Toczeń – objawy, przyczyny, leczenie (2022)

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany. Taka dwustopniowa weryfikacja: dziennikarz medyczny i lekarz pozwala nam na dostarczanie treści najwyższej jakości oraz zgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Nasze zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione m.in. przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia, które nadało Redakcji Medonet.pl honorowy tytuł Wielkiego Edukatora.

Autor

Agata Brandt

(Video) O co chodziło w Dr House, czyli czym jest toczeń i jak go leczyć?

Konsultacja merytoryczna:Lek. Aleksandra Witkowska

ten tekst przeczytasz w 7 minut

Jest jak tajny agent, który może przez lata tkwić uśpiony w ciele, nie dając o sobie znać. Gdy się obudzi, zaczyna od wewnątrz sabotować pracę organizmu. I doprowadza organizm do samozniszczenia, komórka po komórce. Toczeń – jedna z najbardziej złośliwych i tajemniczych chorób ludzkości.

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

(Video) Toczeń rumieniowaty

 • Toczeń - ból jest nie do zniesienia
 • Długo nie wiedziała, co jej jest
 • Choroba zaatakowała z ukrycia
 • Toczeń to nie wyrok
 • Dieta na receptę
 1. Toczeń to choroba tkanki łącznej. W jej przebiegu organizm zaczyna atakować sam siebie. W każdego pacjenta objawy mogą być inne
 2. Większość chorych skarży się na ogromny ból - stawów i kości, a także osłabienie. Pojawia się charakterystyczny rumień w kształcie motyla. W przypadku Iwony pojawiły się problemy z tarczycą, nerkami, sercem
 3. Toczeń atakuje głównie osoby w średnim wieku, około 40. roku życia. Wśród pacjentów przeważają kobiety

Toczeń - ból jest nie do zniesienia

Iwona wygląda na młodszą siostrę Sophii Loren i co najmniej dziesięć lat mniej, niż pokazuje jej metryka. Szczupła, opalona 62-latka właśnie drugi raz została babcią. Poza wnuczętami zajmuje się domem i wypielęgnowanym ogrodem, a także dwoma psami i dziewięcioma kotami. Zawsze elegancka, uśmiechnięta i energiczna. Nikt, kto na nią patrzy nie wierzy, że od piętnastu lat zmaga się z chorobą. I że jej najlepsi przyjaciele to tramal, ketonal i morfina.

– Pierwszy tramal biorę o 4 rano, bo noce są najgorsze. Jakbym miała rozżarzony ogień w kościach. Bolą kolana, biodra, uda, ramiona. Po lekach ból nie ustaje, tylko się wycisza, na tyle, że mogę podnieść się z łóżka. W ciągu dnia łykam cztery, pięć ketonali, w najbardziej kryzysowe dni przyklejam plastry z morfiną. Są bardzo dobre, ból schodzi. Ale wymiotujesz i masz koszmarki, jak to po morfinie.

Długo nie wiedziała, co jej jest

– Właściwie przez całe lata 90. czułam ciągle osłabienie, miałam bóle chodzące po mięśniach i kościach. Myślałam, że może reumatyzm, ale pracowałam, dzieci były małe, trzeba było ogarnąć dom – wspomina Iwona. Na odwiedzanie kolejnych lekarzy, dogłębną diagnostykę nie miała wtedy ani czasu ani "głowy".

– Bolało coraz bardziej, potem pojawiły się afty w ustach, kłopoty z tarczycą, było mi słabo, ciągle niedobrze. Koleżanka chorująca na toczeń powiedziała, żebym się zbadała w jego kierunku. Kiedy doszły u mnie na twarzy zmiany toczniowe, taki charakterystyczny rumień w kształcie motyla, wylądowałam w klinice w Szczecinie i w 2001 roku wreszcie mnie zdiagnozowano.

Choroba zaatakowała z ukrycia

Szkód, jakie w organizmie Iwony spowodowała choroba starczyłoby do obdzielenia kilku poważnie chorych pacjentów.

– Mam wodę w osierdziu, leukopenię, chorobę Hashimoto, kamienie nerkowe, miażdżycę i niedotlenienie serca trzeciego stopnia, nawet po schodach trudno mi wejść – wylicza. – Do tego zmiany w nerkach, kłopoty z trzustką i wątrobą. No i ból, ciągły ból kości, mięśni i stawów i ogromne zmęczenie. A do tego w żyłach stenty, ale i tak przy tym wszystkim ludzie nie wierzą, że jestem chora, bo tego po mnie nie widać. A jakich badań nie zrobię, to wszędzie wychodzą zmiany. To jest dziwna choroba.

Toczeń jest nieprzewidywalny. Nigdy nie wiadomo, jakie narządy zajmie i jak szybko będzie je niszczył.

– To choroba układowa tkanki łącznej, w przebiegu której dochodzi do zaburzeń odpowiedzi immunologicznej. W ich wyniku powstają autoprzeciwciała, skierowane przeciwko strukturom własnym ustroju – tłumaczy dr Lidia Ostanek z Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. – Mogą atakować wszystkie struktury i tkanki ustroju pacjenta, stąd obraz i przebieg tocznia bywa bardzo różny. U jednych pacjentów jest łagodny i powolny, mogą występować tylko objawy stawowe, czyli bóle i obrzęki stawów, albo zmiany skórne, najczęściej wiążące się z nadwrażliwością na promieniowanie ultrafioletowe czyli na słońce, czy łagodne powikłania hematologiczne, leukopenia, małopłytkowość. Pacjenci z tą postacią tocznia mogą spokojnie funkcjonować i nie wymagają wielkiego leczenia, rokowania są bardzo dobre.

(Video) Objawy tocznia w pigułce / Się Toczy! #3

Na toczeń zapadają najczęściej ludzie ok. 40. roku życia, choć mogą chorować też dzieci i osoby starsze, po 70. i 80. roku życia. Ale zdecydowanie najwięcej pacjentów jest w średnim wieku. Głównie to kobiety.

– Ocenia się, że kobiety chorują aż 9-krotnie częściej – wyjaśnia dr Lidia Ostanek. – Toczeń indukują najczęściej infekcje wirusowe, zwłaszcza zarażenie wirusem Epsteina-Barr, kontakt z niektórymi związkami chemicznymi i farbami, toksycznymi związkami środowiskowymi, a także ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, czyli na słońce. Choroba jest uwarunkowana genetycznie, u członków rodzin pacjenta występuje większe prawdopodobieństwo zachorowania.

W rodzinie Iwony nikt nie miał zdiagnozowanego tocznia. Ona sama uważa, że w jej przypadku wyzwalaczem, który uruchomił chorobę mogła być jej miłość do słońca. Gdy tylko mogła, biegła na miejską plażę, albo łapała opaleniznę pracując w ogrodzie. Lekarze podejrzewają, że słońce może być jednym z najczęstszych czynników wyzwalających reakcję chorobową w organizmie. Słońce i układ genów.

– Wszyscy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju czynniki środowiskowe i infekcje, ale choruje tylko określona ilość populacji – tłumaczy dr Lidia Ostanek. – W Polsce ocenia się, że na tocznia choruje 40 na 100 tys. osób populacji, czyli rozpoznaną chorobę ma około 20 tys. Polaków. Zdecydowanie częściej niż przedstawiciele rasy kaukaskiej chorują Afroamerykanie (ponad 200 osób na 100 tys). W Europie największą częstość występowania choroby obserwuje się w Szwecji, Islandii i Hiszpanii.

Toczeń to nie wyrok

Dawniej uważano, że pacjenci z toczniem powinni powoli żegnać się z bliskimi. Dziś lekarze przekonują, że nawet z zaawansowanymi postaciami choroby można żyć długo i względnie szczęśliwie.

(Video) Toczeń - czy jest nieuleczalny?

– Pokutuje przekonanie, że pacjenci z toczniem mają 5-letni okres przeżycia. To bzdura. Od 20-30 lat ogromnie wzrosła nasza znajomość immunologii i mechanizmów patogenetycznych, wzrosły możliwości rozpoznawania i leczenia. Dziś np. o wiele częściej rozpoznajemy łagodne postaci tocznia, które kiedyś nam umykały. Umiemy też lepiej go leczyć – tłumaczy dr Lidia Ostanek. – W przypadku postaci łagodnych stosujemy niesterydowe leki przeciwzapalne, przeciwmalaryczne, a w okresie zaostrzeń glikokortykosteroidy. W postaciach o średnim charakterze stosujemy dodatkowo leczenie immunosupresyjne. W postaciach ciężkich pacjenci wymagają zdecydowanie bardziej intensywnego leczenia, to są leki immunosupresyjne dużego kalibru, które stosujemy cyklicznie, albo w leczeniu przewlekłym, taki pacjent wymaga wzmożonej opieki.

Iwona plasuje się gdzieś pomiędzy postacią średnią a ciężką. Choruje dość nietypowo, ale nietypowość jest w zasadzie wpisana w tę chorobę, która atakuje narządy i tkanki według tylko sobie znanego klucza.

– Brałam różne kombinacje leków, po jednych było lepiej, po innych gorzej. Na sterydach dostawałam kopa i chodziłam jak nakręcona, ale one osłabiają kości. Endoksan to taka pół chemia, wyniszcza organizm ale pomaga, wycisza chorobę. Przez kilka lat jeździłam do szpitala co miesiąc na tydzień i brałam kroplówki z lekami, 5-7 godzin leżenia pod jedną, bo bardzo powoli wchodzą. Potem wiadomo, nudności i wymioty jak po chemii, ale przez dwa, trzy tygodnie było lepiej, miałam energię. Potem spadek i znowu do szpitala.

Dziś Iwona walczy z bólem lekami przeciwbólowymi, ale planuje wrócić do szpitala na kroplówki. I jest przekonana, że tym, co tak naprawdę trzyma ją w pionie, są nie tyle leki, co żelazne postanowienie, że choroba jej nie złamie.

– Znam chorych, którzy siadają w kącie i ani ręką ani nogą nie ruszą, przestają funkcjonować i gasną. Ja nie lubię współczucia, więc mało komu mówię o chorobie, za to staram się funkcjonować jak najbardziej normalnie. Bardzo dużo zależy od wytrzymałości na ból, który w zasadzie nigdy nie znika i od nastawienia psychicznego. Mam normalne życie, męża, dzieci, wnuki, dom do ogarnięcia, szklarnię, którą podlewam co drugi dzień, ogród, do tego koty i psy do nakarmienia. Wstaję i robię, owszem są dni, że jestem jak za szybą, że z bólu nie mogę wejść po schodach. Ale zaciskam zęby i wierzę, że będzie lepiej.

Dieta na receptę

Tym, co poza lekami, unikaniem słońca (w okresie dużego nasłonecznienia stosowanie filtrów powyżej 50) i silną psychiką najbardziej pomaga pacjentom z toczniem jest zdrowy tryb życia. Najlepiej pod kontrolą lekarza.

– Pacjenci powinni żyć zdrowo i unikać infekcji. Prowadzić higieniczny tryb życia, bo sprzyja on zachowaniu homeostazy wewnątrzustrojowej i równowagi immunologicznej. Dieta raczej nisko- niż wysokokaloryczna, bogata w warzywa i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, z mniejszą ilością białka zwierzęcego na korzyść ryb. Tak zbilansowana wpływa bardzo korzystnie na równowagę immunologiczną, u pacjentów zmniejsza się tendencja do nadprodukcji autoprzeciwciał i powikłań, choroba się łatwiej stabilizuje – mówi dr Lidia Ostanek.

Dodaje też, że chorzy na toczeń powinni być pod opieką reumatologa, bo jego wiedza i doświadczenie w zakresie diagnostyki i leczenia tocznia jest zdecydowanie większa, niż lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. – Ogromnie ważne jest też, żeby pacjent zrozumiał, na czym polega jego choroba, zaufał lekarzowi i bezwzględnie stosował się do jego zaleceń

(Video) Reumatologia - Toczeń rumieniowaty układowy

To może cię zainteresować:

 1. Objawy nietypowe, a lekarstwo nie istnieje
 2. Tajemnicza choroba rozkłada na łopatki. "Jak mam cieszyć się życiem, skoro całe ciało boli?"

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

 • toczeń
 • toczeń rumieniowaty układowy
 • objawy tocznia
 • leczenie tocznia
 • Tkanka łączna
 • Uszkadza narządy, niszczy psychikę. Trudno go zdiagnozować. Czym jest toczeń? Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, nieprzewidywalną, wyniszczającą cały organizm i atakującą różne narządy. Jak z nim żyć? Małgorzata Szcześniak
 • Toczeń - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, możliwe powikłania Toczeń jest autoimmunologiczną chorobą zapalną, której często towarzyszą charakterystyczne rumieniowe zmiany skórne. Z tego względu schorzenie określane jest jako... Marlena Kostyńska
 • Objawy nietypowe, a lekarstwo nie istnieje Na świecie walczy z nim pięć milionów osób. Ile chorych na toczeń jest w Polsce? Wciąż brakuje statystyk, ale wiadomo, że większość to kobiety. Czy wiesz, jakie...
 • Toczeń - objawy, rozpoznanie, leczenie Toczeń to wbrew pozorom dość popularna choroba. Tymczasem wiele osób w ogóle nie wie, czym jest, a tym bardziej, jak ją rozpoznać. Zobacz, jakie objawy powinny...
 • Eksperci: chorzy na toczeń układowy wymagają kompleksowej opieki Toczeń rumieniowaty układowy zajmuje wiele narządów i układów, dlatego pacjenci z tym schorzeniem wymagają specjalistycznej i kompleksowej opieki medycznej....
 • Toczeń rumieniowaty układowy Toczeń rumieniowaty układowy to choroba łącząca brytyjskiego piosenkarza Seala, trzykrotną złotą medalistkę Shannon Boxx i gospodarza amerykańskiej wersji... Halina Pilonis
 • Geny winne zachorowań na toczeń rumieniowy trzewny Portugalscy uczeni odkryli przyczynę zachorowań na toczeń rumieniowy trzewny. Choroba obniżonej odporności organizmu jest powodowana przez kilka rodzajów genów.
 • Toczeń polekowy – rzadkie powikłanie leczenia Szacuje się, że około 10 procent przypadków tocznia układowego może mieć charakter polekowy. Choroba rozwija się nawet po dwóch latach od pierwszego podania... Paulina Jurek
 • Pierwszy od ponad pół wieku lek na toczeń - chorobę immunologiczną Amerykańska Agencja ds. Żywności Leków (FDA) zatwierdziła do użycia pierwszy od 56 lat lek na toczeń rumieniowaty, najczęściej występującą postać tej choroby -...
 • Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Toczeń rumieniowaty układowy (lupus) to choroba dotykająca najczęściej młode kobiety. Co łączy mecenasa Piotra Korzeckiego, czyli ukochanego serialowej Magdy M.,...

FAQs

Jak wygląda toczeń na twarzy? ›

Podczas diagnozowania tocznia, szczególnie istotne są objawy: rumień na twarzy - utrzymujący się rumień na twarzy w kształcie motyla jest charakterystyczny dla tocznia. Ma go wiele osób z tą chorobą, ale podobne zmiany mogą pojawić się z powodu trądziku różowatego i innych chorób skóry.

Jak można zarazic się toczniem? ›

Toczeń nie jest chorobą zakaźną i nie można się nim zarazić. Istnieje za to ryzyko wystąpienia genetycznej podatności na toczeń w rodzinie lub przekazania pewnych autoprzeciwciał z będącej w ciąży matki na dziecko.

Co to jest Toczniak? ›

Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która dotyka najczęściej młode kobiety. Choroba ta może objawiać się różnymi objawami, dlatego jej rozpoznanie nie zawsze okazuje się proste. Toczeń to problem autoimmunologiczny, co oznacza, że organizm ludzki zaczyna atakować sam siebie.

Jak wygląda toczeń skóry? ›

Najbardziej typowym objawem tocznia jest pojawienie się na policzkach i grzbiecie nosa charakterystycznej plamy w kształcie motyla. Czasem plama występuje również na czole, szyi i dekolcie. Toczeń charakteryzuje się naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji.

Jak wygląda toczeń na skórze? ›

Toczeń zwykle nie atakuje gwałtownie. Aż w 75 proc. przypadków najpierw pojawiają się zmiany na skórze i śluzówce. Przyjmują one postać wysypek (często pojawiających się po dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne), łuszczących się owalnych plam na owłosionej skórze czy niebolesnych owrzodzeń w obrębie jamy ustnej.

Badania pokazują, że zapadalność na toczeń waha się i jest to ok. 30 – 40/100 000 osób.. Chorzy na toczeń uskarżają się również na bóle w klatce piersiowej przy wdechu.. Uważa się też, że połowa chorych uskarża się na tak niecharakterystyczne objawy jak:. Przypuszcza się, że stosowanie antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej zwiększa ryzyko wystąpienia tocznia lub zaostrzenia przebiegu choroby; narażenie na substancje chemiczne, niezdrowa i bogata w tłuszcze dieta , palenie papierosów , brak aktywności fizycznej.. Jeśli jesteś osobą chorą na toczeń rumieniowaty układowy stosuj się ściśle do zaleceń lekarzy, przestrzegaj zasad przyjmowania leków i regularnie stawiaj się na wizyty kontrolne oraz badania.

W tym drugim przypadku, schorzenie określane jest jako toczeń rumieniowaty układowy lub toczeń trzewny (SLE - systemic lupus erythematosus ).. Toczeń nie jest zaraźliwy, więc nie istnieje ryzyko przeniesienia tego schorzenia na inną osobę.. Aby łagodzić rumień na twarzy i inne objawy skórne tocznia, nie zaleca się korzystania z laseroterapii, krioterapii, ani fototerapii.. Lekarstwa na toczeń nie pozostają bez wpływu na układ kostny.. Można starać się łagodzić objawy i wydłużać okresy remisji, poprzez stosowanie się do zaleceń lekarza, uczestniczenie w procesie leczenia, budowanie świadomości chorych na temat zarówno samej choroby, jak i stosowanych leków.. Zaleca się też wprowadzenie ogólnych zasad zdrowego trybu życia u chorych na toczeń rumieniowaty układowy i toczeń rumieniowaty skórny.. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Większość dzieci matek ze SLE jest zdrowa.. Toczeń nie jest zakaźny i nie może być przenoszony drogą płciową.. Chociaż ciąża u kobiet z toczniem jest uważana za wysokie ryzyko, większość kobiet z toczniem nosi bezpiecznie swoje niemowlęta do końca ich ciąży.. Trypofobia objawy. Co to jest mefedron Mefedron jest lekiem psychoaktywnym, który tymczasowo poprawia funkcje umysłowe, funkcje fizyczne lub jedno i drugie.. Wiele osób nie szuka leczenia tego typu przepukliny, ponieważ może nie wpływać na jakość życia lub nie powodować żadnych objawów.

Nie udowodniono, że żaden specyficzny gen lub grupa genów powoduje toczeń .. Promienie ultrafioletowe od słońca – w szczególności UVB Promienie ultrafioletowe z żarówek fluorescencyjnych Narażenie na pył krzemionki w środowisku rolniczym lub przemysłowym Leki sulfonamidowe, które powodują, że osoba jest bardziej wrażliwa na słońce Uczulające na słońce leki tetracyklinowe Penicylina lub inne antybiotyki Stres emocjonalny Cokolwiek innego, co powoduje stres dla organizmu, takie jak operacja, uszkodzenie fizyczne, ciąża lub poród Palenie.. Toczeń noworodkowy jest rzadką chorobą, która może wystąpić u noworodków kobiet z SLE.. Większość dzieci matek ze SLE jest zdrowa.. Płeć – ponad 90% osób z toczniem to kobiety.. Toczeń nie jest zakaźny i nie może być przenoszony drogą płciową.. Jedynym wyjątkiem są dzieci urodzone przez kobiety z toczniem.. Chociaż ciąża u kobiet z toczniem jest uważana za wysokie ryzyko, większość kobiet z toczniem nosi bezpiecznie swoje niemowlęta do końca ich ciąży.. Ludzie z toczniem mogą doświadczyć:. Zmęczenie Ból lub obrzęk stawów Wysypki na skórze Gorączki Bóle głowy Ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu Utrata włosów Bladych lub fioletowych palcach u rąk i nóg z zimna lub stresu Obrzęk w nogach lub wokół oczu. Na następujące układy w ciele może również wpłynąć toczeń:. Najczęściej dotyczy to stawu biodrowego Powikłania ciąży: kobiety z toczniem mają zwiększone ryzyko poronienia.. Większość ludzi z toczniem może kontynuować ich zwykłe codzienne czynności.. Mogą również stwierdzić, że muszą całkowicie odpocząć od codziennych czynności.

Oceń wpis Ilość głosów: 1 , średnia: 5,00 Co to jest toczeń?. Objawy, rodzaje, badania i leczenie.. Czy toczeń jest zaraźliwy?Loading.... 1.. Interna Szczeklika 2017. 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3328995/. 3.. Zdjęcia: Choroby skóry, Ilustrowany przewodnik dla lekarzy rodzinnych D. Samotij, J. Szepietowski

Systemic Lupus Erythematosus) to choroba autoimmunologiczna, która rozwija się na skutek złożonych zaburzeń układu odpornościowego prowadzących do przewlekłego procesu zapalnego w wielu tkankach i narządach.. Toczeń rumieniowaty układowy (inaczej toczeń trzewny, liszaj albo z łaciny lupus , a z angielskiego SLE – Systemic Lupus Erythematosus ) należy do układowych chorób tkanki łącznej z grupy kolagenoz.. Przeciętny wiek, w którym u pacjenta diagnozuje się SLE, w około 60% przypadków przypada na okres pomiędzy 16. a 55. rokiem życia, niekiedy jednak chorują pacjenci znacznie młodsi lub odwrotnie – w wieku podeszłym.. Najczęściej obserwuje się u chorego zmiany skórne, zajęcie nerek i układu kostno-stawowego, jednak możliwe są także inne obszary działania choroby, dlatego też chorobie nadano przydomek tocznia układowego lub trzewnego.. Wspólne dla wszystkich pacjentów ze SLE objawy ogólne, często występujące jako pierwsze objawy tocznia, to zmęczenie, chudnięcie, brak apetytu, stany podgorączkowe i gorączkowe, uogólnione bóle kostno-stawowe i mięśniowe, nadwrażliwość na światło, utrata włosów, czerwona wysypka na skórze.. W przypadku zajęcia przez chorobę skóry i błon śluzowych, na twarzy i/lub w okolicy dekoltu pacjenta obserwuje się charakterystycznego „motylka”, czyli czerwony, lekko wypukły rumień w kształcie motyla , nabierający barwy po ekspozycji na światło słoneczne.. Rumień powiększa się w okresach zaostrzenia choroby oraz słabnie, gdy stan pacjenta się poprawia.. U pacjentów z podostrą postacią tocznia skórnego na skórze tułowia, ramion i ud mogą pojawiać się obrączkowate zmiany i grudki albo tzw.. Niekiedy u pacjentów obserwuje się także przebiegającą bez świądu pokrzywkę, pogrubienie tkanki podskórnej, objaw Raynauda (czyli blednięcie, sinienie i zaczerwienienie skóry rąk i/lub stóp pod wpływem niskiej temperatury) lub rumienie na dłoniach i przy paznokciach.. Dzieje się tak zwykle na początku choroby i dotyczy głównie młodszych pacjentów.. Toczeń zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej i zawału serca, jest czynnikiem przyspieszonego rozwoju miażdżycy i zapalenia naczyń (żył lub tętnic), wpływa także na proces krwiotworzenia, co może skutkować obniżeniem się liczby leukocytów lub małopłytkowością u pacjenta.. Toczeń rumieniowaty układowy może mieć również wpływ na układ nerwowy (toczeń neuropsychiatryczny, przebiegający z łagodnym upośledzeniem funkcji poznawczych i obniżeniem nastroju oraz zaburzeniami lękowymi), układ oddechowy (włóknienie płuc i toczniowe zapalenie płuc) oraz układ pokarmowy (w tej postaci tocznia występują zwykle u pacjentów bóle brzucha, owrzodzenia i krwawienia do przewodu pokarmowego oraz zgaga).. U niektórych pacjentów toczeń może powodować zespół suchego oka lub odczucie piasku pod powiekami, u innych chorych – zwykle tych, u których występują również przeciwciała antyfosfolipidowe – toczeń może powodować powikłania zakrzepowe lub trudności prokreacyjne (niemożność zajścia w ciążę, nawracające poronienia).. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.

ból i/lub sztywność mięśni oraz stawów, może mu towarzyszyć obrzęk (najczęściej w okolicy szyi, ud, ramion) – ten symptom dotyka większość pacjentów z toczniem, gorączka, wysypka, ból w klatce piersiowej , wypadanie włosów , nadwrażliwość na promieniowanie słoneczne, problemy z nerkami (które mogą objawiać się obrzękiem kostek, nadciśnieniem, obniżeniem funkcji nerek), owrzodzenia w jamie ustnej, zmęczenie (często przewlekłe, nieustępujące po wypoczynku), niedokrwistość , problemy z pamięcią, nadmierna krzepliwość krwi, choroby oczu (suchość, zapalenie, wysypka).. wywiad medyczny uwzględniający szczegółowy opis objawów (należy zwrócić uwagę na to, jak długo się one utrzymują), historię chorób autoimmunologicznych , informacje o obciążeniu rodzinnym, badanie lekarskie – sprawdzenie, czy obecne są nieprawidłowości, które mogą wskazywać na występowanie tocznia, badania krwi i moczu , m.in.. test oceniający miano przeciwciał przeciwjądrowych (przeciwciał ANA); może on wykazać, że organizm pacjenta produkuje przeciwciała odpowiedzialne za objawy tocznia; dodatni wynik badania nie zawsze jednak świadczy o chorobie; co więcej, nie każda osoba chora na toczeń ma podwyższony poziom tych przeciwciał, badania obrazowe , np.. prednizon) – silniejsze leki, które pomagają w ograniczaniu obrzęku i bólu, zwykle są bardzo skuteczną metodą redukcji objawów, w dużych dawkach osłabiają układ odpornościowy, leki antymalaryczne – są wykorzystywane do leczenia bólu stawów, wysypki, zmęczenia, zapalenia płuc , przeciwciała monoklonalne – ograniczają ilość komórek układu odpornościowego, które produkują przeciwciała typowe dla osób z toczniem, leki immunosupresyjne /chemioterapia – wykorzystywane w ostrych przypadkach tocznia, gdy choroba zajmuje ważne organy i nie odpowiada na leczenie innymi metodami.. kobiet w ciąży z toczniem rozwinie się stan przedrzucawkowy , który charakteryzuje się podwyższeniem ciśnienia tętniczego i białkomoczem; może to wiązać się z koniecznością przedterminowego zakończenia ciąży, ciąża może nasilać ryzyko problemów zdrowotnych , takich jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby nerek – na szczególne ryzyko narażone są kobiety leczone kortykosterydami.. Ocenia się, że w bardzo rzadkich przypadkach kobiety w ciąży chore na toczeń rodzą dziecko z noworodkową postacią tego schorzenia, która objawia się wysypką, problemami z wątrobą, może także rozwinąć się problem z sercem malucha.

Choroba Raynauda występuje, gdy naczynia krwionośne w palcach rąk i nóg tymczasowo nadmiernie reagują na niskie temperatury lub stress.. Gdy się jednak rozgrzeją, kolor skóry zwykle zmienia się na czerwony.. To może sprawić, że palce u rąk i nóg poczują się zdrętwiałe i zmienią kolor na biały lub niebieskawy.. powtarzające się ruchy lub wibracje – każdy ruch, który wykonuje się stale, na przykład pisanie lub granie na pianinie, może spowodować takie kontuzje.. niektóre leki – szkodliwe pod tym względem są leki na nadciśnienie, takie jak beta-blokery oraz leki na migrenę z ergotaminą lub sumatryptanem.. Okazuje się, że aż jedna na 10 osób może mieć jakąś formę choroby Raynauda.

Dodatkowo mnogość objawów, brak ich specyficzności oraz wiele kryteriów diagnostycznych sprawia, że rozpoznanie tego schorzenia również nie jest łatwym wyzwaniem - nie pomaga również to, że wyróżniamy różne rodzaje tocznia rumieniowatego (rodzaje te identyfikuje się ze względu na pośrednie czynniki zapalne, zajęcie narządów wewnętrznych oraz inne cechy charakterystyczne rozwoju choroby).. Ich spis jest obszerny, natomiast głównie są to: chlorpromazyna (lek przeciwpsychotyczny, przeciwlękowy), prokainamid (lek przeciwarytmiczny), metyldopa (lek obniżający ciśnienie krwi), izoniazyd (lek przeciwko gruźlicy) i inne; toczeń z towarzyszącym zespołem antyfosfolipidowym , będącym przyczyną powikłań w ciąży, poronień nawracających, przypadków zakrzepicy; toczeń noworodkowy , czyli objawy tocznia obserwowane u noworodka, związane z przekazaniem dziecku poprzez łożysko specyficznych przeciwciał; toczeń przebiegający z zespołem Sjögrena (chorobą z rodzaju kolagenoz, czyli chorób tkanki łącznej, obejmującą uszkodzenia ślinianek i gruczołów łzowych.. Wiadomo, że jest ton chorobą autoimmunologiczną (czyli taką, w której komórki układu odpornościowego danego człowieka w nieprawidłowy sposób atakują jego własne tkanki, komórki czy wręcz całe narządy lub gruczoły), a ryzyko wystąpienia tocznia jest większe, gdy w rodzinie diagnozowano już przypadki tego schorzenia (czynnikiem jest więc obciążenie genetyczne).. wspomniane wcześniej leki (mówimy wówczas o toczniu polekowym); ekspozycja na promieniowanie słoneczne, uruchamiająca reakcję obronną organizmu, manifestującą się powstawaniem specyficznych zmian skórnych i pogłębianiem się stanu zapalnego; wahania hormonalne, dotyczące zwłaszcza kobiet (to właśnie one cześciej zapadają na tocznia rumieniowatego); zakażenie bakteryjne lub wirusowe (dowiedziono, że zakażenie niektórymi szczepami bakterii zwiększa ryzyko rozwoju choroby).. Toczeń rumieniowaty układowy jest jednak chorobą na tyle specyficzną, że u każdego pacjenta czynnikiem wyzwalającym mogą być odmienne okoliczności - także inne od tych, które przedstawiliśmy powyżej (przykładowo - styczność z konkretnymi substancjami chemicznymi, takimi jak rozpuszczalniki czy aminy organiczne - pochodne amoniaku).. Symptomy ogólne to przede wszystkim uczucie ciągłego rozbicia i zmęczenia, brak apetytu, utrata masy ciała oraz utrzymujący się stan podgorączkowy lub gorączka (u osób ze zdiagnozowanym tocznie, objawy te mogą wskazywać na nawrót choroby).. Dodatkowo są to przebarwienia na ciele, łuszczące się obszary, rumień krążkowy (mowa wówczas o podostrym toczniu skórnym), a także siność siatkowata (pojawiająca się na kończynach górnych i dolnych), pokrzywka, objaw Raynauda.. Zmiany mogą pojawić się także na błonach śluzowych oraz na skórze głowy (są powiązane z przerzedzeniem się i wypadaniem włosów); ból stawów, obejmujący zwłaszcza stawy w kończynach dolnych i górnych, nasilający się w miarę trwania choroby i zajmujący kolejne stawy.. Ból mięśni w toczniu rumieniowatym jest u niektórych pacjentów związanych z fibromialgią - chorobą powodującą ból w obrębie tak zwanych „punktów tkliwych”, rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach ciała; choroby nerek i serca (zapalenia, niewydolność); choroby naczyń krwionośnych, takie jak miażdżyca, ale również zapalenie ścian naczyń oraz podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, a oprócz tego zaburzenia hematologiczne, związane ze złymi wynikami badań morfologicznych; suchość i zmęczenie oczu; symptomy ze strony układu pokarmowego - niestrawność, ból brzucha, częste biegunki lub zaparcia; symptomy ze strony układu nerwowego w różnym nasileniu - od pogorszenia funkcji poznawczych (zapamiętywania, skupienia się), aż po depresje, stany lękowe, zaburzenia psychiczne, a także niedowłady, zaburzenia czucia i drgawki; powikłania położnicze związane z obecnością wspomnianego już zespołu antyfosfolipidowego; osteoporoza i ogólne osłabienie kośćca (konieczne jest wówczas stosowanie leków przeciwko osteoporozie).. badanie na przeciwciała przeciwjądrowe oraz przeciwciała antyfosfolipidowe; badania w kierunku stanu zapalnego oznaczenie parametrów OB, CRP i innych; badania na kiłę (pacjenci chorujący na toczeń często mają wynik dodatni - mimo, że nie są zakażeni kiłą); pełna morfologia krwi wraz z tak zwanymi „próbami wątrobowymi”, czyli oceną funkcji wątroby (badania AST, ALT); badania mające na celu ocenę funkcjonowania nerek - w tym oznaczenie poziomu kreatyniny i ogólne badanie moczu; badanie wycinka skóry pod mikroskopem (tak zwany lupus band test), które uwidacznia autoprzeciwciała; kapilaroskopia, czyli ocena mikroskopowa wałów paznokciowych, wykonywana u pacjentów z objawem Raynauda); badania obrazowe - zwłaszcza w przypadku objawów ze strony stawów - RTG, USG, rezonans magnetyczny).. Leczenie tocznia rumieniowatego ma na celu przede wszystkim uzyskanie remisji choroby - niestety, nie da się jej wyleczyć całkowicie.. Na terapię składają się ogólne zalecania dla osób z toczniem (brak ekspozycji na promieniowanie słoneczne, wypoczynek, stosowanie diety przeciwmiażdżycowej, profilaktyka osteoporozy i zakażeń - w tym przyjmowanie szczepień - aktywność fizyczna, sięganie po pomoc psychologiczną i inne), a także leczenie tocznia rumieniowatego dostosowane do rozległości choroby i jej postaci.. Chorzy z zespołem antyfosfolipidowym mają zaordynowane leki zmniejszające krzepliwość krwi, u pacjentów z bólami stawów stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i profilaktykę zwyrodnieniową, a osobom ze zmianami lub zwyrodnieniami w obrębie niektórych narządów (serca, nerek, płuc i innych) dobiera się terapię mającą na celu utrzymanie zmian „w ryzach” lub ich ustąpienie.. Niezależnie od postaci tocznia i stopnia jego zaawansowania, przy odpowiednim leczeniu oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza można uzyskać remisję choroby i starać się utrzymać ją jak najdłużej.

Jest dość rzadki i przede wszystkim występuje u osób, które ukończyły 50. rok życia.. Objawy tocznia polekowego są podobne do pewnych objawów charakterystycznych dla tocznia rumieniowatego układowego.. Typowe dla tocznia polekowego jest to, że objawy pojawiają się po ponownym stosowaniu medykamentu, który uprzednio spowodował objawy choroby.. Toczeń polekowy jest notowany nawet u 20% pacjentów przyjmujących ten medykament.. Do innych leków wywołujących tocznia polekowego należą:. hydralazyna – jest lekiem przeciwnadciśnieniowym, który u ok. 10% pacjentów powoduje rozwój choroby.. W naszym kraju ten medykament wykorzystuje się w terapii nadciśnienia u kobiet w ciąży, leki przeciwmalaryczne, leki przeciwgruźlicze, część leków przeciwdrgawkowych, pewne leki przeciwpsychotyczne, leki biologiczne nowej generacji, których zadaniem jest m.in.. Podstawą leczenia tocznia polekowego jest przerwanie przyjmowania leku, który był powodem rozwoju tego schorzenia.. leki przeciwmalaryczne – mają na celu leczenie dolegliwości wynikających z zapalenia stawów i zmian skórnych, niesterydowe leki przeciwzapalne – zmniejszają symptomy zapalenia opłucnej, a także stanu zapalnego stawów, glikokortykosteroidy – pod postacią kremu (jako kuracji zmian skórnych) lub systemowo (w razie wystąpienia stanu zapalnego błon surowiczych).. Konferencja Fit-Medical Forum 2014 (Poznań, 24 stycznia 2014r.). (Wrocław, 6 kwietnia 2016r.)

Obecnie proponuje się, że toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą o podłożu genetycznym, która ujawnia się przeważnie pod wpływem działania określonych czynników indukujących, takich jak:. Rumień w kształcie motyla na policzkach i grzbiecie nosa pojawiający się wskutek przebywania na słońcu jest jednym z typowych objawów tocznia.. Toczeń rumieniowaty krążkowy charakteryzuje się występowaniem plam z przejaśnieniami w środkowej części (rumień krążkowy) – zmiany te zwykle pojawiają się na tułowiu udach lub ramionach.. Toczeń u noworodków pojawia się, gdy organizm dziecka narażony jest na przenikające przez łożysko przeciwciała anty-Ro lub anty-La należące do matki.. morfologia krwi, poziom markerów odczynu zapalnego (OB, białko CRP), wskaźniki krzepnięcia krwi, przeciwciała antyfosfolipidowe - obecność przeciwciał antyfosfolipidowych wraz z objawami zakrzepicy może wskazywać na aktywny zespół antyfosfolipidowy, przeciwciała przeciwjądrowe ANA – obecność przeciwciał przeciwjądrowych jest najbardziej charakterystycznym objawem mogącym wskazywać na chorobę układową tkanki łącznej, jaką jest toczeń.. Obserwujesz bóle stawów, przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, problemy z trawieniem i zmiany skórne w kształcie motyla na twarzy pojawiające się po ekspozycji na słońce?

Videos

1. Przykłady leków w leczeniu tocznia (SLE) [Lekarski Egzamin Końcowy, ChW, Pyt. 29]
(Krzysztof Wernicki)
2. Toksyny które zaostrzają choroby autoimmunologiczne i rośliny które temu zaradzą
(Marek Skoczylas)
3. ✅ Toczeń rumieniowaty układowy - nieuleczalna choroba, która atakuje młode kobiety
(Health & Fitness)
4. Czy można zatrzymać chorobę autoimmunologiczną w 2 dni?
(Marek Skoczylas)
5. Moja walka z toczniem, czyli przykład jak niemożliwe staje się możliwe!
(Centrum Zdrowia AVATAR)
6. JAK WYLECZYĆ WSZYSTKIE CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE? (SM, RZS, HASHIMOTO, L.CRONA, TOCZEŃ ITP.)
(Przebudź w sobie Mistrza)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Domingo Moore

Last Updated: 03/04/2022

Views: 5291

Rating: 4.2 / 5 (73 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Domingo Moore

Birthday: 1997-05-20

Address: 6485 Kohler Route, Antonioton, VT 77375-0299

Phone: +3213869077934

Job: Sales Analyst

Hobby: Kayaking, Roller skating, Cabaret, Rugby, Homebrewing, Creative writing, amateur radio

Introduction: My name is Domingo Moore, I am a attractive, gorgeous, funny, jolly, spotless, nice, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.