Victoza, Ozempic, Saxenda i Trulicity na odchudzanie - czy rzeczywiście działają? (2022)

Kilka faktów o lekach Victoza, Ozempic, Saxenda oraz Trulicity

Użytkownicy internetu wymieniają się nazwami leków: Victoza, Ozempic, Saxenda. Czasami pada także Trulicity. Preparaty stosuje się w leczeniu cukrzycy. Okazało się, że niektórzy chorzy dzięki nim pozbywali się nadmiernych kilogramów. Stąd ogromne zainteresowanie lekami Victoza, Ozempic, Saxenda oraz Trulicity.

Myślisz o tym? Masz powody? Rozumiem.

Zanim otrzymasz kod recepty, poznaj kilka faktów i sam zadecyduj czy te leki są dla Ciebie?

REKLAMA

REKLAMA

Zacznę od tego, że wszystkie należą do tej samej rodziny i działają tak samo, chociaż nazywają się inaczej. A poza tym

 • To zastrzyki, a nie tabletki. Wiem, ja też nie lubię kłucia, ale bądź spokojny. Każdy bez trudu zrobi sobie zastrzyk preparatami Victoza, Ozempic, Saxenda lub Trulicity. Leki umieszczono w łatwym do użycia wstrzykiwaczu. Pomoc pielęgniarki jest zbędna.
 • Tylko lek Saxenda oficjalnie stosuje się w otyłości. To prawda. Leki Victoza, Ozempic, Saxenda, Trulicity lekarze przepisują w cukrzycy. Natomiast leczenie otyłości wymieniono jedynie w dokumentach leku Saxenda. Jednak użytkownicy forum dzielą się swoimi przemianami po stosowaniu leku Ozempic. Badania nad użyciem leku Ozempic w leczeniu otyłości nadal trwają.
 • W leczeniu otyłości lekiem Saxenda nie ma taryfy ulgowej. Obowiązuje zbilansowana dieta i zwiększona aktywność fizyczna. W trakcie badań nad wykorzystaniem Ozempic w leczeniu otyłości także zalecano zdrowy tryb życia.
 • W trakcie leczenia otyłości preparatem Saxenda lub innym możesz poczuć się źle. To przez działania niepożądane. Dalej poznasz, czego możesz się spodziewać?
 • Doświadczenia osób są różne. Jedni spektakularnie chudną, u innych waga stoi jak zaklęta. Jednak ostateczna decyzja o farmakologicznym leczeniu otyłości należy do lekarza. Ty weź pod uwagę różne scenariusze i oczywiście koszty terapii, które przedstawię poniżej.
 • Użytkownicy forum narzekają na brak dostępności leku Ozempic i Trulicity. Bez problemu można dostać jedynie Saxenda [1] [2] [3] [4] [6].

Jak to jest, że leki na cukrzycę odchudzają?

To prawda. Kilka lat temu pojawiły się w Polsce cztery nowe leki na cukrzycę. Okazało się, że Victoza, Ozempic, Saxenda oraz Trulicity nie tylko skutecznie kontrolują poziom cukru, ale także pomagały niektórym zrzucić wagę. A to dlatego, że Victoza, Ozempic, Saxenda, Trulicity oszukują organizm człowieka. Podszywają się pod ważny enzym i wprowadzają w błąd wątrobę, trzustkę, a nawet sam mózg. Jeśli zjesz jakiś posiłek, Twój organizm nie będzie o tym wiedział. Śniadanie, obiad i kolacja „przelecą” przez Ciebie niezauważone przez narządy odpowiedzialne za trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Wtedy organizm sięgnie po tłuszcz zapasowy. Tak w uproszczeniu wygląda mechanizm działania preparatów Victoza, Ozempic, Saxenda i Trulicity [6].

Jakie są efekty po zastrzykach na odchudzanie?

Co mówią pacjenci leczeni preparatem Saxenda? Czy i ile kilogramów gubią?

Okazuje się, że większość osób traci wagę. Pacjenci twierdzą, że nie czują głodu i nie mają apetytu na cokolwiek. Rewelacja.

A to nie wszystko, bo w trakcie badań leku Ozempic pacjenci wybierali mniejsze porcje jedzenia. Nakładali mniej na talerze, a nawet rezygnowali z niektórych posiłków. Średnio ich zapotrzebowanie zmniejszyło się o 700 kcal. Tak jakbyś Ty całkowicie zrezygnował z obiadu.

(Video) WEIGHT LOSS MEDICATION THAT ACTUALLY WORKS | Losing weight on Saxenda!

Pacjenci leczeni preparatami Victoza, Ozempic, czy Saxenda utratę wagi osiągają, ponieważ

 • Czują mniejsze łaknienie, mniej jedzą podczas jednego posiłku.
 • Nie mają apetytu, pomijają całe posiłki.
 • Mają zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne i dlatego nie potrzebują dodatkowej energii w postaci jedzenia.
 • Niektóre źródła mówią o hamowaniu opróżniania żołądka, więc dłużej czują sytość. Badania tego nie potwierdziły [1] [2] [3] [5] [6].

Kiedy zaczyna działać Ozempic?

Efekt odchudzający preparatem Ozempic jest różny. Niektórzy chorzy na cukrzycę po pierwszej dawce zgłaszali zmniejszenie apetytu, a utratę wagi zauważyli w ciągu kilku tygodni. Niektórzy musieli czekać kilka miesięcy.

Potwierdzają to także osoby, z którymi rozmawiała w aptece. Na przykład mężczyzna od 3 miesięcy stosował zalecaną dawkę leku (0,25 mg na tydzień) Ozempic i nie schudł ani kilograma. Jednak był zadowolony z poziomu cukru. Przyznał szczerze, że nie kontroluje posiłków i nie bilansuje diety.

Kobieta schudła 10 kg w ciągu 3 miesięcy. Ze względów finansowych przerwała kuracje i po miesiącu ważyła 5 kg więcej. Podkreśliła, że próbowała wszystkiego i jedynie Ozempic pomógł jej zredukować wagę.

Wniosek jest jeden, każdy reaguje indywidualnie.

Co jeszcze odkryło badanie leku Ozempic? Ile schudły badane osoby? [2].

Ile można schudnąć po Ozempic?

Lekiem Ozempic lekarze powinni leczyć jedynie cukrzycę, ale trwają badania nad zastosowaniem preparatu Ozempic w otyłości i nadwadze.

Cytuję wnioski z badania chorych na cukrzycę, leczonych preparatem Ozempic.

Podczas leczenia semaglutydem*) wykazano trwałe, statystycznie częstsze i klinicznie istotne zmniejszenie […] masy ciała w okresie do dwóch lat w porównaniu z placebo i leczeniem porównawczym**) […]

*) Ozempic; **) skojarzonym z innymi lekami

I wnioski z kolejnych badań.

U chorych na cukrzycę typu 2 i otyłość w 12. tygodniu stosowania semaglutydu*) obserwowano zmniejszenie wydatku energetycznego rzędu 600 kJ dziennie oraz spożycia kalorii o średnio 730 kcal/dobę. Takie postępowanie pozwoliło na redukcję masy ciała o 5 kg w porównaniu z przyrostem o 1 kg w grupie stosującej placebo […]

*) Ozempic;

To pewne, chorzy na cukrzycę chudną dzięki zastrzykom Ozempic. Obiecujący jest także efekt redukcji wagi u osób zdrowych. Sprawdzano go przy wyższej dawce -2,4 mg tygodniowo. Wyniki pokrywają się z relacjami użytkowników forum. Bywają wyjątki [2] [5].

(Video) All about Trulicity, Ozempic, Victoza, Bydureon, and others. An Intro to GLP1s

Ile można schudnąć stosując lek Saxenda?

Co mówią badania, a co osoby, które leczą otyłość lekiem Saxenda?

Saxenda jest jedynym lekiem, który oficjalnie lekarze mogą przepisać w leczeniu otyłości. Badania naukowe potwierdziły, że chorzy po stosowaniu leku Saxenda tracą wagę.

Po roku leczenia spadek wynosi około 11,2 % masy wyjściowej. Z tym że kobiety mogły pochwalić się lepszymi wynikami.

I ważna uwaga dla chętnych do leczenia otyłości prepartem Saxenda [3].

Należy przerwać leczenie, jeżeli po 12 tygodniach stosowania produktu Saxenda w dawce 3,0 mg na dobę u pacjenta nie stwierdzono zmniejszenia początkowej masy ciała o co najmniej 5%.

Jak długo stosować Ozempic lub Saxenda?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo stosować Ozempic lub Saxenda? Badania kliniczne trwały dwa lata i już wiesz, brzmią optymistycznie. Dodatkowym atutem jest fakt, że zdaniem producentów utrata wagi jest trwała. Ja nie byłabym taka pewna, bo potrzeba więcej czasu, aby to potwierdzić. W mojej opinii leczenie powinno trwać do skutku. Najczęściej osoby, które odchudzały się preparatami Ozempic lub Saxenda potrzebowały roku, aby osiągnąć zakładaną wagę. Być może to dobry czas, aby zmienić nawyki na zdrowsze i tym sposobem utrzymać wagę, czego wszystkim życzę [2] [3].

Ile kosztuje terapia zastrzykami na odchudzanie?

W tabeli zestawiłam koszty leczenia preparatami Ozempic, Saxenda oraz koszt leczenia cukrzycy lekiem Victoza. Niektóre leki dawkuje się według określonego schematu.

W leczeniu otyłości lekarze przepisują Saxenda. Natomiast producenci Ozempic dopiero starają się, aby lekarze także stosować go w kontroli wagi. Pozostałe leki są rzadziej stosowane [1] [2] [3].

Nazwa preparatudawkowaniecena opakowania złkoszt tygodniowej terapii złwskazania

Victoza 6 mg/ml

2 wstrzykiwacze

po 3 ml

wg schematu

maks.1,8 mg

na dobę

(Video) Trulicity Ozempic Saxenda Victoza- co powinieneś wiedzieć o tych lekach. Otyłość, insulinooporność

270-490*94 -172cukrzyca typu 2

Ozempic 0,25-1 mg;

1 wstrzykiwacz 1,5 ml

0,25 – 1 mg

tygodniowo

357,72** 89,43 – 357,72***cukrzyca tylu 2

Saxenda

6 mg/ml; 3 wstrzykiwacze

po 3 ml

wg schematu

w 5. tyg. 3 mg

na dzień

350 -900*

w 5.tygodniu leczenia

135 – 350

cukrzyca, otyłość, nadwaga

Trulicity 0,75 mg

2 wstrzykiwacze jednorazowe

(Video) Zastrzyki na odchudzanie. Czy to nowa cudowna metoda? Komu mogą pomóc? Jaki wywierają efekt? A jojo?

po 0,5 ml

zalecana dawka

0,75 – 1,5 mg

raz na tydzień

194,18** 194,18****cukrzyca tylu 2

*) ceny regulowane stan na kwiecień 2022, w każdej aptece mogą być inne;

**) ceny urzędowe stan na kwiecień 2022, w każdej aptece takie same;

***) przy stosowaniu dawki 1 mg Ozempic; Ozempic występuję także w dawkach 0,25, 0,5 mg.

****) przy stosowaniu dawki 3 mg Trulicity; Trulicity występuje także w dawkach 0,75 mg 1,5 mg oraz 4,5 mg.

Kto może przepisać preparaty Victoza, Ozempic, Saxenda i Trulicity?

Jeśli chorujesz na cukrzycę leki Victoza, Ozempic, Saxenda, Trulicity przepisze Ci każdy lekarz. Jednak częściej recepty wystawi Twój diabetolog lub endokrynolog. Pewnie dlatego, że mają doświadczenie w leczeniu tymi preparatami.

Przypomnę, że tylko lekarz podejmuje decyzję o farmakologicznym leczeniu otyłości lub nadwagi z pomocą preparatów Saxenda. Nikt inny. Na pewno będzie chciał lepiej Cię poznać, przeprowadzi wywiad i zapozna się z Twoimi wynikami badań. Dopiero wtedy zakwalifikuje do leczenia.

Leki Victoza, Ozempic, Saxenda, Trulicity kupuj tylko w aptece!

Jeśli leczysz nadwagę preparatami Victoza, Ozempic, Saxenda, za leki zapłacisz 100% ceny. Leczenie otyłości nie jest refundowane.

Jakie skutki uboczne powodują zastrzyki odchudzające?

Podczas kuracji zastrzykami Victoza, Ozempic oraz Saxenda możesz odczuć skutki uboczne leków. Najczęstsze to:

(Video) Bierzesz METFORMINĘ? Obejrzyj ten film i zacznij działać 🙏✔

Zaburzenia układu nerwowego

 • bezsenność
 • zawroty głowy
 • zaburzenia smaku

Zaburzenia serca

 • tachykardia (przyspieszona akcja serca)

Zaburzenia żołądka i jelit

 • nudności
 • wymioty
 • biegunka
 • zaparcie
 • suchość w jamie ustnej
 • bóle brzucha
 • nadmierna produkcja gazów jelitowych
 • odbijanie się
 • wzdęcie brzucha

Niektóre skutki uboczne przechodzą w 2- 4 tygodniu kuracji. Jeśli skutki uboczne leków Victoza, Ozempic, Saxenda oraz Trulicity utrzymują się dłużej, zgłoś lekarzowi prowadzącemu [2] [3] [5].

FAQs

Victoza, Ozempic, Saxenda i Trulicity na odchudzanie - czy rzeczywiście działają? ›

Okazało się, że Victoza, Ozempic, Saxenda oraz Trulicity nie tylko skutecznie kontrolują poziom cukru, ale także pomagały niektórym zrzucić wagę.

Czy po Victozie się chudnie? ›

Jeśli chodzi o wyniki statystycznego wpływu liraglutydu na masę ciała, to stosowanie tej substancji wiązało się z utrzymującym się zmniejszeniem wagi w zakresie od 0,86 kg do 2,62 kg. Większa redukcja masy ciała była obserwowana u pacjentów z wyższym indeksem masy ciała (BMI) na początku.

Ile można schudnac na Trulicity? ›

W trakcie badań klinicznych wykazano, że stosowanie leku Trulicity powoduje trwałe zmiany masy ciała. W przypadku stosowania leku w dawce 0,75 mg jest to zmiana w zakresie od +0,86 kg do -2,63 kg, natomiast dla dawki 1,5 mg odpowiednio zmiana zawiera się między -0,35 kg do -2,90 kg.

Co lepsze na odchudzanie Saxenda czy Ozempic? ›

Podobnie jak Ozempic jest środkiem zaliczanym do grona analogów GLP-1, ale zarejestrowanym jako preparat do leczenia otyłości. Ozempic w porównaniu do Saxenda charakteryzuje się znacznie dłuższym okresem półtrwania, choć oba przejawiają identyczny mechanizm działania.

Czy po Ozempiku się chudnie? ›

Ozempic to NIE JEST lek na odchudzanie. Jego głównym celem jest regulowanie poziomu cukru i insuliny we krwi u osób z cukrzycą typu 2 lub insulinoopornościa. Obie te rzeczy czasem sprawiają, że chudnięcie nie jest możliwe. Ozempic powinien wyregulować funkcjonowanie organizmu i sprawić, że wagę będzie łatwiej zrzucić.

Ile się chudnie po Saxenda? ›

Saxenda jest jedynym lekiem, który oficjalnie lekarze mogą przepisać w leczeniu otyłości. Badania naukowe potwierdziły, że chorzy po stosowaniu leku Saxenda tracą wagę. Po roku leczenia spadek wynosi około 11,2 % masy wyjściowej.

Ile można schudnąć na Xenical? ›

Lek działa w przewodzie pokarmowym, hamując wchłanianie tłuszczów, co powoduje, że organizm przyjmuje mniej kalorii, a więc możliwe jest skuteczne odchudzanie. Zgodnie z wynikami badań Xenical zmniejsza wchłanianie tłuszczów o około 30%.

Po jakim czasie organizm chudnie? ›

Tempo chudnięcia jest zależne od kilku czynników, między innymi: początkowej masy ciała, genetyki, ilości snu, trybu życia, aktywności fizycznej i trybu dnia. Każdy chciałby tracić na wadze jak najszybciej, jednak tak samo jak nadmierne kilogramy nie pojawiły się w ciągu nocy, tak nie znikną równie szybko.

Jak długo trwa efekt plateau? ›

Efekt plateau - co to jest? Efekt plateau pojawia się mniej więcej po trzech tygodniach stosowania diety i trwa od jednego do trzech tygodni. Jest to normalna reakcja organizmu na nagłą zmianę sposobu odżywiania. Zmianie ulega ilość dostarczanych kalorii, tempo przemiany materii i gospodarka hormonalna.

Z jakiej części ciała najpierw się chudnie? ›

Tracisz najpierw mięśnie

Dlatego tak istotna przy odchudzaniu jest wzmożona aktywność fizyczna, która pomoże odbudować Twoją masę mięśniową, która jest bardzo istotna dla procesów metabolicznych. Co więcej wspiera Twój szkielet, chroniąc ciało przed osteoporozą.

Kiedy przestaję się chudnąć? ›

Czy miałaś tak, że waga przestała spadać i zmotywowałaś się? Badania ankietowe wykazują, że tylko JEDNA NA DWADZIEŚCIA OSÓB chudnie i utrzymuje efekty przez minimum rok, a wiele osób jest zniechęcona dietą już po 3 miesiącach.

doktormagda, insulina, insulinooporność, hormony, odchudzanie, schudnij, zastrzyki odchudzające, otyłość, nadwaga, cukrzyca,. Co więc, gdy jedziesz na wakacje?. Jeśli nie wyjeżdżasz poza kraj, możesz także poprosić swojego lekarza o dodatkową receptę na niewielką ilość leku i zrealizować go już gdy dotrzesz na miejsce.. Nudności przeważnie ustępują w kolejnych tygodniach stosowania jednak przy spożyciu większych posiłków mogą nadal się pojawiać.. Z założenia nakładaj niewielkie porcje, mniejsze niż wcześniej, zawsze w razie potrzeby sięgniesz po dokładkę.. Jeśli któryś z objawów niepożądanych będzie jednak utrudniać Ci życie, skontaktuj się ze swoim lekarzem, być może ten preparat nie jest odpowiedni dla Ciebie, a może dawka jest zbyt wysoka?. Na przykład leki zmniejszające nudności.. Nie są.. Należy pamiętać, że nie są to preparaty czyniące cuda.

Producenci tego typu preparatów nie muszą wykonywać żadnych badań przed wprowadzeniem ich na rynek.. I to nie tylko tych, które mają odchudzać.. – Niestety, przeprowadzone badania wykazały, że preparat ten po prostu nie działa – mówi dr Podgórski.. Choć generalnie dr Tomasz Podgórski tym, którzy chcą schudnąć doradza dwie najprostsze rzeczy: dietę i zwiększenie aktywności fizycznej.. Jak to zrobić?. Po...

Nie zaleca się stosowania preparatu:. Jeżeli preparat stosowany jest w skojarzeniu z pochodną sulfonylomocznika lub insuliną, może wystąpić hipoglikemia.. Nie należy stosować dawek większych niż 1,8 mg na dobę.. U osób z łagodnymi, umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek nie ma konieczności dostosowania dawkowania.. Nie ma doświadczenia dotyczącego stosowania preparatu u osób ze schyłkową niewydolnością nerek i nie zaleca się stosowania preparatu w tej grupie chorych.. W przypadku planowania ciąży lub zajścia w ciążę należy przerwać stosowanie preparatu i skonsultować się z lekarzem.. Nie wolno zmieniać dawkowania leków bez zalecenia lekarza.. Preparat może mieć działanie immunogenne i może powodować wytworzenie przeciwciał przeciwko liraglutydowi, co nie wpływa na zmniejszenie skuteczności działania preparatu.

1. Nowoczesne metody leczenia farmakologicznego otyłości – przegląd standardów 2021
(Health Project Management)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Rev. Leonie Wyman

Last Updated: 05/21/2022

Views: 5863

Rating: 4.9 / 5 (79 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rev. Leonie Wyman

Birthday: 1993-07-01

Address: Suite 763 6272 Lang Bypass, New Xochitlport, VT 72704-3308

Phone: +22014484519944

Job: Banking Officer

Hobby: Sailing, Gaming, Basketball, Calligraphy, Mycology, Astronomy, Juggling

Introduction: My name is Rev. Leonie Wyman, I am a colorful, tasty, splendid, fair, witty, gorgeous, splendid person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.