W jaki sposób poradzić sobie z zawrotami głowy? (2022)

Zawroty głowy nie są schorzeniem samym w sobie. Bywają objawem nałożenia się na siebie różnych zaburzeń. Badania pokazują, że niemal 40% osób powyżej 40. roku życia doświadczyło zawrotów głowy, przynajmniej raz w życiu.

Czym są zawroty głowy?

Zidentyfikowano kilkanaście rozmaitych zaburzeń, które powodują problemy z równowagą. Zwykle różne układy w ciele pomagają nam ją zachować, zachować (i powracać do) pionową pozycję podczas ruchu, a także utrzymywać określony tor i kierunek ruchu względem otoczenia. Biorą w tym udział: układ kontroli sensomotorycznej (kontrolujący zmysły, np. wzrok i słuch), propriocepcji (odpowiedzialny za dotyk) oraz układ przedsionkowy, znajdujący się w uchu wewnętrznym (odpowiedzialny za nasze relacje z grawitacją, dzięki niemu poruszamy się bez upadku).

Zawroty głowy występują wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia przekazywania informacji między układami odpowiedzialnymi za równowagę, a mózgiem. Powodem tego mogą być m.in.: infekcje ucha, uraz głowy, stany zapalne i starzenie się.

Co powoduje zawroty głowy?

Zawroty głowy zwykle wywołane są nagłą zmianą pozycji ciała (lub głowy). Są jednak inne przyczyny występowania tego stanu. Należą do nich m.in.: nagły spadek ciśnienia krwi, stres powodujący problemy ze snem lub odwodnienie. Mogą skutkować one zaburzeniem równowagi, zawrotami głowy i drżeniem, szczególnie przy ruchu i gwałtownym wstawaniu. Zawroty głowy dotykają zwykle osób po 50. roku życia, a także kobiet (niemal dwa razy częściej, niż mężczyzn).

Stan ten dzieli się również na kilka kategorii, w zależności od przyczyny problemów z uchem. Początkowo naukowcy uważali, że wszystkie przypadki spowodowane były podobnymi uszkodzeniami. Dziś wiemy już, że zawroty głowy mogą być wynikiem więcej niż jednego problemu, np. infekcji ucha lub jego zapalenia. Trzy główne typy tych schorzeń to:

 • Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy (BPPV)

To główna przyczyna problemów z równowagą, które powodowane są przez problemy z uchem wewnętrznym. Objawami są powtarzające się epizody pozycyjnych zawrotów głowy, a więc tych związanych ze zmianą pozycji głowy. Przyczyną BPPV jest przemieszczanie się kryształów wapnia w uchu. Wpływają one na układ przedsionkowy, obejmujący trzy struktury w kształcie pętli, zawierające płyn oraz delikatne, podobne do włosów „czujniki”, które monitorują ruchy głowy.

Kryształy wapnia mogą zostać wypchnięte z łagiewki, a następnie migrować do jednego z półkolistych kanałów w uchu. Wywołuje to kłopoty z równowagą i dezorientację. Nerwy w uszach wysyłają sygnał do mózgu o pozycji głowy i ciała, w oparciu o ilość płynów w uchu wewnętrznym. Malutkie otwory w uchu wewnętrznym pozwalają przemieszczać się bardzo delikatnie płynom, wysyłając wiadomość o tym jak jesteśmy ustawieni względem ziemi (pionowo, bokiem itd.). To zwykle pozwala nam utrzymać równowagę. Kiedy zmienia się położenie głowy, to samo dzieje się z płynami. Poruszenie głową – szczególnie gwałtowne – może spowodować nieprawidłowe nagromadzenie się płynu (endolimfy). Kryształy wapnia stymulują wrażliwe „włosy” nerwowe w uszach, co skutkuje wysłaniem fałszywego sygnały do mózgu.

Zawroty głowy wywołane przez BPPV mogą być powodowane:

(Video) Stop Vertigo/Dizziness at Home; Brandt Daroff Maneuver

 • pochyleniem głowy,
 • przetaczaniem się podczas snu,
 • spoglądaniem w górę i dół,
 • wypadkami powodującymi nagłe szarpnięcie głową,
 • ćwiczeniami.

Z rozwojem BPPV związane są również stres i brak snu, być może właśnie z powodu nocnego przetaczania.

 • Choroba Meniere’a

To rzadkie i poważne zaburzenie ucha wewnętrznego, które rozwija się gdy płyn gromadzi się w nim nieprawidłowo. Choroba ta – poza zawrotami głowy – może wywoływać dzwonienie w uszach, a nawet utratę słuchu. Ten typ zawrotów głowy podlega klasyfikacjom drugiego stopnia, w zależności od kanału półkolistego ucha. To znacznie rzadsze schorzenie niż BPPV, szacunkowe dane pokazują że około 0,2% populacji w wieku 40-60 lat cierpi na chorobę Meniere`a.

 • Zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego lub zapalenie błędnika

Zaburzenia te spowodowane są przez infekcje ucha lub wirusy atakujące ucho wewnętrzne. Przewlekłe infekcje przyczyniają się do stanu zapalnego, który uszkadza nerwy odpowiedzialne ze komunikowanie się z mózgiem i ciałem, w sprawie równowagi i orientacji.

Ponadto zawroty głowy mogą być wywołane przez:

 • uraz głowy lub szyi,
 • udar lub guz mózgu,
 • uszkodzenie w uszach spowodowane lekami,
 • migreny lub silne bóle głowy.

Powszechne objawy

Wśród typowych objawów problemów z równowagą znajdują się:

 • zawroty głowy, przypominające wirowanie,
 • uczucie spadania lub przechylania się,
 • kołysanie i brak równowagi podczas poruszania się,
 • mdłości, czasami wymioty,
 • utrata słuchu lub dzwonienie w uszach,
 • bóle głowy,
 • zwiększone pocenie się,
 • nieprawidłowe ruchy gałek ocznych, w tym szarpnięcie lub tzw. oczopląs,
 • uczucie omdlenia,
 • utrata przytomności.

Objawy te mogą mijać i wracać, trwać od kilku minut do kilku dni. Niektóre osoby doświadczają o wiele bardziej drastycznych objawów niż inne, wszystko zależy bowiem od uszkodzenia ucha wewnętrznego lub ilości nagromadzonego płynu (w nieprawidłowych miejscach).

W niektórych przypadkach zawroty głowy same znikają, ponieważ nasze ciało i zmysły posiadają zdolność adaptowania się do zmian w uchu. Mogą jednak bez ostrzeżenia wrócić, dlatego warto skorzystać ze wskazówek jak z nimi walczyć.

Jak pozbyć się zawrotów głowy?

Choć zawroty głowy potrafią uprzykrzyć życie, istnieją sposoby na skuteczną walkę z nimi.

 • Fizjoterapia

Osobom które borykają się z nawracającymi zawrotami głowy pomóc może rehabilitacja przedsionkowa. Układ przedsionkowy nieustannie przesyła do mózgu informacje w postaci impulsów nerwowych, które wychodzą z receptorów czuciowych. Rehabilitacja przedsionkowa może pomóc układowi nerwowemu poradzić sobie z zaburzeniem funkcjonowania ucha wewnętrznego, powodującym utratę równowagi.

(Video) ZAWROTY GŁOWY? ZOBACZ JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ!

Z pogorszeniem zawrotów głowy wiąże się również brak aktywności. Fizjoterapia zwiększa siłę, zakres i elastyczność ruchów, zapobiegając jednocześnie zmęczeniu i bólom mięśni. Rehabilitacja przedsionkowa obejmować może np.: budowanie lepszej koordynacji ręka-oko, poprawę równowagi, wzmacnianie stawów i mięśni, a także poprawę wytrzymałości i ogólnej kondycji. Ponadto, ćwiczenia te mogą pomóc poprawić jakość snu.

 • Manewr (repozycyjny) Epleya

Określone ćwiczenia i ruchy głową powodują przemieszczenie się otolitów (elementów receptorów grawitacyjnych, wchodzących w skład zmysłu równowagi). Procedura ta obejmuje zwykle wykonanie 3-4 pozycji, przez 30-120 sekund.

Wykonuje się ją w gabinecie lekarskim, jednak po uprzednim przeszkoleniu można ćwiczenia te wykonać również samodzielnie w domu. Są całkowicie bezbolesne.

 • Redukcja stresu

Stres i stan zapalny wydają się zwiększać ryzyko zawrotów głowy. Stres zmniejsza odporność, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia infekcji ucha, obrzęku i innych problemów związanych z układem przedsionkowym. Wysoki poziom stresu ogranicza zwykle zdrowy sen i aktywność fizyczną, których potrzebujemy bardzo kiedy jesteśmy narażeni na zaburzenia równowagi. To kolejny dowód na to, jak niebezpieczny jest chroniczny stres.

Pamiętajmy o naturalnych metodach radzenia sobie ze stresem: jodze, ciepłych kąpielach, medytacji, olejkach eterycznych czy spędzaniu czasu na łonie natury.

 • Zbilansowana dieta i odpowiednie nawodnienie

Często w przypadku zawrotów głowylekarze stosują środki łagodzące zapalenie lub infekcje ucha. Jednak to zwykle nie pomaga ostatecznie rozprawić się z problemem.

To co ważne w walce ze stanem zapalnym, to odpowiednia dieta. Produkty wspomagające walkę z zapaleniem mogą działać regulująco na ciśnienie krwi, a także nawadniająco. Dzięki temu zmniejszają ryzyko zawrotów głowy. Pamiętajmy więc o: warzywach (szczególnie tych zielonolistnych ze względu na wysokie stężenie potasu), świeżych owocach (np. bananach i awokado), zdrowych tłuszczach (np. oleju kokosowym i oliwie z oliwek) oraz zdrowych źródłach chudego białka (np. jajkach od kur z wolnego wybiegu).

Starajmy się pić codziennie odpowiednią ilość wody. W przypadku problemów z zawrotami głowy należy zmniejszyć spożycie kofeiny i alkoholu. Nawet łagodne odwodnienie może spowodować zawroty głowy i wahania ciśnienia krwi, mogące skutkować nudnościami i zaburzeniami równowagi.

 • Aktywność i odpoczynek

Zaburzenia snu i brak aktywności fizycznej zwiększają ryzyko wystąpienia zawrotów głowy. Starajmy się przesypiać 7-8 godzin każdej nocy. To pozwoli nam skuteczniesię regenerować i uzyskać energię potrzebną do regularnych ćwiczeń. Pomogą one również obniżyć ciśnienie krwi i zredukować stres.

(Video) Zapomnij o zawrotach głowy

By zmniejszyć problem zawrotów głowy po przebudzeniu, pomóc może spanie na dwóch lub więcej poduszkach. Należy wstawać powoli, posiedzieć chwilę na brzegu łóżka, a także unikać przemieszczania się w ciemności, zanim nie poczujemy że głowa i uszy przystosowały się do nowej pozycji.

 • Wizyta u lekarza

Nawracające zawroty głowy mogą być objawem schorzeń, w takim wypadku więc należy skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy że do wystąpienia zawrotów mogą przyczynić się: niedobór witaminy B12, niskie ciśnienie krwi, objawy niedokrwistości, niepokój czy problemy z sercem. Działać tak mogą również niektóre leki na ciśnienie, przeciwlękowe, a nawet stosowane w dużych ilościach suplementy.

W trakcie działań mających na celu znalezienie przyczyny problemu i wyeliminowaniu go, zawroty głowy mogą wciąż się pojawiać.

Warto pamiętać by:

 • Nie robić niczego co może być niebezpieczne, kiedy mamy problemy z równowagą – np. prowadzenia pojazdu czy ćwiczeń mogących skończyć się upadkiem.
 • Usiąść lub położyć się natychmiast gdy czujemy zawroty głowy.
 • Starać się nie wstawać gwałtownie (np. w środku nocy, gdy chcemy skorzystać z toalety). Kiedy jest ciemno, zapewnijmy sobie odpowiednie oświetlenie.
 • Jeśli to konieczne, porozmawiajmy z lekarzem o używaniu laski, która pomoże utrzymywać równowagę.

Statystyki

40% osób powyżej 40. roku życia doświadcza zawrotów głowy. Są one na tyle silne, by sprowokować wizytę u lekarza.

Naukowcy zidentyfikowali ponad 12 różnych zaburzeń równowagi, mogących powodować zawroty głowy.

Trzy główne typu zaburzeń równowagi to: łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy (BPPV), choroba Meniere’a i zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego.

BPPV jest główną przyczyną zaburzeń równowagi związanych z uchem wewnętrznym. Z problemem tym boryka się ok. 2% populacji każdego roku.

Zawroty głowy spowodowane chorobą Meniere`a dotykają ok. 0,2% populacji, w wieku 40-60 lat.

(Video) Proste leczenie zawrotów głowy. How to treat dizziness? Brandt-Daroff Exercise for Vertigo

Kobiety są dwukrotnie bardziej narażone na zawroty głowy niż mężczyźni. Powody tego stanu rzeczy nie są jasne.

80% osób z BPPV odczuwa ulgę po wykonaniu manewru Epleya.

Po epizodzie zawrotów głowy, 50% pacjentów doświadcza zwykle problemu ponownie w ciągu 5 lat.

Źródła:

https://draxe.com/how-to-get-rid-of-vertigo/?utm_campaign=vertigo&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_content=draxe

https://pl.wikipedia.org/wiki/Manewr_Epleya

http://www.orma.pl/umiejetnosci_motoryczne.php

Opracowała Ewa Wysocka

FAQs

Jak pozbyć się zawrotów głowy przy nerwicy? ›

Zazwyczaj bardzo dobrze sprawdzają się: ograniczenie stresu w domu i w pracy, wypoczynek i techniki relaksacyjne. Zawrotom głowy na tle nerwowym często towarzyszą bóle głowy, którym można przeciwdziałać na przykład aromaterapią i technikami medytacyjnymi.

Jak leczyć Położeniowe zawroty głowy? ›

Większość przypadków BPPV można wyleczyć za pomocą ćwiczeń repozycyjnych. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta, z uwzględnieniem odpowiedniej postaci choroby oraz lokalizacji. Ćwiczenia repozycyjne mają na celu przemieszczenie kryształków do pierwotnej lokalizacji w uchu wewnętrznym.

Jak pozbyć się zawrotów głowy domowe sposoby? ›

Zawroty głowy mogą wiązać się z nerwicą lub przewlekłym napięciem emocjonalnym wywołanym sytuacją stresową. Warto wtedy zastosować proste techniki relaksacyjne - jogę, pilates lub kontrolowane oddychanie. Ćwiczenia takie redukują stres, regulują oddech, a także pomagają dotlenić organizm.

O czym mogą świadczyć zawroty głowy? ›

Są to m.in. zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hiperwentylacja, niedoczynność tarczycy, nagły spadek ciśnienia tętniczego. Również pobudzenie emocjonalne lub atak paniki wywołują tego typu objawy. Zdarza się, że zawroty głowy występują bez żadnej uchwytnej przyczyny.

Co pić na zawroty głowy? ›

Chcąc zwalczyć "wirowanie", warto sięgnąć po zioła na zawroty głowy, np. w formie doustnego płynu Venoforton. Bazuje na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego (m.in. owoce kasztanowca, miłorząb, ziele arniki, ziele jemioły), pobudzając krążenie i przywracając prawidłową pracę tego układu.

Czy przy nerwicy są zawroty głowy? ›

Zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, trudność ze skupieniem wzroku w jednym punkcie z poczuciem utraty kontroli ciała i lęku przed upadkiem mogą być objawami m.in. tzw. zaburzeń lękowych z napadami lęku (zwanych potocznie nerwicą napadowo-lękową).

Jak wyglądają zawroty głowy w nerwicy? ›

Przyczyny zawrotów głowy

Pod samą nazwą kryją się różne, często bardzo subiektywne, zgłaszane przez chorego dolegliwości, tj. uczucie oszołomienia, osłabienia, kręcenia się, wirowania, zataczania, podwójnego widzenia, pochylania się, kołysania się lub też przesuwania podłogi.

Jak się uspokoić w nerwicy? ›

Jeżeli towarzyszysz osobie doświadczającej napadu paniki, zachęć ją do świadomego oddychania i przede wszystkim oddychaj spokojnie wraz z nią. Jeżeli to możliwe, połóż jej rękę na swojej klatce piersiowej, aby mogła „poczuć” Twój spokojny oddech i dzięki temu uspokoić własny. Mów przy tym spokojnym głosem.

Jak wyleczyć Otolity? ›

Polega na stosowaniu tzw. manewrów repozycyjnych lub uwalniających (Epleya lub Semonta), których celem jest usunięcie otolitów z miejsc w błędniku, do których się one przemieściły, i przemieszczenie ich do innego miejsca błędnika, gdzie znajdują się specyficzne komórki, mające zdolność wchłaniania ich i rozkładania.

Jak długo mogą trwać zawroty głowy? ›

Pojedynczy napad trwa zwykle od kilku sekund do minuty, ale dolegliwości utrzymują się miesiącami, a niekiedy latami. Zwykle towarzyszą im upadki, zaburzenia świadomości, bóle głowy, podwójne widzenie, zaburzenia ostrości widzenia czy mroczki.

Jak leczyć zawroty głowy po Covidzie? ›

Jednocześnie pacjentom, którzy odczuwają zawroty głowy, eksperci zalecają, by poruszali się ostrożnie i powoli, a w przypadku zmiany pozycji z leżącej na siedzącą, powinni odczekać chwilę (od jednej do dwóch minut), zanim się podniosą, by zmysł równowagi nie dostał zbyt mocnego "uderzenia".

Jak leczyc Blednik domowym sposobem? ›

W zapaleniu błędnika leczenie domowe nie ma zastosowania, jest groźne dla zdrowia pacjenta. Konieczne jest leczenie szpitalne, a sposób leczenia wybiera lekarz na podstawie badań oraz ustalenia przyczyn, które wywołały zapalenie błędnika.

Jak leżę to kręci mi się w głowie? ›

Zawroty głowy przy wstawaniu i kładzeniu się mogą również towarzyszyć migrenie, anemii, zaburzeniom gospodarki elektrolitowej, silnemu lękowi, depresji, a także hipoglikemii. W rzadkich przypadkach zawroty głowy są objawem poważnej choroby, jak udar mózgu czy stwardnienie rozsiane.

Co na zawroty głowy od kręgosłupa? ›

Jeśli takie nie występują, można przystąpić do leczenia, które obejmuje:
 • techniki manipulacji i mobilizacji kręgosłupa szyjnego,
 • techniki tkanek miękkich,
 • suche igłowanie punktów spustowych mięśni szyi i głowy,
 • terapia czaszkowo-krzyżowa,
 • terapia wisceralna,
 • ćwiczenia propriocepcji kręgosłupa szyjnego i głowy.
May 27, 2020

Co oznaczają zawroty głowy przy schylaniu? ›

Zawroty głowy przy schylaniu bywają wywołane zapaleniem nerwu przedsionkowego pochodzenia wirusowego. Schorzenie to ma przeważnie nagły początek i objawia się ponadto mdłościami, a czasem oczopląsem. Szczyt zachorowań przypada na 40.

Dlaczego mam dziwne uczucie w głowie? ›

U podłoża zawrotów głowy może leżeć szereg różnych przyczyn w zależności od wieku, chorób współistniejących lub przyjmowanych leków. Mogą być objawem chorób serca i układu krążenia, schorzeń ucha wewnętrznego i błędnika.

Jakie macie objawy nerwicy? ›

Objawy somatyczne nerwicy lękowej to:
 • bóle głowy,
 • bóle brzucha,
 • uczucie ściskania w żołądku,
 • mdłości, wymioty,
 • kołatanie serca,
 • ból, kłucie i gniecenie w klatce piersiowej,
 • drżenie rąk i nóg,
 • nadmierna potliwość,
Dec 26, 2021

Jak wyglądają zawroty głowy? ›

Zawroty głowy definiuje się jako subiektywne odczucie kołysania, wirowania, braku stabilności lub braku równowagi. W piśmiennictwie można spotkać się ponadto z pojęciem zawrotów głowy układowych i nieukładowych. Te pierwsze charakteryzują się występowaniem odczucia poruszania się ruchem kołowym.

Jaki jest ból głowy przy nerwicy? ›

Do najczęstszych objawów fizycznych towarzyszących nerwicy zaliczamy przede wszystkim uporczywy, napięciowy ból głowy, a także zawroty głowy, drżenie mięśni i nudności. Dolegliwości somatyczne nie wynikają z żadnej choroby cielesnej, lecz stanowią reakcję na stres, lęk, uczucie permanentnego napięcia i zaniepokojenia.

Czy dreszcze mogą być objawem nerwicy? ›

Ataki nerwicy lękowej mogą przyjmować różne postacie – dając przy tym różnorodne objawy somatyczne – trudności w oddychaniu (tzw. hiperwentylacja), dezorientację, drżenie rąk, utratę pełnej kontroli nad własnym ciałem, potliwość, a także dreszcze czy panikę.

Jak pokonać duszności w nerwicy? ›

Jeśli zaobserwujemy u kogoś objawy nerwicy serca występujące w wyniku stresu, lęku lub zdenerwowania, należy przede wszystkim zapewnić tej osobie spokój i dostęp do powietrza. Wskazane jest unormowanie oddechu poprzez odliczanie wdechów i wydechów. Osobie z nerwicą serca można podać środki uspokajające.

Jak poradzić sobie z atakiem nerwicy lękowej? ›

Jak radzić sobie z atakami paniki? Kiedy pojawia się wzmożony niepokój, bardzo ważne jest, aby przywołać myśl, że taki stan nie zagraża życiu oraz że to uczucie minie. Warto spróbować spowolnić i pogłębić oddech, biorąc głęboki wdech, zatrzymując go na chwilę i potem robiąc długi wydech (dłuższy niż wdech).

Jak wyjść z nerwicy lękowej? ›

Nerwicę leczy się poprzez psychoterapię, ale też stosuje pomocniczo farmakoterapię. Psychoterapia nerwic jest podstawowym sposobem walki z nerwicą, ale przyjmowanie odpowiednich leków bywa niezbędne, by uspokoić objawy. Czasami bez tego pacjent nie jest w stanie podjąć psychoterapii.

Czy da się wyleczyć błędnik? ›

Zapalenie błędnika nie jest chorobą, która można i da się wyleczyć domowymi sposobami. Zapalenie błędnika leczy się na oddziale szpitalnym.

Jak naprawić błędnik? ›

Choroby błędnika: choroba Meniere'a

Konieczna jest również wizyta u okulisty i neurologa. Leczenie: lekarz może podjąć decyzję o podaniu leków przeciwhistaminowych lub wstrzyknięciu kortykosterydów/ gentamycyny bezpośrednio do jamy bębenkowej.

Jak rehabilitować błędnik? ›

Przykłady ćwiczeń stosowanych w treningu habituacyjnym:
 1. W łóżku lub siedząc. Ruchy oczu. – W górę i w dół ...
 2. Ćwiczenia w pozycji siedzącej. – Ruchy oczu i głowy jak wyżej. – Wzruszanie ramionami do góry. ...
 3. Ćwiczenia w pozycji stojącej. – Wszystkie wymienione powyżej. ...
 4. Poruszanie się

Czy zawroty głowy są niebezpieczne? ›

Zawroty głowy najczęściej mają niegroźną przyczynę, jednak jako objaw, mogą być powodem bardzo niebezpiecznych upadków wśród chorych. Jeśli doświadczasz zawrotów głowy bądź bliska Ci osoba skarży się na ich występowanie koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Co to znaczy zawroty głowy pochodzenia przedsionkowego? ›

Zawroty wynikające z uszkodzenia ośrodkowej części układu przedsionkowego - przyczyny. "Uszkodzenie części obwodowej układu przedsionkowego powoduje silne poczucie ruchu, wirowania, przechylanie ciała względem otoczenia, ruch wirowy otoczenia wokół własnej osoby.

Czy po Covidzie mogą być zawroty głowy? ›

Szeroko zakrojone badanie przeprowadzone w Wuhan wskazuje, że zawroty głowy wystąpiły u 8 proc. chorych na COVID-19. Kolejne, skupiające się wyłącznie na objawach neurologicznych koronawirusa, mówi o 16,8 proc. W Wielkiej Brytanii badacze wzięli pod lupę szumy uszne, które są powiązane z zawrotami głowy.

Ile dni mogą utrzymywać się zawroty głowy przy Covidzie? ›

Mgła mózgowa jest jednym z wielu powikłań, jakich doświadczają pacjenci zakażeni wirusem SARS-CoV-2. Okazuje się, że może ona utrzymywać się nawet kilka miesięcy po wyzdrowieniu. Co więcej, pacjenci zgłaszają szereg innych symptomów neurologicznych, które wzbudzają niepokój lekarzy.

Jak leczyć powikłania po Covidzie? ›

Jak leczyć powikłania po koronawirusie? Po przejściu COVID-19 warto zacząć się ruszać lub skorzystać z usług fizjoterapeuty. Szczególnie po pobycie w szpitalu Twoje mięśnie mają prawo być znacznie słabsze niż zwykle.

Jak leczyc błędnik w uchu? ›

Leczenie najczęściej odbywa się w warunkach szpitalnych, na oddziale otolaryngologicznym. W celu zlikwidowania stanu zapalnego konieczne są antybiotyki, które podaje się dożylnie. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić drenaż ucha środkowego, by ułatwić odpływ zainfekowanej wydzieliny.

Jak wyciszyć błędnik? ›

Nudności spowodowane problemem z błędnikiem można wyciszyć produktami na bazie imbiru. Ma on bowiem właściwości przeciwwymiotne. Co więcej, jego stosowanie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Do zapobiegania i leczenia bardziej uporczywych wymiotów pomoże dimenhydrynat.

Jak objawiają się problemy z błędnikiem? ›

Najczęściej występujące objawy zaburzeń błędnika:
 1. zawroty głowy,
 2. zaburzenia równowagi,
 3. szumy w uszach,
 4. oczopląs,
 5. nudności,
 6. wymioty,
 7. omdlenia.
Jun 7, 2021

Dlaczego kręci mi się w głowie przy wstawaniu? ›

Najprawdopodobniej przyczyną odczuwanych przez pana objawów jest zjawisko hipotonii ortostatycznej, czyli zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi po zmianie pozycji ciała z leżącej na stojącą.

Dlaczego kręci mi się w głowie zapytaj? ›

Nie tylko leki nasercowe i na ciśnienie mogą skutkować zawrotami głowy. Również niektóre antybiotyki mogą wywołać takie same skutki uboczne. Zawroty głowy czy zaburzenia równowagi wynikające z osłabienia są też oczywistym elementem grypy, silnego przeziębienia i towarzyszącej mu gorączki.

Co może być przyczyną nocnych zawrotów głowy? ›

Najczęstszą przyczyną uczucia kręcenia się w głowie są łagodne położeniowe zawroty głowy, inaczej zwane łóżkowymi. Należą do zawrotów błędnikowych. Swoja nazwę zawdzięczają temu, iż pojawiają się w pozycji leżącej przy przekręcaniu się z boku na bok, wstawaniu czy schylaniu.

Jak rozpoznać zawroty głowy od kręgosłupa? ›

Przeciążony kręgosłup szyjny – objawy: zawroty głowy

Zwykle zaczyna się od niewinnego bólu szyi, ramion czy karku, spowodowanego zbytnim napięciem mięśni z powodu stresu lub zmęczenia. Wiele osób skarży się na ból głowy przypominający migrenę, który obejmuje kark i promieniuje do czoła.

Jak wyglądają zawroty głowy od kręgosłupa szyjnego? ›

Zawroty głowy mogą pojawiać się i znikać wraz z ruchem odcinka szyjnego kręgosłupa i mogą obejmować niestabilność, niewyraźne widzenie, szumy uszne, nudności, bóle głowy lub inne niepokojące objawy. Oto kilka możliwych sposobów, w jakie problem szyi może przyczynić się do zawrotów głowy.

Czy można zemdleć od kręgosłupa? ›

Tak, jest możliwe, że ofiary urazu kręgosłupa szyjnego mogą doświadczać zawrotów głowy i poczucia dezorientacji w wyniku urazu. Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy są zaburzenia ucha środkowego.

Jak wyglądają zawroty głowy w nerwicy? ›

Zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, trudność ze skupieniem wzroku w jednym punkcie z poczuciem utraty kontroli ciała i lęku przed upadkiem mogą być objawami m.in. tzw. zaburzeń lękowych z napadami lęku (zwanych potocznie nerwicą napadowo-lękową).

Jak leżę to kręci mi się w głowie? ›

Najczęstszą przyczyną uczucia kręcenia się w głowie są łagodne położeniowe zawroty głowy, inaczej zwane łóżkowymi. Należą do zawrotów błędnikowych. Swoja nazwę zawdzięczają temu, iż pojawiają się w pozycji leżącej przy przekręcaniu się z boku na bok, wstawaniu czy schylaniu.

Czy zawroty głowy mogą być niebezpieczne? ›

Zawroty głowy najczęściej mają niegroźną przyczynę, jednak jako objaw, mogą być powodem bardzo niebezpiecznych upadków wśród chorych. Jeśli doświadczasz zawrotów głowy bądź bliska Ci osoba skarży się na ich występowanie koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Jak długo mogą trwać zawroty głowy? ›

Pojedynczy napad trwa zwykle od kilku sekund do minuty, ale dolegliwości utrzymują się miesiącami, a niekiedy latami. Zwykle towarzyszą im upadki, zaburzenia świadomości, bóle głowy, podwójne widzenie, zaburzenia ostrości widzenia czy mroczki.

Jak wyglądają zawroty głowy? ›

Zawroty głowy definiuje się jako subiektywne odczucie kołysania, wirowania, braku stabilności lub braku równowagi. W piśmiennictwie można spotkać się ponadto z pojęciem zawrotów głowy układowych i nieukładowych. Te pierwsze charakteryzują się występowaniem odczucia poruszania się ruchem kołowym.

Co oznaczają zawroty głowy przy schylaniu? ›

Zawroty głowy przy schylaniu bywają wywołane zapaleniem nerwu przedsionkowego pochodzenia wirusowego. Schorzenie to ma przeważnie nagły początek i objawia się ponadto mdłościami, a czasem oczopląsem. Szczyt zachorowań przypada na 40.

Jak się czuje czlowiek z nerwicą? ›

W nerwicy pod postacią lęku uogólnionego chorzy skarżą się na ciągłe zmęczenie, mają trudności z koncentracją uwagi, jak i z zasypianiem. W zaburzeniach obsesyjno–kompulsyjnych pacjentom towarzyszą natrętne myśli, za którymi podążają czynności (kompulsje) – na przykład natrętne sprawdzanie kurków z wodą.

Dlaczego kręci mi się w głowie przy wstawaniu? ›

Najprawdopodobniej przyczyną odczuwanych przez pana objawów jest zjawisko hipotonii ortostatycznej, czyli zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi po zmianie pozycji ciała z leżącej na stojącą.

Dlaczego kręci mi się w głowie zapytaj? ›

Nie tylko leki nasercowe i na ciśnienie mogą skutkować zawrotami głowy. Również niektóre antybiotyki mogą wywołać takie same skutki uboczne. Zawroty głowy czy zaburzenia równowagi wynikające z osłabienia są też oczywistym elementem grypy, silnego przeziębienia i towarzyszącej mu gorączki.

Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy? ›

Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy? Ponieważ zawroty głowy mogą być spowodowane zaburzeniami w obrębie autonomicznego układu nerwowego, należy udać się do neurologa.

Co to znaczy zawroty głowy pochodzenia przedsionkowego? ›

Zawroty wynikające z uszkodzenia ośrodkowej części układu przedsionkowego - przyczyny. "Uszkodzenie części obwodowej układu przedsionkowego powoduje silne poczucie ruchu, wirowania, przechylanie ciała względem otoczenia, ruch wirowy otoczenia wokół własnej osoby.

Videos

1. Zawroty głowy. Co może być ich przyczyną? W jakich chorobach występują? | Medycyna360
(Medycyna360)
2. Zawroty głowy
(Wylecz.to)
3. Zawroty głowy - przyczyny i objawy
(WideoPorady Apteki Melissa)
4. Zawroty głowy, ból szyi, ból z tyłu głowy - 🔎 niecodzienna przyczyna
(Michal Boczkowski • NaBol)
5. Rodzaje zawrotów głowy - jak je rozpoznać u pacjenta
(NeuroProjekt)
6. Zawroty głowy
(RehaFit Wrocław)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Jonah Leffler

Last Updated: 05/13/2022

Views: 6192

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jonah Leffler

Birthday: 1997-10-27

Address: 8987 Kieth Ports, Luettgenland, CT 54657-9808

Phone: +2611128251586

Job: Mining Supervisor

Hobby: Worldbuilding, Electronics, Amateur radio, Skiing, Cycling, Jogging, Taxidermy

Introduction: My name is Jonah Leffler, I am a determined, faithful, outstanding, inexpensive, cheerful, determined, smiling person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.