Włochy - Polska we Włoszech - Portal Gov.pl (2022)

Włochy

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemieOdyseusz!

W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytuza granicą, MSZ będzie mógł się z Tobąskontaktować.

Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.

Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:

 • zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
 • sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
 • wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
 • zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.

Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.

Data aktualizacji: 15.06.2022

Terminobowiązywania obostrzeń:bez oznaczonego terminu

Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacjaglobalnego ostrzeżenia

Zasady wjazdu z terytorium Polski

Osobyzaszczepione

Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?

 • Włochy zniosły wymóg posiadania dokumentów określających status związany z COVID 19.
 • Nie musisz wykonywać testów, przedkładać certyfikatów szczepienia ani wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?

Brak ograniczeń wjazdowych. Nie musisz przedstawiać certyfikatu szczepienia.

Wymogi wobec osób zaszczepionych

Testy przed przyjazdem

Nie musisz wykonywać testu.

Testy po przyjeździe

Nie musisz wykonywać testu.

Kwarantanna

Nie musisz odbywać kwarantanny.

Formularz lokalizacyjny

Nie musisz wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Osobyniezaszczepione

Testy przed przyjazdem

(Video) Polska - Włochy 🇮🇹 Testy, Trasa, Granice, Obostrzenia i wiele innych przydatnych informacji

Nie musisz wykonywać testu.

Testy po przyjeździe

Nie musisz wykonywać testu.

Kwarantanna

Nie musisz odbywać kwarantanny.

Formularz lokalizacyjny

Nie musisz wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Ozdrowieńcy

Testy przed przyjazdem

Nie musisz wykonywać testu.

Testy po przyjeździe

Nie musisz wykonywać testu.

Kwarantanna

Nie musisz odbywać kwarantanny.

Formularz lokalizacyjny

Nie musisz wypełniać formularza lokalizacyjnego.

Dzieci

Brak ograniczeń wjazdowych dla dzieci.

Kierowcyzawodowi

Brak ograniczeń wjazdowych dla kierowców.

Tranzyt

Brak ograniczeń w ruchu tranzytowym.

Pozostałe informacje praktyczne

Zasadywjazduzterytoriuminnychpaństw

Zasady wjazdu z terytorium innych państw są takie same, jak w przypadku podróży z Polski.

Obostrzenia na miejscu

Od 1 maja 2022 r. przestał obowiązywać wymóg zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, z wyjątkiem: transportu zbiorowego,szpitali i domów opieki (dla osób odwiedzających). Nawet w tych sytuacjach maseczek nie muszą używać dzieci do lat sześciu; osoby ze schorzeniami lub niepełnosprawnościami wykluczającymi użycie maseczki, a także tych osób, które w interakcji z wyżej wymienionymi osobami znajdują się w stanie podobnej niekompatybilności;​​​​​​ osoby w momencie uprawiania aktywności sportowej.

Od 1 maja nie trzeba okazywać certyfikatów szczepienia/ozdrowienia/negatywnego wyniku testu w celu skorzystania z usług (wyjątkiem pozostaje wstęp osób odwiedzających do szpitali i domów opieki).

Ograniczenia obowiązującena terytorium całych Włoch:

 • absolutny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania przez osoby poddane izolacjize względu na pozytywny wynik testu na COVID-19 do czasu potwierdzenia ich całkowitego wyzdrowienia;
 • podtrzymany jest bezwzględny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania dla osób z objawami infekcji i gorączką (powyżej 37,5°C) oraz nakaz poinformowania o chorobie lekarza rodzinnego;

Ze względu na sytuację epidemiologicznązaleca się:

 • unikanie w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych,a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi;
 • szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk;
 • zapoznanie się zbroszurą informacyjną Instituto Superiore di Sanitàorazdekalogiem postępowania;
 • stosowanie się do wszystkich zaleceń lokalnych władzoraz służb medycznych;
 • stosowanie jednorazowych maseczek chirurgicznych i maseczek FFP2.

Zasady odbywania izolacji są następujące:

Izolacja

Dotyczy osób, u których potwierdzono zakażanie SARS-CoV-2 i ma na celu odizolowanie osób zakażonych od reszty społeczeństwa, na czas trwania zakażenia, w takich warunkach, które mogą zapobiec kolejnym zakażeniom. Odbywa się ją na koszt własny.

Osoby pozytywne bezobjawowe

(Video) 7 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyjazdem do Włoch | By My Eye

Osoby zakażone SARS-CoV-2, które przechodzą chorobę bezobjawowo:

 • w przypadku osób niezaszczepionych lubtakich, które ukończyły cykl szczepień (/wyzdrowiały) ponad 120 dniprzed zakażeniem-izolacjaprzynajmniej 10 dni od stwierdzenia zakażenia i na koniectest z wynikiem negatywnym(10 dni + test);
 • w przypadku osób, które przyjęły dawkę przypominającą lub ukończyły podstawowy cykl szczepień (/wyzdrowiały) w ciągu 120 dni przed zakażeniem-izolacjaprzynajmniej 7dni od stwierdzenia zakażenia i na koniectest z wynikiem negatywnym(7 dni + test).

Osoby pozytywne z objawami

Osoby zakażone SARS-CoV-2, które przechodzą chorobę objawowo -izolacjaprzynajmniej 10 dni od dnia pojawienia się objawów (nie bierze się pod uwagę ślepoty zapachowej i utratą zmysłu węchu, którą mogą trwać przez dłuższy czas) i na koniectest molekularny z wynikiem negatywnym; test jednakże można wykonać dopieropo przynajmniej 3 dniach od ustąpienia objawów(10 dni, w tym co najmniej 3 dni bez objawów + test).​​​​​

​​​​​

Osoby pozytywne przez dłuższy czas

Osoby, które pomimo, że nie mają już objawów, ale nadal są pozytywne – test molekularny na obecność SARS-CoV-2, w przypadku braku objawów (za wyjątkiem ślepoty zapachowej i utratą zmysłu węchu, które mogą trwać przez dłuższy czas po wyleczeniu) od przynajmniej jednego tygodnia, mogą zakończyć izolacjępo upływie 21 dniod dnia pojawienia się objawów. Władze sanitarne mogą zmienić to kryterium w porozumieniu z ekspertami klinicznymi i mikrobiologicznymi/wirusologami, biorąc pod uwagę stan odporność immunologicznej danej osoby (u osób z obniżonymi barierami immunologicznymi okres zakażenia może być wydłużony).

Przydatne linki i dane kontaktowe

We Włoszech testy na obecność koronawirusa są szeroko dostępne. Można je wykonać m.in. w wielu aptekach, w szczególności w większych miastach.

Jeśli w ciągu 14 dni poprzedzających przyjazd do Włoch byłeś w kraju spoza strefy Schengen, na anglojęzycznej włoskiej rządowej stronie infocovid.viaggiaresicuri.it możesz dodatkowo zweryfikować obowiązujące Cię zasady wjazdu do Włoch.

W przypadku wystąpienia typowych objawów koronawirusa SARS-CoV-2, takich jak gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem, utrata smaku lub masz pytania dotyczące odbywania kwarantanny skontaktuj się z właściwą infolinią regionalną:

Abruzja: 800 595459;

Apulia: 800 713 931;

Autonomiczna Prowincja Trento: 800 86 73 88;

Bazylikata: 800 996 688;

Emilia-Romania: 800 033 033;

Friuli-Wenecja Julijska: 800 909 060;

Kalabria: 800 76 76 76;

Kampania: 800 90 96 99;

Lacjum: 800 11 88 00;

Lombardia: 800 89 45 45;

Marche: 800 93 66 77;

Piemont: 800 333 444;

Sardynia: 800 180 977;

Sycylia: 800 45 87 87;

Toskania: 055 43 85 850;

Trydent-Górna Adyga: 800 751 751;

Umbria: 800 63 63 63;

Val d'Aosta: 800 122 121;

(Video) Sprawdzamy Polską restaurację we Włoszech. Warto? - Italia Moim Okiem

Wenecja: 800 46 23 40.

W celu uzyskania zwykłych informacji można dzwonić na numer uruchomiony przez włoskie Ministerstwo Zdrowia: 1500 lub +39 0232008345 / +39 0283905385.

PrzepisywjazdowedoPolski

Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.

Bezpieczeństwo

We Włoszech obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Skala jest pięciostopniowa. Oznacza to, że – zdaniem władz miejscowych – zamachy terrorystyczne są bardzo prawdopodobne. Jeśli władze wprowadzą alert terrorystyczny, może to oznaczać zaostrzone środki bezpieczeństwa. Spodziewaj się wtedy wzmożonych kontroli, obecności na ulicach żołnierzy z bronią automatyczną, prześwietlania bagażu i bramek bezpieczeństwa przy wejściu do ważniejszych atrakcji turystycznych. Zachowaj szczególną ostrożność w miejscach publicznych, śledź komunikaty władz porządkowych i bezwzględnie stosuj się do ich zaleceń.

Turyści narażeni są we Włoszech przede wszystkim na kradzieże (dokumenty, pieniądze, samochody) oraz włamania do pojazdów. Bardzo często zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Bądź szczególnie ostrożny w środkach transportu publicznego, szczególnie gdy wsiadasz i wysiadasz. W Rzymie miejscami, w których dochodzi do szczególnie dużej liczby kradzieży, są: dworzec Termini (kasy biletowe, stacja metra), metro, okolice Koloseum, plac św. Piotra, wejście do Muzeów Watykańskich, inne ważne zabytki na terenie miasta. W Mediolanie: Plac Duomo, Galeria Wiktora Emmanuela, Dworzec Centralny, metro. Jeśli staniesz się ofiarą kradzieży, zgłoś się na posterunek policji lub karabinierów. Protokół, który może być spisany jedynie na posterunku, będzie potrzebny do uzyskania ewentualnego odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jak najszybciej zastrzeż zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe. Jeżeli stracisz dokumenty podróży, skontaktuj się z Wydziałem Konsularnym i Polonii Ambasady RP w Rzymie, a w przypadku północnych regionów Włoch – z Konsulatem Generalnym w Mediolanie. Zalecamy podróżowanie zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem. Jeden z dokumentów pozostaw w hotelowym sejfie.

W niektórych dzielnicach dużych miast, kurortach i na plażach zdarzają się napady rabunkowe i przestępstwa seksualne. Unikaj poruszania się po miejscach uznawanych za niebezpieczne, w szczególności po zmierzchu.

W środkowych Włoszech (pogranicze regionów Lazio, Marche i Umbria) często występują trzęsienia ziemi. W trakcie podróży przez te rejony zachowaj ostrożność.

Informacje i porady, jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub wybuchu wulkanu znajdziesz na stronie.

Jeśli dojdzie do wypadku lub innego zdarzenia wymagającego interwencji, zadzwoń na numer alarmowy 112.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemieOdyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy TAK
 • Dowód osobisty TAK

Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Z dokumentu podróży możesz korzystać do ostatniego dnia jego ważności.

Czy trzeba wyrobić wizę?

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy.

Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Taka zgoda nie jest wymagana.

Zasady pobytu

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej / Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Po przyjeździe do Włoch musisz zgłosić swój pobyt. Obowiązek ten powinien zrealizować obywatel włoski (lub inny, który spełnia warunki legalnego pobytu w państwie), który gości Cię w swoim domu. Gospodarz musi zgłosić gościa w ciągu 48 godzin na miejscowym posterunku policji (Commissariato della Polizia di Stato) i podać dokładny adres. Jeżeli mieszkasz w ośrodku turystycznym (hotelu, domu wczasowym, pensjonacie, campingu itp.), obowiązku zgłoszenia dopełnia administracja obiektu. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu ma również członek rodziny obywatela UE, niezależnie od swojej przynależności państwowej. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą obowiązywać tylko, jeśli coś zagraża bezpieczeństwu państwa i zdrowiu publicznemu.

Po przyjeździe możesz przebywać we Włoszech legalnie do 90 dni. Po tym czasie musisz zalegalizować swój pobyt. W tym celu wystąp do właściwego terytorialnie urzędu gminy (comune) z wnioskiem o zameldowanie. Musisz przy tym spełnić odpowiednie warunki finansowe, mieszkaniowe oraz w zakresie ubezpieczenia.

(Video) Droga Polska - Włochy 2015 - Porady Informacje Ciekawostki | ForumWiedzy

Zdrowie

Przyjeżdżając do Włoch możesz mieć ze sobą niewielką ilość lekarstw przeznaczonych na własny użytek. Dotyczy to wyłącznie lekarstw będących w legalnym obrocie w innych krajach. Włoskie prawo nie określa jednoznacznie ilości leków, które można przywieźć do tego kraju. Powszechnie przyjmuje się jednak, że bez dodatkowych formalności wwieźć można lekarstwa wystarczające na 30-dniową kurację. Przy większej ilości lekarstw należy mieć ze sobą przetłumaczone na język włoski lub angielski zaświadczenie lekarskie lub receptę.

Jeżeli zamierzasz wwieźć na teren Włoch leki zawierające substancje odurzające lub psychotropowe musisz mieć ze sobą przetłumaczone na język włoski lub angielski zaświadczenie lekarskie lub receptę. Obowiązkowe elementy tego zaświadczenia można znaleźć pod tym linkiem. Dokument ten jest ważny maksymalnie 30 dni.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronach Ministerstwa Zdrowia Włoch 1 i 2:

Informacje dla kierowców

Jeśli przebywasz we Włoszech turystycznie, możesz korzystać z polskiego prawa jazdy, zarówno ważnego bezterminowo, jak i tego ze wskazanym terminem ważności.

Od 19 stycznia 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące wymiany praw jazdy dla osób, które mieszkają we Włoszech na stałe. Zasady te odnoszą się przede wszystkim do kierowców z prawem jazdy ważnym bezterminowo. Posiadacz takiego dokumentu zobowiązany jest w ciągu 2 lat od daty zameldowania się we Włoszech wymienić dokument na włoski odpowiednik. Posiadacze polskiego prawa jazdy z 15 letnią datą ważności powinni pamiętać, że włoskie prawo jazdy ważne jest jedynie 10 lat i przez taki też okres będzie ono ważne we Włoszech.

Dzieci do 12. roku życia lub niższe niż 150 cm muszą podróżować na odpowiednim siedzisku, które umożliwia użycie pasa bezpieczeństwa. Siedzisko to można instalować tylko na tylnym siedzeniu.

Większość autostrad we Włoszech jest płatna. Opłaty są pobierane bezpośrednio przy zjazdach z autostrad w konkretnych miejscowościach lub w pośrednich punktach poboru opłat. Możemy płacić gotówką (w euro), kartą płatniczą lub kredytową albo przez zdalny system płatności Telepass.

Opłata zależy od klasy pojazdu. Więcej informacji na temat przepisów, podziału klas pojazdów, a także wysokości opłat na włoskich autostradach znajduje się na stroniewww.autostrade.it. Możemy tam obliczyć opłatę na konkretnej trasie.

Ograniczenia prędkości pojazdów o masie do 3,5 tony na drogach publicznych wynoszą:

 • obszar zabudowany: 50 km/h,
 • obwodnice miejskie: 70 km/h,
 • obszar niezabudowany: 90 km/h,
 • drogi ekspresowe: 110 km/h,
 • autostrady: 130 km/h (na oznaczonych autostradach trzypasmowych – 150 km/h).

Poza obszarem zabudowanym trzeba używać świateł mijania przez całą dobę.

Uwaga! Kierowcy zawodowi powinni przed wyjazdem do Włoch odwiedzić stronę internetową włoskich autostrad (www.autostrade.it) i zapoznać się z kalendarzem dni wolnych. W te dni samochody ciężarowe nie mogą poruszać się po włoskich drogach.

Włoska policja często kontroluje kierowców zawodowych. Służby sprawdzają, czy kierowcy przestrzegają ograniczeń dotyczących maksymalnego czasu pracy. Policja kontroluje również dokumenty samochodowe oraz te, które dotyczą przewożonego towaru. Celem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila, z wyjątkiem kierowców zawodowych dla których limit stanowi 0,0 promila. Służby mogą przeprowadzić również kontrole na obecność innych substancji odurzających.

Zgodnie z włoskim kodeksem drogowym, kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą muszą płacić mandaty natychmiast po ich otrzymaniu. Jeżeli nie możesz tego zrobić (niezależnie od przyczyny), musisz zostawić samochód na parkingu depozytowym, który wyznaczą służby nakładające karę. Musisz również opłacić postój pojazdu na parkingu. Jeżeli przyjmujesz i płacisz mandat, przyznajesz się jednocześnie do wykroczenia drogowego. Powoduje to, że nie możesz odwołać się później do wyższej instancji. Jeśli uważasz, że mandat jest niesłuszny, przyjmij go i złóż kaucję za wymierzoną karę (równowartość mandatu). Następnie odwołaj się do prefekta lub sędziego pokoju, najpóźniej w ciągu 60 dni od daty wystawienia mandatu.

Przepisy z 2016 r. znacznie zaostrzyły kary dla sprawców wypadków drogowych. Wprowadziły m.in. kategorię zabójstwa drogowego (spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo przy przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h). Za niektóre wykroczenia oprócz kary pieniężnej grozi zawieszenie prawa jazdy. Należą do nich:

 • znaczne przekroczenie prędkości,
 • prowadzenie pod wpływem alkoholu i środków odurzających,
 • zawracanie na autostradzie lub przed wjazdem na autostradę.

Gdy minie termin nałożonej kary, prawo jazdy można odebrać osobiście we właściwej miejscowo prefekturze. Jeśli nie odbierzesz dokumentu, służby odeślą go do konsulatu, a ten z kolei – do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie.

Cło

Pieniądze możemy wwozić i wywozić bez ograniczeń. Jeśli jednak przekraczasz włoską granicę i masz przy sobie w gotówce10 000 EUR lub więcej, musisz to zgłosić organom celnym. Zasada ta dotyczy także odpowiedników wymienionej kwoty w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych itp.

Przepisy prawne

Za przestępstwa narkotykowe grozi kara pozbawienia wolności od roku do 22 lat oraz kara pieniężna.

Za nielegalny wwóz papierosów produkcji zagranicznej – grzywna oraz kara pozbawienia wolności od dwóch do pięciu lat.

Kary finansowe (nawet do 3000 EUR) grożą także tym, którzy kupują podrabiane artykuły znanych marek światowych. Produkty takie często oferują sprzedawcy na włoskich ulicach.

(Video) Wakacje we Włoszech 2021? Pewnie! Relacja z Caorle od ItalYOLO

We Włoszech posiadanie i używanie gazu pieprzowego bez stosownego zezwolenia jest nielegalne.

Przydatne informacje

Uwaga!We Włoszech zdarzają się przypadki nieuczciwości miejscowych pracodawców, którzy zatrudniają obywateli polskich przy sezonowym zbiorze owoców cytrusowych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzega przed korzystaniem z usług nielegalnych pośredników. Zamieszczają oni oferty pracy w polskiej prasie i na stronach internetowych. Zalecamy: przed wyjazdem do pracy za granicą sprawdź dokładnie, czy oferta zatrudnienia jest prawdziwa i uczciwa. Odradzamy zawieranie umów z niesprawdzonymi firmami lub nielegalnymi pośrednikami, zarówno polskimi, jak i włoskimi. Oferują oni wyjazdy do pracy sezonowej lub pomoc w uzyskaniu zatrudnienia. Jeśli skorzystasz z takiej propozycji, możesz mieć problemy z otrzymaniem umówionej zapłaty oraz uzyskaniem innych, niezbędnych świadczeń pracowniczych. Jeśli samodzielnie przyjeżdżasz do Włoch, aby podjąć pracę, zapoznaj się dokładnie z zasadami i warunkami zatrudnienia, uzgodnij sprawy z przyszłym pracodawcą, naucz się przynajmniej podstaw języka włoskiego oraz weź pieniądze na powrót do kraju, w razie gdybyś nie znalazł pracy. Jeśli znajdziesz pracę, zawrzyj umowę na piśmie.

Członkowie zarządu: Marian Burniak , Anna Grabowska, Elżbieta Grzyb Faragli,Halina Lorenc-Antonangeli, Barbara Stasiowska-Randone , Joanna Heyman Salvadè, Maria Gratkowska-Scarlini, Elżbieta Paszkowska- Mancini, ks.. Liczba organizacji i instytucji należących do ZPwW: 22. Wykaz organizacji i instytucji należących do Związku Polaków we Włoszech:. Stowarzyszenie Włosko-Polskie w Genui (Associazione Italo-Polacca di Genova). Fundacja Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Polska Szkoła Eksperymentalna przy Związku Polaków w Kalabrii

Za rezydentów są uznawane również podmioty powiernicze” Trust”, ustanowione na terenie jednego z krajów z poza tzw.. Bezpośrednie: dochodowy od osób fizycznych „IRPEF” i prawnych „IRES”, regionalny od działalności gospodarczej „IRAP”.. od nieruchomości - IMU. Podatek dochodowy od spółek (IRES) (Imposta sul reddito delle società). Od stycznia 2008 r. stawka podatku dochodowego od spółek IRES została zredukowana o 5,5 punktu - z 33% do 27,5% od dochodu netto - art.. 1.Zyski ze sprzedaży towarów i usług spółek. Należności ze sprzedaży akcji lub udziałów spółki. Stopa podatkowa podatku IRAP może być zróżnicowana w zależności od charakteru działalności gospodarczej oraz ze względu na kategorie podatników.. Stawki podatku lokalnego od nieruchomości IMU określane są corocznie przez każdą włoską gminę (comune).. Stawka podstawowa obecnie wynosi 0,40% wartości nieruchomości (Rendita catastale). Podatek dochodowy od osób fizycznych (IRPEF) - D.P.R.. zmianie uległy stawki oraz skale podatkowe, odliczenia zastąpiły wcześniejsze potrącenia od dochodu dla członków rodziny pozostających na utrzymaniu oraz posiadaczy dochodów pochodzących z umowy o prace , emerytury lub samozatrudnienia, uległ zmianie sposób obliczania dochodu podlegającego opodatkowaniu IRPEF, próg podatkowy, do wysokości którego nie nalicza się podatku dochodowego (tzw.. no tax area) został zastąpiony przez ulgi podatkowe w zależności od rodzaju dochodu (dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę kwota ta wynosi 8.000 Euro, jeżeli przepracowali 12 miesięcy w roku; dla emerytów 7.500 Euro, jeżeli podatnik, przy emeryturze wypłacanej przez 12 miesięcy w roku; dla pracowników posiadających innego rodzaju dochody ulga podatkowa wynosi 4.800 Euro, niezależnie od ilości przepracowanych w roku dni).. Wydatki na małżonka i dzieci na utrzymaniu do limitu określonego w przepisach, limit ten nie jest wyższy od 800 euro za rok 2012 na małżonka i nie niższy od 800 w przypadku dzieci na utrzymaniu.

Na szczęście przewoźnik ten może być dla nas “przezroczysty”, bilety na pociągi regionalne Trenord kupimy także na stronie Trenitalia.. trasatyp pociąguokres zakupucenaRzym (Roma Termini) - Neapol (Napoli Centrale)Intercity1 dzień wcześniejok 27,00€Rzym (Roma Termini) - Neapol (Napoli Centrale)Frecciarossa1 dzień wcześniejok 45,00-61,00€Rzym (Roma Termini) - Neapol (Napoli Centrale)Intercityok 2 tygodnie wcześniejok 19,90-26,90€Rzym (Roma Termini) - Neapol (Napoli Centrale)Regionale-ok 11,80€Rzym (Roma Termini) - Neapol (Napoli Centrale)Frecciarossaok 2 tygodnie wcześniejok 34,90-39,90€Rzym (Roma Termini) - Neapol (Napoli Centrale)Intercityok miesiąc wcześniejok 19,90-26,90€Rzym (Roma Termini) - Neapol (Napoli Centrale)Frecciarossaok miesiąc wcześniejok 29,90-49,90€ We Włoszech możemy wyróżnić kilka typów pociągów, które różnią się przede wszystkim prędkością oraz komfortem.. Zakup biletu online Bilety online możemy zakupić na oficjalnej stronie Trenitalia lub na stronie ItaliaRail .. Tutaj ważna uwaga, w przeciwieństwie do Polski, we Włoszech nazwy dworców głównych nie zawsze mają w nazwie “centrale” lub inne słowo określające typ dworca - np we Florencji najważniejszy dworzec ma nazwę Santa Maria Novella (jak kościół znajdujący się tuż obok), w Turynie Porta Nuova , a w Wenecji wybierając się na wyspę wysiadamy na stacji Santa Lucia .. rodzaj biletumiastocenabilet pojedynczy (100-min)Genua1,50€bilet pojedynczy na wjazd windąGenua0,90€bilet pojedynczy (70-min)Piza1,20€bilet pojedynczy (70-min) kupowany u kierowcyPiza2,00€karnet 10-ciu biletówPiza9,00€ (cena jednego biletu wynosi 0,90€)bilet pojedynczy na 3 strefy (90-min)Bergamo2,30€bilet pojedynczy na 1 strefę (75-min)Bergamo1,30€karnet 10-ciu biletów na 1 strefę (75-min)Bergamo11,50€ (cena jednego biletu wynosi 1,15€) Nie ma żadnej żelaznej zasady co do możliwości zakupu biletu bezpośrednio w autobusie.

Videos

1. ItalYOLO: Jak zorganizować wakacje we Włoszech - praktyczne porady
(ItalYOLO)
2. Auta z Włoch: sprawdzenie historii i przebiegu, VIN za darmo online? Samochody z Włoch?
(Auto Krytyk)
3. Czy we Włoszech jest bezpiecznie? Coronawirus aktualizacja 4.03.2020
(Italia Moim Okiem)
4. Amerykańskie drony skonfiskowane we Włoszech. Miały trafić do Rosji
(Goniec)
5. Tragedia we Włoszech
(Radio Maryja)
6. Reprezentacja Włoch - Droga do zwycięstwa EURO 2020!
(Suleś)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Margart Wisoky

Last Updated: 05/10/2022

Views: 5421

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Margart Wisoky

Birthday: 1993-05-13

Address: 2113 Abernathy Knoll, New Tamerafurt, CT 66893-2169

Phone: +25815234346805

Job: Central Developer

Hobby: Machining, Pottery, Rafting, Cosplaying, Jogging, Taekwondo, Scouting

Introduction: My name is Margart Wisoky, I am a gorgeous, shiny, successful, beautiful, adventurous, excited, pleasant person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.