W aptekach brakuje niektórych leków. Co się dzieje? (2022)

W aptekach brakuje niektórych leków. Co się dzieje? (1)

Autor

Monika Mikołajska

ten tekst przeczytasz w 5 minut

W polskich aptekach brakuje leków — informacje takie pojawiają się w mediach coraz częściej. Problem może dotyczyć nawet 50 medykamentów. Ludzie mają jeździć do odległych miast w ich poszukiwaniu. Niepokój jest tym większy, że ministerialne listy leków zagrożonych dostępnością są coraz dłuższe. Resort zdrowia wyjaśnia, skąd bierze się problem, zaś dr n. farm. Leszek Borkowski mówi wprost, jak wesprzeć chorych: wystarczyłaby jedna prosta rzecz.

W aptekach brakuje niektórych leków. Co się dzieje? (2)

worawit_j / Shutterstock

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

 • W aptekach zaczyna brakować niektórych leków. Niepokój rośnie
 • Braki leków i lista antywywozowa. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia
 • Jak pomóc pacjentom? "Wystarczyłaby jedna prosta rzecz"
 1. Media coraz częściej informują, że w aptekach zaczyna brakować niektórych leków, w tym na cukrzycę i hormonalnych
 2. Dr n. farm. Leszek Borkowski dla w Wirtualnej Polski: braki utrzymują się od kilku miesięcy na podobnym poziomie i dotyczą 50 leków
 3. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że czasowe braki rzeczywiście mogą występować. "Wiąże się to najczęściej ze zwiększonym zapotrzebowaniem na te medykamenty", producenci nie są w stanie tyle leków wytworzyć
 4. Zdaniem dr. Borkowskiego, "wystarczyłaby jedna prosta rzecz — przygotowanie i opublikowanie listy zamienników". Jeśli lek nie ma zamiennika, jest inne rozwiązanie
 5. Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

W aptekach zaczyna brakować niektórych leków. Niepokój rośnie

Od kilku tygodni media alarmują, że w aptekach zaczyna brakować niektórych leków. "To jest cały szereg różnych preparatów na różne schorzenia. I to od leków psychiatrycznych po mleka dla dzieci czy leki na cukrzycę. Z każdej grupy zawsze jakiegoś leku brakuje — tłumaczył reporterowi TVN24 Piotrowi Borowskiemu Łukasz Konka z jednej z łódzkich aptek. "Zawsze proponujemy pacjentowi jakiś odpowiednik (...) Ale kiedy z danej grupy jakiegoś leku brakuje, to za chwilę i tych odpowiedników zaczyna brakować" — dodał farmaceuta.

"Dochodzi do takich sytuacji, że pacjenci sami tych produktów szukają" — relacjonuje Piotr Borowski. "Potem mamy takie sytuacje, że do Łodzi przyjeżdżają ludzie z Bydgoszczy, Torunia czy Warszawy, bo znaleźli tutaj aptekę, gdzie jest lek, którego poszukują, a ci z Łodzi wybierają się do innych miast, nawet oddalonych o 100 km".

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

Niepokój mógł też wzbudzić niedawny komunikat Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URLP) o "tymczasowych zakłóceniach w dostawach" leku stosowanego w stymulacji jajników. Sytuacja może utrzymać się do końca sierpnia. URLP zaleca więc, aby nie rozpoczynać cyklu leczenia tym preparatem. Urząd informuje też o tymczasowych ograniczeniach dostaw leku stosowanego w celu leczeniu raka rdzeniastego tarczycy (normalny tryb dostaw prognozowany jest na czwarty kwartał 2022 r.).

Senność, częste zmęczenie, problemy skórne, nadmierne owłosienie to wskazania do zbadania tarczycy. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć z nią problem, skorzystaj z E-pakiet tarczycowy - badania diagnostyczne podstawowe i rozszerzone. Kupisz go na Medonet Market.

Niepokój spotęgowała ostatnia tzw. lista antywywozowa leków. Przypomnijmy, że jest to publikowany co dwa miesiące "wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Podczas gdy majowy zestaw liczył 212 pozycji, na lipcowej jest ich już 215.

215 leków, których od lipca może brakować w aptekach. Lista MZ

Braki leków i lista antywywozowa. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia

Do informacji o braku niektórych leków odniósł się niedawno rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

"W mediach podkreślane jest głównie, że brakuje leków dla cukrzyków i życie cukrzyków jest zagrożone, że brakuje terapii hormonalnych oraz że brakuje popularnych antybiotyków dla dzieci. Rzeczywiście czasowe braki, tak jak co dwa miesiące publikujemy, rzeczywiście mogą występować. Wiąże się to najczęściej ze zwiększonym zapotrzebowaniem na te medykamenty" – wyjaśniał rzecznik resortu zdrowia. Wojciech Andrusiewicz przyznał, że w przypadku cukrzycy zapotrzebowanie na jeden z leków, obecnych na liście antywywozowej, wzrosło w tym roku pięciokrotnie. "(...) mimo zwiększenia aprowizacji dwukrotnie nadal producent nie jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu rodzącemu się na rynku (...)" – powiedział Andrusiewicz.

W leczeniu cukrzycy pomocna będzie herbata z Liści morwy białej, którą kupisz na Medonet Market.

Jeśli chodzi o leki stosowane w terapii hormonalnej, również zapotrzebowanie tak bardzo rośnie, że producenci nie są w stanie tyle leków wytworzyć. W przypadku antybiotyków dla dzieci rzecznik MZ wskazał na epidemię COVID-19 i nikłą liczbę zakażeń, które trzeba było leczyć antybiotykami, gdyż dzieci nie spotykały się ze sobą, a w efekcie część leków trzeba było utylizować. "Planowanie na ten rok powstało w oparciu o zapotrzebowanie z roku ubiegłego. Stąd pojawił się brak" – wyjaśnił.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odniósł się też do lipcowej "listy antywywozowej" "Niektórzy niestety mylnie interpretują, że jest na niej 215 leków. Nieprawda, nie ma na niej 215 leków. Jest 215 różnego rodzaju opakowań, te opakowania czasami dotyczą tego samego leku z różnym nasileniem jego działania. Na tej liście znajduje się niecałe 70 medykamentów, leków. Odnosząc to do liczby leków, które można kupić w Polsce, czyli 16 tys., 70 to jest w granicach 0,4 proc." – podkreślał.

Jakie leki mieć w domu na wypadek zakażenia Omikronem? [WYJAŚNIAMY]

Jak pomóc pacjentom? "Wystarczyłaby jedna prosta rzecz"

"Lista antywywozowa, to zabezpieczenie resortu zdrowia na wypadek braków konkretnych preparatów. Tymczasem faktyczne braki utrzymują się od kilku miesięcy na podobnym poziomie i dotyczą 50 leków" — przyznał w rozmowie z Wirtualną Polską dr n. farm. Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego w Warszawie, były prezes Urzędu Rejestracji. To spory problem dla pacjentów. Dr Borkowski widzi jednak sposób, który wielu z nich ułatwi życie i oszczędzi stresu.

"Niestety fakt, że rząd nie podejmuje odpowiednich działań, podsyca tylko panikę u pacjentów i ich rodzin. Wystarczyłaby natomiast jedna prosta rzecz — przygotowanie i opublikowanie listy zamienników, bo ok. 90 proc. leków, których nie ma w aptekach, można zastąpić innymi" — wskazuje specjalista i zaznacza: "Na przygotowanie takiej listy nie potrzeba żadnych nakładów finansowych i specjalnego zaangażowania pracowników. To maksymalnie dwie godziny pracy dla jednej osoby, a korzyści byłyby bardzo duże. Pomogłoby to nie tylko pacjentom, ale też lekarzom".

Leki wycofane z obrotu w Polsce (AKTUALNA LISTA)

A jeżeli dany lek nie ma zamiennika? To "też nie oznacza, że pacjent zostaje bez pomocy" — podkreśla farmaceuta. "W takich sytuacjach, kierując się mechanizmem działania konkretnego środka, szukamy leków z innych grup farmakologicznych, które działają na podobnej zasadzie. Czasem oznacza to leczenie kilkoma środkami zastępczymi, ale pacjent nie zostaje bez leczenia" — zaznacza dr Leszek Borkowski.

W aptekach brakuje niektórych leków. Co się dzieje? (6) Leki bez recepty

Zachęcamy do posłuchania najnowszego odcinka podcastu RESET. Tym razem Olga Komorowska, dźwiękoterapeutka, trenerka głosu i wokalistka opowie o tym, na czym polega terapia dźwiękiem. Jakie są korzyści z "fałszowania", czym jest wibroterapia i jak przenosi się fala dźwiękowa? Dowiesz się tego, słuchając najnowszego odcinka naszego podcastu.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

ZOBACZ TAKŻE

 • Po czym poznać, że jesteś o krok od cukrzycy? Jeden ze znaków pojawia się na skórze
 • Nie wolno przechowywać leków na słońcu. Sprawdziłam, co może się stać
 • Osiem leków, których lepiej nie łączyć z alkoholem

 • https://tvn24.pl/lodz/lodz-problemy-z-dostepnoscia-niektorych-lekow-w-aptekach-5788925
 • https://portal.abczdrowie.pl/kolejne-leki-znikaja-z-aptek-i-szybko-nie-wroca-wystarczylaby-prosta-rzecz-zeby-oszczedzic-stresu-chorym-i-ich-rodzinom
 • http://serwis.pap.pl/csi2/news/42934861,andrusiewicz-zapotrzebowanie-na-niektore-leki-wzroslo-rozmawiamy-z-producentami-krotka3
 • https://urpl.gov.pl/pl
 • leki
 • apteka
 • ministerstwo zdrowia
 • Polska
 • cukrzyca
 • antybiotyki
 • tabletki hormonalne
 • Popularny lek zawierający witaminę D całkiem zniknie z aptek. Nie ma zamienników W aptekach niedługo zabraknie leku o nazwie Alfadiol. To preparat w postaci kapsułek zawierający alfakalcydol, czyli syntetyczną pochodną witaminy D. Producent... Adrian Dąbek
 • Popularny lek na opryszczkę wycofany z aptek w całym kraju. "Wada jakościowa" Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię tabletek powlekanych stosowanych w leczeniu nawrotowej opryszczki. Chodzi o popularny lek Heviran RX,...
 • Lek na stawy wycofany z aptek. Powodem wada jakościowa Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju kilku partii leku Structum. Powodem jest wada jakościowa w postaci... Adrian Dąbek
 • 215 leków, których od lipca może brakować w aptekach. Lista MZ 215 - aż tyle pozycji znalazło się na liście leków i wyrobów medycznych, których od lipca może brakować w aptekach. Wśród nich znalazły się m.in. leki... Monika Mikołajska
 • Popularny lek hormonalny znika z aptek. Kiedy nowa dostawa? W aptekach jest coraz mniej sztuk leku hormonalnego o nazwie Androcur. Jego działanie polega na hamowaniu wpływu męskich hormonów płciowych. Przepisywany jest... Adrian Dąbek
 • Aż 20 suplementów diety zniknie z aptek. To popularne preparaty [LISTA] Już niedługo nie będziemy mogli kupić niektórych suplementów diety. Lista produktów, które zostaną wycofane ze sprzedaży, jest długa. To m.in. preparaty, które... Małgorzata Krajewska
 • Kolejny lek wycofany z aptek. Chodzi o popularny środek hormonalny Plastry hormonalne Climara 50 zostają wycofane z aptek - podsał serwis gdziepolek.pl. Był to popularny lek, ale decyzją jego producenta, dystrybucja na polski... Paweł Radny
 • Popularny antybiotyk zniknął z polskich aptek. Producent wyjaśnia W wielu aptekach w całej Polsce brakuje popularnego antybiotyku dla dzieci i dorosłych o nazwie Zinnat, który stosowany jest podczas leczenia zakażeń... Mateusz Ćwierz
 • Już nie apteka, a firma farmaceutyczna – tam przyszli farmaceuci planują swoją karierę Chociaż w trakcie ostatnich dwóch lat na nowo odkryliśmy, jak ważną rolę w systemie ochrony zdrowia odgrywa farmaceuta, to coraz więcej młodych adeptów farmacji...
 • Obowiązek noszenia maseczek przedłużony. Nie wejdziesz do przychodni ani apteki Obowiązek noszenia maseczek w szpitalach, przychodniach i aptekach został przedłużony o trzy miesiące. Będzie obowiązywał do 31 sierpnia. To ostatnie z... Adrian Dąbek

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Rubie Ullrich

Last Updated: 07/28/2022

Views: 6183

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rubie Ullrich

Birthday: 1998-02-02

Address: 743 Stoltenberg Center, Genovevaville, NJ 59925-3119

Phone: +2202978377583

Job: Administration Engineer

Hobby: Surfing, Sailing, Listening to music, Web surfing, Kitesurfing, Geocaching, Backpacking

Introduction: My name is Rubie Ullrich, I am a enthusiastic, perfect, tender, vivacious, talented, famous, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.