tabletki, leki bez recepty, na receptę. Jak działają (2022) (2022) (2022)

Objawy problemów z wątrobą to m.in. ciągła niestrawność, osłabienie, wzdęcia i uczucie ciężaru w nadbrzuszu, gorsza tolerancja wysiłku, bezsenność. Co mają w składzie i jak działają leki i suplementy wspomagające zdrowie wątroby?

Na korytarzu w przychodni, na forach internetowych i w telewizyjnych reklamach. O preparatach na wątrobę mówi się wiele. I nic dziwnego, robimy naprawdę dużo, by utrudnić jej pracę: pijemy alkohol, jemy tłusto, a później szukamy ratunku w aptece.

Wątroba – funkcje

Wątroba jest największym gruczołem w ludzkim organizmie. W jej wnętrzu znajdują się tysiące komórek zwanych hepatocytami. To one stanowią jej podstawowy budulec i to dzięki nim wątroba może tak ciężko pracować: wytwarza heparynę i żółć (która emulguje tłuszcze), produkuje i magazynuje enzymy, syntetyzuje cholesterol i trójglicerydy, przekształca puryny w kwas moczowy, a toksyny (np. alkohol i inne używki, leki) neutralizuje, węglowodany przekształca w łatwo przyswajalną dla organizmu glukozę, a jej nadmiar w glikogen lub w tłuszcze (w tłuszcze metabolizuje też aminokwasy), magazynuje żelazo i witaminy A, D, E oraz... długo by jeszcze wymieniać. Najważniejsze jest to, że pracę wątroby można wspomóc.

Czytaj też: Choroby wątroby - objawy

Leki na wątrobę – od herbatek po tabletki

By wesprzeć prawidłową pracę wątroby, warto sięgnąć po suplementy diety na wątrobę, czyli preparaty ziołowe na wątrobę dostępne bez recepty. Dostępne w tej kategorii tabletki, kapsułki, herbatki, granulaty stymulują regenerację wątroby, wzbogacając codzienną dietę w składniki gwarantujące właściwe funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Dodatkowo preparaty takie wykazują działanie detoksykacyjne – pomagają eliminować z organizmu niebezpieczne toksyny (w rezultacie organizm jest oczyszczony, a wątroba odciążona).

Oczywiście może się zdarzyć, że „dorobimy się” wątroby wymagającej poważnego leczenia. W takich sytuacjach lekarze najczęściej zalecają odstawienie alkoholu czy wysokokalorycznych, tłustych produktów spożywczych, których wątroba najbardziej nie lubi, i to zazwyczaj wystarcza (wątroba ma przecież znakomite zdolności regeneracyjne), a jeśli nie – przepisuje się, podobnie jak w działaniach profilaktycznych – preparaty ziołowe oraz leki na receptę.

Jak działają leki na wątrobę?

Ogólnie rzecz biorąc, dostępne na polskim rynku preparaty wspomagające pracę wątroby usprawniają trawienie. Działają żółciopędnie i zmniejszają dolegliwości trawienne takie jak nudności, zaparcia, wzdęcia czy bóle brzucha. Mogą też przeciwdziałać włóknieniu wątroby i mieć właściwości hepatoochronne.

Przeciwdziałanie włóknieniu wątroby następuje, gdy zmniejsza się namnażanie tzw. komórek gwiaździstych w wątrobie. Komórki te – gdy tylko przekształcą się w tzw. miofibroblasty – powodują odkładanie się kolagenu i innych włóknistych związków białkowych inicjujących stan marskości wątroby.

Działanie hepatoochronne miąższu wątrobowego następuje wskutek bodźcowego zwiększenia aktywności polimerazy RNA, która wzmaga biosyntezę związków białkowych w uszkodzonych hepatocytach, a to oznacza podwyższenie zdolności odtruwania enzymów wątrobowych.

Sylimaryna – jak działa na wątrobę?

Często słyszymy, że jedną z najlepszych substancji dla naszej wątroby jest sylimaryna. Brzmi poważnie i naukowo? I dobrze, bo to chyba jedna z lepiej przebadanych substancji czynnych na świecie. Z pozytywnymi – w kontekście wątroby – wynikami.

Wnioski z badań prowadzonych od ponad 20 lat są bowiem jednoznaczne: sylimaryna ma właściwości antyutleniające (antyoksydacyjne), przeciwzapalne, odtruwające, hepatoochronne i hamujące proces włóknienia wątroby. A czym ta sylimaryna tak dokładnie jest? To kompleks pięciu związków wydzielonych z jednej rośliny – ziela ostropestu plamistego.

Kolka wątrobowa (inaczej kolka żółciowa) charakteryzuje się silnym bólem po prawej stronie – pod żebrem / Adobe Stock

Na wątrobę: ziele ostropestu

Ostropest plamisty ma wyjątkowo długą historię ziołoleczniczą: pierwszą wzmiankę o nim znajdziemy już w dziele greckiego filozofa Teofrasta z Eresos (322-287 p.n.e.), później wymieniany jest jako roślina lecznicza w dziełach starożytnych i średniowiecznych lekarzy. Rok 1949 jest początkiem sporządzania wyciągów aptecznych, natomiast aktywne związki z ostropestu na skalę przemysłową zostały wyizolowane i wprowadzone do lecznictwa w 1969 roku. A jaka jest współczesna wiedza na temat prozdrowotnego działania ostropestu? Wiadomo, że ostropest chroni wątrobę przed nadmiarem agresywnych rodników tlenowych i ma zdolności regenerowania uszkodzonych hepatocytów wątrobowych, poza tym mówi się o jego działaniu hepatoochronnym i odtruwającym.

Ostropest w postaci kompleksowych wyciągów jest stosowany m.in. przy żółtaczce, zastoju żółci, w zapaleniu wątroby, w początkach martwicy i marskości, w uszkodzeniu wątrobowych naczyń krwionośnych, w tłuszczowym zwyrodnieniu wątroby, a także w trakcie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych polegających na przywróceniu drożności dróg żółciowych oraz po przebytej żółtaczce zakaźnej.

Czytaj też: Niebezpieczne stłuszczenie wątroby

Ostropest – regeneracja miąższu wątroby

Dlaczego wątroba traci cudowną zdolność do regeneracji własnych tkanek? Przez nadmiar związków toksycznych, które tę zdolność hamują. Jak w takiej sytuacji działa ostropest? Stymuluje metaboliczne procesy wewnątrzkomórkowe i kieruje je ku syntezie makrocząsteczkowych białek, które są hepatocytom wątrobowym niezbędne do wyrównania niedoboru enzymów i strukturalnych protein. Następuje wówczas normalizacja pracy komórek wątroby i ochrona sprawności ich błon komórkowych, a także przyspieszenie podziałów komórkowych i tym samym regeneracja miąższu wątroby.

Czarna rzodkiew na wątrobę

Lekiem nie mniej powszechnym co sylimaryna jest wyciąg z czarnej rzodkwi. Ma działanie żółciopędne oraz żółciotwórcze. Systematycznie stosowany działa ochronnie na miąższ wątroby, reguluje perystaltykę jelit i przyspiesza usuwanie szkodliwych substancji wraz z żółcią.

(Video) SILDENAFIL vs TADALAFIL. Jak działają leki na potencję? Jak działa sildenafil? Który lepszy?

Na wątrobę: kurkuma, czyli ostryż długi

Wyciąg z kłącza kurkumy, czyli ostryża długiego, występuje jako samodzielny składnik suplementów diety oraz jako dodatek. I nic dziwnego, kurkuma wspomaga trawienie oraz prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Chroni przed akumulacją tłuszczów i ułatwia ich usuwanie z wątroby.

Jest pomocna w zmniejszeniu stresu oksydacyjnego, a dodatkowo wspiera utrzymanie zdrowych stawów i kości. Naukowcy z uniwersytetu Srinakharinwirot w Bangkoku udowodnili dodatkowo, że kurkuma, a dokładniej otrzymywana w wyniku ekstrakcji kłączy ostryżu długiego kurkumina, ma właściwości regeneracyjne (komórki wątroby regenerują się pod wpływem obecnych w kurkuminie polifenoli).

Karczoch i soja na wątrobę

Skoncentrowany wyciąg z karczocha i fosfolipidy z nasion soi to kolejne „mocne” składniki preparatów ochraniających wątrobę: składniki, które – podobnie jak kurkuma – mogą występować samodzielnie (i tak jest najczęściej) lub jako jedne z kilku.

Wyciąg z karczocha wspomaga pracę wątroby i układu trawiennego oraz usuwanie toksyn z organizmu. Dodatkowo wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu lipidów we krwi. Cynaryna zawarta w standaryzowanym wyciągu z karczocha usprawnia trawienie (wytwarzanie żółci) oraz zwiększa wydalanie cholesterolu z organizmu. Dzięki temu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie wątroby, jelit i układu krążenia, w szczególności w przypadku ciężkostrawnej diety. Wyciąg z karczocha ułatwia również usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii z organizmu.

Fosfolipidy z nasion soi hamują procesy włóknienia w wątrobie, a zatem zmniejszają ryzyko marskości tego narządu. Zwiększają rozpuszczalność cholesterolu w żółci, dzięki czemu jest on łatwiej eliminowany z organizmu. Dzięki normalizacji stężenia cholesterolu mają korzystne działanie przeciwmiażdżycowe, uczestniczą w trawieniu tłuszczów i wchłanianiu rozpuszczonych w nich witamin, zmniejszają lepkość płytek krwi, dzięki czemu poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Naturalne środki i zioła na wątrobę

Preparaty na wątrobę to też wieloskładnikowe kompozycje w formie tabletek, granulatów, syropów lub herbatek. Pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby, usprawniają trawienie, pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. W skład takich mieszanek najczęściej wchodzą:

 • cholina – jest składnikiem fosfolipidów budujących błonę komórkową każdej żywej komórki, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby;
 • wyciąg z korzenia cykorii – wspomaga trawienie i pomaga w utrzymaniu zdrowej wątroby;
 • wyciąg z zielonej herbaty – wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi;
 • mniszek lekarski – to co prawda powszechnie występujący chwast, ale chwast o właściwościach antyoksydacyjnych, hamujących powstawanie wolnych rodników, oraz odtruwających i zwiększających wydzielanie żółci w wątrobie;
 • pieprz – wyciąg z czarnego pieprzu wspomaga pracę wątroby oraz układu pokarmowego, wspiera wchłanianie składników odżywczych i ochronę antyoksydacyjną organizmu;
 • mięta – wpływa korzystnie na trawienie.

KOMPENDIUM WIEDZY O WZW:

WZW typu A – szczepienie, objawy, przyczyny

WZW typu B – objawy i szczepienie

WZW typu C – objawy, leczenie, szczepienie

(Video) Jak Szybko Sie Odchudzic REDUSLIM Leki Na Odchudzanie Bez Recepty

WZW typu D – objawy i szczepienie

WZW typu E – czy występuje w Polsce?

Zero alkoholu

Podczas stosowania preparatów wspomagających pracę wątroby nie należy narażać organizmu na działanie substancji toksycznych dla wątroby. Oznacza to, że w trakcie terapii nie powinniśmy spożywać alkoholu. Jeśli będziemy to robić, zażywanie leków na wątrobę będzie bezsensowne, ponieważ nie zadziałają tak, jak powinny.

Autor: Joanna Grzegorzewska / jot

Author information

Name: Reed Wilderman

Birthday: 1992-06-14

Address: 998 Estell Village, Lake Oscarberg, SD 48713-6877

Phone: +21813267449721

Job: Technology Engineer

Hobby: Swimming, Do it yourself, Beekeeping, Lapidary, Cosplaying, Hiking, Graffiti

Introduction: My name is Reed Wilderman, I am a faithful, bright, lucky, adventurous, lively, rich, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.

(Video) Sildenafil bez recepty - niebieska pigułka w innych krajach. Czego nie wiesz o “viagrze”?

FAQs

Jaki jest najsilniejszy lek uspokajający bez recepty? ›

Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Można w nim znaleźć całe bogactwo składników czynnych, a przede wszystkim olejek eteryczny, którego związki czynne są odpowiedzialne za działanie sedatywne. Melisa znalazła zastosowanie przede wszystkim w terapii nadmiernego zdenerwowania i bezsenności.

Co na leki bez recepty? ›

Leki uspokajające bez recepty w ofercie Apteki HIT
 • tabletek i kapsułek (Positivum, Valerin, Persen Forte)
 • herbat i ziół do zaparzania,
 • syropów (Valused, Nervosol, Cravisol)
 • preparatów ziołowych (Amol, Melisana Klosterfrau)

Komu przysługuje ryczałt na leki? ›

Z uprawnień takich mogą korzystać na przykład zasłużeni honorowi dawcy krwi lub przeszczepu, osoby represjonowane czy inwalidzi wojenni. Warunkiem jest okazania stosownego dokumentu. Dodatkowe prawa mają także osoby po 75 roku życia. Leki ujęte na liście leków dla seniorów mogą oni otrzymać bezpłatnie.

Czy viagra jest dostępna bez recepty? ›

Viagra w naszym kraju nie jest już dostępna jedynie na receptę. Preparaty dostępne bez recepty, które zawierają sildenafil to m.in. MaxOn Active, Maxigra Go i Inventum. Leki te występują w dawkach 25 mg i 50 mg, natomiast produkt leczniczy w dawce 100 mg można otrzymać wyłącznie na podstawie recepty.

Jakie leki na silny stres? ›

5 najlepszych preparatów na uspokojenie
 • Melisa fix Tylko Natura, 30 saszetek.
 • Apotex SEN, 30 tabletek.
 • Nervomix Forte, 60 kapsułek.
 • Antinervinum syrop 200 g.
 • Doppelherz Aktiv Na uspokojenie, 20 kapsułek.
Feb 23, 2018

Co daja w szpitalu na uspokojenie? ›

Główną grupę leków uspokajających na receptę stanowią benzodiazepiny. Działają hamująco na struktury ośrodkowego układu nerwowego związane z regulacją czynności emocjonalnych. Działają jedynie objawowo, nie likwidując przyczyn schorzenia. Ich przyjmowanie musi być ściśle kontrolowane.

Jaka jest śmiertelna dawka Hydroksyzyny? ›

Istnieją też pewne przypadki, w których nie powinna być podawana hydroksyzyna. Dawka śmiertelna też jest z pewnym prawdopodobieństwem wyliczona przez producentów leków i wynosi od 0,5 do 5 g na kilogram masy ciała. Przy ostrym przedawkowaniu (2000 mg) może pojawić się stan śpiączki.

Jaki lek na stany lękowe? ›

W leczeniu lęków stosuje się przede wszystkim:
 • benzodiazepiny,
 • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD),
 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI),
 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI),
 • odwracalne inhibitory MAO,
 • azapirony (buspiron).
Nov 25, 2017

Jaki jest najsilniejszy lek przeciwbólowy? ›

Lek przeciwbólowy fenantyl jest 100 razy silniejszy od morfiny.

Ile stoi po viagrze forum? ›

Producent podaje, że efekt terapeutyczny tego leku utrzymuje się około 4 godzin w przypadku odpowiednio dobranej dawki. Wzwód nie pojawia się automatycznie po zażyciu leku, lecz erekcja wymaga zwykłej stymulacji seksualnej.

Ile trwa stosunek po viagrze? ›

Viagra to doustny lek na receptę zawierający sildenafil, stosowany w leczeniu zaburzeń erekcji. Substancja ta jest inhibitorem fosfodiesterazy-5, przez co wspomaga rozkurcz ciał jamistych prącia i zwiększa napływ krwi do prącia podczas pobudzenia seksualnego. Działa od 3 do 5 godzin.

Jak zdobyć Viagrę? ›

Można kupić Viagrę w każdej aptece, o ile posiada się receptę od lekarza. Ewentualnie można zamówić tabletki za pośrednictwem Internetu. Cena online na pewno będzie lepsza. Dodatkową zaletą zamawiania przez Internet jest uniknięcie zawstydzających spojrzeń i kłopotliwej sytuacji podczas wizyty w aptece.

Dlaczego lekarze przepisują leki na 100%? ›

To oznacza, że lekarz musi – przepisując dany lek – „trafić” w taki preparat handlowy, który w tej chorobie jest zarejestrowany przez producenta i dlatego refundowany (gdyby lekarz wybrał ten sam lek, ale innego producenta, to pacjent płaciłby 100%).

Kiedy recepta na 100? ›

farmaceuta - w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta, może wystawić receptę farmaceutyczną (recepta realizowana jest z odpłatnością 100%) i wydać bez recepty lekarskiej lek zastrzeżony do wydawania na receptę w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem leków odurzających i psychotropowych.

Jak liczyc refundacje leków? ›

Jeżeli lek o cenie detalicznej 10 zł jest wydawany z odpłatnością 50%, a limit finansowania dla niego wynosi 8 zł, to pacjent zapłaci 6 zł. Wartość ta jest różnicą pomiędzy ceną detaliczną leku a limitem i dodatkowo powiększona o 50% wysokości limitu (10 zł – 8 zł + 50% wysokości limitu).

Co zamiast xanax bez recepty? ›

W aptece bez recepty można zakupić tabletki przeciwalergiczne zawierające substancje, takie jak np. feksofenadyna, loratadyna czy lewocetyryzyna. Leki na alergię dostępne są też w formie syropów, kropli do oczu, aerozolów do nosa czy kremów, maści lub żeli.

Co na uspokojenie zamiast leków? ›

Skutecznie działające naturalne składniki to m.in.:
 • melisa lekarska,
 • kozłek lekarski (inaczej zwany walerianą),
 • lipa, a zwłaszcza napar z jej kwiatów,
 • mięta,
 • szyszki chmielu,
 • dziurawiec zwyczajny,
 • rumianek pospolity.

Co na nerwy na receptę? ›

Benzodiazepiny to to najczęściej obecnie stosowane leki uspokajające.
...
Tabletki uspokajające na receptę: benzodiazepiny
 • działające przeciwlękowo (np. alprazolam)
 • działające silnie przeciwdrgawkowo (np. diazepam)
 • działające uspokajająco i nasennie (np. estazolam)
Mar 25, 2022

Czy hydroksyzyna to silny lek? ›

Możemy więc stwierdzić, że jest lekkim o szerokim działaniu terapeutycznym, dobrze przebadanym i często stosowanym na różne schorzenia. Hydroksyzyna sprzedawana jest w Polsce na receptę pod nazwą handlową Hydroxyzinum VP, Atarax, Hydroxyzinum. Dostępna jest w postaci syropu w dawce 2mg/ml, stosowana u dzieci.

Co to jest głupi Jaś? ›

Sedacja wziewna to rodzaj premedykacji z wykorzystaniem gazu rozweselającego, znanego powszechnie jako „Głupi Jaś”.

Ile się śpi po Hydroksyzynie? ›

działanie przeciwhistaminowe rozpoczyna się ok. 1 h, natomiast działanie sedacyjne po 5–10 min po podaniu w postaci syropu i po 30–45 min po podaniu w postaci tabletek.

Co zamiast Hydroksyzyny bez recepty? ›

difenhydramina, dostępna bez recepty jako Aviomarin (bez substancji pomocniczych) lub jako Apap Noc (z dodatkiem 500mg paracetamolu), w obu przypadkach 1 tabletka odpowiada sile w przybliżeniu 1 tabletce 25mg hydroksyzyny, w obu przypadkach działa znacznie krócej (4-8h), przy czym w przypadku Apap Noc warto uważać na ...

Co zamiast tabletek na uspokojenie? ›

Aktywność fizyczna a stres

Regularnie uprawiany wysiłek fizyczny, oczywiście o umiarkowanym natężeniu, pozytywnie wpływa na nasz organizm. Przede wszystkim podnosi poziom wydzielanych endorfin czyli hormonów szczęścia, co przyczynia się do poprawy subiektywnej oceny samopoczucia.

Czy Hydroksyzynę można kupić bez recepty? ›

Głównym wskazaniem do przepisania jej przez lekarza – trzeba pamiętać, że hydroksyzyna bez recepty nie jest w Polsce sprzedawana – są zatem wszelkie napięcia i uczucia niepokoju.

Co jest dobre na uspokojenie domowe sposoby? ›

ZIOŁA NA USPOKOJENIE

Tradycyjnie wiadomo, że właściwości uspokajające wykazują: melisa, rumianek, męczennica, mniszek lekarki, waleriana, czyli kozłek lekarski, chmiel oraz tak znana i lubiana nie tylko w ziołolecznictwie, jak również w kosmetyce i kosmetologii lawenda.

Videos

1. Tabletki na sen bez recepty. Czy działają? [Zdrowie TVN]
(tvnpl)
2. Jakie tabletki na chrapanie najlepsze? Snore Block skuteczne tabletki przeciw chrapaniu bez recepty
(suplementymarket pl)
3. 12: Jak działają leki na potencję bez recepty? Zaburzenia erekcji [sildenafil vs tadalafil] | WZZC
(W związku z cukrzycą)
4. Leki przeciwbólowe bez recepty [Kontrowersje]
(Wirtualna Polska)
5. Infekcje intymne - jak je wyleczyć ?
(Farmaceuci na czasie)
6. Producent leku na mięczaka zakaźnego Mollusan MED Mięczak zakaźny - lek bez recepty
(PKTplVideo)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Rueben Jacobs

Last Updated: 11/08/2022

Views: 6041

Rating: 4.7 / 5 (77 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rueben Jacobs

Birthday: 1999-03-14

Address: 951 Caterina Walk, Schambergerside, CA 67667-0896

Phone: +6881806848632

Job: Internal Education Planner

Hobby: Candle making, Cabaret, Poi, Gambling, Rock climbing, Wood carving, Computer programming

Introduction: My name is Rueben Jacobs, I am a cooperative, beautiful, kind, comfortable, glamorous, open, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.