przede wszystkim od podłoża problemu.

(Video) Zawroty głowy - przyczyny i objawy

Leczenie objawowe nie przynosi w tym wypadku pożądanych rezultatów. Najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny zaburzeń, bez względu na to, czy ich źródło ma charakter somatyczny, czy psychiczny.

Jeśli za dolegliwości odpowiada np. stan zapalny błędnika, lekiem na zawroty głowy będzie antybiotyk, podawany najczęściej w warunkach szpitalnych. W przypadku zwyrodnień kręgosłupa terapia może polegać na rehabilitacji bądź leczeniu zabiegowym.

Co na zawroty głowy występujące fizjologicznie, np. w czasie około-menstruacyjnym? Pomocny może okazać się wypoczynek, większa dawka snu, a także niektóre ćwiczenia ruchowe.

Ćwiczenia na zawroty głowy

W niektórych przypadkach – kiedy dolegliwość nie ma podłoża chorobowego – skuteczne okazują się pewne ćwiczenia na zawroty głowy. Rehabilitacja ruchowa nazywana jest kinezyterapią i sprawdza się np. przy BPPV. Ćwiczenia na położeniowe zawroty głowy najlepiej wykonywać pod okiem fizjoterapeuty lub lekarza. Niewłaściwie wykonywane mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a niekiedy wręcz pogłębić problem.

Gotowe zestawy ćwiczeń na zawroty głowy można znaleźć w Internecie. Nie wszystkie jednak nadają się do wykonywania przy każdego rodzaju zaburzeniach równowagi. Przed wykonywaniem ćwiczeń pacjent powinien więc poradzić się lekarza i rozpocząć terapię tylko zgodnie z jego zaleceniami.

Leczenie manualne stosuje się najczęściej w przypadku łagodnych, położeniowych zawrotów głowy, gdzie jakiekolwiek leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne. Wykonanie specjalistycznych ćwiczeń Brendta i Daroffa albo manewrów Epleya i Reymonta polegających na określonych zwrotach głowy w stosunku do wektora grawitacji, pozwala uzyskać długotrwałą remisję (ustąpienie okresowe lub całkowite) objawów.

Domowe sposoby na zawroty głowy

Kiedy dolegliwości mają charakter sporadyczny lub diagnostyka wykluczyła wszelkie podłoże chorobowe, pomóc mogą niektóre metody naturalne. Co pomaga na zawroty głowy? Domowe sposoby, które niekiedy przynoszą oczekiwane efekty to:

 • regularna aktywność ruchowa - częsty ruch nie tylko poprawia koordynację i równowagę, ale także ukrwienie, a co za tym idzie – odżywienie i dotlenienie całego organizmu, zapobiegając zawrotom głowy;
 • zdrowa dieta - utrzymywanie na co dzień zdrowej, zbilansowanej diety pozwala uniknąć np. zawrotów głowy towarzyszących anemii. Bardzo ważne jest, aby regularnie dostarczać organizmowi wszelkich potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania substancji – witamin, minerałów i składników odżywczych;
 • duża ilość snu - to także przynoszący niekiedy spodziewane efekty domowy sposób na zawroty głowy, które często wynikają z niewyspania i przewlekłego zmęczenia. Aby im zapobiec, należy dostatecznie się wysypiać, tj. spać około ośmiu godzin nocą, lub ucinać sobie krótkie, 15-minutowe drzemki w ciągu dnia, będące świetnym sposobem na szybką regenerację organizmu. Oprócz ilości snu bardzo ważna jest także jego jakość. Aby sen był efektywny, należy zapewnić sobie wygodę, świeże powietrze (warto co wieczór wywietrzyć sypialnię), zaciemnienie (nawet podczas dziennej drzemki warto zasunąć roletę lub użyć opaski na oczy do spania) i ciszę;
 • ćwiczenia relaksacyjne i unikanie sytuacji stresowych - kiedy zawroty głowy wiążą się z nerwicą lub przewlekłym napięciem emocjonalnym, domowe sposoby na stres mogą okazać się pomocne. Skuteczne bywają niekiedy zioła o działaniu uspokajającym, jak np. melisa i proste techniki relaksacyjne.

Czytaj również

Zawroty głowy w ciąży. Czy powinny cię niepokoić?

Sferocytoza wrodzona - objawy, leczenie, diagnostyka

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

(Video) Zapomnij o zawrotach głowy

FAQs

Co zrobić żeby nie mieć zawrotów głowy? ›

Właściwa higiena snu to kluczowa kwestia wpływająca na dobrostan naszego organizmu. Należy pamiętać, że liczą się nie tylko ilość snu, ale przede wszystkim jego jakość. Jeżeli zawroty głowy wynikają z niewyspania, wystarczy zastosować ośmiogodzinny system snu w nocy oraz krótkich drzemek regeneracyjnych w ciągu dnia.

Co pić na zawroty głowy? ›

Chcąc zwalczyć "wirowanie", warto sięgnąć po zioła na zawroty głowy, np. w formie doustnego płynu Venoforton. Bazuje na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego (m.in. owoce kasztanowca, miłorząb, ziele arniki, ziele jemioły), pobudzając krążenie i przywracając prawidłową pracę tego układu.

Czego objawem mogą być zawroty głowy? ›

Jakie są objawy zawrotów głowy? Zawrotom głowy towarzyszą różne objawy. W przypadku, gdy za tę przypadłość odpowiada zaburzenie błędnika, mogą wystąpić nudności, oczopląs, wymioty i zaburzenia równowagi.

Co zrobić gdy kręci ci się w głowie? ›

Jedno jest pewne – „kręcenia w głowie” nie należy lekceważyć, tym bardziej, jeśli jego epizody powtarzają się. Na początek najlepiej wybrać się do lekarza rodzinnego, który zbierze szczegółowy wywiad, przeprowadzi badanie ogólne i zleci analizę krwi w celu wykluczenia przyczyn ogólnych, np.

Jakie badania krwi na zawroty głowy? ›

Morfologia krwi z rozmazem, wykładniki stanu zapalnego, glukoza na czczo, żelazo, ferrytyna, poziom witamina D3 i inne. Pełną konsultację medyczną uzyska Pan u lekarza na teleporadzie.

Czy zawroty głowy mogą być na tle nerwowym? ›

Zawroty głowy mogą być spowodowane silnym, jednorazowym bodźcem nerwowym np. reakcją na stres, smutną wiadomością lub strachem. Mogą występować też przewlekle i być efektem długotrwałego przemęczenia, narastającego zdenerwowania, braku snu i niehigienicznego trybu życia.

Jak długo mogą trwać zawroty głowy? ›

Pojedynczy napad trwa zwykle od kilku sekund do minuty, ale dolegliwości utrzymują się miesiącami, a niekiedy latami. Zwykle towarzyszą im upadki, zaburzenia świadomości, bóle głowy, podwójne widzenie, zaburzenia ostrości widzenia czy mroczki.

Czy zawroty głowy mogą być od kręgosłupa? ›

Wg badań – głównymi segmentami kręgosłupa, których dysfunkcja może wpływać na krążenie w obrębie głowy i powodować zawroty głowy są C1, C2 oraz C3. W rzadszych przypadkach dysfunkcje niższych partii szyi może wywołać wspomniane dolegliwości.

Jakie leki bez recepty na zawroty głowy? ›

Przy problemach z zawrotami głowy i równowagą często stosowane są m.in. preparaty zawierające w swoim składzie miłorząb japoński (Ginkgo biloba), np. Ginkofar, Bilobil, Tinctura Ginkgo Bilobae, Ginkgo Biloba Nord Farm, Bilolan Max czy Ginkgo Intensive Naturell.

Czy zawroty głowy mogą być od oczu? ›

Zawroty głowy mogą być także pochodzenia ocznego, a spotyka się je w takich schorzeniach, jak jaskra, zwyrodnienie siatkówki, w schorzeniach mięśni gałki ocznej czy też przy znacznych ograniczeniach ostrości wzroku i/lub pola widzenia o różnej etiologii.

Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy? ›

Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy? Ponieważ zawroty głowy mogą być spowodowane zaburzeniami w obrębie autonomicznego układu nerwowego, należy udać się do neurologa.

Kiedy kręci się w głowie? ›

Zawroty głowy najczęściej spowodowane są zaburzeniami czynności układu przedsionkowego (potocznie – równowagi). Należą do niego: błędnik i nerw przedsionkowy (część obwodowa narządu równowagi) oraz jądra przedsionkowe pnia mózgu, móżdżek, jądra podkorowe i ośrodki korowe (część ośrodkowa narządu równowagi).

Jakie leki na zawroty głowy? ›

Poradnk dotyczy 38 leków: Diphergan, Diphergan, Betanil Forte, Betahistine dihydrochloride Accord, Betahistinum 123ratio, Betahistyna Bluefish, ApoBetina, Betaserc, Betaserc - (IR), Histigen, Histigen - (IR), Histigen - (IR), Lavistina, Verhist, Polvertic - (IR), Vertisan 24, Vestibo, Vestibo - (IR), Vertix, Virtago, ...

Jakie leki bez recepty na zawroty głowy? ›

Przy problemach z zawrotami głowy i równowagą często stosowane są m.in. preparaty zawierające w swoim składzie miłorząb japoński (Ginkgo biloba), np. Ginkofar, Bilobil, Tinctura Ginkgo Bilobae, Ginkgo Biloba Nord Farm, Bilolan Max czy Ginkgo Intensive Naturell.

Jakie leki na zawroty głowy? ›

Poradnk dotyczy 38 leków: Diphergan, Diphergan, Betanil Forte, Betahistine dihydrochloride Accord, Betahistinum 123ratio, Betahistyna Bluefish, ApoBetina, Betaserc, Betaserc - (IR), Histigen, Histigen - (IR), Histigen - (IR), Lavistina, Verhist, Polvertic - (IR), Vertisan 24, Vestibo, Vestibo - (IR), Vertix, Virtago, ...

Zawroty głowy to problem, który dotyka niemal każdego. Ze względu na przyczynę można wyróżnić zawroty pochodzenia: obwodowego lub ośrodkowego. Poznaj objawy oraz metody leczenia zawrotów głowy. Przyczyny zawrotów głowyZawroty głowysą problem dość powszechnym, dotyczą bowiem około 10% populacji i wy...

Od czego zawroty głowy biorą się najczęściej?. Oprócz nieprawidłowości neurologicznych zawroty głowy przy schylaniu mogą wywoływać niektóre zaburzenia ogólnoustrojowe.. O ile uczucie oszołomienia i wirowania przy nagłym wstawaniu zdarza się często, o tyle zawroty głowy w pozycji leżącej są przypadłością dużo rzadziej występującą.. Jeśli jednak zawroty utrzymują się nawet podczas leżenia bez ruchu, pojawiają się również w ciągu dnia lub stają się dla pacjenta uciążliwe, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.. Kiedy pacjent cierpi na zawroty głowy i mdłości , a nerwica objawia się przy tym lękiem i brakiem psychicznej równowagi, powinien on niezwłocznie zgłosić się do psychologa i psychiatry.. W przypadku częstych zawrotów głowy chory powinien najpierw udać się do swojego lekarza rodzinnego.. Jeśli za dolegliwości odpowiada np.. Co na zawroty głowy występujące fizjologicznie, np.. przy BPPV.

Zawroty głowy to częsta dolegliwość, której doświadczają dorośli. Chociaż zwykle przyczyna zawrotów głowy nie jest poważna, nadal musisz być świadomy innych objawów.

Podczas gdy zawroty głowy, znane również jako kliyengan głowy, powodują inne uczucie.. Nagłe gromadzenie się krwi obniża ciśnienie krwi i ilość krwi pompowanej do mózgu.. W rezultacie niski poziom cukru we krwi może powodować różne złe objawy, w tym kliyengan, drżenie ciała i chęć omdlenia.. Co więcej, masz gorączkę, która powoduje, że organizm bardzo się poci, przez co poziom płynów ustrojowych jest bardzo niski.. Przyczyną jest niejednorodność między oczami, ciałem i uszami podczas wysyłania sygnałów do mózgu podczas podróży.. Nieregularne bicie serca (zbyt wolne lub zbyt szybkie) nazywa się arytmią.. W rezultacie ten stan może wpływać na dopływ krwi do mózgu.. W najpoważniejszych przypadkach głowa może być oznaką zawału serca lub udaru.. Zmniejszony przepływ krwi do mózgu, który powoduje zawroty głowy, może być spowodowany przez skrzepy krwi w mózgu.. Niski poziom cukru we krwi nazywany jest w medycynie hipoglikemią.. Powodem jest to, że często występują schorzenia z powodu skutków ubocznych leków przeciwcukrzycowych.. Oprócz łagodzenia zawrotów głowy, leki te mogą również złagodzić inne objawy, które są dość irytujące.. Aby zapobiec hipoglikemii, należy regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi.. Zwłaszcza gdy jesteś chory, oczywiście nie masz ochoty pić dużo wody.. Powodem może być to, że głowa kliyengana jest oznaką poważnego i niebezpiecznego stanu zdrowia.

Infekcje pochwy - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić. Przeczytaj o tym na portalu Zdrowa Ona. Zapraszamy.

Część z nich daje objawy kliniczne, na przykład drożdżyca, tlenowe bakteryjne zapalenie pochwy czy rzęsistkowica wywołują intensywny stan zapalny w błonie śluzowej pochwy i szyjki macicy.. Dzieje się tak dlatego, że w takiej infekcji nie dochodzi do stymulacji syntezy cytokin prozapalnych w drogach rodnych a przez to nie ma objawów klinicznych zapalenia.. Wszystkie towarzystwa naukowe (w tym CDC – Centers of Disease Control and Prevention – amerykańska agencja rządowa, która zajmuje się podawaniem standardów w diagnostyce i terapii chorób o charakterze zakaźnym czy przenoszonych drogą płciową) zalecają rutynowe, coroczne badanie ginekologiczne u każdej kobiety, zawierające zbadanie środowiska pochwy, co oznacza, że lekarz ma obowiązek badania pehametrycznego środowiska pochwy.. Pozostałe infekcje dróg rodnych nie zostały uznane za choroby przenoszone drogą płciową i choć aktywność seksualna czy liczba partnerów seksualnych może powodować zwiększenie częstości zakażeń, to zarówno drożdżyca pochwy jak i waginoza bakteryjna zdarzają się również u pacjentek, które nie są aktywne seksualnie.. A po drugie, preparaty stosowane bez nadzoru lekarza bardzo często nie są skuteczne, bo nie mają charakteru bakteriostatycznego czy bakteriobójczego, przez co mogą powodować przewlekanie się infekcji.. Dlatego każde dolegliwości dróg rodnych powinny być wyjaśniane, a najszybszą metodą jest rutynowe badanie ginekologiczne, podczas którego warto pokusić się o ocenę flory środowiska pochwy.. Ale jeśli pacjentka stosowała wcześniej jakieś preparaty dopochwowe, które mogą zaburzyć pH pochwy lub które wpływają na wygląd wydzieliny, ocena stanu faktycznego może okazać się zbyt trudna.. Wówczas możemy podejrzewać, że flora bakteryjna czy grzybicza u tej pacjentki stała się oporna na zastosowane leczenie, co zdarza się niestety dość często.. Atopobium vaginae, drugi z dominujących patogenów w waginozie bakteryjnej, jest skrajnie niewrażliwy na metronidazol, a w przypadku drożdżycy pochwy coraz częściej obserwujemy oporność na leki z grupy azoli stosowane jako standardowe leki pierwszego rzutu.. Ponieważ coraz częściej w czynnikach etiologicznych zakażeń pochwy dominują bakterie lub grzyby oporne na leki stosowane zgodnie ze standardem, dlatego mamy już naukowe podstawy, by sięgać po leki alternatywne, które mają szerokie spektrum działania i nie udokumentowano jak dotąd pierwotnej ani wtórnej lekooporności na nie.

Kołatania serca w ciąży zdarzają się wielu kobietom i najczęściej nie są niebezpieczne, o ile nie towarzyszą chorobom układu krążenia. Objawy kołatania serca w ciąży powinny być monitorowane przez lekarza zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do ich nasilenia

Kołatania serca w ciąży zdarzają się wielu kobietom i najczęściej nie są niebezpieczne, o ile nie towarzyszą chorobom układu krążenia.. Objawy kołatania serca w ciąży powinny być monitorowane przez lekarza zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do ich nasilenia.. Kołatania serca w ciąży są najczęściej wynikiem zmian adaptacyjnych, jakie zachodzą w ciele kobiety spodziewającej się dziecka.. Chodzi o dostosowanie się gospodarki hormonalnej do potrzeb rozwijającego się płodu, a także o zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej, co powoduje ucisk na narządy znajdujące się w klatce piersiowej.. Kołatania serca to subiektywne lub obiektywne zmiany w tempie pracy serca .. Kołatania serca mogą pojawiać się na początku ciąży.. przyspieszenie bicia serca (czasami wydaje się, że serce bije wolniej) wrażenie, że serce bije mocniej wrażenie nierównomiernej, chaotycznej pracy serca.. w III trymestrze konieczność przepompowania większej objętości krwi na minutę (serce pracuje szybciej) ucisk, jaki wywiera rosnąca macica na inne narządy wewnętrzne, w tym naczynia krwionośne odprowadzające krew w stronę serca zwiększone wydzielanie progesteronu (zwiększa tempo pracy serca) zwiększona podatność na stres w ciąży niepokój o rozwój ciąży i przebieg porodu (podłoże nerwicowe kołatania serca w ciąży) wysiłek fizyczny.. Rzadko zdarza się, że kołatanie serca w ciąży ma podłoże chorobowe.. Nierówne bicie serca w ciąży może być spowodowane arytmią, zapaleniem mięśnia sercowego, wysokim ciśnieniem w ciąży , nadczynnością tarczycy lub cukrzycą.. Dlatego zawsze, gdy pojawi się kołatanie serca w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże wykluczyć chorobowe podłoże tej dolegliwości.. Tak samo należy postąpić, gdy kołatania serca w ciąży są przyczyną niepokoju lub lęku.. Strach i inne negatywne emocje mogą nasilać objawy kołatania serca , a wtedy błędne koło się zamyka.. U zdrowej kobiety, która spokojnie znosi objawy kołatania serca w ciąży, nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań.

Masz alergię? Ta książka jest dla ciebie! Dzięki niej dowiesz się, jak postępować, żeby uciążliwe dolegliwości wreszcie przestały cię gnębić! Dr n. med. Danuta Myłek − jeden z najlepszych polskich alergologów − w swojej pięćdziesięcioletniej praktyce łączy rzetelną wiedzę lekarza z naukami z…

Od wielu lat jestem zdrowa.. Test MRT wykazał nadwrażliwość na wiele pokarmów.. Ale jeśli w życiu dopada mnie stres, nadal zdarza mi się źle sypiać.. Do sytuacji stresogennych już po porodzie należą: brak karmienia piersią, brak możliwości słyszenia bicia serca i szmerów wewnątrz ciała matki, z którymi w życiu płodowym dziecko się zżyło, brak kontaktu ciała dziecka z ciałem matki, promieniowanie komputerów, telefonów komórkowych, telewizji, a także treści tam zawarte, jak również niezdrowa dieta (akrylamidy, tłuszcze trans, nadmiar białka, brak jodu, witaminy D3, warzyw, zbóż i nasion oleistych, konserwanty, sztuczne barwniki, azotany, azotyny, zakwaszenie), ból odczuwany podczas szczepień ochronnych i innych zastrzyków, reakcje poszczepienne, nadużywanie antybiotyków z byle powodu, brak miłości, przytulania, dobrych słów, brak poczucia, że dziecko jest kochane.. Komórki układu odpornościowego. To trzon układu immunologicznego.. ❷ Komórki immunokompetentne, w tym:. Dopiero w latach 70. i 80.. To między innymi dlatego przewlekły stres podtrzymujący wysoki poziom hormonów kory nadnerczy, w tym kortyzolu, ma negatywny wpływ na grasicę i zależny od niej układ immunologiczny.. Jaką rolę odgrywa grasica w alergologii?. Jest ich bardzo wiele.. limfocyty T, B, K lub NK) do pracy.

Videos

1. Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy
(Otoneurologia Praktyczna Krzysztof Łasiński)
2. Jak radzić sobie z bólem głowy? Ból napięciowy - teoria i praktyka.
(Kinesia Osteopatia Fizjoterapia Przemysław Sekuła)
3. NADCIŚNIENIE - Jakie są objawy? Jak obniżyć nadciśnienie? Sprawdź czy masz zdrowe serce
(Zdrowotne ABC)
4. Zaburzenia LĘKOWE - jak sobie z nimi radzić?
(Człowiek Absurdalny)
5. ✅ Jak zwalczyć zawroty głowy po rzuceniu palenia?
(Health Handbook)
6. "MOBBING" SKĄD SIĘ BIERZE I JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ ? - Małgorzata Lorenz - KWANTOMED © VTV
(STUDIO - VTV1)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Neely Ledner

Last Updated: 08/13/2022

Views: 6106

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Neely Ledner

Birthday: 1998-06-09

Address: 443 Barrows Terrace, New Jodyberg, CO 57462-5329

Phone: +2433516856029

Job: Central Legal Facilitator

Hobby: Backpacking, Jogging, Magic, Driving, Macrame, Embroidery, Foraging

Introduction: My name is Neely Ledner, I am a bright, determined, beautiful, adventurous, adventurous, spotless, calm person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.