Zawroty głowy | Przyczyny zawrotów głowy i jak się ich pozbyć (2022)

Czym są zawroty głowy?

Czym są zawroty głowy?

Ah, to jest pytanie za milion dolarów. „Czuć zawroty głowy” oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Albo nawet dla tej samej osoby w różnych sytuacjach. Najczęściej jest używane do opisania jednego z następujących doznań:

 • Vertigo, czyli uczucie wirowania.
 • Uczucie omdlenia lub światłowstrętu, tak jakby miało się zemdleć lub zapaść.
 • Utrata normalnej równowagi, czyli bycie niestabilnym, ale bez uczucia omdlenia lub wirowania.

Kiedy idziesz do lekarza mówiąc, że czujesz się „oszołomiony”, dajesz im prawdziwe wyzwanie. Ponieważ słowo „zawroty głowy” opisuje kilka objawów, a ogromna liczba warunków może powodować zawroty głowy. Twój lekarz powinien jednak być w stanie zawęzić listę objawów, dowiadując się dokładnie, co osobiście rozumiesz przez zawroty głowy i pytając o inne objawy.

Dlaczego odczuwam zawroty głowy?

Zawroty głowy są zazwyczaj problemem ucha wewnętrznego lub mózgu. Mogą być spowodowane infekcją lub problemami z nerwami. Problemy z równowagą bez zawrotów głowy mogą być spowodowane niskim ciśnieniem krwi, niepokojem, problemami nerwowymi i problemami z sercem. Ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem w celu zbadania problemu.

Cóż, znowu, to będzie zależeć od tego, co ty osobiście masz na myśli mówiąc o zawrotach głowy. Jeśli masz zawroty głowy, czyli czujesz się tak, jakbyś ty lub świat wokół ciebie się kręcił, to najczęstszą przyczyną są problemy z uchem wewnętrznym. Other than confusing your inner ear balance system by riding on a playground roundabout or the teacups ride at the fair, or by turning a load of pirouettes, then causes include:

 • An infection in the region of the inner ear, such as labyrinthitis or vestibular neuritis.
 • Benign paroxysmal positional vertigo (BPPV), a condition where certain movements of your head set off a spinning sensation.
 • Choroba Ménière’a.
 • Migrena.

Dowiedz się więcej o tych schorzeniach i innych przyczynach zawrotów głowy.

Jakie są możliwe przyczyny omdlenia?

Jeśli przez zawroty głowy rozumiesz omdlenie lub światłowstręt, przyczyną mogą być schorzenia występujące w dowolnym miejscu ciała. Na przykład:

 • Wysoka temperatura (gorączka).
 • Bardzo gorąca pogoda.
 • Skutki uboczne niektórych leków.
 • Ataki paniki.
 • Problemy z rytmem serca – na przykład zbyt szybkie, zbyt wolne lub nieregularne bicie serca.
 • Niski poziom żelaza (i inne przyczyny anemii).
 • Spadek ciśnienia krwi w pozycji stojącej (niedociśnienie ortostatyczne).

Ludzie, którzy czują się słabo, często mówią, że czują się „lekcy” i mają wrażenie, że mogą upaść, jeśli nie usiądą lub nie położą się. Jest to czasami opisywane jako zawroty głowy. Większość z nas pamięta sytuacje, w których tak się czuliśmy. Na przykład, gdy byliśmy chorzy z wysoką temperaturą (gorączką), bardzo głodni lub bardzo emocjonalni. Jednak u niektórych osób powtarzają się epizody omdlenia bez oczywistego wytłumaczenia, takiego jak gorączka.

Niedociśnienie ortostatyczne

To oznacza, że ciśnienie krwi spada, gdy pacjent wstaje z pozycji leżącej lub gdy wstaje z pozycji siedzącej lub leżącej. W szczególności, gdy podnosisz się z łóżka po nieprzespanej nocy. Spadek ciśnienia krwi jest krótkotrwały, ponieważ ciśnienie krwi szybko dostosowuje się do nowej postawy. Jednak u niektórych osób uczucie omdlenia może być bardziej dotkliwe i trwać nawet kilka minut. Problem ten staje się coraz bardziej uciążliwy wraz z wiekiem.

(Video) ZAWROTY GŁOWY? ZOBACZ JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ!

Anemia

Głównym objawem anemii jest zmęczenie. Jednakże, jeśli masz anemię, możesz nie otrzymywać wystarczającej ilości tlenu do mózgu. Może to powodować uczucie zawrotu głowy.

Arytmie i inne problemy z sercem

Arytmia to nieprawidłowy rytm serca. Występuje, gdy serce może nagle bić zbyt szybko, zbyt wolno lub w nieprawidłowy sposób. Przyczyny arytmii są różne. Jednym z objawów arytmii jest uczucie omdlenia lub zawroty głowy, ponieważ w miarę rozwoju arytmii może dojść do nagłego zmniejszenia dopływu krwi do mózgu. Więcej szczegółów znajduje się w oddzielnej ulotce zatytułowanej Nieprawidłowe rytmy serca (arytmie).

Różne inne zaburzenia serca mogą powodować zmniejszony dopływ krwi do mózgu i powodować uczucie omdlenia lub światłowstręt.

Lęk

W szczególności, jeśli pacjent ma lęk z napadami paniki, może odczuwać światłowstręt. Może się to pogorszyć, jeśli pacjent nadmiernie oddycha (hiperwentyluje) z powodu lęku lub ataku paniki.

Leki

Uczucie omdlenia i (lub) światłowstrętu jest czasami działaniem niepożądanym niektórych leków. It is always worth reading the information leaflet that comes in the drug packet to check if dizziness is a recognised side-effect.

And if you mean the type of dizziness where you don’t feel you or the room are spinning and you don’t feel faint, but you just feel unbalanced, then there are yet more possible causes. Mogą one również wynikać z problemów z różnymi organami i układami ciała, takimi jak ucho, mózg, układ nerwowy i ogólny stan zdrowia. Alkohol, narkotyki i różne leki mogą również wyprowadzić cię z równowagi i wpływają na różne osoby w różny sposób.

Czy powinienem się martwić zawrotami głowy?

Zawroty głowy spowodowane tymczasową infekcją zazwyczaj nie są szkodliwe. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli:

 • Szumy uszne (dzwonienie lub pulsowanie w uszach)
 • Utrata słuchu lub wzroku
 • Utrata przytomności lub pamięci
 • Ból głowy, nasilający się lub gorszy podczas kładzenia się
 • Ból głowy, gorszy podczas kaszlu
 • Nudności, problemy z poruszaniem się lub mową
 • Nierówny, wolny lub szybki puls

Jeśli u pacjenta występują powtarzające się zawroty głowy lub stałe zawroty głowy, które nie mają oczywistej przyczyny, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli zawrotom głowy towarzyszą inne niepokojące objawy (takie jak nagłe osłabienie rąk, nóg lub mięśni twarzy, ból w klatce piersiowej lub uczucie duszności), należy pilnie wezwać karetkę pogotowia lub zgłosić się do lekarza.

(Video) Zawroty głowy - przyczyny i objawy

Czy muszę iść do lekarza?

Zazwyczaj najlepiej jest mieć wytłumaczenie zawrotów głowy. Jeżeli masz przedłużające się zawroty głowy lub ich nawracające epizody i nie jesteś pewien, co jest ich przyczyną, dobrze jest skontaktować się z lekarzem. W szczególności, jeśli oprócz zawrotów głowy występują inne objawy, takie jak:

 • Ból głowy, zwłaszcza jeśli jest silny, lub inny rodzaj bólu głowy niż te, które zwykle występują.
 • Utrata słuchu lub wzroku.
 • Kłopoty z mówieniem.
 • Słabość rąk lub nóg.
 • Trudności z chodzeniem.
 • Zapaść lub okresy utraty przytomności.
 • Drętwienie w niektórych częściach ciała.
 • Ból w klatce piersiowej.
 • Nienormalnie wolne lub szybkie tętno.
 • Nieregularny puls.
 • Jakiekolwiek inne objawy, których nie można wyjaśnić.

Jeśli którykolwiek z tych objawów pojawił się nagle, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Ogólne badania krwi dostępne już teraz

Zrób sobie badanie kontrolne z ogólnym profilem krwi, teraz dostępne w Patient Access

Zarezerwuj teraz

Przyczyny zawrotów głowy

Przy takiej liczbie możliwości, nie jest zaskoczeniem, że nie zawsze udaje się znaleźć przyczynę. Szacuje się, że u jednej na pięć osób, które udają się do lekarza skarżąc się na zawroty głowy, nigdy nie udaje się znaleźć przyczyny. Na szczęście nawet jeśli przyczyna nie została znaleziona, objaw zawrotów głowy często ustępuje z czasem.

Jak zazwyczaj utrzymujesz poczucie stabilności i równowagi?

Twój mózg nieustannie odbiera wiadomości nerwowe z różnych części ciała, aby powiedzieć ci, gdzie jesteś i w jakiej pozycji się znajdujesz. Trzy główne źródła tych wiadomości nerwowych to:

 • Twoje oczy – to, na co patrzysz, pomaga Twojemu mózgowi określić, w jakiej jesteś pozycji i jak się poruszasz.
 • Wiadomości nerwowe ze skóry, mięśni i stawów pomagają Twojemu mózgowi określić pozycje Twoich rąk, nóg i innych części Twojego ciała.
 • Twoje uszy wewnętrzne. Ucho wewnętrzne składa się ze ślimaka, przedsionka i kanałów półkolistych, w których znajduje się system wąskich kanałów wypełnionych płynem, zwanych labiryntem. Ślimak zajmuje się narządem słuchu. Trzy kanały półkoliste pomagają kontrolować równowagę i postawę. Ruchy głowy są wyczuwalne, ponieważ kiedy poruszasz głową, płyn w labiryncie w kanałach półkolistych również się porusza. Ruch płynu porusza drobne włoski, które znajdują się na wewnętrznej wyściółce labiryntu. Kiedy włoski się poruszają, wyzwala to komunikaty wysyłane do mózgu przez nerw zwany nerwem przedsionkowym. To daje mózgowi informacje o ruchu i pozycji głowy, nawet gdy oczy są zamknięte.

Przekrój ucha

Zawroty głowy | Przyczyny zawrotów głowy i jak się ich pozbyć (1)

Zawroty głowy | Przyczyny zawrotów głowy i jak się ich pozbyć (2)

Aby uniknąć zawrotów głowy i zachować równowagę, najlepiej jest, aby wszystkie te elementy (oczy, sygnały nerwowe z mięśni skóry i stawów oraz uszy wewnętrzne) działały prawidłowo. Jakkolwiek, jeżeli ty zamykasz twój oczy, ty normalnie wciąż będziesz mieć dobrego sens równowagę i znać pozycję twój głowa i inne części ciała. Dzieje się tak z powodu komunikatów nerwowych, które są wysyłane do mózgu z uszu wewnętrznych i innych części ciała.

(Video) Proste leczenie zawrotów głowy. How to treat dizziness? Brandt-Daroff Exercise for Vertigo

Zawroty głowy | Przyczyny zawrotów głowy i jak się ich pozbyć (3) Nasze propozycje dotyczące zawrotów głowy

Czy fizjoterapia może zapobiegać upadkom u osób starszych?

Osoby starsze są bardziej narażone na ryzyko upadku, ale istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ch…

5min

Co oznaczają zawroty głowy spowodowane problemami z równowagą?

W tego typu zawrotach głowy pacjent nie ma zawrotów głowy, nie ma światłowstrętu ani nie czuje się słabo. Jednakże, czujesz się niepewnie na nogach i masz wrażenie, że możesz się przewrócić podczas chodzenia, z powodu niestabilności.

Co może powodować utratę równowagi?

To może być spowodowane przez różne warunki. Należą do nich następujące:

Problemy ze słuchem

Niektóre schorzenia ucha wewnętrznego mogą powodować problemy z utrzymaniem równowagi bez uczucia zawrotu głowy – na przykład, uraz ucha wewnętrznego.

(Video) Jakie choroby powodują przewlekłe zawroty głowy i jak się w nich postępuje?

Zaburzenia nerwowe

Różne zaburzenia, które powodują, że nerwy w nogach nie działają prawidłowo, mogą powodować niestabilność. Na przykład, neuropatia obwodowa, stwardnienie rozsiane, itp.

Zaburzenia mózgu

Różne problemy w mózgu, takie jak udar lub guz mózgu, mogą powodować problemy z równowagą. Występują one, jeśli dotknięta część mózgu jest częścią, która pomaga kontrolować postawę i równowagę. Zwykle będą występować również inne objawy.

Ogólna słabość

Ogólna słabość i/lub bycie poważnie chorym na inną chorobę może prowadzić do utraty równowagi. Zazwyczaj oprócz problemów z utrzymaniem równowagi występują inne objawy.

Alkohol i narkotyki

Na stan równowagi może wpływać picie zbyt dużej ilości alkoholu lub zażywanie niektórych narkotyków ulicznych.

Jakie badania mogę mieć wykonywane w przypadku zawrotów głowy?

Prawdopodobnie zbada cię lekarz. Czasami lekarz może określić przyczynę zawrotów głowy na podstawie objawów i wyniku badania. W niektórych przypadkach, aby znaleźć przyczynę zawrotów głowy, mogą zostać zorganizowane różne testy.

Na początku lekarz będzie musiał zadać pacjentowi kilka pytań dotyczących zawrotów głowy. Czy są one stałe, czy występują w atakach? Czy jest to zawrót głowy typu „świat się kręci”, utrata równowagi, czy czuje się Pan(i) zemdlony(a) lub ma Pan(i) światłowstręt? Czy towarzyszą mu inne objawy, takie jak choroba, problemy ze słuchem, dzwonienie w uchu (zawroty głowy), bóle głowy, kołatanie serca, itp? Czy pojawia się w określonych sytuacjach – na przykład, gdy porusza Pan/Pani głową z jednej strony na drugą? Czy przyjmuje Pan/Pani jakieś leki?

Wtedy lekarz będzie musiał Pana/Panią zbadać. Zakres tego badania zależy od informacji uzyskanych z powyższych odpowiedzi, ale może obejmować:

 • badanie temperatury.
 • badanie ucha.
 • badanie oczu i ich ruchów.
 • sprawdzenie pulsu i ciśnienia krwi.
 • Sprawdzanie równowagi i koordynacji.
 • Szukanie osłabienia mięśni rąk, nóg lub twarzy.
 • Testy, które poszukują zawrotów głowy w określonych pozycjach lub zmian pozycji.

W zależności od tego, co zostało ustalone na podstawie powyższych badań, istotne mogą być dalsze testy. Będą się one różnić w zależności od podejrzewanej diagnozy, ale mogą obejmować:

 • Badanie słuchu.
 • Badanie krwi – na przykład w celu sprawdzenia, czy pacjent nie cierpi na anemię.
 • Skanowanie rezonansem magnetycznym (MRI) lub tomografią komputerową (CT).
 • Specjalistyczne badania czynności ucha wewnętrznego i równowagi.
 • Badania serca: badanie serca (elektrokardiogram, lub EKG), badanie ultrasonograficzne serca (echokardiogram) lub monitor pracy serca.

Leczenie zawrotów głowy

Leczenie zależy od przyczyny. Lekarz będzie mógł udzielić porady w tym zakresie. Będzie to całkowicie zależało od rodzaju zawrotów głowy i tego, co je spowodowało. Na przykład:

 • Zapalenie błędnika zwykle ustępuje samoistnie z czasem.
 • Złośliwe napadowe zawroty głowy (BPPV) można wyleczyć, wykonując serię manewrów polegających na przechylaniu głowy w określony sposób w celu przemieszczenia zanieczyszczeń w kanałach półkolistych ucha wewnętrznego.
 • Zawroty głowy spowodowane przez problem z rytmem lub częstością akcji serca leczy się poprzez przywrócenie prawidłowego rytmu serca – na przykład za pomocą leków, rozrusznika serca lub zabiegu wykonywanego bezpośrednio na sercu.
 • Zawroty głowy spowodowane lekami są zazwyczaj łatwo rozwiązywane poprzez zmniejszenie dawki, zmianę lub odstawienie danego leku.
 • Zawroty głowy spowodowane napadami paniki lub lęku są rozwiązywane poprzez leczenie tych stanów bezpośrednio za pomocą terapii rozmowy lub leków. Przykłady możliwych metod leczenia obejmują terapię poznawczo-behawioralną, leki blokujące receptory beta lub leki przeciwdepresyjne.

Czy jest coś, co mogę wziąć na zawroty głowy?

Czasami potrzebny jest lek na objaw zawrotów głowy. Może to być w czasie oczekiwania na poprawę (na przykład, zapalenie błędnika) lub w czasie oczekiwania na badania w celu ustalenia przyczyny, lub ponieważ masz stan, który nie może być łatwo wyleczony. W przypadku zawrotów głowy często przepisuje się tabletki zwane prochlorperazyną lub cynaryzyną. Nie leczą one podstawowego problemu, ale pomagają poczuć się lepiej, dopóki problem nie ustąpi. Nie działają one tak dobrze w przypadku zawrotów głowy o lekkim nasileniu lub utraty równowagi.

(Video) Zapomnij o zawrotach głowy

.

FAQs

Jak pozbyć się zawrotów głowy domowe sposoby? ›

Zawroty głowy mogą wiązać się z nerwicą lub przewlekłym napięciem emocjonalnym wywołanym sytuacją stresową. Warto wtedy zastosować proste techniki relaksacyjne - jogę, pilates lub kontrolowane oddychanie. Ćwiczenia takie redukują stres, regulują oddech, a także pomagają dotlenić organizm.

Co zrobić jak mi się kręci w głowie? ›

Lekami stosowanymi doraźnie w leczeniu zawrotów głowy są m.in. środki przeciwhistaminowe, betahistyna, preparaty z grupy antagonistów wapnia, hydroksyzyna i benzodiazepiny.

Jak długo mogą trwać zawroty głowy? ›

Pojedynczy napad trwa zwykle od kilku sekund do minuty, ale dolegliwości utrzymują się miesiącami, a niekiedy latami. Zwykle towarzyszą im upadki, zaburzenia świadomości, bóle głowy, podwójne widzenie, zaburzenia ostrości widzenia czy mroczki.

Jak leczyć Położeniowe zawroty głowy? ›

Większość przypadków BPPV można wyleczyć za pomocą ćwiczeń repozycyjnych. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta, z uwzględnieniem odpowiedniej postaci choroby oraz lokalizacji. Ćwiczenia repozycyjne mają na celu przemieszczenie kryształków do pierwotnej lokalizacji w uchu wewnętrznym.

Jak leczyc błędnik domowym sposobem? ›

W zapaleniu błędnika leczenie domowe nie ma zastosowania, jest groźne dla zdrowia pacjenta. Konieczne jest leczenie szpitalne, a sposób leczenia wybiera lekarz na podstawie badań oraz ustalenia przyczyn, które wywołały zapalenie błędnika.

Co na zawroty głowy od kręgosłupa? ›

Jeśli takie nie występują, można przystąpić do leczenia, które obejmuje:
 • techniki manipulacji i mobilizacji kręgosłupa szyjnego,
 • techniki tkanek miękkich,
 • suche igłowanie punktów spustowych mięśni szyi i głowy,
 • terapia czaszkowo-krzyżowa,
 • terapia wisceralna,
 • ćwiczenia propriocepcji kręgosłupa szyjnego i głowy.
May 27, 2020

Od czego może mi się kręcić w głowie? ›

Są to m.in. zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, hiperwentylacja, niedoczynność tarczycy, nagły spadek ciśnienia tętniczego. Również pobudzenie emocjonalne lub atak paniki wywołują tego typu objawy. Zdarza się, że zawroty głowy występują bez żadnej uchwytnej przyczyny.

Czy zawroty głowy mogą być niebezpieczne? ›

Zawroty głowy najczęściej mają niegroźną przyczynę, jednak jako objaw, mogą być powodem bardzo niebezpiecznych upadków wśród chorych. Jeśli doświadczasz zawrotów głowy bądź bliska Ci osoba skarży się na ich występowanie koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Do jakiego lekarza udać się z zawrotami głowy? ›

Ponieważ zawroty głowy mogą być spowodowane zaburzeniami w obrębie autonomicznego układu nerwowego, należy udać się do neurologa.

Co to znaczy zawroty głowy pochodzenia przedsionkowego? ›

Zawroty wynikające z uszkodzenia ośrodkowej części układu przedsionkowego - przyczyny. "Uszkodzenie części obwodowej układu przedsionkowego powoduje silne poczucie ruchu, wirowania, przechylanie ciała względem otoczenia, ruch wirowy otoczenia wokół własnej osoby.

Jak pozbyć się zawrotów głowy przy nerwicy? ›

Zazwyczaj bardzo dobrze sprawdzają się: ograniczenie stresu w domu i w pracy, wypoczynek i techniki relaksacyjne. Zawrotom głowy na tle nerwowym często towarzyszą bóle głowy, którym można przeciwdziałać na przykład aromaterapią i technikami medytacyjnymi.

Jak wyleczyć Otolity? ›

Polega na stosowaniu tzw. manewrów repozycyjnych lub uwalniających (Epleya lub Semonta), których celem jest usunięcie otolitów z miejsc w błędniku, do których się one przemieściły, i przemieszczenie ich do innego miejsca błędnika, gdzie znajdują się specyficzne komórki, mające zdolność wchłaniania ich i rozkładania.

Co powoduje zawroty głowy przy schylaniu? ›

Zawroty głowy przy schylaniu bywają wywołane zapaleniem nerwu przedsionkowego pochodzenia wirusowego. Schorzenie to ma przeważnie nagły początek i objawia się ponadto mdłościami, a czasem oczopląsem. Szczyt zachorowań przypada na 40.

Co pić na zawroty głowy? ›

Chcąc zwalczyć "wirowanie", warto sięgnąć po zioła na zawroty głowy, np. w formie doustnego płynu Venoforton. Bazuje na naturalnych składnikach pochodzenia roślinnego (m.in. owoce kasztanowca, miłorząb, ziele arniki, ziele jemioły), pobudzając krążenie i przywracając prawidłową pracę tego układu.

Jaka herbata na zawroty głowy? ›

Zawroty głowy związane ze stresem
 • Dary Natury - korzeń kozłka lekarskiego, herbatka ekologiczna, 100g.
 • Waleriana - tabletki, 30 sztuk.
 • Vitter Herbs miłorząb z lecytyną - tabletki, 60 sztuk.
 • Medfuture Ginkgo Biloba 120 mg - ekstrakt, tabletki, 120 sztuk.
 • Dary Natury - ziele jemioły, herbatka ekologiczna, susz, 200g.
Sep 16, 2019

Jak się schylam kręci mi się w głowie? ›

Zawroty głowy przy schylaniu bywają wywołane zapaleniem nerwu przedsionkowego pochodzenia wirusowego. Schorzenie to ma przeważnie nagły początek i objawia się ponadto mdłościami, a czasem oczopląsem.

Dlaczego przy wstawaniu kręci mi się w głowie? ›

Lekarz wskazuje przyczyny zawrotów głowy przy wstawaniu

Najprawdopodobniej przyczyną odczuwanych przez pana objawów jest zjawisko hipotonii ortostatycznej, czyli zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi po zmianie pozycji ciała z leżącej na stojącą.

Jakie leki na zawroty głowy? ›

Poradnk dotyczy 38 leków: Diphergan, Diphergan, Betanil Forte, Betahistine dihydrochloride Accord, Betahistinum 123ratio, Betahistyna Bluefish, ApoBetina, Betaserc, Betaserc - (IR), Histigen, Histigen - (IR), Histigen - (IR), Lavistina, Verhist, Polvertic - (IR), Vertisan 24, Vestibo, Vestibo - (IR), Vertix, Virtago, ...

Jakie herbaty na ból glowy? ›

Ból głowy jest częstym objawem przeziębienia. W takich wypadkach warto sięgnąć po rumianek lub napar z kory wierzby, która jest doskonałym źródłem salicyny, czyli substancji o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Ból głowy to także nieodłączny towarzysz kaca, pojawia się także przy przejedzeniu.

Jaką herbate pić na ból żołądka? ›

Napar z rumianku działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco. Sprawdza się przy wzdęciach, biegunkach, zaparciach, niestrawności, pomocniczo przy wrzodach. Łagodzi także skurcze żołądka, jelit oraz kolki. Dziurawiec, obok mięty i rumianku, to jedno z najpopularniejszych ziół.

Jaką herbatę pić przy wymiotach? ›

lekka, ostudzona herbata czarna z dodatkiem plastra pomarańczy, świeżego imbiru, kilku listków mięty i miodu, galaretki owocowe, musy z owoców jagodowych z dodatkiem świeżej mięty, owoce z puszki (np.

Czy przy nerwicy są zawroty głowy? ›

Zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, trudność ze skupieniem wzroku w jednym punkcie z poczuciem utraty kontroli ciała i lęku przed upadkiem mogą być objawami m.in. tzw. zaburzeń lękowych z napadami lęku (zwanych potocznie nerwicą napadowo-lękową).

Dlaczego po wysilku kreci się w głowie? ›

Zawroty głowy podczas ćwiczeń to nie są normalne objawy, ale w większości przypadków nie jest to związane z jakimś poważny problemem. Często jest to wynik odwodnienia i niewłaściwej techniki oddychania lub niskiego poziomu cukru we krwi.

Zawroty głowy należą do często zgłaszanych dolegliwości i są powodem około 5% wizyt u lekarzy różnych specjalności. Odsetek chorych zwiększa się z wiekiem i powyżej...

Definicja zawrotów głowy mówi, iż jest to złudzenie ruchu kołowego otoczenia lub własnego ciała, często współistniejące z nudnościami lub wymiotami, związane z uszkodzeniem narządu przedsionkowego lub jego połączeń nerwowych.. Nie należy zapominać, iż hiperwentylacja oraz zaburzenia nerwicowe również mogą objawiać się zawrotami głowy.. Definicja zawrotów głowy mówi, iż jest to złudzenie ruchu kołowego otoczenia lub własnego ciała, często współistniejące z nudnościami lub wymiotami, związane z uszkodzeniem narządu przedsionkowego i/lub jego połączeń nerwowych.. nawracające i silne zawroty głowy, połączone z bólem głowy, utrata przytomności, osłabienie mięśni nóg, drętwienie i mrowienie kończyn, trudności w chodzeniu, mówieniu lub widzeniu, ból w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu serca, przebyty uraz głowy, wysoka gorączka, sztywność ikarku, zaburzenia słuchu lub wzroku.. W wywiadzie dotyczącym zawrotów głowy najistotniejsze jest pytanie czy zawroty glowy pojawiają się w sposób nagły lub występują przewlekle.. U chorych z uszkodzeniem narządu przedsionkowego, położeniowymi łagodnymi zawrotami głowy skuteczną metodą może okazać się rehabilitacja przedsionkowa, czyli trening układu równowagi pozwalający na kompensację zawrotów głowy i funkcjonowanie w codziennym życiu.. Leczenie chirurgiczne jest wskazane, gdy znana jest przyczyna zawrotów głowy, np.. Ważnym elementem terapii zawrotów głowy jest również wsparcie psychologiczne pacjenta przez szczegółowe i spokojne wyjaśnienie natury choroby i objawów, a w przypadku zaburzeń depresyjnych lub nerwicowych włączenie leków przeciwdepresyjnych lub przeciwlękowych w konsultacji z neurologiem lub psychiatrą.

Lekki zawrót głowy po nagłej zmianie pozycji czy wirowaniu na parkiecie to normalna reakcja organizmu. Gdy jednak świat ucieka spod nóg bez przyczyny i zawroty ...

Gdy jednak świat ucieka spod nóg bez przyczyny i zawroty głowy przydarzają się często, trzeba poszukać pomocy u lekarza.. Autor: Thinkstockphotos.comU osób starszych zawroty głowy i zaburzenia równowagi są często spowodowane niedotlenieniem mózgu.. Jeżeli długo obracamy się wokół własnej osi, a potem nagle się zatrzymamy, mamy wrażenie, jakby świat wirował w odwrotną stronę, chcąc wrócić na swoje miejsce.. Jeśli szybko się o coś nie oprzemy, kończy się to zwykle bolesnym upadkiem.. Niestety, u ludzi dojrzałych i w podeszłym wieku zawroty głowy i zaburzenia równowagi zdarzają się nawet na prostej drodze.. Bywa, że zaburzeniom równowagi towarzyszą inne objawy: nudności, wymioty, oczopląs, zaburzenia słuchu i bóle głowy.. Ale w przypadku osób starszych zawroty głowy i zaburzenia równowagi bardzo często są następstwem niedotlenienia mózgu.. To także może być przyczyną zaburzeń równowagi, ale wtedy nie towarzyszą im zawroty głowy.. Ponieważ zaburzenia równowagi i zawroty głowy mają wiele przyczyn, często trudno jest postawić szybko trafną diagnozę.. musimy się kręcić na krześle obrotowym; elektronystagmografia (ENG) i videonystagmografia (VNG) - elektrody, które są przymocowane na skroniach chorego, rejestrują zapis potencjałów elektrycznych w czasie oczopląsu (podobnie jak w EKG ).. Pomocne w ustaleniu przyczyny zaburzeń równowagi mogą być też: badania radiologiczne kości skroniowych i kręgosłupa szyjnego, tomografia komputerowa głowy, rezonans magnetyczny , tzw.. nawracające albo silne zawroty czy też bóle głowy, zaburzenia mówienia, niewyraźne widzenie ("przez mgłę"), pogorszenie słuchu, trudności w chodzeniu, częste upadki, osłabienie mięśni nóg, utraty przytomności, uczucie drętwienia lub mrowienia rąk i nóg.. Tego typu zawroty głowy u ludzi starszych zwykle wywołane są pokruszeniem się otolitów.. Z nieznanych przyczyn w uchu wewnętrznym gromadzi się nadmierna ilość płynu, co powoduje zawroty głowy, nudności, szumy w uszach oraz upośledzenie słuchu (po każdym napadzie słyszy się coraz gorzej).. Niezależnie od wybranej terapii bardzo ważna przy zaburzeniach równowagi oraz zawrotach głowy jest rehabilitacja ruchowa.

Zawroty głowy to częsty dyskomfort u wielu osób, który, choć przejściowy, może ostrzec Cię o większym problemie. Dlatego, biorąc pod uwagę pojawienie się częstych zawrotów głowy, konieczne jest podjęcie działań i udanie się do lekarza, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną.Reklama Tymczasem w tym ar...

Dlatego, biorąc pod uwagę pojawienie się częstych zawrotów głowy, konieczne jest podjęcie działań i udanie się do lekarza, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną.. Jeśli masz ochotę zwymiotować, źle się czujesz i nie wiesz, jak szybko pozbyć się zawrotów głowy, sok z cytryny może stać się Twoim najlepszym sprzymierzeńcem.. Kilka listków mięty gotujemy w garnku przez 10 minut.. Ale poza tym często znajdujemy źródło tych zawrotów głowy w złych nawykach, ponieważ zabiegane i źle prowadzone życie może często prowadzić do tego nieprzyjemnego dyskomfortu.. Ponadto nalegamy, abyś idź jak najszybciej do lekarza Jeśli zawroty głowy są częste lub bardzo ciężkie, potrzebna będzie dokładna diagnoza, aby znaleźć najlepsze leki na zawroty głowy lub zawroty głowy.

Zawroty głowy, to chyba jedne z najbardziej bagatelizowanych schorzeń. Na pewno nie jeden z was to odczuł na własnej skórze. Bo tak na dobrą sprawę wygląda to bardzo niewinnie. Gdy kolokwialnie kręci Ci się w głowie, od razu samemu nasuwa się wytłumaczenie, a bo za szybko wstałem, za mało wody dziś...

Moja historia zawrotów głowy Przyczyny zawrotów głowy Kilka słów o łagodnych położeniowych zawrotach głowy Stres, a zawroty głowy Dieta, a zawroty głowy Kręci mi się w głowie jak leżę Jak pokonać łagodne pozycyjne zawroty głowy?. Tak było właśnie u mnie.. Gdy np.. Tak było u mnie, ale nie jestem lekarzem ale wydaje mi się, że w tej pozycji zawroty mogą też być spowodowane inną przyczyną, np.. Jeśli masz ŁPZG, możesz się spodziewać zawrotów głowy.

Zawroty głowy (dizziness) są objawem częstym i dokuczliwym |

Zawroty głowy o charakterze wirowania. Zawroty głowy przejawiające się jako wirowanie są zwykle wywołane zaburzeniami ze strony układu przedsionkowego.. Impulsy nerwowe z narządów końcowych są przekazywane do jąder przedsionka w pniu mózgu przez nerw czaszkowy VIII.. Zawroty głowy o charakterze wirowania mogą być odzwierciedleniem albo fizjologicznej stymulacji, albo patologicznych zaburzeń czynności któregokolwiek z tych trzech układów.. Niezgodność między układami sensorycznymi tłumaczy złe samopoczucie przy jeździe samochodem, zawroty głowy przy staniu na wysokości i wzrokowe zawroty głowy pojawiające się zwykle przy oglądaniu filmu ze scenami pościgu: w tej sytuacji wzrokowemu odczuciu przemieszczania się w przestrzeni nie towarzyszą jednoczesne odczucia ruchu przez układy przedsionkowy i somatosensoryczny.. Zawroty głowy mogą być objawem aury migrenowej, lecz u części chorych z migreną występują epizody zawrotów głowy niezwiązane z napadami bólu.. Często stosuje się leki przeciwhistaminowe, lecz mają one ograniczoną wartość.

Zawroty głowy ➜ Sprawdź ✔ przyczyny zawrotów głowy ✔zawroty głowy a migrena, nerwica, stwardnienie rozsiane ✔leczenie zawrotów głowy - leki na zawroty głowy, leczenie przyczyn i rehabiltacja ✔

Zawroty głowy wynikają z nieprawidłowości w obrębie układu przedsionkowego, który nazywamy również układem równowagi.. zapalenie błędnika, uszkodzenie błędnika na skutek toksycznego działania leków, choroba lokomocyjna, nadmierny hałas, choroba Meniere’a, naczyniowe uszkodzenia błędnika; łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy; choroby naczyniowe mózgu - udar krwotoczny, udar niedokrwienny; urazy i nowotwory układu nerwowego i mózgu ; infekcje (np.. Zawroty i ból głowy mogą wynikać z migreny przedsionkowej, nadciśnienia czy zatrucia tlenkiem węgla, ale mogą być również objawami udaru.. W przypadku nagłych ataków zawrotów głowy o dużym natężeniu, należy również sprawdzić ciśnienie krwi, stężenie glukozy i zweryfikować czy występują objawy takie jak duszność, bóle brzucha , kołatanie serca czy utrata przytomności.. Łagodne napadowe położeniowe zawroty głowy Jest to najczęstsza postać zawrotów głowy — dotyczy nawet jednej trzeciej wszystkich przypadków.. Najczęściej występują w postaci krótkich incydentów, ale np.. Zawroty głowy — skutek uboczny leków Zawroty głowy są częstym skutkiem ubocznym różnych grup leków, ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, w jednym z przeprowadzonych, szerokich badań wykazano, że zawroty głowy jako skutek uboczny stosowanych leków, dotyczą nawet co piątego pacjenta, zgłaszającego ten objaw po 65 roku życia.. Zawroty głowy a nerwica i depresja — psychogenne zawroty Zawroty te mają nieukładowy charakter, występują u pacjentów cierpiących na zaburzenia nerwicowe, np.. Zawroty głowy a choroby układu nerwowego Leczenie zawrotów głowy ma 3 główne kierunki — łagodzenie objawów, leczenie przyczyn zawrotów oraz rehabilitację uszkodzeń układu przedsionkowego.. Profilaktyka migrenowych zawrotów głowy pokrywa się z profilaktyką napadów migrenowych, stosuje się tu zatem najczęściej leki z grupy beta adrenolityków czy kwas walproinowy oraz tryptany); jeśli zawroty mają związek z przebiegiem zaburzeń nerwicowych czy depresji, wdraża się leczenie podstawowe pierwotnej przyczyny.. Klasyfikacja, obraz kliniczny i leczenie zawrotów głowy.. Przegląd skal i testów dla oceny czynnościowej pacjenta z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi.. Zawroty głowy w praktyce neurologa — diagnostyka i leczenie.. Epidemiologia zawrotów głowy i zaburzeń równowagi.

Według Hiszpańskiego Towarzystwa Otorynolaryngologii i Chirurgii Głowy i Szyi, około 80 osób doświadcza w pewnym momencie życia epizodu zawrotów głowy,...

Dlatego w tym artykule wyjaśnimy jak wykonywać 6 zalecanych manewrów, które stanowią skuteczne ćwiczenia na zawroty głowy .. Następnie specjalista obraca głowę pacjenta o 90 stopni w kierunku ucha zdrowego, zmieniając w ten sposób ułożenie kryształów.. Następnie pacjent może usiąść w pozycji wyjściowej.. Kiedy upłynie 30 sekund, podnieś głowę do góry.. Aby te ćwiczenia na zawroty głowy odniosły skutek, należy je powtarzać od trzech do pięciu razy z 15-minutową przerwą między każdym ćwiczeniem.. Ćwiczenia na zawroty głowy Brandta-Daroffa są również bardzo łatwe do wykonania w domu.. Połóż się na boku z głową skierowaną do góry, w pozycji 45 stopni względem łóżka.. Istnieją inne ćwiczenia zalecane na zawroty głowy, które mogą pomóc kontrolować to zaburzenie.. Następnie powtórz to samo ćwiczenie z zamkniętymi oczami.. Następnie powtórz ćwiczenie na boki kilka razy.. Morera, Enrique Arce, et al. “Efectividad de los ejercicios de Brandt-Daroff en pacientes con vértigo posicional paroxístico benigno.” Revista Cubana de Medicina General Integral 36.3 (2020).

Najczęściej pod tym określeniem rozumie się dwa różne rodzaje dolegliwości. Po pierwsze, może to być złudzenie (iluzja) ruchu wirowania, kołysania, unoszenia otoczenia w stosunku do ciała lub ciała w stosunku do otoczenia, bez zewnętrznej

Na układ równowagi składa się kilka narządów zmysłów: układ błędnikowy (przedsionkowy), narząd wzroku, zmysł czucia głębokiego, gdzie receptory wrażliwe na ucisk, rozciąganie, napięcie w mięśniach i ścięgnach pozwalają na ocenę, w jakim położeniu znajdują się nasze kończyny, gdy mamy zamknięte oczy lub gdy znajdujemy się w ciemnościach.. Powyższy podział wynika z tego, że zawroty głowy są skutkiem zaburzeń bardzo złożonego układu błędnikowego, który dzieli się na część obwodową i ośrodkową.. Ponadto uczucie zawrotów głowy może towarzyszyć zasłabnięciu; w takiej sytuacji pacjent skarży się dodatkowo na mroczki przed oczami, „dzwonienie” w uszach, pojawia się bladość powłok, pocenie się, ale nie dochodzi do utraty świadomości.. Jest po uczucie zawrotu głowy spowodowane ruchem: uczucie poruszania się w czasie ruchu i uczucie poruszania się po ustaniu ruchu a także zawrót na wysokości.. Konieczna jest ocena okoliczności występowania zawrotów głowy, a w szczególności, czy ruch powoduje wystąpienie czy nasilenie objawów, a położenie się lub bezruch powoduje zmniejszenie ich nasilenia.. Przy podejrzeniu najczęstszej przyczyny zawrotów głowy, czyli łagodnych napadowych położeniowych zawrotów głowy (30% pacjentów z zawrotami głowy) wykonuje się badanie polegające na biernym położeniu pacjenta siedzącego na kozetce na plecy z głową zwieszoną poza kozetką i skręconą w bok (manerw Dix-Hallpike’a).. Przy stwierdzeniu cech ogniskowego uszkodzenia mózgu konieczne jest wykonanie badań obrazowych mózgu: tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego, które pozwolą na rozpoznanie naczyniowych przyczyn zawrotów głowy, stwardnienia rozsianego, zmian pourazowych, guza nerwu VIII lub innych chorób układu nerwowego.

Przeczytaj artykuł '' w czytelni portalu DOZ.pl. Poznaj nasze porady i ciekawostki na temat leków, kosmetyków, wyrobów medycznych oraz zdrowego stylu życia.

Pomimo tak jasnej klasyfikacji należy przyznać, że w około 20% przypadków nie udaje się ustalić jednoznacznie przyczyny zawrotów głowy, szczególnie wówczas, kiedy zawroty głowy są jedynym, izolowanym objawem, na który uskarża się pacjent.. Mają one na swojej górnej powierzchni rzęski, które pod wpływem ruchu płynu, znajdującego się w przestrzeni błędnika, uginając się w odpowiednim kierunku, powodują powstanie sygnałów, które drogą nerwów i ich połączeń docierają do mózgu, gdzie są rozpoznawane, analizowane i gdzie powstaje odpowiedź zwrotna.. Podstawowym zadaniem lekarza jest określenie, czy zawroty głowy są pochodzenia błędnikowego, wynikają z jakiejś choroby ogólnej czy też pochodzą z układu nerwowego lub mózgu.. Zawroty głowy w chorobach ogólnoustrojowych pozostawimy na boku, a skupimy się na dwóch pozostałych przyczynach.. oczopląs , napadowy charakter dolegliwości, stopniowe wygasanie objawów, towarzyszące nudności, wymioty, pocenie się, bladość skóry, zamknięcie oczu nasila dolegliwości, ruchy głową nasilają zawroty, może wystąpić szum w uszach, słuch może ulec pogorszeniu, może wystąpić uczucie pełności w uchu, dolegliwości ze strony uszu mogą być jednostronne, podobne dolegliwości mógł mieć ktoś z naszych krewnych lub przodków, rzadko towarzyszące bóle głowy, nigdy nie występują zaburzenia świadomości, zaburzenia wzroku, nie ma niedowładów, utraty czucia, w jakiejś części ciała, zaburzeń pamięci, dolegliwości ustępują w ciągu tygodni; nigdy nie trwają latami.. Badamy kilka typów oczopląsu: powstający samoistnie w spoczynku, spojrzeniowy przy patrzeniu 30 stopni w lewo i w prawo lub przy zmianie ułożenia ciała na prawym boku, na lewym boku i na wznak.. Próby tego typu, bo jest ich kilka do wyboru, pozwalają zorientować się czy błędnik reaguje prawidłowo czy też nastąpiło uszkodzenie jego funkcjonowania.. Leczenie chirurgiczne jest zarezerwowane dla określonych przyczyn zawrotów głowy lub sytuacji, kiedy prawidłowe leczenie nie daje oczekiwanych efektów, a dolegliwości są bardzo uciążliwe dla chorego.. niektóre leki (antybiotyki, leki odwadniające, salicylany, leki stosowane w chorobach nowotworowych), choroby neurologiczne (guzy, stwardnienie rozsiane , migreny, padaczka, zaburzenia naczyniowe), choroby błędnika i nerwów czaszkowych, urazy głowy, choroba lokomocyjna , położeniowe zawroty głowy, zawroty głowy o podłożu emocjonalnym.. Kończąc tych kilka uwag na temat interesujący dla większości czytelników, pozostaje mi życzyć wszystkim zwrotów głowy co najwyżej po lampce szampana, a narządu równowagi tak sprawnego jak u kota balansującego na krawędzi dachu.

Zawroty głowy mogą pojawić się z banalnych powodów albo być objawem poważnych chorób. Przyjrzyjmy się im bliżej. Przyczyn wirówki w głowie może być kilka.

I choć uczucie samo w sobie nie jest zbyt przyjemne, bo pojawia się wtedy wrażenie, że wiruje ciało albo cała przestrzeń wokół nas, chodzenie nie działa, wysiadają widzenie i mowa, to nie zawsze musimy od razu wpadać w panikę.. Zastanówmy się: czy poprzedniego wieczoru nie wypiłeś czasem jednego kieliszka wina za dużo?. Jeśli jednak masz zawroty głowy z powodu zmęczenia , to oznacza, że twój organizm naprawdę zbliża się do granicy wytrzymałości.. Jeśli jednak stale będą dokuczać ci zmęczenie, problemy ze snem i wynikające z nich zawroty głowy, to skonsultuj się z lekarzem.. Wówczas zawroty głowy nie powinny dziwić, bo są jednym z objawów anemii oprócz uczucia osłabienia, zmęczenia, znużenia, problemów z koncentracją, pamięcią i sennością.. Przy okazji warto sprawdzić poziom cukru – zbyt niski może wywołać ból głowy , drżenie rąk, uczucie osłabienia i wsadzić nas na nieszczęsną karuzelę.. Nie tylko leki nasercowe i na ciśnienie mogą skutkować zawrotami głowy.. Również zaburzenia o charakterze laryngologicznym, takie jak migreny , zapalenie i urazy ucha wewnętrznego, zapalenie czy niedokrwienie błędnika, mogą skutkować zawrotami głowy.. Sporadycznie pojawiające się zawroty głowy nie powinny budzić niepokoju.. Jeśli jednak zawroty głowy są częste, wyjątkowo silne i uporczywe, warto skonsultować się z lekarzem.. Jeśli zawroty głowy zaczynają nas niepokoić, występują nagle i mają bardzo silny charakter lub są przewlekłe i trudno nam znaleźć logiczne wyjaśnienie ich obecności, to warto porozmawiać z lekarzem.

Videos

1. Zawroty głowy. Co może być ich przyczyną? W jakich chorobach występują? | Medycyna360
(Medycyna360)
2. Zawroty głowy i zaburzenia równowagi - kiedy udać się do specjalisty?
(CSIM MEDINCUS)
3. Zawroty głowy
(Wylecz.to)
4. Kręci mi się w głowie, mam nudności 🤔⁉️ #259
(ODMŁADZANIE NA SUROWO)
5. Zawroty głowy - rehabilitacja
(Fizjo Instytut)
6. Rodzaje zawrotów głowy - jak je rozpoznać u pacjenta
(NeuroProjekt)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Manual Maggio

Last Updated: 06/26/2022

Views: 6200

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Manual Maggio

Birthday: 1998-01-20

Address: 359 Kelvin Stream, Lake Eldonview, MT 33517-1242

Phone: +577037762465

Job: Product Hospitality Supervisor

Hobby: Gardening, Web surfing, Video gaming, Amateur radio, Flag Football, Reading, Table tennis

Introduction: My name is Manual Maggio, I am a thankful, tender, adventurous, delightful, fantastic, proud, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.