Wysoki poziom prolaktyny – o czym może świadczyć i jakie są objawy? (2022)

Wysoki poziom prolaktyny – o czym może świadczyć i jakie są objawy? (1)

Wysoki poziom prolaktyny – o czym może świadczyć i jakie są objawy? (2)

Anna Posmykiewicz

29.03.2016

Obserwuj
Prolaktyna jest hormonem polipeptydowym wydzielanym przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej (jest to gruczoł dokrewny, który na zasadzie sprzężenia zwrotnego "współpracuje" z częścią mózgowia o nazwie podwzgórze), które nazywane są laktotropami. Wydzielanie prolaktyny jest pobudzane przez co najmniej dwa peptydowe neurohormony podwzgórzowe - tyreoliberynę (TRH) oraz wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP). Wydzielanie prolaktyny jest hamowane przez działanie dopaminy.

Jakie funkcje pełni prolaktyna?

Prolaktyna jest hormonem, który pełni dużą ilość funkcji. Jednak najlepiej poznanym działaniem fizjologicznym prolaktyny jest jej pobudzający wpływ na wydzielanie mleka. Ponadto wpływa ona na czynność ciałka żółtego, na czynność gonady męskiej i warstwy siateczkowatej kory nadnerczy. Prolaktyna wpływa również na układ odpornościowy, jej działanie ma głównie charakter immunostymulacyjny. W nadmiarze prolaktyna hamuje wydzielanie gonadotropin z przysadki.

Czy zdarzają się zaburzenia w wydzielaniu prolaktyny?

Niestety tak. Stan chorobowy spowodowany nadmiarem prolaktyny jest określany jako hiperprolaktynemia. Nie ma dokładnych danych epidemiologicznych dotyczących hiperprolaktynemii, lecz ocenia się, że jest to zaburzenie stosunkowo częste. Przyjmuje się, że nawet 1/3 przypadków wtórnego braku miesiączki u kobiet ma związek z hiperprolaktynemią.

Hiperprolaktynemię można podzielić na dwa rodzaje: organiczną i czynnościową.

(Video) Prolaktyna ❤️ wysoka prolaktyna 👉 normy i badanie

 • Hiperprolaktynemia organiczna jest najczęściej spowodowana gruczolakiem przysadki wydzielającym prolaktynę, gruczolak taki nosi nazwę prolactinoma. Hiperprolaktynemię organiczną mogą także powodować inne zmiany chorobowe w okolicy podwzgórza i przysadki, takie jak guzy tej okolicy inne niż prolactinoma, zmiany zapalne i ziarnicze, zespół pustego siodła.
 • Hiperprolaktynemia czynnościowa może być natomiast spowodowana zażywaniem niektórych leków (tzw. hiperprolaktynemia polekowa), niewydolnością wątroby, niewydolnością nerek, niedoczynnością tarczycy. Poza tym hiperprolaktynemia czynnościowa może czasami występować bez żadnej uchwytnej przyczyny - mówi się wtedy o hiperprolaktynemii samoistnej. Do leków, których przyjmowanie dość często może wywoływać hiperprolaktynemię, należą między innymi leki psychotropowe (chlorpromazyna), benzodiazepiny, niektóre leki przeciwnadciśnieniowe (rezerpina, metyldopa), leki stosowane w zaburzeniach przewodu pokarmowego (metoklopramid, cymetydyna) oraz estrogeny, które są najczęściej zażywane jako składnik tabletek antykoncepcyjnych.

Polecane dla Ciebie

Jakie są objawy wysokiej prolaktyny (hiperprolaktynemii)?

Objawami hiperprolaktynemii u kobiet są przede wszystkim zaburzenia cykli miesięcznych - cykle bezowulacyjne, rzadkie i bardzo nieregularne miesiączki lub też wtórny brak miesiączki. Inne objawy typowe dla kobiet to niepłodność oraz wydzielanie mleka w gruczołach piersiowych poza okresem karmienia, czyli mlekotok. Należy pamiętać, że występowanie mlekotoku u kobiet z regularnymi, owulacyjnymi cyklami miesięcznymi z reguły nie wiąże się z hiperprolaktynemią i jest raczej wynikiem zwiększonej wrażliwości gruczołów piersiowych na prawidłowe stężenia prolaktyny. Wysoka prolaktyna u mężczyzn daje mało charakterystyczne objawy.Należą do nich niepłodność związana ze zmniejszoną liczbą plemników w nasieniu oraz zaburzenia potencji.

Kiedy można rozpoznać hiperprolaktynemię?

Podstawą rozpoznania hiperprolaktynemii jest co najmniej dwukrotne wykazanie zwiększonego stężenia prolaktyny w surowicy krwi ( > 20 ng/ml u kobiet i >15 ng/ml u mężczyzn).

Badanie stężenia prolaktyny powinno być wykonane u wszystkich kobiet w wieku reprodukcyjnym z wtórnym brakiem miesiączki, rzadkim nieregularnym miesiączkowaniem lub niepłodnością z brakiem owulacji oraz u wszystkich mężczyzn z długotrwałymi zaburzeniami potencji.

Należy pamiętać, że stężenia prolaktyny są bardzo duże u kobiet w ciąży i w okresie karmienia, jest to tzw. fizjologiczna hiperprolaktynemia. Umiarkowane zwiększenie stężenia prolaktyny może być obecne również w stanie dużego stresu. Bardzo duże stężenia prolaktyny, zwykle powyżej 150 ng/ml, sugerują obecność prolactinoma. W związku z tym u pacjentów z tak wysokim poziomem prolaktyny powinno być wykonane badanie rezonansu magnetycznego, dzięki któremu będzie można wykryć ewentualnego gruczolaka. Ponadto, badaniem bardzo pomocnym w różnicowaniu hiperprolaktynemii czynnościowej i organicznej, są próby z metoklopramidem oraz z tyreoliberyną (TRH).

Jak wygląda leczenie zbyt wysokiego poziomu prolaktyny?

Wszystko uzależnione jest od przyczyny. W przypadku hiperprolaktynemii polekowej wystarczającym postępowaniem jest odstawienie leku, który wywołuje zwiększone wydzielanie hormonu. W pozostałych przypadkach hiperprolaktynemii czynnościowej leczeniem z wyboru jest stosowanie leków, będących agonistami dopaminy, zwłaszcza jest to bromokryptyna. Leczenie należy rozpoczynać od małych dawek, podawanych wieczorem po kolacji, aby uniknąć działań ubocznych, a następnie dawkę należy stopniowo zwiększać. Leczenie jest zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane i skutki uboczne mogą nie występować nawet przez wiele lat. W przypadku nieskuteczności leczenia bromokryptyną, do terapii można wprowadzić również inne leki będące agonistami dopaminy: chinagolid oraz kabergolinę. Z chwilą normalizacji stężenia prolaktyny powraca możliwość zajścia w ciążę, czasami nawet jeszcze przed normalizacją miesiączek.

Hiperprolaktynemia związana z niedoczynnością tarczycy oraz niewydolnością nerek lub wątrobyzawsze wymaga leczenia przyczynowego. Podobnie właściwego leczenia przyczynowego wymaga hiperprolaktynemia organiczna związana z obecnością prolactinoma. Metodą z wyboru leczenia prolactinoma jest farmakologiczne leczenie agonistami dopaminy, przede wszystkim za pomocą bromokryptyny. Leczenie to u około 80% pacjentów nie tylko prowadzi do normalizacji poziomu prolaktyny, lecz również prowadzi do regresji guza. Brak regresji guza lub jego powiększenie się bez względu na wymiary wyjściowe jest zawsze wskazaniem do leczenia neurochirurgicznego.

Podwyższony poziom prolaktyny jest stosunkowo częstą przypadłością, która dotyczy przede wszystkim kobiet. Dlatego też, jeśli zaczynają pojawiać się problemy z miesiączkami lub przez długi okres czasu kobieta nie może zajść w ciążę, zawsze należy pomyśleć o tym czy nie ma to związku z nadmiarem prolaktyny. Rozpoznaną chorobę można leczyć, a efekty leczenia są zazwyczaj zadowalające.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

(Video) Prolaktyna - czyli co zrobić, kiedy przestaje Ci się "chcieć" (HIPERPROLAKTYNEMIA)

Zgłoś uwagi Wysoki poziom prolaktyny – o czym może świadczyć i jakie są objawy? (7)

Polecane artykuły

 • Kortyzol - norma, badanie, objawy podwyższonego i obniżonego kortyzolu

  Kortyzol (hydrokortyzon) jest naturalnym hormonem steroidowym produkowanym w organizmie przez korę nadnerczy. Nazywany jest hormonem stresu. Wywiera bardzo duży wpływ na metabolizm, w tym na stężenie glukozy we krwi, w reakcji na stres podnosząc jej poziom. Stężenie kortyzolu jest zależne od pory dnia – w godzinach porannych jest najwyższe, a w godzinach wieczornych najniższe. Tę zależność należy wziąć pod uwagę podczas interpretacji wyników badania. Czy można zbadać poziom stresu, wykonując oznaczenie poziomu kortyzolu? Odpowiedź w artykule.

 • Test ureazowy na Helicobacter pylori – na czym polega i kiedy się go wykonuje?

  Helicobacter pyloritobakteria odpowiedzialna za występowanie choroby wrzodowejczy nowotworów żołądka. Do jej wykrycia stosuje się test ureazowy, który wykonywany jest podczas gastroskopii. Na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować? Jakie są wskazania do przeprowadzenia testu ureazowego?

 • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

  APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo istotne, kiedy należy zbadać stopień krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub leczonego z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilość witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

 • (Video) Czym grozi wysoki poziom prolaktyny | Hack Your Brain | #shorts

  Sód (Na) – badamy elektrolity we krwi. Norma, hiponatremia, hipernatremia

  Badanie stężenia sodu (Na) jest jednym z głównych oznaczeń parametrów krwi. Nie jest badaniem drogim ani też wymagającym specjalnego przygotowania, niemniej kontrolowanie poziomu sodu jest bardzo istotne. Wszelkie nieprawidłowości w stężeniu tego elektrolitu mogą być bardzo groźne dla zdrowia, szczególnie osób, u których zdiagnozowano choroby kardiologiczne, jak chociażby nadciśnienie tętnicze lub nefrologiczne, jak niewydolność nerek. Jak wygląda badanie, czy jest refundowane, ile kosztuje i jakie są normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • CBCT (tomografia stożkowa) – przebieg badania, wskazania, wady i zalety

  CBCT (tomografia wiązki stożkowej) jest badaniem płatnym i wykonywanym na podstawie skierowania lekarskiego. Wykorzystywane jest najczęściej podczas leczenia stomatologicznego lub laryngologicznego. Pozwala na zobrazowanie zmian, które są niewidoczne na klasycznym prześwietleniu struktur zębowych. Ile kosztuje badanie tomografii stożkowej, jak wygląda CBCT i jakie są wskazania do prześwietlenia z wykorzystaniem tej metody? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wysoki poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia) w wyniku badania krwi

  Hiperprolaktynemia jest jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynność tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

 • Kariotyp – czym jest, ile kosztuje i jak interpretować wyniki?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży. Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  (Video) Prolactinoma Pathology USMLE Step 1 - Quick review

 • Holotranskobalamina – badanie wczesnych niedoborów witaminy B12

  Istnieje pula badań, które regularnie powinien wykonać każdy weganin lub wegetarianin, a także osoby, które mają wszelkie objawy niedokrwistości lub zauważają u siebie niedobory witaminy B12, do których należy, chociażby mrowienie i pieczenie skóry, drętwienie kończyn lub zaburzenia snu. Postawienie diagnozy dotyczącej groźnego niedoboru wit. B12 jest możliwe już na jego wczesnym etapie, dzięki wykonaniu oznaczenia poziomu holoTC, czyli holotranskobalaminy. Jak się przygotować do badania poziomu holoTC, czy trzeba być na czczo i jakie są objawy obniżonego poziomu witaminy B12? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

FAQs

Co ma wpływ na poziom prolaktyny? ›

Prolaktyna jest hormonem, który pełni dużą ilość funkcji. Jednak najlepiej poznanym działaniem fizjologicznym prolaktyny jest jej pobudzający wpływ na wydzielanie mleka. Ponadto wpływa ona na czynność ciałka żółtego, na czynność gonady męskiej i warstwy siateczkowatej kory nadnerczy.

O czym świadczy poziom prolaktyny? ›

Wysoki poziom prolaktyny może wskazywać na hiperprolaktynemię. Charakteryzuje się ona nadmiarem prolaktyny (PRL) we krwi. Objawami tego stanu u kobiet są m.in. zaburzenia miesiączkowania i niepłodność, natomiast u mężczyzn – obniżone libido i zmniejszenie gęstości włosów.

Czy podwyższona prolaktyna świadczy o ciąży? ›

Jeśli u kobiety stwierdza się nadmiar prolaktyny, może mieć ona trudności z zajściem w ciążę. Kiedy ten stan utrzymuje się dłużej, nie jest leczony, czy też kuracja nie przynosi efektu, może dojść do zupełnej niepłodności.

Co powoduje nadmiar prolaktyny w organizmie? ›

Podwyższona prolaktyna – przyczyny

Fizjologiczny wzrost wydzielania prolaktyny zachodzi pod wpływem ciąży, działania estrogenów, podczas drażnienia brodawek sutkowych, a także w czasie snu, stresu oraz wysiłku fizycznego.

Do czego prowadzi wysoka prolaktyna? ›

Objawy podwyższonej prolaktyny u mężczyzn przejawiają się zaburzeniami potencji, a także niepłodnością. U obu płci mogą pojawić się także nerwowość, stany depresyjne oraz zaburzenia mineralizacji kości.

Czy stres ma wpływ na poziom prolaktyny? ›

Czynniki takie jak stres, sen, spożycie posiłku, stosunek płciowy oraz wysiłek fizyczny podnoszą chwilowo jej poziom we krwi. Z tego powodu prolaktyna, obok hormonów wydzielanych przez nadnercza, jest zaliczana do hormonów stresu.

Jak wyregulować poziom prolaktyny? ›

W przypadku, gdy nasz organizm ma deficyt witaminy B6, może dochodzić do zaburzeń w zakresie wytwarzani tej substancji przez przysadkę mózgową. Zalecane jest stosowanie witaminy B6 głównie przez kobiety, które mają stwierdzony zaburzony poziom prolaktyny.

Czy poziom prolaktyny wzrasta przed okresem? ›

Wydzielanie prolaktyny zwiększa się przed miesiączką, powodując występowanie tkliwości piersi i rozdrażnienie. Podwyższona prolaktyna w tym okresie może mieć negatywne konsekwencje.

Jaki powinien być prawidlowy wynik prolaktyny? ›

U zdrowych osób poziom prolaktyny we krwi wynosi nie więcej niż: u kobiet 20 ng/ml, u mężczyzn 15ng/ml.

Jakie badania przy podwyzszonej prolaktynie? ›

Nadmiar prolaktyny powoduje, że lekarz zleca badanie hormonów tarczycy. Jeżeli wyniki nie wykażą niedoczynności, pacjent kolejny raz wykonuje stężenie prolaktyny. Takie postępowanie pomaga wstępnie ustalić, czy przyczyną zaburzeń hormonalnych jest gruczolak przysadki mózgowej.

Jak interpretować wyniki prolaktyny? ›

U kobiet obserwuje się słaby wzrost poziomu prolaktyny w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Norma prolaktyny dla kobiet nieciężarnych wynosi od około 102 do 496 µIU/L. W okresie ciąży poziom prolaktyny stopniowo wzrasta, by w trzecim trymestrze osiągnąć poziom o 15–20 razy wyższy od stężenia początkowego.

Jaki jest poziom prolaktyny na początku ciąży? ›

Normy w fazie folikularnej to <23 µg/l, w fazie luteinowej – <40 µg/l, a u kobiet w ciąży, w trzecim trymestrze, prolaktyna może osiągnąć stężenie do 400 µg/l. U mężczyzn za normę uznaje się wynik poniżej 20 µg/l. Istotne jest by badanie wykonywać rano, a przed pobraniem krwi unikać wysiłku (np. joggingu) i stresu.

Jak prolaktyna wpływa na zajście w ciążę? ›

Faktycznie, wysoki poziom prolaktyny podczas karmienia uniemożliwia owulację, a tym samym zajście w ciążę. Tymczasem stężenie prolaktyny we krwi rośnie w czasie karmienia i stopniowo spada po karmieniu. Karmienie piersią nie gwarantuje zabezpieczenia przed następną ciążą.

Czy wysoka prolaktyna oznacza Bezplodnosc? ›

Jest hormonem wytwarzanym przez przysadkę mózgową. Wysoki poziom prolaktyny może być odpowiedzialny za niepłodność. Pierwszym i najczęściej występującym objawem tego zaburzenia jest brak owulacji (może utrudniać pęknięcie pęcherzyka), a w konsekwencji brak pojawienia się miesiączki.

Jak leczyc prolaktynę? ›

W przypadku zbyt wysokiego stężenia prolaktyny we krwi, czyli hiperprolaktynemi leczy się ją, stosując leki z grupy agonistów receptorów D2, które powodują zwiększenie się produkcji dopaminy w organizmie, która z kolei hamuje wytwarzanie prolaktyny i zmniejsza wielkość guzów przysadki mózgowej.

Jak zbić prolaktynę naturalnie? ›

Jak zwykle okazuje się, że jedzenie nieprzetworzonej żywności, całe owoce i warzywa, zwłaszcza ciemnozielone liściaste mają wpływ na obniżenie poziomu prolaktyny. W diecie powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, jak rośliny strączkowe, zwłaszcza fermentowana soja; orzechy i nasiona, oraz ryby zimnowodne.

Jakie leki na wysoką prolaktynę? ›

Zazwyczaj podejmuje się leczenie farmakologiczne.

Często stosowaną grupą leków są agoniści dopaminy (np. bromokryptyna), gdyż dopamina działa hamująco na wydzielanie prolaktyny. Wspomagająco można też sięgnąć po preparaty bez recepty, takie jak Cyclodynon czy Castagnus.

u mężczyzn prawidłowe stężenie prolaktyny we krwi wynosi mniej niż 5 ng/ml; u kobiet prawidłowe stężenie prolaktyny we krwi mieści się w przedziale od 6 do 29,9 ng/ml.. Badanie stężenia prolaktyny we krwi u kobiet musi uwzględniać dzień cyklu miesiączkowego , ponieważ w kolejnych fazach cyklu stężenie tego hormonu wyraźnie się zmienia.. Badanie poziomu prolaktyny wykonuje się na czczo, a pobranie krwi powinno odbywać się w godzinach porannych.. Leczenie podwyższonej prolaktyny jest uzależnione od przyczyny pojawienia się zbyt wysokiego stężenia tego hormonu.. Objawy podwyższonej prolaktyny Prolaktyna jest hormonem produkowanym w przysadce mózgowej, a nazwa prolaktyny związana jest z jej pierwszą poznaną rolą, czyli laktacją.. Prolaktyna - nadmiar, przyczyny hiperprolaktynemii Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową, bardzo ważnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Następnie powoduje ważne zmiany w czasie ciąży – pod koniec I trymestru poziom prolaktyny rośnie, bo organizm kobiety przygotowuje się do laktacji.. Krew oddaje się dwa razy: najpierw na czczo, a potem godzinę po podaniu środka, by sprawdzić, jaki jest poziom prolaktyny po MCP.. Normy prolaktyny dla kobiet różnią się w zależności od tego, w jakiej fazie cyklu jest wykonywane badanie:. Ponieważ tak jak adrenalina i kortyzol prolaktyna jest hormonem stresu (wzrasta pod jego wpływem), tuż przed okresem może powodować nie tylko obrzmienie i bolesność piersi, ale też napięcia, płaczliwość i złość, nad którymi trudno panować.. Gdy nie jesteś w ciąży i nie karmisz piersią, za dużo prolaktyny może wywoływać następujące objawy:. huśtawka nastrojów, trądzik , spadek libido, ból i obrzmienie piersi, zaburzenia miesiączkowania (cykle krótsze niż 25 lub dłuższe niż 33 dni; okres skąpy lub brak miesiączki ), nadmierne owłosienie , wyciek mleka z piersi poza okresem laktacji, problemy z zajściem w ciążę, cykle bezowulacyjne , bóle głowy i zaburzenia widzenia, gdy odpowiedzialny za stężenie prolaktyny jest gruczolak przysadki mózgowej.. przyjmowanie leków antydepresyjnych i innych, działających na układ nerwowy, przyjmowanie leków na nadciśnienie, niedoczynność tarczycy , choroby nerek i wątroby, gruczolaki przysadki mózgowej , czyli niezłośliwe guzy, które leczy się farmakologicznie (tylko w najtrudniejszych przypadkach – chirurgicznie).. Jeżeli hiperprolaktynemia jest następstwem przyjmowania leków, należy rozważyć zamianę leku na lek niemający wpływu na wydzielanie prolaktyny.. W przypadku prolaktynoma – guza przysadki wydzielającego prolaktynę – leczeniem z wyboru są leki działające agonistycznie na receptor dopaminowy, obniżające wydzielanie prolaktyny.. Niedobór prolaktyny może jednak zarówno utrudniać zajście w ciążę, jak i powodować problemy z jej utrzymaniem.. Zbyt niskie stężenie prolaktyny może występować w niedoczynności przysadki mózgowej na różnym tle.. Głównym objawem niedoboru prolaktyny jest brak laktacji po porodzie.. Ponieważ jej stężenie może się wahać nawet w ciągu doby, aby mieć wiarygodny wynik, lekarz zleca zwykle, by powtórzyć badanie poziomu prolaktyny w odstępach kilkudniowych.. Jeśli badanie prolaktyny jest wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jest bezpłatne.. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń endokrynologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy, przytarczyc oraz innych gruczołów endokrynnych, osteoporozy, a także problemami związanymi z otyłością, zaburzeniami miesiączkowania, wypadaniem włosów, niedoborem testosteronu.

Jest to jednak groźny stan, który może wyrządzić duże szkody w organizmie, dlatego należy się mu przeciwdziałać poprzez regularne badania poziomu trójglicerydów we krwi.. Podwyższony poziom trójglicerydów nie daje żadnych objawów i jest zazwyczaj wykrywany przy okazji kontrolnych badań krwi, dlatego nieprawidłowy wynik badania często jest zaskoczeniem dla pacjenta.. APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo istotne, kiedy należy zbadać stopień krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub leczonego z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej.. Jak wygląda badanie, czy jest refundowane, ile kosztuje i jakie są normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci?. Jak się przygotować do badania poziomu holoTC, czy trzeba być na czczo i jakie są objawy obniżonego poziomu witaminy B12?

Wydzielanie prolaktyny jest hamowane przez działanie dopaminy.. Należy pamiętać, że stężenia prolaktyny są bardzo duże u kobiet w ciąży i w okresie karmienia, jest to tzw.. Hiperprolaktynemia to podwyższony poziom prolaktyny we krwi.. Oczywiście wtedy hiperprolaktynemia nie jest traktowany jako zaburzenie.. Inne przyczyny hiperprolaktynemii to:. U kobiet jest to poziom powyżej 20 ng/ml, a u mężczyzn powyżej 15 ng/ml.. Przyjmowanie niektórych leków także powoduje wzrost wydzielania prolaktyny.. Podwyższony poziom prolaktyny może się różnie objawiać, w zależności od płci:. Hiperprolaktynemia to stan, gdy we krwi występuje zbyt duże stężenie prolaktyny.. Najczęściej obserwuje się go u kobiet, ale może pojawiać się także u mężczyzn.. Jeżeli za nadmiar prolaktyny odpowiada guz przysadki, tzw.. B. Patologiczne: 1. hiperprolaktynemia organiczna: – gruczolaki przysadki mózgowej, – choroby podwzgórza i szypuły przysadki.

Podwyższony poziom trójglicerydów może przyczynić się do chorób układu krążenia.. Ważne jest wdrożenie zarówno zdrowej diety, jak i odpowiednio dopasowanej aktywności fizycznej.. Do podwyższenia poziomu trójglicerydów przyczyniają się:. dieta o zwiększonej wartości kalorycznej; otyłość i nadwaga; alkohol; nadmiar cukrów prostych, obecnych w diecie.. U niektórych osób mogą pojawić się tzw.. Należy zrezygnować z picia alkoholu.. Dlatego – zgodnie z wytycznymi American Heart Association (AHA) oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego – produkty zawierające omega-3 powinny stanowić istotny element jadłospisu (np.. ryby powinny być spożywane dwa razy w tygodniu, do posiłków warto dokładać orzechy i nasiona, a głównym źródłem tłuszczu powinny być płynne oleje roślinne).. Zmiany w diecie dotyczą także produktów zbożowych, takich jak chleb czy makaron.. Owoce również powinny być uwzględnione w diecie, ale w rozsądnych ilościach.. Należy także zrezygnować z soków, nektarów i suszonych owoców, gdyż są to produkty bogate w cukry proste.. Należy zrezygnować z picia alkoholu.. Do podwyższenia poziomu trójglicerydów przyczyniają się: - dieta o zwiększonej wartości kalorycznej; - otyłość i nadwaga; - alkohol; - nadmiar cukrów prostych, obecnych w diecie.

Videos

1. INTERPRETACJA BADAŃ KRWI U SPORTOWCÓW - PROLAKTYNA (Paulina Ihnatowicz)
(Paweł Głuchowski / Akademia Hipertrofii)
2. Badanie prolaktyny w diagnostyce niepłodności
(Klinika Bocian)
3. 4.HIPERPROLAKTYNEMIA.CO TO ZA CHOROBA ?JAK OBNIŻYĆ POZIOM PROLAKTYNY BY BYĆ ZDROWYM?
(ALA Soul Voice)
4. WYSOKA PROLAKTYNA U KOBIET I MĘŻCZYZN
(Piotr Palagin)
5. #2 Dlaczego masz wysoką prolaktynę?
(Kasia Więcej Niż Hormony)
6. 1.HIPERPROLAKTYNEMIA.CO TO ZA CHOROBA ?JAK OBNIŻYĆ POZIOM PROLAKTYNY BY BYĆ ZDROWYM?
(ALA Soul Voice)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Stevie Stamm

Last Updated: 08/24/2022

Views: 5425

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Stevie Stamm

Birthday: 1996-06-22

Address: Apt. 419 4200 Sipes Estate, East Delmerview, WY 05617

Phone: +342332224300

Job: Future Advertising Analyst

Hobby: Leather crafting, Puzzles, Leather crafting, scrapbook, Urban exploration, Cabaret, Skateboarding

Introduction: My name is Stevie Stamm, I am a colorful, sparkling, splendid, vast, open, hilarious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.